lef oude DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ™S7,s FEUILLETON. Een Tegenverweer. 46ste Jaargang. Zaterdag 27 Januari 1923. No. 13550 I-Burea,,: KOEMARKT 4 - Mnn.nl 85. - Postbus i 38. Jjjg&jfc pla.ti" wordt 1 'moaY k; Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag P' post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. De correspondent van de „Voorwaarts" heeft in langen tijd niets van zich laten hooren. Dins dag 23 Januari is hij eindelijk weer uit den hoek gekomen en ik moet het tot mijn teleurstelling erkennen het is weer het oude liedje. Aan schel den en schimpen geen gebrek. Veel opvoeding schijnt die meneer niet genoten te hebben. Ver schillende fragmenten van mijn „lintwormig" artikel worden geciteerd en dan telkens een scheld- of schimpwoord of een lage verdacht making. Geen enkel bewijs wordt ontzenuwd of weerlegd. Het is weer veel geschreeuw, maar Weinig wol. Wat moeten de bewuste lezers van dat blad Wel denken van zulk een afmaak-systeem, van zulk een onwaardig gedoe. Het zou werkelijk niet overbodig geweest zijn, wanneer over een dergelijke wijze van optreden en bestrijding eens een hartig woordje op het roode congres was gesproken. Men heeft er levendig over de redac tie van „Het Volk" gedebatteerd, daar had de „Voorwaarts" heel gevoeglijk in één adem kun nen genoemd worden. Ik zal den correspondent van de „Voorwaarts" niet naar Medenblik verwijzen, waar hij een plaatsje voor mij wil reserveeren, maar toch wil ik hem Wel aanraden om eenigen tijd naar een of andere inrichting te gaan om wat fatsoen te leeren. Hij valt de „NieuweSchied. Courant" aan, omdat zij zoo stoutmoedig was mijn artikel op haar voorpagina af te drukken, doch ik kan mij niet begrijpen, hoe een blad, dat zich zelf respec teert, zulke grove beleedigingen en verdacht makingen op de voorpagina van haar bijblad durft opnemen.Het is Weer een scheld- en schimp- partij van je ware. Heel veel groote woorden en weinig zaaks. Die meneer is zeker nog niet lang in de jour nalistiek, waarschijnlijk nog een beginneling. Ik heb tenminste zoo'n taaltje wel eens ver nomen van baliekluivers uit een of andere ach terbuurt of van kornuiten van het gilde van Lammetje Zondag, maar nog nimmer van een fatsoenlijk journalist, die geroepen is om in een grootblad anderen voor te lichten. De man sommeert mij te bewijzen, dat, waar het socialistisch régime heerscht, zulks niet tot geluk van den werkman strekt en dat menig ongemotiveerde stakings-proclamatie van socia listische zijde heel wat ellende en jammer over het volk heeft uitgestort. Dit zou ik best aandurven en het zeker ook doen en dan zou ik beginnen met de staking van 1903, over welker rampzalige gevolgen zich nog menig arbeider beklaagt. Doch het lust mij niet te polemiseeren met iemand, die zoo onfatsoen lijk en grof te werk gaat. Er zal zich nog wel eens een andere gelegenheid voordoen. Alleen wijs ik beslist zijn beschuldiging af, als zou de katholieke partij door een dwaze veree- ring van het militairisme het volk in een poel van ellende storten. „Dit is o.i. voor geen tegenspraak vatbaar" aldus de correspondent van de „Voorwaarts." Maar man, hoe durft en kunt U nu in allen ernst zoo iets beweren Als er iets voor tegen spraak vatbaar is, dan i" het uw stoute bewering. Ik zal uw geheugen even opfrisschen. Ja, nog sterker, ik zal aantoonen, dat de sociaal-demo craten met hun leuze „ontwapening" en „geen man en geen cent" het niet ernstig schijnen te meenen en het goed