iet oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN feuilleton. 46ste Jaargang. Dinsdag 6 Februari 1923. No. 13558. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Ad vertentiêni 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. De toestand in het bezette gebied bleef tot nu toe ongeveer dezelfde. Beide partijen schijnen bijna op 't doode punt te zijn gekomen en toch wil men nog niet van eenige toenadering weten en blijft men den ellendigen toestand rekken. Daar de Fransche kolencommissaris Coste, bericht Wolff, buitenlandsche journalisten mis leidende mededeelingen heeft gedaan over het kolenvraagstuk, heeft de rijkskolencommissaris Stutz aan het „Berk Tagebl." de volgende op helderingen gegeven Het Roergebied is zelf de grootste verbruiker van zijn steenkool slechts 43 pet. gaan naar het onbezette Duitsch- land. Zelfs als het Roergebied volslagen wordt afgesnoerd, zal het overige Duitschland uit zijn andere kolenbekkens nog de helft van zijn ver bruik kunnen dekken. Ook van cokes is het Roer gebied de voornaamste verbruiker. De kolenbekkens in het onbezette Duitsch land zullen eerlang door overwerk hun productie aanmerkelijk opvoeren, en wel met 1/2 millioen ton per maand De invoer uit Poolsch Opper- Silezië en Tsjecho-Slowakije is bevredigend en de invoer uit Engeland zal vermoedelijk binnen kort ook zijn vroegeren omvang herkrijgen. Bo vendien hebben alle groote verbruikers den laatsten tijd grootevoorraden kunnen opstapelen, de spoorwegen voor 40 dagen, de gasfabrieken en electrisehe centrales voor een maand. Zui nigheid bij het verbruik van het zachte weer bevorderen het uithoudingsvermogen. De afsnoering van het Roergebied zal natuur lijk tot een buitengewone vermindering der pro ductie en tot stagnatie in het verkeer leiden. Voor Frankrijk is de economische uitkomst der bezetting gelijk nul. In drié weken heeftFrankrijk zich nog niet zooveel kolen kunnen verzekeren a's Duitschland vrijwillig in een halven dag le verde. Tengevolge van gebrek- aan cokes zijn reeds 13 Fransche hoogovens gedoofd. De arbeid in de mijnen van het Roergebied schijnt gewonen voortgang te hebben, met 't spoorwegverkeer blijft het echter sukkelen. De Fransche minister van Openbare Wer ken, Le Trocquer, en generaal Weygand, ver trokken gisteravond uit Parijs naar het Roer gebied, vergezeld van vele spoorwegtechnici. Het doel van hun reis is de reorganisatie van het spoorwegverkeer in het bezette gebied, hetzij met of zonder hulp van het Duitzche personeel. Telkens komen thans reeds onder het Fransche heheer ontsporingen en botsingen voor, zelfs de Duitsche rijkskanselier is er gister de dupe van geworden. De rijkskanselier die, zooals gemeld, aan het Roergebied een bezoek heeft gebracht, begaf zich gisteren van Bochum naar Elberfeld. In den namiddag wilde de rijkskanselier zijn reis naar Munster voortzetten, waar de Westfaal- sche Provinciale Landdag bijeen was. Op Weg naar Munster, tusschen Hagen en Westhoven hotste de trein, waarin dr. Guno zich bevond, tegen een goederentrein. De botsing waü echtei met van ernstigen aard. Het bleek evenwel, dat, de lijn op tal van plaatsen gestoord was. Dm deze reden reed dr. Cuno op een loco motief naar Westhoven terug. Vanuit deze plaats zette hij in een automobiel den tocht naar Munster voort. De Franschen hebben gister hun bezettings zone ook weer uitgebreid en zijn zelfs tot in Raden voortgerukt, waar zij o.m. reeds Offcn- hurg en Appenweier bezetten. Misschien komt Mannheim ook nog aan de beurt. Telkens en overal laten de Duitschers dezelfde protesten 30 Beiden, Bodo zoowel als Wolfram, doen er hun uiterste best -aan. Rij he', doorbladeren van Wolfram's werk kwam er ditmaal een trek van misnoegen op Vader's gezicht. „Ik neem zulk werk niet aan," zeide hij. 