stelde verder voor dat hangende de Russisch- Chineesche besprekingen het beheer van den Chineeschen Oosterspoorweg tijdelijk gereorga niseerd zou Worden bij wederzijdsche overeen komst tusschen beide regeeringen. Sun Jat Sen was het er mee eens dat de ont ruiming van Mongolië door de Russische troepen niet in het belang van China zou zijn, daar de regeering te Peking niet in staat is, om een her haling van de vijandelijkheden der „Witten" te voorkomen. Onze Universiteit te Nijmegen. B. en W. van Nijmegen hebben den ge meenteraad voorgesteld met de St. Radboud- stichting te Utrecht een overeenkomst aan te gaan, waarbij de gemeente zich verbindt om aan deze stichting ten behoeve van Me door haar in October a.s. te openen R. K. universi teit kosteloos af te staan een terrein groot 11800 M2 aan den Bijleveldsingel, indien de stichting er niet in slaagt de beschikking te verkrijgen over de gebouwen, benoodigd voor drie faculteiten en een bibliotheek. Indien deze eigendomsoverdracht niet tot stand komt, kosteloos een terrein van dezelfde grootte af te staan, zoodra het aantal facul teiten met een zal worden vermeerderd. Aan de stichting een jaarlijksche subsidie te verleenen van honderdduizend gulden zoo lang de universiteit binnen Nijmegen gevestigd blijft onder voorwaarde dat B. en W. recht van aanbeveling hebben voor twee zetels van het curatorium der universiteit, dat ten minste een lid van het curatorium ingezetene is van Nijmegen en dat een aantal door B. en W. jaarlijks aan te wijzen Nijmeegsche jongelie den vrijgesteld zullen worden van betaling der collegegelden. De St. Radboudstichting heeft de voorstel len reeds goedgekeurd. De katholieke universiteit wordt in October aanstaande geopend, voorloopig met drie fa- ALLERLEI. Uit Weenen Zaterdag hebben alhier groote werkloozendemonstraties plaats gehad waaraan door 100.000 h 200.000 werkloozen werd deel genomen. Er werden optochten gehouden, waar in borden met opschriften tegen de monarchisten en nationalisten werden meegedragen. Een aan tal werkloozen trachtte een banketbakkerij te bestormen. Toen de politie wilde ingrijpen werd zij door d? demonstranten omsingeld en met stee- nen geworpen. Negen politiebeambten werden gewond. Men schat het aantal werkloozen in Oostenrijk op 300.000. -U Uit Aken Zaterdagmiddag is uitspraak gedaan in het proces in verband met den moord op den Belgischen luitenant Graff. Vier be klaagden werden ter dood veroordeeld, één tot 20 jaar gevangenisstraf, één tot 15 jaar dwang arbeid en de weduwe Heckmann tot 5 jaren en twee anderen tot 3 jaar gevangenisstraf. Een conducteur die eveneens gearresteerd was, werd vrijgesproken. Uit WashingtonNaar in het Witte Huis wordt verklaard, heeft Harding er het volste vertrouwen in, dat er met Groot-Brit- tannië algeheele overeenstemming zal worden bereikt met betrekking tot de fundeering van de schulden. Uit Parijs De Fransche Kamer heeft de behandeling der financieele Wet beëindigd en met 480 tegen 81 stemmen de geheele begroo ting voor 1923 aangenomen. Binnenland. De Tweede Kamer. De Tweede Kamer der Staten Generaal is bijeengeroepen tot een vergadering op Dinsdag 6 Februari a.s., te een uur. In deze vergadering is aan de orde Trekking der afdeelingen, en regeling van Werkzaamheden. De voorzitter zal voorstellen in deze verga dering een aanvang te maken met de behandeling- van de volgende wetsontwerpen Vaststelling van de begrooting van het bouw fonds voor de departementen van binnenlandsche zaken en van onderwijs, kunsten en wetenschap pen voor 1923 Vaststelling van de begrooting van het Staats- boschbedrijf voor 1923 Vaststelling van de koloniale huishoudelijke begrooting van Suriname voor 1923 Vaststelling van de koloniale huishoudelijke begrooting van Curacao voor 1923 Wijziging van het IXde hoofdstuk der staats- begrooting voor 1922 (verschillende onderwer pen) Afstand van