A. BOSCH, Boterstraat §3. Tel. 080 vertegenwoordigers in voor hoor onaannemelijke voorwaarden heeft toegestemd,dan kieze zij ande ren maar de leiders te houden en ze tevens te desavoueeren beteekent de dood voor de or ganisatie. En dat de leiders zeiven aan willen blijven nu hun advies niet is opgevolgd, leidt tot anarchie. Zij zijn nu van leiders volgers ge worden,die, nu hun concept-contract is afgekeurd de leden der organisatie tot het tuighuis der strijdmiddelen toelaten. En de staking is immoreel, omdat de A.N.T.B. die niet over het gansche land begon, maar door partieele overwinning tot uitbreiding wil komen. Dat is wettig strijdmiddel verlagen tot chantage. De staking is behalve in Den Haag en Haarlem ook in enkele drukkerijen te Amsterdam, Leeuwarden, Koog a.d. Zaan, Enschede, Zutfen, en Almelo uitgebroken. Het hoofdbestuur van den A. N. T. B. weet volgens de „Tijd." geen weg en laat gedeeltelijk aan de afdeelingen over of er gewerkt zal worden of niet. Te Amsterdam en Rotterdam zijn vele A.N.T.B.'ers aan het werk gegaan op de nieuwe condities, dezelfde condities, die in Den Haag zijn geweigerd. Blijkbaar moet dus het drukkersbedriji in enkele plaatsen als proefkonijn dienen voor de gevolgen van het hopeloos wanbeleid der hooid- bestuurders van den Typografenbond. Het nieuwe jaar zet dus in met een sta king, waarvan de arbeiders niets kunnen ver wachten en waardoor een der bedrijven, die het meest van de heerschende malaise hebben te lijden, opnieuw wordt getroffen. Leerplichtige leeftijd. De minister van onderwijs heeft, op een hem gedane vraag, geantwoord dat een tot de lagere school toegelaten kind, hetwelk evenwel den 7-jarigen leeftijd nog niet heeft bereikt, niet wordt beschouwd als leerplichtig in den zin der wet. De werkgeversorganisaties hebben de voor stellen, aanvankelijk door hen ingediend, op een enkel punt gewijzigd. De gewijzigde voorstellen worden deze week in de afdeelingsvergaderingen der arbeidersorganisaties besproken Nog deze week zullen de hoofdbesturen aan de werkgevers antwoorden hoe zij tegenover die voorstellen staan. Er zal dan een nieuw e conferentie worden ge houden, welke waarschijnlijk nog door andere besprekingen zal worden gevolgd. (Iidbl.) Het bakkersbedrijf. Naar men verneemt hebben de bakkerspa troonsorganisaties aan de gezellenbonden bericht dat zij de invoering van de verslechte arbeids voorwaarden zullen uitstellen tot 3 Februari. Dit is echter de uiterste termijn. De patroons deelden mede, tot deze maatregelen te zijn over gegaan, omdat nog niet alle gezellen-organisa ties een beslissing hebben genomen. Zöoals men weet,ha d de modernebond de patroonsvoorwaar- den afgewezen. De Zomertijd. De minister van binnenlandsche zaken heeft meldt het „Hsg." ten behoeve van zijn onderzoek naar het voor en tegen van den wettelijken zo mertijd, ook de medewerking ingeroepen van zijn ambtenoot voor onderwijs, om te worden ingelicht over den invloed dien de zomertijd heeft op den gang van het onderwijs en op het school verzuim. De inspecteurs van het lager onderwijs zijn uitgenoodigd den minister van onderwijs dienaangaande gegevens te verstrekken. De Katholieke Internationale. Op 6 en 7 Januari a.s. zullen in Constanz samenkomen een aantal afgevaardigden van R.K. Werkliedenvereenigingen uit verschillen de landen, ten einde het stichten van een kath- lieke Internationale van den arbeid voor te bereiden. Op deze bijeenkomst zal ook het vraag stuk der standsorganisaties worden besproken. Invoerbelcmmering Naar verluidt, zal het wetsontwerp-Fles- kens c.s. inzake invoerverboden worden terug genomen en zal de regeering een soortgelijk wetsvoorstel indienen. Inkoop voor pensioen. Naar de „Tijd." verneemt zal een wetsontwerp worden ingediend, om den termijn van art. 134 alinea 5 der „Pensioenwet 1922" aan vraag tot inkoop van vroegere diensten vóór 1 Jan, 1923te verlengen. Dit in verband met het feit, dat de algemeene maatregel van be stuur, waarin