Het oude Kasteel. DAGBLAD WOOD SCHIEDAM OMSTREKEN* FEUILLETON. 46ste Jaargang. Woensdag 7 Februari 1923. No. 13559. Buiean KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden ©p aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Gister is de bezettingsoverheid in het Wupper- dal binnengedrongen. Hedenmiddag om 12 uur verschenen er Fransche troepen met 30 vrachtauto's uit Opladen, dat in de door de Engelsche bezette zone ligt, in de richting van de plaatsen Bergisch Born, Lennep en Kubsoege. Sinds gisteren hebben de Franschen getracht, troepen per spoor naar Bergisch Born over te brengen wat echter misluktisdooi den tegenstand van het Duitsche spoorwegpersoneel. Het schijnt dat ook het Wupper-dal zal worden afgesloten. Men meent, dat de Franschen uit het Zuiden de lijn Elberfeld-Hagen willen bezetten. In het geheele Duitsche gebied aan den linker- Rijnoever, van de Nederlandsche grens in het N. tot aan het Saar-gebied in het Z. staat thans op alle hoofdtrajecten het spoorwegverkeer stil, behalve op de trajecten, die binnen de door de Engelschen bezette zone liggen. In het district Keulen, dat zich van de Nederlandsche grens tot aan de Eifel uitstrekt, ligt het verkeer in de door de Belgen en Franschen bezette districten vol komen stil. In het directiedistrict Trier dat zich ten Z. daarvan uitstrekt, rijden alleen nog een paar lokaalspoorwegen. Wegens den Franschen inval in Baden liggen thans de stations Mainz, Frankfort en Darmstadt stil. Het reizigers verkeer heeft op dit traject nog plaats. De trei nen over Appenweier en Offenburg worden door de Franschen niet meer doorgelaten, behalve de internationale Zwitsersche treinen. Ook de Rijnscheepvaart is zoo goed als stil gelegd. Alleen schepen onder Nederlandsche, Belgische of Fransche vlag varen nog. Van Mann heim zijn Zondag en Maandag de laatste twee sleepbooten vertrokken. Daarvan is er een tot Bohn gekomen en de andere tot Kaub, waar zij door de Fransche autoriteiten werden aangehou den. De reederijen hebben daarop besloten, geen sleepbooten meer te laten uitvaren. NA DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Onverwachte wending. Plots ling is er gister een gunstige wending in den toestand gekomen. Naar Havas verneemt, heeft Bompard tele grafisch aan Poincaré verslag uitgebracht van het onderhoud, dat hij voor zijn vertrek uit Lausanne nog met Ismet Pasja had. Deze hand haafde zijn intransigen' e houding niet, en aan vaardde den tekst, welke hem tevoren voor het regime der capitulaties was voorgelegd. Poincaré stelde de Britsche regeering onmid dellijk met deze tijding in kennis. Naar Reuter nog verneemt, heeft Bompard verklaard, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de Turken zeer binnenkort het verdrag zul len teekenen. De Britsche regeering heeft de Fransche re geering ermede in kennis gesteld, dat zij bereid is alle nauwkeurig omlijnde voorstellen, welke door Ismet Pasja mochten worden gedaan, in ernstige en hoffelijke overweging te nemen. Poincaré heeft zich bij dit besluit der En gelsche regeering aangesloten, en onverwijld telegrafisch tot Ismet Pasja de uitnoodiging gericht, met den meesten spoed nauwkeurig mede te deelen, welke definitieve voorwaar den hij bereid is te onderteekenen. Volgens de laatste berichten schijnt het roogelijk, dat Ismet Pasja zich naar Angora zal begeven om de regeering te raadplegen. Ismet Pasja heeft gister met den Nederland- schen gezant te Bern, Van Panhuys, een onder houd gehad. De besprekingen liepen alleen over de Nederlandsche belangen bij de kwestie der capitulaties. 31 »Ik heb wat vergeteneen schrift nik zal het wel halen blijf zitten," riep ik haastig. Vermoedelijk had hij het in Vader's kamer laten liggen, en ik wist, dat Wolfram juist met Vader had gesproken en daar was achtergeble ven. Ik wilde niet, dat Bodo Wolfram's ontroe- rrog zou zien. Maar hij was al afgesprongen en mij voorbij. Myra rekte den kop naar de glinsterende klim- °phladeren, Bodo had haar de teugels over den nek geworpen bij den minsten schrik zou zij de Cappe beenen uitslaan en wegrennen. Bodo ver diende wel, dat hij haar moest naloopen, maar och greep ik de nu afhangende leidsels en hield <he vast. Het duurde tamelijk lang voordat hij terug kwam. Niet alleen. -In de eene hand hield