Be naam 1 Hflnhardt waarborgt, Lmijï A. BOSCH, Boterstraat 03, Tel 580 MIJNHARDT^Zenuw^bMten^^ FRECO's ZENUWTABLETTEN FRECO's HOOFDPIJNTABLETTEN van een Regent der Hofjes van Belois, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door de perio dieke aftreding van den heer A. W. Schade van Westrum. Aanbevolen worden de heeren 1. A. W. Scha de van Westrum 2. F. A. C. Lechner. De heer Schade wordt herbenoemd. 4. Aanbeveling van de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs ter benoeming van een lid van hare Commissie, ter voorziening- in de vacature, ontstaan door het aan den heer H. H. Lohmeijer als zoodanig verleend eervol ontslag. Aanbevolen worden: 1. Mevr. G. Odé-Boek- holt2. de heer P. van Dijk. Benoemd wordt bij herstemming mevr. G. Odé-Boekholt. 5. Aanbeveling van de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs, ter benoeming van 4 leden van hare Commissie, ter voorziening in de vacatures, ontstaande door de periodieke aftreding als zoodanig van de heeren A. Bakker, S. K. van den Berg, C. M. Knopper en S. Linnen brink. Aanbevolen worden de aftredende leden, de heeren A. Bakker, S. K. van den Berg, C. M. Knopper en S. Linnenbrink. De aftredende leden'worden herbenoemd. 6. Voordracht van B. en W. ter benoeming van een leeraar in Liinteekenen en Projectieleer aan de Nijverheidsavondschool. Voorgedragen worden de heeren1. Ir. J. Bordewijk, b.i. 2. Ir. H. N. J. Aikema, c.i. Benoemd wordt de lieer Bordewijk. De heer Houtman komt ter vergadering. 7. Voordracht van B. en W. ter benoeming voor den loopenden cursus a. van een leeraar in de Fransche taal aan den Gemeentelijken Handelsavondcursus b. van een leeraar in Schoonschrijven aan genoemden cursus. Voorgedragen worden voor a de heeren M. Lemson, hoofd van school A2 en J. J. Rozendal, hoofd van school K voor b de heeren M. van den Bosch, onder wijzer aan school J2 en J. Koorengevel,onder wijzer aan school D. Benoemd worden de heeren M. Lemson en M. van den Bosch. 8. Voorstel van B. en W. tot overplaatsing van personeel bij het Openbaar Lager Onderwijs, ten einde het aantal, voor rijksvergoeding in aanmerking komende leerkrachten voor de openl) lagere scholen in overeenstemming te brengen met het aantal leerlingen, dat B. en W. 1 Sep tember j.l. van de scholen B2, C, E2 en K hebben overgeplaatst naar resp. de scholen A2, BI, El en El. Voor overplaatsing stellen zij voor mej. L. Schenk, van school K naar school A2, mej. A. M. Rijnten, van school B2 naar BI, A. M. Verveen, van school C naai school El en mej. C. P. Donkhorst van school E2 naar school El. Voorstel wordt aangenomen. 9. Voorstel van B. en W. tot tijdelijke her- b enoeming van het personeel aan den Cursus tot opleiding van Bewaarschoolonderwijzeressen, t.w. van de dames A. Gille en Th. C. van Rhijn en de heeren K. Lub, J. van Meurs, J. A. Boer en C. Scherpenisse, tot 1 September 1923 en van den heer G. IT. Sterk tot 1 April 1923. Overeenkomstig het voorstel wordt tot tijde lijke herbenoeming besloten. 10. Wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1922. Hiertoe wordt besloten. 11. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen, in het tijdperk van 1 Januari tot en met 31 Maart 1923 kasgeld op te nemen en het maximum bedrag te verhoogen van 1.750.000 tot 1.850.000. Hiertoe wordt besloten. 12. Behandeling van bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 19201921. Overeenkomstig het advies wordt besloten. 13. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit van 19 Augustus 1919, waarbij hun College werd gemachtigd tot verkoop aan den heer H. F. A. Willems van het driehoekig perceel grond, gelegen op den hoek van de Stad houderslaan en de Westerkade, met het doel, daarop een woonhuis te bouwen doch, waar de omstandigheden zijn gewijzigd, wordt nu ge vraagd, in plaats van een woonhuis, hierop een brandstoffenbergplaats en een auto-garage te bouwen. De heer VanderHoek vindt de oplossing in den nieuwen veranderden zin niet erg sym pathiek. Hij had er liever woningen gehad. Weth. Houtman zegt, dat het niet anders gaat, maar toch wordt het nieuwe bouwplan niet zoo wansmakelijk, daar Gemeentewerken zelf de teekening ervoor heeft gemaakt. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. 14. Prae-advies van B. en W. naar aanlei ding van het verzoek van de Algemeene Neder- landsche Vereeniging ,,ITet Groene Kruis" te Utrecht, om haar een jaarlijksche subsidie te verleenen. In overleg met de Financieele Commissie stellen B. en W. voor hierop afwijzend te be schikken. Hiertoe wordt besloten. 15. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot onderhandsche eenjarige ver huring van de bouwmanswoning met weiland in het Spieringhoek, van diverse perceelen tuin grond in den Nieuwlandschen polder, in West- Frankeland en aan de Oosterstraat, van een perceel weiland aan de Damlaan en aan den Singel. De heer Kavelaars vraagt, of de huurprijs voor Spieringhoek niet te laag is.... Weth. Houtman zegt, zeer tevreden te zijn met den gestelden huurprijs, die hetzelfde is als 't vorig jaar. Het voorstel wordt goedgekeurd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De vloot te Schiedam. Alhier liggen in de Buitenhaven te overwinte ren de volgende schepen Loggers Sch 99 Mercurius Sch. 113 Johannes Sch. 132 Saturnus. Motorloggers SCH. 150 ToekomstSCH. 171 Catharina SCH. 255 Martina SCH. 297 Hu- bertha. In de Nieuwe Haven liggen de loggers SCH. 32 Wouter.; SCH. 51 Mentor; SCH. 130 The WarriorSCH. 210 AliSCH 223 Dirk SCH. 250 L. R. Koolemans Beijnen SCH. 300 Prinses Juliana SCH .379 Pollux SCH. 454 Handel IJ.M. 363 Stadt Leijden V.L. 53 Wouter Lina zeesleepboot Lucienne. In de Oosterhavën nieuw s.s. Schouwen. In de Wilhelminahaven liggen de stoomschepen Grootendijk (nieuw) (Holl. Am. Lijn), Zosma, Odin, (in dok No. 2)Eng. EatonGrove, en Noorsch ■Vestland (in dok No. 3). In de Wiltonhaven liggen de stoomschepen Eng. Sheaf Mount (in het groote dok) Engelsch s.s. Lord Strathcona Djember, Siantar, Djam- bi, Salatiga, Toba en Modjokerto (nieuw) allen van de Rotterdamsche IJoyd. Verwacht worden de schepen te Schiedam: Argentijnseh barkschip Fortuna, Eng. s.s. Over- dale, beide van South Georgia zeolichter Frisia van LiverpoolEng. s.s. „Manx Isles, en Eng. s.s. Alchymist, beide van Huil allen geladen met olie. - Te Schiedam zijn dit jaar aangekomen 40 loggers, tegen 26 loggers en 5 stoomdrifters in 1921, en zijn alhier ter overwintering 19 loggers, en 10 opgelegden stoomschepen. In den afgeloopen nacht zijn op de Damlaan door de politie lahier de drie personen J. A. V., W. D. en T. v. d. S., aange houden, die zich te Kethel aan diefstal van kippen hadden schuldig gemaakt. De daders zijn ter beschikking van den burgemeester te Kethel gesteld. B. A. J. WITT KA MP F, MOUTWIJN JENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij INGEZONDEN. Arm Weencn. Daartoe aangespoord door het R. K. Oosten- rijksch Hoofdcomité komen wij weder een beroep doen op de liefdadigheid der Schiedamsche ingezetenen. Nog steeds ligt het ongelukkige Oostenrijk in ellende gedompeld. Honger en gebrek, vindt men nog in bijna alle huis gezinnen en maken hun slachtoffers vooral onder de kinderen. Om hun roevig lot eenigs- zins te verzachten worden nu door de Neder landers te Weenen keukens gesticht, waardoor aan de arme kleinen dagelijks een voedzaam warm maal wordt verstrekt. Wij hopen dat onze stad niet zal achterblijven en ons zal steunen, nu wij pogen in de Oostenrijksche hoofdstad een Schiedamsche keuken in te richten Wij vragen in dezen tij d van malaise en werkeloos heid geen groote