DE AMERIKAAN. M 3L ID OOR SCHiÊ T- IM EN OMST i ZEi L FEUILLETON. 45ste Jaargang. Vrijdag 15 December 1922. No. 13517 SB -Bureau KOEMARKT 4 Abonnementen per 3 maanden 2 Telefoon plaat^ Z'l' l Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag per week 15 cent, franco per I post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. V' Hoog begrip van zedelijk heid. De „Telegraaf" en de „Voorwaarts" kunnen het maar niet zetten, dat op de Fransche Ten toonstelling te Amsterdam, Welke door het Staats hoofd en haar echtgenoot bezocht werd, de orde was gegeven, dat gedurfde decolleté's met bont of op andere wijze moesten bedekt zijn en daarom was het jammer, dat talrijke decolleté's die toch niet in de laatste plaats bijdragen tot het schoon geheel van menig avondtoilet, door beroemde Parijsche modehuizen ingezonden ter gelegen heid van dit koninklijk bezoek, bedekt waren. Ja zelfs waren er ook een paar beelden van Ro din, mooie naakten, tijdelijk verwijderd, bene vens eenge boeken en dan besluit het blad „De huichelarij gaat wel ver." Wij mogen dankbaar zijn dat de „Voorwaarts" die op zedelijk gebied eigenaardige princiepen schijnt te huldigen, daar niet den toon behoefde aan te geven. Men kan gelooven, dat het er dan fijn had uitgezien. Voorbeeldige voorlichting. In Vlaardingen is een comité gevormd voor het jubileum van H.M. de Koningin en verbeeld je eens, lezer, terwijl men daar heel gezellig bij elkander zat en uit volle borst het Wilhelmus aanhief, stonden daar buiten de werkloozen, waarvoor niets kon gedaan worden, daar allen in den raad, die christelijk voelen, tegen elke verbetering van deze verdrukten der maatschap pij stemden. En nu krijgen zij geen uitkeering. maar mogen medebetalen aan het feest van ITaar, die niet schroomde een loonsverhooging van 600.000 gulden te accepteeren, toen Haar on derdanen gebrek leden. Aldus de „Voorwaarts". Als nu de socialistische voormannen, die zoo zeer begaan zijn met het treurig lot dier verdruk ten, de handen eens in elkaar sloegen cn van hun overvloed eens wat offerden om hun arme werk- looze roode broeders te steunen. Dan kreeg men solidariteit, gelijkheid en broederschap niet op papier maar in werkelijkheid. Anders is het veel geschreeuw, maar weinig wol. W. Bniteiiiandse.il Nieuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De Turken hebben gister hun onverzoenlijk heid in zake de kwestie der minderheden laten varen, zoodat de Conferentie thans weer vooit- gang kan hebben en het einde spoedig wordt ver wacht. Offi cieel wordt over de zitting van gister het volgende gemeld De eerste commissie kwam om half elf bijeen om de behandeling van de kwestie der minder heden te hervatten. Ismet Pasja beantwoordde punt voor punt de verklaringen van Curzon van gisteren en zette uiteen, dat de positie van Tur kije in de kwestie de minderheden door het nationaal pact wordt bepaald. Ten slotte vatte Ismet Pasja de Turksche voorstellen als volgt samen 1. Na het sluiten van den vrede zal Turkije gaarne tot den Volkenbond toetreden. 2. Turkije erkent de rechten der niet-Islamie- tische minderheden volgens dezelfde principes die voor de minderheden in de onderscheidene Europeesche staten gelden. 3. Turkije zal een amnestie uitvaardigen, die in overeenstemming is met de reeds vroeger door de Turken gedane verklaringen. Curzon nam acte van den geest van verzoe ning, die uit de woorden van Ismet sprak en legde vooral nadruk op de bedoeling der 1 urk- sche regeering door Ismet tot uitdrukking ge- 87 „Wanneer ik ook dood zal zijn, zullen wij op nieuw veel van elkander houden, geliefde. Neen, neen Nu nietGij zijt de geest van mijn echtgenoot. Uw lichaam ligt daar, achter die gordijnen Edwin, die op dat oógenblik dich bij haar was, zag voor het eerst den indruk van To- maso's vingers op haar hals en riep uit „Een ellendeling heeft gepoogd mijn vrouw te vermoorden Maar hij heeft haar verstand gedood „Ja, dat zijn zijn teekenen op mijn hals. Vervloekt zij hij, die u vermoord heeft Barnes maakte een eind aan dit pijnlijk tooneel door AnstruLher ter zijde te duwen. „Houdt gij aldus uwe belofte fluisterde hij. „Indien gij niet kalm zijt, hoe zoude zij het wezen En hij gaf Enid een teeken, Marina tot be daren te