gemeld, Russische kroonjuweelen ter waarde van 4 millioen dollars verstopt heeft. Berooving. Te Luik hebben een Pool en zijn vriendin een veekoopman een hinderlaag gelegd. De laatste werd berooid van zijn por tefeuille, inhoudende een bedrag van 75.000 irancs. Men stelt in het geheele land een onder zoek naar de verblijfplaats van de aanvallers in. Tot nog toe is men hun echter nog niet op het spoor. - (Tel.) Postzegelverzamelaar gear ros te e r d. Te Memel zijn de postzegelhandelaar Gcnning, zijn vrouw en de boekdrukker Diessner gearresteerd wegens vervalsching van lucht vaartpostzegels. De door vervalsching in z.g. zeldzaamheden veranderde zegels werden verkocht tegen den prijs van 35.000 mark. Nieuwe Fokker-Fabriek. Naar de ,,Tel." verneemt, koestert de heer Fokker het plan in Amerika een vliegtuigenfabriek te openen Aangehouden. Door de politie te Dort mund is gearresteerd de Nederlander J.V. uit Rotterdam wegens straatroof.V.had in het haven kwartier een koopman overvallen en zwaar mis handeld en hem van 20.000 mark beroofd. Poging tot ontvluchting. Uit Küstris wordt gemeldDe moordenaar van Rathenau, Techow, heeft te samen met een vooruialigen vlicgofficier, Schauer genaamd, een poging tot ontvluchting uit de gevangenis te Sonnenburg gedaan, welke op het laatste oogen- bl k werd verijdeld, doordat andere gevangenen dezer inrichting, aan wieTechow kennis had gege ven van zijn voornemen, hem hebben verraden. Het onderzoek heeft geleid tot de arrestatie van twee gevangenbewaarders, tegen wie be zwarende feiten bestaan. Later werden nog di'ie andere bewaarders in hechtenis genomen. Techow verklaarde bij het verhoor, dat het plan om te vluchten reeds langen tijd was voor bereid en verried ook, dat de gevangenbewaar ders in het complot betrokken waren. Men vond op de gearresteerden nauwkeurige schetsen van het tuchthuis en van de omgeving, alsmede een bedrag in Fransch bankpapier. Men veronder stelt, dat zij naar Frankrijk hebben willen vluch ten en dat hun vrienden hun daarvoor Fransch geld door tusschenkomst van de gevangenbe waarders hebben doen toekomen. Het schijnt, dat een zevental personen hierbij betrokken is. In verband met deze poging tot ontvluchting is ook te Berlijn een persoon gearresteerd. In de gevangenis te Sonnenburg zijn thans speciale maatregelen getroffen. Munitie-ontploffing. Volgens een bericht uit Milaan is bij Plava, tusschen Gorizia en Triest, een munitie-depot in de lucht gevlogen, toen arbeiders een kist met op het slagveld ver zamelde granaten lieten vallen. Verscheidene arbeiders werden gedood en vele zwaar g wond. Treinongeluk. Uit Tebessa (Aligers) wordt gemeld, dat tusschen Kouif en Tebessa een treinbotsing heeft plaats gehad. Een wa gon werd geheel vernield. Er zijn een doode en zes gewonden. Smaragd gestolen. Aan een echtpaar uit Columbia, dat in een hotel te Hamburg lo geert, is uit oen cassette een smaragd ontstolen, waarvan de waarde op circa 2 millioen mark wordt geraamd. Er is een belooning van mil- lieh mark uitgeloofd voor dengene, die den kostbaren steen terug brengt. Heiden sc h. De bolschewiki hebben be sloten, aldus schrijft een Engelsch correspondent aan zijn blad, om Kerstmis (dat in Rusland 13 dagen later gevierd wordt dan in West-Europa) als een godsdienstigen feestdag af te schaffen. Zij beschouwen dezen dag niet als een van Christelijk karakter, terwijl roode professoren hun best doen, om bewijzen bij te brengen, dat het feest van Kerstmis reeds duizenden jaren voor Christus' geboorte bestond. Bolschewistisch aangelegde directeuren van amusementsbedrijven Z1jn druk in de weer, om straatprocessies te for- meeren, waarin Osiris, Boedha en andere „goden" als hoofdpersonen