een gedeelte van voor ontginning van Staatswege gereserveerde terreinen Regeling van het Middelbaar en Lager Land bouwonderwijs en van den voorlichtingsdienst voor den Landbouw Wijziging der Ongevallenwet 1921 Wijziging en aanvulling der Hinderwet, laat stelijk gewijzigd bij de wet van 1 Juli 1909 Voorziening tegen waterverontruiniging voor gemeentelijken afvoer van vuil Goedkeuring van het verdrag ter bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen, op 30 September 1921 ter onderteekening neerge legd op het secretariaat-generaal van den Vol kenbond Bestrijding van de zedelijke en maatschappelij ke gevaren van de bioscoop Wijziging van enige artikelen van het wet boek van Burgerlijke Rechtsvordering Intrekking van de Schepenuitvoerwet Voorstel van wet van den heer Marchant c.s. tot wijziging van de „Wet op de rechterlijke or ganisatie en het beleid der justitie Bepalingen betreffende de jacht Middelbaar-onderwijswet. culteiten, n.l. die der godgeleerdheid, dc-r rech ten en der letteren en wijsbegeerte en een bibliotheek. Daaraan zullen verbonden zijn 21 gewone en 9 buitengewone hoogleeraren, 5 lectoren, 3 assistenten en een bibliothecaris. Het voorstel van B. en W. komt 7 Febr. in den Raad. Zaterdag is te Utrecht in het Jaarbeursgebouw een vergadering gehouden van de St. Radboud stichting, meldt de „Msb." Aan de bestuurstafel hadden plaats geno men Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, Aarts bisschop van Utrecht, de leden van het hoofd bestuur en Dr. J. H. E. J. Hoogveld, terwijl de vergadering gepresideerd werd door den .voorzitter van het dagelijksch bestuur van het hoofdcomité Jhr. W. E. Bosch van Oud-Amerlis- weerd. Deze hield een inleiding, waarin hij een overzicht gaf van de actie der St. Radboud stichting tot nu toe. Vervolgens bracht spr. bijzonderen dank aan* Monseigneur den Aarts bisschop en in Mgr. aan het heele Episcopaat, verder aan de diocesane en parochiale comité's, die gewerkt hebben voor de financieele be- noodigdheden. Een bijzonder woord van hulde bracht spreker voorts aan de pers voor het geen ze gedaan heeft ter bevordering van het groote werk en vooral .voor hetgeen zij niet gedaan heeft. Waar aan de pers verzocht was niet over deze kwestie in haar kolommen besprekingen te voeren betreffende plaats van stichting en den stand der onderhandelingen, was het voor haar zeker buitengewoon moei lijk geweest er over te zwijgen, hoewel ze van vele gebeurlijkheden op de hoogte was. Daarna hield Mgr. H. van de Wetering een toespraak om een hartelijk dankwoord te richten aan allen. Wij zijn zeer dankbaar aan het heele katholieke Nederland voor hetgeen tot steun is bijeen en tot stand gebracht en in het bijzonder den voorzitter, Jhr. Bosch van Oud-Amelisweerd voor zijn groote ijver in deze. Het Nederlandsche katholieke volk moet wel bedenken, dat deze instelling voortdurend kapitalen zal verslinden. Kardinaal Mercier had Mgr. onlangs nog medegedeeld dat Leuven jaarlijks l1/2 millioen noodig heeft. Mgr. is zeer dankbaar voor den ondervon den steun en de milddadigheid, maar blijft dringend een beroep doen op voortdurende medewerking van de comité's en de vrijgevig heid der katholieken. Immers we vergeten niet, dat we maar beginnen met drie facul teiten, die slechts eenige tonnen per jaar kos ten, terwijl de faculteiten die het meest gewenscht en noodig zijn, bij gebrek aan geld voorloopig niet zullen kunnen worden ingericht. Daarna werden nog verschillende inlichtingen gevraagd en gegeven betreffende de in deze vergadering gedane mededeelingen over den stand van zaken, dien men grootendeels in het Zaterdag geplaatste stuk gerugvindt. Aan het gemeentebestuur van Nijmegen wordt bericht, dat de St. Radboudstichting accoord gaat met de voorstellen van B. en W. der ge meente. R.K. Centrale raad van bedrijven. „De R.K. Werkgever" meldt, dat thans van den Nederlandschen Boerenbond antwoo1^ is ingekomen, waarin deze organisatie zich be reid verklaart tot een onderhoud over 't bekende schrijven van het R.K. Verbond van Werkgevers- valtvereenigingen i.z. het uittreden uit den R.K. Centralen Raad van Bedrijven door het Verbond. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 26 Jan. in Nederland uitgesproken 80 faillissementen tegen 29 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 26 Januari 1923 331 faillissementen tegenover 160 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. congres der vereéniging zal worden behandeld de vraag „Is het mogelijk en Wenschelijk door een alge- meene wegenbelasting de vereischte bronnen van inkomsten te vinden ter bestrijding van de door het autoverkeer en door de verhooging van loo- nen en materiaal zeer vermeerderde onderhouds kosten der wegen." Als prae-adviseurs zullen optreden mr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, burgemeester van Brummen en mr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, griffier van de tweede Kamer. Stads- ea Gewestelijk Nieuws. Lezing met lichtbeelden. Zaterdagavond heeft in den R. K. Volksbond, de aangekondigde lezing met lichtbeelden plaats gehad over „Een reis door de Oostenrijksche Alpen naar de Gross-Glockner", welke lichtbeel den, in opdracht van de vereeniging voor vreem delingenverkeer in Oostenrijk, dóór de heeren Ir. ITausman en Schildknecht uit Groz, in de voornaamste plaatsen van ons land worden ver toond en toegelicht. De heer Hausmann begon met een woord van dank namens Oostenrijk aan Nederland voor al de weldaden door ons volk aan dat noodlijden de land bewezen zoo overvloedig, dat zij het geschokte vertrouwen in de menschheid weder hersteld hebben. Na deze inleiding, verscheen het eerste van de 220 buitengewoon scherp en goed afgewerkte lichtbeelden, die duidelijk de schoonheid van het Oostenrijksche land aanschouwelijk maakten, op het blanke doek. Achtereenvolgens kregen we nu te genieten de pracht van de steden, die op de reis naar de Gross-Glocknér in Karinthië, vanuit Graz via Stiermarken en Salzburg, werden gepasseerd voorname architectuur, grootsche monumenten en heerlijke parken. Langzamerhand werd het landschap groot- scher, de vreedzame bergweiden wisselden zich af met steile ravijnen, waar de woeste bergbeken doorheen schieten heerlijk was het gezicht op het liefelijke dal, waarin het schilderachtige dorpje Heiligenblut met zijn fraaie kerk en vrien delijke Woningen ligt te droomen. Steeds gaat het echter hoeger, en weldra missen wij de flora, wier plaats nu wordt vervan gen door bergklompen en onmetelijke sneeuw- en ijsvelden hier en daar staat slechts een verlaten hut, als toevlucht voor een door noodweer over vallen bergbeklimmer. De laatste dezer vluchtoorden is door de Oos tenrijksche regeering 300 M. beneden den top van den Gross-Glockner gebouwd, en biedt plaats voor 100 reizigers. Eindelijk, na een duidelijk overzicht te hebben gekregen van de duizend moeilijkheden en gevaren die door den toerist in deze geweldige natuur moeten worden overwonnen en getrot seerd zagen wij den top der Gross-Glockner, be kroond met een reusachtig steenen Kruis, (daar geplaatst door de Oostenrijksche-Alpenveree- niging) voor ons, in al zijn barre verschrikking en huiveringwekkende eenzaamheid. Ook van de terugreis kregen wij schitterende platen te zien, en de halsbrekende toeren der afdalenden werden met spanning gevolgd. Een hartelijk applaus van de aanwezigen loon de de beide beeren voor den genotvollen avond. R.K. Kiesverecniging. De R.K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde", alhier houdt morgenavond half negen in den R.K. Volksbond een ledenvergadering, waarbij aller opkomst dringend wordt verzocht, daar o.m. ook een gedeeltelijke bestuursver kiezing aan de orde is. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. De Afd. Rotterdam van den Ned. R. K. Me- taalbewerkersbond, op 26 Januari '23 in druk- zochte huishoudelijke vergadering bijeen. kennis nemende, van de regeling voor de uitkeeringen bij werkeloosheid, welke de re geering, aan hare leden dwingt vanaf 27 Ja nuari '23 toe te passenovertuigt, dat deze gedwongen regeling in strijd is met rechtdaardig- heid en billijkheid, en daarom h.i. in strijd met de beginselen eener Christelijke Politiek, welke deze regeering, zegt, voor te staan protesteert, tegen de regeling, mede op grond van het opzettelijk negeeren van de door den Ned. R. K. Metaalbewerkersbond voorgestelde regeling, welke rechtvaardiger, billijker en prac- tischer is verzoekt het Hoofdbestuur te blijven ijveren voor intrekking dezer regeling, en invoering van de door haar ingediende regeling voor het jaar 1923 roept alle R. K. Metaalbewerkers op, zich aan te sluiten bij hare organisatie om door gebruik van verstandige en eerlijke middelen, deze on rechtvaardige regeling, welke bovendien het kenmerk draagt van onverstand en een gezonde ontwikkeling van de vakbeweging in den weg staat, ingetrokken te krijgen besluit, deze motie te zenden, aan het Hoofd- bestuui, de Regeering, de Tweede Kamer der Staten Generaal, en de pers. GeBseiigê Meows. De oplichting te Arnhem. Om trent de Vrijdag reeds vermelde oplichting te Arnhem door middel van valsche recepissen wordt nog nader gemeld De valsche recepissen, van de Staatsleening 1922 A, zagen er vrij goed uit, de tint week iets af, het papier voelde iets vettig aan, en een der hand- teekeningen was min of meer onduidelijk. Dit zijn de voornaamste verschilpunten met de echte stukken. De oplichter noemde zich bij de bankinstellin gen Wiersma zijn ware naam is S. Hij heeft reeds een langdurige gevangenisstraf ondergaan wegens het vervaardigen van valsch bankpapier. Op een derde bank te Arnhem heeft men 10,000 voor hem klaar gelegd, Welke hem al leen niet in handen zijn gevallendoordat hij intusschen gearresteerd werd. De stukken, die te Nijmegen zijn gevonden zijn alle volkomen gelijk aan die, welke te Arnhem zijn verkocht. De persoon, die te Arnhem gearresteerd is, was in het bezit van een pas voor Duitschland. Inbraak. Te Markelo is gisternacht inge broken in het gemeentehuis. De brandkast is geforceerd. Slechts een klein bedrag aan geld is ontvreemd. Protesten. „Het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft in zijn vergadering van 19 dezer de quaestie van de bezetting van het Roer gebied besproken. Het nam met groote waardeering kennis van de daad van het bestuur van het Algemeen Chris ten Vakverbond van België, dat niet schroomde, alle personen, regeeringen en organisaties, die d^ aangaat, er op te wijzen, dat een geweldpolitiek als thans door de Fransche en Belgische regee ring gevoerd wordt, noodzakelijk nog meer den economischen toestand moet ontwrichten Het bestuur van C. N. V. sluit zich ook gaarne aan bij de resolutie, aangenomen door het Bureau voor de R.K. Vakorganisatie. Het verheft mede zijn stem tegen deze geweldpolitiek,die de nood- lottigste gevolgen kan hebben en die indruischt tegen de beginselen der gerechtigheid en Chris telijke liefde. Pandora. Behalve de schitterende derde serie van de Koningin der Aarde, getiteld de „Rabbi van Kuan-fu", gaat deze week in de Pandora als tweede hoofdfilm „De dame in 't zwart", een werk, waarin de bekende detective Joe Deebs de geheimzinnige werkwijze van de dame in kwestie, op meesterlijke wijze aan 't licht brengt. Verder wordt nog een aller-vermakelijkste klucht gegeven Langvingerige Guus, die zich voor een groot deel op telefoon draden en wolken krabbers afspeelt en een boeiende cow-boy-film De acteur-vechtersbaas. 