Het oude Kasteel. DAGBLAD W&&H SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEU I L LETOW. 46ste Jaargang. Dinsdag 9 Januari"!923. No. 13534. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39, Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlaudsefo Nieuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Reuter verneemt dat men verwacht dat, als Barrére te Lusanne zal zijn teruggekeerd, de vredesonderhandelingen aanzienlijk zullen wor den versneld, en dat de solidariteit der geallieer den tegenover de Turken waarschijnlijk nog meer uitgesproken zal zijn dan vóór het meenings verschil in zake het herstel. Men verwacht geen afbreken, niettegenstaande de mogelijkheid dat er geen overeenkomst wordt bereikt op zekere bijzondere punten. Men verwacht dat de gealli eerden thans gezamenlijk een vredesverdrag op stellen, dat de uiterste grenzen behelst, waartoe zij geneigd zijn te gaan, teneinde aan de Turksche verlangens voldoening te schenken. Als het vol tooid is, zal het verdrag aan de Turken worden aangeboden ter definitieve aanvaarding of ver werping. In goed-ingelichte kringen te Londen is men niet optimistisch, maar men hoopt, dat de raad gevingen der gematigden onder de kemalistische leiders den boventoon zullen houden. DE FRANSCHE PLANNEN. Volgens verschillende berichten, schijnt Frank rijk toch voornemens te zijn het Roerbekken (Essen en Bochum) te bezetten en zal Poincaré hierover Donderdag nadere verklaringen afleg gen. Intusschen worden reeds voorbereidende maat regelen genomen. De „Petit Parisien" weet te melden, dat de 40 ingenieurs die Parijs gisteravond verlaten hebben, zich niet dire'ct naar Essen zullen bege ven. Ze zullen hun reis te Dusseldorp onderbre ken, waar ze van hun regeering nieuwe instruc ties zullen ontvangen, zoodra het door den mi nisterraad goedgekeurde plan ten uitvoer zal worden gebracht. Poincaré zal Donderdag eveneens inlichtingen verstrekken betreffende de reeds getroffen maat regelen. De correspondenten der bladen signaleeren troepenbewegingen. Het 149e regiment infan terie en het 62e regiment veldartillerie, te Epinal in garnizoen, zullen zeer binnenkort vertrekken. Ze moeten Woensdag aan den Rijnoever staan. Heden zou het vrijwillig ingebreke blijven van Duitschland in zake kolenleveringen worden ge constateerd, en de „Petit Parisien!' zegt, dat de tenuitvoerlegging der aangekondigde sancties zeer spoedig daarop zal volgen. De speciale correspondent van het „Achtuhr Abendblatt" meldt,'dat gister te Dusseldorp de eerste Fransche versterkingen aangekomen zijn. In de streek heerscht levendige militaire bedrijvigheid. Auto's vliegen door de stad en men krijgt den indruk van een algeheele mobili satie. Tot dusver zijn 1400 man te Dusseldorp ingekwartierd. Bijna alle garages in de stad zijn door de Franschen voor militaire doeleinden gcre- quireerd. De Franschen verklaarden stallings ruimte noodig te hebben voor 200 300 automo bielen. Talrijke openbare gebouwen zijn in beslag genomen voor de inrichting van militaire bureaux Zoo is de Saaihof, waarin zich een deel van het Landesfinanzamt bevindt, gerequireerd. De O- berrealschule aan het Fürstenwald moest worden ontruimd en ook in de Luisenschule zijn Fran schen ingekwartierd. Bovendien zijn voor 300 officieren kwartieren opgevorderd. Ook te Duisburg voorvoelt men de bezetting. Op bevel der bezettingsautoriteiten moesten op het station Duisburg groote veeladingen worden gebouwd. De Fransche troepen zijn, voor zoover men tot dusver heeft kunnen vaststellen, niet 8 