Het oude Kasteel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM Waaioin teea lid van de S.D.ÏLP. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Zaterdag 20 Januari 1923. No. 13544 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen een verzoek van FRANCISCUS VAN HARMELEN, alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholvrije drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de consumptietent op het ter rein van de Schiedamsche Voetbal Veieeniging ,,S.V.V." aan den West-Frankelandschen dijk;en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekend making tegen het verleenen van verlof schrifte lijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingediend. Schiedam, 20 Januari 1923. In de laatste dagen werd er deur aan deur een circulaire uitgereikt, getiteld „Waarom lid van de S.D.A.P.," waarin de nog onbewuste ar beiders en arbeidsters worden aangespoord zich bij het bewuste deel der arbeiders! lasse aan te sluiten, indien men zijn eigen belang en het welzijn der maatschappij wi de bevorderen. Het is natuurlijk weer een geschrift vol leugens en bedrog, hetwelk dienen moet om de goed- geloovige gemeente zand in de oogen te strooien, ten einde de roode partij te versterken. Het is mij onbegrijpelijk, hoe de S.D.A.P. zich nog maar altijd aan kan dienen als een arbeiderspar- tij. Immers niet alleen voor de arbeiders, maar ook voor de bourgeoisie en de kapitalisten is er plaats in de S.D.A.P. De Sociaal-democraten schetteren altijd hard tegen de kapitalisten, tegen de couponknippers, maar vinden die brandkastbezitters blijk baar nog zoo kwaad niet, wanneer zij maar lid van de S.D.A.P. willen worden. Zij achten het de taak der sociaal-democratie de kapitalisten te bestrijden^ Laten zij in hun eigen partij er dan aanstonds mee beginnen. Immers hun voormannen, die hen in de ver schillende publieke lichamen, zooals gemeente raden, 2e Kamer, Provinciale Staten, vertegen woordigen, of die als employé of directeur van een of andere bankinstelling of naamlooze ven nootschap een pracht-positie bekleeden, kan men geiust onder de bou geoisie of kapitalisten rangschikken. De Sociaal Democraten ageeren steeds hevig tegen de Communisten, die feitelijk niets anders doen dan de leer van de S.D.A.P. consequent doorvoeren. Ik geloof echter, dat de commu nisten meer recht van spreken hebben, wan neer zij de socialisten verwijten, dat hun partij aardig aan het verwateren of verburgeren is. Immers, dat degene, die over de ruggen der roode arbeiders omhoog geklommen zijn en thans een flinke positie bekleeden, het er goed van nemen, dikwerf beter dan menig burgerman, is meer dan eens waargenomen en aangetoond. En dat zij, die wat hooger staan op de maat schappelijke ladder, met heel wat meer égards behande.d worden, bleek o.a. zeer duidelijk uit de begrafenis van hun partijgenoot Spiek man te Rotterdam, toen de heeren met hooge hoeden op het kerkhof werden toegelaten en de 18 Nu was het tijd om mijn krans te halen. Met moeite drong ik door. Hij lag eindelijk op de baar. .tusschen al die witte, bleeke bloemen. Niet lang. Een der dragers nam er hem weer even gauw af. Ik kreeg een gevoel of Grootvader zelf hem afweerdeik had hem zoo dikwijls verdriet gedaan door mijn onoplettendheid en onbe suisdheidGoddank, hij lag er weer mijn krans bedoel ik. Baron Siegfried had den drager een wenk gegeven. Dominee Kerner uit Birkenbach vroeg aan allen, die Grootvader hadden liefgehad, om hen op zijn laatsten tocht te vergezellen. „Ga naar