een Reetor is aangesteld, op de gebruikelijke wij ze worden voorgelezen. Gegeven te Haarlem, den 27 Januari 1923. t Augustinus Josephus, Bisschop van Haarlem. Op last van Z. D. Hoogwaardigheid, J M. v. d. Tuyn, Secretaris. zocht het ontwerp zoo spoedig mogelijk te doen toekomen aan de regecringen van de staten, die lid van den Volkenbond zijn, opdat deze het zullen kunnen onderzoeken. Buitenlandseli Nieuws, IN HET BEZETTE GEBIED. Tengevolge van de bespreking Zaterdagoch tend op de Quai d'Orsay tusschen Poincaré, Jaspar en verscheidene Fransche ministers is aan het Duitsche gezantschap meegedeeld, dat de Belgische en Fransche regeeringen, gezien de gevaarlijke opwinding voornamelijk onder de groote industrieelen en ambtenaren tengevolge van het bezoek van den rijkskanselier in het Roergebied, voortaan in het belang van de bevolking zelf geen Duitsche rijks- of staatsmi nisters meer in het Roergebied zullen toelaten. Na de bijeenkomst is Jaspar naar Brussel teruggekeerd. De Temps" stelt vast, dat Frankrijk en België het ten opzichte van de voorgenomen maatregelen aan de Roer volkomen eens zijn. Ten einde de eendracht nog nauwer temaken zullen Parijs en Brussel voortdurend voeling met elkaar blijven houden. In verband met de bevelen, welke door de Duitsche regeering aan haar ambtenaren in het Roergebied zijn gegeven, en met de moeilijk heden van allerlei aard, welke de Duitsche re geering daar tracht te verwekken, hebben de Belgische en Fransche regeeringen besloten, van heden af den uitvoer van metaal- en andere producten, vervaardigd in de bezette gebieden naar het onbezette Duitschland niet meer toe te staan. De Franschen zijn Zaterdag onverwacht wederom tot arrestatie van drie mijndirecteurcn overgegaan, doch van anderen dan die reeds voor den krijgsraad terecht hebben gestaan. Zij werden in hun woning gearresteerd terwijl Fransche officieren en soldaten dc toegangen tot de mijnen bewaakten. De gearresteerden zijn de beide leiders van de Krupp-mijnen „Kon- stantin der Grosse" nabij Bochum en van de mijn „Helena Amalia" nabij Essen, de heeren Hoppstadter en Beissel, alsmede de directeur van de eveneens particuliere Arenbergmijn, de heer Reckmann. Zij werden naar den generalen staf te Bredeney gevoerd en vervolgens uitgezet. Voorts is hedenmiddag voor de tweede maal gearresteerd de directeur van het post- cn telegraafkantoor te Essen, de heer Jünger. In de Krupp-mijnen is hierop een 24-uurs- staking afgekondigd. MEMEL. In overleg met de geallieerde commissie is te Memel een nieuwe regeering gevormd van vijf ministers, die afkomstig zijn uit het gebied van Memel en geen d el hebben genomen aan de jongste beweging. Een militaire overeenkomst i.opens de ont ruiming van Memel door de Litausche indringers is tot stand gekomen. RUSLAND. De „Soir" heeft gisterochtend te Antwerpen 8 Amerikaansche ingenieurs gesproken, die uit Rusland kyamen. Zij verklaarden, dat de so- wjet-overheid van betere bedoelingen vervult schijnt, dat dank zij de nieuwe ©economische politiek de uitvoer toeneemt en dat zij verwach ten, dat er weldra een ernstige herleving van de zaken met Rusland zal komen. De fabrikage van landbouwwerktuigen is op groote schaal hervat. De sowjets doen krapl^tig-e pogingen om te ko men tot een herstel van het normale handels- en bedrijfsleven. 9 DE TURKSCHE ACTIE. Naar verluidt, hebben de Turken een nieuw ultimatum gesteld, waarin zij eischen, dat de geallieerde oorlogsschepen binnen drie dagen de haven van Smyrna zullen verlaten. De Turken hebben nieuwe mijnen gelegd aan den ingang van de haven van Smyrna. In ver band hiermede hebben de Britsche autoriteiten de scheepsagenten gewaarschuwd de stoomboo- ten Smyrna niet meer te dom aanloopen. Gisteren werden door de Turksche autori teiten van Heraclea en Zoungouldak Fransche en Italiaaiische kolenschepen aangehouden. Naderhand werden deze echter weder vrij gelaten. De gezagvoerder van een Britsch stoomschip dat gisteren van Smyrna in den Piraeus aankwam deelde mede, dat er voor de haven van Smyrna 11 