autopiano W. A. HOUTMAN Cs. BOSCH, Boterstat 63, Tel. 580 -men, dat geen enkele vaststellig of overweging vervat in dat advies kan worden geinterpreteerd als aanwijzing van eenige voorkeur zijnerzijds voor deze of gene oplossing van het geheel, of van een bijzonder punt van het geschil zelf. Over de hoofdzaak werd dus door het Hof niet beslist, maar alleen uitgemaakt, dat de aard van het geschil zoodanig was, dat het niet uitsluitend behoorde tot de regelingbcvoegdheid van Frank rijk. Na de voorlezing van deze uitspraak vroeg de procureur-generaal Merillon het woord om mede te deelen, dat de Fransche regeering zich eer biedig buigt voor 's Hofs beslissing, ofschoon deze geen bevrediging geeft aan alle door de vertegen woordigers van Frankrijk en dit geding genomen conclusi s. Hij bracht echter hulde aan het voor behoud, door het Flof in zijn uitspraak gemaakt, Waarvan hierboven mededeeling is gedaan. De Ongevallenwet. Bij Kon. besluit van 1 Februari j.l. no. 39, als bedoeld in artikel 40, lid 7. der Ongevallen- Wet 1921 is bepaald Het tarief, bedoeld in artikel 40, eerste lid, der Ongevallenwet 1921Wordt over het kalenderjaar 1923 met 25 pet. verlaagd ten aanzien van a. de werkgevers der ondernemingen die op 21 December 1921 voor risico der Rijksver zekeringsbank waren verzekerd b. hen, die met of in plaats van de onder a genoemde werkgevers imdezelfde onderneming als werkgever zijn opgetreden of in den loop van 1923 als zoodanig zullen optreden. Het 7-jarige wetsontwerp wordt ingetrokken. Op de vragen van den heer Beumer betref fende het bij de Kamer aanhangige wetsontwerp tot heffing van bijdragen in de kosten van be strijding van het mond- en klauwzeer, hebben de Ministers Ruys de Beerenbrouck en DeGeer geantwoord verder geen prijs te stellen op de mondelinge behandeling door de Tweede Ka mer van het ontwerp van 18 Juli 1916, waar omtrent 12 Juli 1918 eindverslag is uitgebracht In verband hiermede zullen ze, na machtt- ging van den Raad van Ministeis, aan de Ko ningin machtiging verzoeken het wetsontwerp in te trekken. De Middelbaar Onderwijswet. Naar het Nederl. Correspondentiebureau te 's-Gravenhage verneemt, is dezer dagen van den minister van Onderwijs, Kunsten enWetenschap- pen een-nadere nota van wijziging te verwachten van de bij de Tweede Kamer aanhangige Middel baar onderwijswet, en wel nopens het daarin omtrent het lyceum-onderwijs bepaalde. Stads» ea Gewestelijk Nieuws, Hoog bezoek. Gistermorgen genoten zooals gister reeds in 't kort gemeld de Eerw. Zusters Theresianen de booge eer Mgr. Gijlswijk in hun nederig klooster te mogen ontvangen. Yolgens het Ce remonieel der Eerw. Zusters werd Z. D. Hoogw. door den Eerw. pater RectorCremer de eenvoudi ge Kapel binnengeleid, waar aan Mgr. de wierook ter zegening werd aangeboden en vervolgens het wijwater. Daarna werd de Aartsbisschop be wierookt en werd ter Zijner eere door het koor der Zusters op reciteerende wijze het „Ecce Sacerdos magnus" aangeheven en zong pater Rector eenige gebeden om den zegen Gods over den hooggeachten Prelaat af te smeeken. Nadat Mgr. zich verder had voorbereid voor het H. Misoffer verscheen de Rector in het blanke Dominicanerhabijt ter assistentie, om Z. D. Floogw. in het aandoen der heilige gewaden behulpzaam te zijn. Daarna begon Mgr. de IT. Mis, waaronder de Zuster het geluk hadden de H. Communie te mogen ontvangen. Na de dankzegging werd Mgr. uit naam der Eerw. Moeder en Zusters door den Rector toe gesproken en bedankt voor de hooge eer aan het Klooster bewezen en voor het geluk aan de Communiteit geschonken. De Rector zeide daags te voren bijzonder geleid