en tramwegpersoneel heeft, naar het Volk meldt, een brief gezonden aan de hoofdbesturen van den Bond van ambtenaren in dienst bij de Ne- derlandsche Spoorwegen en den neutralen bond, waarin wordt voorgesteld, samen de voorwaar den van een eventueele samensmelting te be spreken. De glasindustrie. Gisteren zijn de glasblazers werkzaam bij de N.V. Vereenigde Glasfabrieken LeerdamVlaar- dingen (flessehenfabriek) in staking gegaan, om dat zij de nieuwe voorwaarden, welke o.m. een loonsverlaging van 20 pet. inhielden, niet wilden aanvaarden. Deze verlaging zou de vierde zijn in een goed jaar tijds en het loon tot op de helft terugbrengen. De staking omvat pl.n.lOOman, doch bij voortzetting van de staking zullen tal van categoriën moeten worden uitgesloten. Corps diplomatique. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 dezer, op zijn daartoe gedaan verzoek, aan den heer F. J. Domela Nieuwenliuis eervol ontslag verleend als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Sofia, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten. Overcompleet personeel. Eenigen tijd geleden deed in de pers een afschrift van een geheime circulaire de ronde, uitgevaardigd door het hoofdbestuur der P. en T., betreffende de beoordeeling van het personeel in verband met de afvloeiing van overcompleet personeel. Naar het Orgaan van den C. B. P. T. T. mededeelt, is die geheime circulaire, welke groote onrush onder de betrokkenen veroorzaak te, thans ingetrokken. Permanent Hof van arbitrage. Volgens de „Times" hebben de Ver. Staten zich neergelegd bij de uitspraak van het Per manente Gof van Arbitrage te 's-Gravenhage in zake hun geschil met Noorwegen over de schadevergoeding, welke de Noren van hen vor deren wegens het in beslag nemen van Noorsche schepen gedurende den oorlog. Onjuist. Naar de vereeniging van Papiergroothandela ren meedeelt, is het bericht van gister niet juist, aangezien de Federatie van Grafische Bonden geen enkele verplichting op zich had genomen tegenover de Vereeniging van Papiergroothan delaren, zoodat er van de verbreking van een verplichting geen sprake kan zijn. De arbeidsduur. De minister van arbeid heeft aan de ijzergiete rij en emailleerfabrieken te Terborg toegestaan, den werktijd van arbeiders boven de 16 jaar te verlengen tot 91/1 uur per dag of 53 uur per week. Het geval Win termans. Het Kamerlid Wintermans, die tien maanden burgemeester is geweest van een der verbonden gemeenten Zeelst-Veldhoven, heeft naar aanlei ding van de motie door de kiesvereeniging te Völkenswaard aangenomen, in welke motie de heer Wintermans werd gewezen op de zedelijke verplichting om voor het wettelijk wachtgeld van tien jaar te bedanken, zijn standpunt uiteenge zet Dh. Wintermans verzekert, niets van het voornemen geweten te hebben, om de bedoelde gemeenten tot ééne samen te smelten, op het oogenblik.dat hij naar de vacature van burge meester in ééne van de twee solliciteerde. Verder dat hij om verschillende redenen het wachtgeld 2012 's jaars niet kan ontberen (zijn vergoeding als kamerlid bedraagt ƒ5000). En ten slotte be toogt Dh. W., dat dit wachtgeld hem in staat stelt zich met bijzondere toewijding aan zijn taak als Kamerlid te wijden. Van een en ander schrijft de „Rcsb." is nota te nemen. Dh. Wintermans heeft formeel gelijk, maar moreel is de zaak toch moeilijk te ver- de d ;en. De kern der kwestie is dan ook door zijn betoog niet aangeroerd, n.l. dat de onbillijke toe stand blijft bestaan, dat zonder noemenswaar dige verdiensten zelfs een tijd van een jaar of iets meer legt geen gewicht in de schaal een tienjarig wachtgeld wordt genoten. Dat is nu wel niet de schuld des heeren Wintermans, doch dat is, wat ons betreft, ook niet beweerd. De schuld, zoo zeggen we met de „Limb. Koer.", ligt bij Ged. Staten der provincie aldaar, en bij de Kamers, waarvan Dh. Wintermans zelf deel uitmaakt en die de annexatiewet in dien vorm hebben aangenomen. Annexatiewetten worden naar een cliché gemaakt, zegt Dh. Wintermans dit is juist wat wij verkeerd vinden. Jammer dat daarop de Katholieke afgevaardigden niet gewezen heb ben. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Zooals reeds gemeld, wordt de eerstvolgende Openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 12 Januari 's nam. 2 uur gehouden. Deagendavermeldto.rn.de volgende punten: 1. Aanbeveling van de Commissie van Admi nistratie en Beheer over het Stedelijk Museum ter benoeming van 2 leden van hare Commissie ter Voorziening in de vacatures ontstaan door het overlijden van den heer A. Prins en door de perio dieke aftreding van den heer F. A. C. Lechner. Aanbevolen worden in de vacature A. Prins 1. de heer P. J. van Harderwijk, 2. de heer Dr. C. R. Vermaas in de vacature F. A. C. Lechner 1. de heer F. A. C. Lechner, 2. de heer A. W. Schade van Westrum. 2. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een subsidie van 100.aan de Vereeniging „Pro Juventutc" te Rotterdam. 3. Voorstel van B. en W. tot het verleenen /an een crediet van 700.voor de inrichting van de voormalige Centrale Keuken tot gebouwtje voor noodslachtingen en voor het aanschaffen van instrumenten en Werktuigen. 4. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 19.000.voor de verbou wing van het Raadhuis. 5. Voorstel van B. en W. om hun een crediet te verleenen van 48.000.voor de aanschaf fing van een boot in te richten als' drijvende brandspuit en tevens dienstbaar te maken voor diverse doeleinden als voor de levering van drink-! water aan schepen, als ijsbreker en eventueel als sleepboot. 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening Gemeenteblad no. 17 van 1907. Oprieliting eener IÏ.K.Leesportefeuille. Aan de Commissie tot oprichting en instand] houding eener Roomsch-Katholieke Leeszaal ei Bibliotheek werd van bevoegde zijde te kenner gegeven, dat er de eerste tien jaar op geen rijksi subsidie valt te rekenen, en stad en provincie niel verplicht waren steun te verleenen. De Commis; sie heeft toen gemeend althans iets te moeten doei] om in het ontzettende tekort aan katholieke lec-j tuur in onze stad te voorzien en besloot over té gaan tot oprichting van een R.K. Loesportefeuib le. Na uitvoerige besprekingen werd de volgende lijst van tijdschriften en illustraties vastgesteld De Beyaard, Wereld-Kroniek. Nieuwe Eeuw, De Vrouw en haar Huisi Opgang, La Revue Universelle. i Boekenschouw, Fliegende Blatter. Ouders en Opvoeding, London News. Waar deze tijdschriften door iedereen en terecht gekend zijn, lijkt ons een nadere uiteenzetting van het vele goede wat we den lezers bieden, over! bodig. Wij zullen evenmin wijzen op den ont zaggelijken invloed ten goede of ten kwade, wel ke van een boek of tijdschrift uitgaat.Iedereen weet en dient te weten, dat lectuur het voedsel is van den geest, en het absoluut onmogelijk is lang geestelijk en moreel gezond te blijven bij het verwerken van allerlei verderfelijke of schadelijke lectuur. Wij twijfelen dan ook geen oogenblik of alle: daarvoor in aanmerking komende katholieken zullen zich schriftelijk vóór 25 Januari e.k, als lid opgeven bij Mej. W.M. Kleipool, Tuinlaan 66,j De kosten zijn 4 gld. per kwartaal. Namens de Commissie voornoemd, Dr. J. Bauwens, Voorzitter, De a.s. Statenverkiezingen. Vanwege de federatie van R.K. Kiesverecni- gingen in Zuid-Holland wordt met het oog op de a.s. Statenverkiezingen, op Zondag 21 Jan. e.k., 's nam. 2 uur, een propaganda-vergadering ge4 houden in de achterzaal van het Gebouw des St. Jozef-gezcHenvereeniging, Stationsplein, to Rotterdam. O.m. vermeldt de agenda twee redevoeringenj n.l. van mej. Ko Sleyfer en van den voorzitten Mr. M. J. C. M. Kolkman. Iedere kiesvereeniging kan de vergadering doen bijwonen door een onbepaald aantal afgej vaardigden. Jubilc. Woensdag 