Aankomend Kantoorbediende Boot- en Autodiensten DE GOEDKOOPSTE BENZINE. Schiedam-Rotterdam visa-versa. J. H. DE VREE, A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Handwerken, Lingeries etc., Firma TONI»» KETELUK. 1. T0NIN0- Firma TONINO KETELAAR, j. H. DE VREE. Agentschappen door geheel Nederland, Den Cliëntèle worden een gelukkig en voorspoedig 1923 toegewenscht. dat ook rood haar getolereerd zal worden, of schoon het niet zoo fijn zal zijn als wit haar. Ingestort. Gistermorgen is een in aan bouw zijnd huis van niet-gewapend beton van de Avenue Brugmann te Brussel ingestort. Van de twaalf metselaars, die er werkten, wer den er negen gewond, van welke twee levensge vaarlijk. O n t p 1 o ff i n g. Een telegram uit Londen aan de Matin", gisteravond ontvangen, deelt mee, dat in Dawson Street aldaar een geweldig groote bom is ontploft, waardoor in een omtrek van honderd meter aanzienlijke schade werd aangericht. Naar gemeld wordt, zijn er ver scheidene gewonden. Dranksmokkelaiijj Door de douane beambten te Baltimore zijn 45 kisten sterken drank in beslag genomen aan boord van het Ame- rikaansche stoomschip „Antilla", dat van Cuba kwam met een lading suiker. De kapite;n van het Noorsche schip „Targe" werd gisteren veroordeeld tot een boete van 1926 dollar voor een poging om 50 kisten Schot- sche whisky binnen te smokkelen. De storm. Te Plymouth zijn twee onge lukken op zee bekend geworden, die aan den storm moeten worden geweten. Zekere William Homes, die met zijn gezin aan boord van het Duitsche stoomschip „Haimon" reisde, is door een hevigen rukwind tegen het dek geslagen, waardoor hij schedelbreuk bekwam en stierf. Het lijk is over boord gezet. Voorts is de tweede stuurman van het stoomschip „Netsfield" over boord geslagen, terwijl verscheidene leden der bemanning verwondingen opliepen. De Vaticaanse he bibliotheek. In de gisteren gehouden ministerraad te Rome is besloten, dat de door den - staat aangekochte gewichtige documenten over het pontificaat van Paus Alexander VII alsmede de bibliotheek Chiqi, welke zeldzame kerkelijke geschriften be vat in het belang der studeerenden in de Vati- caansche bibliotheek zullen ondergebracht wor den. („Msb.") Nieuw geld. Half Januari zullen in Duitschland zes verschillende soorten metalen geldstukken worden uitgegeven. Daar men nooit kant weten, welke verrassingen de depre ciatie van de mark nog zal opleveren, zal de waarde slechts op het allerlaatste oogenblik op de geldstukken worden aangebracht. Geheimzinnige branden. Naar aan leiding van verschillende branden in wasscherijen in de stad New York en naaste omgeving heb ben zeveh arrestaties paats gevonden men meent nl. die branden te moeten wijten aan con- currentie-naijver. Aanvaring. Naar Lloyds verneemt, is de Amerikaansche bark ,,Muscoota' na Maandagnacht bij de Australische kust in aan varing te zijn geweest met het Noorsche schip „Yarra" nabij het zuidelijkste punt van Vic tor^, naar zee gedreven. De „Yarra" zette haar reis naar Melbourne voort. Bankroof. Roovers hebben een bezoek gebracht aan de safe van de Edison Company te New York. Zij stopten den bewaker een prop in den mond, bonden hem en sloegen hem ver volgens den schedel in. Daarna ontkwamen zij met medeneming van 40.000 dollar. Gestrand. De Britsche schoener „Madon na", op weg met een lading sterken drank van Nassau naar St. Pierre is gestrand op de kust van Long Island, negen mijl van kaap Montauk. Hetschip is door de branding stukgeslagen. De opvarenden zijn met behulp van een red dingstoestel aan land gebracht. Wolven. Een drietal mannen, twee India nen en een trapper,zijn op een eenzaam gedeelte in de bosschen bij Port Arthur (Ontario) door een troep uitgehongerde wolven overvallen en verslonden. Hun beenderen vond men later in de sneeuw terug. Daarneven vond men ook zestien geraamten van wolven. Royale boffers. De hoofdprijs van de groote Spaansche Kerstloterij is op een lot ge vallen, dat aan 400 personen, voor het meeren- deel arme drommels, gezamenlijk toebehoorde. De vette kluif moet dus in heel wat deelen, doch het bedrag is niet gering, niet minder dan 50 millioen pesetas (plm. 20 millioen gulden). Elk