DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEU ILLETON. 46ste Jaargang. Woensdag 3 Januari 1923; No. 13530. m m A Hvort.Ant.ifin! 15 rebels f 1.75elke regel d Bureau KOEMARKT 4. l/Teleïoon Intercommunaal, 85.^— Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertent iëm 1—5 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeehngen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden ©p aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. M.nnnr— Bij of krachtens wetten of verordeningen voo geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. UITVOERING LEERPLICHTWET EN ARBEIDSWET - 1919. De Burgemeester van Schiedam Gelet op de bepalingen van de Leerplichtwet en van de Arbeidswet - 1919 Overwegende, dat in de Gemeente herhaaldelijk door leerplichtige, zelfs zeer jeugdige kinderen in strijd met de wettelijke bepalingen arbeid wordt verricht WAARSCHUWT ouders, voogden en andere personen, wien zulks aangaat, bovengenoemde voorschriften stipt op te volgen, daar door de Politie aan de op dit punt bestaande wettelijke bepalingen gestreng de hand wordt gehouden. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo de N.V. WILTON'S MACHINEFABRIEK EN SCHEEPSWERF te Rotterdam om ver gunning tot oprichting van een machinefabriek en scheepswerf op het Buitenland van Klcin- Babberspolder, kadaster Sectie N. No. 354 en 2o. P. C. SLIEKER om vergunning tot uit breiding van de inrichting tot het rooken en bereiden van vleeschwaren in het pand Lange Haven 8, kadaster Sectie C. No. 1278, met een slachtplaats van varkens Deze verzoeken zijn met de. bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 17 Januari a.s., des v.m. 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden ge geven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Gemeen te van de schrifturen, die ter zake zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerech tigd zij, die niet overeenkomstig art. 7. dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 3 Januari 1923. Buitenlandsch Nieuws. DE PARIJSCHE CONFERENTIE De inter-geallieerde conferentie is gistermiddag om 2 uur in den Salon de la Rotonde op de Quai d'Orsay geopend. Poincaré zat voor, bijge staan door De Lasteurie, minister van Financiën en de Peretti della Rocca, directeur der afdeeling politieke zaken van het ministerie van buiten- landsche zaken. Nadat Poincaré de delegaties welkom had gcheeten, gaf hij in groote trekken een over zicht van het Franschc plan, dat in hoofdzaak reeds bekend is en gisteravond aan de pers is rondgedeeld. Poincaré deed vervolgens mede ding van het verzoek van den Duitschen rijkskanselier aan de conferentie om dr. Berg- mann te hooren, die de voorstellen van het Duitsche rijk zou uiteenzetten. Vervolgens verkreeg Bonar Law het woord om het Engelsche standpunt toe te lichten en daarna sprak della Torretta aangaande het Italiaansche standpunt. Men besloot de be sprekingen hierbij te laten om den deskundigen tijd te geven de verschillende plannen der Engel sche, Fransche en Italiaansche delegaties t- be- studeeren. Wat het Duitsche verzoek betreft, bi loot men, dit voorloopig ter zijde te leggen. Na vieren werd de eerste zitting van de Parijsche conferentie gesloten. Hedenmiddag om 3 uur zou men weder bijeenkomen. De Britsciie voorstellen, welke door B«nar Law te Parijs aan de conferentie zijn uiteengezet, komen op het volgende neer Het plan regelt de Duitsche betalingen', als volgt I Gedurende de eerste vier jaar betaalt Duihch- land niets, behalve bepaalde leveringen in mtu- ra, waarvan de waarde aan Duitschland zal bor den gecrediteerd. Daarna 2 milliard goudntark per jaar in de vier jaren volgende op de over gangsperiode 27z milliard goudmark 's jjars in de daarop volgende twee jaar na deze periode van tien jaar 3 1/3 milliard per jaar of een gerin ger bedrag met een minimum van 21/2 miHhrd, als door een onafhankelijke tribunaal zal wofien vastgesteld. Als de toeziende autoriteit, hierna omschreven, eenparig van oordeel is, dat voorjiet einde der overgangsperiode van vier jaar de Duit sche financiën betaling der schuld mogelijk ma ken, zal deze autoriteit bevoegd zijn, het bugin van de eerste jaarlijksche betaling van 2 milliard te vervroegen met ten hoogste 2 jaar en dan de verdere betaling te