DAGBLAD SSHiEDAM EK 'N. mm Katholieke landgeoootesi 45ste Jaargang. Donderdag 14 December 1922. No. 13516 Euitenlandscli Nieuws. BE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Statcn-Generaal. NIEUWE COURANT m „K t.o,„q Advertentie n|: 15 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maa' Bureau: KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaa o. &f&£plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel- Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieelo af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat bij besluit van Gedeputeerde Staten dezer Provincie dd 4 December 1922 no. 162, de jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, wordt gesloten op Zaterdag 30 December e.k. met zonsondergang terwijl het schieten van hout snippen en het in art. 15 sub. litt. 9 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) bedoeld jacht bedrijf, van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen blijft toegelaten tot en met 31 Januari 1923. Na een geweldigen strijd van ruim 'n halve eeuw is de wensch en de bede van de Door luchtige Bisschoppen, uitgedrukt in het Mande ment van 1868 vervuld: „Gij zult (aldus het Mandement) ook niet nalaten Uwe vurigste gebeden met de onze te vereenigen, opdat de Heer onze pogingen ter verbetering in den toestand van het onderwijs gelieve te zegenen en den Katholiek de gelegenheid worde vergund, om in de opvoeding zijner kinderen volgens den geest en de voorschriften van zijn H. Geloof te kunnen voorzien." Immers door de Wet op het Lager Onder wijs 1920 is de grootste geldelijke zorg voor de Katholieke scholen van Lager Onderwijs ons van de schouders genomen, terwijl de* ver schillende wetten op Voorbereidend Hooger- Middelbaar- en Nijverheidsonderwijs de hoog- noodige oprichting van dusdanige Katholieke scholen belangrijk hebben vergemakkelijkt. Met dankbaarheid jegens den goeden God voor zijn zichtbaren zegen, zien wij allerwegen de Katholieke Scholen voor lager onderwijs, in al zijn geledingen verrijzen, en ook de Lycea, Gymnasia, IJoogere Burgerscholen, Handels scholen, Nijverheidsscholen enz., zijn of worden in zoo groote getale opgericht, dat een goed deel van ons Katholiek volk in de gelegenheid gesteld is of zal komen, Katholiek onderwijs, dat boven het lager uitgaat, te genieten. Is aldus de groei en bloei van het Katho liek Onderwijs in hooge mate verblijdend, het vormen van uitstekend Katholieke leerkrachten voor Katholieken is een zaak, die voortdurend de aandacht vraagt en met den dag meer zorg eischt. Het kan niet ontkend worden, dat, toen de R.K. Leergangen de opleiding van dergelijke bevoegde leerkrachten ter hand namen, een daad van ver-strekkende gevolgen voor het Katho liek onderwijs gesteld werd. Dankbaar herinneren wij ons, dat tien jaar geleden het Doorluchtig Episcopaat van Ne derland zijn hooge goedkeuring aan de oprichting der R. K. Leergangen hechtte en deze onder Zijn krachtige bescherming nam. Het strekt ons dan ook tot bijzondere voldoening te mogen vaststellen, dat de R.K. Leergangen zich breed ontplooiden en een belangrijk stoot aan de ontwikkeling van ons volk in Katholieken geest hebben gegeven. Katholieke Middelbare scnolen en Gymnasia zijn onmogelijk, indien wij niet over een vol doend aantal Katholieke leeraren kunnen be schikken met wettelijke onderwijsbevoegdheid. Ook onze Katholieke Kweekscholen van on derwijzers en onderwijzeressen hebben geheel bijzonder belang bij het bezit van leerkrachten met middelbare bevoegdheid. De groote plaats, die de R. K. Leergangen in de organisatie van ons Bijzonder Onderwijs innemen, blijkt klaar uit het steeds aangroeiend getal studenten, dat de vijfhonderd