huis, Margreet", zeide Vader, toen hij mij zag medegaan. „Allen, die hem liefhad den Ik knikte van neen en liep mede, door mijn tranen heen kijkende naar mijn krans, die mij nu toch wel wat-heel vreemd voor kwam, te midden van al dat stille, doodsche Wit. „Laat Margreet met mij mqdegaan, Albrecht," zeide Baron Siegfried bij het terugkeeren. „Dan mannen met petten netjes voor het hek konden blijven staan. Ziedaar weer een der schitterende voorbeelden van hun hooggeprezen gelijkheid. Arbeiders, laat u niet misleiden door het schelden tegen het kapitalisme, Geloof mij de mannen der S.D.A.P. gaan even gretig als de begeerigste kapitalist achter de blinkende rijks daalders aan. In de verspreide circulaire hamert men weer op het oude aambeeld. Er wordt n.l. in beweerd, dat het kapitaal de wereld regeert, dat het wel en wee der arbeidersklasse in de handen der kapitalisten berust en dat wij dientengevolge in een maatschappij leven vol schrijnende tegen stellingen, waarin naast de tartende weelde de bitterste armoede heerscht. Tegen zulk een maatschappij heeft het bewus te deel der arbeidersklasse den strijd aan gebonden om een nieuwe en betere maatschap pij te stichten n.l. de socialistische. Hieruit moet men dan besluiten, dat er alleen van een socialis- ische maatschappij heil te verwachten is. Nu als men eens heenblikt in de wereld en gade slaat, hoe het er in landen en steden uitziet, die leven onder socialistisch regime, dan komt men wel tot een andere conclusie. Veel beloven en weinig geven, dat is hun leuze. Het zou een geringe moeite zijn eens uit het verledene aan te toonen, dat de sociaal-democra ten in plaats van het volk gelukkig te maken, heel dikwerf een zee van ellende over het volk hebben uitgestort door de verschillende stakin gen, die zij ongemotiveerd geproclameerd heb ben en die het proletariaat een groote schade berokkend hebben. En is het in de landen, waar zij de lakens uitdeelen, zoo'n dorado voor het volk'? Gij weet wel beter, lezer. Laat u maar niets wijs maken. ITet is eenvoudig een utopie van de roode heeren, om armoede, ellende en rampen uit de wereld weg te nemen. Armèn zult gij altijd bij u hebben, sprak Christus en daarmede gaf Hij te kennen, dat er immer in de wereld een stands-verschil zou heerschen en in zijn Alwijs- heid wist Hij het beter dan de socialistische bedriegers, die hun kracht zoeken in holle phrasen en meermalen getoond hebben, hoe onbetrouwbaar zij zijn. Niemand zal het ooit tegen het kapitalisme kunnen bolwerken. Wel kan men de wereld ten onderste boven keeren door anarchie en revolutie zooals in Rusland, zoodat de prole tariërs de bezitters worden van 't kapitaal en de kapitalisten van weleer met den bedelnap moeten rondloopen. Maar dan verkies ik toch altijd nog liever te leven onder Christelijk bewind, dan onder het socialistisch of communistische régime. En daarom, wilt gij verbetering bfengen in de schrijnende tegenstellingen der maatschappij en de heerschende wanverhoudingen zooveel mogelijk zien te beperken, dan hebt gij uw katho lieke vereenigingen, die u den weg wijzen en uw waarachtige belangen behartigen, zoodat gij om tot lotsverbetering te komen u niet bij de S.D.A.Pbehoeft aan te sluiten. In bovenge noemde circulaire klinkt u ook het zoet gefluit van den vogelaar tegen, wanneer beweerd wordt, dat bet een grove leugen is, als zou het socialisme gericht zijn tegen de beginselen en instellingen van het christendom en de kerk. Het is of wij hier het woord vernemen van 'n bekend socialist die eenmaal