Eet oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Socialisme en Communisme één pot nat. 46ste Jaargang. Zaterdag 13 Januari 1923, No. 13538. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëm 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. TWEEDE BLAD Als men het optreden gadeslaat en de on derlinge bestrijding van Communisten en Socia listen in de Tweede Kamer, als men in de ver slagen van den gemeenteraad te Rotterdam leest, hoe van Ravensteijn de socialisten Heykoop en de Zeeuw afkamt en deze weer den communist bestrijden als men in de begrooting van onzen Schiedamschen gemeenteraad Collé den socialis- tischen Dinkelaar en wethouder de Bruin hoort afbreken en deze socialistische hceren den com munist Collé ziet te lijf gaan, dan zou men al heel licht tot de conclusie kunnen komen, dat het communisme met het socialisme niets gemeen heeft en dat hun verschillende aanhan gers hemelsbreed met elkander in doel en streven verschillen, en toch moet men zich door de ver schillende haarkloverijen, waarmede de heeren elkander bestrijden, niet laten misleiden, en hunne verontwaardiging niet au sérieux nemen, wanneer zij in krasse termen en scherpe woorden elkander's opinie laken, want in den grond der zaak is communisme en socialisme juist the same. Men herinnert zich ongetwijfeld nog wel het congres van het I.V.V., op het einde van het afgeloopen jaar in Den Haag gehouden. In het „Weekblad van den A. N. D. B." maakt de heer H. Polak enkele opmerkingen over de aanwezigheid der Russen op dit roode con gres en wel naar aanleiding van een vraag van „Het Volk", waarom zij eigenlijk in den Haag waren gekomen. De heer Polak stelt daartegenover de vraag, waarom het I.V.V. hen eigenlijk had uitgenoodigd om te komen „Op het congres zelf, aldus de heer Po lak werd door Dumoulen, door Jouhaux, door Vandervelde, door Abrahamowitsch de doop ceel van het Russische gezelschap gelicht. Daar werden beschuldigingen tegen Russi sche communisten geuit, van zoo ontzettenden aard, dat vanzelf de vraag rijsthoe kon men er toe komen, een groep, die dit alles op haar ge- Weten heeft, tot kameraadschappelijken b - raadslagingen uit te noodigen Waarom beschouwt men deze lieden nog altijd als te behooren tot de arbeidersbeweging Wat hebben de politieke arbeiderspartijen, wat heeft onze vakbeweging met deze avon turiers, met deze onderdrukkers der vrijheid, met deze gewelddadige usurpators der door andere bewerkstelligde revolutie, met deze in verzegelde wagens door de Duitsche keizer lijke regeering naar het van het czarisme be- vrijdeRusland vervoerden, met deze moordenaars onzer partij, met deze overweldigers van Geor gië, met deze petroleumbegeerigen, met deze goud-propagandisten tegen onze arbeidersbe weging, met deze volbloed militairisten, met deze smeders van internationaal :politieke intriges te maken Laat men zich toch ontdoen van den waan, dat men hier te maken heeft met een deel van de arbeidersbeweging, dat recht zou hebben aan hare beraadslagingen deel te nemen." Als de heer Polak de spreekbuis is van het socialisme, dan zou men uit zijn krachtig op treden tegen de Russische Communisten al heel licht afleiden, dat het systeem of de leer, Welke de Amsterdamsche socialist aanhangt, niets gemeen heeft met het communisme, het welk hij zoo hevig hekelt en geheel en al schijnt te veroordeelen. 12 Met een kreet van schrik begroette zij Aurora en Grootvader, toen die des namiddags zonder kloppen binnentraden. Hun haast, hun ernstig gelaat, hun door bloed en kruiddamp bezoedelde kleederen waren niet geschikt om de Burcht vrouw te kalmer te stemmen. „Mijn kind," gilde zij, toeloopende op de min, terwijl zij poogde de kleine in haar armen te nemen. Doch de lichte last bleek voor de kranke vrouw te zwaar. Een duizeling overviel haar en zij ware gevallen zonder Moeder's hulp. „Draag de Burchtvrouw, houtvester," ge lastte Aurora, terwijl zij Moeder een doek over het hoofd wierp en haar stevig bij den arm greep. „Wij hebben geen tijd te verspillen. Min, blijf hier, sluit de deur achter ons en doe niet open voordat wij teiugkomen om u en den kleine te halen." „Eerst mijn kind of allen tegelijk," riep de Burchtvrouw, Grootvader afwerende. „De trap is te nauw en wij mogen het geheim niet prijsgeven," zeide Aurora kortaf, met een wenk aan Grootvader om de tegenstribbelende