L BOSCH, Boterstraat 63, Tel 580 1. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. verder wil zij steun verleenen aan de heerlijke vredesactie van den H. Stoel. Aan de internationale van den Arbeid willen haar oprichteis dus een drievoudige taak toever trouwen een moreel-godsdienst.ige, een sociaal- economische en een politieke. Wat de katholieke vredesactie betreft, het is hartverheffend te zien, dat de internationale arbeideisbeweging in dezen vóórgaat. De ar beiders geven hier aan de andere standen een voorbeeld, dat-door alle Katholieken dient te worden gewaardeerd. De arbeiders gaan vóór. Laten de- Katholieken uit de andere stan den spoedig volgen, om een algcmeene katho lieke internationale te vormen, welke zal trachten 's Pausen ideaal het herstellen van Christus- vrede in-Christus'rijk, te verwezenlijken. Evenredig kiesrecht en Eerste Kamer. In het wetsontwerp, inzake invoering van het evenredig kiesrecht voor de samenstelling der Eerste Kamer, wordt volgens het „Hbld." het land in vier kieskringen, als volgt verdeeld I. Zuid-Holland; II. Noord-Holland en Fries land III. Groningen, Drenthe, Overwijsel en Gelderland IV. Utrecht, Noord-Brabant, Lim burg en Zeeland. §t$ds~ en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. i In de raadsziting van gister kwam o.m. ook in behandeling het voorstel van B. en W. betreffen de het aanschaffen van een drijvende stoomspuit, waarvoor een crediet van 48.000 werd aange vraagd. Over 't algemeen stond men in den raad nog al sceptisch hiertegenover en zeker was het daar om verstandig van het College, om den heer Aikema, den commandant dér brandweer, ter zitting te roepen, die ruim l1/a uur in geheime zitting zich voor de raadsleden ter informeering en toelichting heeft beschikbaar gesteld. Daar het hier een kweêtie geldt vain 1/2 ton en tevens van algemeen belang, valt het voorstel van weth. Houtman zeer toe te juichen, waarin werd gevraagd, de geheime beraadslagingen in den breede te publiceeren, wat de raad met al- gemeente stemmen dan ook goedkeurde. Voor de wérkeloozen bracht de Weth. v. "Velzen nog de aangename mededeeling, dat voorloopig behalve parel cokes ook grove cokes (voor 65 cent per H.L.) en geklopte cokes (80 cent per H.L.) beschikbaar zal worden gesteld. „Gemengd koor." De Zangvereeniging „Gemengd Koor", directeur de heer J. L. R. de Keyzer uit Rotterdam, geeft a.s. Dinsdagavond 8 uur in den R.K. Volksbond een concert, waarbij wordt uitgevoerd „Die Jung- frau von Orleans", een oratorium van C. A. Lorenz, met begeleiding van strijkorkest en vleugel. Als solisten zullen hierbij optreden Mevr. Mak v. Waay-Dóörémaiis, Dordrecht, en de heeren Jos. Holtbaus, tenor en Coen Muller, Bas-Bariton, beide uit Rotterdam. Men zie ook de advertentie in dit blad. „Repelsteeltje." Buiten onze schuld, is gister in het verslag van bovengenoemde operette, bij de dames, die de instudeering geleid hebben, niet de naam ge noemd van mejA. P. M. Blom hoofdonderwijze res aan de R.K. Meisjesschool, welke eveneens een werkzaam aandeel in moeilijke voorberei ding heeft gehad. Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand December 1922. Inlagen 123.273. Terugbetalingen 127.893,04. Aantal inleggers 1 Dcc. 14969 Nieuwe deelnemers 33 Geheel afgeschreven deelnemers Aantal inleggers 15058 33 15025 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 31 Dec. 1922 f 4.339.954,57. Propaganda-vergadcring. Woensdag 17 Januari des middags 3 uur, zal in de zaal van het St. Laurentius-patronaat, aan de Nieuwe Haven 137a te Rotterdam, een pro paganda vergadering worden gehouden, waarin als spreker zal optreden, het Tweede-Kamerlid L. J. M. Febers, met het onderwerp „Indië en onze koloniale staatkunde." Ieder R.K. Kiesvereeniging