Freule Aurora trad binnen. „Deze kamer dient, evenals al de anderen, die uitzien op het binnenplein, ontruimd en planken voor de ramen gespijkertte worden,Margaretha", zeide zij haastig. „In geval van nood zal daar achter gevuurd worden om de binnenplaats vrij van vijanden te houden. In de vertrékken aan de achterzijde zult gij niets te vreezen hebben. De rots is daar te hoog en te steil om beklommen te wordenZeker zult gij den slot-voogd gelegenheid geven om alles hier zoo spoedig mogelijk in orde te laten brengen", en zij wenkte den slotvoogd, die met zijn onderhoorigen in de gang was blijven staan. Zij had gesproken op dien half sussenden, half bevelenden toon, waarmede men gewoon lijk zieke kinderen aanspreekt, wier halsstar righeid men vreest, omdat men ze terwille van hunne zwakheid moet ontzien, en scheen niet te bemerken hoe haar nicht bij dien toon een schok door de leden ging.Toen er geen antwoord volgde, schreef Aurora dat zwijgen toe aan vrees voor het naderend gevaar. afkomstig van het bezettingsleger aan den linker oever van den Rijn. Zij komen direct uit Frank rijk en zijn te Metz op transport gesteld, waar de voor de bezetting van Essen bestemde troepen worden geconcentreerd. De Belgische troepen, die aan de bezetting zullen deelnemen, worden te Luik geconcen treerd en gemeld wordt, dat een deel van hen reeds onderweg is. De bevolking gedraagt zich kalm en toont geen zenuwachtigheid. Tot de militaire deel neming van België aan de Fransche actie is besloten. België zal twee divisies zenden, ter wijl van Fransche zijden zeven divisies zullen aankomen. In totaal wordt dus een sterkte van negen divisies aangewend. Italiaansche troepen nemen niet aan de actie deel. De Belgische regeering heeft zich bereid ver klaard, ook ingenieurs te zenden om de Duit- sche fabrieken en mijnen in het Roergebied over te nemen, en Frankrijk volledigen steun te geven. Volgens latere berichten zouden de Franschen reeds in de richting van Essen oprukken. Engeland en Amerika wachten voorloopig af. De rijkskanselier, dr. Guno, heeft aan den ver tegenwoordiger van een Amerikaanscli persbu reau een verklaring afgelegd in zake de aange kondigde Fransche maatregelen. Hij herhaalde daarin, dat Duitschland nog steeds bereid is, met zijn betalingen te gaan tot aan de grens van zijn krachten. Duitschland is echter niet bereid, zich te buigen voor eenigen dwang. Het Duitsche volk zou, hoe zeer het zijn bereidwilligheid heeft getoond om binnen de grenzen van het mogelijke te betalen, evenzeer besloten zijn, den lijdensweg op te gaan. Wel is waar kan de regeering geen ge weld met geweld keeren, wat zij echter met alle vastberadenheid en in volledige overeen stemming met het Duitsche volk zou doen, is het economisch onverstand en de ongerecht- vaardigheid der Fransche plannen in hun ware licht aan de Wereld te toonen. Frankrijk tracht de voorgenomen actie daardoor te rechtvaardigen, dat het spreekt van sancties en panden op grond van het verdrag van Versailles, maar liet verdrag van Versailles gaat niet zoo ver, dat het'aan de geallieerden toestaat de hand te slaan aanDuitsch gebied. Wat Frankrijk thans voorbereidt, is niet de uitoefening van zijn verdragsrechten, maar het is een verdragsbreuk en het beteekent geweld tegen een weerloos volk. OOSTENRIJK EN HONGARIJE. De Oostenrijksche Bondskanselier en minister van Buitenlandschc Zaken zijn te Boedapest aangekomen zij zullen economische aangelegen heden met de Hongaarsche regeering bespreken. Tijdens een diner, dat door graal' Bcthlen