A. BOS'JH, Boterstraat 63, TeL 580 Brandstichting. Omtrent den door de rebellen gestichten brand in het Pathé-gebouw te Dublin wordt door de Engelsche bladen nader gemeld, dat, naar het schijnt, de rebellen een film-cencuur hebben ingesteld. Eenige der door Pathé vertoonde films bevielen den opstandelin gen niet en zij namen derhalve den wel eenigszins drastischen maatregel de films, het gebouw en het personeel van Pathé fréres te Dublin te ver branden. Vermoed wordt, dat een tweetal films, waarin de vorderingen van de militaire avia tiek en de onlangs door de rebellen verbrande gebouwen in beeld werden gebracht, het mis noegen van de „republikeinsche" censuur heb ben opgewekt. Dinsdagochtend om kwartier om negen, toen bet personeel juist zijn werkzaamheden had aangevangen, traden vier jongelieden het ge bouw binnen. Onder bedreiging met revolvers werd het personeel, zooals gemeld, in een zolderkamer opgesloten, terwijl de rebellen petroleum over het kantoormeubilair spren kelden en dit in brand staken. In een oogwenk laaiden de vlammen hoog op en het mag een wonder heeten, dat het pe.soneel, dat boven 'n het gebouw in een benarde positie verkeer de, er het leven heeft afgebracht, ofschoon bijna allen verwondingen opliepen. Kort nadat het personeel het gebouw had verlaten, vond een hevige ontploffing plaats, vermoedelijk veroorzaakt door een door de rebellen in het gebouw geplaatste bom. Door de vallende glasscherven werden acht men- schen, die zich beneden voor het gebouw be vonden, waai onder eenige leden van het ont snapte personeel, zoo ernstig gewond, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Ondertusschen had het vuur zich enorm uit gebreid. De inmiddels gearriveerde brandweer werkte met man en macht, doch het duurde een vol uur alvorens zij het vuur meester was. de eerste en de tweede verdieping brandden ge heel uit. Meer dan 300.000 meter film werd door het vuur vernietigd. Een c h c. Vo gens de Morning Post" heef d „arbeidersleening", welke de Sovjet- regeering hoopt te krijgen van de leden der com munistische partijen in Europa en Amerika, tot nu toe slechts 3000 dollars opgebracht. De Duilsche communisten prijken aan het hoofd met 250 dollar Bulgarije heeft 25 dollar ge zonden. Wat Groot-Brittannié betreft, het aan deel van dit land moet nog geringer zijn, want dit land^is gerangschikt onder degenen, waarvoor geen' bedrag is opgegeven. Nachtelijke vliegtochten. Een nachtelijke vlieg-proeftocht tusschen Enge land en Frankrijk is Zaterdagavond voor het eerst met goeden uitslag volbracht. Het vlieg tuig verliet Croydon om acht uur 's avonds, stak 43 minuten later bij Folkestone het kanaal over en bereikte Le Bourget kort voor elven. De ontdekker van de X-stra- len naar den ontdekker Röntgenstralen genoemd, geheimraad von Röntgen, is te München over leden. Een geschenk van Zwitserland. De Zwitsersche Nationale Raad hechtte zijn - goedkeuring aan het besluit van den Bondsraad tot het schenken van een gebouw aan het In ternationaal Arbeidsbureau. Voorts werd met 81 tegen 5 stemmen besloten, den Bondsraad te machtigen tot het deelnemen met een bedrag Van twintig millioen goudkronen aan de actie van de Volkenbond voor het herstel van Oosten rijk. H u w e 1 ij k in de ziekenkamer. Te South Norwood in Engeland is dezer dagen een huwelijk ingezegend tusschen een verpleegster en den door haar verpleegde, die reeds geruimen tijd tengevolge van longont steking bedlegerig is. De jonggehuwde vrouw verklaarde aan een verslaggever van de „Daili Mail" ,dat de zie ke