Het oude Kasteel. DAGBLMD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* FEUILLETON. 46ste Jaargang. Dinsdag 30 Januari 1923. No. 13552 ^Bureau: KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per U post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Uit Essen wordt gemeld Krachtens een ver ordening van generaal Degoutte is van gister middag af de verscherpte staat van belang in het geheele Roergebied afgekondigd. Van 10 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens is het verkeer op straat verboden. Alle vergaderingen waarvoor geen speciale toestemming is veHeend, zijn ver boden, evenzoo alle dagbladen, tijdschriften, vlugschriften, alsmede voorstellingen in schouw burgen of bioscoptheaters, welke een gevaar kunnen opleveren voor de veiligheid der be zettingstroepen. De bezettingsautoriteiten hebben heden morgen medegedeeld, dat de Fransche en Bel gische autoriteiten alle Duitsche ambtenaren, die hun bevelen niet opvolgen, onmiddellijk zullen arresteeren. Zij zullen niet gestraft worden, maar oogenblikkelijk worden uitge wezen. Gistermorgen vier uur werd de postdirec teur te Horde door de Franschen in een auto mobiel over de grens gebracht. In den loop van den morgen werd aan den burgemeester door den plaatselijken Franschen commandant van Recklinghausen de mededeeling gedaan, dat hij uitgewezen was, waarna hij onmiddel lijk in een auto over de grens werd gezet. Van alle kanten komen berichten binnen omtrent arrestaties van hoogere ambtenaren. Te Bochum werd de commandant der Schupo gearresteerd, voorts de directeur van het Finanzamt aldaar en diens plaatsvervanger. Het filiaal der rijks bank werd bezet en de directeur er van in hech tenis genomen. Daarna hebben de beambten der bank het werk neergelegd. Gistermiddag is te Dusseldorp een belangrijke conferentie gehouden ter bespreking van de thans te nemen maatregelenaan deze con ferentie namen deel generaal Degoutte, gene raal Weygand, minister Le Trocquer, Tirard, hooge commissaris voor de Rijn-provinciën, Guillaume, directeur-generaal der Fransche mijnen, de Fransche expert Tannery vertegen woordiger van het Fransche ministerie van Financiën en Coste. Toevallig bracht tijdens deze bespreking generaal Godley, de opper bevelhebber der Engelsche troepen te Keulen, een bezoek aan generaal Degoutte, die hem ontving in de zaal, waar de conferentie ge houden werd. De Engelsche generaal nam echter geen deel aan de conferentie. Minister Le Trocquer en generaal Weygand keerden onmiddellijk na de conferentie naar Parijs terug, en Tirard naar Coblenz. Omtrent de besprekingen is niets uitgelekt. Van belang is voor ons land de mededee ling in een der bladen, dat indien het verzet van Duitschland niet kan worden gebroken, men rekenen kan op uitbreiding der bezetting en wel tot de linie Wesel, Hamm, Hagen, Bar men. Voor alles zou men Wezel bezetten orn het goederenverkeer met Nederland te con troleeren. In verband met de vrees, die in handelskrin gen in het Roergebied heerscht, dat het Roer gebied militair zou worden afgesloten om te verhinderen, dat steenkolen zouden kunnen worden uitgevoerd en levensmiddelen inge voerd, heeft de regeeringspresident van Dus seldorp aan generaal Denvignes gevraagd, of deze geruchten waarheid bevatten. Generaal Denvignes heeft hem na ruggespraak met ge neraal Degoutte onmiddellijk na ontvangst van den brief mondeling geantwoord, dat de geruchten omtrent een voorgenomen economi sche blokkade van het Roergebied absoluut ongegrond