Britsche, 4 Fransche, 4 Amerikaansche en 3 Italiaansche oorlogsschepen liggen. De kanon nen van de geallieerde oorlogsschepen zijn ge- rïéht op de stad, die 's nachts door .zoeklichten wordt beschenen. ONTWAPENING. De Britsche vertegenwoordiger, Lord Cecil, heeft Zaterdag voor de Ontwapenings-commissie van den Volkenbond zijn ontwerp-verdrag voor Wederkeerige waarborgen toegelicht. De hoofdlijnen hiervan zijn de volgende In het algemeen wordt vastgelegd de plicht van de ondergeteekenden staten den aange vallen staat te hulp te konjen,alsmede de gelijktijdigheid van het gevm van waarborgen en h t overgaan tot ontwapening overeenkom stig d formule van de derde commissie van de Volk nbondsvergadering. Voorts wordt uit drukkelijk vastgelegd het recht van toezicht, dat de Volkenbondsraad door zijn gedelegeer den zal kunnen doen uitoefenen, opdat een juiste naleving van de bepalingen verzekerd zij. Voor Nederland, Zweden, Denemarken, Noorwegen en soortgelijke staten is het van be lang, dat de mogelijkheid wordt geschapen, met toestemming van den Volkenbondsraad het verdrag voorwaardelijk of gedeeltelijk te on derschrijven, waardoor voor deze landen het gevaar onverwachts in een ernstig conflict te worden oewikkeld, tot een minimum wordt be perkt. Echter bijft ook voor deze staten de voorwaarde gehandhaafd, zich te verplichten tot beperking der bewapening. Het verdrag zal in werking treden zoodra het geratificeerd is, in Europa door vier Van dc vijf groote mogendheden (Groot-Brittannië, Frank rijk, Italië, Duitschland en Rusland), in Azië door Japan en nog een mogendheid en in Ame rika door dc Vereenigde Staten en nog een mo gendheid. De Volkenbgndscommissie voor de beper king der bewapeningen heeft hierop besloten in den loop van haar eerstvolgende zitting de be studeering van het ontwerp-verdrag voor we derkeerige garantie voort te zetten en het ont werp thans aan'het oordeel van de permanente consultatieve commissie te onderwerpen, ter wijl aan den Volkenbondsraad zal worden ver- IF.RLAND. De verklaring der Iersche republikeinen, dat de vredesvoorstellen der regeering van den Vrij staat niet in overweging kunnen worden genomen is gevolgd door een weinig goeds belovende pro clamatie von den chef van den generalen staf van het republikeinsehe leger aan dat leger, waar in wordt verklaard, dat de strijd zal worden voort gezet totdat de onafhankelijkheid van Ierland erkend zal zijn. Een compromis is niet mogelijk. Het republikeinsehe'leger wordt in de proclama tie aangespoord zijn actie krachtig voort te zetten en geen acht- te slaan op de intriges van den vijand om de moraal van het leger te breken. Ongeveer tegelijk met het bekend worden van deze proclamatie hebben gewapende man nen de drukkerij te Dublin in de lucht doen vliegen, waar het amnestie-aanbod van de Vrijstaat-regeering aan de opstandelingen werd gedrukt, waarbij deze laatsten werden uitgenoo- digd de wapenen vóór 18 dezer in te leveren. In republikeinsehe kringen te Dublin verklaart men dat alle 'republikeinsehe leiders het eens zijn met de verwerping van Deasy's verzoek om de wapens neer te leggen. Zij zeiden dat het nooit vrede kon zijn, vóór de Valera gepolst was als „president der republiek." Niettemin gelooft men dat de aangeboden amnestie een aanzienlijke verzwakking van de republikeinsehe .gelederen ten gevolge zal hebben. Een boerenafgevaardigde heeft in een rede in de Dail gezegd dat tal van rebellen dadelijk de gelederen van hun legemzouden verlaten, indien zij bij het ondernemen van zulk een stap niet met den dood bedreigd werden. ALLERLEI. Op Martinique heerscht een staking onder de suikerrietsnijders. Naar Belga uit Fort de France meldt, heeft deze staking thans een ernstigen vorm aangenomen. De-stakers zijn de plantages binnengedrongen, waar 'zij plunderden en het riet te velde in Brand staken. In de buurt van Sassignac heeft de veldwacht, welke te hulp was geroepen op de stakers geschoten, waarbij ver scheidene dooden en gewonden zijn gevallen. De gouverneur heeft dadelijk