Hei cude DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Vrijdag 19 Januari 1923, No. 13543. Bureau KOEMARKT 4. jTelefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buiten!andseh Nieuws. IN HET ROERGEBIED. Volgens de laatste berichten zegt de „Tel." zijn krachtens bevel van de Intergeallieerde Rijnlandcommissie met ingang van gister de volgende maatregelen getroffen Inbeslagne ming van lo. Alle bescheiden en de opbrengst der douanegelden, zoowel als de toekomstige op brengst daarvan. 2o. Alle bescheiden en de opbrengst van staats- en gemeentekassen, alsook de toekom stige opbrengst daarvan, zoomede het gevel de en nog te vellen hout, alsmede datgene, wat in voorraad is. 3o. De opbrengst van den „Kohlensteuer." Overtreders worden voor den krijgsraad gebracht. Geen enkele beambte der betrokken be drijven mag zonder toestemming van de ge delegeerden der Rijnlandcommissie zijn post verlaten. Aan de zitting, waarop deze besluiten ge nomen werden, namen ook dc Italiaanschc vertegenwoordiger en de Britsche Hooge Com missaris deel. Laatstgenoemde onthield zich van stemming, volgens instructies van zijn regeering. Naar verluidt, beraamt de Fransche re geering met het oog op de uitdagende hou ding van Duitschland het nemen van verdere sancties. Sommige daarvan werden reeds ge- meldyzooals de arrestatie van eenige mijneige naars wegens ongehoorzaamheid, de omsin geling van het Roergebied door een douane cordon en de bewaking van alle toegangen en uitgangen van het Roergebied. Ook is het mogelijk, dat eenige mijnen ge- confisceerd zullen worden, en dat men ook nog tot andere maatregelen zal overgaan. Naar wordt gemeld, zijn de operaties in het Roergebied zoo omvangrijk geworden, dat er sprake is, een Hooge Commissaris te benoe men, die het gezag in handen zal hebben en verantwoordelijk zal zijn voor alle maatregelen op militair en civiel gebied. Thans moeten alle bevelen nog te Parijs worden bekrachtigd, hetgeen groote vertraging veroorzaakt. Volgens te Brussel ontvangen officieele be richten hebben de Franschen en Belgen op de gehouden bijeenkomst met afgevaardig den der vakvereehigingen van spoorwegarbei ders en beambten in het Roergebied mede gedeeld, dat met ingang van gister dc treinen met kolen en cokes naar Frankrijk en België moesten worden gezonden. Hij deed een beroep op het personeel om mede te werken. Gistermorgen is een trein met cokes naar België gezonden. Duitsch personeel heeft aan de inlading en verzending medegewerkt, naar het heet, maar hier tegenover staat het bericht uit Berlijn, dat aan de beambten en arbeiders der rijksspoorwegen, op grond van de bepalin gen, uitgevaardigd door den rijkskolencommis- saris, verboden is, behulpzaam te zijn bij het vervoer van steenkool voor Frankrijk of België of ertoe mede te werken, de Duitsche kolen- treinen in de richting van deze landen te doen loopen. 't Staat dus nog te bezien, hoe de arbeiders zich verder zullen gedragen. Uit alles blijkt thans duidelijk, dat de veiwar- ring in 't bezette gebied groot is. Duitschland protesteerden verbiedt, maar 't schijnt er niet veel mee te winnen, want Frankrijk zet door, 17 XXII. Het waren de laatste woorden van de een zame, op Sturmfels als levend begraven tachtig jarige. Een dokter maakt vroeg kennis met sombere, schrille toestanden. Hoeveel lijden, weeklachten, verwenschingen en morrend zwijgen had ik al bijgewoond „Een weldaad Opgevangen van deze lippen, hadden die woorden voor mij beteekenis. Nog dienzelfden avond sloeg ik het dagboek open. Welk een onderscheid tusschen het ronde, wilde, maar ferme kinderhande der eerste blad zijden en het nog altijd vaste, breede schrift der laatste regels „Laat uw dagboek getuigen voor uw levens leuze in deze eeuw van pessimisme, van grom men en morren, van ondank en zelfzucht," dacht ik na de lezing. Margaretha's dagboek. 