waren. Als de Duitsche spoorwegarbeiders niet zelf 25 Alles of niets." Wolfram aarzelde een oogenblik zijn blik vloog met een uitdrukking van schrik naar zijn gehavende mouw. Zeker schoot hem de vraag door het hoofd, waaraan hij zich blootstelde, als hij zonder vergoeding thuis kwam. „Niets," antwoordde hij en het geldstuk lag weer bij de rest. „Gij hebt geaarzeld. Zeg mij de reden en alles blijft uw eigendom." Er volgde geen antwoord, „Halsstarrig en hoogmoedig," hervatte mijn peetvader streng. „Hier, Margreet, neem het geld aan en stort het den volgenden Zondag in de armenbus. Laat hij je een eindweegs naar huis brengen het is al laat. Pas op, dat ik geen klachten van je hoor," besloot hij tot Wolfram. Ik sprong hem in den weg. „Ik wil niet thuis gebracht worden ik ben niet bang, al wordt het wat donker in het bosch. Laat Wolfram naar huis gaanhij is lang ge noeg opgehouden en zal daarvoor boeten, wieweet de Duitsche levensmiddelentransporten be moeilijken, zeide de generaal, zal ook de Fran sche bezetting geen moeilijkheden veroor zaken. Het plan omtrent een tolheffing is nog niet vastgesteld, besloot hij. Voor het oogen blik bestaat er slechts een controle. De „Vorwarts" verneemt nog uit Hamm. De bedrijfsraden der mijnwerkers uit het geheele Roergebied hebben Zondag hier ter stede een vergadering gehouden, om hun hou ding ten aanzien van den huidigen toestand te bepalen. Door den mijnwerkersgedelegeerde Hu- semann werd er op gewezen, dat het onge- wenscht is, een algemeene staking te beginnen. De tot dusverre door de mijnwerkers aange nomen houding van verzet ten aanzien van de Roerbezetting moet evenwel gehandhaafd blij ven. Deze meening werd door de andere mijn werkersgedelegeerden gedeeld. Ten slotte werd een resolutie aangenomen, waarin de gedelegeerden zich tegen ieder na tionalistisch vertoon uitspraken. Verder wordt n deze resolutie verklaard, dat de houding der werkgevers op het oogenblik nauwkeurig moet worden gadegeslagen. Een uitbetaling van het loon in Fransche francs werd eveneens met beslistheid afgewezen. De vergadering ver klaarde, dat de mijnwerkers trouw zullen blij ven aan de Duitsche republiek. De mijnwerkers verwachten, dat bij de regeling der loonen de werkgevers en de rijksregeering zooveel mo gelijk aan de wenschen der werkgemers tege moet zullen komen Onder voorbehoud wordt uit Keulen aan de „Vingtième biècle"j[ geseind, dat zich ernstige incidenten in de omgeving van Coblenz hebben voorgedaan. Bij de arrestatie van den opper burgemeester van Coblenz zouden de Fransche gendarmen, die den opper-burgemeester naar hun hoofdkwartier leidden, door een groep Duit sche nationalisten zijn aangevallen. Daarop zou een Fransche mitrailleuse in actie zijn gekomen met het gevolg, dat 20 Duitschers Werden ge dood. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Het ontwerp vredesverdrag werd gister offi cieus aan alle delegaties, ook aan de Turksche delegatie overhandigd. Het verdrag bevat 160 artikelen en acht bijgevoegde conventies. De tekst van het ontwerp-vredesverdrag zal Woensdag a.s. formeel aan de Turksche delegatie op de conferentie te Lausanne worden overhandig Naar verluidt, zal een resumé van het vre desverdrag Woensdag a.s. te Londen worden gepubliceerd, nadat het verdrag den Turken formeel zal zijn ter hand gesteld. Een bijzondere overeenkomst met betrekking fot de uitwisseling der krijgsgevangenen, der burgerlijke gijzelaars en der bevolkingen tus- schen Griekenland en Turkije zal, naar ver wacht