er op stond dat het huwelijk zou voltrokken Worden, niettegenstaande hij zeer ernstig ziek Was. ,,Ik hoop evenwel, vervolgde zij, dat het mij zal gelukken, hem er door te halen." Om de huwelijksinzegening in huis te kun nen doen plaats vinden, moest de Aartsbis schop van Canterbury hiervoor zijn toestem ming verleenen. Nadat het certificaat, waarin tot het huwelijk toestemming wordt gegeven, Was ontvangen, werd de inzegening- verricht °P den laten avond, met twee buren als ge tuigen. De zieke had, kort voordat de formaliteiten fen aanvang nanmen, een hevige hoestbui ge had en hij kon nauwelijks spreken toen hij op de vragen van den geestelijke moest antwoorden. De bibliotheek van het Vati can. De bibliotheek van het Vaticaan is de Srootste ter wereld geworden,doordat een besluit Jan den Italiaansclien ministerraad de beroemde Qiigi-biblioLheek daarbij heeft ingelijfd. De Chigi-boekerij omvat zeer beroemde en ^Mdzame handschriften en documenten. Zij Wet zoo, omdat zij is ondergebracht in het alazzo Chigi. Dit grootsche gebouw is speciaal Voor dit doel gesticht door paus Alexander kl, van oorsprong Fabio Chigi geheeten, die ^an 16551667 op den pauselijken stoel gezeteld eeft en bekend is om zijn protest tegen den yr°de van We&tfalen en zijn veroordeeling van jet Jansenisme. In de Chigi-bibliotheek zijn o.a. o e origineele manuscripten van de sonnetten van Tasso, alsmede een missale uit het jaar 1450. Ook bevat zij twee beroemde kloosterkronieken de kroniek van den H. Andreas, aartsbisschop van Creta -j- 700, en de kroniek van den H.Benedic- tus van Nursia, den stichter van de orde der Be nedictijnen. Hoogst belangrijk zijn voorts de 20 deelen met documenten, die betrekking hebben op den vrede van Westfalen (1648). Deze belangrijke schenking is de eerste, die de Italiaansche staat aan het Vaticaan heeft gedaan B. A. J. WITT KA MP F, MOUTWIJN JENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Telegrammen, EEN VERKLARING VAN DEGOUTTE. PARIJS, 13 Febr. (draadloos) Generaal Dc- goutte heeft verklaard, dat de Fransche troepen, In het Roergebied zullen blijven, totdat Duitsch- land een geschikte regeling voorstelt tot herstel van de aan Frankrijk berokkende schade. EVENWICHT IN DE PRIJZEN. PARIJS, 13 Febr. (draadloos) De kosten van levensonderhoud worden in geheelEuropa steeds evenwichtiger, behalve in zekere landen, als Frankrijk, Italië, Duitschland en Polen, meldt een statistisch bericht van het internalionaal arbeidsbureau. UIT HET BEZETTE GEBIED. ESSEN, 13 Febr. (draadloos) Hier en in andere plaatsen verschenen op de winkelruiten plotseling kleine biljetten, bevattende een op roep aan de bevolking, slechts de bevelen van de Duitsche regeering op te volgen De spanning in Essen neemt steeds toe. EMMERIK, 13 Febr. (draadloos) Berichten, dat van Duitsche zijde in Hernen een algemeene staking wordt voorbereid, hebben tot het be sluit geleid, dat de Fransclien de tanks naar deze plaats hebben gezonden. BERLIJN, 13 Febr. (draadloos) Volgens een telegram uit Coblenz besloot de commissie voor het Rijnland gister het uitvoerverbod uit het Roergebied naar Duitschland ook tot het Rijn land uit te breiden, en niet alleen voor metaal waren, doch ook voor verfstoffen en zaden. DE FRANSCHEN DRINGEN VERDER. Men meldt ons uit Doetinchem Emmerik is heden door de Belgen bezet. Aan het Haupt-Zollamt zijn alle bescheiden in beslag genomen. Een aantal Duitsche auto's waaronder een luxe-auto van den heer Thijssen, zijn te 's-LIee- renberg over de grens gekomen. HONGARIJE. PARIJS, 13 