ter eere van dr. Seipël gegeven werd, sprak Bethlen de overtuiging uit, dat de economische en finan- cieele kwesties, welke Oostenrijk en Hongarije beide inleresseeren, op bevredigende wijze zullen worden opgelost. De Oostenrijksche Bondskanselier antwoord de hierop, dat hij hoopte, dat de onlangs ge troffen maatregelen de economische betrekkin gen tusschen beide landen tot wederzijdsch voordeel zouden versterken. RUSLAND. Volgens officieele gegevens, heeft de oogst in Oekraine 650 millioen poeds graan opge bracht. Dc hongersnood woedt reeds in ver schillende districten van de gouvernementen Odessa, Zaporoje en Donetz. Officieel ver wacht men, dat dertien dislriéten van deze gouvernementen in dc lente zonder graan zul- weest sedert zijn vertrek. Gij hebt mij zoo even liooren zeggen, -dat hij op de grenzen is, hij zal De jonge Burchtvrouw was opgestaan. „Gij zoudt dat weten vroeg zij, en haar stem was scherp door ingehouden hartstocht. Zij trok minachtend de schouders op. „Ik weet er niets van Als mijn echtgenoot, zoo nabij was en komen kon, zou hij dat aan mij, zijn vrouw, hebben geschrevenGij gaat wel wat ver, Aurora,en vergeet dat voor Siegfried zijn vrouw de eerste persoon is, en dat in zijn oogen zijn nicht niet boven haar staat." Zij had de laatste woorden meer uitgestooten dan uitgesproken. De toorn had haar krach ten uitgeput en zij wankelde naar de wieg om er haar kind uit te nemen en met hem het vei- trek te verlaten. Aurora was hij den onverwachten uitval roer loos blijven staan. Even hadden hare oogen ge vlamd en een blik vol haat was daaruit neex- geschoten als een blik had kunnen dooden, zou haar nicht voor haar zijn neergezegen. Dc woor den der Vrijvrouwe hadden dieper gewond dan deze-zelve vermoedde. De pijn had Aurora haar masker van neerbuigende goedheid doen af werpen. Voor één seconde slechts. Zij dwong haar strak, kleurloos gelaad weldra weer tot een glim lach en keerde zich tot de omstanders, die nieuwsgierig en onthutst het ongewone schouw spel hadden bijgewoond. len zijn. Niettegenstaande dit alles willen de sovjets eenige millioenen poeds gerst uitvoeren. AMERIKA EN IIET HERSTEL. Frankrijk beeft een preliminair antwoord ge zonden op het voorstel der V. S. betreffende de op lossing der schadeloosstellingskwestie, zooals door Hughes in zijn rede te Newhaven is uiteen gezet (n.l. over fin. deskundigen). Naar verluidt is dit antwoord geen onvoor waardelijke verwerping van het voorstel, dat nog steeds bij de Fransche regeering in beraad is. AMERIKA EN ENGELAND. De besprekingen over de fundeering der Brit- sche schulden aan Amerika zijn gisteren te Washington geopend met een rede van den Amerikaanschen minister van Financiën, Mel lon, en een verklaring van den Britsclien mi nister van Financiën, Baldwin. ALLERLEI. De „Daily Tel.!' verneemt d.d. Zondag uit Constantinopel, dat volgens betrouwbare be richten de aanval der Koerden op de Turken in Mossoel is begonnen. Mossoel bevindt zich in handen der Arabische troepen van koning Faical. Het feit, dat de Turken twee regimenten naar Mossoel hebben gestuurd, versterkt de waarschijnlijkheid van dit bericht, daar dieze uitzending onnoodig zou zijn geweest, als de Koerden op dc hand der Turken waren. Sinko, de Koerdische aanvoerder, is een gevreesd guerilla-chef, uit den strijd in Perzië bekend. - Gisteren is te Cork de regeeringsbeambte Robert Tobin, toen hij met zijn echtgenoote op straat wandelde, in een der hoofdstraten dood geschoten. Er hebben hevige gevechten plaats gehad in Millstreet, een