giften, wij vragen een kleinig heid slechts, maarvan velen. Op a.s. Woensdag, den derden Kerstdag zal u op straat een speldje worden aangeboden. Uw beurs zal er niet veel lichter van worden, maar toch zult gij uw aandeel hebben in de vreugde, dankbaar heid, en het geluk die uwe vereenigde giften zullen brengen in de gezinnen onzer arme mede- menschen. Het Comité Mevr. H. Jansen-Beukers. Mevr. W. Beukers-van Gent. Mej. C. Persoon. Mej. Ph. Jansen. N.B. Zouden er nog stadgenooten zijn, die voor dit doel een busje onder hun kerstboom willen plaatsen, dan behoeven zij hun adres maar op te geven aan bovengenoemd Comité. Liturgie. VIGILIE VAN KERSTMIS De liturgie van den advent, die niet anders beoogt dan onze harten zoo waardig mogelijk te maken voor de vrede-komst van onzen god- delijken Zaligmaker, heeft vandaag haar hoogte punt bereikt Hoop op en verlangen naar de komst van den Redder, dat heeft al de voorbije dagen ons bezig moeten houden. Maar 't was eerst slechts „een zien in de verte", een vertrou wen nog niet geheel rustig en vast. Zou God zich wel ontfermen Verdienen wij die redding wel .zal God niet eerder als Rechter komen ten jongsten dage Langzamerhand wordt het ele ment der vreeze verdrongen. Die vreeze Gods, die het begin der ware wijsheid is, heeft ons tot in keer gebracht de zonde zal verdwijnen uit onze ziel en geen nieuwe beleediging zal 't oog des Heeren kwetsen, waar Hij met Zijn vollen barmharligheid gereed staat om te komen tot onze zielen. Zoo gaat het vertrouwen den boven toon voeren, waardoor ons verlangen grooter, he viger wordt, 't Is een reden voor ons van groote vreugde dat de komst des Heeren als meer nabij wordt aangekondigd. Neen de angst dat Hij mis schien niet komen wilde is niet verwerkelijkt, 't is nu wel zeker dat Hij komen gaat gelukkig en 't hart verruimt zich en gaarne legt het zich toe op die bescheidenheid, die alle menschen in ons moeten erkennen, want door die aangenaam heid van den menschelijken omgang bereiden wij het best den weg ter komst van den Zone Gods. Wat luisteren wij graag naar de vermaningen nu van Joannes den Dooper en St. Paulus in epistels en evangelies Dat „wie zijt gij" vragen we ons zeiven gaarne en dikwijls af om te juister onze verhouding tegenover den komenden Ver losser te bepalen. We onthouden ons van alle lichtvaardig oordeel over anderen, wel wetend dat de Heer alleen de Rechter is, voor Wiens aanschijn ook wij zeiven niet zouden weten te bestaan, ware Hij niet onze God-Verlosser. Maar aandaag breekt het vertrouwen los in jubelklan ken Morgen, morgen is de groote dag Vandaag zult ge weten dat de Heere zal komen, maar mor gen zult gij Zijne heerlijkheid zien En wat is het doel van Zijn komst Morgen wordt de ongerech tigheid der wereld weggenomen en heerscht over ons de Zaligmaker der wereld! Om die gevoelens, die elk jaar weer het hart verteederen en er in beginnen te brengen die kerststemming die iets geheel eenigs is voor ieder katholiek elk jaar weer, om die gevoelens te versterken komen er dogma tische stukken van epistel en Evangelie waar ons verteld Wordt dat dit menschenkind tegelijk is Godes Zoon, dat dit Kind de beloofde Messias is, in wien het werk der uitverkiezing den grooten Zoon van David vinden moge. Laten wij in die gevoelens waarlijk katholiek zijn Als wij dezen dag doorleven in den geest der kerk is in de nachtmis met onafscheidelijke H. Communie ons de vrede van Christus verzekerd, die is voor de menschen van goeden wil. Maar Christus komt voor alle menschen allen hebben behoefte aan zijn verlossing meer dan anders zouden we daar dit jaar den nadruk op willen leggen. Eenmaal hebben de zijnen Hem niet aangenomen. Zullen de grooten der aarde doorgaan dat voorbeeld te volgen Zullen zij een vrede blijven fabrieken, die nooit een vrede