DE AMERIKAAN. DAGBLAD WQGR SCHIEDAM FEUILLETON. 45ste Jaargang. Dinsdag 19 December 1922. No. 13520. Bureau :J KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85.f— Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. |^j Advertentiëm 1—5 regels 1.75 elke regelgdaarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor;herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voo geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat de Willemsbrug Woensdag 20 December 1922, voor het verkeer met rij- en voertuigen zal worden afgesloten. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de Vriendschapstraat en Kortlandstraat aan de zijde van de Gordonstraat en het Fabriplein voor alle verkeer tijdelijk zullen worden afgesloten. Woorden en doden. Duijs, de geweldige, is te Rotterdam weer eens aan het orakelen geweest. Natuurlijk allemaal weer opruierstaai, zooals wij dat van dit heer schap gewend zijn. Maar zelden heeft hij zooveel opruierstaai verkocht, en zooyeel van de wildste demagogie getuigd als ditmaal. Wij nemen en kele grepen uit zijn klare bombast. Baron van Wijnbergen zou in Bergen op Zoom gezegd hebben, dat we voor de wegzending van het ministerie Heemskerk in 1913 door Gods hand gestraft zijn met den wereldoorlog. Wat een klare onzin, leugen en bedrog. De Paus zou zich verzet hebben tegen den acht-uren werkdag Dit slaat in alleen zouden we willen vragen Welke Paus, waar en wanneer Voor den oorlog bestond volgens Duijs voor den ouden arbeider alleen de drie-eenheid kerkhof, armhuis of gebrek. Bestond toen de kerk niet vraagt hij en hij antwoordt: dan hadden de christelijken al zooveel eerder moeten doen, wat recht was. Je moet maar brutaal zijri. Wie hebben dan de schatten gelds'bij elkaar gebracht voor de lief dadige instellingen, waarvan het in ons land wemelt en waar ouden van dagen ondergebracht of wel van daaruit ondersteund worden En waar zijn de socialistische arm- en weeshuizen, waar zijn de socialistische liefdadige instellingen Die socialisten zijn schreeuwers, zei eenmaal een arme stumperd tot mij, ze hebben een groote bek en doen niks en ofschoon hij behoeftig was lie ten ze hem krimpeeren en toen nam hij zijn toe vlucht tot de christelijke liefdadigheid. Maarwij zullen den schreeuwerigen Duijs maar weer aan het woord laten. De gelijkstelling, zoo orakelt hij, van het open baar en bijzonder onderwijs is niet door een chris telijk ministerie bewerkt. Dat geschiedde onder een „hcidensch" ministerie Maar waar zou hij dezen onzin vandaan halen Mij dunkt, dat de hersens van zoo iemand wel ter dege ziek moeten zijn. Hebben dan de chris telijken en bijzonder de katholieken niet tal van jaren voor de gelijkstelling geleden en gestreden, tot zij eindelijk onder het christelijk ministerie tot stand kwam. De kerk zoo bazelt hij, predikt slechts berusting en scheept de arbeiders af met een wissel op de eeuwigheid. Daar kunnen we tegenover stellen, dat het socialisme ontevredenheid predikt, den arbei ders opruit en hen afscheept met de ij dele hoop op een gulden toekomst. Toen hij dergelijke klets praatjes verkocht, heeft hij zeker niet aan Paus Leo XIII gedacht, die in zijn encycliek Rerum novarum nog wel meer predikt dan berusting. Hij spreekt ook van den wetensdrang, die uit het Nazareth der arbeiders komt. Is het niet om te lachen, als men ziet, welk een karig gebruik er gemaakt wordt van de z.g. 90 „Gij hieldt mij voor een heilige O, en als gij alles weet, zult gij mij voor een monster aanzien. Ik durf niet sprekenIk durf u alles niet zeggen Gij zult mij