't Journaal is ook wederom zeer actueel en 't geheel is een bezoek zeker waard. Nederlandsche dagen te Bern. Naar aanleiding van de Nederlandsche da gen door Nederland in den Vreemde te Bern georganiseerd, heeft, naar een Huvastelegram meldt, de Bondsraad Vrijdag een feestmaal met 35 aanzittenden gegeven. De president der Zwit- scrsche republiek en de Nederlandsche gezant hebben daarbij tafelreden gehouden. De Bondsraad, het corps diplomatique en talrijke notabelen hebben vervolgens de con ferentie van mr. Everwijn over Nederland bij gewoond. Wegenbelasting. Het Weekblad voor Gemeentebelangen meldt, dat op het dit jaar te 's-Gravenhage te houden T.II.O.R. Zooaïs wel reeds bekend zal zijn, geeft de Schiedamsche Ver. voor Lichamelijke Opvoeding „T.H.O.R." Zaterdagavond half acht in den R.K. Volksbond een uitvoering, die zeer mooi en interessant belooft te worden. Behalve een zeer afwisselend program op 't gebied van gymnastiek, waaraan door dames en heeren wordt deelgenomen, wordt den bezoe kers ook op muzikaal gebied nog wat moois geboden. Prov. Staten. Door het Prov. Comité der A.R. Partij zijn de candidaten-lijsten vastgesteld. Voor het district Delft luidt de lijst als volgt: 3. Mr. G. van Baren, Delft2. Mr. Dr. H. W. Hooy, Loosduinen 3. D. Boddeüs, Schiedam 4. A. v. Rijn, Vlaardingen 5. F. V. Valstar, Naaldwijk 6. J. Schouten, Rotterdam7. Mr. J. P. Chardon, Delft8. J. H. Crezéc, De Lier 9. Mr. J. A. de Wilde, 's-Gravenhage. 10. G. van Spronsen Az., Loosduinen. v UIT ROTTERDAM. Motie. We ontvingen mededeeling van de volgende motie Rentezegels. Zaterdag hebben te Barne- veld niet minder dan drie gerechtelijke verkoo- pingen plaats gehad, alle wegens weigering tot betaling van gelden, die wegens het niet plakken van rentezegels, waartegen de betrokken per sonen gemoedsbezwaren hadden, volgens ar tikel 286 j. der Invaliditeitswet, op hun belas tingbiljetten waren gebracht. Vooral de verkooping bij ds. Fraanjé, predi kant bij de geref. gemeente aldaar, had Veel be langstelling gewekt. Als eerste (en eenige) stuk Werd ten verkoop aangeboden een klok, die door een kerkeraadslid van genoemde gemeente voor rekening van ds. Fraanjé voor ƒ50 Werd ge kocht, waarmede de verschuldigde gelden en de daarbij gekomen kosten ruimschoots waren ge dekt. Ook bij de andere „gemoedsbezwaarden" was de verkooping zeer spoedig afgeloopen. Eepige personen, bij wie een vorig jaar, om eenzelfde reden, de inboedel gerechtelijk is verkocht, hebben thans eieren voor hun geld gekozen en nog op het laatste oogenblik betaald. Loonsverlaging. In overleg met de vakorganisaties worden de werkloonen bij de Glasfabriek „Leerdam" te Leerdam, met ingang van 5 Februari a.s. met 5 tot 15 verlaagd. Bloedvergiftiging. De werkman van G. te Delft, krabde enkele dagen geleden een puistje aan den neus open tengevolge van bloed vergiftiging is hij thans overleden. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. Een 17-jarige knaap te Hoorn, die deze dagen een puistje aan de kin open krabde, is tengevolge van bloedvergiftiging kort daarna overleden. Worstelen. Bij een oefening in het wor stelen is de 19-jarige v.E. te Flilversum met het hoofd zoodanig op een matras terecht gekomen, dat hij plotseling geheel verlamd was. Valsch geld. In de Groningsche en Drentsche grensplaatsen worden de laatste weken, vermoedelijk door Duitschers, valsche rijksdaalders in omloop gebracht, die zich door hun loodachtigen kleur of doffen klank onder scheiden van echte. Te Terapel en Schoonoord zijn thans Wederom valsche rijksdaalders door de politie in beslag genomen. Smokkelen. Bij de rechtbank te Assen zijn thans een paar duizend smokkelzaken aan hangig. Ook al werden er wekelijks 20 behandeld dan zou de behandeling reeds 2 jaar vorderen en hoeveel nieuwe zaken zouden er dan reeds weer zijn bijgekomen Goede vangst. De Nederlandsche re cherche heeft gisteren te Delfzijl 97 bussen ge distilleerd aangebracht welke door een Duitschen schipper aldaar zouden worden ingevoerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2