de tarieven worden vastgesteld, eerst de vorige week is afgekondigd. Het vakbureau en de werkloosheid. Vandaag vergadert het R.K. Vakbureau met de besturen der Werkloozenkassen, om na te gaan wat dient te worden gedaan om te voor komen, dat een voortdurende verslechtering der levenspositie van de leden, gevolg zijnde van de Regeeringsmaatregelen, plaats vindt. De bioscoopwet. „Men zal niet kunnen beweren schrijft de „Tijd" dat de Regeering inzake de bestrijding van het bioscoopgevaar met overhaasting te werk gaat. Het rapport der Staatscommissie verscheen in het najaar van 1920, twee jaar nadat de com missie bij Koninklijk Besluit werd ingesteld. Den 9en September 1921, werd bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend „tot bestrij ding der zedelijke en maatschappelijke gevaren van de bioscoop", cn in November van hetzelfde jaar werd door deze Kamer voorloopig verslag uitgebracht. Thans is de memorie van antwoord met een nota van wijziging verschenen. Wij waren reeds in de gelegenheid, onze instemming met de voorgenomen regeling te betuigen. Moge de nieuwe wet nu spoedig tot stand komen." B. A. J. WITTKAMPF, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Stads- en Gewestelijk Nieuws. De nieuwe partij. De-z.g. Kahtolieke Volkspartij die gister een snorkend communique uitgaf, schijnt gelukkig niet zoo'n groote beweging te zijn, als men uit haar rondschrijven zou opmaken. De oprichters-vergadering die bezocht zou worden door ontevredenen uit alle oorden van het land, telde een tiental bezoekers. De groote noodzakelijkheid, die volgens de gangmakers voor het stichten van een nieuwe partij bestond, komt hierdoor in een eenigzins zonderling licht te staan. Terecht schrijft de Resb. dat het katholieke volk toch te zeer de oogen open heeft, om zich in zulke tweedrachtzaaiende partijtjes te laten verdeelen en zijn macht voorgoed prijs te geven, Het havenbedrijf. De Centrale Bond van Transportarbeiders en de Christelijke en Katholieke organisaties, die deelnemen aan de besprekingen met de werk geversorganisaties over de wijziging der arbeids voorwaarden in het havenbedrijf, hebben ,de uitnoodiging van de Federatie van Transport arbeiders, die niet aan de onderhandelingen deelneemt, om een gemeenschappelijke actie tegen de werkgevers te voeren, van de hand ge wezen. De gecombineerde besturenvergadering, die de Federatie Zaterdag had willen houden, kon dan, ook niet doorgaan. Oberammergaucr Passiespelen. We ontvingen het heugelijk nieuws, dat de Münchener Passionsspiele, die in Duitschland met zooveel succes zijn uitgevoerd en waarvan de hoofdpersonen beginnend op 5 Jan. te Heer len, een tournée door ons land zullen maken, ook in Schiedam, eenige avonden zullen gegeven worden en wel op 11, 12 en 13 Maart. Nadere bijzonderheden zijn hierover nog niet bekend. Ter verdere algemeene toelichting en opwek king plaatsen we hier echter 't volgende uit de N. Venlosche Courant, die dit schrijft naar aan leiding van het bezoek van het Münchener Ge zelschap te Venlo op 24, 25 en 26 Febr. e.k „We krijgen inVenlo de passiespelen van Obö- rammergau. Wel niet die spelers, die in het kleine Beiersche bergstadjehetlijdensverhaalopvoerden, zooals men weet, heeft dat plaatsje een gelofte afgelegd, dat het zijn spelen alleen daar zal op voeren maar toch door Beieren,landgenooten der Oberammergauers, terwijl ook de tekst van het Oberammergauer spel wordt gebruikt. De Münchener pastoor, de zeereerw. heer Kö- nig, heeft het plan opgevat van deze tournee met een Beiersche kunstenaarsschare, ten bate van de vreeselijk noodlijdende geestelijkheid in Duitschland. De nood is geweldig, zoo zeide pastoor König, dus moet er ook iets geweldigs gedaan worden, om dien nood te lenigen. Als de Flollander eens wist, wat hij met een paar gulden in Duitschland kan doen, dan zou hij veel meer nog de gelegenheid om te helpen aangrijpen. En de nood is vreeselijk groot. Zoo heeft een emeritus-pastoor