'Dij zult het morgen in uw vrijen tijd overmaken. Hebt gen gij niets ter verontschuldiging te zeg- Wolfram's antwoord was ontkennend. Hij kad zijn boeken al bijeen en maakte zich gereed uie weg te brengen, toen Bodo, die oogenschijn- l)k onverschillig had toegekeken, tusschen hem en de deur sprong. "Ik ben die lamme goedgunstigheid eindelijk ®oe," barstte hij uit. „Waarom zeg je niet, dat Je prullenboel in een vlaag van drift heb ver scheurd en je daarna geen tijd hebt gehad alles ehoorlijk over te maken Hier dat schrift k ben de schuldige en ik zal overschrijven," nik geloof, dat gij gelijk hebt, Jonker Bodo," kerkte Vader koeltjes aan en liet hen alleen achter jiMaar spreek dan toch een krachtig woord- hooren, maar deze worden voor kennisgeving aangenomen. Uit Rome verluidt, dat Z.H. de Paus zich gister tegenover den nieuwen Engelschen gezant bij het Vaticaan ze-er pessimistisch over den toe stand in Europa heeft uitgelaten. De Paus zou ook verzocht hebben, dat openba re biddagen zullen worden gehouden in verband met den gespannen toestand in Europa. NA DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Kans op hervatting. De Engelsche bladen drukken openlijk hun teleurstelling uit over het mislukken van de conferentie en hun verbolgenheid, dat dit een gevolg is van de alle perken te buiten gaande aanspraken van de Turken. De „Times" schrijft dezen uitslag, Welke zij be treurenswaardig noemt, toe aan de Turksche ver wachting, ongetwijfeld gegrond op de verslagen van hun agenten in de geallieerde landen, dat de geallieerde regeeringen en volken toe zouden ge ven, als Angora maar voet bij stuk hield. Het blad zegt verder „Zij hebben de openbare mee ning in Engeland in ieder geval totaal misver staan. Wij hebben ons verlangen naar een rege ling getoond en kunnen niet verder gaan. De krachtige wensch van de geallieerde mogendhe den om het Naburige Oosten te verlossen van een oorlog, welke de laatste acht jaar ongekende ellende over de bewoners gebracht heeft, en om de wereld te bevrijden van het ernstig gevaar, dat onvermijdelijk aan zijn voortduren verbonden is, heeft hen er toe gebracht om ten opzichte van de eischen van Angora tot de uiterste grens van toe gefelijkheid te gaan. Zij hebben zelfs, volgens ve le tot oordeelen bevoegden deze grens'overschre den. Door hun halsstarrigheid hebben de Turken verbazingwekkend gunstige voorwaarden op geofferd. Zij hebben zichzelf echter een nog ern stiger en blijvender nadeel toegebracht. Zij heb ben aangetoond, dat zij ten eenenmale niet in staat zijn de eerste beginselen van de beschaving, waarop zij aanspraak maken, te beseffen en zoo de diepte getoond van de kloof, die hen scheidt van alle volken, die deze wel bezitten." De Fransche bladen werpen op de onverzette lijkheid van de Turken de verantwoordelijkheid voor het mislukken van de conferentie te Lau sanne. Zij betreuren het., dat de Kemalistcn niet van de gelegenheid wisten te profiteeren om een verdrag te teekenen, dat veel voordeeliger was dan zij bij het begin der onderhandelingen kon den verwachten. De bladen verheugen zich er over, dat de Fransche gedelegeerden