worden kan als de Vrede vorst miskend wordt. Hij komt,Die Zijnen Vrede- geven wil Hij vraagt slechts goeden wilLaten wij dien nastreven voor ons zeiven, afbidden voor anderen opdat het vrede moge worden, maar in den waren zin, die geven zal ook en wil op de eerste plaats glorie aan God in den ITooge. Gemengd Nieuws. Oplichter. Eenige weken geleden ver voegde zich bij den alleen wonenden 77-jarigen J. IT te Vlaardinger-Ambacht een persoon, die hem zei, dat hij voor een rijken mijnheer uit Den Haag land kon koopen voor geldbelegging. IT. scheepte hem af, maar de man kwam herhaal de malen terug, en het slot was, dat H. zei, wel eens met dien rijken heer uit Den Haag te willen praten. Op den afgesproken dag heeft IT. in een café te Vlaardingen met den mijnheer uit Den Haag, genaamd W. de R. over zijn land met de boerderij gesproken afgesproken werd, dat De R het land een zekeren tijd in handen zou hebben, hij kreeg dus bedenktijd, waarvan een acte werd opgemaakt. Ook teekende H. later nog een acte, dat hij een hypotheek op het landgaf van 70,000 tegen 5 pet. rente. De koopsom van het land met boerderij zou ongeveer 140,000 moeten bedra gen. De notaris, die het land op last van De R. moest overschrijven, maakte TI. erop attent, dat De R. in het bezit was van een volledige onder handsche verkoopacte, waarin onder meer ver meld stond, dat de kooppenningen waren be taald. Daar H. het land niet verkocht had aan De R., werd de zaak in handen van de justitie te Rotterdam gegeven H. ging verder op aan dringen van een advocaat en de familie tot een minnelijke schikking met De R. over en betaalde hem een belangrijke som uit. Het is de politie gelukt, zooveel bewijsmate riaal tegen De R. bij te brengen, dat deze gisteren ter beschikking is gesteld van den rechtér-com- missaris te Rotterdam. Vermoedelijk is hierdoor nog een groot bedrag aan geld voor J. IT. gered. Twee andere personen, eveneens in verband met deze zaak gearresteerd, zijn weer op vrije voeten gesteld. Bij zijn arrestatie was De R. in het bezit van een passagebiljet naar Ned.Oost-Indië'per stoom schip Tambora. Morgen zou hij te Marseille zijn scheepgegaan. De brand te Groningen. De schade in de verbrande fabriek der N.V. „Hoefijzer" wordt op 150.000 geschat. Alle goederen be nevens dertig nieuwe naai- en strijkmachines zijn verbrand. Overigens is ook in de kantoren veel waterschade aangericht. De aangrenzende druk kerij van E. Venema bleef behouden, doch de persen leden veel door water en groote voorraden papier zijn bedorven, zoodat de eerste dagen niet kan worden gewerkt. Van de tegenoverlig gende perseelen sprongen de ruiten. Men is verzekerd. Oorzaak is onbekend. De brandweerman Kuitert, die een been- en enkelfractuur en een zware hoofdwonde be kwam, is reeds aan de gevolgen overleden. Misdaad? De jager F. v.d. Laan te Rheder- weg (Gron.) is Woensdag stervende met een schot in de borst op Pruisisch gebied, even over de grens bij Bellingwolde gevonden. Slaande bewijzen. Marken, het ei land, is in rep en roer wegens ontevredenheid van de bevolking over de hooge belastingen. Er zijn relletjes voorgekomen, waarbij harde klappen gevallen zijn. O.a. werd wethouder Dorland mis handeld. Bomaanslag. Te Triest werd op straat te midden van een groep fascisten een bom ge worpen door een hunner vroegere kameraden, die uit de partij was verbannen en onwaardig was verklaard, het zwarte hemd te dragen, zes fascisten werden ernstig, twintig minder ernstig gewond. op een door U gekochten koker Zenuwtabletten 8567 15 dat n dat men U geen namaak verkoopt. Eisch daarom in Uw belang uitdrukkelijk een koker per koker 60 cents. Slapeloosheid, Examenvrees, Gejaagdheid. per koker 45 cent. Binnen 10 min. verlichting der hevigste Eloofdpijn Bovenstaande tabletten zijn verkrijgbaar