intrek genomen in het hotel „Rei113 Christina." Austen Chamberlain is met zijn echtgenoote van Gibraltar naar Casablanca vertrokken. Binnenland. Net als bij ons. Men haalt hier te lande meermalen voorbeel den aan van socialisten, die zich flink opwerken, in villa's gaan wonen, per axtra-trein reizen, enz. In België is het net zoo, adres o.a. aan meneer van der Velden. Trouwens, 't overal 't zelfde. A. B. K. ver haalt in het „Volk" van een mooi geval in Enge land. Hij bedoelt het als cordaatheid van de socialisten daar, maar de arbeiders zullen het anders opvatten. A. B. K. vertelt van den voorzitter van het congres voor den vrede Jimmy", die leider is van den vakbond van spoorwegpersoneel, daar enboven Staatsraad en Ka tonrechter. Precies als bij ons, waar deze heeren ook op de baantjes azen. En dan verhaalt de Oproerige Krabbelaar verder, dat in '19 een Northcliffeblad bij de spoorwegstaking had gezegd, dat Jimmy" er gens in een prachtig landhuis woonde en een kostbare auto hield. ,,De spoorjongens haalden de schouders op en zetten dóór. Maar toen de staking gewonnen was, zeiden ze: „Nou mot Jimmy óók nog de villa hebben en de auto, want het zou jammer zijn als dat niet waar was." En ze gaven de man een shilling, wat van meer dan 300.000 jongens een lief bedrag is. En Jimmy kreeg een statige villa, en een eerste-rangs-tuf, waarbij de vakbond den chauffeur bekostigt. Van het geld, dat over was, werd de villa kant en klaar ingericht. Jimmy trok lakoniek aan zijn pijp én derin En zoo troont daar deze vorst van de centen der arbeiders („Rsb.") Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gouden jubilé. Den len Jan. a.s. hoopt de heer G. Meijer, het zeldzame feest te herdenken, dat hij voor 50 jaar terug in dienst trad hij de fa. Herman Jansen, alhier. Als jongste bediende kwam hij bij de fa. en wist zich daar tot kassier en procuratie-hou der op te werken, welke functies hij nu reeds ruim 30 jaar vervult. Ook vertegenwoordigde hij de fa. vele jaren op de Schiedamsche Beurs. Zondag a.s. 's nam. van 34 uur houdt de gouden jubilaris receptie ten kantore zijner firma, Zijlstraat 6. Veel waardeering zal hem ongetwij feld ten deel vallen. Jubileum. Onder overgroote belangstelling herdachtgister alhier de inspecteur der directe belastingen en accijnzen, de heer E. G. v.d. Bovenkamp zijn 25- jarig ambtsjubileum. In de feestelijk met bloemen versierde werk kamer werd de jubilaris 's morgens hartelijk verwelkomd. Namens het personeel der Inspectie en der Directe Belastingen hielden de heeren Zweers, Beynvoort en Rous waardeerende toe spraken Door de verschillende sprekers werden den heer Bovenkamp uit naam van de afdeelingen die zij vertegenwoordigden, bloemstukken en andere geschenken aangeboden. De jubilaris dankte, getroffen door de vele blijken van waardeering, met hartelijke woorden en sprak de hoop uit,nog vele jaren hier in Schie dam te mogen arbeiden. Ook van verschillende corporaties o.m. van den Bond van Distillateurs, den Bond van Likeur stokers en Distillateurs, Scheepswerf „Nieuwe Waterweg" ook van 't College van B. en W. en van vele particulieren werden zoowel op zijn bureau als aan zijn woning een schat van bloe men bezorgd. Des middags is de jubilaris in zijn woning ge complimenteerd, door den burgemeester, den ge meente-secretaris en wethouder Houtman. 