DE AMERIKAAN. DAGBLAD WO DB SCHIEDAM OMSTREKEN. FEUILLETON. 45ste Jaargang. Zaterdag 16 December 1932. No. 13518. Bur...KOEMARKT 4. T.,«...u I— - plMttn - l JÜ Abonnementen per 3 maanden 2. per week lo cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. V Ze slikken alles. Dit is de klacht van het roode Schiedamsche orgaan. Die christelijken hier ter stede, die weigerden het adres van het comité van actie tegen de onderwijs verslechtering te steunen, slikken alles. Zij weten, dat er een aanslag be raamd wordt op het onderwijs van het volkskind en toch gedoogen zij zulks om het christelijk ministerie niet in moeilijkheden te brengen en zoo offert men het welzijn van zijn kinderen op aan het politiek standje. En dan Worden de christelijke arbeiders een voudig uitgemaakt voor kerels zonder ruggegraat Net, of de roode arbeiders met hunne voorman nen ook niet door dik en dun gaan en of de le zers van het roode orgaan ook niet alles te slik ken krijgen W. St. Nicolaas surprise. Ter gelegenheid van St. Nicolaas heeft de „Voorwaarts" jaar lezers een surprise bereid in den vorm van een extra nummer, dat benevens St. Nicolaas-gepeinzen ook veelpropagandistische artikelen bevat, zoodat het meer een verkiezings nummer dan een St. Nicolaas-nummcr was. De mooiste supprise geeft zij echter in een artikel onder het opschrift Beter duur dan niets. Dat stuk gaat over de woningen, door Hey- koop gebouwd, maar door de arbeiders niet be trokken, omdat zij te duur zijn. Wat heb je aan zulke woningen, als zij te duur zijn zegt dan maar beter duur dan niets dan zou men verstandiger zijn door te zeggen beter niets dan duurEn waarom zijn die woningen zoo duur Nu komt de surprisfe Eerstens, dat Heykoop maar niet kon bouwen, wat hij wilde. De regeering stelde ook haar eischen. En die verlangde, dat elke woning min stens drie slaapkamers moest hebben. Van wonin gen voor kleine gezinnen, zooalsHeykoop wensch- te, wilde zij niets weten. Zoo werden onnoodig te grpote en dus te dure woningen gebouwd. Tweedens was het niet Heykoop, die de wonin gen duur maakte maar dat deden de geweldige prijzen van bouwmaterialen en do hooge ar- beidsloonen. Degene, die de verslagen uit de Rotterdamsche gemeenteraad trouw hebben gevolgd, weten Wel beter en de lezers van de „Voorwaarts 'slikken gewillig alles, wat hun wordt voorgezet. De bewuste. Het slagwoord „Niemand heeft verstand dan wij alleen" is van de liberalen overgegaan op de socialisten. Zij zijn de ontwikkelden, verlichten, zelf- bewusten enz. Nu heeft men dezer dagen allerwege het eeuw feest gevierd der geboorte van Louis Pasteur. Het is een door en door katholiek man geweest, en thans is hij beroemd om zijn ontdekkingen, en uitvindingen en vooral daardoor, dat hij proef ondervindelijk bewezen heeft tegen alle onge- loovige geleerden, dat geen leven uit zich zelf ontstaat en het leven zich nimmer uit het nict- leven kan ontwikkelen. Nu komt de zelfbewuste Jood Kleerekooper, de oproerige krabbelaar in Het Volk vertellen, dat hij niets anders van Pasteur wist alsdat het een man was, die een middel uitgevonden had om de beet van een dollen hond onschadelijk te maken. Maar verder wist hij niets van den groo- ten geleerde. Het was een sprookje voor hem zoo 88 „Nutteloos De man is reeds tien minuten dood. Het is, gelijk ik vermoedde. Het lot is rechtvaardig geweest. Uw vijand is in den put gevallen, dien hij u had gegraven." „Mijn vijand Beleedig zijn nagedachtenis niet. 1 Hij heeft mij Marina tot vrouw gege ven." „Ondervraag haar en gij zult gewaar wor den, of gij hem daarvoor te danken hebt," ant woordde Barnes droogjes. „O, zie Zij weent 1" zeide Edwin op haar toe tredende. „Ja, ik ween 1" riep de. jonge vrouw, die thans haar bewustzijn terug had gekregen en dacht aan den wijden afgrond, welke haar nu van Edwin scheidde. „Niet om dien ellendige, maar wijl gij voor mij verloren zijt, mijn dierbare echt genoot, op den avond zeiven van ons huwelijk. O, mijn vriend ging zij, zich tot Barnes wendende, voort„gij zoudt beter gedaan heb ben, met mij in den toestand te laten, waarin ik was. Krankzinnig zoude ik gelukkiger zijn geweest." „Lieveling 1 Dat is een krankzinnigheid, schrijft hij dat hij zoo'n groote geleerde was. En ik, die alle