1 Juni 1774. Grootvader is dood. over 't hoofd ziende, dat het hiermee groote ver bittering veroorzaakt. De houding der mijnwer kers schijnt nog niet bepaald te zijn, maar zouden ze eventueel tot staking besluiten, de ellende zou niet te overzien zijn. Ook met de levensmiddelen voorziening komt Duitschland in een benarde positie, 't behoeft daarom niet te verwonderen, dat de „Times" weet te melden, dat thans een vertrouwelijke Duitsche missie naar Londen is vertrokken, om de Britsche interventie in de crisis betreffende het Roergebied te verzoeken. Kalme bespreking schijnt ook de eenigste oplossing. DE COMMISSIE VAN HERSTEL. De Commissie van Herstel begint aan het einde dezer week haar beraadslagingen over de voorwaarden voor een moratorium aan Duitschland. De Franschen hebben hun plan zoo goed als gereed. Poincaré had op de Quai d'Orsay bespre kingen met de Lasteyrie, Le Troquer, Reibel en anderen. Hoewel de Franschen niet veel gevoelen voor de inmenging van een derde mogend heid, kan de spanning tusschen Parijs en Lon den een punt bereiken, dat het vinden van een uitweg noodzakelijk zal maken. Het is niet onmogelijk, dat de besprekingen tusschen alle geallieerde regeeringen en de Duitsche regeering door tusschenkomst van dc Commissie van Herstel zullen, worden her vat. Wanneer de „Times" goed is ingelicht, zal aan Duitschland gelegenheid worden gegeten, opmerkingen te maken en voorstellen aan de Commissie van Herstel te doen. Op deze wijze zou een oplossing kunnen worden gevonden. Te Parijs hecht men geen waarde aan ge ruchten omtrent een bemiddeling van den Volkenbond. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Naar uit Lausanne wordt gemeld, verklaarde de Britsche gedelegeerde in den loop der dis cussie in de subcommissie over het onderhoud der graven nadrukkelijk, dat in Groot-Brit- tannië en in de Dominions groote beteeke nis wordt g' hecht aan de graven der uit die landen afkomstige soldaten op Gallipoli en elders. Dit scheen grooten indruk op de Turk- sche gedelegeerden te maken, doch zij verzoch ten om tijd, ten einde over de kwestie te kun nen beraadslagen. Zij gaven toe, dat aan de Engelschen het recht dient te worden toege kend, een onderzoek in te stellen naar hun vierduizend vermisten, zoodat zoo mogelijk zou worden vastgesteld, welk lot hun ten deel is gevallen. De lurken zouden natuurlijk het zelfde recht hebben. De geallieerden verlangen, dat hun defini tief al het gebied zal worden afgestaan, waar zich de graven hunner gesneuvelden bevin den. In het ontwerp der geallieerden met be trekking tot de uitwisseling der krijgsgevan genen, dat door de lurken is aanvaard, wordt bepaald, dat er geen vergoeding zal worden gevorderd voor het levensonderhoud der krijgs gevangenen en dat al hun eigendommen hun zullen worden teruggegeven. Deze overeen komst geldt voor beide partijen, evenals voor de geallieerden en de I urken. ZWEDEN. Op 29 Januari zal de uitsluiting ingaan voor de arbeiders der ijzergieterijen en houtpulpl'abrieken en voor die in het bouwmaterialenbedrijf. Hier door zullen respectievelijk 20.000, 17.000 en 4000 Eergisteren is hij gestorven. Hij is niet ziek geweest, alleen maar een beetje slaperig de laat ste dagen. „Ik heb zwaar gedroomd," zei hij aan het ontbijt, „wil je mij den „Nieuwsbode" doorlezen, Margreet Mijne oogen schemeren vandaag." Onder het voorlezen sliep hij weer in. Ik riep Moeder. Zijne handen waren zoo wit en zoo koud, en er was iets in zijn gezicht, dat mij deed opspringen. „Hij zal nooit weer wakker worden," zeide Moeder 's middags, toen-zij, steunende op Vader, uit Grootvader's slaapkamer kwam en bitter schreide „ga naar binnen, kind, en zeg Groot vader voor het laatst vaarwel Dit deed ik,maar toen ik mij over Grootvader boog om hem te kussen en mijn lippen zijn koud, zijn ijskoud voorhoofd aanraakten, verschrikte ik en liep de kamer uit. Het is heel akelig om dood te gaan. 's Avonds kwam mijn peetvader, en gisteren en vandaag weer Toen was ik juist: in den tuin. Ik had rechter Mastel aan onzen Toni hooren vragen, hoe laat de begrafenis den volgenden dag zou zijn zijne vrouw wilde dan een krans op de kist komen leggen. Dat wilde ik ook, een heel mooien en daarvoor was ik in den tuin gegaan. „Alleen de witte," had Toni mij nageroepen, maar Toni wist niet, dat Grootvader veel meer van gekleur de bloemen hield. Er waren er zoovele rozen, [IdCfjA dvertentiëni 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. arbeiders worden getroffen. Bovendien is tegen 1 Februari een uitsluiting afgekondigd voor de werklieden