DMGBLMB WG&M SGRBEDMM OMSTREKEN. mm 46stc Jaargang. Woensdag 14 Februari 1923. No. 13565 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnem enten per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandssfa Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. 't Gaat or in het bezette gebied nog rumoerig naar toe. Over de bezetting van Emmerik en Wesel door de Belgische troepen wordt nog ge meld, dat het telefonisch verkeer gedeeltelijk stil gelegd is de douane-kantoren en de haven werden door ongeveer 100 Belgen bezet. De douane-beambten legden het werk neer. Te Emmerik werden 120 douane-beambten ont slagen. Te Gelsenkirchen werden de eerste en de tweede burgemeester, de hoofdcommissaris van politie, dc co mandant van de Schupo en de directeur van de rijksbank door de Franschen in hechtenis genomen. De ambtenaren zijn voor 24 uur in staking gegaan. De stad is van wege de voorvallen van gisteren gestraft met een geldboete van 100 millioen mark. Sedert 15 Januari zijn in het oude bezette gebied 114 kranten verboden en 278 personen uitgezet. Gistermiddag is het gebouw van de Rheinisch- Westphalische Zeitung" in Essen door officie ren en soldaten bezet. Het verschijnen van dc krant is voor 14 dagen verboden. De Franschen trachten op verscheidene knoop punten in het bezette gebied spoorweg-inspec ties in te richten, onder meer te Krefeld, Aken, Koblentz, Trier en Mainz. De Duitsche spoorweglieden hebben sedert 6 Februari nog 60 kolentreinen in het onbezette gebied gevoerd. De Franschen hebben geen groote hoeveelheden naar Frankrijk en België kunnen voeren. Sedert twee dagen zijn ze in de streek van Trier bezig grootere kolentreinen te doen rijden, maar tot nu toe nog zonder resul taat. Op verscheidene stations hebben de Franschen gelden in beslag genomen, die bestemd Waren voor uitbetaling van de salarissen van spoor wegbeambten en -arbeiders. Zij trachten op deze wijze den beambten en arbeiders en toe te bren gen in te gaan op het aanbod om zich onder Fransche leiding te stellen. Den spoorweglieden werd tot 50 frank per dag aangeboden. Volgens een „Wolff'-bericht uit Aken zouden de Belgen de bovengrondsche kabelverbindin gen doorgesneden hebben, waardoor alle tele fonische verbindingen met Aken verbroken zouden zijn. Naar het bericht verder meldt, waren de verbindingen met Nederland en Dus- seldorp gistermiddag om vier uur reeds ver broken. Het telefoonverkeer Lusschen Keulen en Dusseldorp is ook sinds gister middag verbroken. De boycot-beweging neemt eveneens nog toe. De Duitsche rijksspoorwegen verschaffen geen vaste slaapwagenplaatsen meer aan Fransche of Belgische functiönnarissen. Alle kolenhande laars te Kiel hebben besloten, geen bunkerkolen meer te leveren aan Fransche en Belgische sche pen, die het Kiel-kanaal passeeren of Kiel aan doen. Tot parlementszittingen in Duitschland zul len voorloopig geen Franschen of Belgen als pers vertegenwoordigers of als toehoorders worden toegelaten. ENGELAND EN HET BOERGEBIED. Met betrekking tot het Roergebied legde Bonar Law gister in het Engelsche Parlement' een belangrijke verklaring af, waarin hij o.m. zeide „De Fransche openbare meening wilde zich niet bevredigd achten, zoolang de bezetting van het Roergebied niet was beproefd. Wel nu, die is thans beproefd. Ik had gehoopt, dat het ons mogelijk ware geweest, zijde aan zijde met Frankrijk samen te Werken voor het herstel van Europa. Ik was er zeker van, dat Frankrijk door den weg in te slaan, welken het gekozen heeft, iets zou doen, dat niet alleen noodlottig zou zijn voor Europa, doch ook vopr Frankrijk. Naar onze meening, zou het gevaar lijk en noodlottig zijn voor het economische leven van Europa. Dit is ook inderdaad het ge val gebleken. Er is gebeurd, wat ik vreesde dat gebeuren zou, en wij zijn nog niet aan het einde. De Roei is de slagader van het industrieele leven van Europa en Frankrijk heeft zichzelf grooter nadeel berokkend dan aan anderen." Wij verzetten ons niet tegen het uitoefenen van dwang op Duitschland, doch waren er tegen, dat zulk een dwang zou worden gebruikt, om aan Duitschland eischen te stellen, Welke het niet zou kunnen betalen. Een der beweegredenen, waarom de Franschen het Britsche voorstel verwierpen, was, dat het onzen Franschen vrienden toescheen, dat het Duitschland mogelijk zou zijn, in vijftien of twintig jaar het geheele bedrag van 2500 mil lioen, zooals in het Britsche schéma genoemd, af te betalen, en