van don heer Gerretson, dat het ministerie te geheimzinnig werkte. Spr. herinnert o.a. aan de bespreking over de conferentie van Genua in zake het reconstruc tie vraagstuk. Ook is uitvoerig gesproken over Nederlands standpunt in zake de Zuidzee, én aar aanleiding van de Vlootwet, én naar aan leiding van de conferentie van Washington. Spr. doet, met inachtneming van de noodige discretie, alles om zooveel mogelijk met het parlement officieel in ganraking te komen en voor te lichten. De Minister deelde nog mede, dat het departement ook rekening met de mogelijkheid van het herstel der handelsbetrekkingen met Rusland houdt. Door de heeren Dressclhuys (V. B.) en Ker- stc (Ger. St.) werd een aanval op het gezantschap bij het Vaticaan gedaan, hun motieven werden ontzenuwd door de heeren Marchant (V. D.) Colijn (A. R.) en Nolens (R.K.) 1 en slotte trok de heer Dresselhuys zijn voor stel in. De vergadering werd verdaagd tot heden 1 uur. Bücneslafid, Overtollig kasgeld. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben de volgende circulaire aan de gemeente besturen verzonden Bij enkele gemeentebesturen is de vraag gere zen op welke wijze overtollig kasgeld solide belegd zou kunnen worden, wanneer geen bank instelling bereid is tegen onderpand het geld op te nemen en er tegen belegging op de Rijks postspaarbank practische bezwaren bestaan in verband met de grootte van het te beleggen be drag. Wij meenen, dat alsdan de belegging zou kun nen geschieden bij den postchéqm - en girodienst. Voor zoover echter de kasgelden het bedrag der zekerheidstelling van den ontvanger over treffen, zullen maatregelen moeten genomen wor den, dat de vrije beschikking door den ontvanger over het saldo der rekening niet alleen per cheque, maar ook per giro uitgesloten is. Tc dien einde ware naast de gewone post rekening der gemeente een tweede rekening bij den postcheque- en girodienst te openen voor de belegging van de kasgelden, waarmede het be drog der zekerheidstelling van den ontvanger wordt overschreden. Aan de instructie zal dan een bepaling moeten worden toegevoegd, volgens een door Gedep. Staten aangegeven redactie. Het Twentschc kanaalplan. De heer Walrave Boissevain, lid van den Am- stcrdamschcn gemeenteraad en voorzitter van de centrale bezuinigingscommissie van de Nederl. Maatschappij van Nijverheid en Handel, heeft gisteravond te, Deventer meegedeeld, van be trouwbare zijde tc hebben vernomen, dat de uitvoering van het Twentsche kanaalplan op den achtergrond is geschoven. Mr. Zimmerman. Mr. Zimmerman is gistermiddag naar Weenen vertrokken ter waarneming van het commissa riaat-generaal van Oostenrijk. De Amsterdamsehe Burgerwacht. Naar het Hbld. verneemt zal binnenkort door het hoofdbestuur der Amsterdamsehe Burgerwacht aan de algemeene vergadering worden voorgesteld, tot liquidatie en ophef fing over te gaan. Het is zoo goed als zeker dat deze opheffing de ontbinding van den Ne- derlandschen Bond van Vrijwillige Burger wachten zal ten gevolge hebben. Het voornemen tot opheffing moet in ver band staan met het standpunt van den minis ter van oorlog, gebleken uit de Memorie van Antwoord, dat er geen sprake van kan zijn dat de Vrijwillige Burgerwachten een aandeel kun nen hebben in de kader-vooropleiding Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. De raad heeft gister met de behandeling der begrooting flinke vorderingen gemaakt. Tot en met het Grondbedrijf is ze reeds afgehandeld en Waarschijnlijk zullen Maandagavond, wanneer de eerstvolgende zitting weer plaats heeft, de besprekingen wel afloopen. Kerk-Concert. Men schrijft ons Het concert gisteravond gegeven door het Dubbel Gemengd Kwartet ,,Con Amore" met medewerking van Mej. A. Hammes, mezzo so praan en de heeren Dr. A. D. de Leeuw, orgel, C. IT. Bakkes, tenor en M. Jurgens Azn. viool, mag als bijzonder geslaagd worden beschouwd. Daar de kerk uitstekend was bezet, blijkt het wel dat dergelijke concerten zeer in den smaak vallen van het muziek-ininnend