brengen, die steeds voortging met onsamenhangende woorden te spreken. „Kalm 1" antwoordde Anstruther." Wat heb ik thans nog op de wereld te doen dan te trach ten, mij te wreken Waar is de ellendeling, die haar van haar verstand heeft beroofd „Weet gij het bracht, om toelating te vragen tot den Volken bond, zoodra de vrede zal zijn gesloten. Barrère en Garroni sloten zich aan bij de woorden van Curzon en gaven uiting aan de hoop, dat de arbeid der sub-commissie met suc ces vooi'tgezet zal worden. Venizelos zette het standpunt der Grieksche regeering in zake de verschillende opvattingen van het minderheden vraagstuk uiteen. Na repliek van Ismet Pasja en een korte verklaring van Spalaikowitsj werd de zitting opgeheven. De sub-commissie zou hedenochtend haar arbeid voortzetten. POLEN. Gister heeft maarschalk Pilsudski zijn ambt van president van de republiek overgedragen aan Narutowicz. Gisteren en vandaag is het volkomen kalm ge weest in Warschau en het geheele land. De dooi de overheid genomen maatregelen worden alge meen goedgekeurd. IERLAND. Healy, de gouverneur-generaal van den Ier- schen Vrijstaat, is voor enkele dagen te Londen teruggekomen voor belangrijke beraadslagingen op de regeeringsdepartementen voor koloniën en Ierland. Sir James Craig, de eerste-minister van Ulster heeft in een rede te Belfast gezegd dat de hertog van Abercorn juist de man was, dien Ulster als gouverneur wenschte. Het Zuiden van Ierland had zich van het rijk losgemaakt, en hij geloofde dat het genoodzaakt zou zijn die politiek later te wijzigen. Hij zou een gezonden wedijver van den kant van het Zuiden toejuichen en wenschte innig dat welvaart en voorspoed het deel van het land in zijn geheel zou worden. Het waren schilderachtige tooneelen gister in de straten van Dublin, toen de Engelsche troepen afscheid namen en de Vrijstaatsche soldaten de wacht betrokken op het paleis van den onder koning en de kazerne bezetten. De ontruiming door de Engelsche troepen zal in de vier volgende dagen worden voortgezet. ITALIË. Het bestuur van de Katholieke Italiaansche volkspartij heeft zich in beginsel bereid ver klaard, de regeering te steunen. AMERIKA. Het Witte Huis liet heden mededeelen, dat de Amerikaansche regeering al het mogelijke doet om in Europa een bevredigende oplossing der moeilijkheden tot stand te brengen. President Harding wenscht'cr op te wijzen, dat zijn regee ring niet stilzit, en deelde voorts mede, dat vóór 2 Januari a.s. de noodige diplomatieke stap pen zullen zijn gedaan om de Britsche, Fran sche en andere betrokken regeeringen in te lich ten omtrent de houding van Amerika. Het Witte Huis en het departement van Bui- tenlandSche Zaken wenschen zich echter tot deze vage verklaring te beperken. Zij achten den toestand zoo delicaat, dat de meest vol maakte discretie noodig is. Op grond van hetgeen van verantwoordelijke zijde wordt verklaard, kan echter worden me degedeeld, dat de houding van Amerika nog steeds dezelfde is als in Maart 1921, toen ge lijktijdig met een crisis in zake de schadeloos stelling president Harding in functie trad. Op 29 Maart 1921 deelde staatssecretaris Hughes den Duitschen minister van Buiten- landsche Zaken mede, dat Amerika staat aan de zijde van de geallieerde regeeringen, door „Dat is op het oogenblik van minder be lang. Laten wij thans beproeven haar tot zich- zclve te brengen, want elke minuut vertraging is een kans te meer dat zij nooit haar verstand terug bekomt. Natuurlijk is de tijd een groot geneesheer maar ik zeg u, dat, zoo wij dezen nacht uw vrouw niet van haar waan genezen zij die nimmer van zich zal afzetten. In die overtuiging ben ik gereed een wanhopige poging te doen. Indien zij faalt, vrees ik het ergste. Heb ik uw toesteming „Wat is het vroeg Edwin, wiens zenuwen door het gebeurde geheel van streek waren geraakt. „Vóór uwe aankomst was uw vrouw, of schoon door smart overweldigd, nog bij haar verstand. Nu zij u gezien heeft, verbeeldt zij zich, dat gij een geest zijt. Zij gelooft dat uw lijk daar achter die gordijnen ligt." „Welzij?" „Wij moeten haar laten zien, van wien dat lijlc is." „Gij denkt dus, dat er een doode achter dat voorhangsel ligt „Ik hoop het." „Gij hoopt het 1" herhaalde Anstruther m de grootste