Bij het op 2 7 dezer te Amster dam gehouden examen, door de Nat. Ver. v. Leeraren, slaagde o.a. voor het diploma Ned. kan toor stenograaf 130 lettergrepen per minuut „systeem Groote", Koos v.d. Heijden, leerling van mej. A. M. Middendorp, alhier. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik een klein plaatsje in uw veel gelezen blad. Waar de Raam en Schie te samen vloeien, staat het pand van de firma Wenneker en Co, waaraan bevestigt is een gemeente-gaslantaarn die naar het schijnt zeer prikkelbaar is aangelegd, Want bij het minste zuchtje van den wind doet zij haar vlam dansen van verontwaardiging en bij wat sterkeren wind weigert zij beslist haar licht. Die lantaarn moet gedeeltelijk Schie en Raam verlichten, doch vooral het smalle Raam- bruggetje met z'n ijzeren paal er voor en in het midden voor het gemak voorzien van twee uitstekende hekjes, waar menig wandelaar in den donker kennis mee maakt en verschillende fietsrijders het stuur kwijt raken en in plaats van de straat te nemen, in het Schie water hun kunst voortzetten. Is men nu met goed gevolg bij avond over de brug gekomen en wil men den anderen kant van de Raam opgaan, dan heeft men daar een scherp afloopend paadje, dat dik wijls om een of andere reden glibberig aanvoelt en in den winter maakt moeder natuur er menig maal 'n glijbaantje, en dat alles in het donker en op een plaats, waar men volstrekt niet glijden mag, daar men anders van den wal in de sloot raakt. Nu begrijpt ieder, dat licht hier absoluut noo- dig is ter voorkoming van ongelukken en ik zou dit willen vragen, of hebniet mogelijk zou zijn de gas-pit te vervangen door een electrisch lampje (de kabel ligt er al). En als dan nog werd verboden dat het smalle paadje'langs de brug door fietsen werd bereden, dan was het grootste gevaar overwonnen. U, M. de R. mijn dank voor de verleende plaatsruimte, B.d. H. Gemengd Nieuws. Ongelukken. De 9-jarige Maria Büchem uit de Kleine Houtstraat te Haarlem is bij een Kerstboom in brand geraakt en aan de gevolgen daarvan in het gasthuis overleden. De 39-jarige vormer J. Vermeij is op de werkplaats van de Haarlemsche IJzergeterij van een wagen gevallen en in het ziekenhuis overleden. Zondagavond is enkele honderden meters van het station Middelburg in de richting van Vlissingen op de spoorlijn het verminkte kijk van een 45-jarigen gehuwden man, vader van 7 kinderen, uitYlissingen bevonden. De man maakt te veel misbruik van sterken drank. De dynamietaanslag. Zooals men zich herinneren zal, werd in den nacht van 16 op 17 Dec. jl. tusschen 1 en 2 uur 's nachts een dy- namietpatroon geworpen op de woning van den mijnopzichter Scheeren te Kerkrade, terwijl een tweede patroon in den tuin terecht kwam. De familie Sch. kwam met den schrik vrij. De politie heeft den vermoedelijken dader van den aanslag, een mijnwerker, gearresteerd. De aangehoudene, die een Pool is, ontkent echter. Het slagveld. Bij het voetvallen achter Houtrust te Den Haag hebben Zondag een jongmensch uit Loosduinen en een uit 's-Graye- sande een been gebroken. Beiden zijn naar het Gemeentelijk Ziekenhuis vervoerd. We rkloozendemonstratie. Op de tweeden Kerstdag zijn een duizendtal werkloozen per extra trien uit Amsterdam naar 's-Graven- hage vertrokken en hebben daar een optocht gehouden naar het Manégebouw, waarhet Lande lijk Congres van het Werkloozen Agitatie Comité Werd gehouden. Op het congres werd een conclusie aangenomen waarin met klem van de regeering wordt geëischt dat onmiddellijk die maatregelen harerzijds worden getroffen welke 'n snelle en afdoende vei- zorging der werkloozen in zich dragen. Tijdens het laatste gedeelte van den optocht vielen er eenige incidenten voor. Colporteurs, die hun blaadjes aan den man wilden brengen, wer den door de politie verzocht hun werk te staken, waarop een vechtpartijtje ontstond en van den blanken sabel werd geb.uik gemaakt. Ook moest een doek met een opschrift worden opgerold, hetgeen eenige opschudding