DMGBLMD VOOR SCHIEDAM EN DITJES EN DATJES. 45ste Jaargang. Zaterdag 16 December 1922. No. 13518 Bureau Ab post 2. KO o n n e ,50 per EMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. meuten per 3 maanden 2.per week 15 kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Postbus cent, franco 39. per Advertentien|: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maa1 plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel- Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer toestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. TWEEDE BLAD. Binnenland. De Indische dienst. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot voorziening in het kastekort van den Indischen dienst hier te lande gedurende het jaar 1923, op denzelfden voet als de regeling, welke voor het loopende jaar werd vastgesteld. Blij kens de Memorie van Toelichting betreffende de Indische begrooting over 1923, zal op het einde van dat jaar een bedrag van rond 600.000.000 gedekt moeten worden, w.o. 400.000.000 in Nederland, in verband waar mede de regeering de voor het kastekort be schikbaar te stellen som op laatstgenoemd bedrag meenen te moeten ramen. Het crediet aan Duitschland. In antwoord op de vragen van den heer Fleskens betreffende het bedrag van het aan Duitschland verstrekte Nederlandsche crediet, waarvan tot 3 December 1922 is gebruik ge maakt, en het verstrekken van genoemd cre diet aan industrieën, welke als concurrenten van onze toinnenlandsche industrie moeten worden beschouwd, heeft de Minister van Fi nanciën het volgende medegedeeld Van het Nederlandsche crediet aan Duitsch land voor den aankoop van grondstoffen, toe gestaan tot een bedrag van 150.000.000, be droeg het op 1 December 1922 uitstaande saldo ruim ƒ39.000.000. Bij de desbetreffende credietovereenkomst is aan de Nederlandsche Regeering geen be voegdheid toegekend om bepaalde industrieën van deze credieten uit te sluiten. Wel wordt in den laatsten tijd van Duitsclie zijde zooveel mogelijk toegezien, dat met Nederlandsche industrieën concurreerendc Duilsche bedrij ven niet voor een deel van het crediet worden voorgedragen. Zoo werden met name voor Duitsche sigarenfabrieken geen credieten meer aangevraagd, na de door den Nederlandschcn Regeeringscommissaris gemaakte operking, dat Veel Duitsche sigaren in ons land werden in gevoerd, terwijl hier de sigarenfabrieken moe ten sluiten wegens gebrek aan werk. De man, dte de klappen krijgt. Het socialistisch vredescongres in Den Haag heeft voor nir. Troelstra een vrij onaangenaam Verloop, schrijft de „Tijd." De heer Von Gerlach, de ultra-radicale pacifist van het Duitsche blad „Die Welt am Montag Vertelde, dat hij dezer dagen een rondreis door Zwitserland, het „ideale land der pacifistische beweging", had gemaakt. Iedereen is overtuigd, Tijdens het debat over de woningpolitiek in de Tweede Kamer heeft minister Aalberse heel oolijk de snoeverij der sociaal-democraten in t zonnetje gezet 't Debat verliep als volgt De heer Aalberse, Minister van Arbeid Het viel mij op, dat ditmaal de critiek van den heer Schaper, die elk jaar dit onderwerp ter sprake brengt, minder-scherp was dan gewoonlijk. Mis schien is dit een gevolg van het 25-jarig feest, dat de S.D.A.P.te Amsterdam heeft gevierd. Toen heeft de heer Troelstra een zeer mooie rede voering gehouden, waarin hij uiteenzette, dat zoo ongeveer alles, wat in den loop van een kwart eeuw ten gunste van de arbeiders verricht was, toe te schrijven was aan de S.D.A.P. begrijpe lijk maar vooral was hij zoo ingenomen met het buitengewoon groot aantal woningen, dat in ons land was gebouwd. Dat was ook te danken aan de S.D.A.P. Als