dat Duitschland dan weder in een even sterke positie zou verkeeren als vóór den oorlog. Niemand kan het gevoelen van Frankrijk betreffende zijn onveiligheid in twijfel trekken en ik ben er zeker van, dat dit den onder grond vormde van Frankrijks verwerping van het Britsche voorstel. Frankrijk zou gaarne be taling van de schadevergoeding erlangen, maar zou toch Duitschland niet gaarne sterk genoeg zien om deze schadevergoeding te betalen Als een oprecht vriend van Frankrijk ben ik verplicht te zeggen, dat ik niet geloof, dat de Franschen zullen krijgen wat zij verlangen. De premier Wees er op, dat de actie van Frank rijk de eenheid van Duitschland heeft versterkt, en, wanneer de bezetting van het Roergebied tot resultaat zou hebben, dat het Duitsche natio nale gevoel versterkt zou worden, clan zou dit later een gevaar opleveren. Na te hebben gesproken over het verblijf der Britsche troepen te Keulen, voegde de premier er aan toe „Het helpt niet, een beroep te doen op den Volkenbond, wanneer men zeker weet, dat Frankrijk hiermede niets uitstaande wil hebben. Ik ben er zeker van, dat Frankrijks houding hierop zou neerkomen. Misschien zal Frankrijk het echter over enkele maanden wel mogelijk achten, en in dat geval zou dan het oogenblik gekomen zijn, een poging daartoe te doen." IERLAND. President CosgraVe van den Dail Eireann, verzekert, dat hij beieid is een wapenstilstand toe te staan, hangende de verkiezingen, die er over moeten beslissen of Ierland een vrijstaat of een republiek zal zijn. Uit Dublin De legerautoriteiten hebben de verspreiding van de Daily Mail in den vrij staat verboden. Nog een ongenoemd - En- gelsch blad is ook verboden. ALLERLEI. Uit Cairo Gisteravond is alhier een bom aanslag gepleegd, waardoor een Griek werd gedood en twee soldaten gewond yrerden. Uit BoedapestHet Plongaarsch telegraaf- agentschap is van bevoegde zijde gemachtigd te verklaren, dat het bericht betreffende voorbe reidende maatregelen in Hongarije om den rijks bestuurder Horthy tot koning van Hongarije te proclameeren absoluut van allen grond ontbloot is. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 13 Februari. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter stelt voor Woensdag te elf uur in de afdeelingen te onderzoeken eenige wetsontwerpen, w.o. de begrootingen 1923 voor Suriname en Curacao en voorts om Woensdag middag te 2 uur in het openbaar aan de orde te stellen de Wijziging der L.O. Wet de Erf- opvolgingswet en de wet tot wijziging van de wet op de Oranje-Nassau-orde. Conform besloten. De vergadering wordt verdaagd tot hedenmid dag 2 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 13 Februari. De Voorzitter stelt voor, de interpella- tieaanvrage van den heer Troelstra betreffende den toestand in het Roergebied niet toe te staan. De heer T r o e 1 s t r a (S. D.) acht Neder land belanghebbende bij de bezetting en her innert aan de toegestane interpellatie over deze aangelegenheid in Zwitserland. Spr. schrijft de voorgestelde weigering toe aan overgevoeligheid voor een buitenlandsche mogendheid. De voorzitter is van oordeel, dat dc in terpellatie door de Kamer geschiedt en dat de Kamer moet uitmaken, of zij in 's lands belang is. De heer Van Ravesteyn (Comm.) oefent kritiek op de beperking van het interpel- latierecht over buitenlandsche kwesties. De heer Marchant (V. D.) beveelt het houden van de interpellatie aan en acht de vrees voor prikkelbaarheid der Fransche regeering overdre ven. De heer Dresselhuys (V. B.) verklaart zich tegen de interpellatie. Mr. Troelstra had kunnen volstaan met een schriftelijke vraag. De voorzitter handhaaft zijn standpunt Het voorstel van den voorzitter wordt aange nomen met 56 tegen 26 stemmen. Tegen stem den de sociaal-democraten, de communisten en de vrijz.