teweegbracht. Behouden. Te IJmuiden maakte men zich de vorige week ongerust over den stoom- treiler „Maiia van Hattum" IJ.M. 357, van de visscherij Mij „Marezaten", welk schip uiteilijk Maandag 18 dezer was binnen verwacht. Op den morgen van den Eerste Kerstdag is, zoo lezen we in het ,,N. v.d. D." het schip te IJmuiden binnengesleept door den Engelschen stoomtreiler De „Maria van Hattum" had op zee schade aan de schroef gekregen, zoodat het schip hulpe loos ronddreef. Vier dagen en nachten hebben de opvarenden in slecht weer rondgedreven, voor dat zij door den Engelschen treiler werden opge merkt. De opzienbare arrestatie. In ver band met de arrestatie van den heer en mevrouw Haller, belast met de exploitatie van het hotel „Des Indes" in Den Haag, verneemt de „Tel." nog, dat de valschheid in geschrifte bestond in het vervalschen van de boeken ten eigen voor- deele. De laatste jaren zijn duizenden op die wijze aan het hotelbedrijf onttrokken ten nadeele van het Rijk en de gemeente. Accountants dooi op het oogenblik onderzoek in de boeken hoe groot het bedrag is, dat het echtpaar heeft opgelicht. Aangezien niet algemeen bekend is, hoe het mo gelijk kan zijn, dat de exploitatie van dit hotel het Rijk en de gemeente heeft kunnen bena- deelen, moge hier een korte uiteenzetting volgen. In de dagen, dat de N.O.T. nog haar scepter zwaaide en gebouwen na gebouwen in de resi dentie door haar voor kantoren in beslag wer den genomen, viel het oog der N. O. T.-directie op het hotel „Des Indes" aan het Lange Voor hout. Op kapitaal hadden deze heeren niet te kijken en dus boden zij een enorme som voor het gebouw, waarvoor de exploitanten Haller en Rey het gaarne kwijt wilden. Jhr. van Karnebeek was toen nog burgemees ter van Den Haag en deze zag onmiddellijkhet gevaar voor de residentie in het verdwijnen van dit meest gerenommeerde hotel in ons land. Het Rijk en de gemeente namen nu het hotel- bedrijf plus het gebouw voor een exorbitant hoogen prijs over, waardoor de eigenaars in eens rijk werden. De heer en mevrouw Haller, benevens de heer Rey bleven belast met de exploitatie van het hotel, dat nu geheel in eigendom aan het Rijk en de gemeente was overgegaan. De voormalige exploitanten hadden zelf niet meer het minste belang bij de exploi tatie, behalve dan dat zij een hoog salaris als directeuren opstreken. In het eerste jaar dezer gecombineerde Rijks- en gemeente-exploitatie schijnt er inderdaad nog geld te zijn overgehou den op het bedrijf. Doch weldra werd er met verliezen gewerkt, die van jaar tot jaar grooter werden. Het Rijk en de gemeente pasten goedig bij wat op de exploitatie te kort kwam en het echtpaar Haller knoeide lustig verder in de boeken. Rijk en gemeente waren er goed voor. Ten slotte is men de zaak toch gaan wan trouwen en Zaterdag greep de justitie plot seling in. De juweelendiefstal. De in'Am sterdam gearresteerde Duitscher, die verdacht werd van medeplichtigheid bij de diefstal van juweelen ter waarde van ongeveer 50.000, zal binnen eenige dagen als ongewenscht vreemdeling over de grens worden gezet. Het is niet vastge steld kunnen worden, dat hij in denzelfden trein heeft gereisd echter wordt vermoed dat hij wel dien avond van Parijs is gekomen. Treinbe- ambten hebben hem niet herkend. De bestolene herkende hem bij confrontatie ook niet. De aange houdene, die ontkennen blijft, met dezen juwee lendiefstal iets uitstaande te hebben, staat be kend als een internationale treindief. Achteloosheid. Men deelt aan de „N. Rott." mede Het algemeen hoofdbestuur van een groote werkgeversorganisatie heeft Zondagj.l. te 's-Gravenhage een spoedeischende circulaire aan haar leden gepost in 1253 exemplaren als brief, met zegel betreffende bestelling op Zondag. Gistermorgen bleek, dat verschillende leden nog niet in het bezit van de circulaire waren na aanvrage werd de geheele zending gevonden in 6en vergeten hoek van het postkantoor te 's-Gra- venhage. Als curiosum zij nog hierbij