DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 46ste Jaargang. Vrijdag 9 Februari 1923. No. 13561. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regels 1.75 elke r6gel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officicele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester èn Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 8 Februari 1923 ver gunning verleend aan lo. de FIRMA DANIEL VISSER ZOO- NEN tot uitbreiding der distilleerderij met een likeurstokerij in het pand Hoogstraat no. 31, kadaster Sectie C. no. 41, waarin wordt geplaats 1 electromotor van 1 P.K., drijvende een advo caatmachine 2o. W. DE GEUS EN A. VAN WAART tot oprichting van een kalkmalerij in het pand West- vest 1, kadaster Sectie C. no. 1181, met een elec tromotor van 2 P.K., drijvende een kalkmolen 3o. de NEDERLANDSCHE GIST- en SPI RITUSFABRIEK, DEPOT SCHIEDAM, tot oprichting van een inrichting tot het bewaren en bottelen van brandspiritus in het pand Groen- weegje 8, kadaster Sectie A. no. 1574 (ged.) met een electromotor van 1 P.K. drijvende een roteerende pomp. 4o. D. GELDERBLOM te Rotterdam tot oprichting van een wageninakerij in het pand Vcllevest. 12, kadaster Sectie A no. 1624 (ged.) met een electromotor van 3 P.K., drijvende di verse werktuigen 5o. J. F. OSTERMEIER tot uitbreiding van de slachtplaats van vee en van de kokerij en rookerij van vleeschwaren in het pandSommels- dijkschestraat 6, kadaster Sectie M. no. 626, met een electromotor van 1 P.K., drijvende een worstmachine. S c h i e d a m, 9 Februari 1923. BuiÊenlandsch Nieuws. IN IIET BEZETTE GEBIED. I-lavas meldt, dat de algemeene toestand in het Roerbekken onveranderd is. De spoorwegsta king in het door de Franse hen en Belgen be zette gebied is algemeen, behalve in de Palts. De Franschen onderhouden het militaire verkeer, het internationale verkeer en kunnen genoeg trei nen laten loopen voor het plaatselijk verkeer. Er zijn verscheidene wagons kolen naar Frankrijk gedirigeerd, met name 400 op het station Weddau bij Duisburg. Woensdag zijn er drie kolentreinen vertrokken naar Zwitserland en,één haar Neder land. De rijksrcgecring gaat voort de ambtenaren tot verzet aan te sporen. Zoo heeft de.Duitsche regeering 14 dagen vacantie en een gratificatie toegezegd aan de agenten van politie, die uitge zet zullen worden. Ook zendt zij een soort sta kingsopzichters uit onder de spoorwegambtena ren. Om de onzijdigen te overtuigen, dat de bezetting van het Roerbekken ook voor hun be langen schadelijk is, heeft zij een Duitsch doua nekantoor ingesteïfl naast het Fransche, zoodat de douanerechten dubbel worden geheven. De voedselvoorziening van de bezettingstroepen geschiedt zonder moeite, met Fransche voort brengselen. De directie voor de verkeersmiddelen en de voedselvoorziening van' het leger heeft gezorgd voor de verzending van wagons voor de levens middelenvoorziening van de bevolking, met name wagons melk. De „Sozialistischc Republik" verneemt uil Metz, dat de staking in Lotharingen, waartoe de mijnwerkers gisteren besloten hadden, algemeen is geworden, nadat de laatste onderhandelingen van de Christelijke vakvereenigingen vergeefsch waren gebleken. Het werk ligt geheel stil. De mijnen uit het Saar-gebiod en in Lotharingen zijn militair bezet. De toestand in de mijnwerkersstaking in het Saargebied is onveranderd, behoudens een ver scherping tengevolge van de militaite bezet ting der mijnen. Op enkele plaatsen is het van de zijde de. militairen tot ingrijpen gekomen. In v rband ook met de voorgenomen staking in de Fransche mijnen, wordt vermoed, dat Moskou hier achtei zit en een algemeene mijn werkersstaking wil doen uitbreken. De „Cologne Post," het blad van dc Engelsche bezetting aan den Rijn bericht Volgens een draadloos telegrafisch bericht uit Londen is uit Dusseldoip gemeld, dat de Fran schen aangeboden hebben zich uit het Roer-ge bied terug te trekken en een moratorium van twee jaar in overweging te nemen onder voor waarde, dat Duitschland een leening van 325 millioen pond sluit en daarvan 125 millioen pond aan Frankrijk betaalt als vergoeding. Er wordt gemeld, dat Duitschland deze aanbieding afge wezen heeft en als reden daarvoor heeft opgege ven, dat het wegens den chaos in het Roer-gebied