krijgt dus een vriendelijk bedrag. Het personeel van een bank te Saragossa had een helft in het winnende lot. Het stond een groot deel van het gewonnen bedrag aan behoeftige vrienden en kennissen af. Een der gelijke edelmoedigheid is volgens den „Times"- correspondent te Madrid, die bovenstaand be richt geeft, niet ongewoon in Spanje. Diamanten verduisterd. De poli tie van het departement van de Seine houd tzich op det oogenblik bezig met een aanklacht dieis ingediend tegen zekeren handelaar in juweelen, Armand Schwob. Door zijn leeftijd, hij is n.l. 66 jaar, en wel licht ook door zijn ondervinding, kon hij het vertrouwen winnen van tal van Parijsche juwe liers, die hem vaak belangrijke hoeveelheden van hun kostbaarheden toevertrouwden. Schwob deed van zijn kant pogingen om die juweelen voor zijn opdrachtgevers te verkoopen. Hij ver kocht ze ook inderdaad, doch zekeren keer zagen de juweliers geen cent van de opbrengst terug. Zij dienden een aanklacht tegen hem in en Schwob, die lont rook, achtte het beter de plaats te poetsen. Dit geschiedde in November j.l. Men meent, dat hij zich naar het buitenland heeft be geven. Hij heeft ongeveer voor een waarde van 500.000 francs aan juweelen ontvreemd. Bij het onderzoek, dat door de recherche werd ingesteld, bleek, dat Schwob op den dag van zijn vlucht het hotel, waar hij zich op hield, ijlings had verlaten, zeggende, dat hij naar de provincie moest voor dringende zaken. Aan een kennis had hij voor zijn vertrek ge zegd, dat hij in de provincie een erfenis van zeven millioen ging halen. Op zijn kamer in het hotel vond men hoege naamd geen dingen, die eenige aanwijzing om trent zijn schuilplaats konden geven. Bij ver schillende handelaars werden evenwel tal van de door hem verkochte juweelen teruggevon den. Het was niet de eerste maal, dat Schwob zich aan een dergelijk misbruik van vertrou wen schuldig maakte. Ongeveer een jaar geleden werd hij voor eenzelfde misdrijf gearresteerd, doch later weer op vrije voeten gesteld, omdat zijn aanklagers hun aanklacht tegeii hem introk ken wegens zijn hoogen leeftijd. G r o o t-B e r 1 ij n. Op de nieuwe mark-bons die de stad Berlijn gedurende de laatste weken in omloop gebracht heeft, wordt meegedeeld, dat de Duitsche hoofdstad 3.982.000 inwoners heeft. In October jl., toen men met het drukken dei- bons begon, was dit cijfer juist. Intusschcn heeft de Berlijnsche bevolking zich sterk vermeer derd. Zooals de bladen mededeelen, heeft Berlijn op het oogenblik 4.200.000 inwoners, cl.w.z. dat 't een der vier grootste steden der wereld is. Behalve van Berlijn overschrijdt slechts het aantal inwoners van New-York, Shangai en Londen de vier millioen. Aardbeving in 11 a 1 i In de vaak door aardbevingen geteisterde streek van Avez- zano, vond gister een ernstige aardbeving plaats. Sinds do jongste aardbeving zijn er echter huizen gebouwd, die tegen aardschokken bestand zijn en deze hebben de proef glansrijk doorstaan. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voorgeko men. De aardbeving was ook te Rome duidelijk waarneembaar. V a 1 s c li e bankbiljetten. In ver band met de arrestatie van twee personen uit Lingen bij Hannover, waarvan door de recherche te Dusseldorf werd vastgesteld dat zij valsche Ne- derlandsche bankbiljetten van zestig gulden uitgegeven hebben wordt gemeld dat een aantal van deze valsche biljetten bij banken in het Rijnsch-Westfaalsche industriegebied ter omwisseling in Duitsch geld in betaling zijn gegeven. Voorts is geconstateerd dat aanzienlijke hoe veelheden van dergelijke bankbiljetten aan particuliere personen, wien op grond van de nieuwe devisenverordening den aankoop van devisen verboden is, tegen den dagkoers zijn verkocht. Het totaal bedrag van de in omloop zijnde valsche biljetten van f 60 is niet bekend, daar de meeste van de benadeelde particuliere personen zich natuurlijk niet bekend maken uit vrees voor straf wegens inbreuk op de devisen- verordening. („Tel.") Gasbedwelming. Een ongewone en tra gische geschiedenis bracht gistermorgen vroeg een arbeiderswijk van de Noord-Londensche gemeente Bethnal Green in groote beroering. In de dichtbevolkte straat Dales Garden werd