I -VïttlS BE BESTE FULP DMV mBE KEUKEÖ KOrnt KCyCEF^UlE KEOKERGEREI, SUS MEDEWEEKEMRilE IS Hl EER OOGWEHK GEREIMGD TIET EER WEIKIG "VIM OP EER Vochtiger boek 23 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 7 OVERAL VEfiKRi/GBAAR.. lfi PRACT1SCHE STROOI BOSSEtt entwinü 46ste jaargang. Woensdag 24 JanuariJlB23. No. 13547 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per v. post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend, Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. ARBEIDSBEURS. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat in verband met de verplaatsing van het Bureau van de Arbeidsbeurs aan de Dam alhier naar het pand Broersveld no. 142, het Bureau op Vrijdag en Zaterdag 26 en 27 Januari a.s. zal zijn gesloten. Schiedam, 24 Januari 1923. HINDERWET. Ingekomen is een verzoèk van de N.V. VAN DONGEN ZONEN om ver gunning tot uitbreiding van de inrichting tot het verwerken van verzeepbare oliën en vetten in het pand Buitenhavenweg 118/120, kadaster Sectie L. No. 2475 (ged.) met 2 electromotoren van resp. 5 en 7 P.K. Dit verzoek is met de bijlagen op de secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 7 Januari a.s., des v.m. 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Gemeen te van de schrifturen, die ter zake zijn ingekomen kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot be roep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 24 Januari 1Q23. Buitealandseh Nieuws. IN HET ROERGEBIED. In den ernstigen toestand in het bezette gebied is nog niets ten goede veranderd 't spant er nog steeds zeer. Ongeveer 100.000 mijnwe,- kers arbeiden niet wijl hun directeuren gevan gen zitten de spoorwegstaking kan echter bijna als afgeloopen worden beschouwd Over den toestand in het Roergebied meldt het „Acht Uhr Abendblatt" nog het volgende De toestand heeft in verband met de uitgebroken stakingen een scherper karakter gekregen. Bij de staatsmijnen zijn de mijnwerkers wel afgedaald, doch blijven lijdelijk verzet plegen. De Fransche autoriteiten nemen tegenover dit optreden der arbeiders een afwachtende houding aan. Bij de mijnen bevinden zich thans geen Fransche solda ten meer. Gisteren zijn, behalve 1800 Fransche spoor wegbeambten nog Fransche douanebeambten en Fransch telegraafpersoneel in het Roergebied aangekomen. De Franschen blijven dus in hun haat-welcken- de actie volharden. Ze zeggen in een verklaring De economische isolatie van het Roergebied zal het onvermijdelijk antwoord zijn op de voortdurende pogingen van de Duitsche regee ring tot ontwrichting van hét economische leven in het Roergebied. Aan een politieke iso latie wordt niet gedacht. Erkend wordt, dat het Roergebied Duitsch territoir moet blijven. De economische isolatie beteekent niet, dat heelemaal geen treinen met "steenkool uit de Roer naar het overige deel van Duitschland zullen vertrekken. Als de operaties der banken in het Roerge bied worden bemoeilijkt, het crediet wordt op gezegd en de omloop van Duitsch gald wordt belemmerd, zullen de Franschen daarin weten te voorzien, vermoedelijk door de uitgifte van plaatselijke bankbiljetten. Van den anderen kant, Ioopen er echter ge ruchten, dat Poincaré binnenkort af zal treden en dan politiek hoofdredacteur van de ,,Figaro"zal .worden. Zou de toestand hem over 't hoofd groei en In Beieren is de nationalistische actie ook steeds groeiende en dreigt daar vooral te Mün- chen tot uitspattingen te zullen leiden. Zwitserland en Italië trachten beide een be middelingsactie tot stand te brengen, waartoe Duitschland, naar het verklaart, ook gaarne bereid zal zijn. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De eerste commissie der conferentie te Lau sanne begon gistermorgen onder voorzitter schap van Lord Gurzon met de behandeling der kwestie van de grenzen van Mosoel. Lord Gurzon hield een uitvoerige rede. Hij stelde voor, de kwestie van de toekomstige Noordelijke grens van het mandaatsgebied van Irak te verwijzen naar den Volkenbond. Het zal der Engelsche regeering aangenaam zijn, zeide hij, de kwestie naar den Volkenbond te Verwijzen en zij zal zich bij de uitspraak neerleg gen. De Fransche gedelegeerde Bompard zeide, dat Curzon's aanbod om het vraagstuk naar den Volkenbond te verwijzen, in hooge mate liberaal was en hij sloot zich er ten volle bij aan. De Italiaansche gedelgeerde Garroni steunde eveneens het voorstel. Toen gisteravond de eerste commissie weer bijeenkwam, weigerden de Turken het voorstel van Lord Curzon te aanvaarden, niettegenstaan de het ernstige beroep op hen gedaan door de Fransche, Italiaansche en Japansche gedelegeer den. Lord Curzon deelde daarop mede, dat hij zonder dralen zal gebruik maken van art. 11 van het Volkenbondsstatuut en schriftelijk aan den Volkenbondsraad zal mededeelen, dat een ge schil is ontstaan, -hetwelk waarschijnlijk den internationalen vrede zal verstoren. Indien de Turken dan weigeren hun zaak aan den Vol kenbondsraad uiteen te zetten, zullen alle be staande sancties worden toegepast. VOLKENBONDSRAAD. Officieel wordt medegedeeld Volgens een van het secretariaat-generaal van den Volkenbond ontvangen telegram zal de Volkenbondsraad op 29 dezer te Parijs bijeenkomen. RUSLAND. Uit Reval wordt gemeld Reizigers, die hier uit Moskou aankomen, bevestigen, dat er in Rusland militaire toebereidselen worden ge maakt. De troepen, die in het Westen van het land gestationeerd waren, begeven zich naar de Poolsche en Roemeensche grenzen, waar zij zich concentreeren op linies, die nog niet bekend zijn. Zij worden vervangen door versterkingen, die uit het binnenland aankomen. Er is een geheim onderzoek ingesteld naar den toestand der groote munitiefabrieken wat betreft haar productiecapaciteiten. IERLAND. De regeeringstroepen, die van Macroom uit opereeren, hebben den geheelen staf der eerste Zuidelijke divisie van het leger der opstandelin gen gevangen genomen, in een leeg huis te Kil- michael, nabij de plaats, waar Michael Collins werd gedood. De regeeringstroepen namen docu menten in beslag, welke betrekking hebben op de operaties der rebellen in dit gebied gedurende de laatste zes maanden. AMERIKA EN ENGELAND. De Britsche gezant in Amerika, sir Auckland Geddes, verklaarde Zaterdagavond j.l. in een rede in de Canadian Club te New-York, dat hij in zake de regeling van het vraagstuk der Britsche schuld aan de Vereenigde Staten op timistischer gestemd was dan de voorafgaan de weken het geval was geweest. Sir Robert Horne, de Britsche oud-minister van Financiën, zeide, eveneens in een dezer dagen gehouden rede, van oordeel te zijn, dat de te Washington gevoerde besprekingen zeer veel hebben bijgedragen tot de oplossing van de kwestie der regeling van de schuld. Hij ver klaarde „Hetgeen thans geschiedt, kan slechts een tijdelijke vertraging beteekenen van het tot stand komen der definitieve oplossing." GRIEKENLAND. Uit Athene wordt gemeld Het officieele or gaan der Grieksche regeering heeft gisteren een decreet gepubliceerd, dat de inbeslagneming gelast van alle bedragen, welke door maatschap pijen en vennootschappen bij banken zijn ge deponeerd. Voor deze bedragen zullen volgens den koers van den dag bankbiljetten in betaling worden gegeven. Het revolutionnair comité heeft alle proces sen geannuleerd en een amnestie afgekondigd voor alle politieke misdrijven. Bijna alle gear resteerden en gevangenen