uit de Rijkskies kring „Dordrecht" kan deze vergadering door een'onbepaald aantal afgevaardigden doen bij wonen. schedelbreuk en in bewusteloozen toestand is hij naar het ziekenhuis gebracht. B. en W. van Overschie zijn gemachtigd een leening van 119000 aan te gaan van het nomi nale bedrag is reeds twee-vijfden ad. 5 pet. ge plaatst. UIT DELFT. Te Delft zijn gearresteerd de schippersknechts W.B. en C.J.B., in dienst van den beurtschipper v.d.W., die uit een vat brandewijn, dat ze moes ten vervoeren, een hoeveelheid hebben afgetapt en met water bijgevuld. En kastelein, voor wien het ontvreemde be stemd was en die reeds onder verdenking stond, is aangehouden als verdacht-van heling. De schippersknechts zijn in bewaring gesteld, terwijl de brandwijn in beslag is genomen. UIT ROTTERDAM. Aan den slechts aan één kant bebouwden Nieuwe Binnenweg te Rotterdam wordt dezer dagen het 25ste café geopend. R. K. Jeugdorganisatie. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft volgens ,,St. Bavo" zijn goedkeuring gehecht aan de indeeling der provinciën Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Holland in plaatselijke en gewestelijke commissies voor de R.K. Jeugdorganisatie in het bisdom Haarlem. De indeeling is voor Schie dam en omstreken als volgt District Schiedam Voorzitter pastoor Ligt- hart. District Vlaardingen, omvattend Vlaardingen Kethel, Overschie, Maassluis, Maasland, Voor zitter kapelaan Mol, te Schiedam. District Delftland, omvattend Berkel, Berg- schehoek,Bleiswijk, DenHoorn, Pijnacker, Schip luiden, Zoetermeer, Voorzitter kapelaan Schaik te Berkel. Massa-ontslag. Naar de „N. Rott." verneemt, heeft de ven nootschap het Nederlandsche Havenbedrijf, waarin de havenarbeid van de Steenkolen-Han- delsvereeniging is geconcentreerd, gister aan 800 vaste tremmers met een termijn van een week den dienst opgezegd. Deze maatregel vloeit voort uit de vrees,dat voorloöpig geen z.g. reparatiekolen uit de Rijn provincie over Rotterdam zullen worden aange voerd. Bovendien wordt het twijfelachtig ge acht, of voorloopig nog ertsen voor de Duitsche industrie te Rotterdam zullen aankomen. Het ontslag is voorloopig bedoeld als een voorzorgs maatregel, waaruit dus niet behoeft voort te vloeien, dat dit groote aantal arbeiders inderdaad ontslagen zal worden. UIT OVERSCHIE. Gistermiddag is L.C. te Overschie woonachtig aan -boord van een aan Wilton's scheepswerf liggend stoomschip in een ruim gevallen. Met een In verband met hoog accijnsbedrag is kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke Citroen jenever der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij Gemeenteraad. Agenda. 1. Aanbeveling van de Commissie van Admi nistratie en Beheer over het Stedelijk Museum ter benoeming van 2 leden van hare Commissie- ter voorziening in de vacatures ontstaan door het overlijden van den heer A. Prins en door de pe riodieke aftreding van den heer F. A. C. Lechner. Aanbevolen worden in de vacature A. Prins 1. de heer P. J. van Harderwijk, 2. de heer Dr. C. R. Vermaas in de vacature F. A. C. Lechner 1. de heer F. A. C. Lechner, 2. dc lieer A. W.- Schade van Westrum. j Benoemd worden de heeren P. J. van Harder wijk (bij herstemming) en F. A. C. Lechner, Tevens wordt besloten naar aanleiding van een schrijven van de Prov. Z. H. Archeologische Commissie te 's-Gravenhagc, die aandringt op reorganisatie van onze oudheidkundige verza meling in ons museum, dë Commissie, die met dil schrijven accoord gaat te verzoeken ter zijner tijd met voorstellen hieromtrent te komen. Ibis. Aantreveling van de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs ter benoeming van een lid van hare Commissie ter voorziening in de vacature ontstaan door het aan den lieer W. L. B. J. Dekker