nimmer vergeven." „Is het dan zoo afschuwelijk „Dat zal uw meening wezen. Gij zijt een Engelsehman, ik ben een Corsikaansche. Gij zijt niet opgevoed in een land, waar de wraak, de edelste der hartstochten is, waar de ven detta als een dure plicht wordt aangezien. Be denk zulks en wees toegevend. Ik beminde mijn broeder, bijna gelijk ik u bemin. Ik heb ge meend, dat Antonio in oneerlijken strijd was gevallen en als een echte dochter van Corsica heb ik op zijn lijk de vendetta gezworen tegen zijn moordenaar. Die eed heeft mij naar Egyp te gedreven, waar ik hoopte, dat de Engelsche zeelieden, die gewond waren, in hun ijlende koortsen mij den schuldige zouden bekend ma ken." Anstruther zag haar met ontzetting aan. „Was dat uw gelofte Ach, belaster u zelve niet aldus Zeg mij niet, dat gij, die ik voor mijn vrouw heb uitgekozen, koelbloedig een gewonde zoudt gedood hebben. Bij alles, wat heilig is" ging hij heftig voort, terwijl hij wetenschappelijke cursussen, die gehouden wor den om den arbeiders te ontwikkelen en hoe overal de volksuniversiteiten verloopen Eindelijk verkoopt hij de reine kletspraat, dat een katholiek meisje, hetwelk naar een jood of christen kijkt, uit de roomsche kerk gebannen wordt. Als het niet te belachelijk was om op dergelijken laster in te gaan, dan zou men kun nen vragen, wie ooit dien onzin verkondigd heeft en waar dien te vinden is. Allemaal groote woorden van den waarheid- lievenden en geweldigen Duijs. En zijn daden Dat hij, terwijl hij de toehoorders opzweept tegen de kapitalisten, zelf jaarlijks 2000 wacht geld -)- 1600 wethouders pensioen -)- ƒ5000 Kamerlid- salaris in zijn zak steekt. Aldus spuwde een van de kopstukken der socialistische partij zijn gal uit tegen de gehate bourgeoisie en kapitalisten. En de bewusten beloonden hem met een da verend en langdurig applaus. De arbeiders weer eens aardig verlakt. De groote Duijs af. Scherm valt. W. Buitenlandsch Nieuws. DE CONFERENTIE TE LAUFANNE. De optimistische stemming, welke te Constan- tinopel de vorige week ten aanzien van de confe- tentie te Lausanne heerschte, heeft plaats ge maakt voor een meer pessimistische stemming, eendeels wegens de houding, welke door de geallieerden werd aangenomen ten aanzien van de kwestie der minderheden, en andersdeels wegens de weigering om Mosoel aan Turkije terug te geven. De „Vakit" het nationalistisch orgaan, pu bliceert een telegram van zijn correspondent te Lausanne, waarin deze verklaart, dat de geheele Turksche delegatie te Lausanne ontevreden is. Zij is bereid, de uiterste grens der geallieerde voorstellen te vernemen. Mochten deze voor stellen haar niet voldoen, dan zal de delegatie nog vóór Kerstmis naar Angora terugkeeren. In denzelfden geest heeft Raoef Bey in de Natio nale vergadering te Angora een rede gehouden. Hij klaagde over het verzet der geallieerden te gen de Turksche eischen, waarvan niet kon wor den afgeweken. De capitulaties kunnen in geen enkelen vorm meer worden erkend. Een verlen ging van de conferentie acht spreker ongewenscht want zeide hij ons leger wacht met onge duld op de resultaten van de conferentie. Het leger is sterker dan ooit te voren en bereid, ont vangen bevelen stipt uit te voeren. Intusschen gaat men te Lausanne met goeden moed voort, in de hoop, dat spoedig overeen stemming worde bereikt. Gister is de kwestie der zeeengten weer be sproken. De geallieerden stelden o.m. voor 1. Geen mogendheid zal in vredestijd een oorlogsschip van meer dan 10.000 ton naar de Zwarte Zee mogen zenden. 