Iet oude lasteel. IJl Pwmk VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEU" s L L E T O Ai. :u.t: Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per fpost 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. De nationale treurdag is gister over geheel Duitschland gehouden. Tot incidenten is het niet gekomen, al ging het er in Berlijn dan ook heet naar toe. Vóór het Rijksdaggebouw werd de groote ma nifestatie der burgerl. partijen tegen de bezetting van het Roergebied gehouden, waarbij 18 spre kers het woord voerden de socialisten vergader den apart. Onstuimig trok hierna de menigte door de stad en poogde zelfs het gebouw der Fransche Ambassade te bestormen, wat echter, dank het flinke optreden der politie, niet gelukte, Het lied „Deutschland über alles", was niet van de lucht, terwijl overal ook scherpe uitroepen, vooral tegen Frankrijk, werden gehoord. Intusschen komt uit het bezette gebied het minder ongunstige bericht, dat tusschen de mijnen en Fransche ingenieursmissie een voorloo- pige overeenkomst is getroffen, waarbij bepaald is dat Duitsche kolen aan Frankrijk zullen wor den geleverd en in baar betaald, terwijl tien dagen voor elke levering tachtig percent van het bedrag uitbetaald wordt om de mijnwer- kersloonen te kunnen uitbetalen. De Duit- schers maakten het voorbehoud dat de rijks- kolencommissaris de overeenkomst moet goed keuren. Zij verheelden echter niet, zeer ingeno men te zijn met de regeling en zeiden, dat zij niet hadden durven hopen, dat de Franschen dit voor stel zouden aanmemen. Heden vangen de onderhandelingen tus schen de Franschen en de vertegenwoordigers der afzonderlijke mijnen aan. De bezetting van het Roergebied wordt echter nog uitgebreid, o.m. Werd Gelsenkirchen bezet. De „Petit Parisien" schrijft, dat de tactiek van de rijksregeering zeer waarschijnlijk tot gevolg zal hebben, dat heden ook Bochum en omstreken bezet zal worden. Gister zouden de Fransch-Bel- gische troepen waarschijnlijk Recklinghausen en Ratingen bezetten, waarbij zij tot de nabij heid van Dortmund en Barmen zullen opruk ken. Gister hebben zich te Essen geen bijzondere gebeurtenissen voorgedaan. In de stad Essen is het aantal ingekwartierde Fransche soldaten toegenomen. Men schat de totale troepenmacht in deze stad thans op 15.000 man. Vandaag wordt in het Roergebied een half uur gestaakt. De vakvereenigingen zullen zich met de ver tegenwoordigers van handel en industrie in verbinding stellen, ten einde te onderzoeken, op welke wijze Fransche producten in Duitschland zouden kunnen worden geboycot. Engeland staat nog steeds op het standpunt, dat de Fransche bezetting niet onrechtvaardig is, maar verwacht toch geen oplossing van deze actie Amerika wacht af. schuld van de vroegere Donau-monarchie over de successie-sta ten. AMERIKA EN IIET HERSTEL. Uit Washington verluidtAan het depar tement van Buitenlandsche Zaken wordt ver klaard, dat Hughes'voorstel betreffende het opdragen van het arbiterschap in zake de schadevergoedingskwestie aan een internatio nale commissie van financiers, die op zuiver economische overwegingen conclusies zóu moeten opstellen, nog steeds van kracht is.uDe opinie van de regeering is klaarblijkelijk, dat de proef op de Fransche theorieën aangaande Duitsch- lands betalingscapaciteit thans gemaakt wordt en dat wanneer die theoriën steekhoudend blij ken te zijn, er verder geenaa nleiding is voor een Amerikaansch initiatief in deze kwestie, terwijl wanneer ze niet houdbaar blijken, Hughes' voor stel zeer wel zal kunnen dienen als basis voor een nieuwe conferentie. beroerte gehad heeft en dat men te Moskou er aan twijfelt of hij weder bij krachten zal komen. Uit Athene De minister van Justitie, Rendis is afgetreden. Het is gister te Parijs tot een botsing ge komen tusschen een aantal communistische manifestanten en de politie. Verscheidene com munisten werden gewond. Ook hadden er ver schillende arrestaties plaats. Het vertrek der Amerikaansche troepen uit