Het oude iasteel. Twink j VAM en ée<$ elyAenéyd DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. jeartiKeien, X Wa& F E U I L LET O Al. die men óraaö hunne oorópnonkelyKe of zelfs een óeheel nieuwe kleur fcou willen eleven, kunnen ine t Twink Succesvol behandeld wonden# li heeft de Keus uit viep erx— .- twintió Kleunen! Uw verbeelde zijden blouseUw, veuv3 oho ter toiletje alles weden alé .o ten wordt nieuw# 40ste Jaargang. Maandag 5 Februari 1923. No. 13557. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. In herinnering wordt gebracht artikel 148 der Kieswet, luidende als volgt Hij die cene lijst, als bedoeld in artikel 35 inlevert, wetende dat zij voorzien is van hand- teekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand tekeningen geen voldoend aantal voor eene geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste DRIE MAANDEN of eene geldboete van ten hoogste HONDERD TWINTIG GULDEN. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die we tende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld bij artikel 35 heeft onderteekend. Schiedam, 5 Februari 1923. De Burgemeester voornoemd A. GIJSEN. Advertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieclc af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. De Burgemeester van Schiedam brengt het volgende ter openbare kennis. Op Dinsdag, 27 Februari aanstaande, zal plaats hebben de candidaatstelling voor de Pro vinciale Staten. Op dien dag kunnen, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, bij den voorzitter van het hoofdstembureau in den 'kieskring, ter secretarie der gemeente Delft, worden ingeleverd LIJSTEN VAN CANDIDATEN, als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste twintig candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet Worden onderteekend door ten minste vijf en twintig personen, die volgens de kiezerslijst, geldende op het oogenblik der inlevering, kie zers zijn voor de Provinciale Staten binnen den kieskring. Achter den naam van ieder der onderteeke naars moet de gemeente worden vermeld op welker kiezerslijst hij voorkomt, Tenzij een onderteekenaar voorkomt op de kiezerslijst der gemeente waar het hoofdstembureau is geves tigd, wordt bij de inlevering der lijst een ver klaring overgelegd van den burgemeester der gemeente, dat de onderteekenaar voorkomt op de kiezerslijst in die gemeente. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten moeten, met vermelding van hun voorletters en woonplaats, op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin dooi de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met den naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot onder toevoeging van haar eigen naam, voorafgegaan door het woord „geboren" of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een candidaat mogen de voorletters geheel of ten deele door de voor namen worden vervangen. Deze candidaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lijsten, ingeleverd in dezelfden kieskring. Bij de lijst moeten worden overgelegd de in art. 4 van het Koninklijk besluit van 12 De cember 1917 (Staatsblad no. 692) bedoelde schriftelijke verklaring van iederen daarop voor komenden candidaat, dat hij bewilligt in de plaats, hem op de lijst aangegeven. Indien de candidaat zich buiten het Rijk in Europa be vindt, kan de hier bedoelde verklaring tele- graphisch worden gedaan en is zij niet aan het officieele formulier, hierboven bedoeld, gebon den. De inlevering der lijst moet geschieden per soonlijk door één der onderteekenaars. De can didaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. De voorzitter van het hoofdstembüreau geeft een bewijs van ontvangst af. Formulieren, voor de lijsten en voor de Schriftelijke verklaring, hierboven vermeld, zijn ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijg baar tot en met den dag der candidaatstelling. 