onderworpen aan de uitspraak v. d. volkenbond, daar het ervan overtuigd is, dat middelen van geweld, die niet anders zijn dan een uiting van machteloosheid, den chaos in Europa slechts kunnen vergrooten. Het kanaal An twcr pen-Rij n. Men meldt uit Brussel aan de ,,N. R. Crt." Op een vraag van een socialistische afgevaar digde uitAntwerpen of de regeering nog van plan is het ontwerp voor het kanaal Antwerp en-Rijn tot uitvoering te brengen, aangezien dit onont beerlijk is voor den bloei van de Antwerpsehc haven en de fabrieksstreken in de Kempen en het Luikeiland, heeft de minister van buiten- landsche zaken geantwoord,dat het kanaal Maas- Rijn, dat een tak is van het kanaal Antwerpen- Rijn, al is het neergelegd in het verdrag van Ver sailles, alleen tot stand kan komen door een over eenkomst met Nederland, welke de herziening- van de verdragen van 1939 met zich zou brengen. Dc Tabakswet. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbende lo. dat van af 1 Februari 1923 in het vrij ver keer geen tabaksfabrikaten ongebandcrolleerd mogen worden verkocht, te koop aangeboden, afgeleverd of ten verkoop in voorraad worden gehouden, met dien verstande, dat de thans gel dende bepalingen voor pruimtabak in rollen of stangen en voor snuif van kracht blijven (artt. 41 en 42 der Tabakswet 1921St.bl. 712) 2o. dat van 1 Februari 1923 af de losse ver koop van sigaren uit gebanderolleerde verpakkin gen (kistjes enz. is verboden 3o. dat in verband met het bepaalde sub. 1 en 2 winkeliers, marktkooplieden, venters, enz., hun ongebanderolleerde voorraaden voor 1 Februari 1923 zullen hebben op te zenden naar fabrieken of naar entrepots, ten einde aldaar voor hun rekening van de noodige zegels te worden voorzien. Die verzending behoort te geschieden op door den ontvanger der accijnzen ter plaatse van ver zending, op aanvraag van de betrokkenen, af te geven vervoerbiljetten. Het mijnbedrijf. De Algem. Christ. Mijnwerkersbond en de Prot. Christ. Vakbond hebben bij den minister van waterstaat een protest ingediend tegen de hou ding van de mijndirecties, die het voorstel tot. 8 pet. loonsvcrhooging hebben afgewezen. De vakbonden verklaren geen vrijheid te vinden om met die afwijzing genoegen te nemen en verzoeken bemiddeling van den minister in het geschil met de directies. Vrouwenkiesrecht. Het Neder. Correspondentiebureau te 's-Gra- venhage verneemt, dat de regeering na nauwge zette overweging geen aanleiding heeft gevonden om een vertegenwoordiger naar het eerstvolgende congres voor vrouwenkiesrecht, dat in Mei a.s. te Rome zal worden gehouden, te zenden. Zij acht het beter aan deze internationale be weging niet officieel deel te nemen. De regeering stelt zich echter voor het op het congres verhan delde met belangstelling te volgen. Het drukkersbedrijf. De omvang van de staking in den lande neemt met den dag af. Volgens ingewonnen inlichtingen bij het hoofdbestuur van den Alg. Nederl. Typo grafenbond beperkt zij zich thans nog tot de plaatsen Groningen, Zutfen, Meppel, Almelo, Hengelo, en Rotterdam. In Amsterdam wordt alleen nog bij de firma Leo Kalff en Co gestaakt. Naar de „Tel." van de zijde van het bestuur van de afdeeling Den Haag van den Nederland- schen Typografenbond verneemt, hebben zich gistermorgen alle stakers weer aangemeld bij de verschillende drukkerijen, doch niet alleen zijn weer in dienst genomen. Circa 90 typografen zijn zonder werk gekomen. Naar het bestuur verzekert, zijn de patroons hun belofte, dat zij geen rancune maatregelen zouden treffen, niet nagenomen. Een katholieke Internationale. De „Germania" verneemt, dat in een te Con- stanz gehouden vergadering van katholieke arbeidersleiders, waarop ook Nederlanders en Belgen aanwezig waren, besloten in dezen zomer een congres van katholieke arbeiders te Würz- burg bijeen te roepen tot stichting van een Katho lieke Internationale. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Rcgeeriiigsjubileuni II. M. de Koningin. Gisterenmiddag had onder leiding van de Burgemeester ten stadhuize een voorloopige bespreking plaats, in verband met het 25-jarig regeeringsjuhiléum van II.M. de Koningin in September a.s. te vieren. Het ligt in het voornemen van den Burgemees ter even als in 1913 een veelzijdig samengesteld Comité te vormen. Wij vernemen voorts dat de heer C. Houtman Mr. van Velzen en Boddeüs, allen wethouders, zich bereid verklaard hebben in dit comité zitting- te nemen. De drijvende brandspuit. In verband met het hij den Raad ingediende voorstel met betrekking tot het aanschaffen van een Havenboot, dienstbaar als drijvende brandspuit en waartoe een crediet van 48.000.— wordt gevraagd, wijst de Commandant van de Brandweer op het feit dat het niet mogelijk is een brand te blusschen in de verschillende industrieele panden en woonhuizen langs de Rivier dc Maas en de daarmede in open gemeen- chap verkeerende Havens, te beginnen in het Westen bij de terreinen van Wilton en te ein digen in het Oosten hij de Werf Gusto" waar bij ook nog komt de woonwijk van de Hoofd straat vanaf de Buitensluis tot het Hoofd, wan neer die straat bij hooge waterstanden over stroomd is, alsook de schepen liggende op de rivier de Maas en in aangrenzende havens. Liet middel om hierin verbetering te brengen is de aanschaffing van een havensleepboot uitgerust met brandpomp. De Commandant schrijft voorts o.m. om een dergelijke hoot niet enkel financieelc lasten voor dc gemeente te laten zijn, kan hij ook uitgerust worden met zoetwater-tanks en dienst doen als ijsbreker. De zee-schepen die van hier vertrekken, be trekken tot nog toe hun water uit speciaal voor dit doel uit Rotterdam overgekomen water bootjes en wordt hiervoor betaald 3.per M3 met eenwinst van ƒ2.50 per M3. Wanneer nu hier een winst werd gemaakt van slechts 3.-per M3, dan zou dit volgens den Havenmeester ge rekend naar het vorige jaar van de uitgaande schepen, kunnen bedragen 6000. Ook zou uitvoering gegeven kunnen worden aan de door den Raad vastgestelde waterver ordening, die de schippers dwingt, zoetwater in te nemen en hoewel het voor denHavenmees- ter moeilijk te bepalen is, welke haten zouden worden verkregen voor sleepdiensten en voor ijsbreker, vaak blijkt hulp voor binnenkomende schepen noodig te zijn. Voorts wordt gedacht, deze bootte voorzien van een hallast-pomp om schepen e.a. gezonken vaartuigen leeg te kunnen pompen. De bediening die bij den Havendienst onder gebracht zal worden, wanneer de boot als haven boot dienst kan doen, zal geen extra nediening vorderen, wijl dit kan geschieden door het perso neel van dien dienst, terwijl de Havenmeester nog steeds is Kringcommandant van de Brand weer is. Volgens den Commandant zullen de kosten voor deze boot jaarlijks bedragen 10.000. doch stelt hij daartegenover als wisselende in komsten voor waterlevering ƒ6000.ijsbreker 1000.'en de opbrengst voor sleeploon. Met een jaarlijks nadeelig saldo van 3000 zou de Gemeente in het bezit komen van een le klas se brandspuitboot die in staat is groote branden met succes te kunnen bestrijden. Waarschuwing aan wielrijders. De commissaris van politie waarschuwt de wielrijders voor het gebruik van zaklantaarns inplaats van rijwiellampen, daar eerstgenoemde verlichtingsmiddelen meestal alleen worden ont stoken als er een politicagent woidt waargeno men en het bovendien een overtreding der rij - wielwet, is, die voorschrijft dat het rijwiel en niet de berijder van een helder vooruitstralend licht moet zijn voorzien. Vanaf a.s. Maandag zal op dit euvel nauwlet tend worden toegezien. Gistermiddag omstreeks 4 uur werd er een begin van brand ontdekt in de wo ning van v. d. M. aan het Broersveld. Met cenige emmers water was men het vuur gelukkig spoedig meester. UIT ROTTERDAM. Grand Theatre „Pompenburg." De directie van bovengenoemd theater deelt ons mede, dat het in haar voornemen ligt op gezette tijden in haar theater volksconcerten te organiseeren met