van 70 jaar - onze zegsman noemde ons naam en toenaam zich een breimachine aangeschaft en breit kou sen en ondergoed voor een fabriek in stukloon De nood der geestelijken in de diaspora dat( is die wonen in streken met weinige katholieken en veel protestanten is ontzettend. Er zijn er die 4000 M. salaris per jaar genieten Het is een eerezaak voor ons katholieken, om te helpen door een grootsch opgezette tournee der Oberammergauer passiespelen door Neder- land. Natuurlijk komen alleen de spelers der hoo^.. rollen een twintigtal uit München. De r$t moet worden aangevuld door bewoners uit 5e de plaats zelfwaar ook het koor en het orkfet gevraagd worden. Het zou prachtig zijn, wanneer die spelen zou den worden gegeven met medewerking der je- heele bevolking en. .dat de opvoeringen jn Venlo een flink saldo zal opleveren om den nood te lenigen van de Duitsche priesters in de diaspo ra. Daarbij is iets prachtigs te genieten. De tloep van pastoor Königs uit München heeft reeds j.0 jaar lang deze passiespelen ingespeeld. In de kunststad München heeft dit gezelschap Zondag op Zondag een overvol huis gehad van 1400 personen Ondanks de nabijheid van Obe- rammergau. Dat spreekt voor- het gezelschap 1 Wij hopen er het grootste succes van," Hierbij kunnen ook wij ons geheel aansluiten. sieckuit Haarlem, leerlinge van het Amster damse Conservatorium, die het einddiploma met jachtige cijfers verkreeg en thans candidate is vcbr de Prix d'Excellence, heeft eenige weken geleen zelfs in een zoo muzikale stad als Dus- seldtf een succes verworven, dat voor een jongj buitenlandsche kunstenares als buitenge woon mag worden genoemd, de bladen roemden niet alleen hare „fttr ihre Jahre fabelhafte, angreifte Technik" maar ook „ihre musikalisch feiit Empfindung." De heer Jos. de Klerk, toonkunstenaar te Haarlem schreef over haar in het Plaarlemsch Dagblad „Wij hoorden Wcmsdagavond voor het eerst het pianospel vaionze jonge stadgenoote Marie Erdtsieck en helgaf ons direct den indruk.dat wij hier te doen ha||en met een sterk persoonlijk talent, iemand, dieniet alleen wat kan, maar ook van nature mutikaal wat te zeggen heeft. Een jong meisje, datmet zooveel oyergave, met zooveel spontaan ge\bel, met zulke expressiviteit van toon, met zul't gloeiend rhythme de Variations Symphoni- qufe van Franck speelt, en dit zoo ongedwongen, zoonatuurlijk echt, mag gerekend worden onder de uitverkorenen." ftej. Marie Heijmans en de heer Jan van Louwen-zijn beiden leerlingen der Utrechtsche mkiekschool van „Toonkunst". Van Marie Heij- n%s schrijft de Tilburgsche Courant: Mej. M. Hjjmans, sopraan te Utrecht, debuteerde te Tiburg met een viertal Fransche liederen van Fine Fauré en Rizet en deed zich kennen als eq zangeres die én door haar werkelijk mooi gbuid, én door haar onmiskenbaren aanleg, een z3>geres van beteekenis belooft te worden. „<hant d'Automns" zong zij b.v. al heel mooi, mt veel temperament, goede techniek en juiste vprdracht. En in Zutphen schreef men „Met de kpze van Mej. Heijmans, sopraan uit Utrecht dfcd met een zeer gelukkige keuze de zangeres hfèft een prachtig geluid, dat gemakkelijk in alle r%isters aanspreekt zij is muzikaal en heeft bre uitspraak en ademhaling wel verzorgd Tin slotte schrijven wij nog over uit het Utrecht se Dagblad „Mej. M. Heijmans sopraan, wel- hkend uit „Het Gouden Kruis" en „Czaar cn d'mmerman" wist ook thans wederom haar aditorium in hooge mate te boeien. Wat be- shikt deze zangeres over een heerlijk getim- brd geluid, gevoelvol en hoogst beschaafd. I;aar nummertjes na de pauze waren het glans- Iunt van den avond. „Serenade" verwierp tc- ilcht een hartelijke ovatie. Tot driemaal toe Vrd zij teruggeroepen, waarop natuurlijk een lisnummer volgde." Wat den derden solist, den heer Jan van Leeu wen betreft, het zal dezen zeker een bijzonder ge- Jocgen zijn voor het eerst in zijn geboortestad ip °e treden, waar hij ook zijn eerste muzikale (pleiding aanonzeMuziekschool