sr Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niette ruggegeven Tweede Kamer, betreffende verlaging van de posttarieven 1. Is het juist, dat de minister voornemens is, bij de posterijen voor de steden een verminderd stadstarief in te voeren 2. Zoo ja, is dan de minister bereid een over eenkomstig verminderd tarief voor de platte landsgemeenten voor te stellen heeft de minister van waterstaat geantwoord 1. Nopens de invoering van lagere posttarie ven is door ondergeteeltende nog geenerlei be slissing genomen. Hij is evenwel van meening, dat, indien tot een verminderd tarief voor het z.g. Tocaal verkeer mocht worden overgegaan, alsdan geen onderscheid kan worden gemaakt tusschen de regeling ten opzichte van steden en die ten opzichte van dorpen. 2. Met het oog op het bovenstaande kan deze vraag onbeantwoord blijven. De Koningin-Moeder. In verband met het ongeval dat de Koningin- Moeder Zondagavond heeft getroffen, werd dr. C.L. de Jongh ten paleize ontboden. Deze con stateerde, dat de linkerbovenarm gebroken was en achtte de hulp van een chirurg noodzakelijk. In overleg met de Moningin-Moeder werd daarop dr. D. H. van der Goot in consult geroepen en deze zal ook de verdere behandeling op zich nemen. Ontslag van hoogere officieren. Naar men verneemt zullen binnenkort een groot aantal officieren in de hoogere rangen, die met toepassing van het dubbel tellen van de in Oost-Indië doorgebrachte jaren, voor pensionneering in aanmerking komen, uit den dienst worden ontslagen met toekenning van pensioen. Verschillende" dezer titularissen werden reeds met hun a.s. ontslag in kennis gesteld. Een beschuldiging. Door Wilton's Machinefabriek is aan de Kamer van Koophandel te Rotterdam een brief gericht waarin een ernstige beschuldiging is vervat tegen een aantal arbeiders die op ondubbelzinnige wijze uiting gaven van hun arbeidsschuwh jid. Wij halen uit dezen brief het volgende aan Wegens eenige vermeerdering van werkzaam heden hebben wij den laatsten tijd werklieden aangenomen en wij kunnen nog steeds meer werkkrachten gebruiken. Door ons werd daarom op Donderdag j.l. aan gevraagd aan de arbeidsbeurs een 180-tal bik kers en ververs, die ook door de arbeidsbeurs zijn opgeroepen, doch waarvan op Vrijdag j.l. tusschen 11 en 12 uur v.m. slechts circa 82 man zijn verschenen. Deze werklieden deelden wij mede, dat zij om 2 uur dien middag konden begonnen, doch slechts enkelen wilden hieraan gevolg geven uit eigen beweging, terwijl het grootste deel van hen eerst Zaterdagmorgen of Dinsdag 2 Januari wensehte te beginnen. Na vele dreigementen onzerzijds, dat wij zulks aan de werkloosheidsverzekering zouden bekend maken, zijn er ten slotte 56 man 's middags begonnen. Van dit aantal hebben nog verscheidene werk lieden getracht, door alle mogelijke uitvlucht ten de mededeeling te krijgen dat ze niet aange- noinen werden, o.a. hebben sommigen zelfs aan een voorman geld geboden, teneinde een ont slagbriefje té krijgen ze beweerden, liever van den steun te trekken. Wij hebben gemeend, u dit te moeten mededee- len, opdat u weet dat wij op het oogenblik werk hebben en nog meer werk kunnen krijgen, doch dit niet kunnen uitvoeren of durven aannemen, doordat wij geen of onvoldoende werkkrachten kunnen krijgen, aangezien de laatsten het werk zeer duur maken door hun verzet. Wij heb ben onsZaterdag genoodzaakt gezien,eenige dezer mannen te ontslaan, opdat andere werklieden ook niet door denzelfden geest worden aangetast, en zoodoende bedorven zouden worden. Belangstelling van kiezers. De vergaderingen onzer kiesvereenigingen schrijft de „Tijd", worden zeer slecht bezocht. Men beproeft het met sprekers, met muziek, met bioscoopfilms en het is ook al beproefd met worstebroodjes. Daar zijn er die beweren, dat de leden wel drukker zouden opkomen, als er maar iets prikkelends was, als er scherpe tegen stellingen, persoonlijke roerselen of bestuurscri- ses te beredderen vielen en die het dan voor stellen, alsof het leden-publiek zoo bijzonder zou gesteld zijn op wat men meestal noemt een herrie-debat. Voor hen, die zulke