17 Januari a.s. hoopt D. Boumaii Brugwachter aan de Appelmarktbrug den dag té herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst vail de gemeente trad. Landstorm. Voor jongelieden die zich dit jaar moeten aaOr geven voor de Militie, wordt in herinnering ge bracht, dat wanneer zij nu aan de vooroefeningen hier ter plaatste deelnemen, zij bij indeeling 4 maanden verkorting van diensttijd krijgen,djis kans hebben maar 6 weken te moeten dienen, en anders bij de Cavallerie kunnen worden ingedeeld waarbij men 18 maanden dienen moet. Zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur, kan men zich aanmelden bij den instructeur, Doeleloods,ingang Groeneweegje. Men moet zich voor dit jaar opgeven voo}- Februari, daar na dien tijd, de inchrijving is gesloten. Lezing. Vanavond zal in den R.K. Volksbond de 5e der door de verschillende katholieke organi saties uitgeschreven cursusavonden worden ge houden. Zooals men weet, treedt dezen avond mevr. A. Steenhof-Smulders op, met een lezing over woninginrichting en huiselijkheid. Kantoor-kalender. Bij den boekhandel van H. Rebers, Oranje straat, is een kalender verschenen, die vooral voor groote kantoren uitstekend geschikt is. Het forsche smaakvolle schild bevat een dag- blok dat allerduidelijkst de data aangeeft en bovendien nog genoeg ruimte bevat voor aller lei aanteekeningen. Repelsteeltje. We verwijzen hier naar de advertentie in dit blad van den R.K. Vrouwenbond, vermeldend nadere bijzonderheden over de uitvoering der kin der-operette- Repels teelt j e Bij de in December 1 1. afgeno^ men examens vanwege de Ver.g Mercurius, slaag de de heer W. Th. Lourens van hier voor Duit- sche Handelscorrespondentie. Gistermorgen vervoegde zich ten huize van den heer Boddeüs aan de Lange Haven een jongen, die zich uitgaf voor v.B., Wonende aan de Schie. Hij bood een brief aan, waarin om vijf gulden werd verzocht, met welke som voorkomen kon worden, dat zijn ouders uit hun woning werden gezet. Mevr. B. heeft den jongen toen geld gegeven, maar bij navraag bleek dat de opgaven valsch waren geweest. Men zij dus voor dergelijke oplichters op zijn hoede. Gisteravond omstreeks half zes is uit de gang van het kantoor der firma v.d. Eelaart aan de Korte Haven een rijwiel ont vreemd. De politie doet onderzoek. UIT ROTTERDAM. Het Land van Hoboken. Naar de ,,N. Rott." verneemt, zal zeer ver moedelijk binnenkort de verkoop tot stand ko men van het geheele z.g. land van Hoboken aan een combinatie van personen buiten de stad, welke het als bouwterrein zal exploiteeren. Brand. Gisteravond ongeveer zeven uur is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de etalage van den kapperswinkel van C. Koster aan den Goudscheweg. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat een drietal klanten den winkel niet meer verlaten kon, doch zich aan de ach terzijde over een schutting in veiligheid moest brengen. Onder leiding van den hoofdmand en heer C. Hooykaas, werd de brand, die zich ook aan een naastgelegen lijstenwinkel mededeelde, met drie slangen op de waterleiding in een uur tijds gebluscht. De kapperswinkel brandde geheel uit. Assurantie dekt de schade. INGEZONDEN. Nog eens „De Pandora Cadeaux." Tot mijn groote verwondering heb ik nog steeds niet van een regeling gehoord betreffende deze kwestie. Minstens had ik toch wel van de zijde der Di rectie een opheldering verwacht, naar aanlei ding van het nog steeds uitblijven der beloofde prijzen nu mompelt de een dit en de ander dat, en de Directie van de bioscoop blijft doodleuk zwijgen dat gaat toch zoo maar niet Wanneer ik lust had een bioscoop voorstel ling te gaan zien, dat dacht ik steeds (en na tuurlijk meerderen met mij), ik ga naar de „Pan dora", want daardoor vermeerder ik mijn kans op de uitgeloofde prijzen; met het enLeevoor de bioscoop, mocht ik dus daardoor een recht op het uitgeloofde. Als