van,,Toonkunst" >erkeeg en zijn vioollessen onder leiding van den leer Smalbroek, thans directeur der Muziek- fchool, begon zijn vader, Dr. Jan van Leeuwen, Vas hier jaren lang als leeraar aan de Hoogere Burgerschool werkzaam. Als kleine jongen gaf lij reeds blijken, dat in hem een groot viool- hlent verborgen was, door ijverige studie onder (en bekenden viool-paedagoog Veerman te (jtrecht, is hij inderdaad tot een groot violist jerijpt, die ook al, hoe jong hij ook is, van een nooi compositie-talent heeft doen blijken. Deze drie voortreffelijke jonge Nederlandsche irtisten zullen Dinsdag 9 Januari a.s. een mooi piogram uitvoeren. Al zijn het dan geen buiten- lündsche „sterren", wij twijfelen er geen ooggn- hik aan, dat de Musis-zaal vol zal zijn, te eerder iü ook niet-leden van „Toonkunst" tegen een letrekkelijk gering entree de gelegenheid gebo- len wordt dit concert bij te wonen. dank voor de hulp mij in het afgeloopen jaar verleend door uwe milde bijdrage voor een nieu we kerk in de Gorzen, ik wensch u allen een Zalig Nieuwjaar, en Gods mildsten zegen voor u en uwe huisgezinnen. In 1923 moeten de palen in den grond, maar. maar. dan moet gij mij blijven steunen, allen zonder uitzondering arm en rijk, de kerk in de Gorzen moet een monument worden vanRoomsch Schiedam aan het H. Flart. Wie zou niet willen meedoen aan zulk een heerlijk werk Daarom zendt de ijverige Zelatricen niet weg, verstoot ze niet van uw deur, blijft maandelijks of wekelijks geven, of verblijdt me met een flinke gift ineens. Volgt de voetstappen uwer Roomsche voorvaderen. Ik heb wel duizendmalen gehoord als die of die nog eens leefde, dan ja dan maar wat schieten we daarmee op of als ik geld had, dan wist ik het Wel. maar daarmede wordt geen kerk gebouwd. Wie zal de stille weldoener zijn, die eens een groote gift stuurt Ge wilt het geheim houden Best. Ik zal het niet verklappen. Mijn adres is bekend Geervlietschestraat 31. In stille hoopvolle afwachting H. B. J. Waunink. Pasloor. Toonkunst-Concert. Dinsdag 9 Januari a.s. zal voor de afdeeling van „Toonkunst" een concert worden gegeven, waarvan men een zeer hoog kunstgenot zal mogen verwachten. Er zullen dan drie jonge kunstenaars optreden, die reeds op andere plaatsen buitengewoon succes verworven hebben waarover de bladen dan ook met den grootsten lof hebben geschreven. De pianiste, Marie Erdt- Gemengd Nieuws. De moord te Slochteren. In zake den moord te Helium (gemeente Slochteren) kan de „Tel." nog het volgende mededeelen In Slochteren bestaat nog het gebruik van het „loopen om het klokkesmeer". Vijf jongens :regen daarbij Zondagmiddag twist wie achter uit moest gaan en wie aan den weg kon blijven. Nadat zij het kroegje, waar zij een heftig dis puut over deze aangelegenheid kregen, hadden verlaten, trok een hunner, de 20-jarige arbeider Jan Fluks, plotseling een mes. Twee anderen namen de vlucht, maar Fluks zette ze na. Het eerst haalde hij Klaas Bonsema in, wien hij met het mes een steek in den schouder gaf en vervolgens een diepe snede onder het hart toe bracht. De woesteling liet hem daarna los en wierp zich op den ander, den 37-jarigen Ysse Westerkamp, wien hij een steek in het hart gaf. Samen strompelden de beide slachtoffers naar Westerkamp's huis, dat op twee minuten af stand lag. Thuis kon W. nog tot zijn vrouw stamelen „Vrouw, toe, hou mij vast." Zij hielp hem in een leunstoel en zond om den dokter, maar voor deze aanwezig kon zijn, was Wester kamp reeds aan de gevolgen van zijn verwon ding overleden. Hij laat een vrouw met twee kinderen na. Bonsema bleek eveneens levensgevaarlijk ge wond. De dader is door den veldwachter van Helium later op den dag aangehouden. Hij heeft be kend en is heden ter beschikking gesteld van de justitie. Drama. In het laatst van de vorige week heeft zich te Kerkdriel (Bommelerwaard) een drama afgespeeld. Een vrouw, die bij afwezig heid van de gezinsleden door een vriend werd bezocht, is door twee stiefzoons overvallen. De