ik mii herinner de critiek, die ik in de laatste jaren van den heer Schaper te hooren heb gekregen, dan viel het mij nogal mee, dat de heer Troelstra blijkbaar tamelijk tevreden was met hetgeen de S.D.A.P. in die richting in de laatste vier, vijf jaar had bereikt. De heer Schaper Van de laatste vier of vijf jaar was geen sprake. Het feest werd gehouden ter viering van het 25-jarige jubileum der partij het liep dus over een kwarteeuw. De heer Aalberse, Minister van Arbeid Wij hebben toch allemaal geconstateerd, dat hetgeen vóór 1914 aan woningbouw is gedaan, buitenge woon miniem is geweest en absoluut in hetniet zinkt bij hetgeen na 1914 op dit gebied is ver toond. De Kamer had pret en Schaper droop af. Maarom op dat25-jarig feest der S:D.A.P.terug te komen Daar is het toch zoo lief en knusjes toe gegaanja begrijp eens er heerschte een tevreden stemming. En die vinnige niets en niemand ontziende vechtjas van een Troelstra liepen de oogen over van dankbaarheid. Wel een bur lang is hij aan 't opsommen geweest, wat de ijverige leiders voor hun schaapjes hebben inge zameld of van de maatschappij hebben afge dwongen. Als er een van de toehoorders helder zeide hij, dat Zwitserland Wel nooit een aanvals oorlog zal beginnen. Toch denkt het Zwitsersehe volk er niet aan nu reeds het leger af te schaffen' Hiertoe kan het slechts komen, wanneer de Volkenbond over een internationale politiemacht beschikt, om de vredelievende volken tegen mogelijke aanvallen te beschermen. Hiermede is de heer Von Gerlach het volkomen eens. En onder de congressisten was geen spoor van eenige afkeurende beweging te bemerken. Toch zal het den aanwezigen Nederlandschen sociaal-democraten niet zijn ontgaan, dat de zelfde argumenten ook voor Nederland gelden en dat de ontwapeningstheorie der S.D.A.P. hier door een radicale pacifist geheel omver wordt gestooten. Doch het ergste kwam nog. In een volgende zitting sprak de heer Em. Vander Velde, namens al de Belgische socialisten en verklaarde, de resolutie van het I.V.V. slechts te kunnen aan vaarden op voorwaarde, dat het recht op gewa pende verdediging van de volken wordt erkend. De leider der S.D.A.P. zal deze verklaring wel als een gevoeligen klap om de ooren hebben gevoeld. Men mag benieuwd zijn of en zoo ja, hoe mr. Troelstra hierop zal reageeren. Gemengd Nieuws. M e 1 k o o r 1 og. In de stad Groningen werd den geheelen zomer de melk geleverd tegen 12 cent den liter. Tegen den staltijd, ofschoon de boterprijzen maar weinig stegen, kwam de melk op 14 cent en 't publiek nam er genoegen mee, in de overtuiging dat door de veehouders de stal- periode duurder uitkomt dan de wijdetijd, schrijft het Hbld. Maar toen 't zoo gemakkelijk scheen te gaan, kwamen de melkboeren een paar dagen later 16 cent den liter vragen, en dat werd de huismoeders toch te machtig. Een verhooging in totaal van 25 pet. In de plaatselijke bladen werd aangeraden om de melkboeren te dwingen tot lagere prijzen door zoo weinig mogelijk te koopen. Enkele veehouders'van buiten, die an ders niet in de stad leverden, kwamen daar hun melk aanbieden tegen 12 cent en 't gevolg is geweest dat de huismoeders het pleit hebben gewonnen voor een paar dagen al in enkele buurten en sinds Dinsdagmorgen vrijwel in de geheele stad, hebben de melkboeren hun prijs teruggebracht tot 14 cent en, tenzij de boter prijzen sterk gaan oploopen, zal die in den komenden winter wel niet opnieuw worden ver hoogd. Ter waarschuwi ng. De onderofficiers- vereeniging „Ons Belang" te Amersfoort, heeft een aantal handelsinstellingen opgericht, waar voor het benoodigde kapitaal grootendeels werd geleverd door de leden