wordt, heden worden geteekend. Leden der Amerikaansche missie bij de con ferentie te Lausanne hebben er de Turksche delegatie op gewezen, dat Turkije bezwaarlijk zou kunnen rekenen op financieelen steun van de Vereenigde Staten en dat het sluiten van een handelsverdrag tusschen beide landen zeer on waarschijnlijk zou zijn, zoolang de vrede niet tot stand zal zijn gekomen op de basis van het te Lausanne uitgewerkte ontwerp-vredesverdrag. DE VOLKENBONDSRAAD. Uit Parijs verluidtDe Raad van den Volken bond is gisterochtend om elf uur hier bijeenge komen. Balfour vertegenwoordigt Engeland 'Salandra Italië en Frankrijk wordt door Viviani vertegenwoordigd. Lord Balfour, aan wiens inspanning het succes van het plan om Oostenrijk te helpen, voor zoo'n hoe hard." „Is het zóó gesteld? Wil je mij nu zeggen, waarom je straks mijn vraag wegerdet te be antwoorden, Wolfram „Liever niet." „Och niet wanneer je mij daarvoor kunt be wijzen, dat ik je onrecht heb gedaan? Sla de oogen niet langer meer neer, kijk mij aan." „Ook dan niet." „Ga nu naar huis en spreek niemand over het voorgevallene, zelfs uw vader niet." Wolfram groette en wilde gaan. „Neem het geld medeniet voor u-zelf," vervolgde hij op Wolfram's afwijzend gebaar, „maar voor uwe ouders, als pleister op deze wonde." en hij wees op de opengereten mouw. Hij keek Wolfram na, die langzaam en met ge bogen hoofd den weg naar de houtvesterij insloeg. Eerst toen hij uit het gezicht was, keerde de Vrijheer zich tot mij. „Margreet, die haar peetvader om zijn hard heid veroordeeld," zeide hij half weemoedig, half schertsend, terwijl hij mij op den schouder tikte, „is het niet zoo, kind „Wolfram is al zoo ongelukkig," antwoordde ik half schreiend, „en ik had hem juist zooveel goeds van u verteld hij zal nu nooit van u houden." „Ongelukkig herhaalde hij, zonder door mijn laatste reden getroffen te worden. groot deel te danken is, zal de Oostenrijksche subcommissie presideeren, waarin de Oostenrijk sche kanselier zit. Met betrekking tot den Raad zelf merkt de „Daily News" op, dat de vergadering een bijzon der belang heeft, omdat het de eerste is, waarin tien leden tegenwoordig zullen zijn. De algemeene vergadering van den Volkenbond heeft het aan tal van acht in September jl. met twee vermeer derd. De permanente leden zijn dientengevolge in de minderheid gekomen. De kwestie van Mosoel staat voor heden op de agenda. Naar de Parijsche correspondent der„Vossische Ztg." meldt, verklaart men aan de Quai d'Orsay, dat Frankrijk de behandeling van het schade- vergoedings-vraagstuk door den Volkenbond onder de huidige omstandigheden in geen geval kan toelaten en zich onmiddellijk zal terugtrek ken, als de Volkenbondsraad tegen den zin van Frankrijk tot behandeling mocht overgaan. Men zoekt een andere oplossing. MEMEL. Volgens een bericht van het Litausche Tele- graafagentschap heeft de intergeallieerde com missie aan de opstandelingen den eisch gesteld, dat zij de wapenen zullen neerleggen. Lord Balfour, die als vertegenwoordiger van Groot-Brittannië de bijeenkomst van den Volken bondsraad bijwoont, had gister met Poincaré een bespreking in zake de Memel-kwestie. Het wordt zeer waarschijnlijk geacht, dat het noodig zal zijn, een aantal geallieerde roe pen naar 't Memelgebied te zenden om de stad te besche men Over dit vraagstuk bestaat, naar verluidt, vol ledige overeenstemming tusschen Frankrijk en Engeland. ZWEDEN. Gister is de uitsluiting in de Zweedsche hout- pulpmolens en ijzerfabrieken begonnen. Daarbij