29 Laat hij integendeel liever loeren, dat hem door zijn hoogen stand grooter verplichtingen en zwaarder verantwoordelijkheid wordt opgelegd, en dat alleen zelfkennis hem tot heerscher over zichzelf en de hem ondergeschikten kan vormen. Dij heeft te Weinig zedelijke vrijheid gekend, mjii gouverneur heeft te veel voor hem gedacht cn gehandeld. Hij moet allereerst zichzelf, de kracht en de gevolgen der goede en kwade nei gingen, die in hem werken, leeren kennen. Door de macht, mij door Uwe Genade als zijn opvoe der Verleend, sta ik boven hem ik ben niet van plan met hem 'n vergelijk te treffen, of titel jota van die macht af te staan ik vorder fan hem in acht nemen der beleefdheidsvormen tegenover mij en mijn gezin maar hij blijft Voor ons allen de zoon van den Vrijheer." En zoo is dit gebleven. Bodo heeft den voor rang behouden aan tafel de eereplaats tus- schen Vader en Moeder hem worden het eerst de schotels aangeboden Maar even nauwgezet als Vader is op Bodo's Voorrechten, evenzeer is hij het op de onze. Daar door ontaardt het erkennen van den voor- Buileniaiidsch Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Ofschoon er de laatste dagen berichten van eenige ontspanning gemeld werden, schijnt die nu weer bijna verdwenen, daar het gisteren vooral in Essen zeer onrustig toeging. Groote volksoploopen hadden er plaats en op'tstations plein werd de verwarring zóó groot, dat de Franschen een luchtsalvo met machinegeweren afvuurden, waarop het plein weldra geheel was verlaten. Ook 't volgend bericht van de „Tel." wijst niet op betere stemming De vakvereenigingen der mijnwerkers hebben besprekingen aangeknoopt over de houding, welke zij zullen aannemen met betrekking tot de aangekondigde requisitie van kolen door de geallieerde commissies. Deze vakvereenigingen staan op het standpunt, dat de geproduceerde kolen bestemd zijn voor het- Duitsche economi sche leven en dat, zoolang er geen nieuwe overeenkomst is tot stand gekomen met betrek king tot de levering van kolen op rekening van de schadeloosstelling, geen kolen aan Frankrijk en België geleverd zullen worden. Van verschillende zijden is, ingeval de requisi tie met militaire maatregelen gepaard mocht gaan, opnieuw het denkbeeldeener algemeene staking der mijnwerkers geopperd. De metaal arbeiders hebben zich, zooals men Weet, in beginsel vóór een algemeene staking verklaard, wanneer de bezettingsautoriteiten zouden over gaan tot het inbeslagnemen der ijzer- en staal- productie. De mijnwerkersorganisaties zullen in deze aangelegenheid echter eerst een definitief besluit nemen, nadat er nieuwe besprekingen met de vertegenwoordigers der Duitsche regee ring zijn gevoerd. Door de stagnatie in het verkeer van den laatstcn tijd hebben verschillende gemeenten, ook in het bezette gebied, gebrek aan kolen voor hun openbare inrichtingen. In Aken b.v. kon gisteren de gasfabriek geen gas meer leveren en was nagenoeg de geheéle stad in het duister gehuld. De toestand is daar kalm. De particuliere banken zijn wederom geopend. Het spoorweg-, telegraaf- en telefoonverkeer is normaal. De telefooncentrale te Essen heeft gisteren het geven van verbinding aan de ingenieurs commissie geweigerd daarop deelden de be zettingsautoriteiten aan de Duitsche autoriteiten mede, dat, wanneer niet binnen 12 uur de ver zekering gegeven werd, dat dit niet meer zou voorkomen, de particulieretelefoonverbindingen tot nader order geschorst zouden worden. rang nooit in onderdanigheid en wordt Bodo er voortdurend aan herinnerd, hoe er, benevens de zijne, ook nog andere rechten te eerbiedigen zijn. Wolfram's verhouding tot