scholen genoten heb en hetmeeste van wat daar te leeren valt, onthouden heb, Werd een man met grijze haren zonder ooit althans iets van dat alles te hebben vernomen. Aldus de veel wetende Kleerekooper. Wat volgt hieruit Dat zelfs een opperbewuste socialist, die voortdurend op een geniepige wijze het geloof tracht te ondermijnen, niet eens bekend is met de ontdekkingen van den grooten katho lieken Pasteur. Of die heeren daar ook bijzonder „bewust" W. Duiteiiiandseii Nieuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. In de gister gehouden zitting der sub-com missie voor de kwestie der minderheden is een program van tien punten opgesteld, waarover de besprekingen in de volgende zitting zullen aanvangen. Deze tien punten zullen in het ver drag in zake de minderheden worden opgeno men en zoowel door de Turken als door de Grie ken moeten worden aanvaard De inhoud van dit program is als volgt lo. Algemeene amnestie voor alle politieke en militaire misdaden sedert 1914. 2e. Algemeene garantie voor de vrijheid en bescherming der religieuze taal- en rassenmin- derheden. 3e. Teruggave van de sedert 1914 aan de vluchtelingen ontnomen bezittingen en zoo mo gelijk hereeniging met hun gezinnen. 4e. Verlof om vrijelijk te emigreeren en vol ledige straffeloosheid. 5e. Gelijkstelling der minderheden in religieus en politiek opzicht met de meerderheid. 6e. Vrijstelling van den militairen dienstplicht voor de minderheden in Griekenland en Turkije. 7e. Vrijheid van opvoeding en onderwijs, als mede het recht om philantropische instellingen op te richten. 8e. Bepalingen in zake onderwijs- en kerkelijke instellingen, welke in de wetten van het land moeten worden opgenomen. 9e. Samenwerking met den volkenbond ter garandeering van de uitvoering van alle bepalin gen betreffende bescherming der minderheden. lOe, Nationaal tehuis voor Ameniërs. De Turken verklaarden alle punten in be ginsel volkomen te aanvaarden, behalve het nationale tehuis voor Armenië. Eerst weigerden zij zelfs, dit in de subcommissie te bespreken,doch Montagna beoogde, dat de discussie in de vol tallige commissie hierover geenszins uitgeput was. Toen stemden de Turken toe in een nadere discussie. Ten aanzien van de geheele amnestie heerschte er een meeningsverschil, of dit ook voor gewone misdrijven moet geiden. Ten aanzien van de vrijstelling van den mili tairen dienst verklaarden de Turken zich voor nemens, den militairen dienstplicht in te voeren, doch met het recht om vrijstelling te ltoopen zoo wel voor Christenen als voor Mohammedanen. De algemeene indruk was hoogst bevredigend. IIET HERSTEL. Reuter bericht Gemeld wordt, dat de Amerikaansche gezant te Londen Harvey naar de Ver. Staten terug keert, klaarblijkelijk in verband met de ziekte zijner echtgenoote. Men gelooft, dat Harvey zal confereeren met Harding, Hughes en andere persoonlijk heden, in het bijzonder over onderwerpen aan gaande de betrekkingen tusschen Amerika met Engeland en Europa. Waarschijnlijk keert Har vey begin Januari naar Europa terug. even erg als de andere. Gij voor mij verloren Ik ben de uwe altoos Gij zijt mijn vrouw, mijn teerbeminde vrouw 1" Edwin wilde haar omhelzen. Zij ontsnapte hem echter en riep met een stem, welke hen allen deed sidderen: „Ik ben uw vrouw; maar gij zijt de moor denaar van mijn broeder XII. Deze woorden troffen Edwin met verbazing. Barnes en Enid waren er eenigszins op voorbe reid, maar voor hem was het, of hij een don derslag bij helderen hemel hoorde. Een poos lang bleeg hij vernietigd staan. Toen wendde hij zich tot den Amerikaan en sprak op smarte- lijken toon „Gij hebt mijn geliefde van haar zinsbe goocheling genezen neem thans ook deze af schuwelijke gedachten van haar weg en red mij van de wanhoop." „Ik heb haar van een dwaze verbeelding genezen door een schok," antwoordde Barnes „nu moet gij door redmrecren een ware over tuiging bij haar zien weg te nemen." „Waar zoude ik de moordenaar zijn van haar broeder „Ja. Met de bewijzen, welke Danella haar gegeven heeft, ontwijfelbaar." Indien de regeering van Washington onder de huidige omstandigheden een weg zou vin den waardoor men zou kunnen geraken uit de moeilijkheden in verband met de kwestie der schadeloosstelling, zal aan Ilarvey waarschijn