schreef„Onze partij die zich van haar eigen wezen wel bewust en oprecht is moet noodzakelijk godsdienstloos wezen. Wij kun nen echter dat, zoo noodig, wat verbergen. zij het alleen maar om aan het woord te kunnen ko men." Het socialisme niet tegen den godsdienst kan zij met Bodo spelen. Vanavond om acht uur bezorg ik haar weer thuis." „Ik ben toch blij, dat ik de mooiste bloe men voor Grootvader heb afgeplukt," zei- de ik, nog altijd snikkend, op het slot tot Bodo. Bodo antwoordde niet. Hij hield een groot boek met platen onder den arm en was vol ver langen om mij dat te laten zien. Het was mooide lotgevallen van Robinson Crusoë, en het was nog mooier om op zolder Robinson Crusoë te spelen. Wij bouwden, een hut van kisten en planken. Bodo was Robinson en ik Vrijdag. Als de klok sloeg en de zware ge wichten in den toren naar beneden ratelden, kwamen de wilden. Bodo's gouverneur was de koning van de wilden. Als die naar ons kwam kijken, scholen wij weg en hielden ons dood stil en luisterden en beefden. .Alles heel prettig en natuurlijk. Bodo houdt niet van zijn gouver neur. Bodo is wild en de gouverneur heel stijf en heel streng. Wij aten op de leerkamer. Na het eten speelden wij verder in den tuin onder en in de boomen. 's Avonds bracht Martijn, Baron Siegfried's kamerdienaar, mij thuis'. Eerst toen bedacht ik, dat ik niets aan Groot vader zou kunnen vertellen en schaamde ik mij, dat ik zooveel pleizier had gehad. 1 September. „Dat gaat niet zoo langer. De Vrijheer heeft tot nog toe het benoemen van een nieuwen houtvester uitgesteld om onzentwil, om ons Hoe dikwerf is deze leugen niet weerlegd? De godsdienst, zegt Karl Marx, de leidei van het socialisme, is een hersenschim en de opium des volks. Bebel beweert, dat christendom en socialisme tegenover elkaar staan als water en vuur. En heeft Troelstra eenmaal niet gezegd, dat het geloof aan God een hinderpaal is om sociaal democraat te worden. Zoo ziet men, hoe de S.D. A.P. krachtens haar beginsel de vijandin van den godsdienst moet zijn en welke pharizeesehe huichelaars degenen zijn, die het tegendeel beweren. En in de praktijk is het dan andersis daar een socialist tegelijk een godsdienstig man Neem dan eens een lantaarn en ga zoeken naar zoo'n exemplaar van een godsdienstig sociaal-democraat. En als gev er een gevon den hebt, ga er dan mede rond om hem aan het volk te toonen als een curiositeit of als een groot wereld-wonder. Ja maar wij bemoeien ons niet met den godsdienst, zeggen de socialisten. Deze is pri vaatzaak en ieder moet vrijblijven in zijn ge loof. Welk een schandelijk boerenbedrog. Zij weten wel, die huichelaars, dat, als een maal de mannetjes bij de S.D.A.P. zijn inge lijfd, de godsdienst zal verdwijnen, als sneeuw voor de zon eerst wordt die week, ze mindert en mindert en eindelijk blijft er niets anders over dan een plasje en ook dat verdroogt. „Laten wij aan honderdduizenden van katho lieke arbeiders, die thans nog achter de vanen van het Centrum marcheeren, hun OnzenDieven Heer en hun geloof. Als we ze maar eerst over tuigd hebben, dat ze dezelfde belangen hebben als wij, en dat hun belangen anders zijn dan die van katholieke, protestantsche en joodsche patroons dan komt het andere ook wel te recht. Ik weet dat aan mijn eigen geschiedenis „Zoo sprak eenmaal de sociaal democraat Fischer op den partijdag te Stuttgart. Erg vleiend was de laatste bekentenis voor den spreker nu juist niet, Toch werd hij aan het slot van zijn rede minuten lang toegejuicht. Of ze het ook allen