jubileerende en bloeiende vereeniging. Half negen opende de lieer Schaeffer, de voorzitter, de bijeenkomst met een woord van welkom, waar na hij in korte trekken den 15-jarigen arbeid van de vereeniging schetste. Met klem drong spr. er op aan, het eens begonnen werk voort te zetten en door een trouw bezoek van de vergaderingen het bestuur in zijn streven te steunen. Om dit laatste te bereiken deed spr. een be roep op de dames, aan wier welwillendheid hij ook in dit opzicht niet twijfelde. Het applaus was nog niet bedaard, of reeds stond de geestelijke» adviseur,; de eerw heer Paulussen op het podium,om het 15-jarig wicht, dat reeds mannenwerk had verricht van harte te complimenteeren. In verband met het besprokene op de laatste vergadering wekte spr. allen nog eens op om met behulp van een commissie, te werken voor het verkrijgen van een prachtig vaandel. Een ontwerp daarvoor, belangloos vervaar digd door den heerSchmierman werd daarop aan de aanwezigen getoond. Na de welsprekende woorden van den eerw. adviseur besloot het bestuur gedachtig het spreek woord „men moet het ijzer smeden als het heet is" een vaandel-collecte gehouden, die ruim 70 opbracht, zoodat met een weinig goede v.il, het gewenschte wel bereikt zal worden. Toen deze officiëele handelingen waren afge- loopen kregen de aanwezigen gelegenheid, om de kracht hunner keel en te besteden aan het mooie Hanze-lied van dr. Nouwens met geest drift werden de coupletten gezongen. Voor het souree amusante dat nu volgde had het bestuur evenals het vorige jaar de hulp in- geroepen van het gezelschap Faveur uit Rotter dam, welk gezelschap zich van die taak schit terend en boven alle lof uit, heeft gekweten. In een weelderige afwisseling werd het wel voorziene program door een keur van artisten op onberispelijke wijze uitgevoerd. Ook aan, be geleiding, regie en décor was alle zorg besteed. Na de vroolijke marsch en de milde ouverture traden de twee Kajonofs op, de Rus en de Russin, die in hun vlammend fluweelen van juweelen door fonkelde nationale dracht, met primitieve instrumenten de geheimzinnige Aziatische mu ziek voortreffelijk verklankten. Ook de dansen, die dit paar uitvoerden, nu sleepend bekoorlijk, dan weer trappelend wild, waren artistiek, af en van een boeiende aantrekkelijkheid. Melita Lombrino, de Opera-zangeres zong daarna eenige liederen, die zij met hooge zuivere stem glashelder en toch warm, vertolkte. Na deze érnstige nummers, die evenwel een donderend applaus hadden uitgelokt wipten de Palermo's te voorschijn. Wonderbaarlijke staal tjes van handigheid en vingervlugheid gaven zij te genieten. Hun onnavolgbare vaardigheid scheen de wetten van zwaartekracht en evenwicht overwon nen te hebben het laatste nummer waarin de jongleur, in het duister met lichtende raketten werkte was van een fantastische schoonheid. Even later trad de humorist Luciën op, die in een kostelijke parodie op het lustrum,zijn geestig heden de zaal in liet spatten. De heer Luciën had zijn oor blijkbaar goed te luisteren gelegd want van de interne aangelegenheden van de vereeniging Was hij uitstekend op 'de hoogte, zelfs wist hij mede te deelen dat de heeren Exler, Brugger, Kamp en Steens zoolang de' vereeniging bestond als wakkerebestuursleden hadden gefungeerd. Dat de heer Luciën nog meer kon toonde hij in zijn declamatorische voordrach ten de manier waarop hij zijn lotgevallen op een Schiebroeksch bal uitbeeldde, joeg het lachen in de zaal tot een storm aan. Dc Original Niotna's deden hun vreemdsoor tige naam eer aan. Toen de heer Niotna ver scheen kregen de dames kippevel van schrik en zijn toeren in de pantomine waren ook al om te rillen. Genoemde heer bleek tevens het geluid van een schorren haan, ribben van rubber en het samenstel van een gummibal te hebben. Behalve die talenten liep hij tegen een touw op met evenveel gemak alsof het een wenteltrap was klauterde tegen de