troepen ter hulp gezonden, Vertegenwoordigers der regeering van Ul ster ontvingen volgens den correspondent van Central News" te Belfast inlichtingen dat de republikeinen toebereidselen treffen voor een uitgebreide campagne van brandstichting in Belfast en zes dér noordelijke graafschappen. De bladen te Lemberg maken melding van onlusten onder de Oekrainsche recruten in het district Tarnopol, waarbij verschillende personen gedood zouden zijn. In een brief aan Georges Leygues heeft Poincaré 't voornemen te kennen gegeven zich toch in den loop van deze week uit te spreken voor de commissie voor de buitenlandsche aan gelegenheden. Te Karlsruhe vreest men, dat ook deze stad weldra door de Franschen zal worden be zet. De regeering van Baden zou in dit geval haar zetel toch niet naar elders overbrengen. President Ebert zal heden een bezoek aan Karlsruhe brengen en aldaar met de vertegen woordigers van de regeering van Baden en der bevolking over den toestand in het bezette Ba- densche gebied beraadslagen. Uit BoedapestBij verschillende bladen te Boedapest zijn de zetters en het machine- personeel Zaterdagavond ten gevolge van een ioongeschil in staking gegaan. Waarschijnlijk zal de staking zich lieden uitbreiden tot alle dagbladbedrijven. - Uit Sofia De Bulgaarsche ministers van Binnenlandsche Zaken, Financiën, Oorlog en Spoorwegen zijn uit het kabinet getreden. straten de beslissing over het lot van de R. K. universiteit in zijn handen zal gesteld zien. Immens zooals bekend is, wordt de heer de Visser (het liberale lid van Ged. Staten) tengevolge van een ernstige ongesteldheid verhinderd de vergaderingen van Gedeputeer den bij te wonen. En hoewel ons van bevoegde zijde is mede gedeeld, dat de heer de Visser bij de aanstaande verkiezingen zich voor een candidatuur beschik baar blijft stellen, is het ons evenzeer bekend, dat de toestand van den patiënt oja het oogenblik niet van dien aard is, dat zijn aanwezigheid bij de vergaderingen van Gedeputeerde Staten in de eerste maanden kan tegemoet gezien worden. De verhouding wordt dus 3 katholieken tegen 2 niet-katholieken. Van het gemeentebestuur van Nijmegen kan is deze omstandigheden verwacht wor den, dat het voldoende voortvarendheid be tracht om aan Gedeputeerden nog voor de verkiezingen zijn besluit ter goedkeuring voor te leggen. Wy achten dus de tot standkoming van de R. K. Universiteit te Nijmegen in tegenstelling met „de Tijd vrijwel verzekerd, tenzij Nij megen talmt. En dit is al zeer onwaarschijnlijk." liet Episcopaat en de Katk. Volkspartij. Het „Centrum" schrijft Naar aanleiding van vragen, welke tot het Doorluchtig Episcopaat zijn gericht, of van die zijde stappen zouden worden gedaan in verband met de oprichting van een Katholieke Volks partij, wordt ons door Z. D. H. den Aartsbisschop opgedragen de volgende medcdeeling te doen. „Plet Doorluchtig Episcopaat heeft te vorigen jare met betrekking tot de Nieuwe Katholieke Partij duidelijk verklaard, dat het is tegen een scheuring in de katholieke Staatspartij. In dat gevoelen is geen verandering gekomen. Het Door luchtig Episcopaat acht het daarom overbodig de toen afgelegde verklaring nog eens te herhalen ten aanzien van de Katholieke Volkspartij." Uit het mijnbedrijf. De Algemeene Christ. Mijnwerkersbond en de Protestantsch Christ. Mijnwerkersbond hadden zich tot den minister van waterstaat gewendinet het verzoek om bemiddeling in zake het gerezen geschil. Gisteren is van den minister bericht gekomen, dat luj na inwinning van gegevens bij de direc tie der Staatsmijnen het standpunt heeft in genomen, dat hij in de gevraagde bemiddeling niet kan treden. Nieuw wetsontwerp. Naar men verneemt, is de indiening van het wetsontwerp tot regeling van de Evenredige Vertegenwoordiging voor de Eerste Kamer in het begin van de volgende week te verwachten. Hypnotische voorstellingen. I e Amsterdam heeft zich een comité gevormd tot liet verkrijgen van een verbodsbepaling in ons strafwetboek tegen hypnotische, demonstraties. Het is voornemens in Maart een adres