onzen nieuwen huisgenoot is zeer moeilijk. Zooveel hij durft, behandelt Bodo hem met een in het oog loo- pende achteloosheid. Hij schijnt Wolfram's groet nooit te bemerken, den stoel niet te zien, dien hij voor hem aanschuift hij kijkt bij alles let terlijk over hem heen. Bodo komt meestal te paard. Het is Wolfram, die ongevraagd het paard in ontvangst neemt en naar den stal leidt, die het opzadelt en voor brengt bij het vertrek. Behalve dien éénen keer heeft Vader zich daarmede niet meer bemoeid. „Zou hij het nooit meer doen dacht ik ongeduldig. Wat kostte het mij een moeite om mijn boosheid tegenover Bodo te bedwingen „Als ik in je plaats was," zeide ik tot Wol fram, „zou ik hem anders behandelen ik zou niets ongevraagd doen en hem ten minste de moeite van hef bevelen niet besparen." „Alleen door geduld kan ik mijn dankbaar heid aan je Vader en den Vrijheer toonen, was al wat Wolfram antwoordde. „Dat heb je genoeg getoond geef nu een proefje van je fierheid." Er ging Wolfram een schok door de leden hij keerde zich half om en ik verwachtte een DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Mislukt. De conferentie van Lausanne is gister op het laatste oogenblik nog mislukt, doordien Ismet, Pasja iedere concessie in de kwestie der justitiee- le capitulaties weigerde. Het Turksche antwoord is gistermorgen aan de hoofden der geallieerde delegaties overhandigd. Het bevatte o.a. een uiteenzetting omtrent de punten, waarover de Turksche delegatie zich nog nader wenscht uit te laten om in staat te zijn, het verdrag, dat men haar heeft aangeboden, te onderteekenen. Die punten betreffen hoofdzakelijk Mosoel en de particuliere eigendommen en belangen in Turkije. In het antwoord, dat zij in den loop van den middag gaven, verklaarden de Turken zich bereid, het gedeelte van het verdrag, dat be trekking heeft op de territoriale kwesties in Europa, te onderteekenen. Ze eischen thans Karagatsj niet meer, en verlangen evenmin meer een plebisciet in West-Thracië. De Turken weigerden echter de artikelen uit het vredesverdrag betreffende de capitulaties en de economische kwesties te teekenen en zonder het verdrag te teekenen, verlieten ze de vergade ring. De geallieerden droegen toen Bompard op, een laatste poging bij Ismet Pasja in het werk te stellen, doch ook de poging, door Bompard bij Ismet Pasja in het werk gesteld, is mislukt. De drie delegatieleiders constateerden daar op de onmogelijkheid om de besprekingen voort te zetten. Zij besloten Lausanne te verlaten. De Engelsche delegatie is gisteravond ver trokken. Het Turksche antwoord, dat gister is overhan digd, behelst in hoofdzaak dat, waar de principi- eele kwesties zijn opgelost, Ismet bereid is, het vredesverdrag, met zeker voorbehoud op punten van bijkomstig belang, te teekenen. Betreffende Mosoel verklaarden de Turken zich bereid, tegen nader te bepalen datum met Engeland in onderhandeling te treden, wat is goedgekeurd. DE COMMISSIE VAN HERSTEL. Uit Parijs verluidtDe Commissie van Her stel heeft aan Duitschland de noodige specifi caties doen toekomen voor een postboot welke door Duitschland voor rekening van Frankrijk op stapel moet worden gezet. De commissie hield zich verder bezig met de kwestie der schadevergoeding, welke door de Duitsche re geering aan de Duitsche reeders is betaald overeenkomstig de beslissing van het tribu naal te Hamburg. De Commissie heeft aan den rijk>kanseliei een schrijven doen toekomen, waarin wordt gezegd, dat Duitschland door de betaling van een gedeelte dezer schadevergoedingen, zonder van te voren de garantie-commissie daarvan in kennis te stellen, de bepalingen van het me morandum van 18 Juli 1922 niet is nagekomen. Vasthoudende aan haar beslissing van 26 Ja nuari 1923, om geen moratorium