verleend eervol ontslag. Aanbevolen worden 1. de heer Mr. J. II. C. Kok 2. de heer J. C. W. Groenewegen. Benoemd wordt dc heer Mr. Kok. 2. Voorstel van B. en W. tot het verleenen \an een subsidie van 100.aan de Vereeniging Pro Juventute" te Rotterdam. i De financieele commissie maakt met het oog op de zuinigheid van de gemeentefinanciën bezwaar tegen het verleenen dezer subsidie, doch R. en W. meenen gezien het groote maatschappelijk be lang dat deze vereeniging nastreeft, dat deze ie ders steun, en zeker die van openbare lichamen verdient. De v o or zitter' leest verder nog een Schrij ven voor van den heer Faber, waarin het goede werk van „Pro Juventute" zeer geprezen wordt. Op voorstel van weth. Boddeüs wordt dit voorstel ter nadere beziening aangehouden. 3. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 700.voor de inrichting van de voormalige Centrale Keuken tot gebouwtje voor noodslachtingen en voor het aanschaffen van instrumenten en werktuigen. In de zitting van November j.l. werd een crediet gevraagd van 2500.ten einde het pand Phoenix" aan de Groenelaan hiertoe in te richten. De Raad meende evenwel alvorens hier toe een beslissing te nemen het advies der Com missie voor gem. werken in te moeten winnen. De commissie nu is van oordeel, dat het aanbeve ling verdient in plaats van het pand Phoenix", hiertoe een gedeelde van de centrale keuken te bestemmen er zal slechts noodig zijn een be drag van 200.voor inrichting en f 500.voor aanschaffing van instrumenten en werktuigen. B. en W. kunnen zich hiermede volkomen ver eenigen. De heer S w a r t j es vraagt of de exploita tie-kosten van het gebouw voor rekening van de gemeente of van de slagers komen. De voorzitter belooft hierover nadere inlichtingen te geven; zeker is wel, dat de slagers niet alle kosten behoeven te dragen. De heer H ij m a n wil liever het voorstel nog aanhouden, waarmede de raad zich echter niet kan vereenigen. 't Voorstel van B. en W. wordt dan aangeno men. 4. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 19.000.voor de verbou wing van het Raadhuis. De heer Brounts vraagt ter nadere be studeering der plannen om aanhouding. Weth. Houtman kan hierin niet meegaan, daar ieder uit de eenvoudige plannen gemakke lijk een duidelijk overzicht heeft kunnen krijgen. De voorzitter sluit zich hierbij aan en merkt verder nog op, dat het St. Jacobs-Gast- 'huis eigenlijk een ideaal-stadhuis zou zijn, uit bezuinigingsoogpunt kan hiertoe echter thans nog niet worden overgegaan en moet men met de huidige plannen tevreden zijn. De heer Evers vindt juist in verband met de kwestie van verandering van stadhuis, de hier voorgestelde verbouwingsonkosten te hoog met kleinere onkosten zou men voorloopig ook wel klaar kunnen komen. De heer Houtman pleit nogmaals voor directe aanneming Van het voorstel, 't komt hem thans als 't beste en voordeeligste voor. Weth.-v. Velzen is voor het voorstel, omdat het een noodzakelijkheid is en meent, dat met deze veranderingen de raad voorloopig goed is gehuisvest. Volgens spr. moet onder dit „voorloopig".langen tijd worden verstaan. Aan houding van het voorstel komt spr. niet wensche- lijk voor. De heer Evers is het .met weth. v. Velzen eens, die met „den langen tijd" geheel in zijn lijn heeft gesproken. Spr. kan thans met het voorstel meegaan. De heer Korpel vraagt er voor te zorgen, de publieke tribune zoo groot mogelijk te maken en spreekt er zijn vreugde over uit, dat de pers nu ook eens eindelijk een goede plaats krijgt. 't Voorstel wordt hierop z.h.st. aangenomen. De voorzitter zegt punt 5 aan 't eind van de zitting te willen behandelen, dan komt de heer Aikema, commandant der brandweer, deze kwestie nog eens in den breede uitleggen. 