Febr. (draadloos) De Matin" verneemt uit Belgrado, dat er in Hongarije ge heime beraadslagingen worden gevoerd, voor het uitroepen van den rijksbestuurder Horthy tot koning. UIT HET OOSTEN. BERLIJN, 13 Febr. (draadloos) Uit Constan- tinopel wordt gemeld, dat in Smyrna een ont spanning is ingetreden, door onderhandelingen tusschen de commandanten der geallieerde oor logsschepen en de Turken. Kemal Pasja is in Smyrna aangekomen. Ismed Pasja wordt heden te Constantinopel verwacht, waar naar gemeld wordt, de Britsche hoogc-commissaris een ver klaring van Lord Curzon zal overhandigen waar in hij om spoedige vredesverdrag-onderleekening verzoekt. UIT DEN ELZAS. BERLIJN, 13 Febr. (draadloos) Volgens een telegram uit Metz zijn de onderhandelingen tusschen de mijnwerkers en de eigenaars zonder resultaat afgebroken. De staking wordt voort gezet. KARINAAL BACILIERI. ROME, 13 Febr. (draadloos) Volgens een tele gram uit Verona is kardinaal Bacilieri, aarts bisschop van Verona, in zijn kamer gevallen en ernstig gewond. TURKIJE EN ROEMENIE. BOEKAREST, 13 Febr. (draadloos) Ismed Pasja had op zijn doorreis naar Angora een on derhoud met Duca. Hij verklaarde, dat er geen reden bestaat voor een conflict tusschen Turkije en Roemenië. STAKING OPGEHEVEN. STOCKHOLM, 13 Febr. (draadloos) Het con flict in de hout-industrie is thans geëindigd, beide partijen zijn gister bij elkaar gekomen cn hebben het voorstel van de bemiddelingscom missie aanvaard. Het posten zal heden worden opgeheven. HET ENGELSCHE PARLEMENT. LONDEN, 13 Febr. (draadloos) Hedenmiddag te 12 uur heeft de Engelsche Koning, vergezeld van de Koningin, den Prins van Wales cn den Hertog van York het parlement geopend. In zijn troonrede betreurde de koning ten zeerste, dat 't onmogelijk is gebleken, een algemeene-over eenkomst inzake de schadevergoedingen tot stand te brengen en verklaarde verder nog dat Engeland al doet het niet mee inliet Roergebied, de Franschen en Belgen toch geen moeilijkheden in den weg zal leggen. KOSTBAAR. BERLIJN, 13 Febr. (draadloos) De Fransche minister van Financien heeft gister meegedeeld, dat de kosten der Roerbezetting maandelijks 40 millioen francs bedragen. Laatste Berichte®, Weerbericht. Verwachting: Meest matige wind, licht tot zwaar bewolkt,weinig of geen neerslag, lichte tot matige vorst in het N. en O., in het Z.W. temperatuur op het vriespunt. Vroede vaderen. Men meldt ons uit Venlo Te Venlo werden vier raadsleden bekeurd, ter zake dat zij zich na het sluitingsuur nog op hielden in een café aldaar. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 12 Feb. 13 Feb. 11.81 V. 11.857, 0.0074V2 - 0.0090 - 15.46 - 15.487, - 13.61 - 13.69 Zwitserland - 47.40 - 47.567, Weenen -o.oo78 - 0.007, Kopenhagen - 47.30 - 47.76 - 67.20 - 67.15 - 46.70 - 46.30 -2.5211/ie - 2.537j« -- 39.427a - 39.60 -12.15 - 12.19 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 12 Feb. 13 Feb. ƒ11.817, 11.857a - 15.227 a 15.427, Brussel - 13.80 - 13.627, - 2.527, - 2.537, - 0.0075 - 0.0090 - 47.40 - 47.60 - -67.15 - 67.60 Kopenhagen - 47.50 - 47.70 - 46.80 - 47.35 0.007, - 0.0036 Rechtzaken. Prof. Otto-Otto. Bij den Hoogen Raad is thans een cassatie beroep ingesteld door Otto Schlesinger (Prof. Otto-Otto) die door het kantongerecht te Rot terdam was veroordeeld lot 100, boete, wegens het niet toegelaten zijnde tot de uitoefening van een beroep, zonder noodzaak dat beroep uitoe fende. Moord. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch ver oordeelde gisteren C. v. d. B. wegens doodslag op K. v. Strien te Raamsdonkveer tot vier jaren gevangenisstraf. De eisch was zes jaar. Kerknieuws. Wonderbare gebeurtenissen. Dr. J. J. Luyben schrijft in de „Tijd" een arti kel over Zuster Rumolda, een eenvoudige Fran ciscanes uil. het klooster te Herenthals (België), aan wie het gegeven is zulk een buitengewone liefde te bezitten voor haar hemelschen Bruide gom, dat ze, evenals zoovele heiligen reeds vóór haar, een gemeenzamen omgang schijnt te hebben met de H. Familie. Daar het in zulk een zaak zeer onvoorzichtig zou zijn af te'gaan op wat verteld wordt, zuilenwij eenvoudig in 't kort Weergeven, wat van officieele zijde vanuit het klooster zelf bekend gemaakt Werd. Het moge hier volgen in al zijn eenvoud en oprechtheid Zuster Rumolda is een Zuster zooals al de anderen. Zij hield zich bezig met het werken in den stal en heeft zich door niets doen onder scheiden van hare medezusters, tenzij door hare oprechtheid, eenvoud en nederigheid. Haar zieleleven heeft verschillende stan den gehad zij heeft beurtelings doorleefd vanaf Juni 1922 Van troost was gansch hare ziel overgoten, zij smaakte een innig geluk kloosteilinge te zijn. Plots verdween die troost, zij verkeerde in een groote troosteloosheid, en dacht dat Jezus haar verlaten had. Zij kreeg bekoringen van allen aard, die bcko- nngen kwelden haar gedurig en boven mate. Zij dacht gedurig dat ze niet in Jezus' vriend schap leefde, en moest zelfs door hare overste ver plicht worden, om te Communie te durven gftan. De duivel kwam haar in persoon aanvallen, soms alleen, soms met meer, onder verschillende gedaanten en op verschillende plaatsen in cel, kerk, stal kelder, (niet in de refter). Op den len Vrijdag van October verschijnt Het H. Hart van Jezus en verlost haar voor goed van den duivel. Het H. Hart had haar gezegd „Gij zult nog veel moeten lijden, maar voortaan zult gij uw vreugde vinden in het lijden. Jezus vindt haar goed gereed, om haar Zijn eigen lijden over te zenden de doornenkroning de geeseling de kruisdra- ëdg de kruisiging. De doornenkroning en de vijf wonden bloeden aanhoudend en alle dagen. De doornenkroning sinds October en de vijf wonden sinds Novem ber." Laten degenen, besluit de schrijver, die, mét ons, meenen te zien, dat Gods liefde voor het menschdom nog leeft dat, waar zoo ontzettend velen te kort schieten, er ook nog enkelen zijn, die door overvloedige verdiensten hierin aanvul len die mét ons troost vinden in deze gedachte, bij het aanschouwen der wereld-ellende, laat die ook met ons bidden, dat alles zóó moge zijn, en dat ons gebed weldra worden een gebed van dank voor de voorrechten, geschonken aan een enkelinge, tot heil van velen. Priester-jubilea. De vlootaalmoezenier, de Z.E. heer H.J.M.M. Alink, herdenkt 18 dezer zijn 127a-jarig priester schap. Aangezien de Z.E. heer Alink op de Zee land is, die 14 op 15 dezer te Nieuwediep wordt binnen verwacht, kunnen omtrent dit jubilé nog niet alle bijzonderheden definitief worden vast gesteld. Zeker is, dat 's morgens halfnegen in de kerk aan de Nieuwstraat te Den Helder een plêchtige hoogmis wordt opgedragen en er 's avonds 7 uur een plechtig lof plaats heeft. Onder zeer groote belangstelling heeft Zon dag de Weleerw. heer L. C. v. d. Nouweland, ka pelaan der St. Agneskerk aan de Beeklaan in den Haag zijn 1272-jarig priesterfeest gevierd. Gister vierde de Weleerw. heer J. v. d. Bergh, kapelaan der parochie van den LI. An- tonius Abt te Scheveningen zijn 127a~jarig priesterfeest. Burgerlijke Stand. Geboren: Febr. 10. Margaretha Catharina Francisca d.v. D. C. de Koster en M. C. F. Kodde, Huygmansstraat11. Nicolaas z.v. A. Dorsman en N. van Ilartingsveldt, Fabristraat. San- der Antonie z.v. D. Sprong en J. C. J. Degeling, Villastraat Jacob z.v. A. Sluijter en E. Nieuw- land, Hoofdstraat. Johannes Cornelis z.v. II. C. W. de Wildt en C. Boele, Klein Groenendal. Wilhelmus z.v. W. G. van der Poel en J. de Regt, Jacobastraat. Rosalie d.v. J. R. A. Houppermans en C. G. van Brake], Bakkerstraat. r Maria Wiihelmina d.v. P. Segaar en J. Deijl, Zijlstraat. 