regelen op een wijze, w<lke billijk wordt geacht, zonder dat de totale fhan- cieele verplichtingen ven Duitschland daan0or worden verhoogd. Ingeval de andere geallieerde mogendheden bovenstaand voorstel tot regeling der Duitfche schadeloosstelling aanvaarden, biedt de Brit sciie regeering de volgende voorstellen aan ter regeling der kwestie van de intergeallienrde schulden lo. het goud, dat in Groot-Brittannië is ge deponeerd als onderpand voor de intergeal- lieerde schulden, zal worden aangewend \>or vermindering dier schulden 2o. de eerste serie Duitsche obligaties, oor Frankrijk te ontvangen in verband met de Belgische oorlogsschuld en lx/2 milliard va de eerste serie obligaties door Italië als zijn leel van de schadeloosstelling te ontvangen, zuilen worden overgedragen aan Groot-Brittan.ijg 30. het saldo der netto-schuld tusschen de Europeesche geallieerden ten opzicht* Van voorschotten, voor het voeren van den oorlog gedaan, zal geheel worden geannuleerd en alle tegen-eischen zullen worden opgegeven, op voorwaarde, dat de debiteuren hun rente van de tweede serie obligaties overdragen aan een fonds (pool) ter verdeeling onder die mogend heden, welke schulden hebben aan Amerika en in verhouding tot die schuld. De leidende beginselen van het Britsche plan zijn als volgt lo. Vaststelling van een minimum-bedrag door Duitschland te betalen, welk bedrag ]jgt binnen de jongste raming van Duifschlunds vermogen, door financieele experts gedaan, behoudens een aanvullende verplichting, die niet bijzonder drukkend is, maar die hetzij ge. wijzigd of ingetrokken kan worden, naar het oordeel van een onpartijdig tribunaal. 2o. Vervanging van de huidige vaste Ver plichtingen der Europeesche geallieerden aan Groot-Brittannië door een regeling, waarhij het grootste gedeelte van die schulden Zal worden geannuleerd, met uitzondering van ften klein percentage, dat aanvaard zal worden in den vorm van overdracht van Duitsche obliga ties en waarbij de Duitsche betalingen boven het vastgestelde minimum beschikbaar tal komen voor afdoening der Europeesche schul den aan Amerika. 3o. Het geven van aantrekkelijke voorwaar den aan Duitschland voor een vervroegde af doening der jaarlijksche betalingen. j| Het plan heeft de verdienste, dat het het herstel van Duitschlands crediet mogelijk maakt, terwijl het zal leiden tot het ontvangen van be langrijke bedragen voor de schadeloosstelling. De diplomatiek medewerker van Havas meldt, dat de Engelsche voorstellen, in 't bijzonder die met betrekking tot de kwestie der intergeallieer- de schulden een zeer gunstigen indruk in diplo matieke kringen heeft gemaakt. 'Het Italiaansch ontwerp schijnt vrijwel met het Fransche program overeen te stemmen. Onmiddellijk na de eerste zitting begonnen de delegaties met de bestudeering van den tekst der verschillende voorstellen, die in den namiddag 'waren ingediend. De klok op de hooge console tegenover mij wees één uur aan, het uur waarop men toen mid dagmaalde de lange wandeling had mijn eetlust gescherpt en de geur van gebraad uit de aangrenzende keuken verscherpte dien nog meer. Ik nam met graagte aan, wat mij zoo gul en eenvoudig werd aangeboden, en zette mij tegen over haar. ,,Op de nagedachtenis van den Vrijheer van Sturmfels," zeide ik, mijn volgeschonken glas opheffende. Zij stootte aan en dronk met trillende lip pen. Na een pauze bracht zij nogmaals het gesprek op mij en mijne praktijk. „Zooals gij straks hebt kunnen opmerken, zijt gij geen vreemde voor mij. Ik hel veel van u gehoord en was juist van zins u doormijn notaris te laten polsen omtrent een voorstel, dat ik u nu zelve kan doen. Wilt gij, wanneer ik er niet meer zal zijn, de giften uitdeelen, die aan de Sturmfels onderhoorigen uit naam van den Vrijheer worden uitgereikt? De renten van het daarvoor te storten kapitaal zullen u elke drie AMERIKA EN HET HERSTEL. De aandacht van Amerika is op het oogenblik op de Europeesche aangelegenheden gericht en men wacht de beslissing van de Parijsche confe rentie af. Men is er van overtuigd, dat het Ameri- kaansche voorstel voor het bijeenroepen van een internationale economische conferentie, die da betalingscapaciteit van Duitschland zal k#feben te onderzoeken, in de verschillende lan ds*, vooral bij de geallieerden, een