geloovige volk weer knollen voor citroenen verkoopen. Heeft onze ,Paus Benedictus XV niet ver klaard en geëischt, dat de moreele en zedelijke souvereiniteit van het recht in de plaats moet treden van de stoffelijke macht der wapenen. En de katholieken volgen het verlangen en den wensch van hun Heiligen Vader gewilliger op, dan dat de roode heeren gewillig hun ruggen buigen onder de zweep van Troelstra. Dit is gebleken o.a. op de groote Vredesmee- ting der Kath. Soc. actie te 's-Gravenhage, waar Mr. Dr. Raaymakers S. J. te velde trok tegen de militairistische overdrijving en deze betitelde als „overspanning, onna tuur en krankzinnigheid." Werd niet door een bekend socioloog in het „Kath. Soc. Weekblad" de leuze aangeheven „Weg met het militairisme -weg met de staan de legers, weg met den dienstdwang 1" Het heet daar, dat er aan die dolzinnige be wapening een einde moet komen. „Laat ons daarom ijveren, zoo lezen wij, met alle krachten, die wij bezitten, om de nieuwe Wereldordening voor te bereiden naar het ideaal des Pausen. Laat ons, ingevolge de motie, na de groote Roomsche vredesmeeting te 's-Graven hage naar Rome opgezonden, van nu af allen medewerken, door gebed en versterving en zoo ver mogelijk door invloed en daad om dat ideaal te bereiken. Een blijvende, duurzame, zegenrijke vrede, gegrondvest op een nieuwe volkerengemeen schap, waarin de staande legers zijn afgeschaft, de ontwapening een feit is geworden en de onder linge geschillen worden beslecht door internatio nale arbitrage, zoodat in de plaats van den haat en het geweld zullen heerschcn de liefde en het recht." Ziedaar de leer en het streven der Kath, Partij. Heel anders nu klinkt het, wanneer de socia listische minister van der Velde in de Belgische Kamer liefst 75.000man per jaar wilde oproepen wanneer de roode minister Branting in Zweden geen man enjj geen cent wil missen van de groote weermacht en de hooge oorlogsbegroo- ting wanneer Troelstra het onzinnig vindt, dat op één na de grootste politieke partij als de S.D.A.P. niet kan volstaan met te zeggen „we geven geen man en geen cent." Laat de lezer nu maar concludeeren wie aan demogagie doet, wie hier boerenbedrog pleegt en wie zijn lezers zand in de oogen strooitde cor respondent van de „Voorwaarts" of ondergetee- kende. Zeker het zou dwaas zijn als de grootste poli tieke partij op dit oogenblik de algeheele ont wapening zou doorvoeren, nu alle volkeren tot aan de tanden gewapend staan en er nog alles behalve vrede heerscht. Wij moeten toch onze grenzen kunnen verdedigen, wij moeten tocli zorg dragen, dat België ons Limburg niet afhandig maakt, we moeten ons toch kunnen verweren tegen de revolutionaire woelingen. En hiermee basta. Nog een enkel woord. De schrijver in de „Voor waarts" zou het praatje wel willen weerleggen als zou de S.D.A.P .geen anti-godsdienstige partij zijn. Doch hij zal mij toch niet kunnen overtuigen Daar ben ik te fanatiek voor, schrijft hij. Hier verkoopt de man een groote domheid. Want als de groote leiders der S.D.A.P. zoo wel in het binnen-als buitenland bewei'en, zooals ik in mijn vorig artikel aantoonde, dat het soci- alimsme èn theorethisch én practisch anti-gods- dienstig is en ook aldus zijn moet, wat doet dat jochie dan in de kou met het tegendeel te beweren.Als men dit nog niet inziet, dan timmert men niet hoog. Het spijt mij, dat de Redactie weer zooveel plaats voor mijn artikel moet disponibel stellen. Doch dit kan nu niet anders. Als men in schelden en schimpen