De Rijnvaartactc. Sinds eenige dagen worden te Emmerik de schepen, welke den Rijn opvaren, verplicht om ook voor dat gedeelte der lading, dat onder ver- sluiting bestemd ii voor een vrijhaven in het bezette gebied, invoerrechten te betalen, het geen in strijd is met hetgee^ in de Rijnvaartacte omtrent de vrijhavens is bepaald. Het spreekt vanzelf, dat hierdoor zoowel aan de reederijen aL aan de belanghebbenden bij de lading nadeel wordt toegebracht. Bovendien bestaat de vrees, dat, wanneer Frankrijk overgaat tot het instel len van een douanenecordon op het gebied van den|Neder-Rijn, de bezettingstroepen aldaar op nieuw betaling van invoerrecht zullen eischen. De Tabakswet. Aan een correspondent van het Hdbl. in Den Haag is de volgende mededeeling verstrekt Daar gebleken is, dat de publicatie in de Staatscourant van 10 Januari, hoewel deze in den grond der zaak op dit punt niets nieuw bevat te, velen verras! heeft, daar zij meenden dat ook na 1 Februari nog wel uitstel zou worden ge geven, is den belastingambtenaren opdracht gegeven, gedurende de maand Februari, zoo van geen kwaden trouw blijkt, nog den stuks- gewijzen verkoop van sigaren uit gebanderol- leerde kistjes toe te laten. Daar men zich thans voldoende kan voorbereiden, zal van een zoo danige toelating na 1 Maart geen sprake meer kunnen zijn. Hooge belanhstelling. Gisteravond heeft de heer Ph. T. Visser in den Dierentuinzaal in Den Ëaag gesproken over de Karakorum-expeditie. De lezing werd bijgewoond door de Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana. Na afloop hebben Hare Maje steit, de Prins en de Prinses zich geruimen tijd met den heer en mevrouw Visser onderhouden, waarbij Hare Majesteit van Haar belangstelling lijk gaf door den heer Visser verschillende vragen te stellen over bijzonderheden van zijnexpeditie en zijn wetenschappelijke onderzoekingen De minister De Visser, en Heemskerk en de oud-minister Rambonnet behoorden mede tot de aanwezigen. Commissaris van politie. Bij Kon. besluit van 30 Januari is benoemd tot commissaris van politie te 's-Gravenhage H. B. Paré, thans commissaris van politie in Neder- landsch-Indië, met verlof verblijvende in Neder land. is er een R.K. organisatie op de Vloot n.l. St. Christophorus. Voor dien tijd was het vrijwel onmogelijk daar zijn R.K. plichten te vervullen.Als er van het per soneel Zondag een ter kerke durfde te gaan werd hij door meer dan driehonderd roode broeders uitgejouwd en nageschreeuwd. Dat de strijd om ook op de Vloot te leven over eenkomstig zijn R.K. beginselen hevig is, behoe ven wij niet uiteen te zetten. Voet voor voet winnen we terrein in heeten strijd tegenover de mannen die in 1918 aan de regeering lieten weten, dat zij zich achter Troel stra zouden plaatsen als hij daadwerkelijk naar de macht greep. Reeds telt de R.K. organisatie ruim 200 leden en dank zij het vrij en frank uitdragen van de R.K. beginselen door haar leden heeft zij zich aldaar een positie veroverd, die dag aan dag sterker wordt. De leden kunnen helaas hoe gaarne zij dit wenschen niet alleen de lasten dragen van de propaganda, de actie en vooral hun orgaan, waar in zij wekelijks op alle schepen en maritieme in richtingen hun leuze r Christus weer te brengen op de Vloot, den marineman weer te maken tot een Godvreezend man, verkondigen. Hiervoor is steun noodig, steun van Roomsch Nederland in al haar geledingen. Vandaar de collecte die wij ten zeerste in de milddadigheid van Roomsch Schiedam aanbe velen. De giften Zondag a.s. gegeven zullen rijke vruchten afwerpen voor de Roomsche actie op onze Vloot. Moge ons beroep op Roomsch Schiedam niet beschaamd worden. De R.K. Marine Collectanten. Giften kunnen worden afgezonden aan het bestuur van de Ned. R.K. Ver. van M. P. ,,St. Christophorus",Goudsche rijweg 127a Rotterdam Gemengd Nieuws. Hoe Broek huys