hij het schriftde andere lag in Wolf ram's hand hal5 morSerlna kerktijd kom ik je af- MEMEL. Uit Memel wordt gemeld, dat de Litausche opstandelingcn-regeering een weigerend ant woord heeft gegeven op den oproep van de inter- geallieerde commissie om de opstandelingen te ontwapenen. Zij motiveert haar weigering met te wijzen op de overeenkomst gesloten met den commissaris Pestina. - VSAKSEN. Dertegeip gister uitgeschreven verkiezing in den Landdag van een nieuwen Saksischen mi nister-president is op niets uitgeloopen, daar alle partijen eigen candidaten hadden gesteld, waar door het onmogelijk was een nieuwe regeering te vormen. CHINA. Uit Peking verluidt: In verband met den ongunstigen financieelen toestand der Chinee- sche regeering heeft het leger van generaal Feng Joe Sjang, dat zich ter sterkte van 30.000 man in de hoofdstad bevindt, in 17 maanden geen soldij meer ontvangen. De troepen worden zeer slecht gekleed en gevoed, terwijl rooken, drinken en dobbelen voor de soldaten verboden is. Dank zij de uitstekende discipline, die onder hen heerscht, zijn tot dusverre nog geen wanor delijkheden voorgekomen. ALLERLEI. Uit BoekarestVanuit Braila wordt gemeld, dat op den dag, dat koningin Maria van Roeme< nië aan de kazerne van het 4e regiment infante' rie te Rosjioii (Walachije) een bezoek bracht men op de exercitieplaats der kazerne een ver dacht indiyidu heeft gearresteerd. Het onderzoek stelde vast, dat het zekere Popof was, oud-onderofficier van het 5e Bul- gaarsche infanterie-regiment te Roetsjoek, en dat het in zijn bedoeling had gelegen, een aan slag op het leven der koningin te plegen. In de laatste dagen zijn in Italië een aantal communisten gearresteerd, beschuldigd van sa menzwering tegen de veiligheid van den staat. Zij hebben in hun organen een proclamatie van Moskou gepubliceerd, waarin de fascistische re geering wordt beschuldigd van moord, plunde ring en brandstichting. De communist Vordiza was bij zijn arrestatie in het bezit van een bedrag van 1500 Engelsche ponden, welk geld blijkbaar uit Moskou afkom stig was. Uit Constantinopel. De regeering van An gora heeft last gegeven dat alle buitenlandsche oor ogsschepen van meer dan 1000 ton de haven van Smyrna voor 7 Februari middernacht moeten verlaten hebben. De geallieerde Hooge Co rnis- sarissen hebben hiertegen geprotesteerd. Het Britsche oorlogsschip Curacao heeft last gekregen naar Smyrna te vertrekken. Naar de bladen uit Saarbrücken vernemen, heeft in het Saargebied de stop etting van het werk in de mijnen op kalme wijze en onder vol strekte eensgezindheid plaats gevonden. Ook de mijnwerkersbonden in Lotharingen hebben besloten, de staking te proclameeren, als heden hun looneischen niet zijn ingewilligd. Uit Berlijn. De Rijksbank zal heden een aanvang maken met de uitgifte van bankbiljet ten van 50.000 mark, ten einde te voorzien in de behoefte aan betaalmiddelen. Uit Rome De „Tribuna" meldt, dat in den afgeloopen nacht 42 socialisten, commu nisten en anarchisten te Ascoli gearresteerd zijn en 180 in Fermo. Uit Berlijn. De Rijkspostminister deelt mede, dat voor het komende rekeningsjaar 1923 op een deficit van ongeveer 500 milliard Mark gerekend moet worden. Naar uit Berlijn wordt gemeld, heeft Cuno Graag," zei Wolfram met een stevigen hand druk. Dank je, Margreet," en Bodo wipte in den zadel. „Dag Ridder," zei ik zacht. „Niet ik, hij is de Ridder hij heeft overwon nen riep Bodo met schitterende oogen. „Vertel het haar Wolfram. Margreet mag daar niet bui ten zijn." En ondanks het late uur en den kouden, voch- tigen avondmist, drentelden Wolfram en ik den tuin in, arm in arm, en vertelde hij alles Bodo's binnenstuiven om Wolfram's schrift voor het overschrijven te halen, zijn onthutst stilstaan bij hei zien vanWolfram's ontroerd ge'aat,zijn hape rend uitgebracht bevel, zijn kampen met eigen ontroering, zijn hartstochtelijke u t arsting in het eind van spijt en berouw, zijne bekentenis van slecht en onrechtvaardig gehandeld te hebben „Alles door elkaar, maar alles zoo warm en diep gevoeld," zeide Wolfram. „Ik was door dien plotselingen overgang overstelpt en bracht geen woord uit na zijn smeekend „Ik heb meer spijt dan ik in weinige woorden kan zeggen. Kunt gij e ergeven en wilt gij mij de hand geven Hij had de zijne