der belangrijkste punten in het graafschap Cork, dat door de Nationale troepen is bezet. Zeven opstandelingen werden gedood en 19 gewond. De Nationale troepen hadden één doode en verschillende gewonden. Het „Journal" verneemt uit Londen, dat Lloyd George, die zich op het oogenblik in Spanje bevindt, de houding door Bonar Law op de Pa- rijsclie conferentie aangenomen, goedkeurt, hoe wel hij den wensen uitspreekt, dat de breuk in de samenwerking tusschen Frankrijk en Engeland wordt gelocaliseerd. Staatssecretaris Bergmann is gisteravond uit Parijs te Berlijn aangekomen. Hij heeft bij den rijkskanselier verslag uitgebracht. In den lóóp van deze week zal hij voor den ministerraad een uiteenzetting geven betreffende zijn missie naar de Fransche hoofdstad. Volgens het jongste bulletin is de toestand van den Tsjechischen minister Rasjin nog zeer ernstig. De „Daily Telegraph"-correspondent te Constantinopel, seint aan zijn blad, dat de 11e Grieksche divisie, die 15 mijlen bewesten Kara- gatsj (tegenover Adrianopel) stond, thans de stad is binnengerukt, waar een Fransch infanterie- regiment is gestationneerd. De Franschen pro testeerden. De Grieksche commandant nam nota van het protest, maar zei dat hij bleef. Zijn troe pen staan thans op den Westelijken oever der Maritza, tegenover Adrianopel. Voor het Assizenhof van de Seines is gister middag Gustave Bouvet, die op 15 Juli een schot loste in de richting van het rijtuig van Millerand, tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld. Uit Lausanne De Engelsche delegatie ontkent categorisch, dat de Engelsche troepen zich gereed houden om Constantinopel te verla ten. „Arme vrouw, die zich door ijverzucht en gevoel van onmacht tot zulk eendwazetaal kaat vervoeren Ik vergeef haar zij is niet toereken baar in haar zwakken toestand," las men in haar glimlach vol gehuicheld medelijden en het optrekken barer schouders, terwijl zij de wieg naderde om haar nicht behulpzaam te zijn bij het opnemen van den kleine, die, wak ker geworden door het rumoer en de onhandige pogingen zijner moeder, luidkeels schreide. Doch blik noch schouderophalen waren voor de Burchtvrouw onopgemerkt gebleven. Zij stiet Auroras hand terug en riep Moeder om te helpen. VII. Grootvader had het intusschen lastig genoeg gehad met den jongen vreemdeling. ,,Ik wil binnen, ik wil gehoord worden riep deze telkens driftiger en poogde dc gang van het Heerenhuis binnen te dringen. „Denkt gij, dat ik den langen rit van Wisburg heb af gelegd om onverrichter zake terug te keeren en mij door lieden van uw slag te laten ringelooren De heer van Wisburg is dood .Als gij dat zegt zal de Freule Aurora mij te woord staan Aurora, die juist de trap afkwam, verhaastte haar tred. „Is oom dood?" vroeg zij getroffen, en de bestraffing voor den indringer bleef achterwege. Uit Brussel aan de „Msb." Op het depar tement van handel was overeengekomen, dat de stakende dokwerkers van Antwerpen heden het werk zouden hervatten, in afwachting, dat per arbitrage over de eischen der stakers zou be slist worden. Toen deze dokwerkers gisteren avond die schikking vernamen, hebben zij daar mede geen genoegen willen nemen, zeggende dat zij niet eerder aan den arbeid zullen gaan dan na een bevredigende overeenkomst met de patroons. Anderzijds schijnen nu ook de matrozen weer in staking te willen gaan. Gisterochtend zijn er vijf soldaten, die de serteurs uit het nationale leger waren, te Dublin terechtgesteld. De beklaagden hadden gevochten aan de zijde van de ongcregelden. Binnenland. Jlir. mr. W. II. de