tot op het laatste oogenblik de grootste moeite gedaan hebben om een breuk te vermijden en dat de vertegenwoordigers der bondgenooten Lausanne in volkomen overeenstemming verlaten. De meeste bladen gelooven, dat de gebeurte nissen van gisteren niet onmiddellijk een crisis in het Oosten zullen uitlokken. De „Petit. Parisien" acht, na de verklaring van Ismet pasja, de hoop niet vervlogen dat de on derhandelingen binnenkort ergens anders hervat worden. Nader verluidt echter nog, dat na een on derhoud tusschen Ismet Pasja en Garroni men reeds minder spreekt van het vertrek der Turken doch meer van de mogelijkheid, dat de vrede toch nog te Lausanne tot stand zal komen. Ismet Pasja zou zich gister in dien geest heb ben uitgelaten, dat hij de economische eischen der geallieerden verkeerd had uitgelegd en dat hij die eischen nogmaals in overweging zal ne men. Daar men anderzijds ook een gedeeltelijk toegeven van de Fransche regeering verwacht, je met hem," bad ik ong duldig. Vader schudde het hoofd en liep peinzend den tuin in. Binnen waren ze slaags, de twee kameraden „Laat het voor het laatst zijnj schreeuwde Bodo. „Ik duld die beschermende goedheid niet langer. Je kunt als dank voortaan op een paar striemen met mijn rijzweep rekenen Het scheen wel, dat Wolfram nu voor de deur stond en Bodo verhinderde om weg te gaan. Zijn stem, diep en geschokt door ontroering, klonk vlak bij. „Zoo ik u door mijn gedrag in dien waan heb gebracht, Jonker, sta ik als een schuldige voor u. Ik werd gedreven door een heel ander'gevoel. Na deze verzekering zal uw dwaling op houden Ik zal trachten u zooveel mogelijk uit den weg te gaan Verlangt gij nog verdere ophelderingen „Neen. Ja riep Bodo aarzelend en be velend tegelijk. Er volgde een pauze. „Waarom heb je mij met ongevraagde dien sten achtervolgd Je weet, dat ik je niet lijden mag en dat ik wel de vrijheid zal nemen te be velen, als ik je hulp verlang. Je weet, dat mijn vader je aan mij heeft opgedrongen, heeft, op gelegd Ik kan je niet afschudden ik moet je dragen zoolang hij dat verkiest. Vóór dat je hier kwam, was Dr. Albrecht's huis mij alles nu is het een hel is het geenszins uitgesloten, dat de vrede toch nog in den loop van deze week of in ieder geval op zijn laatst na twee of drie weken te Lausanne of elders zal worden geteekend. Hiertoe worden zoowel door de Japansche als door de Italiaan- sche delegatie ernstige pogingen in het werk ge steld, terwijl ook door de Turken zelf en vooral de Amerikaansche toehoorder tot dat doel po gingen worden gedaan. MEMEL. De buitengewone geallieerde commissie te Memel heeft gister een proclamatie uitgevaardigd waarin wordt te kennen gegeven, dat het gebied van Memel nog steeds onder gezag der gealli eerden staat. De regeering van Litauen wordt verantwoordelijk gesteld voor de jongste gebeur tenissen en wordtverzocht,alle mogelijke stappen te nemen ter voorkoming van nieuwe troebelen. Zij mag evenwel geen nieuwe troepen meer naar Memel zenden. In het gebied van Memel moeten voorts binnen een week alle dezer dagen uit Litauen gekomen elementen worden verwijderd. De door de opstandelingen ingestelde regeering en hun comité voor openbare veiligheid moeten worden ontbonden. Er zal een voorloopige regeering worden in gesteld, waarin evenwel geen leden van de door de opstandelingen ingestelde bestuurslichamen zitting mogen hebben. Ten slotte herhaalt de commissie de bedoeling der geallieerden om over het lot van Menrel