't Heeft den heer Bovenkamp dus niet aan belangstelling ontbroken en op een overtui gende wijze is tot uiting gekomen de sympathie en hoogachting,die men voor dezemverdienstelij- ken hoofdambtenaar gevoelt. Moge de door hem zelf ook uitgesproken wensch, dat hij nog vele jaren hier werkzaam moge zijn, in vervulling gaan. J. J. Huldy f. Op de laatste repetitie, die de Kon. Zangv. Schiedams Mannenkoor „Orpheus" in 1922 ge houden heeft, werd door den voorzitter mede- deeling gedaan, dat bericht van overlijden was ingekomen van een der leden van Orpheus", den heer J. J. Huldy. Drie en veertig jaren lang was hij als werkend lid aan de vereeniging ver bonden geweest. Als lid van verdienste was hij daarna nog een vijftal jaren een trouw bezoeker der „Orpheus-"concerten. In waardeerende woorden herdacht de Voor zitter de trouw van den overledene aan het Man nenkoor en de voorbeeldige wijze, waarop deze steeds zijn plichten als werkend lid is nagekomen. Voor de jongeren was hij een uitnemend voor beeld. Zijn nagedachtenis zullen de leden van thans niet beter kunnen eeren dan door met dezelfde toewijding de belangen van hun koor te dienen, als deze veteraan steeds heeft gedaan. „Moge hem", zoo zei de voorziter, „na een welbesteed leven de eeuwige rust zoet zijn." De leden verhieven zich na deze toespraak eenige oogenldikken van hun zitplaatsen, als een stille dank en hulde aan hun verscheiden medezanger. Kamer van Arbeid. Maandagavond had alhier de laatste vergade ring plaats van de Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen, die ingevolge de wet van 24 November 1922, Stbl. No. 626, met ingang van 1 Januari a.s. is opgeheven. De Kamer werd opgericht bij Kon. Besluit van 13 Mei 1899, No. 48. In de eerste vergadering die in het begin van het jaar 1900 werd gehouden, werd tot voorzitter-patroon benoemd de heer F. J. Smit, tot voorzitter-werkman, de heer A. Godschalk en tot secretaris de heer G. S. Mont- foort. Laatstgenoemde werd 23 Juni 1902 vervangen door den heer J. E. van Riet, die op zijn beurt op 1 Febr. 1910 weer werd vervangen door den heer S. Nipius, die tot het laatste toe secretaris der Kamer is gebleven. In 1912 nam de patroon- voorzitter, de heer Smit, om gezondheidsrede nen zijn ontslag en werd in zijn plaats benoemd de heer J. LI. Scheuerman. Nadat in deze vergadering de gewone werk zaamheden waren afgehandeld, werden nog door den voorzitter en de leden enkele woorden van afscheid gesproken. Er werd daarbij gewezen op de betrekkelijke onmacht, die de Kamers van Arbeid steeds hadden ondervonden door de wettelijke voorschriften, die van den aanvang af onvoldoende zijn gebleken. Niettegenstaande dat kon toch nog gewezen worden op eenige bijzon dere resultaten. De meesten onzer lezers zullen n.l. niet meer weten dat onze bloeiende Am bachtsschool is tot stand gekomen, op het initia tief dat van deze Kamer is uitgegaan, inzonder heid door de persoonlijke bemoeiingen van het ijverige lid, den heer J. H. Scheuerman. Tenslotte werd de vergadering der Kamer ge sloten, nadat de voorzitter de Kamer hiermede opgeheven had verklaard. De Grondwetsherziening. Dezen middag 12 uur heeft vanaf het bordes van het stadhuis de gemeente-hoofd-bode plech tige aflezing gedaan van het K. B. waarin de onlangs aangenomen grondwetsherziening is ren bekrachtigd. De publieke belangstelling bij deze plechtigheid was maar matig. Gev. en verk. onroerende goederen. Notarissen H. B. E. Blaisse (Schiedam) en B. C. A. v. Cranenburgh (Haarlem) Veiling29 Dec. Twee zeer gunstig gelegen hechte en sterke fa briekspanden en open grond, te Schiedam Nieuwe LIaven Nos. 65 en 67 uit komende aan de Waran de, groot 13 A. en 98cA. De panden geveild uoor f 6000 en f 6000, de gronnen voor f 3600 en f 3100. Afslag 5 Jan. 1923. Notaris: Blaisse. Veilingen 29 Dec. I. Een pand, ingericht