Ten slotte wordt voorgesteldart. 16 te lezen als volgt „Het is verboden in een bios coopvoorstelling jeugdige personen toe te laten te wier aanzien niet voldoende aannemelijk is, dat zij den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben." Door dit absolute verbod ontgaat men twee groote moeilijkheden le. Het is nagenoeg onmogelijk voor de keuringscommissie drie graden van toelaat- baatheid naar den leeftijd vast te stellen. 2e. Het feit, dat een film niet geschikt ver klaard wordt voor kinderen, vergroot juist haar aantrekkingskracht voor het groote publiek zoo zouden juist de slechtste films den grootsten toeloop hebben. Wijziging der Radenwet. In de memorie van Antwoord op het ontwerp tot wijziging der Radenwet, zegt Minister Aal- berse, dat het niet het voornemen van de regee ring is, aan de plaatsvervangende voorzitters van de Raden van Arbeid of de plaatsvervangers van de bezoldigde leden der bestaande verzeke ringsraden na opheffing van hun fuctie een wacht geld toe te kennen. Het is het voornemen, den verzekeringsraad te 's-Gravenhage te vestigen. De bevolking van Indie. Heden zijn de uitslagen van dé volkstelling in Ned. Indië bekend gemaakt. De cijfers betreffende het zielental kunnen, met uitzondering alleen van enkele streken der buitengewesten, als zeer betrouwbaar worden beschouwd. Uit de tabellen blijkt, dat de bevolking van geheel Indië bedraagt 49.350.834 personen waaronder 24.555,709 mannen en 24.795.324 vrouwen. Daaronder zijn slechts 169.709 Europeanen en 876.506 Oosterlingen en andere vreemdelingen. Sinds de laatste telling in 1917 is de bevolking met ruim 2 millioen vermeerderd. Niet-werken op R. K. feestdagen. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, overwegende, dat het wensclielijk is, dat ten aanzien van des inhalen van verzuim, ont staan door het niet werken op R. K. feest dagen, een algemeene regeling wordt getroffen gelet op art. 28, vijfde lid, en art. 97, vierde lid der arbeidswet 1919, alsmede op de inge komen ambtsberichten heeft goedgevonden tot wederopzegging te vergunnen, dat in alle gemeenten des Rijks in ondernemingen, waarin in fabrieken of werkplaatsen arbeiders werkzaam zijn die op 6 Januari, 19 Maart den Donderdag in de week volgende op die, waarin Pinksteren valt, 29 Juni, 25 Augustus, 1 November, 8 December, in die onderneming geen arbeid verrichten, door die arbeiders telkens in een tijdvak van twee achtereenvolgen de weken, bestaande uit de week, waarin een van bovengenoemde data valt, en de daarop volgende week, in afwijking van het bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919 op alle werkdagen met uitzondering van den Zaterdag, arbeid wordt verricht gedurende ten hoogste tien uren per dag, onder voorwaarde dat lo. de arbeidstijd van de betrokken arbeiders in zijn geheel gelegen is tusschen 6 uur des voor middags en 7 uur des namiddags of, in de ge vallen, waarin krachtens het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1920 ruimere tijdgrenzen zijn toegestaan, tusschen de daar aangegeven tijdgrenzen 2o. in zoodanig tijdvak door de betrokken arbeiders in totaal niet langer arbeid wordt verricht dan gedurende 96 uren 3o. naast de arbeidslijst een geschrift is op gehangen, waaruit duidelijk blijkt, welke werk tijdregeling door de betrokken arbeiders in zoo danig tijdvak zal worden gevolgd 40. indien het districtshoofd zulks heeft ge- eischt, het hoofd of de bestuurder der onder neming, of een door dezen daarmede belast persoon, als bedoeld in art. 75 der Arbeidswet 1919, met inachtneming van de door het dis trictshoofd daaromtrent gestelde voorschriften aan het districtshoofd mededeeling doet van de onder 3o. bedoelde werktijdregeling. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Radhuis Eendrachtstraat. In de week van 5—10 Febr. '23 werden geno men 185 baden, waarvan 28 kuip- en 157 regen- baden. Kiesvereeniging. Wij brengen onze lezers en lezeressen in her innering dat Donderdag in den R.K. Volksbond een belangrijke vergadering van Recht, Plicht en Orde Wordt gehouden, waarin o.m. verslag zal worden uitgebracht over de vergadering van den Kieskring Delft. Daar het bestuur een groote belangstelling verwacht, Wordt de vergadering gehouden in de groote zaal. Spoorwegen. De directie den Nederlandsche Spoorwegen heeft met de vertegenwoordigers van de vijf erkende organisaties Prot. Chr. Bond, Bond van Ambtenaren bij de Nederl. Spoorwegen, St. Raphael, Nederl. Vereeniging en Neutrl. Bond, een conferentie gehouden ter bespreking van het ontwerp-wachtgeldregeling. De directie wil van deze organiaties weten, of zij de voorgestelde regeling een verbetering of een verslechtering vinden. In het laatste geval is zij bereid de geheele Wachtgeldregeling te doen vervallen. Voorts uitte de heer Kalff zijn groote ontstem ming over de verdachtmakende wijze, waarop in brieven en de couranten van bovenbedoelde bonden over de directie wordt geschreven. Het moet daarmede uit zijn. Het is thans de laat ste maal dat spr. waarschuwt, en indien weer dergelijke dingen in de couranten komen die kant noch wal raken, zal hij weigeren langer aan het overleg deel te nemen. Men zal dan voortaan met een door de directie aangewezen ambtenaar kunnen praten. De directie kan zich niet inlaten met menschen, dié haar in een dér- gelijk licht zien. Tot een resultaat is het nog niet gekomen. Op de Broersvest is gister een vaatje droge menie gevonden. Het vat, is afkom stig van de lak- en verffabriek „Premier". Inlichtingen zijn te bekomen bij de poli tie. Gister is op last van den co m- missaris van politie een Duitscher over de grens gezet, die niet in het bezit was van de vereisch- te papieren. De melkhandelaar L. K. stond gister met zijn wagen in de Overschieschestraat. Terwijl de man zijn klanten bediende sloeg plotseling het paard met den wagen op hol. Na eerst tegen een lantaarnpaal te zijn gereden kwam het geheele geval in de Schie terecht. Met veel moeite is men er in geslaagd alles weer op 't droge te brengen het paard was echter reeds dood, de wagen beschadigd en waar de melk bleef, laat zich begrijpen. Gister ontstond bij v. W. in de Mariastraat een schoorsteenbrandje. De brand weer greep snel in en wist aldus erger te voorko men. UIT ROTTERDAM. Ter hoogte van de Oude Plan tage alhier heeft op de rivier een aanvaring plaats gehad tusschen het Engelsche stoomschip Pol- mina en het Rijnschip Fendel 7, geladen met ijzer en lijnkoeken. Het Rijnschip is gezonden. Per soonlijke ongelukken hebben er niet bij plaats gehad. Geiaesagd Nieuws, Ongelukken. Zaterdagavond is te Dui zel de landbouwer J. v. d. V. uit Lage Mierde door een auto overreden. Men vreest voor zijn leven. Den chauffeur treft geen schuld. Een dame uit Utrecht, die per fiets Zon dagavond op weg was naar Zeist, is door den dik ken mist misleid, in de Biltsche Grift gereden bij een kromming van den weg. Toen zij uit het water werd opgehaald, waren de levensgeesten geweken. Met geringe snelheid is gistermorgen op het stationsemplacement te Oldenzaal een sneltiein op een stilstaanden D-trein gereden waardoor een restauratierijtuig en een passagierswagen nog al ernstig beschadigd werden ook andere wagens kregen eenige schade. H e t h o t e 1 des Indes. Op vragen van den heer M. Joëls Jr. hebben B. en W. van Den Haag geantwoord B. en W. kunnen, hangende het onderzoek naar vermoede onregelmatigheden bij hetbeheer van het hotel des Indes, daaromtrent geen in lichtingen verstrekken. Allen zij er op gewezen, dat de bewering omtrent het bezorgen van le vensmiddelen aan het particulier woonhuis van en der directeuren, blijkbaar een verwarring- is, met een geschil tusschen het gemeentebe stuur en de directie, en hoeverre het recht op voeding van de directeuren insluit het aan huis doen bezorgen hiervan, welk geschil aan arbi trage is