onmogelijk is het geld te krijgen. pen de haven moeten verlaten, met vier en twintig uur heeft verlengd in afwachting van instructies uit Angora. De Fransche en Britsche regeeringen zijn over eengekomen zich te verzetten tegen den Turk- schen eisch in zake het vertrek der oorlogs schepen uit Smyrna. De schepen hebben bevel gekregen om te schieten, indien zij worden aan gevallen. Dc „Daily Telegraph" publiceert een verkla ring van Adnan Bey, waarin hij verzekert, dat, het Smyrna-incident binnenkort zal worden bijgelegd. Reuter verneemt nog, dat er voorloopig geen stappen zijn genomen om de Engelsche onder danen, ten getale van twaalf, uit Smyrna weg te voeren, ondanks de Turksche bedreiging. Men acht het steeds mogelijk hen in veiligheid te brengen als de nood aan den man komt. De Ame-1 rikaansche vertegenwoordiger te Smyrna, heeft de meedecling aan de overheid te Smyrna, waarin deze verantwoordelijk wordt gesteld voor elke vijandelijke daad, hangende de onder handelingen tusschen de hooge commissarissen te Constantinopel en Angora, mede onderteekend. De superdreadnoughts Resolution en Emperor of India liggen te Mytilene en zijn dus dicht bij de hand. Behalve de Engelsche kruisers Curacao en Calypso, bevinden zich te Angora de Fransche kruiser Ernest Renau en de torpedobootjagers Somali, terwijl Nederland vertegenwoordigd is door het pantserschip Tromp en Amerika door vier torpedobootjagers. MEMEL. De Raad van Ambassadeurs te Parijs heeft gister wederom de kwestie Memel behandeld, nadat het ultimatum met een looptijd van zeven dagen aan de regeering te Kowno, waarin de terugtrekking van de troepen uit Memel ge- ëischt werd, was verloopen. Naar verluidt, zal nogmaals een kort uitstel aan Litauen worden verleend, waarna scherpere maatregelen getrof fen zullen worden. IERLAND EN ENGELAND. James McNeill is te Londen aangekomen, ten einde de positie van Hoogen Commissaris van den Ierschen, Vrijstaat te aanvaarden. De betrek kingen tusschen den Vrijstaat en Groot-Brittan- nië zijn voldoende in overeenstemming gebracht met die, welke bestaan tusschen de overzeesche dominions en de Britsche regeering. IERLAND. Men dec.lt officieel mede, dat Deasy, dc onder bevelhebber van de opstandelingen, die 18 Janu ari gevangen is genomen en ter dood is veroor deeld, een verklaring heeft geteekend, waarin hij op zich neemt mee te werken tot een onmiddel lijke en onvoorwaardelijke overgave van wapens en mannen, en aan de leiders van de opstande lingen, met inbegrip van de Valera, verzocht heeft dezelfde verplichting op zich te nemen. Alle executies zijn dientengevolge geschorst, in afwachting van den loop, dien de zaken zullen nemen. TURKSCHE ACTIE. Naar verluidt, heeft de gouverneur van Smyr na den Franschen consul medegedeeld, dat hij het tijdsverloop, binnen hetwelk de oorlogssche- DE GENTSCIIE HOOGESCHOOL. De Belgische senaatscommissie voor Kunsten en Wetenschappen heeft gister gestemd over art. 1 van het door de Kamer aangenomen wets ontwerp in zake de vervlaamsching der Gcntsche hoogeschool. De door de Kamer goedgekeurde tekst is met 8 tegen 7 stemmen verworpen. De stemming over de andere artikelen is tot Dinsdag uitgesteld. DE VER. STATEN EN DE VOLKENBOND. In antwoord op een informeele vraag van een Zuid-Amerikaanschen staat, die lid is van den Volkenbond, in zake de houding der Ver. Staten ten opzichte van een eventueele vertegenwoor diging van den Bond op de as. bijeenkomst van het Pan-Amerikaansche congres te Santiago de Chile, heeft de Ameriltaansche regeering ver- klaaid, dat de Ver. Staten de samenwerking wenschten der Pan-Amerikaansche staten met den Volkenbond of eenig ander lichaam, dat ten doel heeft de internationale samenwerking te bevorderen, maar dat een officicele vertegen woordiging van den Bond op het a.s. congres niet in overeenstemming schijnt te zijn met het doel, waarvoor het congres is georganiseerd. ALLERLEI. Terwijl de regeering van Belgrado de Ka tholieke scholen onderdrukt, worden zelfs in streken, waar nauwelijks eenige orthodoxen wonen, GriekschOostersclie theologische aca- demieën gesticht. Aldus meldt Kipa. Wekte de oprichting van een dergelijke academie in een zuiver Katholieke stad als Agram niet weinig bevreemding, deze is nog versterkt door het