vermeld, dat Maan dag en Dinsdag de secretaris van den directeur- generaal der posterijen en telegrafie en de directeur van het Haagsche postkantoor aan den voorzitter van bedoelde organisatie op een vraag van hem uitdrukkelijk hebben verzekerd, dat do distributie reeds had plaats gehad. Een Kerstdiner van negentigers Te New York had een rijk en bekend globe trotter, die op het oogenblik 92 jaar is. Maandag jl. alle „jongelui" van boven de negentig in die stad aan een kerstdiner uitgenoodigd. Aan degenen, die zich daarvoor kwamen aanmelden, vroeg de gastheer alleen .maar hun geboorte bewijs, om zich ervan te overtuigen, dat zijn gas-, ten inderdaad de negentig reeds waren gepasseerd Bergingsvaartuig vergaan. Vol gens een bericht uit Kiel is het bergingsvaartuig „Antrax" sedert 23 December verdwenen. Aan boord van het schip bevonden zich 12 man. Aan de Duitsche kust zijn wrakstukken en het lijk van een matroos aangespoeld. Schepen gezonken. Op den eersten Kerstdag zijn bij de Oder-brug te Neusaltz twee schepen gezonken, waardoor de doorvaart ge deeltelijk versperd is. Spoorwegdiefstallen. Ten nadeele der N.I.S, zijn vijftig remboursementen gestolen ter waarde van 2.000 aldus het „Bat. Nwsbld." Ingevroren. Volgens een draadloos be richt uit Curling zijn in de eilanden-baai zeven schoeners, w.o. twee Amerikaansche schepen van de visschersvloot ingevroren. Het vooruit zicht bestaat, dat zij tot de lente in 't ijs zullen vastzitten. De schepen hebben een 32.000 kleine tonnen haring aön boord. Bandieten in Canada. In den loop van eenige weken zijn thans negen Katholieke gebouwen en instellingen in Quebec door brand verwoest. De negende was de kerk van O.L. Vrouw van Herstel, die groote historische waar de bezat. Daar eenige dagen te voren een dreig brief was ontvangen dat de kerk op 28 dezer in de asch zou worden gelegd, meent men, ook in verband met de andere branden, te moeten concludeeren, dat men hier met een uitgebreid complot van brandstichters heeft te doen. De herdenking van Pasteur. De academie der medicijnen te Parijs heeft gister middag, in bijzijn van Strauss, den minister van volksgezondheid, op plechtige wijze den honderd sten verjaardag van Pasteur herdacht. Prof. Behal, de voorzitter van de plechtigheid, her innerde aan de disputen, welke Pasteur's eerste onderzoekingen hebben opgewekt en zette uit een hoe gewichtig diens weik is geweest. Prof. Delézenne zette de beteekenis van Pasteur's Werk in biologisch opzicht uiteen', prof. Uldal wees op de gevolgen op medisch gebied. Barrier, de inspecteur-generaal van de veeartsenijkun- dige hoogescholen, gewa«gde van Pasteur's werk ten aanzien van de bestrijding van het miltvuur en den hondsdolheid. De K u Klux K 1 a n. Te Mer Rouge in de Vereenigde Staten is dezer dagen, naar de „Chicago Tribune" verneemt, een vroegere vrederechter gearresteerd, onder de verdenking betrokken te zijn geweest bij een moord, die door Ku Klux Klan op twee personen zou zijn bedre ven. Nog andere arrestaties worden verwacht. Dokters die de lijken der slachtoffers hebben on derzocht, verklaarden, dat de ongelukkigen voor hun dood gegeeseld moesten zijn en dat hun ook de beenderen waren gebroken, alvorens zij over leden waren. De gevangenis wordt thans be waakt door troepen met machinegeweren, om op verdere eventualiteiten van de zijde van Ku Klux Klan te zijn voorbereid. Vreemd geval van bedwelming' Den laatsten tijd komen in en nabij Londen talrijke gevallen van gasverstikking voor. Een merkwaardig geval daarvan deed zich eer gisteren te Clapham voor, waar twee personen bewusteloos Werden gevonden ten gevolge van het inademen van gas, afkomstig uit een ge broken leiding op 18 Meter afstand van het huis, waarin de familie woonde. Het gezin bestaat uit man, vrouw en een baby, en bewoont het benedenhuis. Toen een bovenbuurvrouw Donderdag thuiskwam, rook ze gas en kreeg dadelijk argwaan, toen ze een brief voor de familie van beneden op de mat zag