onderworpen. Omtrent het bedrag, waarover de onregelma tigheden zouden loopen, indien de verdenking juist mocht'blijken te zijn, valt op dit oogenblik niets te zeggen. Het is niet juist, dat de justitie den gemeen telijken accountantsdienst verzocht heeft, een onderzoek in te stellen. Dank zij het toezicht van den accountantsdienst, aan welks optreden in deze zaak groote hulde toekomt, zijn eenige feiten aan het licht gekomen, die aanleiding zijn. geweest om dezerzijds de justitie te waar schuwen. W ij n en vuur. Dezer dagen was in Rumpt een groote bruiloft Een der attracties bestond in het afsteken "van „wunderlichten", zooals die dikwijls bij den kerstboom werden gebruikt Een der afspattende lichtsterretjes vatte vuur in de sierspeldwelke de bruid in het haar droeg.Door het uitgieten van een flesch wijn over de bran dende bruid werd de nrand gebluscht. Een brandende bruid door wijn gebluscht. Veel liefhebbers. Voor boekhouder op de Domaniale mijn te Kerkrade solliciteerden ongeveer 400 personen, De verduistering bij het Radio station. De „Tel." weet mede te deelen, dat de te Assel gearresteerde C.L. gedurende drie jaren, duizenden heeft verduisterd. De heer Q., was met het financieel beheer van de radio belast. Nimmer werd er een koop, hoe klein oo gesloten zonder dat de heer Q. daarbij tegenwoordig was. De heer Q. leidde op Kootwijk een weelderig leven. In het Rijksgebouw, waarin hij met zijn minderjarigen assistent L. samenwoonde, was een overvloed van personeel, dat gedeel telijk door O. aan den dienst werd onttrokken. Q. hield, behalve een conciefge en zijn vrouw, twee huisknechts en een tuinman. Hetzelfde blad vertelt verder de volgende staaltjes van geldverspilling Op de Radio zijn circa 34 kinderen, die te Apeldoorn de scholen bezoeken. Apeldoorn ligt meer dan 15 K.M. van de Radio verwijderd. Tusschen beide plaatsen ligt op een af tand van naar schatting 31/2 K. M. het station Assel. In plaats dat men de kinderen, die per Rijks auto vervoerd worden, tot Assel brengt, van waar zij verder met een goedkoop abonne ment Apeldoorn kunnen bereiken, worden ze naar Apeldoorn gebracht en ook weer gehaald, hetgeen den Staat per dag ongeveer 30 kost. De Radio beschikt over twee luxe Rijks auto's (zonder Rijksmerk) em een vrachtwa gen, die gewoonlijk defect is. De bedrijfschef woont met zijn gezin te Uchelen en heeft nu een rijksmotor ontvangen om 's morgens naar en 's avonds van zijn werk te rijden. Voetbal avonturen. Bij den wed strijd Quick tegen Blauw-Wit op Nieuw ITa- nenburg heeft de rechts-achterspeler Meyer een ernstige wonde- boven het rechteroog opge- loopen Hij en een speler van de tegenpartij wilden tegelijk een bal koppen, met het gevolg, dat zij met hun hoofden tegen elkaar stieten. Meyer is onmiddellijk door twee doctoren le den van Quick, verbonden en toen naar een dokter gegaan om de wond te laten hechten Ook bij den wedstrijd H.V.V. tegen Haar lem op den Wassenaarschen weg is een soort gelijk ongeval gebeurd. Bij een poging om te gelijk te headen, door Dé Kessler en van Daa- len, kwam van Daalen's voorhoofd met Kesslers achterhoofd in aanraking Van Daalen kreeg een ernstige open wond, Kessler een stevigen buil. Van Daalen was eenigszins versuft, het bloed op zijn gezicht bracht het Haarlemsche publiek tot opwinding. Men riep bloed bloed Haarlemsche supporters renden van alle kanten over het veld. Een hunner gaf De Kess ler een geweldigen klap in zijn nek. Dit bracht de Hagenaars Lot woede. Zij stelden zich op om hem te beschermen Op een moment dat par tijen nog tegenover elkaar stonden en er zelfs geen bedreiging was nam in eens een Amsterdam mer zijn stok op en sloeg dien in tweeën op het hoofd van een Hagenaar, die bewusteloos in elkaar zakte. Het woedende publiek wilde den dader lynchen. Spelers van beide zijden verhin derden dit. De voortvarende Amsterdammer werd Verwijderd Ernstig automobielongeluk. De