Het oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETOAL 46ste Jaargang. Maandag 22 Januari 1923. No. 13545 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of kraehtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 18 Januari 1923 het verzoek van W. DE GEUS en A. VAN WAART om vergunning tot oprichting van een kalkmalerij in het pand Westvest 1, kadaster Sectie C. No. 1181, met een electromotor van 2. P.K., drijvende een kalkmolen,VERDAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 22 Januari 1923. Buitenlsmdseh Nieuws. IN HET ROERGEBIED. Stakingen. 't Begint er in het Roergebied hoe langer hoe hachelijker uit te zien. De arrestaties van verschillende mijneige naren hebben tot gevolg gehad, dat reeds in verschillende mijnen door de arbeiders het werk is neergelegd en zoolang de directeuren niet in vrijheid zijn gesteld, schijnt men lijdelijk verzet te willen plegen, d.i. slechts zooveel te doen, dat de mijnen niet in verwaarloosden toestand zul len komen. Het spoorwegpersoneel is ook niet meer van plan gewoon aan den arbeid te blijven, het ver klaarde zich met de mijnarbeiders solidair. Gister zijn in het Roergebied de eerste spoor wegstakingen uitgebroken. Het waren nog slechts stakingen op zeer kleine schaal. De spoorweg beambten en arbeiders hebben besloten het werk neer te leggen, zoodra de bezettingstroepen hen dwingen zouden tot het verrichten van werk, dat door den rijksverkeerminister is ver boden. Op een vijftal stations achtten de ar beiders dit oogcnblik gister gekomen. Gistermorgen in de vroegte om vijf uur, nadat een klein meeningsverschil tusschen de spoor wegbeambten en de Fransche soldaten een woordenwisseling had doen ontstaan, legde het geheele personeel van het centraalstation te Dortmund het werk neer, welk voorbeeld tien minuten later werd gevolgd door het personeel op het station Dortmund-Süd. De stationschefs te Dortmund werden door de Franschen ge arresteerd. Later op den dag werd .het werk eveneens neergelegd op de stations Langendreer, Horde, Bochum en in den avond te Dusseldorp. Met het oog op deze staking zijn de Fran schen overgegaan tot het laten rijden van en kele treinen met Fransch personeel. Tot nu toe zijn slechts dertig Fransche conducteurs en machinisten overgekomen, doch er zijn maat regelen genomen om het internationaal ver keer in stand te houden, alsmede voor hét ver voer van steenkool en levensmiddelen. Zes gearresteerde mijneigenaren, o.w. Thijssen, bij wien 65000 arbeiders werken, bevinden zich thans in de strafgevangenis te Mainz, waar zij op denzelfden voet worden behandeld als de overige gevangenen. Dinsdagmiddag om half twee zullen zij voor den krijgsraad worden gebracht. De ge zinnen van de beklaagden ontvangen duizenden telegrammen, vooral uit Zuid-Duitschland en Hamburg. De familie Thyssen ontving o.a. een' telegram van den rijkskanselier, waarin deze verklaarde „Des te brutaler het geweld is, dat tegen ons wordt gebruikt, des te krach tiger zullen wij ons verzetten." 19 Toch had zij geluisterd Ik moest mijn ver haal nog eens doen.' „Vraag naar de naamlijst van hen, die zich Voor den post van houtvester hebben aangemeld gelastte zij. Zij bleef lang op het papier turen. Het trilde in haar vingers. „Ga den man roepen, die u straks heeft toe gesproken," gebood zij, zonder op te kijken, „en breng hem hier. Bodo, blijf op de gang, totdat ik je roep." Wat een reus," zeide Bodo zacht en op be schermenden toon, toen de onbekende in de boekerij was verdwenen. „Ik begrijp, dat meisjes bang voor hem zijn." „Jongens ook, als hij op hen toeschiet." Bodo lachte. „Gij ook," hield ik vol. „Als ik een meisje was. „Uwe moeder is niet bang voor hem „Hij krijgt troef," zeide Bodo, een en al nieuwsgierigheid en voldoening. „Mama is bang Ook zijn reeds eenige hooggeplaatste Duitsche ambtenaren uit het Roergebied verbannen. Leggen alle mijnarbeiders het werk neer, waar wel kans toe is,dan zullen bij deze staking300.000 man zijn betrokken, 't Zal dan inderdaad Frank rijk niet meevallen, om evenwicht in den toe stand te houden en zich de benoodigde kolen te verschaffen, temeer daar