zij1!) kracht zoekt, kan men kort zijn, doch als men iets degelijk wil bewijzen, dan moet men tegen wil en dank wel wat lintwormig te werk gaan. W. Buitenïandseh Nieuws. IN HET ROERGEBIED. De Fransche minister Le Troquer, die uit het Roergebied te Parijs teruggekeerd is, heeft in een vergadering op het departement van Buiten- landsche zaken verslag uitgebracht over de opdracht waarmede hij belast was. Hij kreeg opdracht om zijn opmerkingen schriftelijk neer te leggen in een rapport aan Poincaré. Volgens Havas zou Le Trocquer een uit muntenden indruk hebben gekregen van de actie der geallieerden en de houding der be volking. De moeilijkheden komen van de zijde der ambtenaren, die aan de Duitsche regeering gehoorzamen en verwarring brengen in den dienst van spoorwegen, post, telefoon en telegrafie en der financiën. De arbeiderskringen leggen kalmte aan den dag en schijnen niet besloten om mee te werken aan de constructiemaatregelen der Duitsche regeering. In den loop der laatste 24 uren heeft de houding der bevolking, die uit de reis van den minister opmaakte, dat de bezet ting gestrenger zou worden, en verandering on dergaan. Anderzijds bestaat er volkomen ver standhouding tusschen de geallieerde technici en de militairen. Er is volstrekt geen sprake van een terugroeping naar Essen der mijningenieurs die naar de mijnen gezonden zijn. Nader meldt Havas nog, dat Donderdag na een conferentie te Dusseldorp Le 1 roquer, DegouLte, Weygand.Coste, Tannery en de Fran sche generaals nauwkeurig de vraagstukken over wogen hebben betreffende het vervoer, de voe ding der bevolking en de muntcirculatie. Zij hebben met algemeene stemmen een program vastgesteld voor de uitvoering dezer maatrege len. Zij hebben de schikkingen overwogen om aan de Fransche industrie dadelijk de kolen- en cokes- leveranties te verzekeren door middel van een progressieve actie, die zij in bijzonderheden vast stelden. Over acht dagen keert Le Troquer terug naar de Roer om verslag uit te brengen over de uitvoering van dat program. De toestand in het Roergebied is iets verer gerd doordien de Franschen een groot aantal spoorwegtroepen en spoorwegpersoneel hebben aangevoerd. De geheele lijn Keulen Minden van Dusseldorp tot Altenessen is in beslag genomen voor Fransch troepentransport. Het uitschake len van 't gewone verkeer door de Franschen heeft verschillende ongelukkenvan kleineren om vang ten gevolge gehad. Evenals op den Rijn is nu ook op de wateren naar Noord-West- Duitschland het scheepsverkeer stilgelegd. Uit Dusseldorp wordt aan de „I'eti Paiisien geseind, dat met ingang van heden alle kolen- transporten naar onbezet Duitschland zullen worden vastgehouden. Ook zijn weer verschillenden autoriteiten ge arresteerd, terwijl de „Daily Mail" nog weet te melden, dat de Franschen heden het Roergebied volkomen van het overige gedeelte van Duitsch land zullen afsluiten. In een gister te Dusseldorp gehouden con ferentie, we ke werd bijgewoond door den Fran schen minister voor de bevrijde gebieden, ge neraal Weygand, generaal Degoutte en den Fran schen Hoogen Commissaris in 't. Rijnland, werd besloten van af hedenmorgen alle kolenzendin- gen naar het onbezette gebied van Duitschand te doen stopzetten. Deze maatregelen zal wor den gehandhaafd totdat de Franschen de spoor wegen in het Roergebied volkomen beheerschen en de Oostelijke douanegrens langs het Roerge bied zal zijn ingesteld. Indien deze maatregelen zullen zijn voltooid, zullen de mijneigenaars wor den