te zijn, terwijl hij werk zaam was voor de Missie, door den Engelbe waarder, dat hij toen geheel bij toeval te weten kwam,daarMgr. reeds in de stad gearriveerd was. Terstond was hij het verzoek gaan doen aan Mgr. om den volgenden morgen de H. Mis te komen opdragen in de Kapel der Theresianen. Wijl hij de eerste was, die zulk een verzoek deed, ging Mgr. er op in. Z. D. Floogw. deed dan ook in Zijn wederwoord de Zusters hartelijk lachen om de activiteit van den Rector Waarvan zij het te danken hadden, wijl deze de Zusters Dominicanessen was voor geweest, en zoodoende het wel wat verbruid had bij de verschillende Gestichten. Maar, ging Mgr. voort, wij priesters en missionarissen kunnen doen, wat we willen, al onze arbeid is te vergeefsch, zoo de zegen van boven er niet op rust dien zegen moeten de Zusters voor ons zien te verkrijgen, door haar gebed en boetedoe ningen. Daarna volgde een warme aanbeveling van Zijn moeilijken arbeid. Mgr. eindigde metZijn zegen te geven. Pater Rector had daarna het voorrecht in zijn woning Mgr. aan het ontbijt te mogen ont vangen en daarenboven te zien verschijnen de hoogeerw. Deken Schraag, die Mgr. kwam complimenteeren. Voorzeker zal dit hooge bezoek door de Eerw. Zusters met grootc letters in hun kronieken ver meld worden. Gevoelen deoe zich overgelukkig, wanneer een priester in haar kapel de H. Mis komt opdragen, hoeveel te meer, wanneer dit geschiedt door een hooggeplaatst Prelaat. Invaliditeitswet. Aanvragen om ouderdomsrente ingevolge de invaliditeitswet moeten tijdig worden ingediend bij den Raad van Arbeid. Van bevoegde zijde vernemen wij dat het nog meermalen blijkt, dat verzekerden ingevolge de Invaliditeitswet, dat zijn dus degenen die een rentekaart en een renteboekje bezitten, veron derstellen dat zij hij het bereiken van hun 65e jaar automatisch een ouderdomsrente krijgen, in te gaan op den dag, waarop zij 65 jaar gewor den zijn. Deze opvatting is onjuist. Daarom wordt er hierbij nogmaals de aandacht op gevestigd, dat om een Ouderdomsrente te krijgen een desbe treffende aanvraag moet worden ingediend bij den Raad van Arbeid, onder overlegging van renteboekje en rentekaart, waarop voldoende zegels geplakt moeten zijn. Bedoelde aanvraag moet tijdig worden inge diend, d.i. even vóór of bij het bereiken van het 65e jaar. Verschillende verzekerden, die aan genoemde voorwaarden om een rente te verkrijgen niet had den voldaan, werden reeds de dupe, doordat de Rijksverzekeringsbank hun voorloopig geen ren te toekende, of wel een rente, welke een of meer weken, ja soms maanden nadat zij 65 jaar ge- Worden waren, inging. Dit financieel nadeel kan voorkomen worden door er voor te zorgen dat aan bovengenoemde vereischten voldaan wordt. Belanghebbenden peemt van bovenstaande goede nota Behartigt uw belangen Spaarbank R.K. Volksbond. Op 31 October 1922 bedroeg het ingelegd Kapitaal 305.714.54 bijgeschreven rente - 11.450.28 van 1 Nov. 1922 tot 31 Jan. 1923 Ontvangen 317.164.82 - 41.143.41 terugbetaald 358.308.23 - 44.181.93 Op 31 Jan. jl.l. aan Inleggers verschuldigd 314.126.30 Loonsverlaging. Aan het personeel der Kon. Stearinekaarsen- fabr. Apollo" werd tegen het eind van het jaar meegedeeld, dat de werktijd van 45 tot 48 uui per week verlengd zou worden om een loonsver laging zoo lang mogelijk uit te stellen. De arbei ders hebben toen met dien maatregel genoegen genomen. Thans werd aangekondigd, dat het loon met 10 verminderd zouworden. Nadat door de arbeiders bezwaar was gemaakt tegen dit be sluit der directie, stemde deze er in toe vanaf Maandag a.s. het loon met 5 en 4 weken later nogmaals met 5 te