reeds ver heeft overschreden, terwijl een steeds stijgena aantal akten en diploma's te boeken val! Vorderde echter deze gewichtige Stichting reeds uit haren aard belangrijke offersde droeve en onberekenbare tijdsomstandigheden waren oorzaak, dat de inkomsten geen gelijken tred konden houden met de uitgaven, zelfs ondanks de groote en hoogelijk te waardeeren bijdragen van Rijk, Provincies en Gemeenten, waardoor ook van de zijde van het Burgerlijk G.ezag het belang dezer instelling op sprekende wijze werd erkend. De financieel® toestand van de R.K. Leergangen is thans zoodanig, dat de noodzakelijke afschrijvingen niet kunnen plaats hebben, terwijl nog een aanzienlijke cri sisschuld op de stichting drukt. Daarenboven kan onmogelijk langer worden gewacht om tot de oprichting van een eigen gebouw over te gaan Het Curatorium ziet zich daarom verplicht, een beroep te doen op Katholiek Nederland, niet het minst op de Besturen onzer Katholieke scholen van allerlei aard, om aan deze instel ling, die voor de volledige ontwikkeling van ons Katholiek volk zoo hoogst gewichtig is, gel delijke en stoffelijken sten te willen geven Im mers het gevaar is niet denkbeeldjg dat zon der overvloedigen steun van alle zijden de R.K. Leergangen hun gezegend werk niet in vol len omgang kunnen voortzetten, ja zelfs ge noodzaakt zouden worden de meest noodzakelij ke cursussen op te heffen. Daarmede zou aan de ontwikkeling en wetenschappelijke opleiding van ons Katholiek volk groote schade worden toegebracht, terwijl het bezetten onzer inrichtin gen met Katholieke leerkrachten en het oprichten- van nieuwe scholen tevens vrijwel onmogelijk zou worden. Overtuigd van het hooge belang, dat bij het voortbestaan en den bloei dezer noodzakelijke Stichting betrokken is, wendt het Curatorium zich vol vertrouwen tot Katholiek Nederland, opdat dit hetzij door giften ineens, hetzij door jaarlijksche 'bijdragen het voortbestaan der R.K. Leergangen helpe verzekeren. Mogen de Katholieken van Nederland in edelmoedige offervaardigheid medewerken om ook dit deel van ons bijzonder onderwijs in stand te houden en tot bloei te brengen, dan zulen onder den zegen van den goeden God de R.K. Leergangen de rijkste vruchten blijven opleveren voor de Nederlandsche Kerkprovincie. Het curatorium der R K. Leergangen, Mr. A. I. M. J. Baron Van Wijnbergen, Utrecht, Voorzitter. Ir. M. C. E. Bongaerts, Den Plaag, Onder-Voorzit ter en Penningmeester. Dr. P. G. H. Dirckx, R. K. Pr., Bavel (N.Br.) Dr. P. J. M. van Gils, Roermond, R. K. Pr. Mr. R. B. Ledeboer, Den Haag. G. C. van Noort, R. K. Pr., Amsterdam. Prof. Dr. Th. H. van Oppenraay, R. K. Pr., Driebergen. Mr. Dr. W. G. A. van Sonsheeck, Breda. Prof. G. J. van Swaay, Nijmegen. Drs. J. Verhoeven, R. K. Pr., Tilburg. Mr. Dr. F. Vonk de Both, Tilburg. Mr. B. J. M. van Spaendonck, Tilburg, Secretaris. Bijdragen te zenden aan den heer Ir. M. C. E. Bongaerts, Juliana van Stolberglaan 42, Den Haag, Postrekening No. 3509. Bovenstaande oproep wordt in de milddadig heid der Katholieken van Nederland dringend aanbevolen. •Namens het Doorluchtig Episcopaat De Aartsbisschop van Utrecht, H. van de Wetering. Utrecht, op den feestdag van den IJ. Willibrord 1922. Gister zijn de besprekingen over de kwestie der minderheden in Turkije voortgezet. Ismet Pasja is hierin lang niet zoo tegemoetkomend, als bij reeds eerder behandelde kwesties, hij schijnt zelfs halstarrig zijn standpunt vast te houden. Lord Curzon heeft daarom een dreigende rede gehouden, waarin hij o.m. 