middelen zouden wil len te baat nemen om wat leven in de brouwe rij te brengen is leerzaam wat gisteravond te 's-Gravenhage gebeurd is. Daar was de katholieke kiesvereeniging in den rijkskieskring met haar duizenden le den opgeroepen ter bespreking van en ter beslissing i'ii een zaak, die reeds een aantal jaren de gemoederen heeft onthutst. Welnu, uit den geheelen kieskring kwamen er precies 301 leden ter vergadering. De over- groote massa liet de affaire volkomen koud. En toch, als dat niet helpt helpt niemendal Stads- en Gewestelijk Nieuws. Rede Prof. Mr. Bruins. Woensdag 17 Januari a.s., des namiddags 2 uur zal Professor Mr. G. W J. Bruins voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden- Maas en hare genoodigden een rede houden ge titeld Enkele opmerkingen óver den algemeenen economischen toestand. Belangstellenden, die der ede wenschen bij te wonen'gelieven zich voor 16 Januari aan te mel den bij het Secretariaat der Kamer, Handelsge bouw Vlaardingen. Repelsteeltje. Men schrijft ons 't Kan goed zijn, naar aanleiding van de op te voeren kinderoperette „Repelsteeltje" even de geheugens te verfrisschen. Om tegemoet te komen aan den nood der Drentsche venen, om vooral de geestelijke verzorging der bevolking zoo goed mogelijk te regelen, heeft de federatie van R. K.Vrouwcnbonden inNederland op zich genomen in dieDrentsche venen te stichten een Zusterhuis. Wat 'n mooi, echt vrouwelijk werk Hoe waard gesteund te worden door iedere Roomsche vrouw 't Is daarom dat de federatie van alle afdeelingen van de dioceesane R.K. Vrouwenbonden ver wacht een bijdrage voor dat hoogst-sympathiek doel. Ook ons Schiedamsch bestuur heeft gemeend haar bijdrage te moeten geven en roept daarom haar leden op tot bijwonen van de kinder operette „Repelsteeltje". Waar de tijden echter verre van rooskleurig zijn heeft het bestuur gemeendtoch al haar-leden in de gelegenheid te stellen van dit spel te profiteeren door de prijzen zoo te stellen dat ze vallen onder ieders bereik 't Behoeft wel geen betoog dat meer begunstigden gerust voor 't mooie doel iets meer mogen afstaan, 't Is dus geen spekken van de kas, geen bevoorrechting van sommigen, waar voor die plaatsbespreking wordt gehouden maar een zoo laag mogelijk geraamde bijdrage, opdai ieder lid kunne profiteeren van de operette en toch haar bijdrage geve aan het zusterhuis der Drentsche venen. Komt in grooten getale overstroomt gerust dezalen als we niet meer bergen kunnen huren we de zaal voor een tweede, zoo noodig derde opvoering, terwijl voor de kinderen een aparte middagvoorstcling zal worden gegeven tegen ongekend lage entrees. dit om allerlei redenen er buiten blijven tot hun nsdeel zij veroordeelen, wat zij niet kennen en geven zich geen moeite om op de hoogte te komen. Het feest van het H. Huisgezin moest elk ïair versterking brengen in onze gelederen Raomschc vrouwen en mannen, laat dezeweek of de congregatieavonden zien, dat gij overtuigd zit van de noodzakelijkheid, lid te zijn van deze godsdienstige vereeniging. Sluit u aan tot eigen heil, tot zegen van uw gezin versterkt uw paro- chièele afdeeling der IJ. Familie, waar zoo duide- lijkwaarhcid is „als twee of drie van u in mijnen naam vergaderd zijn, ben Ik in hun midden." D. Gemengd Nieuws. Brandstichting. Begin November is ii. de Noord-Groningsche gemeente Leens een gtoote boerderij tot den grond afgebrand. Dacht Uen eerst aan kortsluiting, verschillende omstan digheden wezen er op, dat men met kwaadwil- Igheid te doen had, en thans heeft een der dienstboden, een 22-jarig meisje, bekend den Irand te hebben gestichtin de eerste plaats om 4ch te wreken over aanmerkingen, welke op haar Verk waren gemaakt en verder om de sporen van lien diefstal, dien zij gepleegd had de eigenaar ran de boerderij en zijn vrouw waren uit zoo foed mogelijk uit te wisschen. Een werklooze. Zaterdagavond om streeks 11 uur vroeg de 46-jarige sigarenmaker j.N., uit Tilburg, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, aan den schildwacht ■*oor het Paleis te Den Haag, om de Koningin ie spreken, daar hij zonder werk