heere De Bordes, lid van de hoofd-directie der Nationale Bank te Utrecht, Waller, direc teur van het kantoor Utrecht dier Bank en Ypes, controleur dier Bank, bevonden zich op inspectie in het Noordelijk deel der provincie Utrecht, om verschillende kantoren te bezoeken. Tusschen Amersfoort en Hilversum heeft de stuurinrichting van hun auto een defect gekre gen. Plotseling verloor de wagen in vrij groote vaart op een rechten weg de richting, vloog naar den berm en botste tegen de boomen op. De chauffeur is in het ziekenhuis te Amers foort opgenomen met een ontwrichte heulp en een gebroken been. De heer Bordes heeft even eens een gebroken been en is naar Utrecht ver voerd. De heer Ypes is in het ziekenhuis te Amersfoort opgenomen en de heer Waller is er met kwetsuren in het aangezicht het beste afgekomen. De verdwaalde kogel. Gedurende het schijfschieten op de Kemperheide bij Arn hem is gistermiddag een landbouwer die op de heide werkzaam was, door een verdwaalde kogel getroffen. De kogel ging door den arm en de zijde en verliet door den rüg het lichaam. De gewonde Werd naar het militair hospitaal vervoerd levensgevaar is vermoedelijk buiten gesloten. Bloedig carnaval. Gisternacht had een drama plaats te Luik in een café in het cen trum der stad, waar een carnavalsbal gegeven werd. Een 29-jarige kapitein van het leger was verloofd met een meisje van 24 jaar, met wie hij den avond zou doorbrengen.Hij zocht haar en vond haar dansende met een Luikscli jong- mensch. De officier schoot op den jongen man, die onmiddellijk dood was daarna vuurde hij op liet meisje, dat door drie kogels werd getroffen. Vier andere pesonen werden licht gewond. De toestand van het meisje is ernstig. De officier is gearresteerd. Pseudo-prins. Te Washington maakt men zich vroolijk over een mystificatie, waarvan den senatoren, leden der landbouwcommissie van den senaat, het slachtoffer geworden zijn. 1 wee uren lang namelijk hebben deze hee- ren het exposé aangehoord, dat hun gegeven werd door een personage, hetwelk zich had uitgegeven voor prins Louis van Bourbon, halfbroeder van den koning van Spanje. Do grappenmaker sprak met groote wel sprekendheid en eruditie over de financieele en economische ellenden dezer wereld en de senatoren waren een en al belangstelling. Groot was echter hun verwondering, toen ze uit den mond van den Spaanschen gezant- schapsraad, de Cardenas, vernamen, daf de zoogenaamde prins Louis van Bourbon, een bedrieger is, wiens leugens reeds heel wat onaangenaamheden aan de koninklijke familie van Spanje hebben berokkend. brand vernield. De schade bedraagt een half millioen piasters. M ij n r a m p. Uit Dawson (New Mexico) wordt gemeld dat nog drie lijken uit de ingestor te mijn te voorschijn zijn gehaald. Volgens officieele gegevens waren er 122 arbeiders in de mijn, toen de ontploffing plaats vond 97 worden hiervan nog vermist. Geknipt. Eenige dagen geleden werd een Nederlandsche beambte m Oostenrijk van 400 rmlhoen kr. beroofd. Thans ;s de schuldige, even als zijn medepbehtige gearresteerd. Omtrent dé voorgeschiedenis der arrestatie meldt de „Reichspost" nog het volgende Op 30 Januari kwam een jonge man in een kapperszaak te Goggitz. Terwijl hij bediend werd, verlangde hij 'n Weensch blad en door liep in alle haast de kolommen. Plotseling scheen hij hevig te schrikken en legde uiterst opgewonden de krant weg. De coiffeur kon niet spoedig genoeg met scheren klaar komen. Snel verdween de man. De kapper, nieuws gierig geworden door de vreemde houding van zijn klant, las van het blad toen de pagina, welke den jongen man zoo opgewonden hacl gemaakt. Daar viel zijn oog op de berooving van den Nederlander. Llij vergeleek de per- soonsbeschrijvng met het uiterlijk van zijn klant. Dat klopte. Onmiddellijk waarschuwde de kapper de politiewaarna binnen enkele uren de dief te Mürzzuschlag werd gearres teerd. Nadien is ook als medeplichtige zijn