feit, dat nu ook te Sebenico een Grieksch Oostersche theologische academie wordt ge vestigd. De rijksautoriteiten onderhandelen ijve rig, om het instituut zoq. spoedig mogelijk te kunnen openen. Uit Washington Op de slotzitting van het Centraal-Amerikaansche congres werden behalve het verdrag van vrede en vriendschap elf conventies en drie protocollen geteekend. De zitting werd voorgezeten door staatssecre taris Hughes, die namens president Harding de gedelegeerden van Guatemala, San Salvador, Honduras, Nicaragua en Costarica gelukwensch- te, met het succes der onderhandelingen en wees op de vriendschap der V. S. voor deze naties. Uit Savannah (Georgia) Het transport schip „St. Nihiel" is gister hier aangekomen met de laatste Amerikaansche troepen uit Duitsch land. De soldaten werden door duizenden men schep begroet, terwijl de kanonnen bulderden en de klokken luidden. Een delegatie van het Con gres heette de soldaten welkom. Uit Parijs. Onder leiding van Tardieu en Briand heeft de kamercommissie voor buiten- landsche zaken besloten, den wensch te uiten, dat Poincaré zoo spoedig mogelijk in die com missie zal verschijnen om mededeelingen te doen over de stappen der regeering in het Roergebied de gebeurtenissen in het Memeiland en die op de conferentie te Lausanne. Uit Sofia. De dader van den bomaanslag, welke alhier Zondag in het operagebouw is ge pleegd met het doel den premier Stamboeliiski te vermoorden, werd in de omgeving van de stad gearresteerd. Het is een anarchist, Daskalof geheeten. Uit Parijs. Officieel wordt medegedeeld, dat de Bey van Tunis in Juni a.s., vergezeld van zijn ministers en den Resident-Generaal, naar Parijs zal komen om een tegenbezoek te brengen aan president Millerand. Naar de „Corriere d'Italia" meldt, heeft de koning besloten, aan kapitein Calvi di Ber- golo, den verloofde van prinses Yolanda, den titel van hertog van Montemagna toe te ken nen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Met 57 tegen 13 stemmen wordt verworpen een amendement-IJzerman om dc Curacaosche be- grooting om den post voor de volksfeesten met ƒ3000 te verminderen. Met 61 tegen 9 stemmen wordt verworpen een amendement-Boon op de Curacaosche begroo ting om den post voor leergangen in de stroo- hoedenindustrie met 13,000 te verminderen. De Curacaosche begrooting wordt zonder stemming goedgekeurd. In behandeling komt de middelbare c.n lagere landbouwonderwijswet. De heer Van den Heuvel (A. R.) be treurt het, dat rijksonderwijs op landbouwwin- terscholen regel blijft, en vraagt een betere basis voor financieelen steun aan bijzondere scholen. De heer L o v i n k (C. H.) acht amendeering van het ontwerp niet mogelijk en adviseert tot terugneming en herziening. De heer E b e I s (V. D.) juicht den opzet van het ontwerp toe, maar acht het doel niet bereikt. De heer Dekkers (R. K.) oordeelt de wet voldoende soepel voor het jeugdig landbouwon derwijs. Hij onderschrijft de bezwaren van den heer v. d. Heuvel. De heer Van R a p p a r d (V. B.) acht te veel ter regeling overgelaten aan den Kroon en den minister. De heer Winter m a n s (R. K.) spreekt sympathie voor het wetsontwerp uit. De heer Ament (R. Kv) kan zich in hoofd zaak met de kritiek vereenigen. Hij aanvaardt echter het ontwerp, dat een verbetering kan zijn. De heer Braat (P. P.) vindt de wet te grootsch opgezet en te duur, vooral door art. 44, dat landbouwleeraren in grooten getale doet optreden. De minister van Landbouw, de heer R u y s de Beerenbrouck, acht 't een gelukkig verschijnsel, dat de overheid haar werk kan taxeeren op hetgeen particulieren deden. Ook in dit ontwerp heeft de Regeering zich aange past bij het particuliere werk. Het landbouw onderwijs is in ons land zonder eenige wette lijke regeling tot een belangrijke hoogte ge stegen en het kan de vergelijking met het bui tenland best doorstaan. Veel goeds heeft spr. over dit ontwerp van daag niet gehoord. Er wordt te veel overge laten aan de regeering, zegt men. Maar spr. acht dit noodzakelijk, omdat meer vervorming van het onderwijs indien het bedrijfsleven deze noodig acht, mogelijk moet zijn. Het land bouwonderwijs moet zich kunnen aanpassen aan de eischen der practijk en nu is het een feit, dat de practijk nog dikwijls wisselt. Het is daar om