lijk opdracht worden gegeven om de opinie van Europa te polsen, voordat Amerika eenig for meel voorstel aan de hand doet. In sommige kringen gelooft men dat het be zoek van Ilarvey een belangrijke stap zal blijken te zijn naar de oplossing van de kwestie der scha deloosstelling. De Washingtonsche correspondent van de „World" meldt, dat algemeen wordt geloofd, ofschoon officieele bevestiging ontbreekt, dat Morgan's bezoek van Woensdag aan Hughes iets te maken heeft met de mogelijkheid eener uit gebreide internationale leening aan Duitschland, vooropgesteld dat Frankrijk toestemt in bepaal de vereffening der schadevergoedingen. De cor respondent voegt erbij, dat het bedrag der lee ning volgens regeeringskringen 11/i milliard dol lar beloopt. De „New-York Herald" meldt eveneens, dat de leening 11/i milliard bedraagt, dat ze door de internationale bankiers wordt overwogen, en dat de bankiers en de regeering van Amerika eraan meedoen. POLEN. De „Frankfurter Zeitung" verneemt uit War schau dat de voorzitter van den Landdag in dat Huis meegedeeld heeft, dat de regeering is afgetreden. REDE POINCARE. De Fransche premier Poincaré heeft gister in de Kamer zijn rede gehouden over de schade vergoedingskwestie, waaraan 't volgende is ont leend. Poincaré drong aan op de noodzakelijkheid eener controle op de Duitsehe financien. Na er aan herinnerd te hebben, dat de bezittingen der schuldenaren steeds het onderpand zijnderschuld- eischers, verklaarde hij, dat Frankrijk nimmer het plan heeft gekoesterd tot een militaire expeditie of het opleggen van een straf aan Duitschland. Het wil slechts alle mogelijke maatregelen ne men om betaling zijner vordering te verkrijgen, en het is slechts bedacht op de bescherming van de gemeenschappelijke belangen der geallieerden. Wij zullen er vriendschappelijk op aandrin gen, hun medewerking te verkrijgen, zeide Poincaré. Wanneer wij tot ons groot leedwezen verplicht zouden worden, tot een afzonderlijk optreden tten einde de noodige waarborgen te krijgen, zouden wij dit slechts doen ten bate van alle geallieerden. Frankrijk zou in dat geval spontaan de con trole zijner vrienden inroepen op de maatrege len, Welke het eventueel zou nemen, en het is bereid, hun te bewijzen, dat het niet zou han delen in een militairistischen geest of met het voornemen, de hand te leggen op vreemd grond gebied. De gedachtenwisseling te Londen was zeer kalm en bevestigde de overtuiging, dat aan de Entente Cordiale geenerlei afbreuk zal worden gedaan. Het zou de voorkeur verdienen, im, gelijk Bonar Lwa verklaarde, tot een gemeen-' schappelijk oplossing te komen. Het was met de algemeene instemming der geallieerden, dat het Duitsehe voorstel werd verworpen. Het zou niet raadzaam zijn, zeide Poincaré thans reeds mede te deelen, wat er besproken is het zou geen nut hebben, onzen schulde naar, Duitschland, reeds thans in kennis te stellen met de plannen zijner onbetaalde schuld- eischers. „Bewijzen Dat is onzinnig I" „Ondervraag haar en gij zult zien. Maar herinner u, wat zij dezen nacht geleden heeft. Neem in aanmerking, hoe zwak zij Is," zeide Barnes, op Marina wijzende, die, door Enid on dersteun, tegen den rug van een stoel leunde. „En wat zij zeggen moge of doen, wees toe geeflijk jegens haar en twijfel niet aan haar liefde." Aldus gewaarschuwd, naderde Anstrutlier zijn vrouwdoch deze hief de hand op als ten teeken, dat hij niet dichter bij moest ko men en voegde hem toe „Blijf waar gij zijt. Gij kunt zoo wel tot mij spreken, O, hernam zij op zachter toon: „Mar tel mij niet langer." Uw omhelzingen zouden mij doen vergeten, dat gij de moordenaar zijt van Antonio." „Gij zegt, dat ik uw broeder vermoord heb," antwoorde Edwin, die zich inspande om zijn bedaardheid niet te verliezen. „Mag ik vragen hoe ik hem gedood zoude hebben „In een duel. Gij wist het, dat hij sterven zoude. Gij dacht, dat hij slechts gewond was en toen zijt gij gevlucht om aan boord van de Gier te gaan, die naar Egypte vertrok." „Ah Dat duel te Ajaccio riep Ednin met. een vreemden glans in de oogen. „O, gij herinnert het u. Gij bekent dus Zeg mij dan vaarwel voor altijd. Ik bemin u meer ALLERLEI. De „Petit Parisien" meent te kunnen mede- deelen, dat Duitschland een nieuw voorstel