Beaufort, f Bij het departement van buitenlandsche zaken is telegrafisch bericht ontvangen, dat onze ge zant te Athene, jhr. mr. W. H. de Beaufort, al daar gisteravond, tengevolge van een longont steking, is overleden. De heer De Beaufort was 41 jaar oud. Zijn diplomatieke loopbaan ving in 1911 aan, toer» hij benoemd werd tot gezantschapsattaché te Tokio. Bij Kon. besluit van 7 December van 1917 werd hij bevorderd tot gezantschapsraad te Washing ton, en op 18 Augustus 1921 volgde zijn benoe ming tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Athene. De brief van Wilton. Het bestuur van den Nederl. Neutralen Bond van metaalbewerkers en arbeiders in aanver wante vakken heeft aan de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Rotterdam geschreven, dat volgens haar inlichtingen de inhoud van den brief van den heer Wilton aan de kamer inzake werk en werkloosheidssteun schromelijk over dreven is. Internationale justitie. Het Permanente Hof van internationale Justi tie in Den Haag is gistermiddag in besloten zit ting bijeengekomen. Het Hof is in buitengewone zitting bijeen geroepen ten einde advies uit te brengen over de vraag, of het geschil tusschen Frankrijk en Groot-Brittannië ter zake van de in Tunis en Marokko (Fransche zone) op 8 November 1921 uitgevaardigde nationaliteitsdecreten en hun toepassing op aldaar verblijf houdende Britten, al dan niet, volgens het internationaal recht, uitsluitend een zaak van binnenlandsche orde is. De Arbeidswet en de kantoren. Met de Rotterdamsche Kamer van Koop handel aan het hoofd heeft een groote menigte corporaties en vereenigingen te Rotterdam, die verband houden met den handel aldaar, een adres gericht tot den Minister van Arbeid om ten stel ligste op te komen tegen het plan van den Mi nister om binnenkort de bepalingen der Arbeids wet ook van toepassing te verklaren op de vol wassen kantoorb'dienden. In deze tijden, nu harder werken het parool moet zijn, aan handel en verkeer een nieuwen last op te leggen, welke de bedrijfskosten weder zal verhoogen achten adressanten niet te verant woorden. Spoorwegpersoneel. Dc Ncderlandsclie Vereeniging van spoor- „Ik wist wel, dat ik gehoor zou vinden," las Grootvader in den blik van den jonkman, terwijl hij Aurora in een zijvertrek volgde m de deur achter zich toetrok. VIII. Grootvader bleef in de nabijheid. Evenmin als Moeder stond hem de vreemdeling aan. Voor Freule Aurora scheen hij ontzag te lieb- ]jeneen ontzag, dat hem ook alweer met bevielEigenlijk was het dit dan ook in het geheel niet.. Zou de vermetele wiens klecding, hoe fijn ook van stof, een ondergeschikte, een jager of boschbeambte verried, de oogen tot Freule Aurora durven opslaan? Grootvader verzonk in gepeins, terwijl hij langzaam de gang op en neer.wandelde. Die gelijkenis met de jonkvrouw van Wisburg enkele uitdrukkingen van den jonkman, die onder zijn teleurstelling niemand had ontzien en zulk een brutale houding tegenover hem en den slotvoogd had aangenomen, ja, die zelfs niet onduidelijk had laten doorschemeren, dat hij op hen als op zijn minderen neerzag en de overleden heer van Wisburg tot hem in nauwer betrekking had gestaan dan iemand hier op Sturmfels ver moedde. .dit alles gaf te denken. Het gesprek daarbinnen duurde lang. Het werd op gedempten toon gevoerd. Eensklaps stond hij stil. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „De vijand is in aantocht," vervolgde zij, ),maar Siegfried is nog nooit zoo dichtbij ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1