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening Gemeenteblad no. 17 van 1907. Deze wijziging staat in verband met de ophef fing van den Watertoren het personeel van de waterleiding zal worden teruggebracht tot 1 man, n.l. machinist nieuw pompstation. Bovendien kan door het niet meer toekennen aan het peisoneel van een gedeelte der winst de verorde ning in hare tegenwoordige redactie niet langer gehandhaafd blijven. Overeenkomstig de voordracht wordt de wij ziging goedgekeurd. (Wordt vervolgd) Verlaging passageprijs. Het Ned. Reisbureau Lindeman bericht, dat de passage- prijs eerste klasse van den dienst naar Oost- Azië van den Norddeutschen Lloyd met 20 pet. is-verlaagd. O ut e- v reden werkloozen. Te An- dijk, ,waar men door een gemeentelijke werkver schaffing de werkloozen poogt tegemoet te ko men, zijn deze laatstcn niet tevreden met het hun daartoe uitbetaalde loon. Daar ze een drei gende houding aannemen en o.a. de voorpui van het raadhuis met roode verf besmeurden, heeft de burgemeester versterking van de Rijks politie gekregen. De kwaal des tijds. Door de Amster- damsche politie was de opsporing verzocht van twee jongelieden H. H. en G. V., die verdacht werden zich in een bankinstelling te Amsterdam aan diefstal van f 8000 te hebbon schuldig ge maakt. Het adres van een hunner was bij de Rotterdam- schë politie bekend en toen eenige inspecteurs van de centrale recherche zich aan dit adres vervoegde, was daar toevallig ook de tweede ver dachte aanwezig. Beiden werden gearresteerd. De een had nog 125 in zijn bezit op den ander werd slechts 1 gevqnden. Ze hebben eehigen tijd in België en elders doorgebracht en daar van het gestolen geld goeden siei gemaakt. Vroeg op het slechte pad. Maan dagavond was de stationschef te Harmeien met zijn gezin afwezig. Thuis gekomen, merkte hij, dat door uitsnijding van een ruit bij hem was ingebroken. Veel lag overhoop, weinig was ont vreemd sléchts een kistje sigaren en een zak lantaarn. Die sigaren bood de dief, een 12-jarige jongen.uit Woerden, te koop aan bij een winke lier, die vlak bij 't station woont. Hierdoor werd de jeugdige dief spoedig gepakt te Vleuten aan het station. Hij wilde naar U trecht een bioscoop voorstelling bijwonen. Zondagssluiting. Door een groot aan tal tabaks- en sigarenwinkeliers te Utrecht is tot den gemeenteraad een verzoek gericht tot invoering van een wettelijke Zondagssluiting voor tabaks- en sigarenwinkeliers. De moordaanslag te Valken s- waatd. De heer Desmet is in zoover hei'steld, dat hij zich gisteren te voet naar zijn woning op den Emmasingel te Eindhoven heeft mogen begeven. Hij zal weldra voor goed het R.K. gasthuis kunnen verlaten. Branden. Gisternacht is te Winschoten de beschuitbakkerij van De Groot uitgebrand. Ze was verzekerd. Te Stéenwijk is het huis, bewoond door B. Kuntze, toebehoorende aan Gebrs. Monsieur, afgebrand. Bijna de geheele inboedel ging verlo ren. Alles was verzekerd. B. A. J. WITTKAMPF, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij ze, lid der gereformeerde kerk uit principieele redenen steun uit de gemeentekas weigert. Vroeg voorjaar. Als bewijs voor het zachte weer der laatste weken kan gelden, dat de hazelaars op verschillende punten rondom Rijssen reeds in vollen bloei staan. Verhuurde swraak. Een huis-ver huurder te Eindhoven, die in onmin leefde met zijn onder hem wonende huurder, nam wraak door de waterleiding te laten openstaan, waar door de benedenwoning overstroomde. De ondergeloopen huurder gaf de zaak in handen der politie. Goedvoorbeeld. De afdeeling Haarlem van de R.K. Bouwpatroons voteerde een bedrag van 500, te verdeeling onder die leden van de R.K. Bouwvakarbeidersorganisatie te Haarlem, die zijn „uitgetrokken" bij de werkloozenkassen. Op