voor kantoor en woning en erve te Schiedam, St. Anna Zusterstraat no 26 ter groote van ongeveer 1 A. 66c.A. Geveild voor f 5600. II. Een hecht en sterk zoo goed als nieuw Fabriekspand en erf te Schiedam St. AnnaZuster- straat no.s 22 en 24, ter grootte van ingeveer 7 A. 53 c.A. Geveild voor 11000. III. Een Cornwal Stoomketel van 22 M2 ver warmingsoppervlakte, met oververhitter, -2 stoompompen en stoomleiding, zich bevindende in perceel II. Geveild voor 500. IV. Een Hydraulische pers lintzaagmachine, lintzaagscherpmachine, electromotor 61/2 P.K. met weerstand (fabrikaat Smit, Dordrecht) menginrichting met kleine désintregator met alle daarbij behoorende drijfwerken, alles zich be vindende in perceel II. Geveild voor 1000. V. Een geriefelijk ingericht heerenhuis met tuin en open plaats te Schiedam, Overschieschestraat no. 57, achter uitkomende aan de Schie, groot 2 A. en 3 c.A. Geveild voor 11100. VI en VII. Twee afzonderlijk te veilen huizen te Schiedam, spinhuispad nos. 5 en 7 groot 25 c.A. en 29 c.A. Geveild voor 900 en 950. Afslag 5 Jan. 1923. Openbare verhuring van Wei- en Hooiland. Notaris H. B. E. Blaisse. Vrij dag 29 December. I. Een perceel uitmuntend wei- en hooiland, gelegen te Schiedam, in den 's-Gravelandschen Polder nabij den Spoorbrug, groot 2 H.A. 10 A. 75 c.A. Verhuurd voor f 800 per jaar. II.-IV. Drie perceelen uitmuntend wei- en hooiland onder overschie, in den Spaanschen Polder, nabij de Delfshavensche Schie, resp. groot 1 H.A., 5 A. 20 c.A. q H.A. 59 A. 70 c.A. en 3 H.A. 93 A. en 20 c.A. V3rhuurd voor f 1680 per jaar. Gistermorgen is in de Over schieschestraat een paard gespannen voor een wagen van Meyer's glasindustrie op hol geslagen. Bij den overweg der Nederlandsche spoor ge lukte het aan den bestuurder, bijgestaan door den hoofdagent de Goede, het dier tot staan te brengen, en zoodoende erger te voorkomen. Alleen het lemoen van den wagen was gebro ken. In perceel 131 op het Broers- veld is gistermorgen brand ontstaan, doordat een 6-jarig jongentje in een onbewaakt oogen- blik, spelend met lucifers, het gordijn in brand stak. Gelukkig bemerkte brandweerman v.d. Most het ongeluk, die met behulp van eenige burgers de vlammen wist te dooven. Door B. en W. z ij n voor 't j a a r 1923 tot het verrichten van den doodschouw in deze gemeente aangewezen de heeren N. F. Elzevier- Dom en H. M. Geerdes, terwijl dr. J. Endtz is belast met de verrichtingen van koepokinenting en het verleenen van geneeskundige hulp, indien de politie deze mocht noodig hebben. De 22-jarige jongeman, die eer gisteravond met een revolver op het Beursplein een aanslag beproefde op eenige personen is gisteravond weer op vrije voeten gesteld. UIT ROTTERDAM. Theatre „Pompenburg." De „Tel." meldde gister, dat het onlangs ge opende Grand Theatre „Pompenburg" na 1 Jan., voorloopig in afwachting van betere tijden zou gesloten worden. Ook zou een reden tot sluiting hierin gelegen zijn, dat men zou heb ben verzuimd, in het enorme gebouw een behoor lijk tooneel aan te brengen, waardoor het alleen voor bioscoop geschikt zou zijn. Naar aanleiding van dit bericht hadden we gisteravond een onderhoud met de directie van genoemd theater, waaruit bleek, dat het bericht der „Tel." geheel uit de lucht is gegrepen. UIT DELFT. In een druk bezochte vergadering van be lastingbetalers is gisteravond besloten, zich in rechten te verzetten tegen de navorderingsbil jetten over 19201921 van deze gemeente, waarvan de biljetten koit geleden zijn uitgereikt. De burgemeester van Schiedam Gelet op de bepalingen van de Verordening op de tapperij