zullen fungeeren. In Verband met de afschaffing van Kerstmis als Christelijken feestdag schrijft kameraad Kanin in de „Iswestia" o.a. nog „De centrale commissie van den bond voor de jeugd heeft net besluit genomen, om alle Christelijke feest dagen te ontchristianiseeren door daarvan zuiver Wereldsche feesten te maken en door zo te ge- ruiken als gelegenheden voor gezonde anti godsdienstige propaganda."' De moordenaar, die onlangs in de buurt Van Metz een dubbelen moord heeft gepleegd op ccn jongen man van vier-en-twintig jaar en zijn uieisje, die hij van uit een hinderlaag verraderlijk neerschoot, heeft bekend. Het is een soldaat, die daar in de buurt in garnizoen lag.De moordenaar ontkent, dat hij gemoord heeft om te rooven UJ zou uit wraak gehandeld hebben. Men herin nert zich intusschen, dat de lijken van de ver- rnoorden van de kostbaarheden beroofd waren. De vermoorde jongeman was bovendien drager van een vrij groot bedrag in geld honderden ranken waavan de moordenaar zich meester heeft gemaakt. r,/ ),P e n0 n g e 1 u k. Het „Journal de Ge- eve meldt, dat de gebroeders Rahm, resp uit verdon en Affoltern-am-Albis, die 29 Decem- ua samen de bergen zijn ingetrokken, in de richting van de berghut op den Wildhorn, in en avond van 2 Januari nog niet teruggekeerd waren. In den nacht van 2 op 3 Januari is een reddingsexpeditie op zoek naar de beide Alpinis ten gegaan. Den 3en 's avonds had de expeditie» nog niets gevonden. Het blad verneemt voorts uit Bern dat de beide mannen uit La Lenk waren vertrokken voor een ski-toer op den Wildhorn. De deel nemers aan de hulpexpeditie zijn van oordeel, dat de gebroeders Rahm denkelijk overvallen zijn door een lawine. Een tweede expeditie is uitgetogen om zoo mogelijk de lijken der slacht offers te vinden. Bolsjewisme en gods dienst. In de Russische Sovjetpers wordt thans aan gespoord, over te gaan tot nieuwe inbeslag nemingen van kerkschatten. Zoo schrijft de „Izwestia", dat er thans groot gebrek is aan goud en zilver. De eerste inbeslagneming heeft volgens het blad niet meer opgeleverd dan 400 ton tilver voor geheel Rusland. De meeste waardevolle kerkschatten heeft men weten ver borgen te houden. Daarom moet thans een tweede inbeslagneming volgen, waarbij nog sterker moet worden gezocht. Het denkbeeld van een tweede inbeslagneming aldus het blad, viiidt meer en meer aanhangers onder de pries ters van de „Levende Kerk" en de „Sectie der Kerkherleving." Een ander blad, de „Tambowsltaja Prawda", doet een voorstel, „een week" te organiseeren voor de vrijwillige uitlevering der tot dus verre verborgen gehouden kerkschatten. Na deze week zou elkeen, bij wien nog iets ver borgen wordt gevonden, streng gestraft moe ten worden. De brand in het Go ethea nu m.Het onderzoek, ingesteld naar de oorzaak van den brand van het Goetheanum te Dornacli wordt nog voortgezet. De politie heeft kunnen vast stellen dat iemand, die volkomen met de inrich ting van het gebouw op de hoogte was, is binnen gedrongen en het vuur heeft aangesticht. Een zekere Ott, horlogemaker, die 's avonds is verdwenen, heeft men nog niet teruggevon den. Vermoed wordt dat hij in de vlammen is omgekomen. Het dra nkverbod. De managers van 25 eersteklasse hotels en restaurants te New York zijn door de federale autoriteiten in staat van beschuldiging gesteld wegens overtreding van de wet op het drankverbond. Zij hebben daarbij last gekregen, de namen op te geven van de voornaamste gasten hunner gelegenheden. Naar verluidt is het de bedoeling van de autoriteiten om degenen, wier namen op deze lijst voorkomen op te roepen, en hen aan een streng verhoor te onderwerpen omtrent de bronnen, waaruit ze de voorraden sterken drank betrekken, waarop