zijn 37000 werklieden betrokken. In de zagerijen tracht men nog een vergelijk te treffen. Lukt dat niet dan gaat daar de uitsluiting morgen in. Ookin het conflict met de houthakkers is een bemiddelingscommissie benoemd, die vandaag haar pogingen begint. ENGELAND. Op een druk bezochte vergadering van de Labourpartij werd aan Ramsay Mac Donald, den leider der partij opgedragen zich hedenavond met den premier in verbinding te stellen, zulks in verband met den toestand in het Roergebied en er op aan te dringen, dat het parlement op een vroegeren datum dan 13 Februari zal bijeen komen opdat de Roer-kwestie zoo spoedig moge lijk besproken zou kunnen worden. IERLAND. Naar de „Daily Chronicle" verneemt, schijnt er door eenige benden in het Iersche graaf schap Galway te worden opgetreden op een meer dan schandelijke wijze. De regeering van den Ierschen vrijstaat stelt naar deze gebeur tenissen een nauwkeurig onderzoek in, en stelt alles in het werk om de daders op het spoor te komen. Te Rineen werd een zekere Nolan uit zijn huis gehaald en zoolang afgeranseld, tot hij bewusteloos bleef liggen. Eenige buren, die hem in deerniswekkenden toestand aantroffen, brachten hem terug naar huis. In het district Kiltarton ontvoerde een troep gewapende mannen, gekleed in uniformen van het nationale leger, eenige inwoners uit hun huizen. Men beschuldigde hen er van, te hebben deelgenomen aan diefstallen, welke kort geleden hadden plaats gebonden. Toen de beschuldigden ontkenden, werden zij op wreede wijze mishan- Ik bracht hem alles over wat ik van het hout vestersgezin gehoord had vooral bij Wilbrant's hardheid voor zijne kinderen bleef ik stilstaan. Tot mijn verwondering luisterde mijn peet vader heel kalm toe en knikte herhaaldelijk met het hoofd. „Plier nemen wij afscheid," zeide hij, toen wij op den grooten weg waren gekomen. Loop vlug naar huis, Margreet, en vraag uwe moeder of zij er bezwaar in heeft om Wolfram als huis genoot aan te nemen." Hij kuste mij op het voorhoofd en ik liep dansend naar huis. 3 Januari 3775. NieuwjaarEn alles is wit. Den geheelen nacht door is de sneeuw gevallen. Toen ik van morgen de luiken openwierp, keek ik in een nieuwen tuin, statig, stil en rustig. Die nieuwe aarde paste bij den nieuwen dag, het nieuwe jaar Wolfram was nog vroeger dan ik. Hij had zich geweerdDe deur van de woonkamer ging schuil onder een boog van saamgevlochten hulst en taxis-takken. Terwijl ik de ontbijt tafel gereed maakte, wilde hijzelf het voor opbouwen tot een kunstig gevaarte, dat de geheele plaats bedekte.Waar hij de dennenappels van daan had gehaald, die zoo vroolijk sisten en deld. Eenige jonge mannen werden, na ontkleed te zijn, onbarmhartig geranseld met uit staal draad vervaardigde zweepen. Ten einde verdere mishandelingen te ontgaan, beschuldigden eenige der slachtoffers op hun beurt andere personen die daarna uit hun huizen werden gesleept en op dezelfde manier werden mishandeld. De ongelukkigen smeekten tevergeefs om ge nade en riepen om een priester. Met betrekking tot dit voorval heeft de Ier sche minister van Binnenlandsche Zaken, Ke vin O'Higgins, verklaard, dat deze mishandelin gen in geen geval zijn gepleegd op last van zijn departement, en dat hij niet gelooft, dat de schuldigen in eenigerlei betrekking staan tot het nationale leger. OP DEN BALKAN. De Balkan-correspondent van de „Corriera della Sera" meldt, dat Bulgarije de aan- staan de bijeenkomst van de premiers van de kleine entente met spanning tegemoet ziet. Gevreesd