der vereeniging. Bedoelde leden, die in den regel slechts met genoeg was geweest om eens te vragen, wat of de S.D.A.P. zelf had gegeven, dan had er wel eens een bedenkelijke stilte kunnen ontstaan. Maar enfin, alles was vergeven geweest, als die blij tevreden stemming hun maar bij had geble ven. Wat zou het hun en ons goed hebben gedaan, zoo rustig tezamen, elkaar waardeerende en verdragende. Maar neen 't was te mooi. Veertien dagen later was 't alweer heelemaal mis. Toen toch kwam Jan. E. W. Duys aan de Rotterdammers vertellen, wat kan de wind toch vlug omslaan, dat het nog een rommeltje in Nederland was. Duys hield die donder-rede in het circus, ja begrijp eens Duys, de grappenmaker het humo ristisch Kamerlid trad op in het circus, het kon al niet mooier. Denk hu niet dat hij voor 't voetlicht kwam in tricot, met roode stippen op zijn wangen en een sliknat kuifje. Neen hij verscheen in rok, keek boos en wist heel leelijke dingen te vertellen. De heer Duys is niet tevreden over ons en onze daden; dat behoeven, wij ons nu juist niet zoo zwaar aan te trekken, want goed beschouwt is het juist een complimentje. I-lét wordt erger als hij ons uitscheldt voor fa- rizeërs. Waaraan of we die titel hebben te danken Wélalleen aan het feit dat de burgerwacht aan 't oefenen is met „christelijke subsidie". Maar weet de heer Duys dan niet, hoe of de burgerwacht ontstond Is hij dan alweer ver geten, dat niet de christenen, maar de socialisten de onmiddellijke oorzaak zijn geweest van het ontstaan van de burgerwacht Indien die instelling hen dan zoo vreeselijk ergert, waarom verklaart de S.D.A.Pdan niet ruiterlijk dat zij van een „greep naar de macht" afziet Even later was het weer de domheidsmacht, die het ontgelden moest, naar het beproefde re cept van „Als je 'rood wordt, ben je wijs." Dit diploma is echter nog' niet door den Staat erkend. •moeite enkele honderden guldens hadden be spaard, en meestal in de meening verkeerden hun geld op de wijze op uiterst soliede en voordcelige wijze te hebben belegd, zullen nu wel langzamer hand tot een ander inzicht zijn gekomen, daar verschillende handelsinstellingen het niet heb- heb kunnen bolwerken. Het levensmiddelenbe- drijf is het eerste slachtoffer geweest en thans hebben, zoo lezen we in de „Tijd.", de aandeel houders van de „Voorwaarts." kleermakerij te Amersfoort, bericht ontvangen, dat de Vennoot schap zich volgens art. 47 van het Wetboek van Koophandel failliet zal moeten laten verklaren, tenzij op de een of andere wijze wordt geholpen. De Amerfoortsche coöperaties zijn niet de eenige, die herinneren dat een schoenmaker zich bij z'n leest moet houden en dat winkelen en het drijven van zaken geen allemanskunsten zijn. Bij dergelijke coöperaties is nu eens geen sprake van „woekerwinsten" zelfs niet meer van win sten, waaruit rente kan worden betaald voor het uitgeschoten kapitaal. Ze gaan als doodgewone ondernemingen volgens de regelen der wet op de flesch. („Resb.") De K u K 1 u x Klan. De Ku Klux Klan, die een ijverige campagne voert om in den staat New-York een millioen aanhangers te krijgen, loopt thans groote kans, in staat van beschuldi ging te worden gesteld. Naar de „Chicago Tribu ne" uit New-York" verneemt, heeft rechter Mancuso verklaard, dat het bij de wet verboden is, vermomd in het publiek te verschijnen, en het valt niet te betwijfelen, zeide hij, dat groote aantallen leden van de Klan in hun gebruikelijke vermomming vergaderingen in de stad hebben gehouden. „Het gaat niet aan," verklaarde rechter Mancuso vervolgens, „de Ku Klux Klan te vergelijken met de Italiaansche fascisten, daar deze laatsten niet in het geheim en