medewerking van verschillende artisten. Dat het met deze plannen ernst is, blijkt hier uit dat reeds a.s. Zaterdagmiddag halfdrie het eerste groote vocaal en instrumentaal concert zal gegeven worden. Voor het instrumentale gedeelte zorgen de gezamenlijke, zoo gunstig bekende orkesten van W. B. en „Pompenburg", voor het vocale dezen keer de heer en mevr. Conferru, beide van dc opera te Cairo. Ongetwijfeld zullen dus deze serie concerten op hoog peil staan en is liet mooie plan der directie aller waardeering en steun waardig. Verder zie men ook de advertentie in dit blad. INGEZONDEN. Geachte Redactie, Naar ik van zeer betrouwbare zijde heb ver nomen doet in Schiedam het gerucht de ronde, als zoude ik door Slavenburg Co's Bank, a costi, op voor mij mindei eervolle wij ze zijn ont slagen, Waar het mij onmogelijk is van uitden vreemde dit gerucht persoonlijk tegen te spreken, verzoek ik U beleefd mij eenige plaatsruimte in uw geacht blad te willen afstaan, ten einde mij tegen deze lasterpraatjes te rechtvaardigen. Hiertoe volgt een afschrift van een door mij reeds op 9 Oct. j.l. van genoemde Bank ontvan gen schrijven „Den Wel. Ed. Geb. Heer G. S. Lansdorp. Schiedam. Wel.Ed. Geb. Heer, Hierbij deelen wij U mede, dat wij U met in gang van 31 Oct. a.s. op Uw verzoek eervol ont slag verleenen uit de functies die U direct en zijdelings bij onze instelling hebt. Alhoewel dc controle op Uwe gestes nog niet geschied is en wij U dus nog niet volledig kunnen dechargeeren, willen wij reeds thans van de ge legenheid gebruik maken U onze groote tevre denheid te betuigen voor hetgeen U in Uw ver schillende functies hebt gedaan. Wij betreuren het, dat huiselijke omstandig heden U genoopt hebben het besluit te nemen om onze instelling te verlaten en buitenslands te gaan wonen. Gezien de moeilijke tijdsomstandigheden heb ben wij besloten U tot wederopzegging toe een provisie toe te kennen voor het vele dat U als warm vriend van onze instelling alsnog in het buitenland voor ons hoopt te bereiken. 'Met de beste wenschen voor Uw verder leven en ons gaarne bereid verklarend U met raad en daad bij te staan waar zulks noodig mocht zijn, verblijven wij inmiddels Hoogachtend Slavenburg Go's Bank w.g'. Slavenburg w. g. II. E. La Gro Llieraan kan ik nog toevoegen, dat mij, bij gelegenheid van het te mijner eere op 31 Oct. j.l. "gegeven afscheidsdiner bij Bristol, namens Directie en Commissarissen als volledige de charge en blijvend aandenken een gouden armbandhorloge met inscriptie is overhandigd. Ik hoop van ganscher harte, met deze regelen bovengenoemde praatjes uit dc wereld te hebben geholpen en teeken, U beleefd dank zeggend voor de mij verleende plaatsruimte Hoogachtend. G. S. Lansdorp. Köln. 3 Jan. '23. Gemengd Nieuws. Ongelukken. Aan de spoorlijn bij Voor schoten werkten eenige arbeider, o.a. IJ, van R„ uit Katwijk Bij het passeeren van den trein wa ren de werklieden uitgeweken, doch hadden niet gemerkt, dat een ijzeren koevoet op den kant der rails lag.De trein wierp het zware ijzeren voor werp ter zijde, op de becnen van genoemden van R. wiens beide beenen zijn gebroken. Te Arnhem is gisteravond zekere W„ in staat van dronkenschap, in de Lauwersgracht geraakt en verdronken. In de Philipsfabricken bij Eindhoven is gistermorgen een buis met samengeperste lucht gesprongen. Eenige honderden ruiten werden vernield. Geen persoonlijke ongevallen. De ontploffing te Arnhem. Er is gebleken, dat in het artilleriepark geen verband middelen aanwezig waren, zoodat de parkknecht Hommerson geruimen tijd moest blijven liggen, voordat hij geholpen kon Worden. .Men moest de verbandmiddelen uit een particulieve woning halen. Verder is gebleken, dat de opperwachtmeester Everaarts op zijn eigen houtje tot het verbran den van het buskruit is overgegaan, hoewel hij hiertoe opdracht had moeten hebben van zijn superieuren. Kort voor de ontploffing waren in hetzelfde lokaal zeven personen aanwezig, die het allen onder een