liggen. De -politie werd gewaarschuwd en deze trapte de deur van de benedenwoning in. Man en vrouw bleken in nachtgewaad te bed te liggen, bewsuteloos, met baby tusschen hen in, die flink diep onder de lakens lag en er lustig op los schreeuwde. In de kamer bleek de gasleiding volkomen in orde. De dokter die geroepen werd, constateerde, dat wanneer hij een half uur later was ge waarschuwd, man en vrouw dood zouden zijn geweest' De gasvergiftiging was al heel lang aan den gang, hoogstwaarschijnlijk was het echtpaar al den vorigen avond bij het naar bed gaan bedwelmd. Niemand, die vanaf dat oogenblik aan het huis had aangebeld of ge klopt had meer antwoord gekregen. De inspecteur der gasfabriek kwam er ten slotte achter, dat het gas was gestroomd uit een breuk in een hoofdleiding, loopende buiten een huis, in een zijstraat gelegen. Atmosferi sche invloeden hadden het gas in de woning van het echtbaar gebracht. Intervieuw met Prins Andreas. Een vertegenwoordiger van de „Matin" heeft Prins Andreas, die op het oogenblik in een hotel op de Place Vendöme te Parijs vertoeft geintervieuwd. Aan dit intervieuw is het volgende ontleend Prins Andreas begon met er op te wijzen, dat hij was veroordeeld, omdat hij de order van een, evengoed als de prins zelf onderge schikt en bovendien volgens den prins onbekwaam generaal, niet had uitgevoerd. Deze Order was zeide de prins slechts een van de wanhoopspogingen, aangewend door den generalen staf, om de door deze gemaakte reeks van fouten te camoufleeren. Naar de prins beweerde, was de generale staf totaal onbekend met den toestand, waarin het leger zich bevond. Zoodra ik het bevel, tot den aanval over te gaan, had ontvangen ging de prins voert heb ik een uitvoerig rapport opgesteld, waarin ik aantoonde, dat uitvoering van het bevel de debacle slechts zou vergrooten. De generale staf verwierp toen mijn zienswijze, die zij later echter toch tot de hare zou moeten maken. Thans word ik er van beschuldigd, al dus de prins dat ik door ongehoorzaamheid aan de ontvangen order, den aanval, die des ondanks aan het 3e legercorps werd bevolen, niet zou hebben gesteund een dergelijke order heb ik echter nooit ontvangen. Gevraagd wat hij van de toekomst dacht, antwoordde de prins Ik heb noch den tijd, noch den moed gehad, mijn broer Gonstantijn te Palermo te bezoeken. Maar ik kan u wel zeggen ging hij voort dat, wat deze revo lutie, die eigenlijk meer het karakter draagt van omverwerping der regeering, ook moge brouwen, mijn broeder zich voortaan van in menging in de politiek van Griekenland zal onthouden. Dezen keer heeft hij onder den invloed van het volk zelf afstand van den troon gedaan. Zijn aftreden is daarom voor hem defi nitief en zonder beroep. Hij zoowel als ik wenscht in on?e liefde voor het Grieksche vaderland, slechts dat zij, die zich van de macht hebben meester gemaakt, in de mogelijkheid zullen ver- keeren en de energie zullen hebben, de reorgani satie van het Grieksche leger door te voeren; „Wat ik zelf zal doen aldus herhaalde de prins de vraag van den journalist„Ik weet het niet. Ik had mij in Engeland willen vestigen, maar de ontvangst die mij hier is te beurt geval len, zou mij bijna doen besluiten te Parijs te blijven." Beloond. Een week of wat geleden stapte een man een der hoofdbureaux van politie te Londen binnen, en vroeg den dienstdoenden inspecteur of deze niet een oaar oude schoenen voor hem had. 3ijn eigen waren volkomen ver sleten, en hij liep vrijwel barrevovts.De inspecteur een goedhartit man, die daarbij nog niet lang in Londen woonde, gaf hem een paar van zijn ei gen schoenen, welke inderdaad nog vrij goed waren. De man trok ze aan, al mompelende,dat hij reeds weken zonder werk was, en hooide zijn eigen in de vuilnisbak. Hij bedankte daar na den politieman met enkele woorden, envertrok Dezer dagen nu ontving de inspecteur een brief uit Cardiff (een 200 K.M. van Londen gelegen), waarin „de man van de schoenen" hem schreef, dat