10. Engeliena d.v. G. IJ. Mast en LI. van Seventer, Groenelaan. 12. Maarten z.v. LI. van der Most en J. Vermaat, Brugmans straat. Cornelis Adrianus z.v. J. Tettelaar en S. de Lange, Westfrankelandschestraat. Adriana Anna d v. D. D. Gundlach en A. A. van den Bos, Fabristraat, Overleden: Febr. 11. Albert Bijlsma,oud 69 j. en 7 mnd, Nieuwe LIaven. Gerrit Jacobus van Doorn, oud 78 j. en 7 mnd, Rotterdamschen- dijk. Scheepvaart, Hoog watt» te Hoek van Holland. 13 Febr. v.m. 0.43, n.m. 1.06. 14 Febr. v.m. 1.36, n.m. 1.47. 15 Febr. v.m 2.20, n.m. 2.26. 16 Feb. v.m. 2.57, n.m. 3.04. 17 Febr. v.m. 3.28, n.m. 3.38. SCHIEDAM, 13 Febr. Aangekomen s.s. „Seopas" tank (benzine-boot) ledig van Rotter dam om te dokken in de Wilhelminahaven. PRAWLE POINT, 11 Febr. Gepasseerd zeelichter „Frisia", kapt. W. van Rees, met olie van Liverpool, per zeesleepboot „Donau" naar Schiedam. Handelsberichten Beurs van Schiedam, Moutwijn. SCHIEDAM, 13 Feb. Officieele noteermg van da Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 13. Namens de commissie voor de noteeriag. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 13 Feb. Men noteert voor Spiritus 100% f 26 Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 2.70 per ketel. ROTTERDAM, 12 Februari. Binnenl. Granen. Alle artikelen ruim aangeboden. Tarwe verkocht van 11.20 tot 11.50, uitge zochte partijen erboven betaald. Afwijkende 10.50 tot 10.90. Rogge lager, 9.50 tot 9.85. Gerst. Chevalier flauw gestemd, 10 tot 10.40 Haver lager en niet geheel geruimd, ƒ9 tot 10.50, naar kwaliteit. Stemming kalm. Rogge. Pacific disponibel 12.25, idem stoo- mend 11.85, Western No. 2 naar kwaliteit, disponibel 1111.60. Gerst. Canada No. 3 disponibel 184, 48 pd. Malting disponibel 180, 62/3 K.G. Donau dis ponibel 174, 65 K.G. dito dito 179. Haver. Canada No. 3 disponibel 10.80, idem stoomend 10.70, 38 pd. White Clipped disponi bel 10.60, 48/9 K.G. Donau disponibel 9.80. Mais per 2000 Kilo's. Amerik. Mixed disponi bel 199, Aardappelen. Lieden waren de prijzen der aardappelen als volgtBrielsche eigenh. 1.60—2, Zceuwsche blauwe 2—2.70, Zeeuw- sche eigenheimers ƒ1.201.50, Zeeuwsche bonte ƒ2.102.70, blauwe eigenheimers 1.50—1.90, bravo's 1.802.30, poters ƒ1.—1.40, red star 1.40—1.80. Met tamelijken aanvoer minder vraag. ROTTERDAM, 13 Febr. Ter veemarkt waren heden aangevoerd882 vette runderen, 884 magere runderen, 201 vette kalveren, 1101 nuchtere kalveren, 292 paarden, 81 varkens 265 biggen, 99 schapen, 17 veulens en 4 bokken. Koeien: 1 e kwaliteit 1.201.25 2e kw. i.io—l.— 3e kw. 0.90—0.80. Ossen: le kV. 1.171/,1.22,/22e kw. i .07—0.95 3e kw. 0.85—0.75. S t i e r e n le kw. 1.000.95 2e kw. 0.85 —0.75 3e kw. f 0.65 Kalveren: 'le kw. 1.601.90 2e kw. 1.40—1.20; 3e kw. 1.05—0.90. Melkkoeien 215375, kaïfkoeien 125400 stieren 145350, pinken 135165, vaarzen ƒ145190; werkpaarden 135225, slacht paarden 100190 hitten f 90135 nuchtere kalveren 1421 fok kalveren 1830, biggen 1433, overloopers 3555. Handel en aanvoer redelijk, prijzen als gister.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3