broeder gevangen genomen.Wat het gestolen betreft, op enkele voorwerpen na een waar de vertegenwoordigend van 20 millioen Kr. is alles terecht. Grootebrand. De militaire haven Bahia Blanco (Argentinië) die ook is ingericht als ba sis voor marinevliegtuigen, is gedeeltelijk door De Ier sc he moordcampagne. Dr. Thomas Higgins, de bekende Iersche lijkschou wer, werd gisteravond koelbloedig door rebellen in zijn woning doodgeschoten. Hij was de vader van Kevin O'Higgins, den minister van Binnen- landsche Zaken van den Vrijstaat, en zwager van den gouverneur-generaal LIealy. Dr. Higgins die 70 jaar was, woonde met zijn gezin te Mary borough in Queen's County ten Zuiden van Dublin. Gisteravond laat verschenen zeven ge wapende rebellen in een vrachtauto voor zijn eenzaam gelegen woning drie van hen stap ten uit, klopten aan en toen dr. Higgins zelf de voordeur op een kier had open gedaan, vroegen zij binnen gelaten te Worden om hem over een zeker document te raadplegen. Hig gins antwoordde, slechts één van hen te wil len binnen laten. Toen deze rebel met een revolver in de hand naar binnen was gegaan, sloot dr. Higgins de voordeur weer af. Daarna wist hij in de gang den rebel den revolver te ontrukken. De rebel slaagde er in los te komen, rende door de voordeur naar buiten en riep zijn kameraden toe „Vuur." Er werden onmiddel lijk schoten gelost en dr. Higgins Werd op slag gedood. Overstrooming. De overstrooming, Waardoor Boedapest op het oogenblik wordt geteisterd, is de ergste, sedert 1835 hier voor gekomen. De pakhuizen op de kaden staan thans geheel onder water. De hoogstgelegen straten van de stad staan zelfs geheel blank. Vrijdag bereikte het water de voorstad Ujerst. De be volking was genoodzaakt, met bootjes uit de bovenste verdieping der woningen een goed heenkomen te zoeken. Zes a zevenduizend per sonen zijn dakloos geworden. De aangerichte schade is nog onmogelijk te schatten. In de laatste uren is het water wat gezakt. Spoorweg diefstallen. Volgens een bericht heeft het Russische volkscommissariaat voor verkeerswezen geconstateerd, dat in den loop van 1922 op de Russische spoorwegen wer den gestolen 21/a millioen poed levensmiddelen, 25 millioen poed brandstoffen, en 80.000 poed diverse koopwaren, vertegenwoordigende een totale waarde van 25 millioen goudroebel, waarvoor de administratie der spoorwegen ver antwoordelijk is. Hoogterecord. Gisteren verbeterde de Fransche aviateur Casale te Bourget het we- reldhoogterecord met 250 Kg. nuttigen last, dat sinds 6 Juli 1921 op naam stond van Jean Le Boucher met 6782 Meter, en bracht dit op 7200 Meter. Scheepsramp In den nacht van Za terdag op Zondag is het Duitsche stoomschip „Walterhof" uit Cuxhaven vijf mijlen buiten Bergen op een klip geloopen. De bemanning, die uit twaalf personen bestond, alsmede de Noorsche loods, die zich aan boord bevond, trachtten zich op een vlot te tedden. Het vlot bleef zeven uur drijven alvorens er hulp kwam opdagen. Slechts drie schipbreukelingen waren nog in léven. Ook de loods behoort tot de slacht offers. Drie dagen schijndood. Volgens be richten te Delhi uit Burma ontvangen, wordt volgens de „Chicago Tribune" melding gemaakt van een vrouw, die drie dagen lang dood ge waand was, doch toen schijndood bleek ge weest te zijn. Alle toebereidselen tot haar be grafenis waren gereed, toen een vrouw tot de ontdekking kwam, dat het lichaam nog warm was. Er werd medische hulp ontboden en de schijndoode werd het leven hergeven. Stadionplannen. Naar wordt ge meld, zullen de plannen tot het bouwen van een stadion te Arnhem wegens de hooge kosten, welke daaraan verbonden zijn 295.000) geen doorgang vinden. Vliegongeval. Uit San Antonio (Texas) wordt gemeld, dat nabij Kolley Field gistermor gen een toestel naar beneden stortte. De inzit tenden, luitenant LI. Mattin en sergeant W. Grodenki, werden gedood.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2