LiiSLSSliLSLiS».! De gebeurtenissen in het Roergebied. in verband met de gebeurtenissen in het Roer gebied is de sinds eenige jaren buiten gebruik zijnde Mauritskazerne te Doesburg weer in gereedheid gebracht tot het onderbrengen van cavalerie. Verder hebben alle eigenaren van particuliere stallen te Doesburg aanzegging ontvangen, hun stallen ter beschikking te houden voor de stal ling van legerpaarden. Telefonisch verkeer. Gister heeft in het departement van buiten- landsche zaken de onderteekening plaats gehad van een verdrag tot regeling van het telefonisch verkeer tusschen Nederland en Engeland. Ingetrokken. De van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie uitgegane circulaire aan de hoofden van dienst, om in afwijking van de door de re geering vastgestelde regelen voor ontslag, het eerst voor ontslag in aanmerking te doen komen de ongeschikte ambtenaren, is op last van de regeering ingetrokken. Niet goedgekeurd. Gedeputeerde Staten van Frieland hebben een besluit van den gemeenteraad van Leeuwarden tot wijziging van de begrooting i'n verband met de instelling van een commissie voor het ver- leenen van steun uit de gemeentekas aan werk- loozen, niet goedgekeurd. Arbeidswet en kantoorpersoneel. De vereeniging „Mercurius" te Haarlem heeft bij den minister van arbeid aangedrongen op onverwijlde invoering van de Arbeidswet voor het kantoorpersoneel, om daardöor de werkloos heid tegen te gaan. Jhr. mr. W. H. de Beaufort. Het stoffelijk overschot van onzen gezant in Griekenland, jhr. mr. W. II. de Beaufort is gis teren te Piraeüs aan boord gebracht van het stoomschip Fauna, van de Kon. Stoombootmaat schappij. Dit schip wordt 3 Februari te Amster dam verwacht. De Indische financiën. In de begrootingsvergadering te Buitenzorg waarin de Landvoogd, leden van den Raad van Indië, de algemeene secretaris, de departements hoofden, de leden van de Bezuinigingscommissie aanwezig waren, heeft de Landvoogd medege deeld, dat aan het einde van het vorig jaar de gefungeerde vlottende schuld was opgeloopen tot 1200 millioen, tegen nog geen 20 millioen in 1915. Dit kan zoo niet voortgaan en er moet krachtig bezuinigd worden ondanks alle cri- tiek. Mr.Fook vroeg of naast bezuiniging ver sterking van middelen noodig was, welke vraag de vergadering toestemmend beantwoordde. In den loop van 1924/25 werd versterking met on geveer 30 millioen mogelijk geacht. (Aneta). Nieuwe hoogleeraar. Bij Kon. besluit van 22 dezer is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen, om onderwijs te geven in de hoogere stel kunde, de differentiaal- en integraalrekening en de theorie der functiën, dr.J. G. van de Corput, thans hoogleeraar aan de Katholieke universiteit te Freiburg (Zwitserland). Prof. v.d. Corput is nog geen dertig jaar. De Tabakswet. De commissie van actie voor Amsterdam inzake de tabaksbelasting heeft zich met een adres gewend tot den minister van financiën, waarin o.m. wordt verzocht, de bepalingen die op 1 Februari in werking zouden treden ten min ste tot 1 Maart op te schorten. Een bede óm hulp. 22 October 1922 is er ie Rotterdam een R. K. Doofstommen-vereeniging opgericht I n een eigen vergaderlokaal worden nu de ongeveer 100 doofstommen, die in Rotterdam wonen, eiken Zondagavond aangenaam en nut tig bezig gehouden. Dit heerlijk werk voor deze misdeelden kan slechts voortgezet worden als de zoo sympa thieke vereeniging flink wordt gesteund, daar niet één van de leden kapitaalkrachtig is. Het bestuur doet daarom een beroep op de algemeen bekende liefdadigheid van Nederlands Katholieken en hoopt op deze wijze in staat te worden gesteld een steunfonds op te richten het welk tot doel heeft dekking der onkosten van de vereeniging; 2. het verstekken van een renteloos voorschot aan onze beschermelingen b.v. wanneer zij een zelfstandig bestaan kiezen 3. nu.cn dan aan de leden een geldelijke uit- keering te doen b.v. in ziekte of werkloosheid. Pater M. R. Schoenmaeckers. O.F.M. Boschje 