in de houtzagerijen, waardoor 24.000 man broodeloos zullen worden. In totaal zullen dus door deze uitsluitingen 65.000 werk lieden op straat komen, als voor den fatalen datum van 29 Januari geen overeenstemming tusschen de organisatie van werkgevers en werknemers is verkregen. De minister van Arbeid heeft verklaard, dat hij nog heden voorbereidende maatregelen zal nemen voor een bemiddelend optreden van de regeering. RUSLAND. Voor het gerechtshof te Petrograd is dezer dagen het proces begonnen tegen den bisschop Ciëplak en nog 15 andere katholieke priesters, die worden beschuldigd van contra-revolution- naire handelwijzen. In verband hiermede,spreekt men van een verscherpte anti-katholieke actie in Rusland. Te Petrograd en Moskou zijn de Poolsche katholieke kerken gesloten. De Fran sche katholieke kerk te Petrograd heeft even wel nog geen hinder van de Sovjet-autori teiten ondervonden. IN HET MEMELGEBIED. Uit Koningsbergen wordt gemeld, dat de hoofdmacht der Litauers Memel weder heeft verlaten. Slechts enkele Litausche comman do's zijn achtergebleven. Daar eenige troe- pen-afdeelingen reeds de grens hebben over schreden, neemt men aan dat de Litausche benden naar Litauen zullen terugkeeren. Te Londen wordt erkend, dat de houding van Polen tegenover de gebeurtenissen in het Menjelgebied geheel correct is. De berichten omtrent Poolsche troepenconcentraties in de buurt van Memel of elders kloppen ook niet met de informaties die te Londen ontvan gen zijn. S OOSTENRIJK. De commissaris-generaal, mr. Zimmerman, stond gister een intervieuw toe aan de ver tegenwoordigers der pers. Mr. Zimmerman constateerde hierbij o.a., dat de gebeurtenis sen in het Roergebied geen storenden invloed uitoefenen op de crediet-actie ten behoeve van Oostenrijk. Integendeel, zoo verklaar de de geintervieuwde er zijn reeds onder handelingen aangeknoopt met internationale financieele kringen ter verkrijging van de be- noodigde credieten. De Fransche regeering heeft er in toege stemd, dat het resteerend gedeelte van het door Frankrijk verleende crediet, dat als on derpand voor een voorloopige leening zou dienen, aan de Oostenrijksche regeering wordt verstrekt. Hetzelfde wordt binnen enkele da gen verwacht ten aanzien van het Tsjechi sche credietsaldo ten bedrage van 81 millioen Tsjechische kronen. CHINA EN JAPAN. Het Huis van Afgevaardigden te Peking heeft een resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de 21 eischen van Japan van nul en geener waarde zijn en waarin er verder bij de regeering op aan wordt gedrongen, de terug gave van Dalny en Port Arthur tegen 26 Maart te verzekeren. ALLERLEI. Uit Brussel De liberale senator voor Luik, Magnette, heeft gistermiddag bij het bureau van den Senaat een nieuw wetsontwerp in zake de Vlaamsche Hoogcschool ingediend. Dit ontwerp goudenregens, seringen, paarse lussen, eglan- tier, meidoorn de tuin was nog nooit zoo mooi geweest, juist nu Grootvader hem niet meer kon zien. Arme Grootvader, hij zou alles hebben voor het laatst Ik plukte af, waar ik bij kon, zette mij op het gras tusschen den hoop in en was druk bezig aan mijn krans, toen de Vrijheer voor mij stond. „Gij kunt hem niet meer zien," zeide ik zonder op te kijken, daar ik moeite had om mijne tranen te bedwingen, „nooit meer: de kist is al dicht. Moeder is o zoo bedroefd. Wilt gij niet binnen gaan, Baron Siegfried?" „Baron Siegfried Goed dat Vrouwe Aurora mij niet hoorde „Laat dat kind die dwaze ge woonte afleeren zij is twaalf jaar oud genoeg om te weten wat zij zeggen moet," had zij verle gen halfluid aangemerkt. Maar mijn peetvader had mij glimlachend toegeknikt en geantwoord, dat hij het graag hoorde. Het aantal van hen, die hem zoo genoemd hadden bij het leven van zijn vader, werd met elk jaar kleiner. Het was weer kleiner geworden nu Grootvader or niet meer was. Dacht hij daaraan Hij had een tros gouden regens opgenomen en plukte al de kelkjes af, zonder het te weten zijn oogen keken alsof ze heel in de verte iets zagen. „Wilt gij niet binnengaan?" vroeg ik weer. „Neen, ik kom morgenochtend vroeg terug. Zeg dat aan uwe ouders." Hij legde mij even de vraagt de oprichting te Gent van een volledige Vlaamsche universiteit, geheel