niet uitgestoken en wachtte als een boeteling. En daarna, na mijn handdruk, zijn blik Het schrift moest ik hem laten hij stond er op, het mislukte zelf te herstellen." de laatste dagen een aantal dreigbrieven ont vangen, uitgaande van de „rechts-radicalen" waarin hem eenzelfde lot als Rathenau wordt voorspeld als hij het mocht wagen in eenig opzicht aan de Franschen toe te geven. Uit Dublin. De kantoren van de firma Pathé wier film van de Iersche luchtstrijdkrachten onlangs hier werd vertoond, zijn gister in brand gestoken. Vier meisjes en drie mannen werden gewond bij de ontploffing. Het gebouw werd in brand gestoken door vier mannen, die benzine gebruikten en een mijn of een loom. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag6 Februari. Na trekking van de afdeelingen, waarvan mo r- gen de voorzitters en ondervoorzitters zullen wor den benoemd, worden o.a. op de agenda ge plaatst de Wetsontwerpen inzake regeling van middelbaar en lager landbouwonderwijs, wijzi ging van de Ongevallenwet, bestrijding van het bioscoopgevaar, intrekking van de Schepenuit voerwet, bepalingen betreffende de jacht en de Middelb&ar onderwijswet. Bij de behandeling van het bouwfonds voor binnenlandsche zaken en onderwijs, dringt de heer van Voorst tot Voorst (R. K.) aan op spoedigen afbouw van het nieuwe gouver nementsgebouw te Arnhem. De heeren B o m a n s (R, K.) en Ketelaar (V. D.) achten het onjuist, dat de tengevolge van het uitstel van den bouw van een nieuw gouver nementsgebouw te Haarlem door grondaankoop geleden schade alleen door de gemeente Haarlem moet worden gedragen. Minister Ruys de Beerenbrouck zegt den afbouw van het gebouw te Arnhem zoo veel mogelijk te zullen bespoedigen. Wat den bouw te Haarlem betreft, zegt spr. de zaak nog eens te zullen overwegen, hoewel hij niet kan zeggen, dat hij daardoor van inzicht zal ver anderen. Bij artikel 15 bespreekt de heer van de Bilt (R. K.) den bouw van een nieuwe IT. B. S. te Purmerend, die op ongeveer een half millioen komt. De minister is voor het middelbaar onder wijs in vergelijking met het lager onderwijs, naar spr. meent, wel erg royaal. Met 100,000 kan er zoo worden verbouwd, dat een voldoend inge richte school kan worden gesticht. Minister de Visser noemt de bewering van den heer van de Bilt, als zou het middelbaar onderwijs ten koste van het lager worden be voordeeld, onjuist. De bouw van hoogere burger scholen is stop gezet. De minister kan den post voor de school te Purmerend thans niet terug nemen, maar hij zal gaarne met de adviezen van den heer van de Bilt zijn voordeel doen en de bouwkosten zoo laag mogelijk houden. Het wetsontwerp wordt daarna artikelsgewijs en in zijn geheel aangenomen. Begrooting voor Suriname De heer IJ z e r m a n (S. D.) betoogt dat men in Suriname niets gevoelt voor afscheiding van Nederland of voor verkoop van deze kolonie. Suriname is al sinds jaren een schadepost voor ons land. Ons land is daaraan zelf in niet geringe mate schuldig. De heer F eb er (R.K.) keurt ook een ver koop van de kolonie af. Hij is het met den vo lgen spreker eens dat de hygiënische toestand m de kolonie te wenschen overlaat, maar hij gelooft niet dat het plan van den heer IJzer man in de goede richting gaat. Vervolgens vraagt spr. inlichtingen over de mechanische grondbewerking. Ten aanzien van het onderwijs bepleit spr. gelijkstelling van openbaar en bijzonder on derwijs. Al lang is deze toegezegd, maar er „Hoezee! Een vriend gewonnen!" „Een vriend," herhaalde Wolfram stilstaande en diep ademhalend, „een vriend, Margreet Dat is een veelzeggend woord voor iemand, die nog kortelings de geschiedenis van Orestes en Pylades heeft gelezen." „Wat gaat mij die geschiedenis aan Ik heb lang genoeg tweestrijd bij Bodo opgemerkt, en wat u betreftgij z udt hem niet zoo spoedig de hand hebben gereikt, indien u niet iets in hem had aangetrokken, ondanks al zijn hoogheid en opvliegendheid." Ik liet Wolfram alleen met zijn gelukkigen glimlach en zocht Vader en Moeder op om alles te vertellen. Februari. Klokslag elf uur was de kerk uit, klokslag elf stond Bodo voor ons. „Ik heb een boodschap van Vader voor je, ..mrgreet," zeide hij, „de arend is thuis gekomen, heel mooi, met uitgespreide vlerken. Hij staat in de bibliotheek. Als je hem zien wilt, moet