Doch de heer Polak, schrijft de „Tijd" moet niet zoo'n drukte maken. De sociaal-democraten vinden het Wel een beetje onprettig, dat hun vrienden, n.l. de ietwat „gematigde" revolu tionairen door de bolsjewiki te Moskou worden ter dood veroordeeld en dat het socialistisch bewind in Georgië door de Russen werd omver- getrapt, doch in den grond der zaak zijn Troel stra, Van der Velde c.s. het met de Russische „avonturiers, met deze onderdrukkers der vrij heid, met deze geweldige usurpators" volkomen eens. Datzelfde „Het Volk" waarin H. Polak thans zoo sputtert tegen het beestachtig revolutionair bedrijf van Rusland's bevrijders, oordeelde vroeger wel eens anders. „Het recht op geweldige revoluties houden wij hoog. Zoodra de arbeidersklasse de bourgeoi sie van haar machtspositie kan afkegelen." Zoo schreef Vliegen 6 April 1904 in Het Volk" Reeds enkele maanden te voren had het roode orgaan het wezen van de sociaal-democratie beschreven in deze woorden „De sociaal-democratie is niet een gewoon burgerlijk partijtje, dat alles binnen de wanden van parlement en gemeenteraad wil uitmaken. Wie weet, dat de sociaal-democratie de arbei derspartij zelve is, dat zij in haar wezen revolu- tionnair is, begrijpt, dat de partij niet anders kon.. Nu begrijpt men ook hoe Mr. Troelstra op 1 Mei 1919 kon zeggen „Wij zijn er grootsch op, dat er in Europa een sociale revolutie is, en als zij aan de poorten van ons land komt, zullen we haar begroeten als het groote historische werk der arbeiders klasse." In hetzelfde jaar waarschuwde mr. Bonger op het Paaschcongrés S.D.A.P. Denk nieteen klein beetje revolutie. Zoo'n pietsie dictatuur kan geen kwaad. Maar zóó loopen de zaken niet. De uitersten nemen de leiding. Troelstra wil niet met de communisten in zee, maar zij zullen met ons in zee gaan en wij zuilen mee verzuipen 1 Wij achter Wijnkoop en Wijnkoop achter Domela." En na al de ervaring, die met de com- ministen werd opgedaan, verklaarde de voorzit ter der sociaal-democratische Internationale, de heer Van der Velde op het congres van het I.V.V. in Den Haag „tegen het eenheidsfront met de bolsjewiki heb ik geen enkel principieel •bezwaar." Niemand protesteerde. Integende J Van der Velde werd hartstochtelijk toegejuicht. Ziedaar de feiten, die luide en duidelijk spreken. Nu kunnen de heeren de Zeeuw en Heykoop in den „Rotterdamschen gemeenteraad weigeren een eenheidsfront te vormen met de communis tische partij nu mag de heer Dinkelaar uitpak ken tegen den heer Collé, nu kan weth. de Bruin de verwantschap constateeren tusschen de S.P. en de G.P. en die verwantschap ontkennen tus schen de S.Pen de S.A.D.P. Uit het bovenstaan de blijkt genoegzaam, dat Socialisme en Commu nisme één pot nat is. En al de verontwaardiging van den heer Polak en van de andere socialisten over de Russische revolutionairen kan aan dit door de oilicieele leiders van het socialisme erken de feit niets veranderen. W. Gemengd Nieuws. Amerikaanse he zakendoen. De onlangs overleden Amerikaansche philanthroop John. Wanamaker, die door eigen arbeid en ondernemingsgeest tot grooten rijkdom was ge komen, bezat in verschillende steden van de Vereenigde Staten warenhuizen, die de Amerika nen met trots „de grootste der wereld" noemen. op te nemen, ..Onderwerp je, Margaretha elke vertraging is gevaarlijk voor je kind," voegde zij er bij. Voort gingen zij, de duistere smalle trappen af, altijd lager en dieper, totdat alles stil was om hen heen. Eerst in den kleinen kelder ontknoopte Aurora Moeder's doek. „Nu den kleine en zijn min," zeide zij, ter wijl zij de zware deur achter zich en Grootvader toetrok. De Burchtvrouw plaatste er zich voor. XV. Waren het minuten of uren die verloopen waren Geen der beide vrouwen wist het. Nog altijd was de deur dicht. Geen geluid, geen voetstap daarachter. De Burchtvrouw had er zich tegen aangedron gen met ingehouden adem en voorover gebogen hoofd. Haar wijd geopende strakke oogen sche nen al grooter en grooter te worden. Zij was niet langer bij machte om het heftig bonzen van haar hart, het versnelde ademhalen te bedwin gen. Haar ooren suisden zij kon niet meer luis teren vruchteloos rukte zij aan den ijzeren ring en poogde zij de deur te openen. Zij hoorde niet meer naar troostwoorden en smeekingen om toch bedaard te blijven. Alsof Moeder zelve dat was, nu de deur niet