6a Rotterdam en Mej. M. van Hacht, Secreta- .resse der Vereeniging Iloflaan 90b., Rotterdam, Lcerares aan de Doofstommen-School aldaar, hebben zich bereid verklaard, aan belangstellen den alle gewenschte inlichtingen te verschaffen. Ook zullen zij met genoegen alle giften (in eens of jaarlijks) in ontvangst nemen, die door mede lijdende landgenooten voor dit schoone, nieuwe liefdewerk worden afgestaan. Stads- ei» Gewestelijk Nieuws, Lezingavond. Gisteravond heeft in den R.K. Volksbond de aangekondigde lezing-avond plaats gehad. De heer v.d. Wcijden opende de vergadering met den christelijken groet heette de aanwezigen Welkom en leidde den eerw. spreker met een kort speechje in. Prof. Verhaar, hierna het woord verkrijgend, gaf als zijn bedoeling te kennen hedenavond duidelijk en klaar uiteen te zetten de beteeke- nis van het wonder en wat er mede in verhand staat, om zoodoende de godsdienstkennis te vermeerderen, wat ongetwijfeld tengevolge zal hebben, het opbloeien van een rijker en dieper geloofsleven. Onder het wonder, aldus spr., verstaan wij een verschijnsel, dat wij niet kunnen verklai'en, hetwelk kan omschreven worden, als een zin nelijk waarneembaar feit, dat buiten de orde der natuur om, door God wordt teweeggebracht. Gods grootsche schepping werkt naar vaste, regelmatige wetten, zoowel in den duizelachtigen loop der millioenen hemellichamen, als in 't worden en vergaan, dat waar. te nemen is, in de heerlijke natuur. Van al wat er geschapen is kan geen ding iets doen wat huiten zijn vermogen ligt gebeurt dit toch dan pas kunnen wij spreken van een wonder. De verdeeling van het wonder is mogelijk in drie soorten. Vooreerst kunnen door Gods ingrijpen, de krachten der natuur opgeschort worden, zoo als bijvoorbeeld, toen de jongelingen in den gloei- enden vuurover ongedeerd hieven. Op de tweede plaats, kan het voorkomen dat de natuurlijke krachten, door het ingrijpen van God, juist sneller werken, wat in Lourdes vaak wordt waargenomen bij de plotselinge genezingen Op de derde plaats zijn er wonderen, waar bij God een effect voortbrengt, dat nooit dooi een natuurkracht kan teweeggebracht worden, zooals het opwekken van dooden. Op de vraag of een wonder mogelijk is, ant woordt spr. met een volmondig ja, omdat God als schepper der natuurwetten, deze wetten naar Zijn wil kan veranderen. Ten overvloede wordt de. mogelijkheid be vestigd door het algemeen getuigen der mensch- heid en door den onweerstaanbaren drang, die ieder mensch in nood, om hulp doet smeeken aan zijn Schepper. Kunnen wij de wonderen kennen vervolgt spr. Vele zoogenaamde godloochenaars zeggen met Renan ,,Wij zeggen niet, dat een wonder onmogelijk is, wij zeggen alleen dat er nog nooit een wonder is vastgesteld. Het beste antwoord is het woord „Lourdes," want het is wetenschappelijk zeker, dat er in dat genade-oord wonderbare feiten zijn waar genomen, die buiten de orde der natuur omgaan. Bovendien zijn de wonderen van ChristhSj waarvan de Evangeliën verhalen, voor alle christenen al bewijs genoeg.Hoe kom* het, vraagt spr. dat ondanks het glasheldere bewijs er nog zooveel twijfel bestaat tegen de mogelijkheid van 't wonder Daar zijn, zegt spr., moeilijkheden. Dikwijls wordt er door andersdenkenden opgeworpen, ach ja die Roomsche wónderen 't is allemaal hypnose en suggestie. Behalve de door doctoren streng en nauwge- zet gecontroleerde genezingen te Lourdes zijn cr. ook nog genoeg andere feiten, die gestaald wor den door betrouwbare getuigen. Met menschelij- ke middelen is zooiets nimmer te bereiken. Ötto Otto kan daarom alleen zenuwpatiënten door hypnose genezen, maar nooit kunnen der gelijke lieden door hun ingrijpen de natuurwet ten veranderen. Een tweede opmerking is, dat de Katholieke Kerk lichtvaardig in haar oordeel is over het wonder. De ongegrondheid van die bewering toont spr duidelijk aan. Op de derde plaats hoort men wel eens de opmerking, dat men nog zoo weinig van de na