publiek. Dr. A. D. de Leeuw, die het programma opende met de „Pastorale" van J. S. Bach en sloot met de „Fuga G. Moll" van dien meester, gaf blijk een organist te zijn met bijzondere kwaliteiten. Jam mer dat hij met het orgel dat hem ter beschikking stond, niet ten volle zijn kunst kon ontplooien. Dat orgel toch van eenvoudige dispositie met slechts enkele registers, gaf hem niet voldoende gelegenheid tot registratie, terwijl juist door zijn bijzondere registratie, de klassieke Bach werk. n gaan hchooren tot die, welke de meest moderne orgeltechniek vereischen. Die techniek past Dr. de Leeuw Op volmaakte wijze toe, getuige het door hem 1.1. zomer in samenwerking met den heer Tv xtor gegeven concert. Het is een voor recht, dat Schiedam, naast den heer Textor een organist als Dr. de Leeuw onder hare inwoners tellen mag. In plaats van no. 6 van het program ma „Andante van G uilman t? meenden we een koraal met variatie's van Bach te mogen beluiste ren. Mej. Hammes toonde ons, vooral in Uber Nacht van Wolf en Die Könige van Peter Cornelius, dat zij een bijzonder goed geschoolde stem bezit,zuiver van toonhoogte,met zeer mooie voordracht en belooft zeer zeker veel voor de toekomst. De heer Jurgens bewees in het Andante Religio se van Mendelsohn-Barty en Sarabanda van Bach, welk laatste werk in de plaats kwam van Traiimcrei van Schumann, een goed violist te zijn De heer Bakkes hoorden wij liever in het midden- register dan in de hoogere tonen, waar zijn stem te hard klonk. Beiden droegen echter zeer veel bij tot het Welslagen van het concert. In de begeleiding der solisten toonde Dr. de Leeuw op bijzondere wijze zijn uitstekend volgen, vooral in Die Könige van Peter Cornelius. Ten slotte en niet het minst moet het kwartet „Con Amore" geroemd worden. Wat mooie stem men en wat vertolkten zij onze Nederlandsche liederen schitterend Het was werkelijk heel, heel mooi „Utile Dulei." Bovengenoemde tooneelvereeniging die he denavond in Musis" met Tilly voor het voet licht komt,zal de traditie getrouw, morgenavond hetzelfde stuk, eveneens in „Musis", voor de burgerwacht opvoeren. Landstorm. In de afgeloopen maand is door onderstaande vrijwilligers examen gedaan om bij den landstorm het bewijs van voorgeoefendheid te behalen, dit zijn voor Schiedam dc volgende P. van Rijn, A. C. M. Erftemeyer, H. van Bokhoven, A. Wocnsdrecht, W. Melchcrs, J. Rebers, A. v.d. Tempel, J. Knock, W. v.d. Schrier, J. v.d. Schalk, C. Middendorp, K. Jager. Deze jongelieden zijn allen geslaagd, dit wil dus voor hen zeggen, dat zij aanstonds bij de infanterie ingedeeld, slechts 6 weken behoeven te dienen, terwijl anderen, die onverschillig bleven toezien of deze jongens soms hebben uit gelachen, kans loopen later bij de bereden wapen te worden ingedeeld en dan 13 of 18 maanden moeten dienen. Zij die zich nog willen aangeven kunnen bij de instructeurs ter plaatse terecht, en worden dan eveneens opgeleid. Leeftijd vanaf 16 jaar. Winkelsluiting. In verband met de a.s. feestdagen zullen de winkels vanaf 17 tot en met 31 December des avonds tot 11 uur geopend mogen zijn. Van de Werf Gusto der firma A. F. Smulders te Schiedam werd gister met goed gevolg te water gelaten het stalen schroefstoorq- schip „Schouwen" in aanbouw voor de Stoom vaart Maatschappij „Triton" te Rotterdam. De „Schouwen" is een tweedekker met lange brug, bestemd voor de algemeene vrachtvaart, gebouwd volgens de hoogste klasse onder speci aal toezicht van Bureau Veritas en voldoet aan de eischen der Scheepvaart- en Haven-Inspectie en voor de houtvaart. Het schip heeft de volgen de hoofdafmetingen Lengte tusschen de loodlijnen 375' 6" breed te op grootspant 51' 6" holte tot hoofddek 27' 6". Het draagvermogen op zomervrijboord bedraagt ongeveer 7200 ton. Gistermiddag kwamen de gebr. v.S. met hun auto van den kant der Beursbrug. Bij de St. Pietersteeg moesten zij uitwijkenvoor een man, die plotseling den weg wilde oversteken, waardoor het spatbord van de auto in aanraking kwam