2. De gedemilitariseerde zones worden be langrijk ingekrompen die van den Bosporus zal slechts tien mijlen breed zijn. 3. De Turken mogen een garnizoen van 12.000 man houden te Constantinopel, welke stad, evenals het Prinseneiland, als arsenaal en vlootbasis mag worden gebezigd. De Turken zijn 't hier niet geheel meg eens. Ze zullen wel eenige amendementen er op in dienen. Ook bij de kwestie der minderheden zijn Weer bezwaren ontstaan. De Russen hebben het volgende voorstel in zake de zeeëngten ingediend haar diep in de oogen blikte, ik geloof niet, dat gij zoo iets gedaan hebt „Neen, neen. Ik ben slechts in het hospi taal gekomen om te ontdekken, niet om mijn daad te volvoeren. Vraag het aan de gewon den, aan de stervenden, wier laatste oogenblik- ken ik verzacht heb vraag het aan degenen, die ik tot het leven heb teruggeroepen en gij zult zien, of ik mij toen mijn eed herinnerde. Ik zocht mijn vijand Maar de anderenHoe goed ben ik voor hen geweest! Met welk een zorg heb ik hen opgepast en hoeveel hielden zij van mij Gij waart onder hen. Gij herinnert hét u, niet waar Was het de haat of de liefde, welke mij deed waken aan uw sponde in Egyp te Zeg het." „De liefde van een engel. Van een wezen, vol goedheid en medelijden!" riep Edwin met tranen in de oogen. „Gij spreekt van voorbe dachten moord en ik moet schreien. Ben ik krankzinnig of zijt gij het „Maar ik kreeg berouw. Uit liefde tot u verzaakte ik mijn eed, toen dat monster," Marina Wees op het gordijn, waarachter het lijk van Danella lag uitgestrekt, „toen dat monster mij hier heen bracht, te midden der overleveringen en gebruiken van mijn geboorteland, om mij bloot te stellen aan de bespotting mijner vrienden en buren, omdat ik vergiffenis geschonken had. En daarna, de zen avond, wanneer al die herinneringen de Corsikaansche natuur in mij hadden doen ont- Voor speciale doeleinden zal de Turksche regeering door middel van bijzondere afkon digingen, die speciaal gepubliceerd dienen te worden, den doorvaart door de zeestraten in beide richtingen voor zekere oorlogsschepen toelaten, met uitzondering van duikbooten. Deze schepen zullen echter in geen geval voor militaire doeleinden mogen worden gebruikt. Als lichte oorlogsschepen worden beschouwd schepen niet grooter dan 6.000 ton en met geen grooter geschut dan 15 c.M. De oorlogsbodems, aan welke een doorvaart door de zeestraten zal worden toegestaan, die nen hun aankomst tijdig te voren mede te dee- len, opdat de verlangde toestemming kan worden gegeven. Zij mogen noch troepen aan land Zet ten, noch munitie of ander oorlogsmateriaal aan land brengen. AMERIKA EN EUROPA. In verband met de geruchten omtrent de wijzi ging in de houding der regeering van de Vereenig- de Staten, schrijft de „Petit Parisien" Eén feit staat vast. De Amerikaansche regeering wenscht uit haar isolatie te komen. De administratie •van president Harding tracht een formule te vinden, welke de interventie van Amerika mogelijk maakt en gaat zorgvuldig den terug slag op de openbare meening en het congres na. Maar er is niets, dat er op wijst, dat er een practische en definitieve formule is gevonden. Het schijnt thans, dat er eenige tijd voorbij zal gaan, alvorens er iets definitiefs kan worden aan gekondigd. De boerenpartij schijnt er van over tuigd te zijn, dat het economisch herstel van Europa noodzakelijk is. ALLERLEI. Na drie weken te hebben geduurd is de staking aan de „Badische Anilin- und Sodafabrike" bij gelegd. Er is overeengekomen, dat de ongeschool de arbeiders een uurloon van 400 mark zullen ontvangen en de geschoolde arbeiders een uur loon van 424 