wanden als een rat, zweefde door de zaal, wierp zich door menschen en mu ren heen en maakten tenslotte zulke geweldige toeren in de tinnen van een toren, dat het ge bouw onder de angstgilletjes van de aanwezigen ter aarde sloeg. Evenals na de vorige nummers kreeg ook deze pantomine toen het scherm viel, een orkanisch applaus. Na de pauze vergastte ons eerst de heer Lu- cicn op een aantal gekruide aardigheden en een leuke voordracht, die zooals de eerste keer in alle vroolijkheid verteerd werden. Toen de heer Luciën was vertrokken en de lach-tranen waren afgedroogd was het een prach tige gelegenheid om Roomsche blijdschap te zingen het schalde als klaroen-gestoot. Met Rigo, den vermaarden vioolvirtuoos, ver schenen de ernst weder ten tooneele. Wat er met technisch spel uit zoo'n strijk instrument is te halen, liet de heer Rigo duidelijk blijken zijn spel was tevens diep gevoeld. Vooral in ,,Le Canari" sloeg zijn viool klanken als een vogelkeel de waterslag rolde om te ver- loopcn in flijmend fijne fluittoonen. Als' toegift jchonk de artist Toss uili's Serenata, begeleid door het heerlijk gezang van Melita Lambrino onder doodsche stilte werd het verrukkelijk muziek stuk aangehoord Het laatste nummer werd gegeven, door Paul Paulton, de sensationeele kunstwielrijder, die zijn flikkerend nikkelen ros bereed als een vol leerd pikeur. In kleine kringen en in de onmoge lijkste houdingen rende hij in een cirkel het too- neel rond. Tenslotte verscheen hij op een hcmelhoogen eenwieler, welke machine hij evengoed als de vorige in zijn macht had vanaf zijn duizeling wekkende zitplaats distribueerde hij heel rustig vriendelijkheid]es de zaal in. Aan het applaus kwam geen einde en er moest heel wat gehamerd worden eer de voorzitter zijn slotwoord kon spieken. Spr. dankte den heer Faveur voor de prestaties van zijn gezelschap, dat deze avond tot de feestvreugd zooveel had bijgedragen. Nadat de heer Faveur voor het waardeerend oordeel had bedankt, werd nog even het woord gevoerd door den voorzitter, die alle leden nog eens aanspoorde om het nieuwe vereenigingsjaar dat zoo goed was ingezet weer met propagandis tische ijver te beginnen. Hierna wenschte hij allen nog een gezellig samenzijn, waarmede door- de opgeruimde feestelingen met prijzenswaardige nauwgezetheid onmiddellijk werd begonnen, en dat gelijk het eerste gedeelte van den avond tot aller voldoening slaagde. Prov. Kieskring Delft. In de op Donderdag 8 Februari in „Veritas" te Den Flaag gehouden algemeene vergadering, kwam na opening met den christelijken groet, en voorlezing der notulen, bij de ingekomen stukken het verzoek van de kiesvereeniging Schiedam ter tafel. Dit verzoek hield het voorstel in, om de namen der Schiedamsche candidaten Mevr. v. d. PoelBazuin en den heer Steens te vervan gen door die van de heeren J. A. J. Nolet en J. v. Abbevé. Voor den aanvang der vergadering hadden de Schiedamsche afgevaardigden een onderhoud met het kringbestuur, waarin ze hun verzoek mondeling toelichtten. Het bestuur was van oor deel, dat het niet reglementair bevoegd was om in te grijpen, doch dat het er zich bij neer zou leggen, als de vergadering een besluit in dien geest wilde nemen. De vergadering releveerde, dat bij het op maken der voorloopige groslijst den afgevaardig den ruimschoots de gelegenheid was gegeven, de goede hoedanigheden van hun candidaten naar voren te brengen. Ook Schiedam was daar toe in de gelegenheid geweest of deze afgevaar digden dit in voldoende mate hadden gedaan,was voor hun rekening. Voor den Kring was het maar de vraag of ook Mevr. v. d. Poel en de heer Steens candidaten van Schiedam waren. En dit was wel degelijk het geval, zooals ook blijkt uit de schrif telijke opgave aan den secretaris van het Kring- bestuur. Flad Schiedam liever de beide andere candidaten gehad, dan had men ze maar naar voren moeten brengen. De afd. Delft merkte op, dat de kieskring