Pastoor Ligthart vond reden voor dit ver zoek in het feit, dat Mgr. Gij Is wijk in 1898 direct na zijn priesterwijding en vóór zijn vertrek als missionaris naar Curacao een half jaar lang als assistent in de Havenkerk-parochie is werkzaam geweest. Vanzelfsprekend zullen tal van Katholieken de plechtige Hoogmis wepschen hij te wonen en zal het versterkte kerkkoor door de uitvoering van de Triniteits mis van Huh. Cuypers, waarin waarschijnlijk de heer Jos. Holthaus zal soleeren, de plechtigheid nog meer luister bijzetten. Tentoonstelling. In de koffiekamer treffen we allereerst de heer lijk-geurige stand van J. C. Leenman s, handel in allerlei soorten Hollandsch fruit, zuid vruchten en geconserveerde vruchten. Bijzondere aandacht vraagt deze Schiedamsehe winkelier ivoor de lunchartikelen, soepen en huish. groen ten, merk „Molen" van de Fa. TieleHan en Dros. Wie weet, hoe gezond voor een ieder het fruit is, zal deze stand niet zonder meer voorbijgaan. Waar't buffet is gevestigd, is thans de stand verrezen der Industrie en Handel Mij. H. A. G. A'dam, die iederen bezoeker gratis zijn voor ieder onschadelijk H. A. G.merk-koffie schenkt. In het smallere gedeelte der koffiekamer vinden we een drietal groote sLands, n.l. van de N. V. Hero Conservenfabriek, Bre da, een le klas adres voor geconserveerde Hol- landsche groenten en vruchten, de N:. V. ,,d e B ij e n k o r f", Koog a. d. Zaan, die de heer lijke Honig's maizena en puddingpoeders ver koopt, alles van Hollandsch fabrikaat, en de N. V. I n e x i m, uit den Haag, in prachtige Japansche en Chineesche kunstvoorwerpen. Verder zijn nog aanwezig de fa. Joh. G. de Groot, uit R'dam, die er op wijst, in hoe kor ten tijd de dames de kunst van het kantklossen kunnen leeren, N. J. de Vries, uit Den Haag handel in messen en messensc.herpers en rechts in den hoek bij den ingang naar de groote zaal de „gezónde" stand der welbekende Konink lijke Confederatie. Naar de laat ste eischen der wetenschap en techniek bereide melk, boter en kaas treft men hier bijeen ;voora wiilen we wijzen op de gesteriliseerde melk, die veel op booten wordt meegenomen en die zeker 6 maanden goed blijft. In de kleine zaal hebben ten slotte nog een vijf tal firma's onderdak gezocht de beide Schiedam sehe, de C o p. Ver. D. E. S. in fijn brood en banket en het reeds zoo gunstig bekend staande Foto Atelier „Lux", en de drie Rotter- damsche f a. M u y s de Puy, dames hand werken, strijk- en batikpatronen, A. J. ten Hope's Handel Mij., fabrikanten der Lakerol en Victoria pepermunt en B o o g e r t's H a n d e 1 M ij.; in l'ijne "koeksoortcn. Wie dus eens gezellig w il „winkelen," waarbij bovendien nog veel te leeren valt, brenge een bezoek aan Musis." Het muziek-program Werd gisteravond op talentvolle wijze uitgevoerd door de Weensche pianiste Mej. Dobrowolsky, begeleid door het fluit-spel van den heer v. d. Schalk, uit Delft. Dezen avond kan men genieten van het clari- netspel van den jongenheer P. Rosman, waarbij de aanwezigen nog een bijzondere verrassing Wacht. 't Bezoek aan de expositie was ook gister weer zeer bevredigend. Als bijzondere attractie heeft de N. V. Hero Conservenfabriek voor den 650stcn bezoeker een bus abrikozen beschikbaar gesteld, „de Bijenkorf" voor den 750sten een pak Honig's Amandel-Griesmeelpudding. De uitslag van den gehouden foto wedstrijd bij gelegenheid der tentoonstelling is als volgt le prijs, Schafthuizen, Laurens Gosterstraat, 2e pr. Verdoes, Lange Haven, 3e prijs Brouwer, Spoorstraat. Postcheque-en girodienst. Ges ort op postrekeningen in de maand Janu ari 605.284,9272, vorige maand 599.652,667, Uitbetaald wegens cheques in de maand Januari ƒ718.248,071/2, vorige maand 702.455,71; Op de postrekeningen van dit kantoor werd bijgeschreven wegens stortingen in de maand. Januari 