zij zich zelf en hun gasten onthalen. De lijsten moeten reeds de namen van verschillende der rijkste van New York bevatten. burgers G r o o t e schoonmaak. Groote groe pen werklieden zijn werkzaam aan de machines van de „Aquitania" en „Mauritania." van de Cunard Line voor het jaarlijksche grondige her stel en inspectie van deze beide schepen te Southampton. De acht machines van de „Aqui tania" bezitten een millioen platen en cle „Mau ritania" met zes turbines heeft 750.000. Elk blad moet afzonderlijk afgeschraapt en gereinigd wor den. Telegrammen, ERNSTIGE TOESTAND IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 9 Jan. (draadloos) Dé toestanden geschapen door de Fransche bedreigingen zijn zeer ernstig geworden. Uit het Westen komen steeds meer berichten binnen over voorbereiding der Franschen en Belgen voor het teuitvoer leg gen van de voorgenomen tactiek. De voormalige kalmte, waarmee hier het afbreken van de con ferentie te Parijs werd opgenomen, heeft plaats gemaakt voor een groote opwinding. De bevolking van Essen en Bochum is zeer opgewonden. In industrieele kringen in het Roergebied bestaat groote onzekerheid over de corisekwentie van een eventueele bezetting. Een algemeene staking der arbeiders wordt mogelijk geacht om het dreigement van Fransche zijde, dat de le vensmiddelen-toevoer zal worden afgesneden. Gistermiddag zijn te Dusseldorp de eerste troepen aangekomen bestaande uit 1400 men- schen In de straten heerscht een groote levendigheid door de aanwezigheid van militairen. Uit Metz wordt gemeld, dat daar 7 Fransche divisies ge reed worden gehouden om het Roergebied binnen te rukken. Vernomen wordt dat de opmarsch voor 15 Januari zal aanvangen. De Fransche ingenieurs zijn reeds in het Roer gebied aangekomen en bevelen de ontruiming van gebouwen, Welke voor de bezetting beschik baar moeten worden gesteld. FRANKRIJK TEGEN DUITSCHLAND. PARIJS, 9 Jan. (draadloos) De „Petit Pari- sien" meldt uit Berlijn, dat de ministerraad tot laat in den avond is bijeengekomen, en heeft besloten op de Fransche maatregelen te antwoor den met een protest tot alle mogendheden, die het verdrag van Versailles hebben onderteekend Dit protest zal vergezeld gaan van een verkla ring waarin er op gewezen Wordt, dat Frankrijk het vredesverdrag schendt, waardoor Duitsch- land belet wordt de tot nu toe aangegane ver plichtingen uit te voeren en verdere prestaties te volbrengen. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. LONDEN, 9 Jan. (draadloos) De corres pondent van de „Daily Mail" te Keulen seinde gisteravond, dat de eerste trein met Fransche troepen voor het Roergebied Keulen passeerde op weg naar het concentratie-gebied. Men meent dat de troepen nabij Dusseldorf worden geconcentreerd, hier zullen de troepen op verdere orders wachten. Deze beweging had plaats tot algemeene verbazing zoowel van de Britsche, als van de Duitsche autoriteiten. Vernomen wordt, dat de bezetting niet voor morgen zal plaats hebben. De Fransche troepen te Keulen hebben nog geen orders. In Essen worden de Fransche troepen heden of morgenver wacht. PARIJS, 9 Jan. (draadloos) De bladen melden dat een nieuw contingent staatsingenieurs, ver gezeld van 'n afdeeling spoorwegarbeiders gister avond is vertrokken met bestemming naar Düs seldorp. De „Malin" meldt, dat gister eveneens Italiaansche en Belgische ingenieurs naar Düssel dorp zijn vertrokken. PARIJS, 9 Jan. (draadloos) De bladen be vatten een telegram van de „Times" waarin wordt gemeld, dat de Poolsche mijnwerkers in het Roergebied zich in geval van lijdelijkvcrzet door de Duitsche arbeiders aan de zijde van Frankrijk zullen scharen. PARIJS, 9 Jan. (draadloos) Het „Journal' meldt, dat