aan Duitsch land toe te'staan besloot de C. v. LI. ten slotte om op de Duitsche nota van 1 Februari 1923 geen antwoord te zenden. VOLKENBONDSRAAD. De Raad van den Volkenbond heeft Zaterdag zijn werkzaamheden beëindigd. De eerstvolgende zitting zal in April a.s. plaats hebben. Over de kwestie der schadeloosstelling, wel ke niet officieel aanhangig is gemaakt, heeft de Raad niet beraadslaagd. uitbarsting, een rechtvaardiging, maar er kwam geen woord over zijn lippen. En zooals gewoonlijk ging hij om vijf uur weer naar den stal om Myra te halen, Toeval lig was ik in de buurt, toen Bodo de teugels van hem overnam. Dezen keer gebeurde het niet zwijgend. „Heeft Dr. Albrecht je gelast voor mijn paard te zorgen vroeg Bodo onder het opstij gen. Wolfram antwoordde ontkennend. „Wie dan en er lag 'n mengeling van hoog heid en nieuwsgierigheid in zijn toon. „Ikzelf." Bodo trok de teugels zoo hevig aan,||clar Myra steigerend achteruit week. „Ik wil geen gunsten 1 Als ik je hulp verlang, zal ik spreken. .Voorloopig verbied ik je om Myra mot een vinger aan te raken. Ik sloop in huis en dorst Wolfram me aan kijken. Had ik hem verkeerd beoordeeld t De blik, waarmede dat „ikzelf" gepaard was gegaan, deed het mij vermoeden. De verhouding blijft dezelfde. Noch Bodo, noch Wolfram zijn van hun eenmaal aangeno men gedrag afgeweken, en toch schijnen ze elkaar eerder te zoeken dan te ontwijken. Vader weigert tusschenbeide te komen. Is dan leeren en altijd leeren hoofdzaak Daar wordt gestudeerd, gewerkt, geblokt VERVAARDIGD DOOR DE FABRIKANT ER - Fabrikanten van Lifebuoy en Vim. SS INTERNATIONALE ARBEIDSCONFERENTIE. De Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau heeft de opening van de vijfde internationale arbbdsconfcrentie te Genévc be paald op 18 October a.s. OEKRAÏNE. In de verschillende gouvernementen van de Oekraine, vooral in het Zuid-Oosten, is opnieuw hongersnood uitgebroken. Vooral de kinderen hebben er onder te lijden. Volgens de te Moskou verschijnende „Izwestia" zijn in de Oekraïne twee milloen kinderen door den hongersnood getroffen, terwijl de autoriteiten slechts over levensmiddelen voor driehonderdduizend kinde ren beschikken. De Oekrainsche regeermg heeft al haar hoop gevestigt op de hulp van Na risen, die thans te Charkof vertoeft en daar persoon lijk een onderzoek naar den toestand instelt. Als twee bedaagde geleerden buigen Bodo en Wolfram het hoofd over hun boeken, de pen nen krassen over het papier, bladzijde na blad zijde worden womgeslag <n. verder niets, geen scherts, geen lach, geen vraag zelfs Vader Dat hen veel alleen, als hij hun het werk heeft op- gegeven. .-l. Eergister, terwijk hij was uitgedaan en k in de woonkamer zat te naaien hoorde ik m zijn kamer een verdacht geluid. De-deur stond aan. .Ritsch en weer ntscli. - Het was het scheuren van papier. Een oogenblihe liep mst verhit gelaat de woonkamer door, zonder mij op te merken. Ik sloeg een blik in Vader'8 kamc''" Wolfram raapte de op den grond verspreide stukken papiei op. Bodo kwam terug, kort daarop gevolgd door Vader, en de lessen werden zonder verdere stoornis voortgezet. Eerst vandaag werd mij het gebeurde dui delijk. 's Zaterdagsmorgens moeten beide leerlingen hun in het net geschreven werk van de afge- loopen week overleggen. Eiken middag wordt hun het laatste half uur voor dat overschrijven overgelaten. Vader is stipt en streng in de. les het in het net overgeschrevene is een herhaling van het geleerde daaraan mag niets man- keeren, aan schrift noch onderwerp. Het o\ er- leggen daarvan is het glanspunt van de wee 6 (Wordt vervolgd) SCHIEDAMSCHE COU VOOR DE Twink DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARDINGEN, <N O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1