daarmee eens waren „Toen onze partij grooter .werd, heeft ze met het oog op het beletsel, dat ze ondervond door de godsdienstige gezindheid der boeren, als punt van het program aangenomen Gods dienst is piivaatzaak. Dus slechts om taktische redenen, vooral om stemmen te winnen, is dit punt in ons program opgenomen. Dat is niet alleen tegenspraak, maar zelfs huichelarij Aldus Bernstein in een sociaal-democratische vergadering te Berlijn. En de sociaal-democraat Erdmann schreef in de „Sozialistische Monats- hefte" „Als ik van een sociaal-democraat de erkenning verlang van onze wetenschappelijke grondslagen dan moet ik op de vraag, of een katholiek sociaal democraat- kan zijn, neen zeggen. Het bijbelsch Godsgeloof of de kerkelijke plicht van gehoor zaamheid is niet te vereenigen met een weten schappelijke wereldbeschouwing. Van dit stand punt uit is ook de Kerk in haar recht, als zij zegt, dat een katholiek geen sociaal-democraat kan zijn." Kan het duidelijker Dit zijn geen katholieke voormannen, die u deze waarheid verkondigen, maar de leiders zelf der S.D.A.P. en nog eens, die het tegendeel beweren, zijn volksbedriegers en groote huichelaars. Wie het dus goed meent met het mensch- dom, wie het waarachtig geluk van den werk man nastreeft, wie geen bloedige revolutie in ons vaderland wenscht, hij wachte zich voor de wolven in schapenvacht. En daarom, R.K. arbeiders, waakt over uw niet uit ons huis te verdrijven maar de bosch wachters en jagers missen toezicht en de wild- en houtdieven gaan hun gang." Zoo sprekende kwam Vader verleden week thuis en vertelde wat de laatsten hadden uit gevoerd. Den daarop volgenden nacht werden wij op geschrikt. Vader had, een der vensters ge opend en in het wilde Grootvader's buks afge schoten, alleem om ze te leeren, dat ze niet geheel onopgemerkt waren. Ook de Vrijheer had ingezien, dat een langer uitstel onmogelijk was. Oproepingen in den Nieuwsbode, aanplakbiljetten in de omliggende steden en dorpen vermeldden op welke dagen de zich aanbiedenden moesten opkomen. Vader had het druk dien eersten daartoe aangewezen dag. Hij had moeder 's morgens laten zeggen, dat hij voor het eten niet thuis zou komen. Eerst veel later, veel later. Hoeveel later wist de man, die de boodschap overbracht, niet te zeggen. „En ik heb zijn lievelingsgerecht klaarge maakt," zeide Moeder, toen de man vertrokken was. „Weet je wat, Margreet, je moest Vader opzoeken en zeggen, dat ik het avondmaal tot acht uur zal uitstellen. Het zou jammer zijn als hij de lekkere forellen moest missen, en tot morgen kan ik ze niet bewaren.' Naar Vader gaanHet ambtshuis, waar bij zijn bezigheden had, besloeg met zijn wacht-, belangen. Begrijpt het en zegt het voort Omdat de S.D.A.P. geen eigenlijke arbei ders partij is, omdat zij veel belooft en weinig geeft, omdat zij haar eigenbelang zoekt en niet het belang van de arbeiders, omdat hare begin selen strijden met den godsdienst, met het vaderland en het gezag, met de zedelijkheid met de lotsverbetering van den werkman, wordt daarom qeen lid van de S.D.A.P. W. Builenlandsch Nieuws. IN HET ROERGEBIED. 