't volgende zeide Met groote verbazing aldus ving de Brit- sche gedelegeerde aan heb ik kennis ge nomen van de eischen, door de Turken gesteld na de verdrijving van het Grieksche patriar chaat uit Constantinopel. Tot nu toe ging lord Curzon voort heb ik een andere op vatting gehad van de door Mohammed zoo aan bevolen gematigdheid. Ook de eisch, dat slechts die Grieken in Constantinopel mogen blijven, die aldaar zijn geboren, kwam lord Curzon voor, wel heel ver te zijn verwijderd van de leer van den Grooten Profeet. Buitenlandsche propaganda in Turkije ha ten de Turken, volgens hun zeggen, maar zij hebben niets daartegen in te brengen, wan neer ze door Sovjet-Rusland wordt gemaakt. Voorts zeide Curzon, dat hij het verleden van de Turken ten aanzien van de behandeling der minderheden, maar niet verder zou uit spinnen, daar het thans meer nut heeft aan de toekomst te denken. Het gaat toch niet aan verklaarde hij de bewering te uiten, dat de Armeniërs al het leed, dat zij moeten dragen, aan zichzelf hebben te wijten. En hoe zal men verklaren, dat van de drie millioen Armeniërs, die eenmaal in Anatolië waren, nog slechts 130.00 zijn overgebleven Hebben de anderen zelfmoord gepleegd, zijn zij vrijwillig geëmigreerd of zijn zij niet veeleer de slachtoffers geworden van een gruwzamen haat. Hoe komt het, dat de Armeen- sche kwestie het grootste schandaal van de we reldgeschiedenis is geworden De wereld kan zich er niet mede vergenoegen, dat de Arme niërs als eenigen waarborg de beloften van Tur kije ten aanzien van Anatolië zullen verkrijgen. Voortgaande zeide Lord Curzon: Wanneer wij Lausanne verlaten en het oogen': lik zou wel eens niet zoo ver af meer kunnen zijn als gij, mijnheer Ismet pasja denkt en wanneerde wereld zal vernemen, dat wij hier voor de rechten der minderheden in Turkije zijn opgekomen en van de Turken als antwoord niets dan vage alge meenheden hoorden, dan kan ik Turkije slechts waarschuwen voor den algemeenen indruk, welke dit in de wereld zal maken. Europa en wij'hebben andere dingen te doen dan slechts de kwestie van het Nabije Oosten te behandelen. De kwestie der minderheden heeft, meer dan een der andere hier besproken vraag stukken, zeer de aandacht getrokken. Men zal ons niet zoo zeer beoordeelen naar hetgeen wij ten aanzien der materieele vraagstukken hebben ge daan, maar vooral naar hetgeen wij op moreel gebied hebben bereikt. Als de conferentie dooi de onderhavige kwestie schipbreuk zou leiden constateerde lord Curzon zal zich geen enkele stem in de wereld ten gunste van Turkije ver heffen. Naar verluidt is alle hoop op een overeenkomst toch nog niet opgegeven. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Uit Moskou wordt gemeld De Poolsche dele gatie heeft in overleg met de delegaties van Estland, Letland en Finland aan de Russische delegatie ter ontwapeningsconferentie een nota overhandigd, waarin de onmiddellijke ondertee- kening van het verdrag van non-agressie wordt geëischt. Een te Helsingfors uit Moskou ontvangen telegram meldt, dat de ontwapeningsconferentie is mislukt, daar de Russen weigerden het verdrag van non-agressie te teekenen vóór eenige over eenkomst inzake de beperking der bewapening welke de Russische randstaten na de onderteeke- ning van het non-agressieverdrag naar een speciale militaire commissie wenschten te ver wijzen. HET HERSTEL. De president van de rijksbank, Havenstein en de staatssecretaris Bergmann zullen nog eenigen tijd te Londen vertoeven om te trachten het Duitsche voorstel op verschillende punten te herzien en uit te breiden en zoodoende voor Engelanu meer aannemelijk te maken. BEIEREN. De grondwetscommissie uit den Beierschen Landdag heeft gisteren het voorstel van de Beiersche volkspartij behandeld, om de regee ring te verzoeken zoo spoedig mogelijk een wets ontwerp in te dienen tot' het stellen van een staatspresident aan