huldigt. Na afloop van de vijf en twintigste voorstelling van Henri ter Hall's revue Nou Nou in het Theater Soes man te Rotterdam, werden o.m. aan de voor naamste artisten, mevr. Köhler-van Gelder (Roosje), Buziau en S. Nieuwenhuizen bloemen manden aangeboden, namens den heer W. Broelt- huys. In al deze manden bevond zich een enve loppe. Toen ze door de artisten geopend werden, bleken ze een bankbiljet van duizend gulden te bevatten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Tentoonstelling. De tentoonstelling in Musis was gisteravond Wederom buitengewoon druk bezocht. Van de aangekondigde muzikale verrassing is helaas echter niet veel gekomen de jeugdige clarinettist Rosman had nauwelijks eenige tonen ten gehoore gebracht, toen zijn begeleider, de heer Hulschenruyter, Weigerde verder te spelen, omdat het publiek (wat op eên tentoonstelling nogal begrijpelijk is) niet rustig genoeg was. De prijzen van de fotowedstrijd worden Za terdagmiddag 3 uur uitgereikt: 1ste prijs is een foto album 2e prijs is een achbakje (Poolsch werk) 3e prijs is een paar zilveren manchet- knoopen. De 1100 ste, 1200 ste, 1250 ste 1300 ste, 1400 ste, 1500 ste bezoeker (ster) van de tentoonstel ling, ontvangen weer een verrassing. Gev. en verk. onroer. goederen, Notaris: H. B. E. Blaisse. Afslag 2 Febr. Een op fraaien stand staand keurig onderhou den, geriefelijk ingericht heerenhuis met tuin en erve, te Schiedam, Tuinlaan no. 108, groot 1 A. 90 c.A. In veiling 15.400, verkocht voor 16.200. UIT MAASSLUIS. In den raad van Maassluis heeft de heer Uitdenbogaardt de houding van den burgemees ter in de zitting van de buitengewone raadscom missie welke de kwestie van het ontslag van den inspecteur van politie behandelde, scherp gecri- tiseerd onder bijval der andere leden. Hij diende eenj motie in welke afkeuring uitsprak over de houding van den burgemeester in deze zaak en dank bracht aan den inspecteur voor de gewichtige diensten door dezen verricht vóór en tijdens de commissaris-vacature. De burgemeester weigerde deze motie in bespreking te brengen, waarop de hh. Uit denbogaardt, van Maris, van den Bos, Stolk en Markwet, als protest de vergadering ver lieten. En de hh. v. Luipen en Gribling legden de verklaring af dat zij, hoewel zij niet heengin gen, toch sterk de weigering van den voorzitter om de zaak verder te bespreken, afkeurden. UIT ROTTERDAM. Gisteren heeft de gemeenteraad van Rotter dam besloten, de voorgenomen onteigening ten behoeve van het havenplan-Pernis door te zetten. INGEZONDEN. Rij een collecte. Vergun ons een kleine ruimte in uw blad om de aandacht te vestigen op een te houden collecte Zondag a.s. wordt met toestemming van den hoogeerw. heer Deken Schraag aan diens kerk een collecte gehouden door het R.K. Marineper soneel voor hun actie en propaganda. De vraag wordt gesteld, waarom deze col lecte, en het antwoord door ons hierop te geven luidt kort en krachtig „Om Christus weer te brengen op onze Vloot." Sedert ruim vijf jaren Gevonden Gistermorgen, ruim drie We ken nadat de vrouw van M'. uit de Rembrandt- straat, Den Haag, met haar twee kinderen in het water sprong, is, niet ver van de plaats in den Zuid-Binnensingel, waar de lijken van de vrouw en een der kinderen zijn opgedregd, het lijkje van het jongetje door een schipper drijvende aange troffen. De moderne sport. N.S.te Hilversum die bij 'n Worsteloefening zoodanig teercht kwam dat hij geheel verlamd was, is gistermorgen over leden. Werkloozensteu n.De coiffceur W. Jan sen te Baarn is van Zaterdag af begonnen de werkloozen voor den halven prijs te scheren. Terecht. De commissaris van politie in de Xle sectie te Amsterdam maakt bekend, dat zijn bericht betreffende de vermissing van een aange- teekenden brief, inhoudende 10 bankbiljetten van 1000, als vervallen kan worden beschouwd. Het geld is