filantropie is deze uitloving, toch niet door de Directie bedoeld, doch wel als reclame, ten einde daardoor de bezoekers te lokken, zoodat een en ander niet uitsluitend is te beschouwen als „Cadeaux", doch als een verplichting, welke de directie tegenover de houders der billetten op zich heeft genomen, daarin een zeker voordeel ziende voor haar inrichting. En waarom worden de beloofde artikelen niet uitgereikt? Immers het motorrijwiel pronkte reeds geruimen tijd geleden in den ingang van de bioscoop, en is dus reeds lang 'voor het doel in het bezit der directie Op de billetten staat woordelijk als volgt „Bewaar dit billet, het heeft waarde „Bij het eenjarig bestaan van ons theater „geven wij aan inzender(ster) van het grootst „aantal entree-liilletten cadeau „Voör Balcon en Loge een lste klas Motor rijwiel „Harley Davidson" in 1922. 5 P.K. „Voor parket een lste Klas Dames of Hee renrijwiel „Ned. Kroon". „Voor lste en 2de rang een jaardiploma „van 52 entrees." „De „Harley Davidson" en het „Ned. „Kroon", rijwiel, worden geleverd door de „Firma Poppezijn, Hoogstraat, Schiedam." Men verlieze niet uit het oog, dat het motor rijwiel een Waarde vertegenwoordigd van onge veer 1000.00 (Een duizend gulden) om niet te spreken van de waarde der andere zaken, dus, dat beide partijen (directie en bezoekers) groot belang hebben bij de al of niet uitreiking. Ik verwacht nu van de directie, dat binnen enkele dagen worde bekend gemaakt, hoe de afwikkeling van een en ander zal geschieden, ten einde tot een eerlijke oplossing te geraken, ten overstaan van een bevoegde, onpartijdige commissie, teneinde allen eventueelen schijn te vermijden. Het is mij onbegrijpelijk, dat hier niel, meer dere stemmen opgaan daar hier toch een groot aantal belanghebbenden zijn, die het laten aankomen op een enkelen inzender. Ik hoop niettegenstaande, dat bovenstaand aanleiding moge zijn, dat aan genoemde verplich ting worde voldaan en verblijf nog steeds in afwachting, De „Harley Davidson" reflectant. Gemengd Nieuws. Treurig. De strooper H. Hendriks, die ver leden week onder Groenelcan bij Utrecht door een jachtopziener ernstig in den hals werd ge kwetst is heden in de Rijkskliniek te Utrecht overleden. De andere verwonde strooper, zekere v. d. Woude, heeft de rijksklinieken heden kun nen verlaten. Electrise h klokgelui. Gisteren avond trok het te Alkmaar de aandacht dat de klokken van de St. Dominicus Kerk op de Laat lang en bijzonder forsch geluid werden. De oor zaak was, dat de groote torenklokken voor het eerst electrisch werden geluid. De machines, daar voor in den toren gemonteerd, zijn de eerste van dit type in Nederland. Verdwenen. De administrateur van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf te Nibbixwoud, tevens eigenaar van een timmerfabriek aldaar, is dezer dagen met de Noorderzon vertrokken. Dit vertrek wekt groote ongerustheid in het dorpje. De grens. De daders van den onlangs op den landbouwer J. te Babberich gepleegden moord-zijn te Elten gearresteerd. Hot zijn drie jeugdige Duitschers. Ongelukken. Zaterdag is een metselaar uit Enschede bij een werk te Oldenzaal door een neervallenden steen op het hoofd getroffen en gedood. Te Lisse is Zaterdag het zesjarig zoontje van den heer N. O. door een auto overreden en eenige uren daarna aan de gevolgen overleden. Zaaigraan voor Vlaandere n.Dank zij de edelmoedigheid van de.boeren van Nieuw- Zeeland zullen deze maand 7000pakjes groenten- zaden en zaaigraan onder de behoeftige landbou wers der verwoeste gebieden van Vlaanderen verdeeld kunnen worden. Ook zijn er 150 geiten beschikbaar gesteld. Een verrassing. De winkelier Franken te Gendringcn vond onder de toonbank in zijn winkel een Duitscher, die zich daar verstopt had en in 't donker de lade reeds had opengebroken. Hij werd gegrepen en aan de politie overgeleverd. Een andere Duitscher, die uit de gang