tuurkrachten weet. Welke krachten er echter nog zullen worden ontdekt, nooit zal de natuur een scheppingsdaad kunnen volbrengen al zijn de grenzen niet precies te trekken, de grens tusschen natuur en bovennatuur is er. Met vele voorheelden bewijst spr. deze stelling. Spr. zou wel eens willen vragen aan al die twijfelaars, hoe of zij de wonderbare feiten na tuurlijk "kunnen verklaren Dan staan zij echter met den mond vol tanden, of geven belachelijke uitleggingen, waardoor het duidelijk blijkt, dat het geloof aan wonderen op steviger grondslag rust, dan het ongeloof aan die verschijnselen. Over de bewijswaarde der geconstateerde wonderen kan spr. kort zijn. Wij kunnen God niet dankbaar genoeg zijn dat hij door de won dermacht, geschonken aan eenige zijner dienaren, het onomstoothaar bewijs verstrekt voor de waarheid van de leeringen, die zulke bevoor rechte schepselen verkondigen. Een godsdienst, die zich op wonderen kan beroepen heeft het zegelmerk der waarheid. En geen kerk, eindigt spr. kan zich beroemen op waarachtige wonderen dan de Katholieke, die als omhangen is met de gulden keten der wonderdaden. Na het hartelijk applaus der aanwezigen, dankte de heer v. d. Weijden spr. voor zijn mooie diep-leerzarue lezing en maakte de aanwezigen bekend dat over twee weken de eerw. spr. weder voorSchiedam's katholieken zal optreden met bet interessant onderwerp: „Spiritistische wonderen" Na een krachtige opwekking om ook dan in grooten getale op te komen sloot hij de vergade ring met den christelijken groet. Arbeidsbeurs. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat in verband met de verplaatsing van het Bureau van de Arbeidsbeurs aan de Dam alhier naar het pand Broersvcld no. 142, het Bureau op Vrijdag en Zaterdag 26 27 Januari a.s. zal zijn geslo ten. Jubilé. Donderdag 25 dezer herdenkt de heer W. van der Weyden, thans procuratiehouder, den dag, waarop hij vóór 121/a jaar in betrekking kwam als boekhouder bij de firma L. van den Toorn, fa briek van kurken en capsules. Lezing met Lichtbeelden. De heeren Ing. C. Hansman en H. Schild knecht uit Graz, ondernemen, in opdracht van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer in Oostenrijk en met moreelen steun van de Oosten- rijksche Regeering, een rondreis door Nederland om in alle grootere steden een voordracht, ver duidelijkt door ruim 220 lichtbeelden, te houden onder den titel „Een reis vanuit Graz, door de berg- en ijswereld van den Gross-Glockner." De reis gaat van Graz, naar Stiermarken, Salzkammergut en Salsburg naar Karintië en geeft alle aan de route liggende natuurwonderen, om te eindigen met een bestijging van den hoog- sten berg in Oostenrijk den Gross-Glockner (3798 M.). De foto's zijn in den loop van 20 jaren door den heer Schildknecht zelf opgenomen en toonen een schat van heerlijke natuurtafreelen, als wel nim mer, in zoo'n kunstvolle uitvoering, aangeboden is. Het is dan ook te verwachten, dat alle natuur vrienden een genotvollen avond zullen door brengen in het aanschouwen van de'grootsch- heid der Alpen-wereld. Deze avond wordt den Schiedammers Zater dag geboden in den RK. Volksbond Men zie ock hiervoor de advertentie in dit b'lad. Naar het Mekka der zeep. Er worden door de winkeliers vele artikelen verkocht, waarvan de wijze van fabriceeren hun vrijwel onbekend is. Toch kan het zijn nut hebben dat zij hiermede wél op de hoogte zijn en dit bracht de bekende „De Lever's zeep Maatschappij" te Vlaai dingen op het denkbeeld een aantal harer afnemers uit te noodigen haai fabriek te bezoeken ten einde deze te bezichtigen en tegelijkertijd de fabrikage harer artikelen „Sunlight zeep", „Lux", „Twink", „Vim" enz., gedemonstreerd te zien. Een 1000-tal winkeliers zullen dezer dagen geheel voor rekening der „Lever's Zeep Maat schappij" den tocht naar het zeep-Mekka onder nemen. Den 29sten Januari komt de eerste groep op een Centraal punt te Rotterdam samen om per sa lonboot naar Vlaardingen te