niet vermomd optreden." De rechter wees er op, dat de Klan er op uit is, als een onzichtbare regeering op te treden, klassen- en godsdiensthaat te vermeer deren, 'en de onverdraagzaamheid te doen toe nemen, hetgeen in strijd is met de Amerikaan- sche beginselen. „In de Vereenigde Staten zijn wij allen ge lijk," verklaarde de rechter, „en voor ieder een, onverschillig van welk ras of geloof, staat dezelfde gelegenheid open om iets te bereiken. Niemand kan het bestaan dezer heilzame en heilige beginselen met meer i'echt bevestigen dan ik, die hier 25 jaar geleden zonder geld of vrien den uit Italië ben aangekomen, en mijn tegen woordige positie heb verworven, dank zij de Amerikaansche instellingen." De doopsgezinde geestelijke Oscar Haywood die voor de Ku Klux Klan lezingen in de Ver eenigde Staten houdt, heeft verklaard, dat hij bereid is, voor de Grand Jury te betuigen, dat De domheidsmacht is blijkbaar niet zoo drei gend, want even later wist de spreker te vertel len, dat de Staat veel te veel aan het hooger onderwijs besteed. Hoe of dat nu samen te rijmen is, begrijp ik niet goed. Of komt het misschien hier vandaan, dat de Zaansche burgers een stokje hebben gestoken voor de studie-reisjes, die de heer Duys op kosten van de gemeente maakte Vervolgens kreeg de Kerk een beurt. Het kerkgezag belemmert de vrijheid, je mag niet eens doen wat je wilt, en dat is de bij de S.D.A.P. geheel anders. Reken maar. Zij hebben net zoo goed hun regelementen en het is nog niet zoo heel lang geleden, dat Troel stra de roode wethouders, wel van hun zetels wilde trappen. Dat de Kerk optreedt tegen hen die een gemengd huwelijk aangaan vindt Duys ook afschuwelijk. Laat zij liever de diplomaten en de militairisten verdrijven, riep hij uit. Om echter iemand uit de Kerk te jagen moet hij er eerst in zijn en diplomaten, militairisten of financiers, die een oorlog uitlokken, zullen sterker in de Loge dan in de Roomschc Kerk zijn vertegenwoordigd. En wat of de kerk voor den vrede en legen zulke lieden heeft gedaan kan ieder in de ge schiedenisboeken vinden. Maar van geschiedenis houden de heeren niet. Al wat vroeger voor de armen werd gedaan, gasthuizen, en andere liefdadigheidsinstellingen dat was maar een beetje „verbandgaas." Duys heeft echter niet verteld, wat of de S.D. A.P. in haar 25-jarig bestaan voor de armen deed, uit eigen middelen. Dat zou ook geen reclame zijn geweest,want dat isniets. De verdubbelde toelagen van het vorstelijk Huis kwamen natuurlijk ook op de proppen en zooals gewoonlijk werd dit voor schandelijk gescholden als dit echter zoo is, dan is het dub bel schande,dat de roode Kamerleden hun eigen vergoedingen nog meer als verdubbeld hebben. De geheele roode pers bespot en beschimpt de Koningin daarom op de laagste wijze, doch toen onlangsMr.Fockema de volksvertegenwoordiging een lesje gaf, toen schreef de „Voorwaarts" verontwaardigd „Men sabbelt weer aan de de Klan niet kan worden beschouwd als een on wettige samenzwering, doch slechts ten doel heeft, het Americanisme te bevorderen en ge rechtigheid te helpen uitoefenen. Het is echter twijfelachtig of de Jury hem zal willen verhoo- ren. Te Montreal is een telegram ontvangen van kolonel Simmons te Atlanta, Georgia, die in de Ku Klux Klan een hooggeplaatste positie bekleedt hij draagt den titel van Imperial Wizard" waarin deze verklaart, dat de Klu Klux Klan geen schuld, draagt aan de branden, welke kort geleden in Canada en elders zijn voor gekomen. Naar aanleiding der verklaring van den bur gemeester van Montreal, dat hij een brief ont vangen heeft, onderteekend „K. K. K.", waarin wordt gedreigd, dat er nog meer katholieke