Cob 1 enz zal, naar men verneemt, tot 22 Januari worden uitgesteld. Er gaat een ge rucht, dat het transport niet over Antwerpen, doch via een andere haven (Rotterdam of Ham burg) zou plaats hebben. DE INVAL IN HET MEMELGEBIED Volgens te Parijs ontvangen berichten hebben de Fransche troepen de Litauers, die het Memel- gebied waren binnengedrongen, teruggeslagen. De Litauers leden zware verliezen. DE MORATORIUM-KWESTIE. Uit Parijs meldt Belga De commissie van herstel heeft besloten een brief te richten aan de Kriegslastenkommission om te laten weten, dat zij over eenige dagen haar beslissing zal mede- deelen over het verzoek om een moratorium, door Duitschland ingediend voor 1 Januari 1923. De commissie van herstel besloot bij wijze van voo*loopigen maatregel, dat de vervaldag, door de betalingstaten op 15 Januari gesteld, verscho ven zal worden naar 31 Januari. De commissie zal Dinsdag bijeenkomen om de vertegenwoordigers van Oostenrijk en van Hongarije te hooren over de verdeeling van de iersche vrijstaat. j. Uit Dublin verluidtHet mooie landhuis van president Cosgrave in de buurt van Rath- farnham is in brand gestoken door rebellen, die met gew ;ld binnengedrongen er den inboedel met benzine besprenkelden. Het huis was op het. oogenblik niet bewoond. De brandweer was vier uren bezig, maar kon alleen de dienstvertrekken en een klein deel van de meubels redden. De hernieuwde activiteit der rebellen in de buurt van Dublin veroorzaakt daar groote be zorgdheid. De uitbarsting ervan wordt toege schreven aan het afbraken der vredesonderhan delingen, omdat de regeering geweigerd heeft, de Valera te erkennen als het hoofd van de republi- keinsche regeering. MUSSOLINI'S POLITIEK. De doorgaans goed ingelichte Romeinsche correspondent van de „Stampa" bevestigt het bericht, dat Mussolini stappen heeft gedaan om te komen tot een entente tusschen de continen tale mogendheden, als tegenhanger van het En gelsch-Amerikaansche bloc. Duitschland zou zich eventueel later bij die entente kunnen aan sluiten. In Italiaansche officieele kringen wordt tamelijk openlijk verklaard, dat Engeland tot het opperen van dit denkbeeld aanleiding heeft gegeven door Ach op de Parijsche con ferentie tegen de Italiaansche voorstellen te verklaren. I it n e n i a d. De nieuwe kath. partij. Vrijdagavond hield te Utrecht in het hotel „Noord-Brabant" de afdeelingen Utrecht van de Nieuwe Katholieke Partij een drukbezochte algemeene vergadering ter bespreking van de vraag of op de basis van het belangrijk gewijzigde reglement der R.K. Kiesvereeniging, welke wij ziging in gevolge de ondeilinge bespreking tus schen de beide besturen is tot stand gekomen, tot terugkeer naar de R.K. Kiesvereeniging kan worden besloten. Na een uitvoerige inleiding van den voorzitter ontspon zich een levendig debat. Ten slotte bleek de overtuiging de overhand te hebben, dat door de verstrekkende tegemoetkoming van de R.K. Kiesvereeniging, de voornaamste grief die tot opzegging van het lidmaatschap had geleid, was weggenomen en door de ingrijpende statutenwijzigingen, waardoor de belangen der minderheden in de Kiesvereeniging in de toe komst voldoende zijn beschermd, er geen reden meer aanwezig is om niet de uitgestoken broe derhand aan te nemen waarom men in principe besloot en wel met algemeene stemmen, tot terugkeer naar de R.K. Kiesvereeniging en deze beslissing ter kennis te brengen van het Centraal Comité der N.K.P. 13 Aurora verbleekte. Daar was geen twijfe* mogelijkde min meende waarheid te spreken, en toch wist Aurora, dat het de waarheid niet kon zijn. Zij luisterde naar het onzamenhangend ver haal der ongelukkige wat deze in de nabijheid van anderen niet bevreesd had gemaakt, had haar, toen zij alleen was, schrik aangejaagd. Zij was bij elk geluid, bij elk geritsel opgevlogen was nu naar het raam, dan naar de deur ge sneld om te luisteren. In haar angst had zij schreden op de gang meenen te hooren zij had de kruk van het aangrenzend vertrek zien