varen, waarde boot aan den steiger der Maatschappij aan den Nieuwen Waterweg zal aanleggen. Dan wordt de fabriekbezichtigd en de fabrikagegedemonstreerd Na afloop wordt een diner aangeboden in Rotter dam en vindt een filmvertooning plaats. Het logies voor alle gasten wordt door de „De Lever's zeep Maatschappij" geregeld, zoodat de bezoe kers nergens voor te zorgen hebben. De volgende dagen komen de andere groepen aan de beurt. Het denkbeeld wordt door de betrokkenen zeer gewaardeerd en het doet frisch aan in dezen tijd, waarin het woord „malaise" den menschen als in den mond hestorven ligt, zulk een uiting van een der grootste ondernemingen op dit gebied in ons land waar te nemen. Hedenmorgen werd er bij de politie aangifte gedaan, dat men door het for- cceren van de deur, had ingebroken in het club- gebouwtje der arbeiders-jeugd-centrale op het terrein achter het Pompstation. De dieven heb ben zich meester gemaakt van eenige goal-latten en een polsstok ter waarde van 25. D e t w*e e gearresteerde Oosten rijkers zijn wegens hun wangedrag in het Sterre- bosch, gestraft met het intrekken van hun pas visum. Heden worden zij uitgeleid m.a.w. over de grens gezet. UIT DELFT. Een hooge schoorsteen. Te Delft is de 70 meter hooge schoorsteen voor de Ned. Gist- en Spiritusfabriek voltooid. Na uitgraving van 300 M3 zijn 150 palen, ieder van 18 meter lengte ingeheid waarna de beton- fundeering van 100 M2 oppervlakte werd aange bracht. Het gewicht van den schoorsteen be draagt 1.300.000 kilogram. Een referendum onder de katholieken van deze gemeente heeft beslist dat het H. Hart- rnonument geplaatst zal worden op het voorplein van de St. Hippolituskerk aan de Voorstraat. B. A. J. WITTKAMPF, MOUTWIJN JENEVER („Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat. en 1 tel op kruiken en flesschen voorzien van i„, Ij Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Gemengd Nieuws. Jongens-ruzie. Te Utrecht heeft gister middag een 15-jarige jongen zijn 19-jarigen kameraad, met wien hij ruzie gekregen had, dus danig met een klomp geslagen, dat het slacht offer bewusteloos neerviel en spoedig naar de neurologische kliniek moest worden overge bracht. Daar is hij vannacht overleden. Niet g e 1 u k t. Op het kantoor van den Christelijken Transportarbeidershond te Rotter dam kwam Zaterdagmiddag een zekere Z. om steun. Toen men hem dien weigerde, maakte de man een groot kabaal en deed op een gegeven moment ben greep uit den geldbak, waaruit men bezig was de ondersteunden uit te betalen. Hij nam 24 briefjes van tien gulden mede. Bij de achtervolging liet hij het geld vallen. Aanvanke lijk slaagde hij erin tc ontkomen, doch later op den dag werd hij in zijn woning gearresteerd. De moordaanslag te Val ken s- waard. De heer Desmet heeft, volgens de „Tel." dezer dagen een bezoek gebracht in de gevangenis aan zijn vrouw en zich met deze ver zoend. Ilij heeft zelf een advocaat genomen om zijn vrouw te verdedigen. De heer Desmet ver zocht ook een onderhoud met K. en heeft dezen vergiffenis geschonken. Militaire rechtspraak. Bij het de tachement van het reg. vest-art. te Gorinchcm hebben onlangs eenige militairen in een ingezon den artikel, in enkele bladen de aandacht ge vestigd op den onhoudbaren toestand, waarin het excercitie-terrein aldaar verkeerde. Het dep. van Oorlog liet een onderzoek in stellen en de inzenders van' dat artikel, welke zich bekend maakten, werden ter verantwoor ding geroepen. Bij dat onderzoek bleek, dat zij niet anders dan de waarheid hadden gemeld, dóch door hierop in een blad te wijzen zich „onvergenoegd" hadden betoond. Strafoplegging van 4 dagen streng-arrest volg de, een en ander volgens het nieuwe reglement van krijgstucht. Het bedoelde feit werd echter gepleegd in December 1922, dus vóór de invoering van de nieuwe strafwetten. Bij invoering van de nieuwe strafwetten is echter uitdrukkelijk bepaald (art. 113) datkrijgs- tuchtelijke vergrijpen vóór den dag van het in werking treden van deze wet begaan, moeten worden berecht uitsluitend met toepassing van de wetgeving, welke van kracht is op het tijd stip, waarop de overtreding is begaan. In dit geval zou dus strafoplegging moeten zijn gevolgd volgens de oude wetten, zijnde het feit begaan in December j.l. In deze oude wetten is het „zich onvergenoegd betoonen" niet strafbaar gesteld, dus volgde strafoplegging volgens de nieuwe wetten. 