zullen op vrije voeten worden gesteld. CHINA. Soen Jat Sen, de ex-president der Zpidelijke r; publiek, heeft verklaard, a.s. Zaterdag te zullen vertrekken naar Canton, zijn voormalige hoofdstad. Zoowel van buitenlandsche als van Chineesche zijde heeft men hem verzocht, zich daarheen te begeven, ten einde de orde te her stellen. ALLERLEI. In een telegram uit Aken aan de Libre 'Bel- gique" wordt gezegd, dat aldaar Maandagmiddag door een persoon op een Amerikaanschen ver bindingsofficier eenige schoten zijn gelost De aanslag geschiedde nabij het Belgische hoofd kwartier. De officier werd niet getroffen. De aanvaller kon de vlucht nemen De koning en koningin van Denemarken zullen op 26 April a.s. hun zilveren bruiloft te FTedenborg vieren. Met het oog op den ver warden toestand in Europa kunnen er slechts enkele bloedverwanten der koninklijke familie worden verwacht, zegt de „Times", koning Haakon van Noorwegen, broeder van den ko ning, en koning Gustaaf V van Zweden, zullen aanwezig zijn. Uit Parijs Gisteravond drong een groep SUNLIGHT Fabrikanten/ van OZ LÊVÊR'5 „camelots du roi" de drukkerij van „L'Oeuvre" binnen, waar zij vrij aanzienlijke schade aan richtten. Vervolgens begaven zij zich naar het gebouw van de „Ere Nouvelle",, waar zij de rui ten vernielden. Verscheidene personen werden gearresteerd. Z. H. de Paus heeft aan den kardinaal aartsbisschop van Breslau een gift van 50.000 lire, tot ondersteuning van katholieke studen ten, gezonden. De gift is aan het centraal- bureau van den Albertus-Magnus-Verein te Trier doorgezonden. De „Times" meldt, dat aangezien de Griek sche revolutionnaire regeering geweigerd heeft vergunning te verleen en voor de bijzetting van wijlen ex-koning Constantijn in den konink lijken grafkelder te Tatoi, besloten is, het lijk te begraven op het kerkhof te Napels. De da tum der begrafenis is nog niet vastgesteld, maar men gelooft, dat vertegenwoordigers van het Italiaansche koninklijke huis en van de Itali- aansche regeering aan de plechtigheid zullen deelnemen. Uit Parijs. De Commissie van Herstel heelt de verdeeling van de Obstenrijksch-IIongaai- sehe schulden tot stand gebracht. Volgens bericht uit Praag is de toestand van minister Rasin plotseling zeer verergerd tengevolge van ontsteking der beide longen. Binnenland. Prov. Statenverkiezingen. Naar het „D. v. N.B." verneemt, heeft de officieele stemming voor de Provinciale Staten plaats op Woensdag 4 April a.s. Het drukkersbedrijf. Gistermiddag heeft een conferentie plaats o-ehad tusschen den minister van arbeid, handel en nijverheid en vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers uit het drukkersbedrijf en de papierindustrie, ter bespreking van den algemeenen bedrijfstoestand. De vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in het grafisch bedrijf hebben een nota overgelegd, waarin verschillende middelen ter verbetering van den bedrijfstoestand werden genoemd. Uit de mijnstreek. Het voorloopig bestuur van het comité der Kath. standsorganisaties te Heerlen heeft den minister van arbeid, handel en ijverheid tele grafisch verzocht, met het oog op een Zondag aldaar te houden volksvergadering te willen mededeelen, welke maatregelen worden getroffen inzake het te werk stellen van buitenlandsche arbeiders. De toestand op het oogenblik wordt voor de geheele bevolking van Heerlen onhoud baar genoemd. Corps diplomatique. De hee Kapsambelis is benoemd tot Griekscli gezant in Den Haag. Hij is ook vroeger gedurende eenige jaren als gezant in De Haag geaccrediteerd geweest, en zal nu als opvolger van den heer Levitis naar Nederland terugkeeren. NEUWE SCHEDAMSC VIM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1