met een wielrijder, den heer P.V., die tegen den grond werd geslagen en zijn beek brak. Onmiddellijk werd hij met de auto naar het zie kenhuis vervoerd. UIT ROTTERDAM. B. en W. van Rotterdam hebben den gemeente raad in overweging gegeven aan de voorgenomen onteigening ten^behoeve van het havenplan Per- nis geen uitvoering te geven. Tram-ongeluk. Hedenmorgen is nabij het Roode Hek een dijklocomotief gederailleerd, waardoor de tram- verbinding met Schiedam werd verbroken. De van Rotterdam komende tram moest nu zijn passagiers hij het Roode Hek afzetten en kon slechts achteruitrijdende de Hooge Boomen bereiken, waar dan, de uit beide richtingen komende passagiers, moesten overstappen. Een Rotterdamsche heer die de rails wilde oversteken,niet verdacht op de achteruitrijdende- tram, werd nu, voordat de bestuurder van den motorwagen gewaarschuwd kon worden, door de bijwagen gegrepen en overreden de dood trad onmiddellijk in. De naam van den ongelukkige konden wij nog niet achterhalen. Brand. Een brand, uitgebroken op het terrein van de N.V. Burgerhout's Machinefabriek en Scheeps werf aan den Varkenoordschendijk alhier, en die zich ernstig liet aanzien, trok de bewoners van Hillesluis gisteravond in dichte drommen daar naar toe. De brand was omstreeks half zes door den portier ontdekt in de machinefabriek. Een gedeelte cr van is verhuurd aan de Nationa le Vliegtuig Industrie. In een kantoortje dat bij deze industrie in gebruik is, is de brand, vol gens mededceling van den portier, die hem ont dekte, ontstaan en vandaar heeft hij zich snel 8457 6 over het gedeelte van de galerij, aangewezen voor de vliegtuigindustrie, uitgebreid. Weldra werd een rosse gloed boven het gebouw zichtvaar en sloegen de vlammen naar buiten. Hoewel de brandschade in de fabriek ten slotte beperkt bleef tot de vliegtuigafdeeling en de kap daarboven, is de schade, door het blusschings- water aan de machinerieën toegebracht die in de daaronder gelegen bankwerkerij en draaierij staan zeer aanzienlijk. Ook een magazijn van staalwaren is, naar men vreest, niet van water schade vrij gebleven. Overigens is er in aangren zende gebouwen, waarin administratieve en technische bureaux zijn ondergebracht, van den brand weinig te bespeuren. De teekenkamer maakt daarop een uitzondering, daar deze bijna op gelijke hoogte gelegen is, met het gedeelte van de fabriek, waar de brand is uitgebroken. De brand is gebluscht, met zes stralen op de waterleiding en 2 stralen van de stoombrand- spuit no. 4. Een vat met carbid, in de vliegtuigafdeeling opgeslagen, weerstond langs de pogingen tot blussching, tot men op de gedachte kwam dit met zand te doen. Te half acht was de brand gebluscht. Het vliegtuig van den bekenden vlieger F. Koolhoven, dat er gebouwd is, bleef van schade gevrijwaard. Arnold Gilissen Co. Men deelt mede, dat gisteren definitief het acoord tusschen de firma Arnold Gilissen Co., en hare crediteuren is tot stand gekomen. Hier uit vloeil voort, dat de surséance-aanvraag bij de- Arrondissementsrechtbank te Rotterdam zal worden ingetrokken. Aan de crediteuren zal een circulaire met na dere bijzonderheden worden toegezonden. Gemeenteraad. Gcnieentebegrooting 1023. Algemeene beschouwingen. De heer H ij m a n brengt als zijn meening naar voren, dat de begrooting een ongunstigen indruk op hem maakt, want hij acht de op te brengen 8V2 t°n aan belasting een te zwaren druk. Gaarne had spr. gezien, dat de transactie met Rotterdam in deze begrooting was verwerkt geworden, dan hadden van de rente van dezen grondverkoop de lasten der burgerij verlicht kunnen worden. Die rente voor 't grondbedrijf aanwenden, zooals B. en W. het willen, acht spr. niet goed, evenmin als thans improductief werk te laten verrichten. De voorzitter beantwoordt de vraag van den heer Dinkelaar, naar aanleiding van diens vermoeden, als zou de verbetering van het St. Jacobs-Gasthuis B. en W. niet urgent voor komen. Dit moet echter zoo worden verstaan,dat de Gasthuis-kwestie