je maar komen. Hij stak zijn arm door dien van Wolfram. Daar gingen zij, het bosch in! Bodo heeft meests! met ouderen omgegaan ik benzijneenigespeel- genoot geweest Wolfram werd altijd aan den arbeid gezet.Ik weet niet wie van beiden er komt nog n'et veel van. De Minister van Koloniën, de heer D e G r a a f f, zegt ook, dat hij voor overdracht van de kolonie niets gevoelt. Hij zou dat in strijd achten met den geest van den tijd. Ter zake van de bevordering van den gezond heidstoestand betoogt spr., dat het gemis van medewerking der bevolking nog steeds alle ver betering zeer moeilijk maakt. Juist op dit punt is medewerking der industrieën vóór alles drin gend noodig. In het verloop der bestrijding der mijnwormziekte stelt spr zeer veel belang. Tot og toe kunnen de pogingen der regeering nog niet vruchtdragend zijn. Noodig is een plaatse lijke regeling ter bestrijding van deze ziekte. De noodige gelden wil spr. op andereposten uit sparen, zoodat de amendementen-IJzerman niet noodig zijn. Inzake de gelijkstel'in^ van het openbaar en bijzonder onderwijs zegt spr. ernstige overwe ging toe. De vergadering 'wordt verdaagd tot heden één uur. Binnenlsni!, De R. K. Universiteit. Zooals men weet, komt vandaag het subsidie- voorstel ad 100.000 ten behoeve van de R. K. Universiteit in den Nijmeegschen Raad in be handeling. Verwacht wordt, dat het voorstel van B. en W. met een kleine meerderheid, waarschijn lijk met 16 (n.l. v. d. R. K.) tegen 15 stem men zal worden angeromen. De brief van Wilton. In de g ster te Rotterdam gehouden vergade ring, van de Kamer van Koophandel bracht de heer Veder, als voorzitter van de commissie voor de algemeene zaken, rapport uit naar aanlei ding van het geruchtmakende schrijven dei- firma Wilton betreffende de arbeidsschuwheid van werkloozen. Zooals bekend, werd orfangs dit schrijven, het welk even te voren was binnengekomen, in de openbare vergadering voorgelezen en daarna in handen gesteld van de commissie voor de al gemeene zaken, voor e Nijverheidsbelangen en van den heer Mees. Intusschen hebben rijk en gemeente een on derzoek ingesteld en is door het gemeentebe stuur een uitvoerig rapport uitgebracht, dat ter kennis van de Kamer is gebracht en in de bladen is gepubliceerd. Verschillende leden der K. v. K. betreurden het, dat de Kamer den brief gepubliceerd heeft, zonder te voren de feiten te hebben onderzocht, 't Moet erkend worden, dat hiermee een fout is begaan. Hierop werd het rapport der commissies goed gekeurd, waarvan de conclusie luidt „dat onder deze omstandigheden genoemde commissies van oordeel zijn, dat de Kamer, zonder zich uit te spreken over de juisthe' en de appreciatie dei- feiten in de gepubliceerde brieven van Wilton en de arbeidersorganisaties, deze zaak voor haar als geëindigd kan beschouwen." Vliegdicnst. De Nederlandsche Handelskamer heeft in aansluiting met he' voo nemen m eventueel een vliegdienst AmsterdamKeulen in het leven te roepen, pogingen aangewend om een lucht- verbinding FrankfortAmsterdam in te richten m aldus een verbinding per vliegtuig tusschen Zuid-Beveland en Nederland tot stand te bren gen. De Kon. Ned. Luchtvaartmaatschappij zou evenwel een desbetreffend verzoek hebben afgewezen. De Nederlandsche Handelskamer te Essen zal daarom in Nederland nieuwe stappen onder- het gelukkigst uitzag. De arend is een vogel, door Baron bieglrieci in het voorjaar geschoten en later naar Göttmgen gezonden om opgezet te worden. Ik was bij het schieten tegenwoordig geweest, had den grooten, statigen vogel bewonderd en kreeg nu een uitnoodiging om hem in zijn nieuwen staat te komen bezien. Ik ging maar dadelijk op weg. Frans, de baardige portier van Sturmfels, stond aan het einde van de poortgang en tuurde naar het binnenplein, als zag hij het voor het eerst. Hij draaide zich niet om bij mijn komst, maar greep zwijgend het touw van de groote klok en gaf het sein, dat er bezoek was. 'Ik volgde zijne oogen De houtvester liep langzaam het binnenplein op en neer. Bij de voordeur van het Heerenhuis vertraagde hij zijn stap nog meer en Hij was binnen Holariep de portier en snelde hem na'.'Een oogenbiik later kwam hij hijgend terug. „Drommelsche vent," zeide hij, „hij is mij te vlug geweest." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1