931.980,08 vorige maand 898.584,94; bijgeschreven wegens overschrijvingen in de mnd. Januari 1.477.542,201/avorige maand ƒ1.599.556,59; afgeschreven wegens overschrij vingen in de maand Januari 1.833.775,65; vorige maand 1.659.174,36; afgeschreven wegens cheques in de maand Januari ƒ703.331,03 vo rige maand 703.914,711[2. Aantal rekeninghouders op dit kantoor op het einde der maand 303, vorige maand 292. Missie-Loterij. Gelijk men weet, wordt heden de trekking der Missie-loterij gehouden. Een annonce in dit blad meldt de namen van hen, bij wie morgenmiddag de trekkingslijsten verkrijgbaar zijn. T IT ROTTERDAM. Gisteravond is de loopjongen C. J. O. in de Vr endenlaan aldaar door twee mannen beroofd van twee linnen zakjes, gewikkeld in een grijs papier. De zakjes hielden ongeveer 26G0 in. De jongen moest dit geld, zooals hij gewoonlijk iederen avond doet, van het kantoor van de Waterstokersvereeniging Onderling Belang, ge vestigd in dc Goudschestraat, brengen naar de woning van den directeur van die naainlooze vennootschap, den heer S. van der E. in de Schooterboschstraat. De daders zijn er met het geld vandoor gegaan. INGEZONDEN. M. de R~ Gaarne wensch ik hiermede de aandacht te vestigen van onze stedelijke autoriteiten op de bijna Egyptische duisternis, die er des avonds heerscht op de Lange Haven (Vischmarktkant), reeds lang nadat de hemellichten zijn gedoofd. Wanneer men des avonds te half zes per fiqts daarheen gaat is het haast onmogelijk' iets te onderscheiden. Zouden onze vroede vaderen niet eerst eens op dezen wantoestand letten en het idiote idee van een grootsteedsche brandspuitstoomboot of stootóbrandspuitbpot uit het hoofd zetten want ik vrees dat bij de daar heerschende duis ternis de stoom-brand-spuit-boot er toch niet den weg zou vinden als daar eens brand kwam op zoo'n oogenblik. Piet Spuit. Sèraengi Meow. De Beukelsdijk gestrand. Het Ne- derlandsche. s.s. Beukelsdijk, dat eenige dagen geleden strandde, te Scot., nabij Bodoom (Noor- Wegen), is thans' in tweeën gebroken.De beman ning is gered 21 man werden overgenomen door het s.s. King Hakon en te Trondjhem binnen ge bracht. De overblijvende 23 man gingen in de booten, toen bet schip brak. De oorzaak van de stranding wordt toege schreven aan liet mistige weer met sneeuw. Het s.s. Beukelsdijk behoorde aan dc Holland- Amcrika Lijn en mat 6810 bruto-ton. Het schip werd gebouwd in 1903. Vertraging. Doordat een schip gister morgen in de Marktbrug is vastgeraakt, kon de trein van 7 uur 23 min. uit Roosendaal, Zeven bergen niet bereiken. De sneltrein uit Zwaluwe van 9 u. 10 min. ging nu rijden tot de Marktbrug, waar de reizigers voor de richting Roosendaal plaats konden nemen in den trein van 7 u. 23 min., en de andere reizigers konden in den snel trein overstappen, die hen terugbracht naar Rotterdam. Een cn ander veroorzaakte een ver traging van ongeveer lJ/2 uur. Het schip is nog niet losgekomen. Brand. Gisteravond is te Oosterbeek ien transformatorzuil uitgebrand, tengevolge waar van in Zuid-Gelderland een storing in de leve ring van electrischen stroom ontstond, die voor sommige districten echter van korten duur was. Ongelukken. De 21-jarige boerenknecht IJ. J. W. uit Laren (G.), die tengevolge van een wondje aan de kin bloedvergiftiging had gekre gen is na hevig lijden in het ziekenhuis te Lochem overleden. Te IJsselstein bracht juffrouw II. haar kindje naar bed en trok zich bij ongeluk 't petro leumlampje over het lichaam. Weldra stond zij in lichte laaie.Toegeschoten buren doofden de vlam men, maar juffr. IJ. had zulke ernstige brand wonden bekomen, dat overbrenging naar Utrecht noodzakelijk was. De toestand is zeer ernstig. Gisterochtend kwart over zes heeft opden Zuid-Buitensingel in Den Flaag, nabij het Om en Bij, even voor de brug, een ernstig