en logementen, openbare vermakelijk heden en den handel in gebruikte roerende goe deren te Schiedam BEVEELT dat op 31 December a.s. de tap perijen en slijterijen des avonds te TIEN uur moeten worden gesloten. Gemengd Nieuws. De bijgeloovige veldwachter. In zake het verleenen van assistentie aan de politie, door een Weesper ingezetene, die wel eens, volgens diens verklaringen in contact met de geestenwereld komt, welke assistentie verleend werd ten einde te trachten de daders van de in braak bij de firma Van Leer op 't spoor te komen, vernemen wij nader, dat, reeds vóór dat de door het Eerste Kamerlid Mr. Mendels aan den Mi nister van Justitie gestelde vragen gepubliceerd werden, burgemeester Cleveringa den chef-veld wachter Krap bij zich ontboden heeft en hem ernstig te verstaan heeft gegeven dat het zijn uitdrukkelijke wensch is, dat in het vervolg geen spiritistische séances meer als hulp bij po- litie-onderzoek zullen worden ineengezet. Kerstmis onder het Engelsche volk. In geen jaren, aldus de Engelsche bladen, hebben de groote winkels te Londen het vóór Kerstmis zoo druk gehad als ditmaal. Vrijdag werden de winkels van het oogenblik af, dat zij open gingen, tot laat in den avond belegerd door drommen menschen, die geschenken wil den koopen. Het uitgeputte personeel viel toen haast in slaap. De treinen naar het vasteland vertrokken tegelijk uit Londen met vier volg- treinen. Er zijn ook meer kalkoenen gegeten dan ooit sedert 1913 het geval is geweest. Behalve uit Normandië en Ierland kwamen zij ook uit Italië en Tsjecho-Slowakije en in bevroren toestand uit Argentinië. Op het laatste oogenblik kwamen er nog voor de lucht uitParijs teLonden kalkoenen aan. Alle luchtlijnen waren drukker bezet dan ooit. Vijf groote luchtexpressen deden Vrijdag dienst voor de Daimler-maatschappij tusschen Man chester, Londen en Nederland en toch moesten er nog reizigers achterblijven. De Napier-Instone-lijn was ook niet in staat al de passagiers te vervoeren, die van en naar Keulen wilden vliegen. Millioenendiefstal. Zooals reeds ge meld, is er in het arsenaal te Brooklyn eert, mon- streues complot ontdekt, dat ten doel had tal rijke diefstallen, ten nadeele van het departement van marine, op touw te zetten. Volgens de jongeste berichten uit New York aan de „Daily Mail" zijn er twee-cn-twintig ambtenaren in verband met dit complot gear resteerd. Zij worden ervan beschuldigd gedu rende meer dan twee jaar een groote hoeveel heid zeevaartkudige instrumenten uit het arsenaal te hebben ontvreemd en verkocht, en zich de opbrengst daarvan wederrechtelijk te hebben toegeëigend. Naar schatting is er voor meer dan twee mil- lioen gulden gestolen. Onder de gearresteerden schitteren chefs van dienst en tal van hoogere en lagere beambten. Voorts vrachtrijders, magazijnmeesters enz. Er zullen hoogstwaarschijnlijk nog een negen tigtal arrestaties volgen. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Matige tot krachtigen Z. tot W. wind, meest zwaar bewolkt of betrok ken, regenbuien en zelfde temperatuur. De aanvaring op de Schelde. De Rechtbank te Middelburg heeft den kapi tein van de „Zuiderdijk" P. v.d. Endt uit Rot terdam wegens het niet verleenen van hulp aan de opvarenden van de „Ezardian", toen zijn schip in aanvaring was geweest met het Engelsche s.s., veroordeeld tot 3 mnd voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van 1 jaar. De eisch van het O.M. Was 3 mnd gevangenis straf geweest. De loods J. d. B. uit Vlissingen werd wegens aanvaring door schuld tot 6 rnncL, veroordeeld tegen hem was 9 mnd geëischt. De Grondwetsherziening. Hedenmiddag precies 12 uur zijn in denHoogen Raad en in alle arrondissementsrechtbanken en kantongerechten door de griffiers plechtig afgekondigd de Wetten betreffende de grond- Wetsherziening. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 28 Dec. 29 Dec. t 11.6873 111.697, Berlijn- - 0.037g - 0.037, - 18.16 - 18.327, België - 16.077, - 16.85 - 47.721/» - 47.77 Weenen - 0.007b - 0.007, - 52.05 - 51.85 - 62.6772 - 67.95 - 47.827» - 47.70 Amerika - 2.5271„ WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 28 Dec. 29 Dec. 11.687s /11.69V 18.127, - 18.30 - 16.627, -16.80 New-York - 2.5P/4 - 2.527, Berlijn - 0.033 - 0.033/, - 47.677, - 47.727, - 67.65 - 67.95 - 52.20 - 51.80 Christiania - 47.85 - 47.75 - 0.007, - o.oo3/, Telegrammen, DE VREDESCONFERENTIE. BERLIJN, 29 Dec. (draadloos) Een telegram uit Moskou meldt dat het parlement te Angora wegens ontevredenheid over de houding der Turksche delegatie te Lausanne de onderteeke- ning van 't vredesverdrag verboden heeft zonder goedkeuring van het parlement. WERKLOO ZEN-ACTIE. LONDEN, 29 Dec. (draadloos) Heden zullen opnieuw 340 werkloozen uit het N. van Engeland te Londen aankomen, om te trachten een onder houd met Bonar Law te krijgen. EGYPTE. CAIRO, 29 Dec. (draadloos) De Egyptische ^egeering heeft Engeland haar leedwezen betuigd naar aanleiding van den moord op den Engel- schen professor Robson zij zal den dader voor het gerecht dagen. LORD PHILIPP t* LONDEN, 29 Dec. (draadloos) De vroegere Lord Mayor van Londen Sir Lord Philipp, die deze functie in 1896 en 1897 bekleedde, is overle den. DE KATOENOOGST. LONDEN, 29 Dec. (draadloos) Naar verluidt, komt de wereld binnenkort voor een ernstig te kort aan katoen te staan. De oogst staat ver bij het gewone verbruik achter. OPNIEUW OORLOG? ROME, 29 Dec. (draadloos) In bevoegde krin gen heerscht, naar vernomen wordt, hevige op winding over de geruchten, dat de Grieksche troepen oprukken en Thracië weer willen binnen vallen. ENGELAND DREIGT. LAUSANNE, 29 Dec. (draadloos) Hedenmor gen werd gemeld, dat indien de Turken geen be vredigend antwoord willen geven, Lord Curzon onmiddellijk uit Lausanne zal vertrekken. De aandacht is gevallen op de bewegingen der En gelsche Middellandsche Zee-vloot. Kerknieuws. Het nieuwe seminarie. Van het nieuwe seminarie „Ilageveld", dat te Heemstede wordt gebouwd, wappert de vlag. Dezer dagen werd de laatste spant op het dak geslagen. Voor twee derde gedeelte is het dak echter al afgedekt. Burgerlijke Stand. Geboren: Dec. 24 Hendrika Johanna Wil- lemina d.v. J. F. Scheffer en C. W. Knuppe, St. Liduinastraat. 28. Gerardus z.v. G. Koe ten en E. Ooms,Nieuwe Maasstraat. Gehuwd: Dec. 28. S. van Vliet 20 j. en A. Th. Druppers 19 jM. Bouwer 23 j. en G. van Herwijnen 22 j. S. N. Gouka 23 j. en M. Maagdenburg 25 j. J. Heggers 27 j. cn J. C. Kroon 20 j. Ondertrouwd Dec. 28. J. de Jonge 22 j. en H. C. 'van der Meer 25 j. Overleden: Dec.27. Maartje Stam, oud 64 j. en 10 mnd, echtgenoote van H. van Boek hout, Lange Haven. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 29 Dec. v.m. 10.49, n.m. 11.22. 30 Dec. v.m. 11.51, n.m. 31 Dec. v.m. 0.16, n.m. 0.43. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 29 Dec. Officieele noteermgvan de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 13. Namens de commissie voor de noteeriag. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 29 Dec. Men noteert voor Spiritus 100% f. 28 Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 3.per ketel. - 2.519/i„

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2