mark. Degenen, die tot de staking hebben aangezet, zullen niet weer in dienst worden genomen, terwijl de bedrijfsraden tot het wettelijk aantal leden zullen worden terugge bracht, Uit Washington De democratische sena tor Kind (Utah) heeft voorgesteld een confe rentie in zake ontwapening te land en ter zee bijeen te roepen van alle regeeringen, die diplo matieke betrekkingen met de V. S. onderhouden. De resolutie is zonder discussie naar de be trokken commissie verwezen. Uit WashingtonDe gouverneurs van zestien staten hebben gevolg gegeven aan een uitnoodiging van Harding, om te bespreken, op welke wijze de drankwet kan worden ten uitvoer gelegd. Uit Washington In overeenstemming met het besluit van het congres zijn 1858 officie ren uit het leger ontslagen. Uit Warschau De moordenaar van staats president NaruLowicz is gisteren aan een verhoor onderworpen. Hierbij heeft hij verklaard, dat hij geheel uit eigen beweging heeft gehandeld. Hij ontkent, medeplichtigen te hebben gehad. Gister werd het voor-onderzoek afgesloten. De moorde naar zal zoo spoedig mogelijk voor een speciale rechtbank terechtstaan. Uit New-York: De firma Morgan deelt mede, dat Zaterdag, tijdens een bespreking tusschen een lid van die firma en Wiedfeldt aan dezen gezegd is, dat Duitschland geen leening kon krijgen, voordat de kwestie van de schade vergoeding geregeld was. Gisteren heeft zich een Hongaarsche fas cistische partij geconstitueerd. Staten-Generaal. waken, hebben Danella en Tomaso mij het bewijs gebracht, dat gij dien broeder hadt ge dood, van wien ik zooveel hield. Zij hebben mij met geweld een dolk in de hand geduwd eneenige oogeriblikken lang ben ik uit zinnig geweest. Dat is alles Vergeef, vergeef mij Marina hield op, hijgende van de hevigste ontroering en richtte smeekend haar oogen op elk der aanwezigen, die elkander aanzagen, met een zelfde gedachte vervuld. Anstruther trad met vaste schreden op zijn vrouw toe en vroeg, de hand uigestrekt naar het gordijn „Wie heeft hem gedood?" Marina sprong op bij deze vraag, alsof zij eeh slag had gekregen. „Ik niet! Bij God! Ik niet. Tomaso heeft het gedaan." En toen haar echtgenoot met een zucht van verlichting mompelde „Den hemel zij dank hervatte zij met fon kelende oogen en op verwijtendenden toon „Zie mij in het gelaat, als gij nog durft, na zulk een vraag mij, uw vrouw, uw vrouw Gij hebt gemeend, dat ik u in een hinderlaag afwachtte om u te vermoorden en dat ik Danella niet om uw leven gesmeekt heb. Ah, zoo iets de.nkt mijn echtgenoot van mij Toen ik schre den in de kamer hier naast hoorde, heb ik mij slechts één ding herinnerd dat ik uw vrouw was, ik heb den ponjaard welken Tomaso mij in de TWEEDE KAMER. Vergadering van Maandag, 18 December. Morgen, bij den aanvang van de vergadering, komt de Leeningswet aan de orde. Voortgegaan wordt met de behandeling van de wijziging van de Lager Onderwijswet. Bij art. XII stelt mej. W e s t e r m a n (V. B.) voor het maximum aantal kinderen voor de z.g. éénmans-school niet te verhoogen. De heer Van Z a d e 1 h o f f (S. D.) verde digt zijn amendement om het aantal kinderen waarop één onderwijzer moet zijn of één onder wijzer meer moet zijn te verlagen, zoowel voor het lager als het uitgebreid lager onderwijs. Mej. Westerman verdedigt een amende ment om boven 210 leerlingen niet het aantal kinderen per onderwijzer te doen toenemen met 55, doch met 45, en een ander amendement om het aantal leerlingen per onderwijzer aan scho len voor u.l.o. niet in die mate te verminderen als wordt voorgesteld. Minister De Visser verklaart