generaal Degould heden met zijn staf te Dusseldorp aankomt. Het in bezit nemen der panden zal evenwel aan de civiel-autoriteiten worden overgelaten die zoo noodig door de inter geallieerde commissie in het Rijnland zullen worden gesteund. In politieke en militaire krin gen bewaart men een absoluut stilzwijgen over de voorgenomen plannen. IIET ROERIGE OOSTEN. CONSTANTINOPEL, 9 Jan. (draadloos) Uit Angora wordt gemeld, dat drie lichtingen voor Smyrna, Broessa en Thracië zijn gemobiliseerd De troepen worden onmiddellijk bij het leger ingelijfd. HAVENSTAKING. BERLIJN, 9 Jan. (draadloos) Te Stettin is om een loonconflict een staking onder de haven arbeiders uitgebroken. KRASSIN. LAUSANNE, 9 Jan. (draadloos) Krassin is alhier van uit Italië aangekomen. BOTSING. BRUSSEL, 9 Jan... (draadloos) Nabij Winters wijck heeft een botsing plaats gehad tusschen beambten en een dertigtal kwajongens. 3 jongens werden gedood, 6 gewond. DE LUSITANIA-KWESTIE. WASHINGTON, 9 Jan. (draadloos) Naar verluidt, is Duitschland bereid de schade door het torpedeeren der „Lusitania" veroorzaakt te betalen uit de opbrengst van Duitsche eigen dommen in Amerika. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Matige tot krachtigen, wellicht tijdelijk stormachtige .Z. tot W. wind, zwaar bewolkt of betrokken, regenbuien, aanvankelijk zachter. Lijk gevonden. Men meldt ons uit Zevenaar Gister is nabij de Germania-oliefabrieken te Emmerik het stoffelijk overschot van een mans persoon gevonden. Vermoed wordt, dat dit het lijk is van den onlangs verdwenen gemeente secretaris van Didam. De staking in liet drukkersbedrijf. Volgens het bestuur van den A. N. T. B. is de toestand te Amsterdam onveranderd gebleven in verschillende plaatsen van ons land zijn de leden v.d. A. N. T. B. weer aan het werk gegaan. De werkloosheidskasscn. Men meldt ons uit Utrecht: Gister kwamen de besturen van verschillende vak-ccntralen bijeen ter bespreking van de moei lijkheden waarin de bij de vak-centralen aange sloten werkloosheidskassen zijn geraakt als ge volg van de door de regeering toegepaste maat regelen Verschillende plannen werden besproken welke nader aan het oordeel van de. besturen der vak-centralen zullen worden voorgelegd en waar op op een korten termijn beslissing moet geno men worden. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 8 Jan. 9 Jan. Londen11.715/8 11.755/g Berlijn - 0.031 - 0.0256 Parijs 17.92^2 - 17.15 België- 16.56y2 -15.65 Zwitserland - - 47.771/2 - 47.70 Weenen- 0.003/8 - 0.00s/8 Kopenhagen „-51.65 - 50.95 Stockholm- 68 05 - 67.90 Christiania- 47.95 -46.92y2 Amerika- 2.52 - 2.525/8 Madrid - 39.67- 39.66 Milaan -12.95 - 12.32y2 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 8 Jan. 9 Jan. Londenf 11.775/8 11.76 Parijs- 17.92 y2 17.15 Brussel- 16.60 -15.65 New-York- 2.52 - 2.523/4 Berlijn- 0.031 - 0.0254 Zwitserland- 47.77 V2 -47.80 Stockholm - 68.05 - 67.85 Kopenhagen-51.70 -51.10 Christiania- 47.95 - 47.15 Weenen- 0.00s/8 - 0.003/g "Kerknieuws. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft op dracht verleend tot stichting eener nieuwe paro chie te 's-Gravenhage (Park Kievit) aan den weleerw. heer C. N. J. Meysing, en Z.W.E. hier toe benoemd tot kapelaan te Wassenaar voorts benoemd tot kapelaan te Rotterdam (H. Barbara) den weleerw. heer A. J. Bekkering te Vlissingen, den weleerw. heer P. van Diepen te Noordwijk, den weeleerw. heer W. P. Nyssen te Amsterdam (H. H. Mart v. Gorcum) den eel- eerw. heer G. H. Hubers; te Castricunr, den wel eerw. heer J. J. Schoorl en tot Assistent te Stompwijk, den Weleerw. pater A. Hoppers, van het LI. Gezelschap van Maria te Oirschot. tot kapelaan te Haarlem aan de Kathedraal, den weleerw. heer W. M. Bosch