was. De man Nercl opgebracht. de noodrem trok. Ër werd proces-verbaal opge maakt, doch de passagiers werden allen in andere wagons geplaatst. De schommelende wagon werd in het station Hilversum afgehaakt. De ver baliseerde reiziger verklaarde onder adhaesie der coupé genooten uit noodzaak gehandeld te hebben, doch overigens liever 25 dan zijn leven te willen offeren, aldus vertelt het „Flbld." Gevaarlijk sujet. Marseille heeft een veel bewogen jaarwisseling gehad. De stad is de laatste dagen van het jaar in rep en roer ge bracht door een Bulgaarschen desperado, Fe- lisoff genaamd. Deze heet-gebakerde avonturier werd achtervolgd wegens een poging tot moord op een meisje. In een tram in het nauw gebracht, schoot hij een passagier neer, en wist buiten de stad te komen, na op zijn vlucht een politie- inspecteur, die hem poogde beet te pakken, neergeknald te hebben. Zaterdagavond werd hij ontdekt in een hut, ergens op de heuvel in den omtrek van de stad. De woesteling weigerde zich over te ge ven. De hut werd 's nachts omsingeld, maar door den bandiet met revolverschoten verde digd. Toen de politie 's morgens versterking gekregen had en een bestorming van de hut, waagde, bleek de boosdoener stilletjes ont snapt te zijn. Hij had inmiddels in Marseille zelf een mijnheer, die bijzonder vroeg of laat op straat was, uitgeschud, een bakkerswinkel ge plunderd en een Griek in de Rue Ste. Anne, die hem wilde pakken, gewond. Toen de politie op kwam dagen, verdedigde Felisoff zich met twee revolvers, die hij ach ter elkaar afschoot. Een agent, die op het punt stond hem te grijpen, verwondde hij in den arm. Toen het den woesteling ten slotte toch te benauwd werd, schoot hij zich zelf een aantal kogels door het hoofd en zonk stervend neei Koloniaal schandaal. Blijkens een bericht van den correspondent van de „Daily Chronicle" te Parijs aan zijn blad is de heer Estèbe, gouverneur van de Fransche kolonie La Réunion, op non-actief gesteld op grond van een schandaal, waar de postautoriteiten een tijdlang geen oplossing van hebben weten te vinden. Ver schillende firma's te Parijs hadden zich al her haalde malen beklaagd, dat postpakketten naar La Réunion niet hun bestemming bereikten, en een officieel onderzoek wees uit, dat zelfs pakket ten van 40.000 francs waarde verdwenen. Later werd een bedrag van 60.000 francs vermist, en uit de kas van het koloniaal bestuur mankeerde 25.000 francs. Ingevolge deze en andere ontdek kingen werden de plaatselijke chef van den dienst der posterijen en andere staats-ambtena- ren in verzekerde bewaring gesteld en de gouver neur werd naar Parijs ontboden om ophelderingen te geven. De minister van Koloniën, Sarraut, heeft thans uitgemaakt, dat die niet afdoende zijn geweest, en dat dc gouverneur tekort is gescho ten in het aan den dag leggen van die waakzaam heid en energie, welke met zijn verantwoordelijk heid strooken. De minister heeft den heer Estèbe daarom op non-actief gesteld. Zeldzaam ongeluk. De „Daily Chro nicle" verneemt uit Eelhi, dat volgens aldaar ingekomen berichten bij de campagne tegen oproerige stammen in het Jalal Chel-gebied een Britsche vliegmachine getroffen is door een bom, geworpen uit een andere, boven haar vliegende, Engelsche machine. De getroffen aeroplaan stortte ter aarde, en de bestuurder zoowel als de waarnemer, beiden Engelschen werden gedood. De machine werd door den vijand geplunderd en verbrand. Gevecht met bandieten. Gister avond bespeurde een agent van politie in de Amerikaansche wijk te Manilla een verdacht uitziend persoon. Hij trachtte dezen persoon te arresteeren, waarop de laatste den agent dood schoot. Het schieten werd gehoord door een rech ter, die met drie andere personen in een auto over den Boulevard reed. De rechter stelde een onderzoek in en slaagde er in den vluchtenden bandiet die den agent had neergeschoten, te dooden. Enkele andere bandieten, welke zich aan den zeekant tusschen de rotsen haddeh ver scholen, openden daarna het vuur op den auto van den rechter, waardoor de rechter doodelijk Werd gewond. Daarop vluchtten dc bandieten