iet oude Kasteel." SWasscRen worden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. Uwe zijden blouses met kant, van crepe de chine, of waschzijde kunnen met LUX gewasscheri worden en zullen wit blijven. LUX bevat geen vrije alkali, geeft een rijk en overvloedig zeepsop, waar* bij wrijven, waar zijde niet tegen kart» önnoodig is. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnem enten per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buftenlandseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. De Franschen schijnen binnenkort, men zegt 31 Jan., het Roergebied van het overige Duitsch- land af te willen sluiten door een z.g. douane cordon. Men is er thans reeds mee begonnen en het troepencordon heeft een uitbreiding gekregen van rond 200 K.M. Het begint ten Zuiden van Dusseldorp, aan den Rijn, gaat dan verder in noordoostelijke richting over Ratingen, Kett- wig en Steele, vervolgens zuidoostwaarts langs de Roer tot Hagen, van daar noordwaarts naar Lünen en westwaarts over Reckinghausen, Gladbeck en Holtrop om ten slotte bij Ruhrort weder den Rijn te bereiken. Iedere trein, die het Roergebied ~verlaat, Wordt door technici gecontroleerd en volgens inhoud, herkomst en bestemming genoteerd. In den toestand in het Roergebied is overigens weinig verandering gekomen. Afgezien van eeni- kleine incidenten, was het er de laatste dagen vrij kalm. Alleen wordt uit Emmerik van gewapend ver zet der Duitschers gemeld. Fransche troepen wilden daar kolen in beslag nemen, waarvan ze echter vanwege het hardnekkig gewapend verzet van Duitschers afzagen. Ook elders blijft het lijdelijk verzet voortduren. Op allerlei wijzen tracht de Duitsche regeering de Franschen in een benarde positie te brengen zoo worden b.v. ook vele spoorwegwagons en locomotieven over de grens van het bezette gebied gevoerd, zonder teruggestuurd te worden, waardoor ongetwijfeld een tekort aan verkeersmiddelen zal ontstaan. Boycot van Fransche handelaars, te Berlijn ook reeds van Fransche artisten, wordt overal in toe passing gebracht. Omtrent een besluit, door de leidende personen uit de scheepvaart-, expeditie-, handels- sn industriekringen in het Neder-Rijngebied ge nomen, om de haven van Antwerpen te boycot ten en het vervoer alleen over Duitsche en Ne- derlandsche havens te leiden, kan gemeld wor den, dat voor dit denkbeeld in geheel Duitsch- land propaganda zal worden gemaakt. Stakingen in de mijnen, de scheepvaart, op spoorwegen en post- en telegraafkantoren zijn ook nog aan de orde van den dag. Al het verkeer is dan ook zeer onregelmatig, w)at ook ons land reeds duidelijk ondervindt. Om deze reden treden de Franschen hier en daar veel scherper op en is reeds de staat van beleg afgekondigd over Trier, Essen, Dusseldorp en Aken. De „Echo National" meent te weten, dat Za terdag, na den terugkeer van Le Troquer, be sloten is, dat de operaties in het Roergebied van uit Parijs geleid zullen blijven worden door de betrokken ministers, en dat, het plan tot hef instellen van een commissariaat dus niet alleen uitgesteld is, doch als geheel vervallen kan wor den beschouwd. De Kamercommissie van openbare werken heeft voorgesteld, een parlementaire missie naar het Roergebied te zenden. Naar verluidt, zal de zaak tegen Thyssen, en de andere vervolgde mijndirecteuren dezewcek te Mainz in hooger beroep komen. De rechtbank zal bestaan uit 5 rechters. Een generaal zal het voorzitterschap bekleeden. De behandeling van de zaken zal „bij verstek" plaats vinden. Nopens den Engelsche kabinetsraad van Vrij dag verneemt Reuter, dat de Engelsche troepen voorshands niet van den Rijn zullen worden teruggetrokken. In het vervolg zal de houding der Engelschen afhangen van den loop der gebeurtenissen. Het is altijd mogelijk, dat de toestand in het Rijnland zoo wordt, dat de posi tie der Engelsche troepen onhoudbaar wordt. In een bericht uit Rome wordt melding gemaakt van een ministerieel beslüit, waarin het vertrek van Italiaansche ingenieurs naar het Roer-ge- bied wordt aangekondigd. DE MORATORIUM-KWESTIE. De Parijsche bladen wijzen erop, dat, al is het Fransche plan voorloopig terzijde gesteld, het daarom volstrekt niet is teruggetrokken. In tegendeel, het is Zaterdagavond gepubliceerd De „Temps" vermeldde den geheelen tekst van het plan, en, naar verluidt, zou het naar den Duitschen rijkskanselier verzonden zijn. „Ieder, die te goeder trouw is", schrijft de „Petit Parisien", hetzij hij Engelschman, Ame rikaan, neutraal of zells Duitscher is, zal thans weten, op welke voorwaarden de Fransche regeering bereid was en nog steeds is, een mora torium aan Duitscbland toe te staan. Wanneer Duitschland te rechter tijd van deze gelegen heid gebruik maakt om zijn onverzettelijke hou ding op te geven, zullen er ongetwijfeld bespre kingen kunnen worden geopend op de basis van het Fransche plan. Wanneer het echter verstokt blijft, zal het wellicht spoedig bemerken, dat de tijd tegen DuitSohland arbeidt. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. In de voltallige zitting der financieele com missie van Zaterdag constateerde Bompard, dat er geen overeenstemming verkregen kon worden tusschen de voorstellen der geallieerden en de eischen der Turken. De Conferentie dreigt dan ook te mislukken. DE GENTSCHE HOOGESCHOOL-KWESTIE. Gister heeft te Brussel de betooging plaats gehad, welke door de „Ligue pour la défense de TUniversité Francaise et la liberté des langues" was georganiseerd. Vele huizen hadden de vlag gen uitgestoken en de stad had een feestelijk aan zien. Veertig speciale treinen uit alle deelen van 't land kwamen tusschen 8 en 10 te Brussel aan. De stations in den omtrek hadden niet minder dan 75.000 goedkoope reisbiljetten uitgegeven. De politie had buitengewone maatregelen geno men. Het geheele corps was op de been, dn bur gemeester Max had persoonlijk de leiding op zich genomen. Bovendien bevonden zich 1800 gen darmes te Brussel. Uit Oost-Vlaanderen kwamen zeven speciale treinen. Ei waren voorts meer dan 8O0O Gen tenaren. Door de straten bewoog zich een enorme menigte, als bij groote feestdagen. Eerst tegen half twaalf kon de stoet zich in beweging zetten. Aan het hoofd ging een groep van ongeveer honderd Kamer- en Senaatsleden, vertegen woordigers van alle partijen, en natuurlijk allen gekant tegen de vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool. In den stoet, die een uur noodig had om voorbij te trekken, werden talrijke plak katen meegedragen. Delegaties werden naar den koning en den premier afgevaardigd. Eenige contrabetoogers trachtten op den Boulevard du Jardin Botanique de orde te ver storen. Zij moesten zich onder politiebescher ming stellen, om niet door de woedende menig te mishandeld te worden. Eenigen hunner werden licht gewond. De politie arresteerde -een honderdtal betoogers, meest jongelieden uit Gent en Antwerpen. Een 20-tal van hen zijn vast gehouden zij hadden projectielen en messen in hun zakken verborgen. Den 25sten Februari zal te Brussel een be- Advertentiën 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. 335 110 tooging plaats vinden van voorstanders der vervlaamsching. Naar schatting hebben 100.000 personen mee gedaan aan de betooging. IERLAND. De troebelen in Ierland duren nog steeds voort. De passagierstrein van Dublin werd Zaterdag avond aangehouden op een plaats, Islandcady genaamd, tusschen Castlcbar en Westport. Den reizigers werd gelast den trein te verlaten, waarna deze in volle vaart verder werd gezonden naar een punt, waar de lijn verbroken was, zoodat de trein geheel vernield Werd en de lijn nog versperd is. De telegrafische verbinding over het geheele Zuiden en Westen is afgesneden en nog niet hersteld. Te Dundrum, eenige mijlen van Dublin, Werd Zaterdagochtend om 4 uur een kazerne, door de burgerwacht bezet, vernield. Een gewapende bende drong eerst het telegraafbureau binnen, vernielde de instrumenten, beval daarna de be zetting de kazerne te verlaten en stak vervolgens de gebouwen in brand. Dergelijke voorvallen worden bericht uit vele deelen van het land. Verleden week Donderdag werüen in de Iersche stad Waterford twee rebellen geëxecu teerd, die beiden afkomstig waren uit de stad Youghal. Graafschap Cork. Als représaillehadden de rebellen de waterleiding van deze stad geheel afgesneden, door vele mijlen waterleidingsbuis te vernielen. Alle openbare instellingen van Toug- hal, waaronder de ziekenhuizen, zijn van water verstoken. De rebellen hebben gisternacht te Dublm de officiecle woning van den gouverneur-generaal aangevallen. De aanval werd na een gevecht dat een half uur duurde, afgeslagen. CHINA EN RUSLAND. Uit Sjanghai verluidtSun Jat Sen en de Sovjetgedelegeerde Joffe hebben een verkla ring gepubliceerd, waarin gezegd wordt dat beiden het er over eens zijn, dat het commu nistische of zelfs het radensysteem op het oogen- blik niet in China ingevoerd kan worden. Joffe 48ste Jaargang. Maandag 29 Januari 1923. 