terecht. Moord. Te Aschendorp, achter Bellingwoldc (Gr.) is Woensdagavond de 19jarige Adalbert Abels door zijn kameraad K. K. doodgestoken De dader is aangehouden. Diefstal. De plegers van den diefstal van 4700 gemeentegeld uit de woning van den ont vanger E. te Eygelshoven, die er om is geschorst, zÜn gearresteerd. Het zijn E.'s schoonzoon te Schaesberg en een Duitscher. Anderhalve ton te kort. Het tekort in den faillieten boedel van de kassiersfirma Everts en Hazewi kei te Veendam beloopt ander halve ton. De malaise. De glasblazerij De Glim worm te Tiel heeft wegens slapte in het bedrijf de werkzaamheden stopgezet. De Russische communistische p a r t ij. Volgens de „Pravda" telt de Russische communistische partij 401.000 leden en 130.000 candidaat-leden. Acht procent hiervan zijn vrouwen voorts telt de partij 90.000 arbei ders, 97.000 beambten van de Sovjetregeering, 122.000 soldaten van het Roode Leger en 154.000 boeren. Geluksvogel. De Amerikaansche bladen maken melding van een zonderling avontuur, overkomen aan den Amerikaanschen militairen vlieger luitenant J. D. Summers. De luitenant vloog op een hoogte van 19,000 Eng. vt. boven het militaire terrein bij Mt. Clemens (in den staat Michigan), toen hij door koude werd bevangen en het bewustzijn verloor. Het toestel viel tot op een meter of honderd van den grond. Nog op het laatst herkreeg luit. Summers het bewustzijn, wist het vliegtuig weer onder contröle te krijgen en hij slaagde erin ongedeerd te landen. Mijnramp. Met betrekking tot de ramp aan de „Heinitz"-mijn wordt nog gemeld Eenige van de doodgewaanden konden gelukki gerwijze met behulp van zuurstof-apparaten we- 9 der worden bijgebracht. Het aantal dooden is hierdoor verminderd tot 112. De werklieden, bij wie zich vergiftigingsverschijnselen voordeden zijn bijna allen hersteld. Deze ramp is des te betreurenswaardiger, daar van de onlangs op de mijn „Abwehr" bij Bluthen verongelukte 45 werklieden, nog 42 worden vermist. Op de ,,Heinits"-mijn worden nog 29 arbeiders vermist. Gistermiddag is nog een jong arbeider gered, zoodat er alsnog hoop bestaat, dat niet al deze 29 werklieden om het leven zijn gekomen. De reddingsbrigade werkt dag en nacht Tien dooden zijn nog niet herkend. Aardschok. In de Simmer and Jack goudmijn te Johannesburg werden gister 19 zwar te mijnwerkers en één blanke bedolven onder neervallend gesteente ten gevolge van een schok, die vijf minuten duurde en over een afstand van 15 mijl werd gevoeld. Een der mijnambtenaren zeide „Het was, alsof de ge- heele bodem zich bewoog." Het reddingswerk werd gedurende den nacht voortgezet en zestien van de twintig bedolven arbeiders werden te voorschijn gehaald, waaronder vijf inboorlingen, die gedood waren. Al de anderen waren meer of minder ernstig gewond. Ontploffing. Ten gevolge van een ont ploffing van een gashouder der plaatselijke gas fabriek te Springfield zijn drie personen gedood en talrijke gewond. De ontploffing veroorzaakte een hevigen schok in de stad. Er werd een schade van duizenden dollars aangericht, ten gevolge van vernielde ruiten. De straten wa ren bezaaid met scherven. Vier compagnieën militie-troepen hebben beve1 gekregen de po litie bij te staan bij de handhaving der orde en het voorkomen van plunderingen. Arrestatie van Ku Klux Klan- leden. Onder bescherming van infanterietroe- pen en machinegeweer-afdeelingen heeft de rech ter van instructie Frederik L. Odom zijn onder zoek naar de terreur van de Ku Klux Klan in Louisiana voltooid. Aan de hand van de gedu rende dit onderzoek bijeengebrachte bewijzen zal de procureur-generaal Edward Coco een vervolging instellen tegen 60 a 100 leden van de Ku Klux Klan-organisatie. Velen van hen worden beschuldigd van mede plichtigheid aan den verleden jaar Augustus gepleegden moord op Daniels en Richards. De anderen zijn