over eenkomstig het vredesverdrag te beslissen. Naar wordt verklaard, zou deze beslissing reeds zijn gevallen, zoo Litauen niet had ingegrepen. BEIEREN. De Beiersche regeering heeft met ingang van heden den uitzonderingstoestand, die over Beie ren was afgekondigd, opgeheven. IERLAND. De correspondent van de „Times" te Dublin meldt dat twee onderzeesche kabels tusschen Engeland en Ierland gekapt zijn. natuurlijk door rebellen. Een van de twee kabels verbond Dublin met Glasgow en is te ITowth gekapt. TRIPOLI. De „Giornale d'ltalia" verneemt, dat Homs, de hoofdstad van de streek Mosellata in Tripoli, Welke al acht jaar een soort politieke en oecono- mische blokkade van de opstandelingen door stond, ontzet is tengevolge van het schitterende werk van de colonne Pizarri, gepaard aan een uitval van het garnizoen der stad. CHINA. Bijna alle handelshuizen te Canton zijn ge sloten en gebarricadeerd. Er heerscht een chao tische toestand, daar het bekend is geworden, dat 40000 man troepen onder bevel van generaal Flsjoe Tjoeng Tsji naar de stad oprukken, ten einde de Zuidelijke hoofdstad voor Soen Yat Sen terug te eischen. ALLERLEI. Te Bernaldo in de provincie Napels heeft weer eens een botsing plaats gehad tusschen fascisten en nationalisten, waarbij twee lieden gedood en 20 ernstig gewond zijn. De fascisten droegen de zege weg. Zij namen stormenderhand den zetel van de nationalistische vereeniging in, waar zij den boel kort en klein loegen. Gisterochtend zijn de mijnwerkers in het Saarbekken in staking gegaan, omdat zij de aan geboden Inonsverhoóging van 3 francs per dag in verband met de geduchte prijsstijgingen onvol doende vinden. „Met ongevraagde diensten achtervolgen Als de Jonker van Sturmfels zonder iijknecht komt, begrijp ik, dat ik hier aan huis dc p rsoon ben, waarop hij heeft gerekend, en dat hij dat heeft gedaan, hebben zijn eerste woorden, zijn eerste optr den bewezen." „Z\^ijg over dien eersten dag „Ik moet nog verder teruggaan. Zoodra ik had gehoord wie Dr. Albrecht's leerling zou zijn, heb ik gevraagd om naar huis t<' mogen gaan. Mijn verzoek werd echter geweigerd Toen bleef mij maar één ding over tegenover Dr. Al- brecht mijn weldoener en den Vrijheer mijn be schermer geduldig te zijn. Ik ben het geweest," besloot Wolfram, en zijn toon verried hoe groot de kwelling was. „Geduldig herhaalde Bodo sarrend „iets anders zou je kwalijk passen. Houd nog een goede dosis gereed. Je zult die noodig hebben. „Daarop ben ik voorbereid," antwoordde Wolfram dof „mijn geduld zal niet onderdoen voor mijn dankbaarheid." „Dankbaarheid jegens mij W as dat het gevoc om mij te dienen en Bodo lachte smadelijk. „Dankbaarheid jegens hen, die mij hebben welgedaan, maakt mij weerloos tcg nover u. Ik erken dit alleen om verdere dwaling te voo, komen." „Weerloos Ik zag je liever tegenover mij staan en eiken stoot beantwoorden," mompelde Bodo, IJ t Egyptische ministerie heeft zijn ont slag ingediend. De koning weigerde echter, aan dit verzoek te voldoen. Uit Rome. Naar wordt medegedeeld, heeft prinses Jolanda, de oudste dochter van den koning van Italië, zich officieel verloofd met graaf Calvi di Bergolo, kapitein bij de cavalerie, De graaf werd tijdens den oorlog gewond en ont ving later een decoratie. Het Bulgaarsche gezantschap te Berlijn deelt mede, dat gisteravond in het nationale theater te Sofia een aanslag op minister-president Stamboeliuski is gepleegd. Een. bom werd naar de loge waar Stamboelinski