verplicht eerst kolen voor de schadevergoe ding te leveren, en in de tweede plaats voor de industrie in het Roergebied, terwijl het eventuee- lé overschot naar het onbezette gebied zal kun nen worden gezonden, dit echter uitsluitend tegen betaling van een door de Franschen te heffen belasting. Den Roerbcwoners schijnt dus nog heel wat te wachten, als er geen hulp komt in den vorm van interventie, waarvoor Zweden zich thans bij zonder interesseert. DE VOLKENBONDSCOMMISSIE. Viviani heeft tegen 9 Februari te Genéve de Volkenbondscommissie voor de beperking der bewapeningen bijeengeroepen. MORATORIUM GEWEIGERD. In de' zitting van de commissie van herstel van gister hebben de leden voor België, Italië en Frankrijk gestemd voor een verklaring dat Duitschland in het algemeen ten aanzien van de schadeloosstelling in gebreke is gebleven. Het Engelsche lid heeft zich van stemming onthou den. De commissie heeft daarop besloten het betalingsplan van Londen in 1921 vastgesteld, opnieuw in werking te laten treden, en zij zal voorts volgens berichten uit Parijs verlangen dat Duitschland op 31 Jan. Va milliard goumark betaalt. 23 „Denk daaraan niet en laat mij komen," riep Wolfram en kuste Vader's hand. „Hierdoor zal ik zwak noch ziek worden, wel door de vrees om niets te leeren, niets ta weten.Laat mij voor uitkomen en tot iets anders bekwaam worden dan houthakker en schapenhoeder." Zijn gezicht gloeide, de tranen waren hem uit de oogen gesprongen hij beefde van het hoofd tot de voeten. „Zulk een jongen moest kunnen studeeren," zei de Vader later „daar dient iets op gevonden te worden. Als ik Wolfram eenige jaren onder mijn leiding had, zou ik hem klaar krijgen voor de academie." „Neem hem dan, Vader." „Zonder toestemming van zijn vader „Ik weet wat ik doen zal," riep ik de handen klappend „ik zal den Vrijheer. Verder kwam ik niet. Daar hield een rijtuig voor het hek stil. Bodo sprong er uit, niet de Vrijheer. „Ik wacht u om één uur, vóór het middag maal terug," riep de gouverneur, terwijl hij den koetsier een wenk gaf om door te rijden, „om een uur." „De man houdt van commandeeren," zeide Bodo. „Voor de derde maal sedert het ontbijt herhaalt hij hetzelfde bevel. Na zijn terug komst is hij nog vervelender geworden en Moe der kan geen kwaad van hem hooren Hij maakt mij wild met zijn gezeur en zijn uitgestreken gezicht. Vader en moeder thuis en hij liep naar binnen. Wij hadden hem na de terugkomst van zijn gouverneur niet meer gezien. Vader en Moeder begroetten hem hartelijk, ik schoof mijn stoel bij, zoo zaten wij een uurtje gezellig pratend bij den haard. Bodo's oogen schitterden toen hij wegging. „Dat is in lang niet gebeurd. Dr. Albrecht. Ik ben in den laatsten tijd als een gevangene thuis geweest en ik begrijp niet waaraan ik deze gunst te danken heb." „Toon uw dankbaarheid dan door uw gedrag" antwoordde Vader halfluid en, naar het mij voorkwam, met bijzonderen nadruk. Bodo kleurde. „kleeft de eeuwige preeker zich ook bij u beklaagd over mijn halsstarrigheid, mijn op vliegendheid, mijn. ja, vul zelf maar aan. De lijst van mijn gebreken en overtredingen is lang volgens hem," en hij lachte luid en ge dwongen. „Ik heb den heer Proponent niet gesproken," zeide Vader, met opzet langzaam sprekende, zoodat hij het benauwend stilzwijgen, dat op Bodo's uitval gevolgd was, nog rekte. Ik bracht Bodo tot aan het hek. Juist kwam Wolfram aan. Deze groette en bleef staan zoodra hij Bodo zag. Bodo ging norsch voorbij hem. „Komt die indringersjongen