nog slechts in haar eerste stadium is en dus langzamerhand moet worden afgehandeld. Wat betreft den post van 50.000 voor toe slagen aan het gemeente-personeel, vindt spr. het beter, dat deze zaak in de C. v. G. O. wordt besproken, in welke commissie deze aangelegen heid van begin af aan is behandeld en geregeld. Weth. Houtman heeft met genoegen ge luisterd naar den heer Dinkelaar, met minder genoegen naar den heer Collé. In de loonkwestie, zegt weth., heeft hij steeds tot voorzichtigheid aangeraden, omdat 't een maal vastgestelde loon niet zoo gemakkelijk is te veranderen. De kwestie van den toeslag moet nu echter weer aan de orde komen, wat moet ge beuren in overleg met de C. v. G. O., waarom 'weth. dan ook meent, dat in dezen door B. en W. een juist advies is gegeven. Weth. ziet den toestand zwart in. 't Gemeente-personeel werkt 45 uur per week, wat hem te kort voorkomt, ze zijn echter thans in de. gelegenheid om overwerk te verrichten. En ook verdienen ze zulke slechte loonen niet. Bij Gemeentewerken is het gemiddelde loon 39, waarbij nog 45 bij komt voor pensioen, dat de gemeente ook voor haar rekening neemt. Weth. is echter overtuigd, dat om de mailaise de loonen omlaag moeten en er langer gewerkt moet worden, anders gaat de gulden naar bene den. We moeten den concurrentie-strijd met 't buitenland aandurven, en dan zal de toestand wel heter worden. 't Ergste is, dat er hier 3000 menschen op straat staan, maar slechts door offers brengen- kunnen de arbeiders zelf hierin verbetering bren gen en het offer, dat weth. vordert van arbeiders in andere bedrijven, vordert hij ook van het Gemeente-personeel. De C. v. G. O. zal hierover moeten heslissen, en tot dan is er nog wel een voorloopige regeling te treffen. 't Is waar, dat de directeur van gemeentewer ken heeft voorgesteld, om voor 15000 aan de Koemarktbrug verbeteringen aan te brengen. Dit deed hij omdat de meeste raadsleden nu nog tegen het groote plan van verandering zijn. Wordt de toestand echter beter, en dat zal zijn, wanneer de groote fabrieken hier weer in werking zijn, dan zal weth. de eerste zijn, die aanraadt, om het groote werk zoo gauw mogelijk aan te pak ken. Hij hoopt, dat het nog onder zijn wethou derschap zoo ver moge komen. Weth. erkent, dat het grondbedrijf niet in de misère zit, vanwege de transactie met Rotter dam, maar men moet hierin toch voorzichtig zijn en misschien blijft er nog wel wat over, maar dit kan niet eerder worden vastgesteld dan in den loop van 1923, als de gronden opnieuw zijn getaxeerd. Schiet er nog wat over, dan zou dat het Koemarkt plan ook weer ten goede komen. Sprekend over werkverschaffing en werkver ruiming, geeft weth. eerst eenige cijfers, die in den loop der laatste jaren voor deze doelein den te Schiedam zijn besteed. Dit loopt in de millioenen. Alleen reeds bij grondbedrijf zijn voor werken en loon 't laatste jaar 981.000 gespan- deerd, voor stadsonderhoud 400.000. Hoofd zakelijk om werk te verschaffen werden van 1920'22 terreinen opgehoogd en havens onder houden voor een bedrag van meerdere honderd duizenden, terwijl Rotterdam hier bijna niets voor uitgeeft. Schiedam heeft ook ongetwijfeld boven zijn krachten gewerkt, waa om het voor- loopig niet verder kan gaan. De kwestie van een nieuwe a'gem. begra f- plaats is niet zoo eenvoudig, b'nnen 3 jaar moet ze er komen (B. en W. denken die zich in den Babbcrtspolder), maar weth. is er niet van over tuigd, dat dit werk veel werkeloozen van de straat af zou halen. Om moreele motieven zou er aan gedacht kunnen worden, maar ongetwij feld zal het de gemeente nog tonnen gouds kos ten. 