betreffende de waarborgen zal doen. Duitsch land zou als zoodanig niet alleen zijn douane ontvangsten, doch ook de opbrengst van zijn staatsmonopolies aanbieden (hout, lucifers en alcohol.) De beide beklaagden in het proces-Harden zijn tot gevangenisstraffen van 2 jaar 9 maan den en 4 jaar maanden veroordeeld. Volgens de „Daily Mail" zouden dc dwang maatregelen der Fransche regeering tegen Duitschland bestaan in het oprichten van een tolgrens tusschen het Rijn- en het Roergebied. De Amerikaansche marincbegrooting wordt op 331 millioen dollar geraamd. Staatssecretaris Bergmann te Berlijn is aangekomen. Hij had gisterochtend zijn eerste onderhoud met den rijkskanselier en den minis ter van Buitenlandsche Zaken, Von Rosenberg. Binnenland. Domcla Niomvenhuis en..Pater Donders I De anarchist en de heilige De rumoerige onruststoker onder de Neder- landsche arbeiders en de vreedzame apostel on der de arme melaatschén van Suriname De eerste, wiens gevangenisstraf nog aan ontelbaar velen heugt uit hetgeen zij vroeger op straat hoorden zingen Nieuwenhuis moet zakjes plakken, Hi, ha, ho de tweede, wiens faam van heiligheids sinds zijn zalig verscheiden steeds is toegenomen, zoo dat met recht zijne zalig- en heiligverklaring mag worden tegemoet gezien Hoe, zoo hooren wij reeds vragen, hoe komen deze twee duisternis en licht, ondeugd en deugd, hier te zamen Ziehier de rede, belangstellende Lezers en Lezeres. Voor beiden wil men in Nederland een standbeeld gaan oprichten. De anarchisten maken zich druk voor hun „held." Al aanstonds, zoo meldde onlangs „De Vrije Socialist." stelde een Rotterdamsche kameraad 100.voor dat doel beschikbaar en de bedrogen massa der arbeiders, vereerders van zulk een meester, werden uitgenoodigd ieder één honderdste van dat bedrag te geven om tot de benoodigde som te komen. „Groepen en vakvereenigingen," zoo luidt het dan, „pakt die zaak aan. Laat 't nu eens vlug gaan. Het leven is zoo kort en wij hebben zooveel te doen." Zóó treden de vijanden der Kerk, van God en godsdienst op, om een man te eeren, dien zij in hun dwaling groot achten. En wij, Katholieken „Ja, wij gaan nu ook," zoo lezen wij in „Sint Bavo" (19 Nov. 1.1.) „door een standbeeld een onzer grootste mannen eeren, waarop de Kerk van Nederland trotsch gaat, den Apostel der melaatschen van Suriname, den Eerbiedwaardi- gen Petrus Donders." „Doch," zoo wordt er bijgevoegd, „is er onder ons, Katholieken, een gelijke begeestering voor onzen Roomschon Held Zijn er bij ons, die voorgaan met een grootere gil't? En volgen dan de duizenden en duizenden met hun gulden of zelfs kwartje Laten wij ons niet beschamen door de vijanden der Kerk in de huldiging onzer grooten Wij hebben voor onze actie de aanmoediging en den steun van het Kerkelijk en Burgerlijk Gezag Z.D.H. Mgr. Diepen is beschermheer en de Com missaris der Koningin in Noord-Brabant is Eere- Voorzitter van ons Eere-Comité. Daarom in heilig enthousiasme voor ware Rooinsche grootheid de hand in de beurs gesto ken en nog dezen dag met de woorden „Voor het dan mijn leven, maar ik ben evengoed uw weduwe, alsof gij daar dood achter die gor dijnen laagt. Ik smeek u, laat mij vertrek ken." Edwin had haar hand gevatl „Ga niet heen Den hemel zij dank, ik bén niet schuldig aan den dood uw broeders 1" „Niet schuldig? En die ellendige Danella heeft mij bewijzen genoeg gegeven om mij te doen besluiten, u te dooden „Mij dooden Mij. Uw echtgenoot stamelde Edwin, haar hand loslatende. Barnes merkte op, dat hij van dat oogen- blik af niet meer trachtte zijn vrouw te na deren. Zonder acht te slaan op hetgeen Edwin deed, riep Marina uit, terwijl zij, zwak als zij was naar de tafel ging en de voorwerpen op nam, welke Danella haar getoond had „Zie. Hier zit de kogel van mijn broeder nog tegen het geldstuk, dat u het leven heeft gered daar stat uw naam op het pistool, hetwelk hem gedood heeft. Ontken nu nog, als gij kunt. Hier is ook nog het verhaal van het duel door u zelf opgesteld, toen gij dacht te zul len sterven, om uw getuige vrij te pleiten. Het is door uw hand geschreven. Zeg dus de waar heid Uit medelijden met mij bedrieg mij niet (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE i zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1