Delft reglementair op een juist standpunt stond, maar terwille van den vrede en de eenheid wilde het Schiedam steunen. Ook Overschie was hiertoe bereid. Men verzocht het voorstel in stemming te brengen. Een der Schiedamsche afgevaardigden merkte op, dat de heer Steens zich bereid had verklaard zijn plaats af te staan, maar dat het hem niet goed duidelijk was, hoe mevr. v. d. Poel hierover dacht. Deze zette nu de vergadering precies de feiten uiteen en verklaarde daarna, dat het haar plicht was haar plaa'ts af te staan zoo het voorstel Schiedam werd aangenomen, en dat zij dan daartoe bereid was. Hierna werd het verzoek van Schiedam onaan nemelijk verklaard. Na nogmaals geprotesteerd te hebben, verlieten de Schiedamsche afgevaar digden de vergadering. Hierna ging men tot de stemming over. De uitslag was 1. Mr. M. J. C. Kolkman, Den Haag 2. J. D. de Kok, Loosduinen 3. W. Mooij- man, Den Haag 4. A. J. v. Rest, Poeldijk 5. F. IJzermans, Vlaardingen, 6. Mevr. H. v. d. Poel—Bazuin, Schiedam 7. IT. L. M. v. d. Seijp, Delft8 A. J. v. d. Bos, Kwintsheul 9. Q. A. Nederpel, Loosduinen 10. H. J. Steens, Schiedam. De kiesdeeler zal van de Prov. Staten zijn 7749. Men verwaeht in den Kring Leiden 2 zetels met een overschot van 1850 stemmen. In Delft ver wacht men 2 zetels met een overschot van 4218 stemmen. De lijsten van de kieskringen Leiden en Delft worden verbonden. Mgr. Gij Is wijk. Hedenmorgen heeft Mgr. Gijlswijk, die, zooals men weet, Zondag in de Hatmnkerk, een Pontifi cale Hoogmis zal opdragen en reeds gister in onze stad is gearriveerd, een bezoek gebracht aan het Theresianen-klooster in de Warande. Morgen komen we nog in den breede op dit be zoek terug. R. K. Vrouwenbond. Zondagavond herdenkt de afd. Schiedam v. d. R. K. Vrouwenbond op feestelijke wijze in den R. K. Volksbond haar beschermfeest. Men zie ook de advertentie in dit blad. Hanze-Praatavond, Door 't voorloopig bestuur is besloten de vol gende praatavond te houden op Donderdag 22 Februari, waarop kap. Paulussen toezegging heeft gedaan een spreekbeurt te vervullen. Het onderwerp zal binnen enkele dagen worden bekend gemaakt. Jubilé. De heer J. K. Dominicus, hoofdopzichter dei- plantsoenen en landerijen,hoopt 15 Februari a.s. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren in dienst van de gemeente trad. Te Amsterdam slaagde voor het le gedeelte van het arts-examen, de heer F. v. Deursen, alhier. B ij de te 's-G ravenhage afgeno- men machinisten-examens, slaagde voor diploma A„ de heer N. Meerhof, alhier. De a-a.ndacht wordt er op geves- tigd, dat bij den Flavendienst, alhier, een nood hulp sluiswachter kan geplaatst worden. Sollicitanten moeten bekend zijn met het schippersvak en niet ouder zijn dan 35 jaar .Men wende zich hiervoor schriftelijk tot de Gemeentel. Arbeidsbeurs. UIT OVERSCHIE. Bij B. en W. is binnengekomen een brief van de le Vlaardingsche Auto-Garage, waarin deze mededeelt, dat zij voornemens is een geregelde auto-dienst tusschen Overschie en Rotterdam te openen. De heer N. v.d. Berg, te Vlaardingen heeft aan B. en W. meegedeeld, eenzelfden dienst te willen openen. UIT ROTTERDAM. De ontvangsten der Rotterdamsche Tramweg- Mpij. bedroegen in 1922 2.231,027, of nagenoeg 3 ton minder dan in 1921. Gemengd Nfenws, 13 gezinnen op straat. Gister is op bevel van de justitie een kastelein uit zijn woning gezet aan het Haagscheveer te Rotter dam, daar hij voortdurend in gebreke was ge bleven, de huur te betalen. Het gevolg was, dat niet minder dan 12 gezinnen, die als onderhuur ders een deel van het pand bewoonden, het zelfde lpt ondergingen. Eenige werkloozen, leden van het W.A.C., die van een en ander getuige waren, lieten zich de gelegenheid niet ontnemen om een relletje uit te lokken. In weinige oogen- blikken hadden zich in de omgeving van het Haagscheveer een groot aantal W.A.C.'ers ver zameld, die hot publiek strooibiljetten uitreikten