of ander voorwendsel verlaten heb ben, omdat zij het gevaar van het werk, waarmee E. bezig was,"inzagen. Had je me maar! Dc 22-jarige V. de C. was door het gerechtshof te 's-Gravenhage ter zake van inbraak te Delft tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld doch had zijn wo ning te Delft verlaten en was zwervende, om zoo doende zijn straf te ontgaan. De recherche, die met zijn aanhouding was belast, ontving van de C. met Nieuwjaar een kaartje uit Spaarndam, waarop behalve p.f. ook stond „Had je me maar 1 De C. heeft echter weinig gelegenheid ge had om de Delftsehe politie meerdere atten ties te bewijzen, want Zaterdagavond werd hij te Delft in de roef van een schuit gearres teerd, en sinds gisteren zit hij in het huis van bewaring te 's-Gravenhage. Onjuist. Naar aanleiding van het door ons aan het „Hbld." ontleende bericht omtrent het' electrisch luiden van de klokken der Dominicus- kerk te Alkmaar, wijst de firma Bouvy en Co. te Den Haag er op, clat dit geen nieuwigheid is. Zij heeft octrooi op een electrisch klokluidtoestel en de eerste inrichting van dien aard hier te lande heeft zij in 1921 in de Zuiderkerk in gebruik gesteld. Ook in de Kath. Kerk te Asten heeft zij zoo'n installatie gemaakt voor een klok van 1800 K.G., en in beide kerken voldoet ze uitstekend. Griep en mazelen. Om uitbreiding van griep en mazelen, dij te Enter in hooge mate heerschcn, zooveel mogelijk tegen te gaan, zijn aldaar de drie scholen gesloten. De huwelijksgif t. Dc burgemeester van Raaltc heeft in verband met volgens hem lasterlijke geruchten, die omtrent hem de ronde doen, een aanklacht bij dc justitie ingediend. Naar aanleiding van de geruchten over door dezen burgemeester niet afgedragen gelden aan de armbesturen der R. K. en Ned. Hcrv. ge meenten aldaar, meldt men ons nader, dat de burgemeester onmiddellijk na het huwelijk van jhr. W. G. Groeninx van Zoelen met M. A. van Weideren, baronesse Rengers aan dc wethouders heeft meegedeeld, een bedrag van 210 voor dc armen te hebben ontvangen. Llij voegde hieraan toe, dat hij voor de juiste verdeeling van dat geld eerst het resultaat van dc volkstelling wilde afwachten, met het oog op de getalsterkte van ds verschillende godsdienstige gezindten. Waar schijnlijk is het wel juist, dat de armbesturen tot nu toe dit geld niet ontvangen hebben, maar deze vertraging zou dan ook aan bovenstaande reden zijn toe te schrijven. Wat de mededeeling over het comité voor dc Fransche vluchtelingen betreft, men deelt ons mee, dat inderdaad nog geen décharge voor het beheer is verleend, maar dat zulks moet worden toegeschreven aan een te langzame afwikkeling van de financieele administratie, en dat niet aan fraude behoeft te worden gedacht. Onderzoek. De commandant van de Ilde divisie heeft een commissie ingesteld, belast met een onderzoek naar de oorzaken van de ont ploffing te Arnhem, welke gisteren het leven heeft gekost aan den opper-wachtmeester-bank- werker Everaais en aan den parkwachter Wom- merson Barbaarse h. Te Kootwijkerbroek, ge meente Barneveld, hebben een groot aantal per sonen op een vergadering den voorzitter in een van binnen met zwartsel bestrooiden zak ge stopt. Eindelijk werd hij, geheel onkenbaar, bij de haren weer hier uitgetrokken, om ten slotte aan handen en voeten gebonden, in een sloot te worden geworpen. Bovendien werd hij, bij zijn pogingen om o.p het droge te kruipen, met een stok op het hoofd geslagen. Van een cri ander is aangifte aan de politie gedaan. Dc onveilige grens. Vanwege de toenemende onveiligheid in de Zuid-Limburgsche grensstreek, geschiedt thans de overbrenging van postzakken van het postkantoor Kerkradc naar het station Kerkrade-Rolduc onder geleide van militaire politie. Ongeluk of m i s d r ij f -Uit de Fort gracht Lunetten te Utrecht is opgehaald het lijk van den 23-jarigen S. uit de Hazelaarstraat. Hij voer met zijn schuit in de Fortgracht, waar de schuit en vaarboom drijvende werden gevonden. In