Duitschland nu ook in Engeland reeds de meeste voorraden kolen heeft opgekocht. De minister van Financiën, dr. Hermes, heeft een verordening uitgevaardigd, waarin erop wordt aangedrongen, geen douanegelden en bedragen afkomstig van de geinde Kohlensteuer aan de Franschen en Belgen af te staan. Duitsche ambtenaren mogen de bevelen der Rijnlandcommissie, waarbij hun wordt gelast, Duitsche gelden aan vreemde mogendheden af te staan, niet opvolgen. Het Rijksverkeersministerie heeft aan —de Rijnscheepvaart verboden, de inlading, de over lading en het transport van reparatiekolen naar Frankrijk en België, alsook het transport van die kolen naar andere landen. Dit ver bod zal meebrengen dat in het vervoer van re paratiekolen over Rotterdam en Antwerpen een stilstand komt. Daar het overgroote deel der reparatiekolcn uit het Rijngebied komt, zal de Rijnscheepvaart van dit verbod groote nadeelen ondervinden. Verschillende sleepkanen zijn reeds door de Fransche controle tegengehouden. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De delegaties van Nederland, Spanje en Dene marken hebben aan den voorzitter der confe rentie een nota gericht, waarin zij verzoeken om hun mede te deelen, of men voornemens is hen toe te laten tot mede-onderteekening van dat deel van het vredesverdrag, dat betrekking heeft op de economische en juridische bepalingen ter vervanging van de bestaande capitulaties. Eenzelfde nota hebben de drie delegaties ook aan Ismet Pasja gezonden. In de kringen der conferentie is men van oordeel, dat de Turksche delegatie waarschijn lijk niet accoord zal gaan met de onderteeke- ning door niet-geallieerde mogendheden, welke vroeger de capitulaties hebben ónderteekend. Zweden en Noorwegen hebben aan deze nota niet medegedaan, omdat zij reeds desbetref fende verdragen met Turkije hebben gesloten of binnenkort zullen sluiten. In Turksche kringen te Lausanne wordt met betrekking tot de gisteren door Nederland, Spanje en Denemarken ingediende nota opge merkt, dat de Turksche delegatie reeds vroeger naar aanleiding van een dergelijken stap van Belgische zijde als haar standpunt te kennen heeft gegeven, dat het vredesverdrag slechts onderteekend kan worden door de mogendhe den, die officieel aan de conferentie deelnemen. Ismet Pasja verklaarde, dat de Turken echter gaarne bereid zijn, met alle mogendheden, die dit wenschen, onderhandelingen te openen over afzonderlijke verdragen. De leider der Russische delegatie, Tsjitsjerin, heeft den voorzitter der conferentie een nota overhandigd, waarin hij eischt dan nogmaals in de nota mededeeling van den tekst der ontwerp- conventie in zake de zeeëngten en er op wijst, dat zijn delegatie minstens drie dagen noodig zal hebben om het ontwerp te bestudeeren, zoodat de laatste zitting der commissie voor de zeeëngten niet eerder kan worden gehouden dan drie dagen na ontvangst van het document door de Russische delegatie. voor niemand. Afgemarcheerd," besloot hij, den vreemdeling nakijkend, die zich langzaam en verdrietig door de poortgang verwijderde. „Kom je terug, Margreet Ik knikte van ja, kon Vader te spreken krijgen en draafde naar Bodo terug. De gouverneur gaf vacantie. Twee uur later werden wij door een groot rumoer op de binnenplaats gelokt. „Vader, die tciugkomtHij is van middag uit gereden," riep Bodo, en sprong vooruit Ja, de Vrijheer kwam terug, langzaam, bleek, steunende op de schouders van zijn rijknecht. Een opgewonden menigte volgde hem. „Zijne Genade is stroopers op het spoor ge komen zij hebben zich geweerd, zijn hem aan gevallen en zouden hem gedood hebben, zoo er geen hulp ware opgedaagd," riepen twintig monden tegelijk. „Niets dan een schampschot, Aurora," zeide de Vrijheer luid tot zijn vrouw, die uit het hee renhuis toesnelde. „Mórgen zal ik weer beter zijn. Het had anders kunnen afloopen zonder mijn redder. Ik hoop, dat hij zich morgen zal aanmelden. Ik ben hem grooten dank schuldig." Wie de redder was vertelde ons de rijknecht. „Mijn reus," zeide ik teleurgesteld tot Bader. Moeder schudde het hoofd, toen Vader het haar vertelde. „Wilbrant, uit Wisburg," herhaalde zij. „Wil DE