verminderen. „Ncderlandsch Fabrikaat." In de zaal „Eendracht" gaf gister de Ver. „Nederlandsch Fabrikaat" een filmavond, die om de overgrootc belangstelling goed geslaagd mag heeten. De organisatie van dezen avond was verricht door-den heer P. C. Kasteleijn alhier, correspon dent van genoemde Ver. en om de talrijke op komst van het publiek, waardoor zelfs nog velen geen plaatsje konden krijgen, zal het hem gegeven zijn, binnenkort nogmaals een dergelijken avond te mogen organiseeren. De inleider-explicateur, de heer F. Snoek, sec retaris van het hoofdbestuur der Ver. drukte er zijn vreugde over uit, dat zoovele Schiedam mers waren komen luisteren en zien, van de honderd avonden, die spr. reeds had mogen lei den, was geen enkele zoo druk bezocht geweest als deze. In 't kort wees spr. dan verder op 't doel Wees spr. dan verder op 't doel der Ver. „Neder landsch Fabrikaat," dat is het bevorderen van de belangstelling in de Nederl. Nijverheid en van het gebruik en de vervaardiging van Nederl. waren. Dit doel tracht ze o.m. te berei ken door het organiseeren van Nederl. winkel weken, tentoonstellingen, lezingen en fabrieks bezoeken, het waken Legen achterstelling van de Nederl. Nijverheid enz. De Ver. Werkt door dit streven zoodoende mede tot bestrijding van werk loosheid, verhooging van de nationale welvaart en versterking van nationale onafhankelijkheid. Hierop Werd met het vertoonen der films begonnen, en kregen we eerst het doorsteken van de Maashaven te Rotterdam te zien, dan liet groote Wilton-dok in werking (waarbij onjuist was aangegeven, dat dat dok in Rotterdam ligt, wat de Schiedammers echter zelf wel wiste te corrigceren) en de bekende Thee-film van de Erven Wed. v. Nellc, die nog onlangs in den R. K. Volksbond werd vertoond. Na de pauze werden interessante opnamen gegeven uit de Limburgsche staatsmijn Emma, do eerste ondergrondsche opname in Europa, terwijl eveneens Limburg 'L land was, waar reeds in 1100 monniken van Rolduc de eerste steen kolen ontgonnen, en verder van eenige andere Nederlandsche bedrijven, als schoen- en meubel- fabricage. 't. Was wel jammer, dat de beelden en vooral de schriftelijke explicaties niet alle even duidelijkop 't doek kwamen, wat het volgen niet gemakkelij ker maakte, toch verdiende de demonstratie terecht aller waardeering, daar ze duidelijk heeft bewezen, dat de Nederl. Nijverheid een voorna me plaats inneemt. Onder de pauze werd gratis van Nelle's thee en koffie geschonken en gebak en ijs van de Fa. B. v. d. Sluis, alhier, rondgediend. Gevonden voorwerpen. Tc bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags dameshandschoen, sleutel, damesceintuur, por- temonnaie inh. rozenkrans, doublé armband, melkmaat, sleuteltje, sigarettenpijpje, portemon- naie inh. 5 cent. WAARBORGT U EEN GROOT SUCCES - Met een Weinig oefening kan iedereen op volmaakte wijze, elke compositie, klas sieke of moderne muziek, ten gehoore brengen. Vraagt inlichtingen en laat U voorspelen bij,de vertegenw. voor Schiedam en Omstreken Singel 116. Scbiedam. Tel. 871. Gewone piano's worden ingeruild. 468 42 Bij vinders R. IC. Kerkboekje, C. van Rest, Ileenvlietschestraat 6 Duitsch leesboek, Baan, Lange Nieuwstraat taschje met inh, J. v.d. Linden, Puttershoekschestraat 27 vulpotlood, J. Tuinder, 2e ruinsingel ceintuur van kinder mantel, Boekhoven, Plein Ecndragt 11 kinder muts, L. Wessel, Buitenhavenweg 170; post duif, A. Iloogje, Gasstraat 6; kinderring, Schikhof, Oostsingel 76R.K. Kerkboekje, Warnawa, Mathenessestraat 7b étui met tee kengereedschap, J. Klein, Groenelaan 65; kin- derportemonnaie met inh., J. Glansdorp, Noord molenstraat ^2,0schuierwagen, T. Mackaij, Nieuwsticht ZZ 39 horloge, IT. Geul, Heeren straat 19 paar dameshandschoenen, M. Vooi- berg Broersvest 21 hond, C. in 't Hol, N. Maasstraat 75a kinderschort, van Bcnnekom, Rhoonschestraat 5b pet, Maltha, Ghr. ITuijgen- straat rozenkrans, W. v.d. Heiden, Singel 184/ 15 zak inh. gereedschap J. Grims, Grofbaan 51 ceintuur, TI. Kleis, Zwarte Waalschestraat 4 postduif, Odé, Warande 103a sleutel, J. Wessel, N. Sluisstraat 10 2 renteboekjes, J. Kruining, Brugwachter, SpoelingbrugCeintuur, TL J. Koning, K. Nieuwstraat 151/6. Naar men mededeelt, is op de statuten der opgerichte Nederlandsche Onder linge Bedrijfsvereeniging voor Land- en Tuin bouwers, gevestigd te Schiedam, de Konink lijke bewilliging verleend bij besluit van 18 Janu ari 1923, No. 83. De administratie is aan de IToll. Alg. Ver zekeringsbank te Schiedam opgedragen, ter wijl als bestuursleden optreden de heeren J. M. v.d. Schalk, Hoogheemraad van Delfland en Schieland, oud lid der Prov.-Staten van Zuid- Holland, te Schiedam G. A. A. Knaap, Heem raad van den Haarlemmermeerpolder, te Hoofd dorp L. J. v. Nieuwenhuizen, landbouwer te St.Philipsland L. Hoögenbruggen Wzn., oud lid der Prov. van Staten van Zuid-Holland, land bouwer en veehouder te Overschie. UIT ROTTERDAM. Het ingestorte huis. Betreffende het ongeluk vernemen we nog het volgende De aannemer Van Onlangs had gistermorgen lyerking opgemerkt in een van de beide kolom men van gewapend beton, staande in het bene denhuis. Op deze kolommen, 35 bij 45 centimeter groot, rustte de geheele bovenbouw. Rond het voetstuk van de kolom, waarin hij werking opgemerkt had, is de heer Van Onlangs toen gaan graven, ten einde zoo mogelijk de oorzaak van de werking te ontdekken. Toen hij eenige oogenblikkcn later het benedenhuis, waarin een garage moest komen, verliet, bezweek een der kolommen en stortte het huis ineen. Van de werklieden, die in het huis werkzaam waren, zijn de 31-jarige stukadoor P. van der Werf, van het Piet ITeinsplein, en de 20-jarige opperman J. Kooijman, uit de Gerrit van der Lindenstraat, dood tusschen de brokstukken puin vandaan gehaald. De 2p-jarige trappenmaker C. van der Sluis, van den Persoonshaven, is, ernstig aan het hoofd en inwendig zwaar gekneusd, door verplegers van den geneeskundigen dienst per auto naar het ziekenhuis vervoerd, waarheen ook is gebracht de 14-jarige stukadoorsjongen A. van der Werf, van het Piet Heinsplein, die zeer overspannen was, doch oogenschijnlijk geen letsel heeft gekre gen. Drie andere werklieden, in het pand werk zaam, wisten zich te redden en kwamen met den schrik vrij. Het ingestorte dubbele pand stond reeds drie maanden onder den kap. De toestand van den naar het ziekenhuis vervoerden trappenmaker C. van der Sluis was vanmorgen redelijk. De 14-jarige stukadoors jongen A. van der Werf heeft ditjreeds kunnen verlaten. B. A. J. WITT KA MP F, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Genaengd Nlesw-s. Moord? Naar de Leeuw. Crt. verneemt, heeft de justitie te Leeuwarden een zaak in onderzoek tegen den veehouder de B. te Weidum. Zooals reeds gemeld, is in diens huize een knecht overleden, die zes weken in dienst was van dezen veehouder. Een aanzienlijk geldsbedrag, dat aan den knecht heeft toebehoord, zou naar de ver klaring van den veehouder door hem zijn geërfd. Dit geldsbedrag is door de justitie in beslag ge- no men. Bedwelmd. In den autobus van Grave op den Bosch zijn twee passagiers bewusteloos ge worden. Ze rolden, toen in den Bosch het port'ei werd geopend, zoo maar u't den auto en bleven op straat liggen. Het bleek dat het benzine reservoir lek