waarin het geval-Wilton besproken werd, in bewoordingen, die aan duidelijkheid niets te wensclien over lieten. De politie heeft de menigte met sabel en gum mistok uiteengedreven toen zij de Kruiskade op trok. Treurig. In de Tilburgsche Courant ver telt een inzender, dat een patroon een ouden werkrn, n had ontslagen, waarop deze zich naar het kantoor begaf en den patroons aldus toesprak „Mijnheer, reeds 47 jaar ben ik hier werk zaam, ik heb met uw vader deze fabriek hel pen maken wat zij nu is heb vaak op mijn weekloon moeten wachten, omdat er niet altijd geld voorradig was en heb me steeds getrouw van mijn plicht gekweten. U weet mijnheer, wat ik de laatste jaren gesukkeld heb met mijn vrouw en hoe ik haar, ondanks alle kosten en zorgen toch voor eenige maanden terug heb moeten verliezen. De laatste jaren heeft mij slag op slag getroffen, en nu om den beker tot den rand te vullen, mijn ontslag. Maar neen, mijnheer, dit kan u toch geen ernst wezen toe ziet een enkel maal wat door de vingers en zet een ouden man niet zonder middelen van be staan op straat." Op deze smeekbede was het eenig antwoord van den patroon „Ik kan er niets aan doén ga maar naar de armen." Het vermiste gemeenteraads lid. Eenige dagen geleden hebben wij bericht dat "de heer B.K., gemeenteraadslid te Schecmda vermist werd, achterlatende een brief, waai in hij verklaar.'e zich te zullen verdrinken, daar hij, belast zijnde met steunuitkeering aan werkeloozen, een tekort in kas had. - Thans is, volgens de Avp., een tweede brief van hem ontvangen, verzonden uit Utrecht, met de mededeeling, dat hij het geld verloren had of dat het hem ontstolen was, doch dat hij teruggekomen is van zijn zelfmoordplannen. Intusschen is zijn verblijfplaats nog niet be kend. T a p v e r b o d. Te Assen is met 86 stemmen voor en 107 stemmen tegen besloten geen sterken drank in de militaire cantines teverkoo- pen. Tegen lupus. Dr. Lary, gemeente-arts te Ruinerwold, heeft een nieuw middel tegen lupus gevonden. Volgens medcdcelingen moeten de resultaten prachtig zijn. Het plan bestaat een ziekenhuisje voor de patiënten in te richten. Granaatontploffing. In het bosch van Flouthulst bij Brussel is gister een granaat ontploft. Drie personen werden daarbij gedood, en een gekwetst. O m wat geld. Maar aanleiding van een geldkwestie heeft een werkman uit Welkenraadt (bij Aken) een vrouw, moeder van 15 kinderen, doodgeschoten. De moordenaar is gearresteerd. Vulkaan in w e r k i n g. Uit Moskou wordt gemeld, dat de vulkaan Amatsjinki in Kamsjatka in werking is. De uitbarstingen gaan gepaard met hevige aardschokken, die zich om de twintig minuten herhalen. Fascisme en v r ij m e t s e 1 a r ij. De „Corriere d'Italia" bericht, dat Gay, de onder staatssecretaris van arbeid aan de fascisten van het district, waarvan hij secretarisgeneraal is, 'n circulaire heeft gezonden met de aankon diging, dat hij alle fascisten, die na 15 Februari a.s. nog lid zijn van de vrijmetselarij, onver- biddellijk uit de partij zal zetten. Naar verluidt zal -een dergelijke orde, voor gansch Italië, op de aanstaande algemeene vergadering van den fascisten-raad worden uitgevaardigd. Bezuinigen verboden. De ge meenteraad van Herwen en Aerdt besloot on langs de jaarwedden van burgemeester, wethou ders, ontvanger en secretaris en andere ambte naren te verminderen. Geel. Staten hebben even wel hun goedkeuring onthouden aan de salaris vermindering der vier eerstgenoemden. Als ge volg daarvan heeft de Raad nu ook besloten.het salaris van de andere ambtenaren weer op den ouden voet te brengen, evenals het presentie geld der Raadsleden. Betwiste erfenis. Naar de „Leeuw Ct." verneemt, heeft de justitie te Leeuwarden een zaak in onderzoek tegen den veehouder de B. te Weidum. Te diens huize is een knecht overleden, die een zestal weken "in dienst was van dezen veehouder. Een aanzienlijk geldsbe drag, dat aan den knecht heeft