verbazing. „Ja. Voor uw vrouw en om der wille van uw geluls. Want als er, wanneer ik dat doek op zal lichten, geen lichaam gevonden wordt, zal Marina krankzinnig blijven. Op het oogen- Duitschland verantwoordelijk te stellen voor den oorlog, weshalve Duitschland moreel ver plicht is, om de aangerichte schade naar ver mogen te herstellen. Hughes voegde er toen bij, dat dit de eenige gezonde basis is voor een duur- zamen en rechtvaardigen vrede in Europa. ALLERLEI. De staking in de Badensche aniline- en soda- fabrieken duurt nog steeds voort. Wel zijn er onderhandelingen gaande over een schikking, doch die gaan met groote moeilijkheden gepaard. De toestand is sedert gisteren bovendien ver scherpt door het besluit der stakingsleiders om de werklieden die tot dusver het voor de instand houding van het bedrijf noodzakelijke werk ver richtten, dat te verbieden. Clemenceau heeft te New-York aan den correspondent van de „Petit Parisien" gezegd, dat hij tegen een bezetting van het Roer-gebied was. Hij gaf in overweging het tusschen Frank rijk en Engeland hangende geschil over de mid delen om Duitschland tot betaling te dwingen, aan de scheidsrechterlijke uitspraak van presi dent Harding te onderwerpen. Het Engelsch ministerie van arbeid maakt bekend dat er op 4 dezer 1,389,900 menschen als geheel werkloos bij de arbeidsbeurzen waren ingeschreven, d.i. 1889 meer dan in de vorige week en 433,833 minder dan in het begin van Januari j.l. toen de werkloosheid haar toppunt bereikte. De Duitsche rijkskanselier dr. Guno heeft ontslag genomen als directeur-generaal van de HamburgAmerika lijn. In Zwitserland is de typogravenstaking opgeheven. Naar de „Köln. Ztg." meldt, is dit blad door de bezettingsautoriteiten voor den duur van acht dagen, n.l. van 14 tot 21 December ver boden wegens „leugenachtige en boosaardige opmerkingen" in het artikel „vonnissen van den Belgischen krijgsraad", verschenen in het blad van 8 December. De vereenigde Kamers van het Zwitser- sche parlement hebben de huidige leden van de regeering herkozen en bondsraad Scheurer tot bondspresident gekozen. Sta ten- Generaal TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag, 14 December. Voortgezet wordt de behandeling van de wijzi ging van de Lager Onderwijswet. De heer Snoeck Henkemans (C. H.) verdedigt het amendement-Westerman inzake de toelating van onderwijs in de vreemde talen in de 5de en 6de klasse van de lagere school, op technische, 'paedagogisclie en nationale gronden. De heer Moe rel (R. K.) meent, dat het Fransch desvcrlangd even goed op afzonderlijke cursussen kan worden onderwezen. De heer W ij n k o o p (Comm.) is voor het amendementde heer Vliegen (S. D.) ook. De heer Ketelaar (V. D.) bestrijdt nader het amendement,dat door minister D e V i s s e r wordt ontraden. Het amendement wordt verworpen met 37 tegen 26 stemmen. Het amendement-Westerman om vrijheid te geven, dat in de 2de cn 3de klasse van de kop- scholen =lecht« 10 uur in plaats van 14 uur wordt besteed aan gewone vakken van uitgebreid lager onderwijs, wordt overgenomen. De heer M o e r c 1 trekt het amendement in zake ondersteuning van cursussen in vreemde talen in, na bestrijding door den minister. blik is zij het werkelijk. Een dusdanige ge zichtsbegoocheling zonder grond is geestes krankheid. Haar overtuiging, dat gij dood zijt, is zoo sterk, dat zelfs uw tegenwoordigheid haar die niet kan ontnemen. Moge het dus waar zijn, dat er achter dat gordijn een doode ligt en dat zij begrijpe, dat gij het niet zijt „Gij denkt derhalve, dat er iemand ver moord is." „Ja." „Wie „Dat weet ik niet. Maar ik vermoed, dat het toeval ditmaal rechtvaardig zal zijn. Stemt gij toe?' Bedenk u goed. Het is een uiterste proef- onderneming.' „Ja." „Pas dan op. Trek die gordijnen weg, zoodra ik u een teeken geef." Barnes wendde zich thans tot Marina, die in Enid's armen leunde en den blik niet van haar echtgenoot afsloeg. De beide vrouwen stonden in het midden der kamer, de twee man nen tusschen haar en het voorhangsel der deur. Anstruther trad er langzaam op toe, ter wijl Barnes op afgemeten toon tot Marina zeide Mevrouw Anstruther, gij gelooft, dat het lijk van uw man daar bij die deur ligt „Ik weet hetIk heb zijn voetstappen ge