en enkele andere ministers zaten geslingerd. Hoewel de bom ont plofte werd niemand gewond. De dader kon ontkomen. De politie is hem echter op het spoor. Volgens het gezantschap is het bericht, dat er 1 Februari ook een aanslag op den minister president zou zijn gepleegd onjuist. De Oostenrijksche minister van Financiën en de president van de nieuwe Oostenrijksche emissiebank zijn te Londen uit Parijs aangeko men in verband met het plan tot plaatsing van een leening voor Oostenrijk te Londen en in andere hoofdsteden van Europa. Innenlsnd, Burgemeester Zimmerman. Burgemeester Zimmerman is hedenochtend reeds vroeg dit Rotterdam vertrokken. Vanavond begeeft gij zich wederom naar Weenen, waar hij Woensdagavond hoopt aan te komen. De „Times" schrijft het verbazingwekkende succes van het Oostenrijksche financieele her vormingsplan in niet geringe mate toe aan het werk van mr. Zimmerman, den Nederlandschen commissaris-generaal, die, zegt zij, bijzondere talenten voor deze moeilijke taak heeft getoond. Nederland en het Vaticaan, Het lid van de Eerste Kamer baron Witteit van Hoogland, die zich voor besprekingen te Rome bevindt, is Zaterdag door den Paus in particuliere audiëntie ontvangen en daarna door den Italiaanschen minister-president Mussolini. Telegraafkantoren. Naar men verneemt, bestaat liet plan enkele telegraafkantoren, die nu tot 10 uur des avonds geopend zijn, met ingang van 15 Februari te 9 uur te sluiten. Dr. Willem Royaards. Naar wij vernemen heeft de president van de Fransche republiek aan dr. Willem Royaardshet eerekruis van het Legioen van Eer verleend. Nicuwjaarstelegrammen. Minister van Swaay heeft op de vragen van den heer Ter Hall, betreffende dc Nieuwjaars telegrammen, geantwoord, dat, daar voor we derinvoering der stadstelegrammen op Nieuw jaarsdag geen sociaal belang pleit, de wedertoe- lating dient te worden vermeden. Uit het bouwvak. De Haagsche afdeeling van den Algemeenen Nederlandschen Bouwarbeidersbond heeft Zon dag, naar Het Volk meldt in huishoudelijke ver gadering de voorstellen van den R.K. bond van bouwpatroons met groote meerderheid van men en de voorstellen van den Algemeenen Ne derlandschen Bond van Patroonsvereenigingen met vrijwel algemeene stemmen verworpen. „Ik zal ze nu alleen opvangen. Gij zijl gewend om ze ongestraft uit te deelen. Weer af; verdedig je," riep Bodo stampvoetend "Er volgde een oogenblik van stilte. „Gij kunt tevreden zijn," Jonker Bodo, Ge duld is een schild, dat veel afweert. „Bah, visschenvloed 1" riep Bodo en sloo de kamer uit. „Ik bid u, laat mij gaan," zeide Wolfram half luid tot Vader na het middagmaal. „Ik kan zijn tegenzin niet overwinnen; ik ver r er e slechts meer," maar Vader wilde er me h°Dien middftg was de geschiedenis der Middel eeuwen aan de beurt. De stichting van de orde van Sint Jan Werd behandeld. Vroom en vroed moesten de Ridders zijn degelijk en duchtig, groot van hart en nederig van geest, elkaar's eere doelende en elkaar s lasten dragende. Zij waren gehouden voor recht en billijkheid op te treden, weerloozen te eerbiedigen en te beschermen.las Bodo. „Een fraai Ridder van Sint Jan zoudt gij geweest zijn," riep ik hem bij zijn vertrek toe. Bodo kleurde en wendde het hoofd af. Hij bracht Myra in galop en rende het bosch in. Een groot half uur later was hij terug Hoe nu Nog niet naar huis Je verlangt toch niet naar een derde les?" vroeg ik spol- tend' (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1