aan den Minister van Justitie daaromtrent te doen toe komen en hoopt op vele onderteekeningen daar van. B I r n e n 1 a a d. Onze Universiteit. De „Tijd" had een kansberekening gemaakt naar aanleiding van de veronderstelling, dat het bij de beslissing van Ged. Staten van Gel derland over het besluit van den Nijmeeg- schcn gemeenteraad zal komen tot een stem ming van katholieken tegen niet-katholieken. De verhouding van Ged. Staten is 3 katholie ken tegen 3 niet-katholieken cn een niet-katho- lieke vacature. Het buitengewoon lid dat bij staking van stemmen den doorslag zou geven is de a.r. J. S. F. van Hoogstraten te Arnhem. Naar aanleiding van deze redeneering zegt de „Nieuwe Arnh. Crt." het volgende >,Wij gelooven niet dat de heer van Hoog- Dat de wetgever met een verbod niet onnoodig ingrijpt in de vrijheid van de samenleving, zal ieder toegeven, die deze voorstellingen een- of meermalen bijwoonde. Hij weet, dat ze niet be zocht worden door een publiek, dat een ernstige belangstelling gevoelt voor het wezen van hyp nose en suggestie, maar door menschen, die ge dreven worden door nieuwsgierigheid naar ver schijnselen van geheimzinnigen aard, met den uiterlijken kant waarvan zij zich op luidruchtige wijze amuseeren. Aan deze zucht naar sensatie wordt gaarne voldaan door hypnotiseurs, die hun voordeel doen met dé onontwikkeldheid en den slechten smaak van het publiek cn die hunne ex perimenten ten beste geven, waarmede ze, in hun onwetendheid, de gezondheid van hen, die zich als proefpersonen aanbieden, ernstig kunnen schaden. Tegen het handelsregister. Te Deventer is een zeer druk bezochte verga dering gehouden van kooplieden en industrieelen met het doel, te geraken tot een actie tegen het Handelsregister, dat door vrijwel alle aanwezigen in zijn huidigen vorm ongewenscht, onnoodig en bovendien van groot financieel bezwaar voör handel en industrie werd geheeten. Een commis sie bestaande uit de heeren J. Brinkman, mr. J. Ivens, P. Stoffel Pz. en R. Borst werd be noemd, die dc verder te nemen ktappen zal voor bereiden. Men zal zich eerst in verbinding stellen met de Kamer van Koophandel en zich daarna wenden tot de autoriteiten, die op het al of niet voortbestaan van het Handelsregister invloed kunnen uitoefenen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinforma tiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 9 Febr. in Nederland uitgesproken 106 faillissementen tegen 55 faillissementen in dezelfde w, ek van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 9 Febr. 1923 508 faillissementen tegenover 267 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. dtids- en Gewestelijk Nieuws. Mgr. Gijlswijk. In alle plechtigheid heeft gistermorgen half 'elf Mgr. Gijlswijk in de ITavenkerk de Pontifi cale Hoogmis opgedragen, die door een overgroo- te menigte geloovigen werd bijgewoond. Met kleurrijke en frissche bloemen waren het altaar en priesterkoor versierd, waar aan de linker zijde de troon met den hemel in bruin- roode stof was opgericht. Nadat eerst de eerw. pater van Noord de gewone Zondagsche aflezingen verricht en Epistel, Evangelie e.i Dispensatie-brief had voorge lezen, maakten zich de talrijke assisteerende geestelijken gereed, om den kerkvorst binnen te leiden, welke plechtigheid van uit de biecht- kapel en onder 't zingen van de Leur's Sacerdos et Pontifex plaats had. Zegenend schreed Mgr., omgeven door zijn priester-gevolg naar den troon,waar Hij de voor bereidende gebeden verrichtte en met de vele liturgische gewaden werd bekleed. Direct hierop nam de H. Mis een aanvang, waarbij Mgr. door de volgende eerw. heeren geestelijken werd geassisteerd Deken A. Schraag presbyter assistens, pastoor A. Ligtha'rt en pas toor A. Jansen, diakens ad thronum, pastoor H. Warnink, diaken in de Mis, pater A. v. Noord, subdiaken in de Mis, pater D. van Gent, Cere- moniarius, pater A. v. Dijk, ad candelam(kande- laar), pater PCremer, ad gremiale (schootkleed), pater N. Rijken, ad librum (boek), pater G. Hoekstra, ad baculum (staf), pater E. Scheffers, ad mitram (mijter), pater L. Verwilst, turifera- rius (met' wierookvat), pater Th. v.d. Burg, le ceroferarius (met kaars), pater B. Nauta, 2e ceroferarius, de paters A. Oonk en pater R. v. Gent, cantores. 