was gewoiden en onderweg de benzinelampen hun werking hadden gedaan. Aanklacht. De heer A. Dijkxhoorn, jour nalist te Delft, heeft bij de justitie een aanklacht wegens laster ingediend tegen den directeur hoofdredacteur van de Delftsche Ct. den heer W. Kerremans. Deze zou tegen beter weten in, in de Delftsche Ct. een voor den heer Dijkxhoorn smadelijk stukje hebben geplaatst. Op heeterdaad betrapt. De politie te Tilburg heeft een dief geknipt die er zijn beroep van maakte geregeld de offerbussen in de kerken te lichten. Maanden lang had men in de kerk van het Heike reeds op hem geloerd en gistermiddag gelukte het de recherche den handigen dief op heeterdaad te betrappen. Bij bet eerste verhoor bleek reeds, dat men een goede vangst heeft gedaan. Daar cle man weigert zijn naam op te geven, kon zijn indentiteit niet worden vastgesteld. Ver moedelijk is hij van Fransche nationaliteit. Hij geeft voor reeds 4 jaren hier te lande te verblijven is in het bezit van een valsche pas en wenscht zijn naam niet op te geven, daar hij dan zou worden uitgeleverd, terwijl een doodvonnis tegen hem is uitgesproken. De dief was in het bezit van een spoorwegabonnement en schijnt er voor zijn praktijk nog een conpagnon(s)- op na te houden. ITet leeghalen der offerbussen geschiedde door middel van baleintjes in lijn gedoopt. De man is gekleed als een heer. Bij zijn arrestatie vond met een tube gom in zijn bezit, benevens een zakje met geld.Hij schijnt veel te Amsterdam te hebben vertoefd en daar meerdere malen van naam te zijn veranderd. Dat hij het een en ander op zijn kerfstok heeft kan blijken uit het feit, dat hij terstond na zijn opsluiting in het arrestpjitenlokaal zich door ver hanging van het leven trachtte te berooven. Aardbeving. Uit Quito (Ecuador) wordt gemeld, dat in de stad en de omgeving gister een aardbeving heeft plaats gevonden. Er werden 5 personen gedood, terwijl spoorlijnen door aard verschuivingen werden bedolven. Opium in beslag genomen. De douane-autoriteiten te Manilla hebben gister een voorraad opium ter waarde van 125.000 dollars in beslag genomen. De opium was uit ITongong afkomstig en lag verborgen tusschen een lading gedroogde vruchten. Vliegongeluk. Gistermiddag omstreeks 4 uur steeg te Brussel de 20-jarige onderofficier De Weerd, van het 4de escadrille van Gosson- Court-les-Tirlemont op. Toen hij boven Hacken- dovei vloog, zag men plotseling zijn toestel val len. Naderbijgekomen, bleek De Weerd ernstig gewond. Tijdens het transport naar het zieken huis is hij aan de bekomen blessuren overle den. Russische kroon juweelen. Zoo als men zich zal herinneren, is eenigen tijd gele den gemeld, dat de Russische kroonjuweelen zouden zijn geborgen in het graf van den Ameri- kaanschen zeeman James Jones, die te Brooklyn begraven ligt. Thans wordt bericht dat het den partement van Oorlog den generaalkwartier- meesters te New York telegrafisch machtiging heeft verleend tot opening van het graf van Ja mes Jones. Berghut afgebrand. Te Schindellegi bij Einsiedeln Heeft een brand een berghut vernield. Vier inwonenderi werden verkoold. Door ontploffing in de Duns- muir-mijncn op Cumberland (Canada), hebben 45 arbeiders, meerendeels blanken, den dood ge vonden. In Augustus werden aldaar 15 mijn werkers eveneens door een ontploffing gedood. Naar Egypte. Gistermiddag zijn Konin gin Elizabeth en prins Leopold uit Brussel ver trokken. Zij gaan over Brindisi naar Egypte. De Koning bracht hen naar het station. De reis zal één maand duren. Capart zal als gids optre den bij het bezoek aan de Egyptische graven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2