ongeluk met doodclijken afloop plaats gehad. De 63- jarige groentenkoopman L. P. L., uit de Jacob Catsstraat 183 in Den Haag, die aldaar met een wagen reed, werd door een motorwagen van tramlijn 6, die van de remise kwam, aangereden, met het gevolg, dat zijn achterhoofd onder de wielen geraakte. Hij was op slag dood. Het lijk werd naar het politiebureau aan de Van der Vennestraat vervoerd. Lijst van onbeste lb are brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Januari 1923. Brieven binnenland: Gem. Arbeids beurs, Rotterdam Gebr. Bervoets, Rotterdam M. van Herpen, Rotterdam P. Kuipers, Roer mond G. J. v.d. Lee, Leiden P. v.d. Lelie, 's-IIogc J. d. D. Ouden, Schiedam Kon. Cac. en Ch. fabr. Rademakers, 's-Hagc Tuma, Rot terdam. Briefkaarten binnenland: Wed, K. Braat, s-Ilage Fina Maessen, Leeuwarden; Mej. F. Merckx, 's-Hage H. Ncierweer, Schie dam Y\ v.d. Pluim, Hembrug bij Zaandam. Briefkaarten buitenland: J. van Buuren, Tenneriffe A. Punteh, Berlin. Branden. Gisteravond laat is bij afwezig heid van de bewoners brand ontstaan in het perceel Schapcnstrat 50 te Flilversum, bewoond door het gezin Elburg De vlammen deelden zch spoedig aan drie andere perceelen mee, bewoond door de gezinnen aan den Brink, Wels en Ver langen. De brandweer had den brand spoedig ónder de knie, doch kon niet verhinderen, dat de zolders en de achtervertrekken geheel uit brandden. De oorzaak van den brand is onbekend Wels en Van den Brink waren niet tegen brand schade verzekerd. Gistermiddag is de groote boerderij De Schuilenburg aan de Zutphenschen straatweg te Apeldoorn, toebeboorend aan den heer W. LI. Fh. vrijwel geheel uitgebrand. De brandweer, welke -met de autobrandspuit en een kleine motorspuit uitgerukt was, kon het gebouw niet meer redden, alleen de schuren en i ndere omliggende gebouwen bewaren. Verzekering dekt de schade. door de IJaagsche firma, die mededeelde dat de brief, welken zij had ontvangen, slechts kranten papier en geen bankbiljetten bevatte. Het is niet bekend of de bankbiljetten m den Haag, te Amsterdam of onderweg gestolen zijn. Tot dusver is van den dader geen spoor ont dekt. De nummers der biljetten zijn A.A. 41917, A.B. 67643, A.B. 24131, A.A. 81131, A.B. 69611, A.A. 15320, A.B. 71030, A. 4993. A.A. 23449 en A.B. 6967. Een misplaatste grap. Te Woens- dreclit legde een jongen voor de grap een electri schen draad op een knop van de deur van een café. Iemand, die binnenkwam, schrok dermate van den schok, dat hij door een raam naar buiten viel en zich deerlijk verwondde. De fraude te Amersfoort. De ver dwijning van een deel van den magazijnvoorraad der gemeente Amersfoort, welke aanleiding heeft gegeven tot de arrestatie van een der ge meente-ambtenaren, is gisteren behandeld in de raadsvergadering, Het slot der niet vrien delijke gedachtewnisseling is geweest, dat met 13 tegen 2.stejnmen aangenomen is een motie, waarbij afkeuring wordt uitgesproken over de houding door B. en W. in deze zaak aangenomen Ver mist. Uit een dépeche, van Arnhem naar Almelo verzonden, is te Hengelo, waar de dépeche bleef staan, een aangeteekende brief vermist, inhoudende vier cheques voor defirma Ten Bos te Almelo, bedragende 719.08, 24.15, 8.05 en 13.90. Restjes van den brief zijn terug gevonden aan het postgebouw op het station. Schade is er niet geleden, daar de cheques niet zijn aangeboden. Prima tabak. Te Rhenen is het tabaks gewas opgekocht door de firma Frowein te Arn hem voor 17 en 17.50 per 500 K.G. Losgeraakt. Van de Loretey aan den Rijn is gisteren plotseling een groote steenmassa losgeraakt en naar beneden gestort op den Rijn straatweg. De weg is door blokken van enormen omvang voor een groot deel versperd. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Mijnongeluk. In de Ileinitz-mijn nabij Beuthen heeft gistermorgen een ernstige ont ploffing plaats gehad, waardoor 300 mijnwerkers van de buitenwereld werden afgesloten. Het reddingswerk is onmiddellijk begonnen. Tot dusverre zijn elf mijnwerkers in bewusteloozen toestand naar boven gebracht. Omtrent de ramp in de Heinitz-mijn wordt nader gemeld, dat men voor het leven van meer dan honderd mijnwerkers vreest. Er bevonden zich ongeveer 800 arbeiders in de mijn, toen te gen 8 uur op een diepte van 660 M. een mijngas- ontploffing plaats had. Het reddingswerk gaat slechts zeer langzaam wegens het groote ge vaar voor verstikking. Tot gisteravond zes uur waren er nog slechts 200 man gered, van wie een groot deel bewusteloos was en in het zie kenhuis moest worden opgenomen. Tot dusver heeft men 35 dooden gevonden. IJct zal welniet mogelijk zijn vóór Donderdagmorgen meer ze kerheid te hebben over het lot der nog afgeslo ten 600 mijnwerkers. Mussolini en de militaire mu ziek. Naar uit Rome aan de Fransche bladen wordt gemeld, heeft Mussolini de opheffing van alle militaire muziekkorpsen gedecreteerd. Alleen die van de carabiniers en van de grenadiers zul len nog blijven bestaan. Oude vondst. Bij graafwerk in den grond bij Macon heeft een boer een pot gebroken, die 4066 Romeinsche munstukken bevatten uit de derde eeuw, met de beeldenaars van Victorianus en Claudius. slachtoffer niet tot den volgenden dag operatie over te stierf de vrouw. gaan, en Vleeschvergiftiging. In de stad Freienwalde a.d. Oder zijn meer dan 200 per sonen na het gebruik van paardevleesch ziek geworden. Vijf personen, onder wie drie kinde ren, zijn reeds gestorven. De opwinding in de stad is zeer groot, daar bijna in elke straat ver schillende zieken zijn. De lijken der overledenen zijn naar Berlijn overgebracht om onderzocht te worden. Brutale overval. Gistermorgen wer den te Hampton (Virginia) een kapitein en vier minderen door een aantal mannen overvallen en weggevoerd^ toen zij het gebouw van de First National Bank verlieten met een bedrag van 43.000 dollar bij zich. Later op den dag werden zij teruggevonden in een bosch, aan handen cn voeten gebonden. De bandieten wisten met het geld te ontkomen. Veediefstal. Te Seillons in Zuid-Frank rijk zijn dezer dagen onbekenden in een boerde rij binnengedrongen, waar ze rustig hun keus maakten uit de 280 stuks vee, die zich er bevon den, waarna ze de mooiste exemplaren, een zes tigtal dieren, in vrachtauto's laadden en weg reden. Toen de boer 's morgens zijn staldeuren opende, bemerkte hij den diefstal. Van de dieven is geen spoor te bekennen. Staking van boekbinders. Meer dan 4000 boekbinders te Londen zijn in staking gegaan. De reden hiervan is de eisch van de National Union of Paper Workers, dat een nieuw schema, dat aanmerkelijk lager loonen brengt, en door de Londensche drukkers is aan genomen, slechts bij een zéér klein deel van boek binders zal worden ingevoerd. Bechtzaken. Gistermorgen heeft te Rotterdam de politie- recter, mr. P. IJssel de Schepper, veroordeeld G. K., 39 jaar, metselaar te Schiedam, wegens eenvoudige beleediging van een ambtenaar, tot ƒ10 boete of 5 dagen hechtenis. SPORT. ZWEMMEN. In de overdekte zwemplaats aan de Tuinder straat te Rotterdam had „De Maas" gister een internationaal zwemfeest met als gasten de „Wasserfreunde" uit Hannover georganiseerd dat best geslaagd mag heeten. Ook eenige leden van de S.Z.C. hebben er aan meegedaan, met 't resultaat, dat in de groep 40 M borstzwemmen (vrije slag) voor meisjes tot 16 jaar, mej. M. Baron den len prijs wist te behalen in 31 1/5 sec.) en mej. M. Braun den 2en prijs (in 38 3/5 sec.) Laatste Berichten, Weerbericht. Verwachting Matige tot krachtigen, later tijdelijk afnemende W. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt of betrokken, regenbuien, zelfde tempe ratuur. OiUspoord. Men meldt ons uit Hengelo Gisteravond ontspoorde van den personen trein 598, welke om 8.39 van Enschede aankomt, dé twee laatste wagons, in de nabijheid van het stations-emplacement. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaatsde materieele schade is gering. Het verkeer ondervond in de richting Enschedé eenige vertraging. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 31 Jan. Londen11 783/4 Berlijn-0.00525 Parijs15.06x/a Belgie13.29 Zwitserland - 47.40 Weenen- 0.003/, Kopenhagen - 48.45 Stockholm- 67 90 Christiania_ - 47.10 Amerika - 2.541/16 Madrid - 39.371/2 Milaan - 12.04 1 Feb. 11.86 - 0.0061 - 15.027a - 12.977,, - 47.527, - 0.00 3/8 - 48.70 -68.— - 47.50 - 2.547» - 39.75 -12.077, WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 31 Jan. Londenƒ11,79 Parijs -15.05 Brussel-'13.25 Ncw-York„ - 2.54716 Berlijn-0.00521/, Zwitserland-47.377, Stockholm - 67.85 Kopenhagen - 47.50 Christiania - 46.90 Weenen -0.003/» 1 Feb. 11 877, - 15.127, - 13.077, - 2.548/a - 0.0061 - 47.65 -68.— - 48.80 - 47.50 - O.OO3/, Telegrammen, f 1 0.0 0 0 Gestolen. Een firma te Am sterdam liet Dinsdag door, een bediende een aangeteekende zending, inhoudende tien bank biljetten van f 1000, bestemd voor een firma in Den Haag, bezorgen aan liet hoofdpostkan toor. De brief is daar afgegeven ook, kort nadat de bediende het kantoor in de N. Doelenstraat ver laten had, doch gisteren is de firma opgebeld Gevaarlijk baantje. Te Buzet, in het Fransche departement Lotet-Garonne was dezer dagen een dierentemmer zeker Iwanof, bezig met een voorstelling te geven met eenige wilde beesten. Een der dieren, een groote leeuwin, had al teekenen van opwinding gegeven, ter wijl de man zich reeds in de kooi bevond. Toen hij op een gegeven oogenblik zijn hoofd in den muil van het dier stak, gelijk gij placht te doen, soot de leeuwin plotseling den bek en beet den man een wang en den onderlip af. Eigenaardige doodsoorzaa k.Een 92-jarige dame in het oudeliedenhuis te Wey mouth in Zuid-Engeland is op droevige manier om het leven gekomen. Bij een val uit haar bed schrok ze zoo, dat ze haar kunstgebit inslikte. Met X-stralen wist men de plaats van het gebit op te sporen, maar de doktoren durtj- den met het oog op den hoogen leeftijd van het UIT IIET BEZETTE GEBIED. ESSEN, 1 Febr. (draadloos) Uit het bezette gebied worden twee nieuwe geweidaden der bezettingsautoriteiten gemeld. In Dusseldorp overviel een Fransche cavalier- rie-patrouille met sabel en karabijn, uit het bedrijf tredendeDuitschers,en voerde de zwaargewonden weg. In Bochum, waar aan de grenzen veel goederen verkocht worden, hebben de Franschen de veilig heidspolitie al het geld ontnomen. Vanaf heden zal naar de Fransche regeeiing in een nota aan de Duitsche regeering mededeelde de kolen-uitvoer naar het onbezette Duitschland verhinderd worden. De spoorwegarbeiders in de Pfaltz dwongen door hun volharding tot intrekking van deFran- sche dwangsmaatregelen, en bereikten de weer in dicnststelling van den directeur en de be ambten. SCHEEPVAARTWET. WASHINGTON, 3 Febr. (d aadloos) Naar heden meer en meer is gebleken, is de regeering van pres. Harding bereid alle pogingen aan te wenden, tot standkomen van de scheepvaartwet, gedurende deze zitting van het congres te ver zekeren. UIT HET BEZETTE GEBIED. DUSSELDORP, 1 Febr. (draadloos) Naar ge: meld wordt, hebben tot nu toe, op last van de bezettings-autoriteiten, ongeveer 400 uitwijzi- gingen plaats gehad. De arrestaties van Duitsche ambtenaren duren voort. BATTLING SIKI. LONDEN, 1 Febr. (draadloos) De „Daily Mail" meldt, dat Battling Siki niet in Engeland zal worden toegelaten. DRANKSMOKKELAARS. NEW-YORK, 1 Febr. (draadloos) De politie- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy n ietteruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2