't Goed versterkt zangkoor voerde op voortref felijke wijze de Triniteitsmis van Hub. Cuypers uit, waarin de bekende tenor Jos.Holthaus soleer de. Onder 't Offertorium zong Ilolthaus een eigen compositie „Jesu Dulcis" in zoo'n schitte renden trant, als we hem nog zelden hoorden. Na de H. Mis begaf Mgr. zich wederom naar den troon, om van de gewaden ontdaan te wor den en de dankgebeden te verrichten. Wederom zong nu de heer Ilolthaus een eigen werk Deus, ego amo te en bracht het koor Gounod's O Salutaris Ilostia ten gehoore. De plechtige uittocht van Mgr. ging langs den zelfden weg als de intocht wederom zegenend begaf Hij zich naar de pastorie. Mgr. heeft ongetwijfeld van Zijn persoonlijk heid en handelwijze bij allen een blijvend aange- namen indruk achter gelaten, 't Was Hem niet mogelijk gister den geheelen dag hier te blijven, daar Scheveningen Hem had verzocht, om aldaar een Pontificaal Lof te celebreeren. Tegen 4 uur heeft Mgr. dan ook onze stad weer verlaten. Tijdens Zijn verblijf alhier bracht Mgr. ook hier en daar bezoeken, waarvan we willen releveeren het bezoek bij den heer Exler, waar Mgr. Vrijdagavond langen tijd vertoefd heeft, wijl Hij den heer Exler reeds als kerkmeester gekend had, toen Hij 20 jaar geleden als assistent alhier een half jaar werkzaam is geweest. R. K. Vrouwenbond. Nadat Zaterdagmorgen reeds de leden van den R.K. Frouwenbond haar beschermfeest met een algemeene H. Communie hadden herdacht, had gisteravond in den R.K. Volksbond de verde re viering plaats met een gezelligen en best ge slaagden feestavond. De geestelijke adviseur, kapelaan Paulussen heette allereerst allen hartelijk welkom en memo reerde vervolgens de groote verdiensten van de nog pas afgetreden presidente, Mevr. Evers. Zes jaar lang had z0 met allen ijver en lust voor haar Ver. gewerkt, niettegenstaande haar drukken werkkring, zoowel in huis a'ls in de zaak. Veel heeft zij steeds voor den Vrouwenbond gedaan, waarvoor spr. haar namens allen hartelijk dank wilde brengen. Na een zesjarig bekleeden van het presidenteschap had haar het reglement tot tijdelijk aftreden gedwongen, maar spr. hoop te, dat zij zich na dien korten tijd zeker weer beschikbaar zou stellen en de Ver. met raad en daad steeds zou blijven steunen. Mevr. Evers verklaarde hierop in haar weder woord, van groote verdiensten niet te willen weten wat tot stand werd gebracht was het werk van den eerw. adviseur met het geheele bestuur. Zij wenschte tenslotte den R.K. Vrou wenbond een schitterende toekomst. Hierna kwam de tooneglver. „Alberdingk Thym aan de beurt, die verder den geheelen avond vulde met het blijspel in 3 bedrijven „De MexicaanscheZilvermijn":een spel van een dorps barbier, die zich waagt aan de verleidelijke, ge vaarlijke speculaties, 't Stuk vond bijde talrijke aanwezigen veel waardeering en bijval, waarvan ongetwijfeld de barbier en zijn bediende 't groot ste deel voor zich konden opeischen. Bij Kon. Besluit is de heer L. Offerhaus, ontvanger der registratie en domeinen alhier, benoemd tot ontvanger der registratie kantoor no. 3) te Rotterdam. Vannacht omstreeks kwart voor één, werd de heer II. v. a. II., wonende West- Frankelandsche straat, toen hij zich naar huis begaf,- in de Sint Liduinastraat door twee man nen aangehouden die hem onder bedreigingen geld wilden afpersen. Daar H.. daartoe niet bereid was, werd hij met vuiststompen bewerkt en tegen den grond geslagen. Toen echter de boeven bemerkten dat de bewoners der straat door het rumoer waren gealarmeerd en er bovendien eenige voetgangers naderden, kozen zij het hazenpad. Gisteravond half acht kwam B. Z. uit de Voornschestraat bij de politie aan gifte doen, dat hij in de Tuinlaan een vrouwen zak had gezonden, waarin zich een geldsom van WI IIUII

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2