hoever aan een ongeluk gedacht moet Wor den is thans in onderzoek bij de justitie, terwijl het lijk vervoerd is naar het Pathalogisch Insti tuut. In verband met dezen zaak is door de politie uit Houten een inwoner uit Utrecht aan gehouden, waarvan men vermoedt, dat hij iets meer van deze zaak zou weten. S m o k k e 1 a r ij. Dc scheepskapitein H.S., uit Delfzijl, die 2 Dec. te Emden gearresteerd is wegens smokkelen is veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf en 300.000 mark boete. Een kordate vrouw. Vier Duitschers kwamen 's avonds in den winkel van R. te Sieben- gewald. Vrouw R. stond hen te woord. Zij haalden ieder een revolver te voorschijn en bedreigden de vrouw daarmede. Op haar hulpgeroep kwam haar echtgenoot toegeloopen, maar ook deze werd bedreigd. R. wist een Duitscher vast te grijpen waarop de andere drie de vlucht namen. Terwijl R. met den Duitscher worstelde, haal de zijn vrouw een grooten hamer, waarmede zij den indringer een slag op het hoofd gaf, met het gevolg, dat hij op den grond viel. Met de knieën op zijn borst wist vrouw R. hem in bedrwang te houden terwijl haar man.de an deren naliep. Een der kindeten wist in de na bijheid aan de marechaussee te telefoneeren, waarop deze binnen weinige oogenblikken ver scheen en den Duitscher, nog stevig door vrouw R. vastgehouden, arresteerde. Oplichter. De gemeente Amsterdam, is door een 56-jarige diamantwerker opgelicht voor een bedrag van pl.m. f 632 wegens te veel genoten steunuitkeeringen. Dure dag. Vermoedelijk in een café op de Rozengracht te Amsterdam is iemand een portefeuille inhoudende 15.000 kwijtgeraakt. D.e gemeentesecretaris van Di- dam. Het te Emmerik gevonden lijk is niet herkend als dat van den een maand geleden spoorloos verdwenen gemeente-secretaris van Didam, wiens verblijf onbekend is. B ij een vliegongeluk in de buurt van Bushey zijn twee menschen omgekomen en drie gewond. Diefstallen bij Krupp. Voor de arrondissementsrechtbank te Essen is thans een uitgebreid proces gaande, tengevolge van dief stallen op groote schaal uit de fabrieken van Krupp, waaruit vooi meer dan 100 millioen mark aan metaal gestolen is. Beklaagd zijn 19 vroegere werklieden van Krupp en opkoopers en ambaclits lieden, die zich aan heling schuldig hebben ge maakt De rechtszaal lijkt wel een Werkplaats van Krupp. Er is voor een bedrag van 30 millioen aan in beslag genomen metaal, dat bij elkaar onge veer 100 centenaars zwaar is, opgesteld. Antwerpen. De Belgische kamer heeft gisteren het wetsontwerp goedgekeurd tot anne xatie van den linkeroever van de Schelde bij de stad en de provincie Antwcren en tot het stand brengen van middelen van gemeenschap tus- schen beide oevers door den bouw eerst van een brug bij Hoboken en vervolgens door een tunnel. De brug zal in drie jaar gereed kunnen zijn en zoowel voor voetgangers en vrij bewegende voertuigen als voor den spoorweg dienen. Monster proces. In het langdurig proces te Allahabad dat tegen ruim 200 inland- sche beklaagden werd gevoerd, is gister het von nis geveld. De Indiërs werden beschuldigd van moorden en brandstichting, indertijd gepleegd in het dorp Tsjawoera Tsjaura. In Februari, verleden jaar, werd aldaar door een groote menigte, meerendeels aanhangers van Chandi, het politiebureau bestormd en in brand ge stoken. Twee en twintig personen, die zich in het politie-bureau bevonden, werden door de Inlansche bevolking vermoord. Honderdtweeënzeventig beklaagden zijn ter dood veroordeeld, terwijl twee anderen wegens onwettige samenscholing tot twee jaar zware gevangenisstraf werden veroordeeld. Voorts wer den 47 beklaagden vrijgesproken. Onlusten. De staking, die in de Cana- deesche kolenvelden is uitgebroken, heeft in de laatste dagen tot ernstige onlusten geleid. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stokken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy n i e t te r u gg ege ve n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2