VOLKENBOND. De Zweedsche premier Branting heeft ant woord gegeven op een vraag, of hij eenige ver klaring wilde afleggen met betrekking tot zijn plan in zake de schadeloosstelling. Branting zeide, dat hij als lid van den Raad van den Vol kenbond zijn plan niet in het openbaar kon uit eenzetten, voordat door den Volkenbond tot eenige actie was besloten. Hij constateerde evenwel, dat de algemeene opinie in de wereld is, dat deze zaak voor den Raad van den Volken bond moet worden gebracht. Met het oog op den huidigen toestand en de bestaande gevaren voor den vrede wenscht men algemeen een interven tie van den Volkenbond. De Volkenbondsraad komt 31 Jan. te Genéve bijeen. MEMEL. De Britsche consul te Danzig Fry gaat naar Memel, om daar als Britsch lid der buitengewone intergeallieerde commissie op te treden. Hij zal Dinsdag van Danzig vertrekken met het Fran sche adviesjacht in gezelschap van den Fran schen gedelegeerde Clinchant en den Italiaan- schen consul te Danzig. Het doel van deze buitengewone commissie is, om een perma nente oplossing van dc moeilijkheden te Memel te bereiken in overeenstemming met de wen schen der bevolking. HONGARIJE EN ROEMENIE. De intergeallieerde militaire contröle-commis- sie heeft aan den Hongaarschen minister van Oorlog Belitska een memorandum doen toe komen, waarin gezegd wordt, dat de leden der commissie het geheele gebied langs de Roe- meensche grens bij Debrecen, Bekescsaba, Me- zoehegyes en Szeged bezocht hebben, en con stateerden, dat daar nergens bewegingen en concentraties van Hongaarsche troepen zijn voorgekomen. IERLAND. In de gevangenis te Tralee zijn vier mannen terechtgesteld wegens het in bezit hebben van vuurwapenen. Twee andere zijn te Limerick geëxecuteerd, wegens medeplichtigheid aan de vernieling van een spoorlijn. Te Athlone wer den vijf personen terechtgesteld. ITALIË. Mussolini heeft een bezoek ontvangen van de centrale commissie van de Katholieke Actie in Italië, welke verschillende vraagstukken inzake de verhouding van de katholieke in stellingen tot den staat met hem heeft bespro ken, vooral wat het godsdienstonderwijs betreft. Voorts heeft de commissie er Mussolini's aan dacht op gevestigd, dat in verschillende plaat sen weer uitspattingen tegen katholieke ver- eenigingen en geestelijken zijn voorgevallen. AMERIKA EN HET HERSTEL. Uit New-York verneemt de „Tel." De „onverzoenlijken" en ook de democraten eischen volledige inzage en kennisgeving van alle cor respondentie en onderhandelingen tusschen Hughes, Poincaré en Boyden. Borah en John son leiden het onderzoek van een en ander. Er heerscht hier stijgende ontevredenheid over de geheime diplomatie. Jat Sen waren uitgezonden. De ongerustheid te Canton is groot. CHINA. Wei Poe Ping is tot bevelhebber van de troepen te Canton gekozen in afwachting van de aankomst van Soen Jat Sen uit Sjanghai. De constitutionalistische troepen ontwapenen de afdeelingen, die tot bestraffing van Soen die hier houtvester worden Daartegen zal de Vrij vrouwe opkomen." 's Avonds kwam de schout bij ons en vertelde, dat hij last had alle verdere sollicitanten af te wijzen. De Vrijheer had zijn woord aan zijn redder gegeven. „Gij blijft uw huis tot het voor jaar bewonen, Albrecht," eindigde de schout het gezin komt eerst na den winter. De houtvester zal zoolang bij den slotvoogd inwonen. Moeder bleef in gedachten voor zich staren. Zij scheen nog niet van haar verbazing be komen. 30 September. Het is vier Weken geleden, dat Bodo's gou verneur door familieomstandigheden plotseling werd weggeroepen. Vader heeft hem op ver zoek van den Vrijheer les gegeven, niet op het slot, maar bij ons aan huis. Eiken morgen ver schijnt Bodo om half negen, deftig geleid door een bediende; 's namiddags om vijf uur Wordt hij weder afgehaald. Van morgen kwam hij bijzonder vroeg. Ik was nog bezig met het opruimen van het ont bijt. „Ik blijf tot van avond zeven uur I" nep hij op den meesterachtigen toon die hem in oogen- blikken van ontroering eigen is. En tot den bediende die zijn boeken had ALLERLEI. In verband met een in Siberië ontdekte samen zwering vinden daar talrijke arrestaties