't Is inderdaad fraai. O n e e r 1 ij k. Personeel van de centrale re cherche in Den Haag heeft aldaar aangehouden -G. W. F. G. E., een 31-jarigen bankemployé uit Rotterdam, zich noemend journalist. Hij was het laatst werkzaam aan de Rotterd. Handels- cn Landbouwbank en belast met de afstempeling van obligaties, waarop prijzen waren gevallen en door deze afstempeling waardeloos werden. Hij heeft vele van deze obligaties echter niet afgestempeld, doch liet ze in Den Haag door een handlanger opnieuw bij agenten van de bank aanbieden, die dan uitbetaling deden. Als ver dacht van medeplichtigheid is verder aangehou den de 33-jarige kellner C. H. L., van de Gedemp te Gracht in Den Haag, bij wien een ijzeren geld kistje en een koffer vol obligaties in beslag zijn genomen. De Rotterdamse he Handels- en Landbouwbank. In de gister te Rotter dam gehouden vergadering van aandeelhouders der N, V. Hollandsche Crcdietbank (waarin op genomen de Rotterdamsche Handels- en Land bouwbank), waarin de heer W. LI. Broekhuys zelf niet tegenwoordig was, werd volgens de „Tel. o.m. besloten alle lijfrenten, hoewel onver plicht te blijven doorbetalen. Verder is besloten aan den heer W. H. Broekhuys te verkoopen voor de som van 150.000 twee perceelen te Hil versum, gelegen aan het bloogt van 't Kruys. Het is- de bedoeling van den heer Broekhuys het eene te bestemmen voor eenherstellingsoord voor kinderen en het andere voor een tehuis voor oud-verpleegsters Verder werd besloten de bank gevestigd te houden te Rotterdam en voortaan slechts bank zaken te verrichten met uitsluiting Van premie- leeningen. De directie bestaande uit de heeren R. W. v. d. Valk, H. Broekhuys, C. J. C. Kiebert en M. Boas, wordt in haar geheel gehandhaafd. Lawin e-o n g e 1 u k. Uit Genéve wordt aan de „Times" gemeld, dat Zondagmorgen veertien leden van de afd. Genéve van de Zwitsersche Alpen Club op skischoenen van Champery naar de Col des Portes du Solei (ongeveer 2000 M.) op weg waren, toen zij plotseling door een lawine werden overvallen. Drie touristen en een gids werden weggevaagd. Dc touristen brachten er echter wonder boven wonder het leven af, doch de gids werd vermist. Drie reddingspartijen hebben sinds Zondag dag en nacht naar den vermiste gezochtgisterna middag werd zijn lijk gevond ,n. Moedwil? De Parijsche correspondent van de „Daily Express" meldt aan zijn blad, dat een verpleger te Parijs vervolgd wordt Wegens dood slag, omdat hij een patient levend gekookt heeft. De patient, die verpleegd werd, moest n.l. een warm .bad hebben, en werd daartoe in een bad ge plaatst met een zinken deksel, met een gat erin waar het hoofd door kon. De verpleger draaide de warm-waterkraan open en ging toen weg. Toen hij twintig minuten later terugkwam, was de patient dood. Het Duitsche postbestuur laat thans postzegels van 1000 en 2000 mark drukken. Voorbereidende maatregelen zijn ook genomen om postzegels van 3000, 5000 en 10,000 mark te laten maken. Woesteling. De bladen bevatten een telegram uit Ravenna, dat een man, die plot seling gek was geworden, met bijlslagen zes lie den gedood heeft, onder wie zijn vrouw en doch ter. De fascisten hebben hem neergelegd, toen hij op het punt stond een jongentje het hoofd af te hakken. Aardbeving. Reuter meldt uit Washing ton De seismograaf van de universiteit te Geor- gestown registreerde gisterochtend een zeer hevi ge aardbeving, die om vijf minuten over vier aan ving, om 4 uur 9 haar hoogtepunt bereikte en om

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2