toebehoord, zou naar de verklaring van den veehouder door hem zijn geërfd. Dit geldsbedrag is door de justitie in beslag genomen. Veesmokkel. Onze douane-ambtenaren te Briescheloo hebben in een nacht 36 varkens en een paard met wagen, welke naar ons land ge smokkeld werden, in beslag genomen. De Duit- sche douanen namen 132 varkens in beslag. Branden. Het huis van dr. Heineman, arts te Marssum, bij Leeuwarden, is gisteravond ge heel afgebrand, Vermoedelijk is een schoorsteen brand de oorzaak. Oppassen. Te Vogelenzang heeft de 9- jarige W„ die aan het spelen was met een speelgoed-vliegmachinetje, dit toen het daalde, in het linkeroog gekregen. Het oog is vernield. Schadepost. Een pand aan den Ooster- singel te Assen, toebehoorende aan het Konink rijk der Nederlanden dat enkele jaren geleden is gekocht voor ƒ18000 en waaraan is verbouwdvoor circa 8000, is thans bij openbare beschrijving verkocht voor f 12.000. In v r ij beid. ITet Hdbl. meldt, dat de tandt chnicus S., te Amsterdam, die schuldig zou zijn aan den dood van een patiënt, na zijn verhoor door den rcchter-commissaris weer op vrije voeten gesteld is. Ontsnapt Bij het nazien der boeken kwam de direceur van de Parijsche bureaux derAmeri can Express Cy, tot de bevinding dat een som van 500.000 frs. ontbrak. In antwoord op de vragen der directie verklaarde de kassier dat hij verschillenden anderen kassiers kleine som men had uitgeleend. Men onderzocht de zaak verder en even al leen gelaten, wist de kassier van de gelegen heid gebruik te maken, om te ontsnappen. Naar verschillende havens zijn telegrammen met persoonsbeschrijving gezonden. Men ver moedt, dat de voortvluchtige naar Engeland is overgestoken. Domme vals che-munters. Te Lon den zijn Dinsdagmiddag een paar mannen ge arresteerd wegens het maken van valsche mun ten. In hun bezit werden 144 valsche gouden sovereigns gevonden maar terwijl deze den beeldenaar van koning Edward VII vertoonden, droegen ze als jaartal1916, zes jaar dus na den dood van dien vorst Telegrammen, IN HET BEZETTE GEBIED. DUSSELDORF, 9 Febr. (draadloos) De Fran- schen bezetten Scutterwald, Legelshurst, en het station Bakau, Wanne en Gelsenkirchen. De Fransche autoriteiten hebben voorts bezet de voornaamste douanekantoren in Duisburg, Ruhr- ort en Hamborn. De uitbetaling der loonen aan de mijnwerkers verliep normaal. DUSSELDORF, 9 Febr. (draadloos) De stad Essen is thans geheel geisolecrd. De staking der spoorwegarbeiders in de Fransche zone is alge meen. De arbeiders toonen geen enkel teeken den arbeid te willen hervatten. Naar uit Fransche bron gemeld wordt, wordt tegen Maandag af kondiging van de algemeene staking voor het telegraaf- én telefoonbedrijf verwacht. GRIEKEN EN TURKEN. ATHENE, 9 Febr. (draadloos) Een commissie van het Roode Kruis is hier aangekomen ter regeling van de uitwisseling der gevangenen. AANVARING. LONDEN, 9 Febr. (draadloos) In de haven van Smyrna heeft een botsing plaats gehad tusschen den Franschen, kruiser „Ernest Re- nan" en een Amerikaanschen torpedo-jager, welk schip ernstig werd beschadigd. STAKINGEN. BERLIJN, 9 Febr. (draadloos) Men vreest er voor, dat ook dc spoorwegarbeiders in het Saar- gebied het werk zullen neerleggen. MIJNRAMP. LONDEN, 9 Febr. (draadloos) Gemeld wordt dat in een mijn bij Denver (Ver. St.) een instor ting heeft plaats gehad, waardoor 120 arbeiders zijn bedolven. Reeds zouden 100 lijken naar bo ven zijn gebracht. DE TOESTAND IN HET OOSTEN. CONSTANTINOPEL, 9 Febr. (draadloos) De Britsche vice-admiraal heeft te Smyrna een bezoek aan den Turkschen bevelhebber aldaar gebracht en heeft nogmaals verklaard, dat de geallieerden het bevel tot terugtrekking der oor logsschepen niet zullen opvolgen, zoolang de vrede met Turkije niet is geteekend. Men ver wacht niet dat het tot strijd zal komen. IERLAND. DUBLIN, 9 Febr. (draadloos)In verband

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2