bezoeker werd met spade en riek bewerktin hopeloozen toestand is hij naar het ziekenhuis in Den Bosch vervoerd. De vrouw die het huis ontvluchtte, vond men den volgenden morgen verdronken in een sloot. Aangifte Dienstplicht. Wij herinneren de in 1904 geboren mannelijke personen aan hunne verplichtingen tot het doen van aangifte ter inschrijving van den Dienst plicht. De zitting hiervoor wordt gehouden in den St. Joris Doele alhier op Donderdag 4 en Vrijdag 5 Januari a.s., telkens van des voormiddags 9 12 uur en des namiddags van 2-4 uur. Verzuim van deze aangifte kan gestrqft worden. Kwaadwilligheid? Te Bommel is een paar weken geleden een gedeelte van de boerderij van den heer J. v. O. afgebrand het grootste gedeelte bleef toen behouden. Dit is nu opOude- jaai'sdag door onbekende oorzaak tot den grond afgebrand, waarbij vier runderen en een paard mede in de vlammen omkwamen. Arbeid door kinderen. In den laatsten tijd heeft het de aandacht ge trokken, dat door leerplichtige, zelfs zeer jonge kinderen in strijd met de wettelijke bepalingen arbeid wordt verricht. Hoe nadeelig dit voor de betrokken kinderen is, schijnen sommige ouders niet te kunnen of niet te willen inzien, daar zij de belangen van het kind aan een gering geldelijk voordeel opofferen. Daarom worden deze personen in hun eigen belang gewezen op de officieele publicatie aan het hoofd van dit blad opgenomen. Moord. Maandagavond is te Nistelrode zekere W. v. d. LI. vermoord gevonden. Het slachtoffer had een steek in het hart ontvangen, welke vermoedelijk is toegebracht met een dolk mes. Omtrent de oorzaak van het drama tast men nog in het duister. Evenwel wordt vermoed, dat een liefdesgeschiedenis er niet vreemd aan is. Een vriend, van H„ die de omwonen den in kennis stelde van het gebeurde, heeft eenige personen zien wegloopen, dit waren jon gens uit Erp, wier namen bekend zijn De politie heeft de zaak in onderzoek. Hoog water. De werkzaamheden op de steenfabrieken langs de Waal ondervinden veel stagnatie door het hooge water. Vele fabrieken liggen geheel stil. De Maasuiterwaarden zijn door den snellen was van de rivier onder water gekomen. e r Hedennacht twee uur werd brand geconstateerd in de manufacturenwinkel van K. in de St. Liduinastraat. De onmiddellijk gealarmeerde brandweer was na een uur het vuur meester en slaagde er in het pand te behouden, de winkelinventaris werd echter geheel een prooi der vlammen. De oorzaak is niet bekend. Een Flollander doodgeschoten. Op Nieuwjaarsdag is te Emmerik een Duitsche conducteur door een Hollander bij een twist om een meisje doodgeschoten. De dader is gearres teerd. UIT VLAARDINGEN. Maandag is de Vlaardingsche waterleiding voorgoed buiten werking gesteld. DeRotterdam- sche waterleiding is dien dag begonnen, het leidingwater aan deze gemeente te leveren. INGEZONDEN. Bloedvergiftiging. In de gemeente Zwollerkerspel is zekere L„ die zich met een speld in den arm had gestoken, aan bloedvergif tiging overleden. L. laat een vrouw en twee kin deren achter. Aan de Katholieken van Schiedam. Katholieken van St. Liduina's Veste, bij het begin van 1923 voel ik mij gedrongen een kort woord tot u te richten. Vooreerst mijn hartelijken De Ku K 1 u x K 1 a n. De „Ku Klux Klan heeft, naar de „Times" uil Ncw-York ver neemt, Vrijdag j.l. door den „Imperial Giant", Edward Youwo Clarke de invasie van de Brit- sche eilanden aangekondigd. Clarke deelt mede, dat de Klan op haar laatste bijeenkomst hem op dracht heeft gegeven, haar „Onzichtbaar Rijk" uit te breiden over alle Christelijke blanke rassen in elk deel van den aardbol. In overeenstemming met deze instructies heeft hij maatregelen ge nomen, om binnenkort met een grooten staf naar Londen te vertrekken, waar het hoofd" (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) gpy Van ingezonden stnkken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy nie t terugg e ge v e n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2