wordt, dat Joego-Slavië, naar het voorbeeld van Frankrijk in het Roergebied, zal overgaan tot het bezetten der kolenvelden van Pernik, Kusten- dil en Dubrawa, onder voorwendsel dat Bulgarije inzake de schadevergoeding in gebreke is geble ven. ROEMENIE. De Roemeensche regeering heeft V ij dag jl. in het parlement, dat sedert Kerstmis weder voor het eerst bijeengekomen was, de nieuwe constitutioneele wetgeving ingediend, waarin voorkomt, de nationalisatie van den onder grond, waardoor aan de regeering de vrije hand zal worden gegeven tot exploitatie van de in den grond aanwezige olie en mineralen ten bate van het land. JAPAN EN HET VATICAAN. De Boeddhisten, zoo meldt de „Croix", hadden overal in Japan heftig geprotesteerd tegen het uittrekken op de begrooting van een crediet voor de oprichting van een Ja- pansche legatie bij het Vaticaan. Het Japansche ministerie van buitenland- sche zaken publiceert nu een nota, waarin gezegd wordt, dat de legatie, die men wil oprichten, zuiver diplomatiek zal zijn. Gezien overigens het feit, dat Japan een steeds be langrijke positie in de wereldgebeurtenissen inneemt, is het noodzakelijk, dat het in voort durend contact blijft met een diplomatiek centrum, dat zoo belangrijk is als het Vaticaan. ALLERLEI. Uit Shanghai: Generaal Wei Pong Ping, bevel hebber der Canton-troepen, is door den comman dant der Kwangsitroepen vermoord, gedurende een oorlogsraad, door laatstgenoemde bijeenge roepen. Uit Lucknow (Indië) In de zitting van den provicialenwetgevenden raad heeft degouverneur medegedeeld, dat alle politieke gevangenen zul len vrij gelaten worden, met uitzondering van len, die bij moord betrokken t?, Deze mededee ling werd met toejuichingen ontvangen. Uit Lausanne. De Russische delegatie te Lausanne heeft gister een nota openbaar gemaakt waarbij verklaard wordt, dat Rusland bereid is op zijn grondgebied een woonplaats voor deArme- niërs te verschaffen. Binnenland. Beperking van den treinenloop. De London and North Eastern Railway Com pany bericht, dat in verband met den toestand in Duitschland het verkeer via Holland en België met Zuid-Duitschland niet gegarandeerd kan knapten en vlamden, toen Vader en Moeder binnenkwamen, weet ik niet, wel dat het fees telijk stemde en de geheele kamer er door op geluisterd was. Het was een heerlijke nieuwsjaarsmorgen. Wij praatten en schertsten. Moeder's oogen dwaalden zoo nu en dan eens af naar pr0°t- vader's stoel bij het zijraam, en ik zag \ader s hand de hare grijpen en drukken, doch de wee moed kwam maar heel even om den hoek kijken die was niet bestand tegen de blijdschap en dankbaarheid in Wolfram's oogen. Het is zoo verrukkelijk iemand gelukkig te zien. Zijne dankbaarheid verwarmde ons nog meer dan het vuur in de schouw. Hij is nu vier weken bij ons en geheel thuis. Na een gesprek met den Vrijheer heeft zijn vader hem zonderverdere bezwaren aan ons afgestaan. Zóó zelfs, dat hij zich in het geheel niet meer om hem bekommert, noch om hem, noch om zijn kleeren. Het kleine bundeltje, dat Wolfram op Moeder's verzoek bij haar bracht, was meer dan bescheiden. En de arme jongen, die er kleu rend bijstond Hij studeert en blokt van 's morgens tot s- avondszijn eenige uitspanning is het werken in den tuin en het behulpzaam zijn in de huis houding. Den tuin wil hij geheel voor zijn reke ning nemen om Vader een arbeider te besparen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT .di ■a—MM—Mi—BB—iMMaiBMB8—MBB— V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1