vrije voeten gesteld. K., ge arresteerd in verband met het vinden van het lijk van den 23-jarigen I. in de Fortgracht bij Lunetten ónder de gemeente Houten, is na te hebben ontkend iets metdeze kwestie uitstaan de te hebben, weder op vrije voeten gesteld. De justitie zet haar onderzoek voort. Bekend. In verband met den moordaan slag te Valkenswaard heeft ook mevrouw D. vol ledig bekend. Indertijd schijnt ook al een plan tot vergiftiging te zijn beraamd, dat echter niet tot uitvoering gekomen is. Aangehouden. De administrateur van het Gemeentelijk Electiiciteitsbedrijf te Nib- bixWoud (N. IJ.) die voortvluchtig was, is te Leiden aangehouden,- en daarna ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Alkmaar. Aardbeving. Gisteravond 9 uur had in de streek van Reno (Nevada) een aardbeving plaats, waardoor de gebouwen op hun grond vesten trilden. Palestina. Flet Engelsclie ministerie van koloniën deelt mede, dat, volgens de laatste volks telling, de bevolking van Palestina bestaat uit 589.564 Mohammedanen, 83.794 Joden, 73.026 Christenen en 9.747 inwoners, tot andere ge zindten behoorend. Een haan en een auto. Op een der wegen bij Le Mans heeft zich een eigenaardig auto-ongeluk vooigedaan. Een haan schrok van een aansnorrenden auto het dier vladderde omhoog, bonsde tegen de voorruit en verbrijzelde drie, waardoor de chauffeur vrij ernstig werd ge wond. Hij raakte het stuur kwijt ten gevolge waarvan de auto in een sloot reed. Deinzittenden kwamen met den schrik vrij. S c h i p b r e u k. Uit Constantinopel wordt aan de Fransche bladen gemeld, dat de kruiser „Trotzki", een der eenheden van de Russische vloot in de Zwarte Zee, op de kust is geloopen. Het Schip werd' op de rotsen' te pletter geslagen en zonk snel Weg, waarbij een groot aantal op varenden mede werd gesleept. Zeldzaam. Te Noordwijk doet zich het merkwaardige verschijnsel voor,dat een werkloo- Hej; dranksmokke*len in Ameri ka. De dranksmokkelaars, die tot nu toe ver trouwden op hun snelheid bij ontmoetingen met de schepen der drankbestrijding, zullen thans met de wapenen worden bestreden. De „ram-chaser" Lexington, die gewapend is met machinegeweren voor en achter, is aan de douane toegewezen. Onguur B e rl ij n. In een pension in het Berlijnsche Westen is gisternacht, naar men ons uit Berlijn meldt, een Amerikaansch koopman vermoord. De moordenaars hadden hun slacht offer met chloroform bedwelmd. Elk spoor van de daders ontbreekt. Uit hot onderzoek is nog niet gebleken of men met be- rooving te doen heeft. In het centrum van de stad is een moordaan slag gepleegd op een Tsjechisch ingenieur, die door zijn secretaris en een medeplichtige in zijn woning Werd overvallen. De ingenieur verdedigde zich hardnekkig tegen zijn beide tegenstanders, die trachtten hem een in chloroform gedrenkte doek onder den neus te duwen. Buren, die het gerucht hoorden, waarschuwden, de politie. Het tweetal Werd gearresteerd. Ontploffingen. Dinsdagmorgen heeft de bevolking van Liverpool een verschrikkelijken ochtend beleefd. Als door een regen van groote marine-granaten Werd de stad overvallen. De oorzaak van de geweldige ontploffing was het in brand geraken van een vrachtauto, welke op een werf met acetyleen en carbid gevulde cylinders stond geladen. Twee auto's waren geladen, toen in een daarvan op onbekende wijze brand uitbrak. De andere automobiel kon nog bijtijds verwijderd worden. Een po ging om de cylinders van het brandende voer tuig af te laden, moest als te gevaarlijk worden opgegeven. Hevige ontploffingen volgden weldra, waarbij de zware cylinders tot 20 a 30 voet in de lucht werden geslingerd, waarna zij als granaten over de daken der huizen rondschoven en met

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2