ge bouwen zouden verdwijnen, hecht men in Canada nu geloof aan de geruchten, dat de Klan ver antwoordelijk zou zijn voor den brand in 't St. Boniface College nabij Winnipeg. Fascistisch relletje. Signor Ar- turo Toscanini, de bekende componist, heeft, volgens de „Evening News", zijn betrekking als dirigent van het Scala-Theater te Milaan neergelegd, ten gevolge van een fascistische demonstratie in het Operagebouw, toen Vrijdag avond j.l. een gala-uitvoering werd gegeven van de „Falstaff". Het orkest herhaalde op verzoek van vele fascisten en het publiek het volkslied, maar toen te kennen werd gegeven, dat de orkest leden niet bereid waren om fascistische lie deren te' spelen, veroorzaakten de fascisten een relletje. De dirigent wierp zijn dirigeer stok weg en verliet de zaal. Men overreedde hem om terug te kceren, ten einde de voorstel ling te kunnen voortzetten, maar toen het gor dijn na het slot van het bedrijf viel, beklom men fascisten het tooneel en zongen er hun liederen. Signor Toscanini is geen anti-fascist, maar hij Is van oordeel dat het inc;dent van arti stiek standpunt ontoelaatbaar was. Gevaarlijk speelgoed. Een jongen, Frederick Arthur Lee genaamd, vond in een kuil bij het Belton Park te Grantham, waar tijdens den oorlog een militair kamp was, een granaat. Hij nam deze als een souvenir mede naar huis en ze kreeg en plaatsje in de keuken. Eenige dagen geleden vond een negenjarig broertje van Frederick de granaat. Frederick, die dit zag, nam hem de granaat af en plaat ste deze weder op haar oude plaats op de plank in de keuken. Twee uur later had er een hevige ontploffing plaats, die de keuken verwoestte en waarbij het negenjarig jongentje door 'n stuk van de bom zoo ernstig werd gewond, dat het stierf. verhoogde vergoedingen der Kamerleden." Het wordt van die zijde graag voorgesteld of hun mannetjes zich geheel voor het welzijn der natie opofferen. Dr. Poels, die de zaak eens heeft onderzocht, kwam tot de bevinding dat Duys met andere bijbaantjes minstens 7000 per jaar boven zijn inkomen als Kamerlid binnenpalmt. Vanaf 1901 zijn we 131/a jaar christelijk ge regeerd, galmde het even later door het circus, en waar blijven de christelijke wetten Achmijnheer Duys, een oud spreekwoord zegt „de wet is voor de boozen" wat wel aan den dag kwam, toen zeker groepje een heidensch spektafel maakten tegen het revolutiewetje en wie waren de ridders, die de vuilnishoopen verdedigde, welke Regout en Deckers hebben opgeruimd Het toppunt van grootmoedigheid bereikte de spr. toen hij welwillend de aanwezigen ver klaarde, dat hij niet meer de rijken, hun villa's en auto's benijdt. Toevallig is die inschrikkelijkheid juist ont staan sinds de leiders zelfs villa's betrokken en auto's aanschaften. Enfin, het publiek klapte evengoed in de handen en de voorstelling was afgeloopen. Het program was vol afwisseling geweest, toch waren er een paar succes-nummers van af gevoerd. Noodde miste ik het anders zoo druk bereden socialisatie-stokpaard, is dat wonder- beestje nu al aftandsch Ook werd de „doode hand" met rust gelaten. Sedert dan ook is gebleken, dat de opbrengst der kerkgoederen in Frankrijk in de verkeerde portemonnaie kwam, is het eenigzins gevaarlijk geworden deze kwestie aan te roeren. Zelfs het militairisme werd niet meer met de ijzeren vuist bewerkthet is dan ook wel ver drietig, dat de broertjes in België en -Frankrijk zoo graag soldaatje spelen. Met belangstelling wacht ik weer op een nieu we voorstelling van den man die gelooft, dat de weg naar het beloofde land, nog altijd door de Roode'.Zee voert. Maaslandus.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5