24 „Zou het niet zonde zijn als Wolfram verhin derd werd een knap mensch te worden, louter en alleen omdat zijn vader niet begrijpen kan, dat zijn zoon andere behoeften noodig heeft dan hij „Is Wolfram werkelijk zulk een wonder Alles wat ik kon bedenken, voerde ik aan om dit te bewijzen. „Wij willen zien wat wij voor hem kunnen doen. Uw vader heeft mij al op hem gewezen .en Kerner heeft een aanbeveling van zijn collega te Wisburg ontvangen." „Heeft hij Gij moet Wilbrant geen tijd tot bedenken geven, Baron Siegfried gij moet hem dwingen zijn zoon af te staan, zoodat hij bij ons komt inwonen „Heeft Margreet wellicht behoefte aan een speelkameraad vroeg hij schertsend. Ja, zóó had ik de zaak nog niet bekeken. Een kameraad was prettig, maar daartoe was Wolfram, vreesde ik, wel wat heel oud hij zes tien en ik nog niet voluit dertien. Zoo sprekend waren wij opgewandeld naar den driesprong, waar boschpad, rijweg en hout slag elkaar kruisen. De zoogenaamde hout slag is een plek, waar het geslagen hout wordt opgestapeld de toegang is gewoonlijk door een slagboom afgesloten. Daar dichtbij hoorden wij Bodo's stem „Het hek dicht, lomperd. Dicht, zeg ik. Ik wil er overheen." Baron Siegfried verhaastte zijn stap. Een smal le strook eikenhout scheidde ons van den rij weg. Wij konden zien zonder bemerkt te wor den. Bodo had de teugels van zijn vos inge kort en liet het snuivend, dampend paard achteruit gaan om een aanloop te nemen en den slagboom over te springen, waarvan het eene einde, uit de voege geglipt, op den grond rustte. Wolfram stond bij het hek en tot hem was het bevel gericht. Baron Siegfried legde mij de hand op den mond en hield mij vast. „Heb je geen ooren Neem den boom op en leg hem in de voege," gebood Bodo. Wolfram gehoorzaamde. Geen seconde later vloog Bodo hem rakelings voorbij. Of hij Wolfram t bezeerd had? Wol fram bracht de hand aan den linkerarm. De mouw was opengereten duèr had het paard hem geraakt. Bodo was omgekeerd en maakte zich gereed terug te springen. „Hooger, schreeuwde hij met een beweging van de hand om Woliram te beduiden den boom hooger op te houden. „Hoqger en licht en vast in den zadel, één met zijn paard, wipte hij er over en bracht het dier in den stap, van zins verder te gaan. „Flink gesprongen," Baron Siegfried trad vooruit, na een wenk aan mij om achter te blijven. „Ik kreeg dien inval juist van pas in het voorbijrijden," zeide Bodo, terwijl hij den blik van zijn vader vermeed en het druk had met zijn onrustig op het gebit knabbelend paardje. „De slagboom is wel drie voet van den grond en mijn aanloop was kort." „Heel kort en de sprong was gewaagd. Hij is nu gelukteen volgenden keer moet gij voor zichtiger zijn en de kansen nauwkeuriger be rekenen. Geen schade bekojnen aan klecding of zadel De jonkman ginds is er minder goed afgekomen. Gij zult zeker uwen weg niet ver volgen, zonder hem dat vergoed te hebben, en hij wenkte Wolfram naderbij te komen. „Waar wilde de Vrijheer heen Zijn gelaat was nu naar Wolfram gekeerd en zoo strak als ik het nooit had gezien. Bodo trok minachtend de schouders op en haalde een beurs te voorschijn Bodo's beurs was nooit'heel ruim voorzien. „De geheele plunje is geen zes groschen waard,' bromde hij, terwijl hij Wolfram een tamelijk groot zilverstuk toewierp. „Het overschot is voor de pijn en den schrik, dien ik je heb aangejaagd," riep hij en Wendde zich af Wolfram verroerde zich niet en het geld bleef liggen waar het was gevallen voor zijn voeten. Gij moet uw gift verdubbelen, merkte de Vrijheer koel aan „zij lijkt niet voldoende." Bodo trok andermaal zijn beurs, maar Wol fram was hem voor. Hij had het geld opgeraapt en reikte het Bodo toe. „Schrik heeft den jonker mij niet aangejaagd; «pijn heb ik niet gevoeld," zeide hij schor. „Behoud het als schadevergoeding voor je gescheurde buis," wenkte de Vrijheer. Wolfram schudde het hoofd. „De geheele plun je is geen zes groschen waard laat de Jonker zes groschen geven." Bodo schudde zijn beurs leeg en wendde zijn paard om, zonder verder acht op Wolfram tï „Kan ik gaan, Vader Mijn tijd is om en mijn gouverneur wacht." De Vrijheer knikte toestemmend en Bodo reed weg. „Raap het geld op en keer naar huis," beval de Vrijheer kortaf. Hoe dikwijls had ik tegenover Wolfram Ba ron Siegfried's goedheid en minzaamheid ge roemd Wolfram bukte om het verspreide op te za melen. Dat hij uit dwang handelde, was hem aan te zien. Daarna zocht hij een zesgroschenstuk uit, stak dat in den zak en bood het overige den Vrijheer op de vlakke hand aan. (Wordt vervolgd) Vlaardingen. WORDT VERVAARDIGD DOOR DE FABRIKANTEN VAN TWINK EN VIM.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1