aangeklaagd wegens deelneming aan zoogenaamde „strafexpedities" van leden der Ku Klux Klan welke aan den moord voor afgingen. De meest vooraanstaande onder de beklaag den'is kapitein Skipwich, een 75-jarige vete raan uit den Burgeroorlog en een plaatselijk leider van de Klan, met den eigenaardigen titel van „Exalted Cyclops." De procureur- generaal geeft de volgende beschrijving van hem „Hij is een alleenheerscher, die de wetten tot zijn eigen gerief maakte, als rechter optrad over hen, die zijn verordeningen overtraden en de door hem uitgesproken vonnissen zonder meer ten uitvoer deed leggen." Naar uit loronto aan de „Times" wordt ge meld, heeft de Moeder-Overste van het katho lieke weeshuis St. Joseph te Fort William een brief ontvangen, welke afkomstig schijnt te zijn van de Ku Klux Klan en waarin de bedreiging werd geuit, dat het klooster op 31 Januari jl. in brand zou worden gestoken. Het gebouw wordt bewaakt door de politie. Te St. Gédéon in het graafschap Lake St. John (Quebec) is een klooster afgebrand. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch de geheele inventaris ging verloren. Schandelijk. Zaterdag heeft in de ge rechtelijke verkoopzaal van het Departement Seine-et-Oise te Versailles de veiling plaats gehad van voorwerpen, toebehooid hebbende aan den blauwbaard Landru en in diens villa te Gambois als overtuigingsstukken in beslag genomen. Er was een ongezonde belangstelling voor dezen luguberen verkoop, die aanvankelijk niet dreigde door te gaan, omdat van verschil lende zijden reeds fabelachtige bedragen voor de werktuigen der misdaad waren geboden. De beruchte kachel waarin Desiré Landru de lijken zijner slachtoffes moet hebben ver brand, werd voor 4200 francs verkocht aan den eigenaar van een reizend museum. De zaag, waarmee de vrouwenmoordenaai de lijken der elf verloofden aan stukken heeft gezaagd bracht 200 francs op, terwijl twee met bloed bevlekte matrassen voor vierhon derd francs van de hand gingen. Boevenstreek. Naar uit Oran (Algiers) wordt gemeld, is in de buurt van Bel-Abbes een zeldzaam bandietenstreek gepleegd. Een vijftal Marokkaansche roovers drongen des avonds de hoeve van een rijken inlandschen grondbe zitter binnen. Zij vonden daar slechts dienst zoon aanwezig en noodigden hem uit hun alles te overhandigen wat hij bezat. De jongeman antwoordde echter, dat er geen geld op de land hoeve geborgen was. Daarop sommeerden de bandieten hem, zich naar Bel-Abbes te begeven, waar zijn vader zich bevond), en daar geld te vragen. Den volgenden nacht zouden zij terugkeeren om het geld te halen. Wanneer het er niet was, zouden ze de heele hoeve vernielen. De zoon des huizes begaf zich nu naar Bel- Abbes en waarschuwde de autoriteiten. Men besloot twee welbewapende gendarmen en twee agenten naar de hoeve te zenden om zich van de bandieten meester te maken. Maar deze laatsten waren op hun hoede en hadden vervolgens een hinderlaag gelegd. Toen dezen dan ook in een auto arriveerden, wierpen zij zich onverhoeds op hen en wis ten hen te overmeesteren en te binden, vóór dat zij zich konden ve dedigen. Daarna sommeerden zij den chauffeur vah de politie-auto, naar Bel-Abbes terug te kee- ren en daar een losgeld van twintig duizend francs te vragen voor de vrijlating der politie mannen anders zouden dezen ter dood worden gebracht. De chauffeur vertrok dus naar Bel-Abbes en de politie werd onmiddellijk verwittigd. De onder-prefect, de luitenant der gendar merie en de administrateur, begaven zich nu op hun beurt met een detec.hament-van -zestig spahis op weg. Toen zij op de hoeve arriveer den, vonden zij daar de vier politiemannen. De bandieten waren echter, na hun slachtoffers te hebben uitgeschud, in een naburig bosch verdwenen, waar drijfjachten werden geor ganiseerd om de roovers te ontdekken. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Vrijdag 2 Februari 1923 des nam. 2 uur. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig zijn 21 leden. Afwezig de heer Dinkelaar en de heer Slavenburg. Voor d n aanvang der openbare zitting gaat de Raad eenige tijd in comité bijeen. Bij de opening wordt de vaststelling der notu len verdaagd. De voorzitter doet mededeeling van de goed keuring door Ged. Staten van verschillende raadsbesluiten. Ingekomen stukken: Van B. en W. een schrijven, waarbij aan den Raad wordt overgelegd het toegezegd nader rapport van den Commandant der Brandweer inzake de aanschaffing van een havenboot met brandspuit. Dit punt wordt ter visie gelegd ter behandeling in een volgende vergadering. De heer Evers vraagt, of 't rapport niet in druk kan erschijnen. De Raad acht dit echter niet noodig. Idem voorstel om aan den onderwijzer van School EII, den heer C. Leertouwer, overeenkom stig zijn verzoek eervol ontslag te verleenen met ingang van nog nader te bepalen datum. Hiertoé wordt besloten. Van Curatoren van het Gymnasium schrijven, waarbij wordt aangeboden het verslag omtrent den toestand van het Gymnasium over 1922. Idem van de Commissie tot Wering van school verzuim. Kennisgeving. Van de Vereen. Schied. Gezondheidskolonie, adres, waarbij wordt verzocht haar een subsidie van 717,12 te verleenen ter bijdrage in de kos ten van de in het jaar 1922 uitgezonden kinderen. In handen van B. en W. om advies. Van den Schiedamschen Bestuurdersbond adres, waarin wordt verzocht, B. en W. te machtigen lo. dat aan georganiseerde uitgetrokken arbei ders, die wederom hun uitkeering uit hun Werk- loozenkassen ontvangen boven die uitkeering een bijslag zal worden gegeven,tot het maximum van de uitkeering, die zij anders uit de crisisrege ling zouden ontvangen, is bereikt. 2o. Dat van de Werkloozen, die een huishuur verwonen hooger dan ƒ3,50 een bijslag zal wor den gegeven op de huishuur gelijk aan het be drag, dat zij meer dan ƒ3.50 verwonen. 3o. Dat aan de werkloozen een toeslag zal Worden gegeven van 1per week ter tegemoet koming in den aankoop van brandstoffen. De heer Korpel dringt aan op een spoedig advies, desnoods in een spoedvergadering te behandelen. De voorzitter zegt, dat met het nemen der noodige voorbereidende besprekingen over dit punt, reeds is begonnen. De heer C o 11 sluit zich bij den heer Korpel aan en wijst er nog op, dat wat betreft, het voor stel van den huur-bijslag de R.K. Volksbond en de Christel.-besturenbond reeds eenigen tijd ge leden eenzelfde voorstel hebben ingediend. Het plan tot bijslag op brandstoffen zag spr. gaarne nu reeds behandeld. In verband met dit laatste plan van den heer Collé deelt weth. v. V e 1 z e n mede, dat B. en W. hebben besloten, met de goedkoope cokesle veringen voorloopig tot 3 Maart nog door te gaan. De heer Korpel merkt op, dat de heer Collé onjuist is, door te zeggen, dat het voorstel in zake huur-bijslag van den S.B.B. 't zelfde is als van den R.K. Volksbond en Christel.-Besturen- bond. Spi. is verder tegen het voorstel van den heer Collé om de brandstoffen-kwestie van het adres van den S.B.B. af te scheiden hem dunkt het 't beste, ook in 't belang der werkeloozen, het geheele adres zoo spoedig mogelijk in de volgende zitting te behandelen. De heer Collé blijft bij zijn voorstel. Weth. de Bruin spreekt zich uit tegen het voorstel van Weth. v. Velzen en meerderheid van B. en W. De heer S w a r t j e s ziet niet in, wat al dat adresseeren kan helpen, daar de regeering zich toch met die voorstellen niet kan vereenigen. Hem dunkt, dat dat adresseeren meer als propa ganda voor de partij wordt gebruikt. De Raad vereenigt zich ten slotte met het (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) W Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy nietteruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2