openging en dan naast deze kreunende Hoe groot die magazijnen wel zijn moge hieruit blijken, dat in het magazijn te New-York eens op één enkelen dag 209, zegge tweehonderd negen vleugelpiano's werden verkocht. Handig. Inbrekers hadden uit een herb rg in North Shields, Northumberland, de brandkast meegenomen, waarin ruim 100 pond was. Om ontdekking zoo lang mogelijk uit te stellen, zet ten ze er een imitatie voor in de plaats van groen geverfd bordpapier. De kast stond namelijk op zoo'n in het oog vallende plaats, dat de agenten die op hun ronde, door het raam konden zien. De echte brandkast werd den volgenden och tend opengebroken in een achterkamer gevonden Geheimzinnig schip. Uit Kopen- haven wordt aan de Fransche bladen gemeld, dat op de kust van het eiland Saltholm een Rus sische ijsbreker gestrand is. Het merkwaardige hierbij is, dat de kapitein en de bemanning van 34 leden categoriek alle aanbiedingen afwijzen om het schip weer vlot te brengen. Wat de nieuwsgierigheid der Denen nog meer prikkelt, is het feit, dat eiken avond de midden-hut schitterend verlicht is. Voort durend ziet men schimmen langs de patrijs poorten glijden. Deze zonderlinge drukte heeft sommige bladen te Kopenhagen het vermoeden doen uiten, dat vooraanstaande bolschewistische leiders zich aan boord van dit stoomschip, de „Malegijn" geheeten, moeten bevinden. Overi gens voert het schip de roode vlag. De 34 bolschewiki schijnen ruim van voor raad voorzien te zijn en over groote voorraden te kunnen beschikken. Over het algemeen komt de scheepsdokter de inkoopen aan land doen en overal betaalt hij met dollars en ponden ster ling. Wonderbare redding. Uit Blacqaru bij Bridgend in Glamorgan (Wales) wordt het volgende verhaal over de redding van een mijn werker aan de Britsche bladen gemeld. Dinsdag j.l. viel het dak van een mijngang in, en begroef Stanley Maddocks, een vervoerder met paard en kar onder 50 ton steenen. Het paard werd onmiddellijk gedood en de kar verbrijzeld. Won der boven wonder bleef de man ongedeerd. Drie groote stukken steenen waren zoo om en op hem gevallen, dat zij als 't ware een dak boven zijn hoofd vormden, en de rest van de neerstor tende brokken konden tegenhouden. Na 5 uur hard werken wisten zijn kameraden verbinding met hem te krijgen en een zoo groote opening te maken, dat hij drinken en eten kon worden toe gereikt. Zeer verdienstelijk maakte zich daarbij de plaatselijke geneesheer, die met groot gevaar voor eigen leven, eenige malen door degemaakte opening kroop, en den bedolven man, die geheel verbijsterd was door den schrik, stimuleerende middelen toediende. ,,G e z e 11 i g' - c o n c e r t. Paderewski, de beroemde Poolsche pianist, heeft te Cleveland in de Vereenigde Staten een concert onder bui tengewone omstansigheden gegeven. Hij werd aan alle kanten duchtig bewaakt door politie agenten, die in groot aantal op het podium en in de zaal verspreid zaten. Alles het gevolg van een dreigbrief dien de kunstnaar kort vóór zijn concert gekregen had en waarin hem Werd aan gezegd, dat zijn leven op 't spel stond, als hij het waagde in de concertzaal te komen. Of de piano-virtuoos zich dien avond ten volle aan zijn kunst heeft kunnen geven wordt betwijfeld. een Geheugen verloren. Ongeveer jaar geleden verdween een kok te Oxford op ge- kermende kranke, die de bijna handen aan bloed sloeg op het harde hout, die honderdmaal was neergezegen en weer was opgevlogen. De avond viel. Nu kon Moeder het zich niet langer diets maken, dat slechts het wachten haar den tijd zoo ondragelijk lang had gemaakt. Er waren uren verloopen, sedert Aurora's heengaan. Een rilling overviel haar. Er was iets gebeurd iet" ontzettends. Was de vijand in het slot, waren Freule Aurora en haar vader in hun handen ge vallen Waren zij daarom vergeten en moest de onbekende kelder hun graf wor den Zij stiet het kleine, achter klimplanten ver borgen venster open en trachtte te luisteren. De wind voerde doffe verwarde klanken tot haar. De strijd duurde voort. Binnen of buiten het slot was haar niet duidelijk. De nachtlucht had haar verfrischt. Zij keerde terug tot de stil jammerende, wier bleeke lippen niet aflieten te stamelen „Mijn kind, mijn kind XVI. Zoosnel zij vermocht was Aurora naar het zooeven verlaten vertrek der Burchtvrouw terug gekeerd. De deur van het portaal stond aan hetver- trek