gunstig ont haal zal vinden voor het geval de op het oogen blik aan den gang zijnde diplomatieke bespre kingen zouden mislukken. In ieder geval zou Amerika niet aan een dusdanige conferentie deelnemen, als Frankrijk haar officieel niet zou goedkeuren. President Harding en staatssecretaris Hughes blijven streng vasthouden aan hnn standpunt, dat de kwestie der geallieerde oorlogsschulden aan Amerika van die der schadevergoeding dient te worden gescheiden. Het progrom der Amerikaansche regeering is overigens nooit uitgegaan boven het bijeenroepen van een con ferentie van economische experts om de Duit sche betalingscapaciteit vast te stellen. Voor het geval dit plan op niets zou uitloo- pen, is reeds een ander voorstel gereed. Van groot belang acht men voorts de uitla ting van president Harding, dat aan de com missie voor de consolideering der geallieerde schulden aan Amerika grooter vrijheid moet worden toegestaan. Men is er van overtuigd, dat dit plan van president Harding een alge- meene bespreking van de schuldenkwestie in het congres ten gevolge zal hebben. Naar verluidt heeft Frankrijk het verzoek ge daan om een verlenging van 25 jaar van den termijn, binnen welken de schulden moeten zijn betaald. Men zegt dat senator Borah de schulden daar om zoo gaarne op een economische conferentie zou willen zien behandeld, omdat hij er van overtuigd is, dat anders de eerstvolgende gene ratie in Amerika van die schulden geen dollar meer zal binnen krijgen. Hij is evenwel tevens overtuigd van de onmogelijkheid, waarin de meeste schuldenaarsstaten zich bevinden, om reeds dadelijk de schulden terug te betalen. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Gisterochtend heeft de subcommissie voor de minderheden vergaderd. In deze zitting is over eenstemming bereikt ten aanzien van het per soonlijk statuut. De Turksche delegatie verklaar de zich bereid, de clausules en de-toepassing van het individueele- en familie-statuut voor de min derheden te respecteeren. Deze kwestie, die als opgelost kan worden beschouwd, zal in de thans overeengekomen redactie in het vredes verdrag worden opgenomen. Na inwerkingtreding van den vredestoestand met Turkije zal een commissie worden inge steld, welke uit vertegenwoordigers der min derheden en uit Turksche functionarissen zal bestaan en die toezicht zal hebben uit te oefenen op de nauwkeurige uitvoering van de-bepalingen van het persoonlijk statuut. Ingeval van geschil len, zal er een scheidsgerecht worden benoemd. De Volkenbond zal de zaak dan verder behande len. De kwestie der amnestie heeft echter nog geen voortgang gehad, daar Turkije weigert de amnes tie ook van toepassing te verklaren op de 'lurk- sche onderdanen. De kwestie Mosoel en capitu laties zijn ook nog niet van de baan. ALLERLEI. Uit Berlijn De bladen melden omtrent een uitgebroken staking van de kooplieden, die een 3tand bezitten in de Berlijnsche centrale hallen, dat voorloopig geen schaarschte aan levensmid delen te Berlijn is te vreezen. In alle deelen der stad zullen groote opslagplaatsen worden inge richt waar goederen ter verzorging der bevol king worden verstrekt. Naar een Exchange-telegram uit Constan- tinopel meldt, hebben de volkscommissarissen besloten, dat Angora de hoofdstad van Turkije zal zijn. Binnenland. maanden worden uitbetaald." Ik verklaarde mij bereid. Na het middagmaal wees zij mij een gemakke- lijken stoel aan, om de komst van den slotbe waarder af te wachten. Een kleine wenk om haar het gewone middag dutje te vergunnen, meende ik, zette mij neet- en ik begon het vertrek rond te kijken. Mijn oog viel op een teekening in krijt, een jon& meisjeskopje, waarschijnlijk mijn gastvrouw of haar moeder een schrander, vriendelijk gelaat met heldere oogen. „Mijn moeder", zeide mijn gastvrouw. „lk slaap niet", vervolgde zij lachend, toen ik mij verrast tot haar keerde, „ik ben de moeheid van straks weer te boven, maar zal het toch maar liever aan den slotbewaarder overlaten om u het slot verder te laten zien. Door Sturmfels' geschiedenis wil ik u wel rondleiden, zoo die u be lang inboezemt „Verhaal mij van de bestorming van Sturmfels en van zijn heldhaftige Verdedigster," bad ik „wellicht hebt gij haar zelve gekend." „Moeder was op het slot toen het bestormd werd," zeide