in een auto. De recherche, die met de opsporing van de bandieten werd belast, ontdekte hen in een huis van de Noordelijke voorstad. De dienstdoende rechercheur werd bij zijn poging, hen te arrestee ren, eveneens doodgeschoten. De bandieten zijn tot nog toe niet gevat. De inwoners van Manilla zijn zeer veront rust over dit vermetele optreden van een handvol paria's in het hartje der stad. De staking aan de centrale markthallen te Berlijn heeft zich gisteren ook over eenige andere markten uitgebreid, 's Och tends zijn er op de centrale markt tengevolge van het optreden van stakingsposten, die de koopers van de overheidskraampjes weg wilden houden, relletjes voorgekomen. Fin. en Eeon. Mededeeimyen. De nieuwe staatsleening. Van de nieuwe staatsleening, tot uitgifte waar van de minister van financiën onlangs gemach tigd is (krachtens de wet van 22 December j.l.) en wel tot een bedrag van 350 millioen, is thans de emissie van het eerste gedeelte groot 100 millioen onder de benaming Nederlandschq UIT KETIIEL. Typhus. In de gemeente Kethel zijn 12 gevallen van buiktyphus aangegeven. De gezondheidscom missie waarschuwt tegen het drinken van onge kookte melk en tegen afleggen van bezoeken in besmette woningen. UIT DELFT. Bij Kon. besluit van 29 December is benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de Technische IJoo- geschool te Delft in de afdeeling der algemeene wetenschappen, om onderwijs te geven in de theorethische en toegepaste natuurkunde, dr. A. D. Fokker, te Delft. INGEZONDEN. Het H. Huisgezin. Op den Zondag onder het Driekoningenoctaaf viert de H. Kerk het feest ter eere van het H. Huisgezin zij vestigt onze aandacht op dat H. Gezin om het te vereeren en naar vermogen ook na te volgen. Waar de ontreddering van het gezin toeneemt, is zeker te verwachten dat de maatschappij zich meer van God afkeert en de maatschappelijke verhoudingen er niet op verbeteren. Het Kerke lijk Gezag heeft steeds met recht, de zorg voor het maatschappelijk leven aan zich gehouden en het geleid volgens de Roomsche beginselen maar daarnaast heeft het altijd aangedrongen op het lidmaatschap der zuiver godsdienstige vereeni- gingen, omdat de mensch van brood alleen niet kon leven. De zuiver godsdienstige vereenigingen waren een onmisbare steun voor alle standen der maatschappij, omdat het maatschappelijk vraagstuk niet uitsluitend een vraag is van loon en werktijd, maar in hoofdzaak een diep gods dienstige. Het feest van het IJ. Huisgezin herinnert onge dwongen aan „de H. Familie", een bij uitstek 1 godsdienstige vereeniging met een zegenrijk verleden, 't Is niet noodig te bewijzen, dat de 11. Familie veel goeds heeft gesticht voor de leden en dus voor hun gezin, dus voor de maat schappij 't zou niet veel moeite kosten om te bevestigen, dat het in een parochie de beste paro chianen of in een organisatie de meestvertrouWde leden zijn, die met hart en ziel lid waren van hun congregatie. Gelukkig kan Roomsch Schiedam zich op meerdere afdeelingen der H. Familie beroepen, zoowel voor vrouwen als mannen. Naar verhon- ding echter moesten zij veel sterker zijn in leden aantal er zijn nog zooveel mannen en vrouwe^ die er buiten staan en die niet toetreden om allef. lei redenen. Zou hier het voorbeeld van boventf niet een machtigen invloed ten goede bewerken moet 't er niet uit, dat de H. Familie uitsluitend voor den werkman is Elke afdeeling is een gezin op zich zelf, wa*r onder leiding van den Directeur arm en rijk, pa troon en werkman een plaats vinden om, in on derlinge waardeering en tot elkanders stichting, meer onderlegd te worden in de vooral practi- sclie kennis en toepassing van hun godsdienst. Daar wordt de in elke parochie onmisbare kern gevormd, die steun geeft aan een bloeiend gods dienstig leven. Dat de Kerk in hare zuiver godsdienstige ver eenigingen den eenen stand boven den anderen zou willen bevoorrechten, is toch niet te onder schrijven Daarom is er in de H. Familie plaats voor allen daarom sluit zij niemand uit en moet onder ons gebroken worden met het onhoudbare beginsel dat zij alleen zou dienen