een arme familie van drie personen in den slaap gedood ten gevolge van vergiftiging door gas, dat ontsnapt was uit een verborgen lek van een ondergrondsche gasbuis, en door den vloer drong in talrijke arbeiderswoningen van die straat. Behalve de drie genoemde slachtoffers, wer den in het geheel ongeveer 60 personen be dwelmd, waaronder zeven zoo ernstig, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Tot deze zeven behooren een 72-jarige weduwe en een jong echtpaar met drie kinderen van 2 tot 9 jaar. Al de andere vijftig personen moesten onder medische behandeling worden gesteld. Het aantal slachtoffers zou waarschijnlijk nog grooter zijn geweest, indien een werkman, die in de wijk woonde, in den vroegen morgen niet handelend was opgetreden. Hij bespeurde 's nachts in zijn woning een sterke gaslucht, waarvan hij in zijn eigen huis de oorzaak niet kon vinden. Na lang zoeken ging hij 's morgens vroeg de politie waarschuwen, die op haar beurt de plaatselijke gasfabriek en de brandweer alarmeerde. Een inspecteur der gasfabriek kwam spoedig ter plaatse met brandweerlieden die met enkele politieagenten alle bewoners der straat wekten, de gesloten vensters openschoven en binnen de lichten uitdraaiden en de haardvu ren uitdoofden. In no. 10 kon in de beneden woning 1 gezin bestaande uit 'n 57-jarigen werk- loozen arbeider, zijn 46-jarige vrouw en hun 11- jarig zoontje, die alle drie in dezelfde kamer slie pen, niet worden gewekt. Toen de kamer met geweld geopend was, vond men de drie personen gestikt. In dezelfde woning werd de bovengenoemde familie van vijf personen nog tijdig gered, maar zij waren reeds dermate door het gas bedwelmd, dat het geheele gezin onmiddellijk onder medische behandeling gesteld en daarna naar het zieken huis vervoerd moest worden. De dood der familie van drie personen ver oorzaakte groote ontroering onder de vrouwen der buurt, die uit den slaap gewekt in den vroegen morgen naar buiten kwamen. Gaswer- kers gingen terstond de straat op verschillende plaatsen openbreken, maar het duurde verschei dene uren, voordat men de lekke gasbuis vond. Draadloos overbrengen van fo tografieën. De „Daily Mail" meldt dat het aan den heer T. Thorne Baker, welke door dit blad was aangesteld om het probleem van draad- looze fotografie op te lossen, gelukt is om foto's draadloos over te brengen. Een speciaal geprepa reerde foto wordt op het draadlooze verzendtoe stel geplaatst en binnen een tijd van drie minuten wordt in het ontvang-toestel een fotografische opname verkregen. De geheele bewerking gaat automatisch. De tijd van overbrenging met het apparaat van den heer Baker is teruggebracht tot drie minuten, dank zij de hulp van den be kenden geleerde W. S. Stephenson en zijn col lega, den heer Geo W. Walter, den leider van de Algemeene Radio Mij., die de draadlooze détails in de laboratoria der Mij. heeft uitge werkt. Dertig jaar geleden werd door Amstutz een proces uitgevonden waarbij een foto in kleine vakken werd verdeeld, terwijl door een letter of cijfer de graad van licht of donker in dit vak Werd aangegeven. Deze methode is onlangs in verbeterden toestand weer ter sprake ge bracht de resultaten bleven echter onbevredi gend. De heer Baker, welke zeer bekend is door zijn pionierswerk met betrekking tot foto-telegrafie en wiens apparaat gebruikt werd gedurende 190811 om honderden foto's van Parijs en Manchester naar Londen te zenden, begon zijn onderzoekingswerk voor de „Daily Mail" in 1911. Twee jaar geleden werden, zeer bevredi gende resultaten verkregen met het apparaat van den heer Baker op de telegraaflijn tusschen Manchester en Londen. Het heeft twee jaren geduurd voordat hij dezelfde resultaten bij draad looze telegrafie heeft kunnen verkrijgen. De „Daily Mail" voorspelt dat de tijd niet ver af is, dat draadlooze foto's een gewone rubriek zullen vormen in elk geillustreerd dagblad. In verband met hoog accijnsbedrag is kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke Citroenjenever der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij met winst te kunnen worden ontgonnen. In deze zaak had de rechtbank reeds uitgemaak dat de heer Deen tot schadevergoeding verplicht was, en het cassatieberoep tegen die uitspraak was verworpen. Het ging thans dus slechts om de vaststelling van het bedrag. De heer Deen werd nu veroordeeld, tegen af gifte door de Perlak Petroleum Mij. van del500 gewone Zuid-Perlak-aandeelen aan die Mij. te betalen een bedrag van 4.786.200 met de rente daarvan af 5 pet. 