hoord. Ik heb den ponjaard door het doek zien stooten, in het hart van hem, dien ik bemin. Ik heb zijn doodskreet gehoord. Daar ligt Het amendement-Beumer, beoogendc meer vrijheid te geven voor de verdeeling van vakken van uitgebreid lager onderwijs over verschillende lesuren, is overgenomen. Art. I van het ontwerp wordt aangenomen met 71 stemmen tegen 1 stem, die van den heer Wijn koop. De heer T i 1 a n u s (C. H.) heeft voorgesteld, aan art. O een vierde lid toe te voegen, luidende Indien een gemeente uitgaven doet ten behoeve van cursussen verbonden aan scholen voor ge woon of uitgebreid lager onderwijs, behandelt zij de onderscheidene scholen van dezelfde soort binnen die gemeente op gelijken voet. Met dit amendement wil spreker cursussen, verbonden aan openbare en bijzondere scholen, op gelijken voet behandelen. De heeren Dresselhuys (Y. B.) en Ketelaar (V. D.) bestrijden het amende ment. De heer Van der Molen (A. R.) kan met het voorstel meegaan. De heer Rutgers (A. R.) is geen voorstan der van cursussen, maar hij is van oordeel, dat het amendement waardeering verdient. De heer Van Wijnbergen (R. K.) vraagt eenige inlichtingen. Deminister acht de uitdrukking dat de cursussen aan de school verbonden zijn, niet juist. Het amendement zal in plaats van tot bezuiniging, tot grootere uitgaven leiden, en spreker moet het amendement dan ook ontraden. De heer Tilanus wijzigt zijn amendement zoodanig, dat er niet meer in wordt gesproken van cursussen, verbonden aan scholen, maar van cursussen, gegeven buiten de schooluren. Na eenige discussie wordt het amendement ingetrokken, met de bedoeling, bij een later artikel ermede terug te komen. De heer Gerhardt (S. D.) verklaart zich tegen het voorschrift, dat het bouwbesluit ook moet bevatten voorschriften ter vermijding van uitgaven, die niet strikt noodzakelijk zijn. De Minister zegt dat hij tegen dit amen dement is omdat hij er in ziet dat het onmogelijk kan maken dat een kind naar de school gaat waarheen de ouders het gaarne zagen gaan. De heer Boon (V. B.) wijzigt het amende ment zóó dat wel tegemoetkoming wordt ver leend als het kind overgaat naar een school die nieuw wordt opgericht. De Minister blijft ook dit onjuist achten, omdat er voor ouders aanleiding kan zijn hun kind naar een andere school te zenden, die niet pas is opgericht. Het amendement wordt aangenomen met 40 tegen 39 stemmen. Bij art. 23 verdedigt de heer Van Zadel- hoof (S. D.) een amendement om den onder wijzers meer medezeggenschap te geven bij de samenstelling van het leerplan. Avondvergadering. Begrooling Buitenlandsche Zaken) Minister Van Karnebeek is het aange naam geweest, dat de hoeren Dresselhuys en Van Rijckevorsel zijn opgekomen tegen den blaam, op de ambtenaren, die hem ter zijde staan, en spr. zal hier niet verder op ingaan' Hij zal eerst beknopt de afzonderlijk ter sprake gebrachte punten behandelen. De heer Van Gijn, die o.a. heeft gesproken over de kosten bij het viseeren van passen in Duitschland, heeft in zijn bewering dat niet altijd dezelfde omreke ningskoers voor de mark werd toegepast, gelijk, maar er zijn nl. moeielijkheden bij en veel is hier niet aan te doen. De minister kwam op tegen het verwijt hij, mijn echtgenoot, gevoelloos en zonder le ven Zij naderde Edwin, die thans dicht bij de gordijnen stond en fluisterde „Gij trapt in uw eigen bloed 1" Barnes bemerkte een grooten rooden plas rondom de voeten van den Engelschman en vol hoop op den goeden uitslag, sprak hij op lui den toon „Gij hebt gelijk. Er klonken voetstappen doch het waren die van uw echtgenoot niet. Gij hebt een gedaante achter dat doek gezien, maar het was niet van den man, dien gij lief- hebt." Gij gaf het teeken en Edwin wierp de gor dijnen open. Marina snelde vooruit. „Mijn echtgenoot leeft" riep zij. „Almach tige God Het is het lijk van den man, die is gekomen om te zien, dat ik hem doodde 1" Bij de deur, met wijd geopende oogen, een grijns op het gelaat en een diepe wonde in de borst, lag graaf Musso Danella uitgestrekt. Danella bracht Enid hijgend uit. „Mijn vriend zeide Edwin, bukkende om hem hulp te vei-leenen. Doch Barnes trok hem terug en schoof het voorhangsel Weer dicht. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1