was ledig. heimzinnige wijze en alle nasporingen om hem te vinden bleven vruchteioos. Zondag jl. zaten twee landloopers bij Witney, een dorpje 30 K.M. ten Wessen van Oxford gelegen aan den kant van een weg en spraken over hun wederwaardig heden. Een van hen zag een stuk krant op den grond liggen. Hij raapte het op en toen hij het doorkeek, slaakte hij plotseling een kreet van verbazing. Hij had het volgende bericht gelezen „Men heeft eindelijk nieuws omtrent den kok Frank Eltonne, die ongeveer een jaar geleden de echtelijke woning verliet. Men heeft zijn lijk uit het water opgehaald in de nabijheid van Witney. Frank Eltonne Maar dat was hij zelf en het blad gaf toch zijn foto en signalement. Wat was er dan gebeurd Een jaar geleden vernam de kok, die niet volkomen in het bezit scheen te zijn van al zijn vijf zintuigen, dat zijn vader en moeder ge storven waren en hem een erfenis hadden na gelaten van ongeveer 15000 gulden. Hij moést het bedrag gaan halen in de stad waar het was gedeponeerd. Hij verliet zijn woning in allerijl maar de boodschap over de erfenis had zijn hoofd totaal op hol gebracht en hij vergat den trein te nemen. Onderweg verloor hij geheel en al zijn geheugen en daar hij zich niet meer het doel zijner reis te binnen kon brengen, liep hij maar steeds door, dwaalde van de eene boerderij naar de andere, nam werk aan, dat men hem gaf, en leefde zoo twaalf maanden lang. Hij had overigens ook heldere oogen- blikken en het was bij zulk een gelegenheid, dat hij zichzelf had herkend uit het bericht in de krant. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd en zijn vrouw die men geroepen had herkende hem terstond. Zijn geheugen was zoodanig ver zwakt, dat hij niet eens de namen kon opgeven der plaatsen waar hij langs gekomen was. Er zullen maatregelen genomen worden om hem in het bezit te stellen van het vermogen, Waarvan hij zich zelfs niets meer kon herin neren. Een verloren vloot. De bolsche wistische bladen te Moskou brengen het bericht, dat het allen schijn heeft, dat de Russische vloot in het Verre Oosten voor sovjet-Rusland verloren is. De vloot heeft onder bevelhebberschap van admiraal Stark in November Wladiwostok ver laten, toen deze stad door de roode troepen werd bezet. Door de bolschewisten wordt verklaard, dat de vloot naar de kust van Kamschatka is ge zeild met het doel aldaar een anti-bolschewis- tische vlootbasis te vestigen. Admiraal Stark is vurig imperialist evenals alle officieren en manschappen van deze vloot. De schepen hebben voldoende voedsel en mu nitie aan boord. Volgens te Moskou ontvan gen berichten heeft de admiraal zijn positie Kamschatka zoodanig versterkt, dat het op hem de- voor de rooden moeilijk zal zijn om zen winter aan te vallen. De verloren vloot bestaat waarschijnlijk uit twee kruisers, een zestal kanonneerbootenen verscheidene vrachtbooten, waarop de vrou wen en kinderen der manschappen, levens middelen en munitievoorraden zijn ondeige bracht. Van Wladiwostok uit is draadloos aan den admiraal geseind, dat wanneer hij zich voo» 1 Januari zou overgeven hem en zijn officie ren amnestie zou verleend worden, teiwijl zij anders vogelvrij zouden worden verklaard. Zij bekwam geen antwoord op haar roepen, maar begreep spoedig waarom de min zich, ondanks haar verbod, met het kind had ver wijderd. Brandlucht stroomde haar toe langs het por taal een roode gloed was zichtbaar achter de gesloten luiken ;een geknetter daarachter was hoorbaar. Schrik had de min een veiliger chuilplaats doen opzoeken. Waar zou later blijken. Eerst moest het vuur bedwongen worden. Aurora ijlde naar beneden om den slotvoogd de noodige bevelen te geven. De brand had niet veel te beteekenen een der kortelings opgeslagen houten loodsen op het binnenplein had vlam gevat. Grootvader had de brandende planken reeds uit elkaar la ten halen. De vlam kon de hechte muren niet deren. Met hem keerde Aurora naar boven terug gaf last dat men de min zou zoeken, zocht zelve Zij werd gevonden in de zaal, waar de vrouwen en kinderen der landlieden bijeen waren, ker mend, handenwringend, badend in tranen en zonder kind Bij Aurora's komst zonk zij voor haar op de knieën en herhaald snikkend wat zij aan de verschrikte vrouwen had gezegd „De vijand is doorgedrongen en heeft mijhet kind ontrukt." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 9