te Amsterdam (IT. Vincentius a Paulo) den weleerw. heer B. J. A. Kuilman en tot kapelaan te Ouderkerk a.d. Amstel, den weleerw. heer J. Niehus, thans kape laan te Wassenaar. Pater J. M. v.d. Burgt, f In het Sint Antonius-gasthuis te Utrecht over leed heden in den ouderdom van 59 jaar de zeereerw. pater J. M. van der Burgt van de orde der Witte Paters van Kardinaal Lavigerie. Burgerlijke Stand. G e b ot e n Jan. 6. ITendricus Johannes zv. H. J. van der Boor en M. M. Gudde, Lange Ach terweg. Wilhelmus z.v. W. Scholte en F.B. Brandsema, Vriëndschapstraat. Pieternella ITuberta d.v. B. G. Bijgenhoorn en J. Bats, Rhoonschestraat. 7. ITendrika Johanna d.v. J. W. van den Berg n J. M. Boekkom, Zijlstraat. Adrianus z.v. A. van 't Hof en E. de Bruin, Zwaansteeg.Alida Chistiora d.v. J. A. Jetten en W. de Bruijn, Heenvlietschestraat. Cor- nelis z.c. C. L. Plooy en P. van Es, Poortugaal- schestraat. 8. Gornelis Anthonie Adrianus z.v. C. Trommel en M. Bochoven, Simon Stevin- straat. Johannes z.v. J. Verhoeckx en J. G. Willemse. Overleden: Jan. 4. Een levenloos kind van H. J. A. de Vries en J. B. van der Tuyn, Strij enschestraat Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 9 Jan. v.m. 6.30, n.m. 6.49. 10 Jan. v.m. 7.25, n.m. 7.49. 11 Jan. v.m. 8.24, n.m. 8.59. 12 Jan. v.m. 9.40, n.m. 10.20. 13 Jan. v.m. 11.04, n.m. 11.45. CARDIFF, 8 Jan. Aangekomen s.s. „Lord Strathcona", ledig van Schiedam. FOWEY, 3 Jan. Aangekomen s.s. „Eibergen" ledig naar Schiedam. Handelsberichten Beurs van Schiedam, Moutwijn. SCHIEDAM, 9 Jan. Officieele noteermg van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 13. Namens de commissie voor de noteeriag. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 9 Jan. Men noteert voor Spiritus 100% f 26 Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 3.per ketai. ROTTERDAM, 8 Januari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 435 vette runderen, 154 vette kalveren, 881 schapen of lammeren en 977 varkens. Prijzen per 1/2 kilo koeien van 35 et,, tot 52y2/55—62y2/65 ct. ossen van 40 ct. tot 50—57V2/60 ct. kalveren van 60 ct. tot 7595 ct. schapen van 45 ct. tot 50 ct. lam meren van 2636 per stuk varkens van 48 ct. tot 50- -51 ct.lichte varkens (exporthandel) van 48 ct. tot 50 ct. B i n n e n 1. Granen. Tarwe met ruim aanbod, lager verkocht, 11.4011.75; uitge zochte partijen er boven betaald afwijkende 10.75—11. Rogge 10.25—10.50. Gerst. Chevalier 10.3510.75. Haver ruim getoond, lager verkocht, 10 11.35. Buiten 1. Granen. Stemming flauw. Rogge. Western no. 2 disp. 11.4011.85, id. aangekomen ƒ11.30; Pacific stoomend l^.oO, id. ladend 12.25. Gerst. 62/63 kg. Donau disp. 181, id.^too rnend 181 Canada no. 3 disp. 196 48 pd. Malting disp. 191id. stoomend 88. ITaver. Canada no. 3 aangekomen /ll, iel. spoedig gewacht 10.85 38 pd. White clipped disp. 10.60 Donau disp. 10.55. Mais per 2000 kg. Amer. Mixed aangekomen 188/190, id. disp. spoorvrij 193, id. stoomend 190 Gele Laplata disp. 198 id. aangekomen 196.' Aardappelen. Heden waren de prijzen der Aardappelen als volgtBrielsche eigenhs. 80-/2.10, Zeeuwsche blauwe 2.50—2.bU, dito eigenheimers ƒ1.501.75, djto bonte 503, blauwe eigenheimers 1.70 l, •avo's 2.10—/ 2.70, poters 1.20—/ 1.50, red star j .702 per kin. Met tamelijke aanvoer, weinig vraag. Eieren. Zeeuwsche Eieren 11.5013 per 100 stuks. Br Amsterdamsehe Effectenbeurs. Officieels noteering v. d. Vereen, v. d. Effecten- v. d. Vereen, v, handel. Staatsleningen NED. Oblig. Oblig. Oblig. Oblig. Oblig. Oblig. 1918 1918 1918 1919 1919 1919 100 500 1000 f 100 500 1000 Y.K 94 93 89 V 4 945/i6 9H7». 931/ia 8 Jan. 94 Va 93 Va 89»/». 94 V, 94»/!, 94

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3