het hoofd der regeering. De minister van binnenlandsche zaken ver klaarde dat de regeering in beginsel bereid was aan het verzoek te voldoen, in dien zin dat een volksstemming zal worden gehouden over de instelling van een staats-presidentschap. Nadat de woordvoerders van sociaal-demo craten, democraten en boerenbond het plan, dat h.i. tot een dictatuur zou leiden, hadden bestre den, werd het voorstel der volkspartij met 15 tegen 4 stemmen aangenomen. ENGELAND. Er hadden gister in het Lagerhuis heftige too- neelen plaats. Het lawaai duurde een minuut of tien. De Labourleden, die ontevreden waren over het antwoord van Bonar Law nopens do werkloosheid, protesteerden verontwaardigd en bestormden hem met nijdige vragen, ongeacht het feit, dat de Speaker aan een ander lid het woord had gegeven om een vraag le stellen over een ander onderwerp. Een hall' dozijn labour-le- den stonden samen vragen uit te schreeuwen en hevig te gesticuleeren. De Spreker stond op maar de labour-leden bleven staan, hoewel een van hen verklaarde „Wij vatten den Speaker niet aan, maar de regeering." Toen bedaarde de storm even, maar spoedig stak hij weer op, en werd er weer lawaai gemaakt en geschreeuwd. Ten slotte gaf Bonar Law een weder antwoord nopens de maatregelen der regeering tegen de werkloos heid, en wees erop, dat het hem onmogelijk was, iets meer te zeggen, waarop de orde werd her steld. BELGIE. Een groot aantal studenten uit Luik, Gent, Bergen enz. heeft gister te Brussel een betooging gehouden. De burgemeester had de betooging voor het eigenlijke Brussel verboden, doch de studenten zijn toch in de stad doorgedrongen, hebben ruiten ingeworpen in het gebouw van de Standaard en zijn ten slotte naar Schaarbeek getrokken, waar senator prof. Bordet (Brussel) en prof. Frepont (Luik) gesproken hebben tegen de vervlaamsching van de hoogeschool te Gent. ALLERLEI. Naar de „Zeit." meldt, heeft de Duitsche rijkskanselier een bespreking gehouden met ver tegenwoordigers van de Duitsche nijverheid, waaraan ook Hugo Stinncs heeft deelgenomen. Deze bespreking heeft eiken twijfel of de Duit sche industrie bereid zou zijn de regeering bij te staan bij de oplossing van het vergoedings- problcem weggenomen. De algemeene werkstaking, welke de vak- verecnigi'ngen in Polen Dinsdag hadden afgekon digd als protest tegen het ongrondwettige optre den van de nationalisten bij de eedsaflegging van den nieuwen president heeft een volkomen vreed zaam karakter gedragen. Gisteren is men weer gewoon aan het werk gegaan. Te Havre is de staking uitgebroken. De bootwerkers cisclien verhooging van de betaling voor overWerk. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag13 December. Voortgezet wordt de behandeing van de wijzi ging van de Lageronderwijswet 1920. gkJDe heer Van Zadelhof (S. D.) betoogt, dat nu eenzijdig wordt afgebroken, wat in 1920 gemeenschappelijk werd opgebouwd. Practisch wordt het zevende leerjaar afgeschaft, wat funes te gevolgen zal hebben. Spreker betreurt de houding van den heer Van Wijnbergen, die zich er over verblijdt, dat hij het eerst de voorgestelde bezuiniging aanbeval. Spreker vraagt van den minister een tegemoetkomende houding jegens de amendementen. De heer Van der Molen (A. R.) wil geen steenen werpen op den minister, die een deel van hetgeen hij heeft opgebouwd, weer moet afbre ken. Het is de plicht van de regeering, te doen, wat het tijdsgewricht onverbiddelijk vordert. In de tegen het ontwerp aangevoerde bezwaren schuilt veel overdrijving. Spreker bepleit afschaffing van de Leerplicht wet. Dit zou veel bezuiniging geven, en het ver antwoordelijkheidsgevoel van de ouders boezemt spreker voldoende vertrouwen in. De heer Bulten (R. K.) dringt aan op behoud van het zevende leerjaar en waarschuwt tegen het denkbeeld van den heer Van der Molen. De heer M o e r e 1 (R. K.) acht het voorge stelde aantal leerlingen per onderwijzer aan de scholen voor uitgebreid lager onderwijs te hoog. Mej. Van Dorp (Lib.) meent, dat het ont werp alleen is te aanvaarden uit een oogpunt van bezuiniging. Het systeem van onze onderwijs- wetgeving deugt h. i. niet. De financieele gelijk stelling heeft ons onderwijs slechter gemaakt en maakt bezuiniging moeilijk. Spr. wenscht voor het onderwijs volledige vrijheid. Zij bepleit dienstplicht als onderwijze res voor meisjes. De heer W ij n k o o p (Comm.) ziet zooals gewoon in het ontwerp een aanslag van het kapi talisme op de volksontwikkeling. De Minister van Onderwijs, de heer D e Visser zegt, dat de Loon van het debat wel willend was en het debat zelf zakelijk. De taak die spr. te vervullen heeft, is onaangenaam en als spr. zijn eigen neiging had gevolgd, had hij die Laak liever op de schouders van een ander gelegd. De tijd noopte tot bezuin'guig. De begroothig moest met 25 m'llioen gulden worden verminderd. In werkelijkheid is dat bedrag van bezuiniging niet bereikt, zelfs niet met dit ontwerp. Het is onjuist dat het lager onderwijs het meest wordt getroffen. Van de 150 millioen gulden op deze begrooting zijn 110 voor lager onderwijs. Aan allo takken van onder wijs wordt bezuinigd en nog steeds gaat dit voort. Alle nieuw-bouw van onderwijsgebouwen staat stil. Bij den tegenwoordigen financieelen toestand van het land is onhoudbaar uat onderwijs 150 miilioen gulden kost. Spr. stond voor een twee sprong, of de salarissen van de onderwijzers te verlagen of hun aantal verminderen. De Kamer wil van salarisverlaging niet we ten, dus is de Minister gedwongen het tweede te kiezen. Er is geadviseerd om op allerlei an dere zaken te bezuinigen b.v. op het school toezicht. Juist heeft de Bevredigingscommissie dit toezicht uitgebreid en duur gemaakt. Of het oude systeem moet spr. dan terug halen of de tractementen verlagen. Op de admini stratie-kosten kan niet veel bezuinigd worden er is al op bezuinigd wat mogelijk was. Op de scholen-bouw kan niet bezuinigd worden want er wordt zoo goed als niet meer gebouwd. Het systeem van schoolgeldheffing acht spr. niet bevredigend en hij is bezig een wijziging te overwegen. De Minister wijst af het verwijt, dat hij deze zaak met de rechterzijde heeft afgehandeld. Hij weet niet hoe de rechterzijde tegenover dit ont werp staat, want geen enkel accoord is getroffen. Enkele leden hebben wel eens met spr. onder handeld en het spijt spr. dat niemand van de linkerzijde bij hem is geweest om eens te over leggen. Onjuist is het ook, dat de last der kosten ge deeltelijk naar de gemeenten wordt verschoven. Tal van gemeenten zijn door de wet van 1920 zeer bevoordeeld. In Emmcn bijvoorbeeld be dragen de kosten van het onderwijs naar 10 pCt. van de gemeentebegrooting. De gemeen ten moeten de ruggegraat toonen tegenover de eischen die men stellen wil ten aanzien van het onderwijs, even goed als het Rijk. Gezegd is, dat dit ontwerp onuitvoerbaar is. Natuurlijk komen er moeilijkheden o.a. ten aan zien van de grootte der lokalen. Bij onderzoek is al gebleken, dat de meeste lokalen groot genoeg zijn om er meer kinderen in'te plaatsen. Ten aanzien van het stelsel der L.O.-wet zijn wenschen geuit. Spr. wil gaarne een herziening aanvaarden onder conditie, dat de gchoolvrede blijft bestaan. Spr. is* onder die voorwaarden bereid een commissie van onderzoek in te stellen. Ten slotte zegt spr. dat het Nederlandsche volk onder het Caudijnsclie juk door moet en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1