bij den heer van Dielen een splinternieuwe overjas had weggenomen en deze elders te koop aanbood, wist te ontsnappen. De moord bij Valkenswaard. Het parket van Den Bosch heeft gelast mevrouw Desmet in verband met den geheimzinnigen moordaanslag op haar man, in hechtenis te stel len, hetgeen gebeurd is. Toen de auto van Kersemaker na den moord aanslag Stratum passeerde, is mevrouw Desmet daar ingestapt. Brand. Te Andijk-Oost, bij Enkhuizen, is gistermorgen vroeg tot den grond toe afgebrand het groote, nieuwgebouwde café met woonhuis van C. van S. Niets is gered. Een complot. De politie te Halle heefl „lf jongelieden van 18 tot 22 jaar gearresteerd, in verband met een ontplofbare stoffencomplot, De leider is de 20 jarige Emil Werner, die in 1921 deel heeft genomen aan de troebelen in midden- Duitschland. Daarna ontvluchtte hij naar Rus land, waar hij diende in het roode leger en te Moskou ontploffingen veroorzaakte. In Duitsch- land speelde hij een rol in de communistische partij. Er waren aanslagen beraamd tegen het hoofdcommissariaat van politie te Halle en tegen de kazernes. Geheimzinnig. De Berlijnsche politie houdt zich op het oogenblik, naar de „Lokal Anzeiger" meldt met een geheimzinnige zaak bezig, Een man, die dezer dagen in de nabijheid van het draadlooze station bij Konigswuster- hausen in het bosch stobben uitgroef, zag tus- schen negen en half tien 's morgens drie mannen, terwijl op den weg twee automobielen stonden. Hij kwam naderbij en zag, dat een der mannen op zijn arm een klaarblijkelijk dood meisje droeg. Het lijk vertoonde een schotwond aan den slaap. Een tweede man legde een deken over het lijk en bracht het in een der auto's. Kort daarop werd een jonge man op dezelfde wijze naar den automobiel gedragen en er in gelegd. Toen de houthakker verwonderd vroeg, wat dat te beteekenen had, antwoordde de derde man, dat het een verliefd paar was, dat zelfmoord had gepleegd. Zij namen thans de lijken mede en de zaak zou daarmede afgedaan zijn. Alle drie de mannen stapten nu in den tweeden automobiel en de beide voertuigen re den weg in de richting Berlijn. Het waren donkere, open wagens. Op hun kenteekenen heeft de man niet gelet. Het meis je schatte hij op ongeveer 16 jaar en den jongen man op 17 h 18 jaar. Hij veronderstelde, dat twee der mannen de vaders der dooden waren. De derde viel hem op door zijn stramme hou ding en zijn „feldgrauen" overjas. Hij hield hem voor een politie-beambte. De politie heeft thans een onderzoek ingcstcl. Hij is haar echter nog niet gelukt te weten te komen, welke personen betrokken waren bij deze beweerde liefdestragedie en waar de lijken' ge bleven zijn. Teruggegeven. In October j.l. werden twee inzendingen effecten ter waarde van 75.300 pond van de Banque Beige te Antwerpen aan de Anglo-South American Bank te Londen on derweg gestolen. Een er van was een gewone enveloppe en bevatte effecten ter waarde van 2000pond,terwijl de ander een aangeteekend post pakket was en een waarde bevatte van 73.300 pond. De zendingen verdwenen bij den diefstal van een mailzak. De politie kwam er achter, dat de diefstal moest hebben plaats gehad tussclien Parkeston Quay en Liverpoolstreet- station. De dieven werden in het nauw gebracht en slaagden er niet in, de effecten van de hand te doen. Daarom besloten zij de effecten aan de politie toe te zenden. Men heeft naar aanleiding hiervan een com plot ontdekt van internationale dieven. R us s i s c h e kroonjuweelen. Er is een detachement soldaten van het fort Hamilton (V.S.) naar de Cupriss-FIillsbegraafplaats ge zonden, ten einde aldaar de wacht te houden, bij het graf van den zeeman James Jones, in wiens doodkist, een bende smokkelaars, zooals (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stnkken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy n ietteruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2