bewegen, ofschoon daar nemand kon zijn. Op het portaal had zij zich veilig gewaand. Daar was een diepe kast. Zij had zich daar verscholen en de deur toegetrokken daar kon zij de terugkomst van Freule Aurora afwachten. Maar juist in die kast had de vijand ge schuild Zij was tegen een man aangeloopen Met een gil was zij achteruit gedeinsd, zij had de bezinning verloren, men had haar den kleine ontrukt, en in blinde vaart was zij de ALLERLEI. Uit Berlijn Er. Mayer, de Duitsche ambassa deur te Parijs, schijnt de Fransche hoofdstad te hebben verlaten, alhoewel zijn geneesheeren be denkingen tegen zijn vertrek hadden geopperd Dr. Mayer is sinds enkelen tijd ernstig ziek en lijdt aan maagbloedingen. Dr. Mayer heeft zich naar Munchen begeven om zich verder te laten verplegen. Zoodra zijn toestand het zal toelaten, zal hij naar Berlijn gaan. De ITongaarsche regeering heeft te Boe karest geprotesteerd tegen de van uit Roemenië verspreide onware geruchten over een schending van de Roemeensche grens door Hongaren. Hongarije is bereid de zaak door een internatio nale commissie te doen onderzoeken. De „Revaler Bote" zegt over de ziekte van Lenin uit betrouwbare bron vernomen te hebben, dat Lenin kort geleden een nieuwen aanval van België betaalt zijn schuld aan Nederland. Minister Theunis heeft een wetsontwerp in gediend, waarbij aanvullende credieten op de .Staatsbegrooling worden verleend. Een artikel is gewijd aan de indertijd naar Nederland uitge weken Belgen. Het is betiteld als volgt Afbe taling aan Nederland van de kosten van onder houd van families van militairen en Belgen, die in dat land hebben verblijf gehouden voordat de oorlog is gekomen, ten laste van het openbaar armbestuur. Het wetsontwerp gaat vergezeld van de vol gende nota Dit crediet is bestemd om Nederland de som te betalen, die het opeischt als afbetaling van de kosten voor het onderhoud van menschen van ons volk gedurende den oorlog. De regeering is van oordeel, dat aan het ver zoek van Nederland gehoor moet worden gege ven en heeft haar goedkeuring gehecht aan een bedrag van 2.113.367.63, zijnde in kapitaal en een rente van 6 pCt. per jaar tot den en Januari 1922 't bedrag van de uitgaven waar het om gaat Een protest. Het Bureau voor de R.K. Vakorganisatie zond aan de bladen de volgende resolutie van het Bureau voor de R.K. Vakorganisatie in Neder land, inzake de bezetting van het Roergebied 1-Iet Bureau voor de R.K. Vakorganisatie, in vergadering bijeen te Utrecht op 12 Januari 1923. neemt met leedwezen kennis van de bezetting van het Roergebied. gang opgevlogen, totdat zij bewusteloos bij de vróuwen was neergestort. „Beken, dat gij, door schrik overmand bij het zien van den brand, alleen aan uzelve hebt gedacht en den kleine hebt prijsgegeven," zeide Aurora gestreng. Maar de min volhardde bij haar verhaal. Van den brand had zij ternauwernood iets be merkt. Kast en kamers der Burchtvrouw werden in derhaast onderzocht en ten overvloede afge sloten. Geen vijand kon zich daarheen gewaagd hebben en het kind bleef weg. Tot verdere nasporingen was op dit oogenblik geen tijd. De belegeraars rukten aan onder woest geschreeuw. Zij hadden tot een alge- meenen aanval besloten, in de hoop eindelijk nachtkwartier en buit te zullen veroveren Ditmaal scheen hun dit te zullen gelukken. Zij drongen door den veelgehavenden linkervleu gel naar binnen en overmeesterden het binnen plein. Weldra was de versperring in de poort gang uiteengerukt, de valbrug neergelaten en onder woest gejuich stoven ook hier de besto kers naar binnen. De burchtzaten hadden zich in allerijl in het hoofdgebouw teruggetrokken. Daar steunde Aurora het bonzend hoofd op de hand en vroeg zich af hoe lang de afgematte verdedigers zich nog staafde zouden kunnen houden. Laat U niet meer» ajischpikken.de kleup van Uw kleepen te veranderende behandeling met W ld 15 £-00 eertvotidió mo§eh/k en levert altyd óoede resultaten op. u. kru6t Steeds e^ale en vaste kleuren, welke no§ hernaaldelyk me I: LUX <§ewassthen kunnen worden. t'» I REINIGT EN.VERFT rPSELVKERTyD De Levers Zeep VSaardin^en Fabrikanten van. LUK 165 Het raadselachtig verdwijnen van het kind had aan haar zelfvertrouwen een gevoeligen slag toegebracht. De gevolgen van overspan ning en nloedverlies deden zich nu eerst gelden. Zij had al haar wilskracht noodig om de duizelig heid te bekampen en de moedeloosheid te ver bergen, die haar dreigden te overrompelen. Eensklaps hief zij het hoofd op. Tusschen het geschreeuw en rumoer, het knallen en ratelen der schoten meende zij hoef getrappel te onderscheiden. Het naderde over de brug, onder het poortgewelf. Met uitgetrokken sabel,het pistool tusschen de tanden geklemd, deden Baron Siegfried en zijn ruiters een charge op het binnenplein. De in den rug aangevallen belegeraars raakten onder den voet; de burchtzaten waagden een uitval. Twee uur later was het slot Van vijanden ge zuiverd. De Vrijheer deed ze nazetten. Hijzeil trad op Aurora toe, die hem bleek en bes or- ven opwachtte Zij durfde hem niet volgen naar den verborgen kelder. Eerst nu begreep zij welk een marteling daar geleden was. „Arm kind," mompelde Baron Sieg ried, terwijl hij zich over de bezwijmende hoog. Zijn stem wekte de Burchtvrouw uit haar ver- dooving op, maar geen hevige uitbarsting i snikken en tranen volgde. Zij vleide het witte afgetobde gezichtje tegen zijn schouder als een kind, dat, moe geschreid, troost zoekt aan protesteert met kracht tegen deze politiek van geweld, die noodlottige gevolgen heeft op den economischen toestand der volkeren en bij breede massa's der arbeiders steeds grootere ellende veroorzaakt. Het Bureau wijst op de noodzakelijkheid, dat de volkeren leeren beseffen, dat gerechtigheid en liefde hun verhoudingen moeten beheerschen en zij allen in den geest van volkerenverzoening moeten samenwerken. Het Bureau brengt in herinnering de maat regelen, die ter zake van den ontredderden eco nomischen toestand werden aanbevolen door het tweede congres van het Internationaal Christelijk Vakverbond te Innsbruck en herinnert aan de urgentie van een definitieve regeling der internationale schulden, van de vermindering van alle improductieve uitgaven, vooral van de bewapeningskosten aller staten en van vermin dering der bezetting. Verder wijst het Bureau op de noodzakelijk heid om de regeling van het gecompliceerde vraagstuk der oorlogsschulden, dat opnieuw den wereldvrede bedreigt, op te dragen aan en Volkenbond, door de geallieerde regeeringen gesticht „om internationale samenwerking te bevorderen en vrede en veiligheid onder de volkeren te verzekeren." Het Bureau besluit, deze meening van de katho lieke vakbeweging van Nederland beken e maken aan de geallieerde regeeringen, met net dringend verzoek, in den geest dezer resoltie te handelen, en dringt er bij de Nederlandsche re- de moederborst, glimlachte en sliep in. Arm kind," herhaalde hij, en tranen gle den langs zijn wangen, terwijl hij de sluimeren de zachtkens opnam en naar boven bracht. XVII. De min werd geroepen en de kast nogmaals doorzocht, maar niets gevonden. Doch wat bij het eerste haastige onderzoek ontsnapt Was, trok nu de aandacht en bevestigde het verhaal der min, dót er iemand in de kast ver- horgen Was geweest. Van een tweede deur, sinds menschehjkc ïeu- genis niet gebruikt, waren de grendels afgescho ven Die deur, slechts aan enkelen, aan de oudste dienaars bekend, gaf toegang tot eeU smalle gang, die het hoofdgebouw in zijn geheele lengte doorliep. Een wenteltrap daalde daaruit af tot de benedenste verdieping en voerde naar een sluippoortje, aan den buitenkant kunstig verborgen. Dit poortje stond aan. Hoe de indringer dezen toegang ontdekt en waarom hij het kind tot buit gekozen had, bleef een raadsel. Reeds den volgenden morgen moest Baron Siegfried vertrekken. Vóór zijn heengaang smeek te hij Aurora te blijven en het aangevangen on derzoek verder te leiden. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1