's jaars sinds 10 Nov. 1915 tot de voldoening toe, een en ander bij vonnis uit voerbaar bij voorraad, niettegenstaande verzet of hoogere voorziening en zonder borgtocht. Eindelijk werd hij veroordeeld tot betaling van de kosten van het proces. De Haarlem sc he rechtbank ver oordeelde v. d. K., tegen wien het O.M. ver leden week 5 jaar gevangenisstraf eischte wegens 8 feiten van verduistering, 3 van oplichting en 4 van diefstal, waarbij 1 inbraak, tot 4 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. De belladonna-vergiftigiug. Gisteravond heeft de zesde kamer der Am- sterdamsche Rechtbank de behandeling voort gezet van de zaak tegen A.D., Neeltje D. en de gezusters Johanna S. en Gesina Maria S., resp. 32, 22, 28 en 22 jaar oud, die vervolgd worden ter zake van de beroovingen door middèb van vergiftiging met belladonna (atropine sulfaat). Het O.M., waargenomen door mr. Versteeg, requireerde tegen A.D., wegens diefstal met ge weldpleging, driemaal gepleegd, 8 jaar gevange nisstraf tegen Neeltje D., wegens diefstal met geweldpleging, tweemaal gepleegd, 2 jaar en 3 maanden gevangenisstraftegen Johanna S., wegens diefstal met geweldpleging, eenmaal gepleegd, 2 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, met aftrek van drie maanden preventieve hech tenis tegen Gesina Maria S., wegens poging tot diefstal met geweldpleging, twee jaar gevan genisstraf, met aftrek der voorloopige hechtenis. Uitspraak 12 Januari 1923. Burgerlijke Stand. Geboren: Dec. 28. Martha d.v. T. Keuzen kamp en M. J. de Groot, Kinderbuurt. Overleden: Dec. 28. Leonardus Gordijn, oud 63 jaar en 4 mnd, perron van de Nederland- sche Spoorwegen, alhier. Scheepvaart. Hoog watei te Hoek van Holland. 30 Dec. v.m. 11.51, n.m. 31 Dec. v.m. 0.16, n.m. 0.43. Rechtzaken. De zaak Perlak. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gister uitspraak gedaan in de zaak van de Perlak Pe troleum Maatschappij tegen haar gewezen direc teur de heer E. Deen, van wien vergoeding werd gevorderd van kosten, schaden en interessen ter zake van den verkoop aan genoemde maatschap pij van 1500 gewone aandeelen in de Zuid-Per- lak Petroleum-Maatschappij, zulks aangezien na dien verkoop de terreinen v.d. Zuid-Perlak niet voldoende oliehoudend waren gebleken om SCHIEDAM, 30 Dec. Vertrokken s.s. „Din- teldijk" (Holl. Am. Lijn) ledig naar Rotterdam. BARRY, 29 Dec. Aangekomen s.s. Vest- land", ledig van Schiedam. Het s.s. „Rotterdam" van de Holl. Am. Lijn zal op 2 Januari naar Schiedam komen dokken in het groote Wiltondok, en ook het s.s. „Nieuw Amsterdam." Handelsberichten Beurs van Schiedam. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f3.per ketel Advertentlën. Een Weduwnaar R.K. Werkmansgezin vraagt een HUISHOUDSTER. Brieven no. 128 Bur. van dit Blad. Hiermede bericht ik mijne geachte clientèle dat ik mijne ZAAK in hel» OVERGEDAAN aan den Heer die de zaak op denzelfden voet en onder denzelfden naam zal voortzetten. Ik dank U voor het vertrou wen dat ik gedurende vele jaren mocht genieten en beveel mijn opvolger in Uwe gunst aan. Hoogachtend Onder referte aan boven staande beveel ik mij in Uwe gunst aan. Het zal mijn streven zijn de reputatie van soliditeit, welke de zaak geniet te handhaven en hoop ik, zoo Uw vertrouwen waardig te worden. Hoogachtend 39 Gevraagd een en een Jongste Bediende. Brieven onder No. 8645. 20 Aanname van alle soorten kwantums goederen dagelijks tot 7 uur n.m. voor alle richtingen. Massa transporten, opslag van goederen. Depóthouders van Autoline, Motor- line, licht-, Motergas en Smëeroliën der Kon. Ned. Mij. tot exploitatie van Petroleum-bronnen in Ned.- Indië. N.V. Acytilena Rotterdam. Billijke tarieven. Vlugge bediening. SCHIEDAMROTTERDAM Nieuwe Haven 49-51. Wijnhaven Z. Z.l Tel. 836-888. 8643 —80 Tel. 9035.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 3