't Spant er nog steeds. Gistermorgen is begonnen met de inbeslag neming der staatsmijnen in de streek van Buer en Horst-Emscher. Fransche troepen omsingel den de mijnen en namen de directeuren in hech tenis. Te Westerhold zijn volgens ontvangen berichten ook de kolen-expediteurs door de troepen gearresteerd. De Fransche officieren hebben zich met de bedrijfsraden in verbin ding gesteld. Deze antwoordden onmiddellijk met een protest en stelden de volgende eischen °P lo. Onmiddellijke vrijlating der directeuren en employé's. 2o. Verwijdering van de militairen uit de mijnen. Deze eischen zijn niet geheel van de hand gewezen. De Franschen trachten veeleer door onderhandelingen de bedrijfsraden voor zich te winnen, uit enkele mijnen trokken ze zich reeds weer terug. Volgens de gister te Brussel uit het Roerge bied ontvangen officieele berichten zijn de Fransche en Belgische troepen gistermorgen begonnen met het requirceren der producten van de cokesfabrieken van vier fiscale mijnen. Zooals gemeld, heeft het personeel geprotesteerd tegen de militaire interventie en tegen de ar restatie van den directeur der fiscale mijnen. Het weigerde de wagons te laden, deze buiten de mijn-te brengen en naar de stations te zenden. De arbeid wordt bijna overal voortgezet, doch gistermiddag zou het personeel een ver gadering beleggen, welke er over zal beslissen, of het al dan niet in staking zal gaan. Het be sluit der arbeiders is nog niet bekend. Wan neer in de vier in beslag genomen mijnen het werk is gestaakt, zijn er 16.000 arbeiders werk loos. In dat geval zou men de mijnen geheel onbeheerd laten, hetgeen voor de eigenaars een ramp zou zijn, daar de mijnen vermoede lijk na verloop van een maand niet meer in exploitatie zouden kunnen worden genomen. De Franschen zijn gister ook begonnen nmt de inbeslagneming van de gelden bij het filiaal der Rijksbank te Dusseldorp. De intergeallieer- de Rijnlandcommissie liet ook te Wiesbaden Mainz, Worms, Bingen en Bonn de gelden der filialen van de Rijksbank in beslag nemen en verbood alle betalingen. Later evenwel werd da inbeslagneming beperkt tot de saldi der douane- bureaux en Finanzamter. Gistermorgen half elf Werd het filiaal der Duitsche Rijksbank te Dusseldorp door Fran sche soldaten bezet. Een auto, die een geld zending van 150 millioen mark naar een der groote banken wilde overbrengen, Werd in beslag genomen. Daarop besloten de banken haar bureaux te sluiten. Reuter verneemt, dat de Italiaansche regee ring stappen heeft gedaan, om met nadruk aan de Britsche en Fransche kabinetten te verklaren, dat Italië den toestand in het Roer gebied zeer gevaarlijk acht- Hoewel Italië geen verhoor-, schrijvers- en rentmeesterskamers de geheele benedenverdieping van den linkervleu gel van het slot en keek uit op de binnenplaats. Wat al ramen, waardoor ik Baron Siegfried kon zien Dan volgde er gewoonlijkeen uitnoodiging om binnen te komen en met Bodo te spelen. In minder dan een halfuur was ik op het slot. De wachtkamer was vol en ik kon vader in het eerste uur niet spreken, werd mij gezegd. Zoo zette ik mij in een vensterbank en verdeelde mijn aandacht tusschen wachtkamer en binnen- 1 Geen Bode en geen Baron Siegfried. Ik keek de wachtenden rond. Velen daarvan kende ik, meest lieden uit den omtrek. Eén niet een reus. Zoo moesten de wilden van Bodo's boek er uit zien. Ik kon mijn oogen niet van hem afhouden. Hij merkte het, lachte en kwam op mij af, „Wil je ook houtvester worden vroeg hij, terwijl hij mij naar zich toe wilde trekken. Ik geloof niet, dat hij mij pijn wilde doen of schrik aanjagen, maar hij deed beide. Met een kreet stoof ik naar buiten Daar stond Bodo. „Wat is er heeft iemand je kwaad gedaan? vroeg hij driftig. Hij trok mij mede naar de boekerij, waar nieuwe schrik de Vrijvrouwe zat te schrijven. 3ij sloeg geen acht op ons en ik vertelde van den reus en mijn angst. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1