hier ook al Ik zal hem leeren als hij het u lastig maakt. Mama kan den vader en ik den kwajongen niet uitstaan. Ik kan niet vergeten, dat hij ulieden uit het mooie houtvestershuis heeft verjaagd. De laatste woorden werden zachter uitge sproken. Had Wolfram de eerste verstaan Het scheen wel, dat Bodo het daarop aangelegd had. „Geen indringer, maar een leerling op wien vader prijs stelt,is Wolfram voor ons,jonker Bodo antwoordde ik haastig. „En een speelmakker voor u meteen, Mar- greet, he Zeg maar, dat gij mij niet gemis „Niemand kan mij laten zeggen wat ik met meen." 4„ „Kom je nooit meer op het slot, Margreet „Als ik niet gevraagd word. - Hij stampvoette van ergernis. „Louter de schuld van dien geleerden kwezel, die Mama dwaasheden voorpraat." „Pas op, Laat hij ditmaal niets op u kunnen aanmerken. Het uur is verstreken. Hij was den hoek al om. Wolfram wachtte mij bij de voordeur op. „Jonker Bodo ia wat heftig, maar hij heelt BEIEREN. De Beiersche staatssregeering heeft den uit zonderingstoestand in Beieren afgekondigd, om dat de Nationaal-Socialistische arbeiderspartij geweigerd heeft rekening te houden met een verordening der regeering. die veigaderingen m de open lucht verbiedt, onder bedreiging met geweld tegenover de staatsmacht op te treden. ENGELAND EN AMERIKA. Heden komt Baldwin in Londen aan en waar schijnlijk zal de kwestie der Amerikaansche schulden morgen door het kabinet besproken worden. Plet is onwaarschijnlijk dat Baldwijn naar Amerika terug zal keeren.De onderhandelin gen uilen door den Engelschen gezant verder worden gevoerd, nadat het voornaamste voor bereidende werk verricht is. ALLERLEI. Een Fransch officier heeft op verzoek van het Fransche gezantschap te Athene verlof gekregen namens de geallieerden een bezoek te brengen aan de Gricksche troepen, m de nabijheid der Maritza gelegerd, teneinde zich te overtuigen, dat deze concentratie geen aan vallend karakter heeft. De officier vertrekt morgen naar Saloniki, waar de Grieksche op perbevelhebber Pangalos hem afwacht. Uit Washington Naar verluidt, zal sena tor Borah een resolutie indienen, Waarin van president Harding wordt verlangd, dat hij een economische wereldconferentie zal bijeenroepen. Vanaf Februari zullen de Duitsche spoor wegtarieven weder verdubbeld worden De laat ste verdubbeling der tarieven was op 1 Januari bondskanselier, de toch een goed hart," zeide ik onder het voorbij- gaWolfram keek mij even doordringend aan, als wilde hij weten of ik in scherts of m tins sprak. Daarna volgde hij mij zwijgend. Het was Zondag. Vader was gewoonlijk dan thuis te^vinden. Wolfram had van een vrijen middag gebruik gemaakt om Vader een beek teN»°T,el' middagmaal ging:ik op weg om mijn nlan te volvoeren Baron Siegfried te spreken voor Wol tram te winnen. Naar het lot wilde ik na het gehoorde vanBo do met g Vrijheer tl,nis was maar de Vngrnuwek Mrt- moeten in gang of voorhal..Birr, daar was ik niets op gesteld. Ik bleef wel een uur m den omtrek van het slot, altijd met open oor en oog voor alles wat daar uitkwam. Nu eens sloeg ik den rijweg in, dan liep ik een boschpad op en neer. Eindelijk werd mijn geduld beloond. De Vrij heer kwam aan. „Zoo, petekindje," riep hij van verre, „op wien is dat wachten hier gemunt „Op uv "a antwoordde ik vroolijk en vertelde van Wolfram, Vader's verwachtingen en Wil- brant's onwil, het al in één adem door, alsof ik vreesde gestoord te worden. (Wordt vervolgd) hebt." -„f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1