plaats. Bij de arrestatie van een fabriekseigenaar te Orenburg verzetten de arbeiders zich daartegen. Zij verwondden een aantal politieke agenten der regeering. Later werden 40 arbeiders terecht gesteld. Uit Parijs Marcel Cachin is na door den rechter van instructie Jousselin te zijn gehoord, naar de Santé gebracht en daar opgesloten. Hij heeft een protest ingediend tegen de be schuldiging, de buitenlandsche veiligheid van den staat in gevaar gebracht te hebben. De Grieksche regeering heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij de bezittingen van wijlen ex-koning Constantijn aan den staat vervallen worden verklaard. Uit New-York De Britsche fundeerings- commissie en de Amerikaansche gezant Harvey zijn Zaterdag naar Engeland vertrokken. Uit Weenen De metaalarbeiders in ver schillende groote bedrijven hebben 't werk neergelegd, als gevolg van een loongeschil. Uit Belgrado De bladen melden, dat Bul- gaarsche comitadja's in het Zuidelijk deel van Joegoslavië de grens hebben overschreden. Na een dorp in brand te hebben gestoken en een aantal inwoners te hebben vermoord, trokken zij zich weer terug. Het aantal dooden en gewon den bedraagt twintig. De regeering heeft geld, le vensmiddelen en kleederen naar de inwoners van het verbrandde dorp gezonden. Voortaan zal in ieder dorp van dit gebied een militaire post wor den geinstalleerd. Tegen den Pauselijken legaat in Mexico Mgr. Filippi werd onlangs een uitzettingsbesluit genomen Mgr. heeft nu het eigenlijke bevel niet afgewacht en is voorloopig naar de Ameri kaansche grensplaats Laredo vertrokken. Volgens de „Echo de Paris" is het ontslag van Sir John Bradbury als Engelsch gedelegeerde in de Commissie van Herstel Zaterdag ingegaan. Binnenland. Rembourszendingcn naar Duitschland. De daling van de mark neemt thans zoodanige afmetingen aan, en de kans op koersherstel schijnt zoo gering, dat de Nederlandsche Spoor wegen, in verband met het feit, dat de afrekening met de Duitsche spoorwegen in marken plaats heeft, en tusschen de betaling door het publiek en bedoelde afrekening noodwendig geruime tijd verloopt, gemeend hebben maatregelen te moeten nemen om het ontstaan van vorderingen op de Duitsche spoorwegeh zooveel mogelijk te voorkomen. Dekten de Nederlandsche Spoor wegen zich tot dusverre tegen koersverlies door herleidingskoersen met een zekere marge te hunnen gunste, bij het tegenwoordige verloop van den markenkoers kan dit middel niet meer baten. De Nederlandsche Spoorwegen hebben er daarom tot hun leedwezen toe moeten be sluiten, met ingang van 22 dezer op zendingen naar Duitschland, alsmede naar andere landen via Duitschland, geen remboursementen of voorschotten meer toe te laten. Ook ten opzichte van de wijze van betaling van de vrachten zullen maatregelen moeten worden genomen. Hoe deze zullen uitvallen staat thans nog niet vast. Nederland en Tsjeeho-Slowakije. Naar het departement van buitenlandsche zaken mededeelt, heeft Zaterdagavond in Den Haag de onderteekening plaats gehad van een gedragen „Kom mij geen minuut vroeger halen. Meteen ontrukte hij hem het pak, wierp het op tafel, gooide de muts van het hoofd en plof te met een knorrige uitdrukking in Vader's sfcocl neer. „Dat is een mooie manier om bij de lieden in huis te vallen." zeide ik boos. „Bah," antwoordde hij, „gij zult nog wel wat anders ondervinden. Gij moet het huis uit 1" t„ „En op het Slot komt gij ook niet, ging hij voort, toen ik zweeg. „Moeder wil ulieden niet hebben." „Zoo," zeide ik schijnbaar onverschillig, hoe wel even boos en bedroefd om de manier, waarop hij alles had gezegd, als om de zaak zelve „het is heel vriendelijk van u om ons dit alLs t vertellen. Jammeer maar. .dat. wij alles wisten." Hij sprong op. „Gijwist het,Margreet," en zijn oogen glinster den „je liegt." Ik had mijn oogen al neergeslagen en mij af gewend, Bodo's ongewoon gedrag, de gedach te aan het oude, lieve huis, aan Moeder's ver- criét om het te verlaten Ik kon mij niet langer goedhouden. In het volgend oogenblik waren Bodo's armen om mijn hals geslagen. (Wordt vsrvolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1