't Dempen van grachten zou 80.000 kosten, waarvan slechts 15.000 aan loon zou betaald kunnen worden. Voor sportparken en een hertenkamp kan weth thans niet warm loopen, de tijd is er niet naar, al zijn de plannen dan ook nog zoo sympathiek. Liever zag hij, dat 't Sterrebosch aan de industrie werd verkocht, dan waren tenminste de werldoo- zen er mee geholpen. Den heer Collé antwoordt weth. alleen, dat hij de te werk gestelde arbeiders niet den noodigen ernst voor den arbeid is, ze werken niet genoeg en zijn bovendien nog-ontevreden met hun loon. Weth. B o d d e ii s begint met op te merken, dat ook hij voorstander is van een tijdige in zending der begrooting, maar 't is moeilijk om in deze zaak een vaste regeling te treffen. Van wege de commercieele boekhouding, die in het gemeente-beheer wordt toegepast, is nu reeds te zien, dat de reëele uitgaven voor 1923 2.098.221 zullen bedragen, vorig jaar was het 2.164.286; dus voor 1923 66.000 minder, mits de belasting echter 81/2 ton opbrengt, waarover weth. nu nog een zwaar ïioofd heeft. Wanneer nu de toeslag voor gemeentepersoneel blijft gehand haafd, wat de gemeente 50 000 +-/ 18.000 (on voorziene uitgaven) zal kosten, zal het gunstig verschil tusschen 1922 en 1923 ook al weer ver dwenen zijn. Deze zaak laat weth. aan de C. v. G. O. over. Verder wijst hij er nog even op, dat de loonen der gemeente-werklieden meer verhoogd zijn dan die der gemeente-ambtenaren, waarom 't zeker waard is, na te gaan, of eventueel alle loonen met 't zelfde bedrag moeten worden verlaagd. Weth. eindigt met de minder aangename woorden, dat hij nog geen antwoord kan geven op de vraag, of in den loop van dit jaar 't ver- menigvuldigingscijfer niet verhoogd behoeft te worden. Weth. de Bruin behandelt ook het vraag stuk der werkloosheid. Eerst beschouwde men de malaise als een patroonstruc, om de loonen aan te vallen, thans echter hebben we de werkelijk heid, dat er hier nl. reeds 3000 menschen op straat staan. Dit kan niet huiten B. en W. om gaan en dat gebeurt ook niet. Alleen 't mensche- lijke gevoel zegt reeds, dat men zooveel mogelijk de getroffenen te gemoet moet komen, 't Staat echter vast, dat het gemeente-bestuur de werk loosheid niet kan wegnemen. Beterschap is volgens weth. alleen te verwachten, wanneei industrieelen en banken hun pessimisme laten varen, wat mogelijk wordt, als de regeering die bedrijven steunt, die er weer boven op kunnen komen. Ook de gemeente kan hierbij behulpzaam zijn. B. en W. hebben weinig gedaan, maar ze kon den helaas niet meer doen, uit geldgebrek en ook om de houding der regeering. Toch is er ge daan, wat kon gedaan worden, wat weth. hieruit bewijst, dat de gemeente thans per maand meer dan 100.000 ten bate der werkloozen uitgeeft. Meer kan ze echter niet doen. Werke- loozenzorg acht weth. ook eigenlijk rijkszorg. Wat de levensmiddelenpolitiek betreft, zegt weth., dat B. en W. niet anders kunnen handelen, dan in de M. v. A. staat aangegeven. Amsterdam ook heeft nooit meel beschikbaar kunnen stellen tegen lageren prijs dan tegen den dagprijs. Schoolvoeding en -kleeding gaat weth. voort, heeft niet het doel, om armoede te verhelpen, maar alleen om het schoolbezoek te bevorderen. Werd er om melk gevraagd, dan is die steeds ver strekt. Samenwerking onder de verschillende politieke partijen acht spr. in 't bestuur der gemeente heel goed mogelijk, de S.D.A.P. wil de groote oeconomische kwesties oplossen over alle gods dienstige scheidingsmuren heen. Ten slotte meent weth. aan te kunnen toonen, dat er wel een roode draad door de practische gemeente-politiek loopt, behandelt de citaat kwestie (gister reeds besproken), en houdt een philippica tegen den heer Collé, die volgens hem niets praesteert en zich niet eens voldoende in de zaken kan inwerken. Uit feiten toont weth. nog aan, dat B. en W. tegenover uitkeeringen aan werkloozen der onafhankel. vakvereenigingen wel eenige reserve moeten in acht nemen. De vergadering wordt hierop te ruim 6 uur gesloten. Wordi vervolgd). Nieuws, De brand te Elsloo. Het bericht om trent den kerkbrand te Elsloo berust op een misverstand. Niet de kerk, maar een huis in de nabijheid der kerk is afgebrand. Ongelukken. In de schaatsenfabriek van firma Ruiter te Akkrum is gisteren een 18-jarige werkman door een machine gegrepen en gedood.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2