niet gewenscht om een onderwijsprogram in de wet vast te leggen. Als alle sprekers hadden aangedrongen op intrekking van dit ontwerp, dan zou spr. daar aan gehoor hebben gegeven. Thans Iaat hij aan de Kamer over de beslissing of het gewenscht is dit ontwerp al dan niet aan te houden. Hij kan echter niet toezeggen, dat hij eventueel een ontwerp zal indienen, dat minder soepel is. De heer Lo vink (G. II.) dient een motie in tot schorsing van de beraadslaging in af wachting van herziening en verduidelijking van dit ontwerp. De motie wordt aangenomen met 49 tegen 7 stemmen Da vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag één uur. 11 q a n. e n d. Het bouwbedrijf. De samenwerkende bonden in de bouwbedrij ven hebben vandaag aan den Nederl. R.K. Bond van Bouwpatroons kennis gegeven, dat zij de voorwaarden, waaronder de overeenkomst, welke metl Maart afloopt, kan worden vernieuwd hebben aanvaard. Aan den Algemeenen Bond is bericht, dat ook de voorwaarden, welke deze organisatie 30 October aan de betrokken werknemersbonden heeft voorgesteld, worden aangenomen, doch dat de door de patroons tijdens den duur van de onderhandelingen voorgestelde klasse-v erschui- vrig (verlaging) overeenstemming onmogelijk maakt. Dc werknemersorganisaties verklaren zich echter nogmaals bereid, deze aangelegen heid nader met de patroons te bespréken. De door de patroons voorgestelde klassever- lading betreft verschillende plaatsen, waaronder enkele groote steden, waardoor in deze plaatsen de loonsverlaging aanmerkelijk meer zou bedra gen dan in de andere steden. Bovendien meenen de arbeidersorganisaties, dat er geen enkefe reden is, b.v. plaatsen als. Rotterdam, en Den Haag in een lagere klasse te plaatsen dan Haarlem. R. K. Volkspartij. Tc Eindhoven zou Woensdagavond een afd. der R.K. Volkspartij worden opgericht. We gens gebrek aan belangstelling is het echter niet zoo ver gekomen, Mr. Pius Arts uit Tilburg hield een rede voor omsteeks 50 aanwezigen, van wie velen gekomen waren om de stichting tegen te werken. Het bestuur besloot, dat de offirieele oprichting op een latere vergadering plaats zou hebben. Ruitenlandsehe aangelegenheden. De commissie voor de buitenlandsche aange legenheden uit deTweedeKamer lieeftvanochtend in het Kamergebouw een langdurige hijeen- komst gehad met den minister van buitenland sche zaken, jhr. mr. Van Karnebeek. Het verkeer niet Duitschland. Daar de scheepvaart op den Rijn stil ligt, wor den groote transporten voor de Rijnstreek over Noord-Duitsche havens geleid, waardoor de Nederlandsche belangen in dit opzicht zeer ge schaad worden. Wij vernemen, dat van Engelsche en Nederlandschen kant pogingen in het werk worden gesteld met Nederlandsch scheepsmateri aal en Engelsche kolen de scheepvaart op den Rijn weer op gang te brengen. Inbeslagneming door de Franschen zou dan onmogelijk zijn. Naar aan de ,,N. Rott" wordt meegedeeld, zal het aantal steenkolentreinen naar Nederland Maandag weer worden uitgebreid. Het bezoek van den Koning van Zweden. De Koning van Zweden zal volgens het Hdbl. hij zijn bezoek aan ons land naar aan alle waai- schijnlijkheid o.a. vergezeld worden door den heer Hjalmar Granting, den Zweedschen minister van buitenlandsche zaken. llranting in Nederland. De Zweedsche minister-president Branting, die gistermiddag op zijn doorreis naar Zweden eenige uren te 's-Gravenhage vertoefde, heeft een bezoek gebracht aan den Minister van hui- tenlandsche zaken en met dezen een onderhoud gehad. Tegen de R.K. Universiteit. Te Nijmegen zullen van niet R.K. zijde groote meetings op touw worden gezet tegen de R.K. universiteit en tevens zal bij Gedep. Staten ge tracht worden het raadsbesluidtot subsidieermg met een ton jaarlijks vernietigd te krijgen, meldt het Centr. Oostenrijk en Nederland. De „Neue Presse" meldtIn parlementaire kringen te Weenen verluidt, dat de minister van Financiën Kienböck morgenavond naar Amster dam zal vertrekken. Stads» en Gewestelijk Nieww§. Hanzc-lustrum. Gisteravond heeft dc afd. Schiedam van de R.K. Middenstandsvereeniging „de Hanze",haar 3e lustrum op waardige en feestelijke wijze ge vierd. De groote zaal van het Bondsgebouw was geheel gevuld met de talrijke leden van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1