afgescheiden van oe Fransche universiteit. Het voorstel is mede dnderteekend door senatoren van drD partijen. Uit Berlijn De FYansche overste, op wiens last op de Duitsche chauvenistische demonstran ten te Bochum is gevuurd is overgeplaatst. Ook het regiment, aan het hoofd waarvan hij stond, zal worden vervangen. De Duitsche regeering zal in verband met dit incident een protest indienen bij de Fran sche regeering. Verschillende Engelsche bladen beschul digen de Duitsche mijneigenaren in het Roerge bied van zware belastingontduiking, die een som van 41.000 millioen mark zou bedragen. Uit Riga Het hoofdbestuur van de Derde Internationale heeft aan het bestuur van het I. V. V. te Amsterdam voorgesteld, te zamen een comité van actie te vormen tot bestrijding van het wereldfascisme. Naar het „Berliner Tageblat" verneemt, kan er met zekerheid op gerekend worden, dat de Duitsche regeering formeel protestee ren zal tegen het in beslag nemen der doma- niale bosschen op den linker Rijnoever door Frankrijk, België en Italië. Uit Delhi Er loopen hier hardnekkige geruchten, dat lord Reading, de onderkoning van Britsch-Indië, in het voorjaar zal aftreden. Binnenland. Gedep. Staten, Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan de besturen van polders en waterschappen in deze provincie een circulaire gericht, betreffende het stellen van zekerheid door het opnemen van kas en boeken van de penningmeester van pol ders en waterschappen. In deze circulaire wordt gezegd, dat ten gevol ge van gepleegde onregelmatigheden door den penningmeester van een der polders in deze provincie in de kas van die instelling een aan zienlijk tekort is ontstaan deze schade zal, door dat de betrokkenen inmiddels in staat van fail lissement is verklaard,vermoedelijk grootendeels door den polder gedragen moeten worden. Deze voor dien polder zoo nadeelige stand van zaken is mede mogelijk geworden, doordat indertijd verzuimd is, voor het stellen van de bij het re glement gevorderde zekerheid door den penning meester zorg te dragen tevens is het bestuur in gebreke gebleven, zijn verplichtingen met betrekking tot het opnemen van kas en boeken van dien beambte na te komen. Gedep. Staten vinden in het bovenstaande aanleiding, den besturen van polders en water schappen, voor zooveel noodig, met nadruk te verzoeken, voor het stellen van zekerheid door den penningmeester en het nazien van diens kas en boeken, nauwkeurig zorg te dragen. Gedeputeerde Staten hebben aan de directie der Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen te Haarlem, vergunning verleend tot het aan leggen en in stand houden van een gedeelte van den electrischen spoorweg van 's-Gravenha- ge over Voorburg naar Leiden. Nederland en België. Naar uit Brussel wordt gemeld, worden, met ingang van 1 Februari a.s., de paspoorten voor het verkeer tusschen Nederland en België afgeschaft. De Nederlanders kunnen van genoemden da tum af voor een reis naar België volstaan met een nationatiliteitsbewijs met portret, en de Belgen voor een reis naar Nedeiland met een identiteits kaart met portret. hand op het hoofd, keek van mij naar den krans, scheen iets te willen zeggen, maar glimlachte even en ging langzaam den tuin uit. 24 Juni. Om negen uur waren ze al in huis, de zwarte mannen, die Grootvader zouden wegbrengen. Vader was met hen naar de sterfkamer ge gaan. Ik zat naast Moeder in het voorhuis, waar wij 's zomers wonen, en hield haar hand vast. Baron Siegfried was binnengekomen en sprak haar fluisterend toe. Alles fluisterde, alles was gedempt, alles was zwart en treurig geweest om en in ons, en al die dagen waren de luiken gesloten gebleven. Wat kwam het er voor ons op aan of de zon al scheen, nu Grootvader daar niets meer van genieten zou Zoo zaten wij met ons drieënBaron Sieg fried tusschen Moeder en de voordeur, opzette lijk zóó, geloof ik, om haar te besparen wat komen moest. Grootvader's deur was openge gaan. Er volgde een geschuifel, een fluisteren Daar kwam de kist aan Een verblindend licht viel door de wijd geopende voordeur. Buiten stonden wel honderd menschen. Een laatste bemoedigende handdruk van Baron Siegfried en hij ging. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1