voor den Werk man. Nergens is te vinden, dat alleen de werken de stand goed onderleg behoort te zijn in den Godsdienst; niemand kan bewijzen, dat het godsdienstig leven alleen verdiept moet worden bij een bepaalde klasse wij hebben het allen noodig ieder in zijn eigen staat en stand. Flier is geen scheiding mogelijk, maar dient de ver broedering bewerkt te worden. Ook in de arbeidende klasse zijn er nog te veel, i Zonderling geval. Gistermiddag tus schen half vijf en vijf uur waren een twintig njeisjes in een zaal van de biscuitfabriek van de N.V. E. Helder Co. op de Hoogstraat te Zwolle bezig met het witten van muren. De nteisjes werden plotseling onwel, allen kregen zware hoofdpijn, brakingen en benauwdheden. Ben z.wak meisje, Fenna Visser, en een dochtertje Van J. Schuit werden bewusteloos, het duurde een uur, voordat eerstgenoemde weer tot bewustzijn kwam. Vier dokters en drie verpleeg sters verleenden hulp. Zoodra de meisjes weer loopen konden werden zij onder geleide of per rijtuig naar huis gebracht. Gisteravond gevoelden Velen zich nog zeer ziek. Toen het geval bekend iverd,snelden ouders en familieleden, die meeren- ieels in de nabijheid wonen, naar den ingang Van de fabriek, welke door de politie werd afge zet. De menigte, die zich verzamelde, werd dooi de politie tot doorloopen gedwongen. De wit kalk is in beslag genomen. Liet onderzoek heeft nog niet uitgemaakt, of de oorzaak hierin ligt, dan wel in een 'ek in de gasleid-ng. Brand. Doordat de bewoonster een bran dende petroleumkachel, die zij wilde verplaatsen, liet vallen, is gistermorgen omstreeks 8 uur brand ontstaan, in het perceel Steegoversloot 76 te Dordrecht, waarin een winkeltje in garen en band gevestigd was. Hét geheele perceel is uitgebrand, en er is zoo goed als niets gered kun nen worden. Alles was verzekerd. Eentweejarig mei=je kreeg zulke ernstige brandwonden, dan men voor haar leven vreest. Haar ongehuwde ■oom, die met zijn moeder boven woonde en die het kind uit het brandende huis heeft gered, liep •veneens zware brandwonden op. P)e 2-jarige Geertje de H. die bij den brand ien huize harer ouders aan het Stecg-Over-Sloot 76 aldaar ernstige brandwonden opliep is gister middag halfvijf aan de gevolgen daarvan in het gemeentelijk ziekenhuis overleden, De toe stand van haar 20-jarigen oom, die het meisje redde en eveneens hevige brandwonden bekwam baart zorg. Goed begin. Nieuwjaarsavond is in de Kalenderstraat te Enschede met messen gevoch ten, waarbij de 23-jarige wever J.K., een mes steek in den buik heeft gekregen. Gisternacht is hij in het ziekenhuis overleden. De dader, F.L., is naar Almelo overgebracht. Bedriegelijke bankbreuk. Op ver zoek van de polit ie te Noordwijk is te Amsterdam door de Centrale Recherche aangehouden een 39-jarig aannemer verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Stroopersdrama. In den nacht van Dinsdag op Woensdag omstreeks 12 uur ont dekte een jachtopziener onder de gemeente De Bilt achter den Groenekanschen dijk een drietal stroopers, die werkten met den lichtbak. De jachtopziener slaagde er in, geweer en lichtbak in beslag te nemen, en toen de stroo- per, die het geweer droeg, wilde ontvluchten, schoot hij hem met het geweer in de borsl De beide andere stroopers, die weigerden hun naam op te geven, wilde de politie-beambte arresteeren, waartegen zij zich echter ernstig verzetten. Een der mannen trachtte de revolver die-de jachtopziener in de hand had, tegen hem te keeren, waarop deze den strooper in den hals schoot. De derde wist te ontkomen. De beide gewonden werden aan het politiebureau te De Bilt verbonden, waarna zij per ziekenauto naai de Rijksklinieken te Utrecht werden overge bracht. Een haas schat men in Nederland hooger dan een mensch. T r e i n- i n c i d e n t. De rezigers in den laatsten Wagen van den trein, die van Amster dam naar de richting Hilversum Vertrok, hadden dermate van de schommelingen te lijden, dat een hunner, in een le klas compartiment gezeten, tusschen de Muiderpoort en de Merwedebrug aan (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2