het amen dement-Van Zadelhof f onaannemelijk, ontraadt aanneming van het eerste en het tweede amende ment van mej. Westerman en neemt het derde amendement Westerman over. Het amende ment-Van Zadelhoff is verworpen met 51 tégen 22, het eerste amendement Westerman verwor pen met 46 tegen 28 stemmen, het tweede even eens verworpen met 47 tegen 26 stemmen. Het artikel is aangenomen met 47 tegen 27 stemmen. De heer Tilanus (C. H.) wenscht de ge legenheid te openen om in den loop van het jaar alsnog een onderwijzer te kunnen aanstel len wanneer door bijzondere omstandigheden het aantal leeilingen stijgt. De M i n i s t e i' neemt dit amendement ovei. Bij art. XVII verdedigt de heer Gerhard (S. D.) een amendement om ook voor het open baar en bijzonder vervolgonderwijs gelijkheid van schoolgeld te stellen. De Minister is bereid dit aan de beslis sing van de Kamer over te laten. De Kamer verwerpt het amendement met 43 tegen 38 stemmen. Avondvex-gadering van Maandag 18 Dec. Begrooting voor 1923:Oorlog. Aan de orde is Hoofdstuk Oorlog van de Staatsbegrooting 1923 en daarbij de interpel latie-K. ter Laan over het nieuwe reglement op de krijgstcht. De heer K. T e r Laan merkt op, dat hij het bekend worden van het nieuwe regelement voor de krijgstucht dit algemeen verzet heeft onder vonden bij juristen, omdat daardoor het recht van de Kamer en van de vereenigingen in de knel komt. Overgaande tot de begrooting verklaart spr. het beleid van de Ministers van Oorlog en van Marine niet bijzonder te kunnen prijzen. Er zijn te veel generaals en gepensionneerde generaals. Ook zijn er veel te veel officieren die een dienstpaard houden. Hier heeft de Minister de maatregelen voor bezuiniging maar voor het grijpen. We moeten verder krijgen inkrimping van den geneeskundigen dienst, opheffing van de Cadettenschool, verdwijning van den generalen staf, vermindering van het aantal toelagen aan officieren, enz. Spr. wenscht voor te stellen de lichting te beperken tot 33.000 man en afschaffing van de herhalingsoefeningen. Liever zou hij algeheele ontwapening hebben voorgesteld, maar het vorig jaar is reeds gebleken, dat hiervoor toch geen meerderheid is te vinden. Ook zou hij het hand had gegeven, tegen hem gekeerd, zie, hier zijn nog de indrukselen van zijn vingers op mijn hals, toen ik worstelde om u te redden. Beschouw ze zij riepen schande over u." „En gij hebt kunnen gelooven," ging zij voort, zonder op den smeekenden blik van Ed win te letten, die zachtjes murmelde„Ver giffenis I' dat ik u zoude vermoord hebben. Ik zal mij niet meer verdedigen; mijn krach ten begeven mij. Toen gij zwak en ziek waart, heb ik u verzorgd toen gij aangevallen werd, heb ik u verdedigd en nu, na de verschrikkin gen van dezen vreeselijken nacht, terwijl ik be zwijk onder mijn smart, wendt het hart, dat tegen het mijne moest kloppen, zich van mij af mijn man verlaat mij Ik heb u lief, Ed win, dat is alles, wat ik u kan zeggen, niette genstaande uw hardheid; ik heb u lief en ik vergeef u. En Marina, na hem nog een blik van onuit sprekelijke teederheid te hebben toegewor pen, uitgeput door zooveel ontroering, wankelde en zoüde gevallen zijn, indien Anstruther haar niet in zijn armen had opgevangen. Toen, met het hoofd op zijn borst, een glimlach van geluk om de lippen, fluisterde zij „Mijn echtgenooten verloor het bewust zijn. Edwin zocht haar bij te brengen. Hij be dekte haar gelaat met kussen, vroeg haar ver giffenis voor zijn wreedheid en smeekte haar, hem antwoord te geven. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1