zij na een lichte aarzeling. Volgens Oom's beschrijving moet Aurora van Wisburg veel ouder dan gij zijn geweest, maar het kon zijn „Ik heb haar gekend," en haar stem was hard, „van jongsaf gekend. - Twintig jaar een lange tijd." EERSTE KAMER. Blijkens haar memorie van antwoord nopens de ontwerpen van wet tot lo. goedkeuring van het ontwerp-verdrag van Genua tot vaststelling van den minimum leeftijd van toelating van kinderen tot arbeid op zee 2o. voorbehoud van de bevoegdheid tot toe treding tot het ontwerp-verdrag van Genua betreffende plaatsing van zeelieden 3o. voorbehoud van de bevoegdheid tot toe treding tot hetontwerp-verdrag van Genua be treffende schadeloosstelling voor werkloosheid in geval van verlies van het schip door schip breuk is de regeering van oordeel, dat er in het onder havige geval geen bezwaar tegen bestaat, het be ginsel van het eerstgenoemde ontwerpverdrag verbod van arbeid van kinderen beneden 14 jaren aan boord van schepen voor den duur van ten minste elf jaren te aanvaarden. Het is de regeering niet duidelijk, in hoeverre de omstandigheden, dat in eenige der ontwerp verdragen van Washington enkele afwijkingen zijn toegestaan, o.m. voor Japan, een bezwaar oplevert tegen de toetreding tot de aanhangige ontwerverdragen van Genua, waarin zoodanige afwijkingen niet voorkomen. Het drukkersbedrijf. Het Haagsche „Vaderland" een der bladen die door de staking den meesten hinder onder vinden schrijft dat deze staking een organisato rische fout, en tevens immoreel is. De organisatorische fout is, dat de arbeiders het advies van hun leiders om het nieuwe col lectieve contract te aanvaarden, niet opvolgende, toch die leiders handhaven. Het mooie van liet collctieve contract is, dat de vertegenwoordiging van werkgevers en werknemers beiden m onder ling overleg het eens worden over de ai ei s voorwaarden, en dat is ook thans geschied En als een van de beide partijen nu vindt, dat naar IV. Er volgde een lange pauze. „Zoo gaat het in de wereld," hervatte zij, „Freule Aurora leeft voort in het geheugen der menschen als de kloeke verdedigster van Sturm fels. Die ééne daad heeft al de anderen uitge- wischt. Zij haalde de schouders op en poosde weer. );Nu, zij was kloek en schranderHaar moeder was haar vroeg ontvallen en „de doch ter van een krijgsman kan vroeg alleen staan en moet dan voorzichzelve kunnen oordeelen en handelen," was haars vaders stelregel ge weest. Freule Aurora wist te oordeelen en te handelen, toen zij als wees voor het eerst op Sturmfels kwam, waar de oude Vrijheer zijn nicht als een dochter had verwelkomd en naar men zeide bestemde voor zijn eenigen zoon. Ongelukkig had Baron Siegfried al gekozen: een bruidje, dat weinig in den smaak van den ouden Vrijheer viel. „Zulk een bleek, tenger poppetje was nog nooit als Vrij vrouwe van Sturmfels ingehaald," placht hij misnoegd tot irootvader te zeggen; hoe was het mogelijk, dat zijn zoon ongevoelig was gebleven voor zu- - een schoonheid als Aurora, die in alle zaken thuis en hem bij alles behulpzaam was, en wier kennis en beleid hij hoogschatte Wat Freule Aurora voor haar knappen ne gevoelde, had zij niet laten blijken. Na Baron Siegfried'» verloving was zij naar het afg Wisburg vertrokken, zeer tegen den zin van den ouden Vrijheer, die Wisburg geen geschik verblijf voor een jong meisje vond. De He van Wisburg, haar oom, leefde er^ s vfe in een zonderlinge omgeving. Hij was een ruw weinig beschaafd man, die zdden zijn goederen had verlaten, en in zijn jongen tijd veel van zich had doen spreken. Maar Aurora had h niet laten gezeggen. Zy was mee. ETwil'bóveTden'hte.ij"beschouwde de menschen als lejJeP°PP^ ^or ^heen-Rit zij voor haar gebleven "'Gaandeweg'waThaar stem weer scherper ge- W Langen tijd verroerde zij zich niet. Haar wasbleeke handen lagen gevoeWen m haar schoot en een pijnlijke trek speelde om haar mond. Eindelijk sloeg zij de oogen weer op. Arm menschenhart, dat nooit tot rust komt en'tegen ons opstaat, juist als wij meenen daar over gezegevierd te hebben. Na zooveel strijd opnieuw een nederlaag," en zij streek zich met de vlakke hand over het voorhoofd. „Ik ben afgedwaald ik had u de bestorming van Stormfels willen verhalen. (Wordt vervolgd) i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1