bij P. J. VAN DER SMAN Hoogstraat 115, Schiedam en Vlaai-dingen. VLEK, L. Kerkstraat 29, A. SCHOLTE Jzn., Drogisterij „de Gaper." Broersvest 76. Drogisterij „DE PAPAVER", Korte Dam 3 Schiedamsche Drogisterij, Groenelaan 65. Engro Fa. Van TRIGT &MAST, Hofdijk Rotterdam Door stieren' gedood. Te Veryas, nabij Provas (Frankrijk) wilde een 69-jarige boer twee zijner stieren, die vrij op het veld rondliepen, naar stal drijven. De dieren vielen hem echter aan,en verwondden hem zoo zwaar met hun horens, dat hij vlak bij zijn woning ineen zeeg en den geest gaf. Ongelukken. Gistermiddag om half zeven werd een meisje uit de Vinkenstraat te Amsterdam uitgestuurd om petroleum te halen. Ze viel van de trap, de flesch brak en de scherven drongen haar in het oog. Hevig bloe dend bracht men haar naar een apotheek. Het bleek, dat een scherf van de flesch een der slag aders had doorgesneden. Ofschoon 2 geneesheeren er bij te pas kwamen, overleed het arme kind. Het lijk is naar het Binnen Gasthuis overgebracht. Geheime b r a n d e r ijTe Noordwij- kerhout is weer een geheime branderij ontdekt, ditmaal ten huize van den landbouwrer P.V. Alles is in beslag genomen. Brandstichting. G., te ITavelte, heeft bekend zijn huis, dat dezer dagen is afgebrand, zelf in brand gestoken te hebben. V er duisteringen. Een firma te Am sterdam heeft bij de politie een aangifte gedaan, dat haar boekhouder vermoedelijk een bedrag van 10,000 te haren nadeelen heeft verduisterd. De boekhouder is dezer dagen plotseling van zijn werk weggebleven en naar aanleiding daar van kreeg de firma vermoedens tegen hem, mede in verband met de vermissing van een groot bedrag aan geld. De verdachte schijnt er vandoor te zijn gegaanmen is er althans nog niet in geslaagd hem op te sporen. Accountants stellen een onderzoek in bij do benadeelde firma om het vermiste bedragvast te stellen. De heer T. M„ van den Goudschenweg te Rotterdam, heeft bij de ITaagsche politie aangif te gedaan van verduistering van 2500, gepleegd door een persoon, wonende in de Paul Kruger- laan en kantoor houdende in de Wolmaranstraat in Den Haag. Dolende leiders. „Friesch Dagbl." vertelt het volgende „Hij is sinds September, IToog-Edel-Gestreng. Géén „anti", dat zeg ik voorutZe zéggen, dat hij 't buskruit niet uitgevonden heeft, wat trou wens sinds eeuwen ook niet meer noodig is. Een daarbij „Ze" zeggen zooveel zijn IToogEdelGestrenge woont „in de pro vincie." Komt naar 't ITaagke, niet in eigen „tuf", gelijk de pleitbezorger der plattelanders, Braat neen, hij maakt gebruik van zijn vrij-abon- nement-eerste en gaat per spoor. Nu zeg ik niet, waarvandaan. Maar hij spoort langs Woerden. En bleef dan, ettelijke keeren, heel genoeglijk te Gouda z'n krantje zitten lezen of zette z'n dutje voortstapte Rotterdam-Maas uit wandelde of tramde naar station-Beurs, naar de Electrische op 't Hofplein, of naar de D.P. stapte wederom in den trein en kwam in Den Haag. Ja, hij kende Holland's spoorkaart „Kerel", zegt op zekeren dag 'n kennis, die meereist.„waar moet jij naar toe?" „Nou, naar Den Haag naar de Kaomer „Over Rotterdam „Jao, zeker over Rotterdam wat zou dat „Da's toch de mijl op zeven 1" „Hoe bedoel je dat?" „Als je toch in Gouda uitstapt en een oogen blikje wacht, komt immers de trein, die je direct naar Den Haag brengt dan maak je géén om weg en je hebt dat gemier in Rotterdam ook niet. .hier, kijk maar in m'n boekje. zóó laat in Goudazoo laat er uit. .éven in de wachtkameren je bent op z'n minst 'n half uur éér in Den Haag „Jao 't is gerust waor ook .Maor, clèt doe ik Sinds gaat Z.IT.E.G. met de oude Rijnspoor (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stnkken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy nie t terugg e ge v e n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2