hij van Londen naar die plaats was gewan deld en er werk gevonden had. Dit alles dankte hij aan de schoenen van den inspecteur, en hij verzocht zijn weldoener dan ook, zijn besten dank te willen aanvaarden en over een bedrag- van 2 shilling, hetwelk hij bij den brief insloot te beschikken. Hij kon op het oogenblik niet meer missen. Op verzoek van den afzender in het postscriptum gedaan werd het bedrag in een plaatselijke armenbus geworpen. De inspecteur voelt zich er niet minder rijk om. Telegrammen, TRAGISCH. LONDEN, 28 Dec. (draadloos) De weduwe Aljce O'Neill en haar zeven kinderen, van 1 tot 10 jaar zijn bij een hevigen brand op hun boer derij te Ballygarrett nabij Wickfield om het le ven gekomen. De oorzaak van den brand is nog onbekend. GROOTE DIEFSTAL. NEW ORLEANS, 28 Dec. (draadloos) Vier personen, van wie 2 vrouwen, zijn gearresteerd als verdacht van diefstal van 97000 dollar. STORM OP DEN OCEAAN. NEW YORK 28 Dec. (draadloos) De stoom schepen, die de haven binnenloopen, brengen nog steeds rapporten aan omtrent den ernstigsten storm in de historie, op ongeveer 1000 mijl van de Europeesche kust tot binnen 500 mijl van New York. "Vele schepen missen gedeelten van de brug en beliepen andere schade. NIEUWE GEZANT. BERLIJN, 28 Dec. (draadloos) Bosdari, de nieuwe Italiaansche gezant is alhier aangekomen. BOMAANSLAG IN ITALIË. TRIENT, 28 Dec. (draadloos)Tengevolge van een bom-ontploffing is het militaire emplacement te Tagliata in de lucht'gevlogen. Acht personen werden gedood. HET HERSTEL. BERLIJN, 28 Dec. (draadloos) Te Londen hoopt men, naar aanleiding van het ingebreke blijven van Duitschland in zake de hatleveringen, Frankrijk in dit punt op de a.s. conferentie te Parijs tot andere gedachten te kunnen brengen. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Matige tot krachtigen, tijdelijk wellicht stormachtige Z. tot W. wind. Betrokken met regen later opklarend. Aanvankelijk iels zachter. De zaak-Grootveld. Het Amsterdamsche gerechtshof veroordeelde heden, de gebr. LI. en F. Grootveld wegens in braak en diefstal ieder tot 5 jaar gevangenisstraf, C. Grootveld, tot 3 jaar. De Rella-donna vergiftiging. De Haagsche Rechtbank veroordeelde heden de bella-donna-giftmengster mej. Brakee tot 5 jaar gevangenisstraf. De eisch was 10 jaar. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 27 Dec. 28 Dec. 11.687, 11 687a - 0.03% - 0.037a - 18.36 - 18.16 - 16.85 - 16.077, Zwitserland - 47.66 - 47.727, - 0.00% - 0.007a Kopenhagen *- 52.15 - 52.05 - 67.65 - 62 677'2 -47.85 - 47.827, - 2.51'/is - 2.5171# WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 27 Dec. 28 Dec. -- /11.687a 11.687a -18.30 18.127, -16.8272 - 16.627, - 2.5172 - 2.5P/4 - 0.03% - 0.037a - 47.65 - 47.677, - 67.65 - 67.65 Kopenhagen - 52.15 - 52 20 Christiania - 47.95 - 47.85 - 0.007a - 0.007, VEEMARKT DELFT, 28 Dec. Aanvoer95 runderen 44 schapen of ammeren, 2 paarden, 248 varkens, vette kalveren, 216 biggen, 73 magere kalveren, 7 geiten of bokken, vette varkens, veulens. Vette koeien le kw. f275425, 2e kW. f180—275, kalfkoeien le kw. f300—450, 2e kw. f 200300, vaarkoeien f f2e kw. ffvette kalveren le kw. f 2e kw. f-vette schapen le kw. f3550, 2e kw. f weischapen le kw. f2e kw. fvette lammeren le kw. f2638, weilam meren, f magere varkens le kw. f 18 f 70, biggen, f 12f 36, nuchtere kal veren le kw. f 10f26, paarden f50f250, Rundvleesch per kilo f 1.25f 1.05 f 0.85 vette varkens ff Boter f 2.50 k f 2.80 per kilo. Aanvoer 2/s 16/8 en 2/16 wegende te zamen 340 kilo. Fin. en Eeon. Mededeelingen. Arnold Gilissen en Cq. Gistermorgen heeft de rechtbank te Rotterdam uitspraak gedaan inzake de aanvrage om défi- niieve surséance van betaling aan de firma Arnold Gilissen Co., die op 23 dezer automotatisch aan de orde kwam. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stnkken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy nie t ter u gg e ge v e n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2