-democraten. Daarna is aan de orde de Ongevallenwet 1921. De heer Van D ij k (R.K.) juicht deze wijziging, die een vereenvoudiging is, toe. Hij dankt den Minister er voor. De heer Duys (S. D.) vraagt hoe de Mi nister zich de algemeene vereenvoudiging denkt, waarvan deze wijziging een gedeelte is. De minister van Arbeid, de heer A a lb e r s e, zet uitéén, dat dé voorbereiding der herziening geregeldvordeit.IIij betreurt het dat de invoering der Ziekte-verzekering niet meer vordert. Het is echter zijn schuld niet, dat het langzaam gaat. Hij hoopt dat het alsnog iets vlugger zal gaan, zoodat het niet noodig zal zijn een incidentcele uitvoering der Ziektewet te overwegen. Het ontwerp wordt goedgekeurd. Bioscoop-Wet. De heer Dresselhuys acht het wetsont- „Springende handen b C^een lasl" van hoor! Wij gebruiken in de keuken ook al{"yd goede zachte zeep, voor 't werk. en voor de handen„£n wat is dat dan voor Zeep? „Natuurkjk Sjzepmij Vïoord werp allesbehalve voldoende. De burgemeester krijgt veel te veel macht en de gemeenteraad kan verordeningen maken, die veel te vei gaan en die zelfs alle bioscoopbezoek voor personen be neden 18 jaar kunnen verbieden. In dit opzicht gaat het ontwerp spr.te ver en hij is niet bereid zijn stem daaraan te geven. De heer Rutgers van Rozenburg (C. LI.) betoogt, dat de bioscoop geen waarde heeft en stellig geen kunst is. Een projectie- fantaarn met stilstaande platen acht hij veel nuttiger (Spreker is niet te verstaan.) Hij ver dedigt een algemeen verbod voor bioscoopbezoek voor personen beneden 18 jaar. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. iHnneDÜgstd, Een diamanten feest Maandagmorgen is ter gelegenheid van het diamantenfeest der St. Vincentius-Vereeni- ging te Amsterdam door Mgr. A. J. Gallier, Bisschop van Haarlem in de parochiekerk van de H. Catharina op het Singel de Hoogmis gecelebreerd. De kerk was gevuld met een groot aantal geloovigen. Na het Evangelie hield Mgr. Callier een toespraak, waarin hij herinnerde aan het doel dezer bijeenkomst, n.l. om God te dan ken voor de tallooze genaden, welke Hij aan de St. Vmcentius-vereeniging en haar leden in den loop van 75 jaren heeft geschonken. Verder toonde Mgr. Callier aan, hoe de wer ken van barmhartigheid een machtig middel vormen om Gods genaden te verwerven. De receptie welke liet. bestuur der Vereeni- ging na de LI. Mis in huize „Couturier" heeft gehouden werd o.a. bezocht door den burgemeester van Amsterdam, vergezeld van de wethouders J. F. A. M. Wierdels en dr. Vos. Na een toespraak werd door burgemeester De Vlugt aan het béstuur de zilveren medail le van de Stad Amsterdam overhandigd. 's Avonds werd een druk bezochte feest- vergadering in het Concertgebouw gehou den, waarin Dh. Aug. Lindner een uitgebreid verslag uitbracht over de lotgevallen der ver- eeniging geurende de 75 jaren van haar bestaan. Aan het slot van dit overzicht deelde hij nog mede, dat ter gelegenheid van het feest een feestgave van 8000 aan de bedeelden zou worden uitgereikt, terwijl voor hen ook een feest avond zal worden georganiseerd. Hierna werd het woord gevoerd door den heer F. N. E. Quant, lid van den Hoofd-raad die namens den president van den Hoofdraad Jhr. von Fisenne en de overige leden van den raad, de hartelijkste gelukwenschen aan de Amsterdamsche afdeeling aanbood. burg met 13 leden. 2. Gelderland, Overijsel, Groningen en Dren the met 13 leden. 3. Noord-IIolland en Friesland met 12 le den. 4. Zuid-Holland met 12 leden. In Zuid-Holland wordt aldus de provinciale zelfstandigheid geheel behouden. In de drie andere groepen is samenwerking mogelijk, ja te verwachten. Verder gaande splitsing dan de voorgestelde is onmogelijk, zal niet de evenredigheid in de vertegenwoordiging verloren gaan. In de tweede plaats voert het ontwerp in de provinciale candidaatstelling, evenals trouwens het ingetrokken ontwerp. Hierin is een krachtig middel gelegen, dat in staat kan stellen de provinciale zelfstandigheid te handhaven. Dezelfde partij zal in iedere provincie een lijst indienen en deze lijst kón wel gelijklui dend zijn met een andere lijst binnen dezelfde groep van provinciciën, maar behoeft dit geens zins te zijn. Ze kan geheel zelfstandig door de statenleden van de partij in de provincie op gesteld worden en kan ten einde mogelijk zetelverlies te ontgaan met de lijsten van dezelfde partij binnen dezelfde groep van pro vinciën worden verbonden. In de derde plaats brengt het ontwerp een nummerstelsel, dat wil zeggen, het Iaat ieder statenlij vrij de lijst zijner keuze te nummeren in de volgorde van zijn voorkeur. Wanneer er voor zoover dus de leden cener partij of sommige leden in een provincie, hetzij ten gevolge der samenwerking met andere provinciën, hetzij bij de vaststelling van de lijst in de eigen provincie, hun voorkeur riiet voldoende in de lijst zien uitgedrukt en zij daarom van de lijstvolgorde wenschen af te wijken, geeft het ontwerp hen daartoe volledige bevoegdheid. Evenredige vertegenwoordiging- Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wijziging van de Kieswet, de pro vinciale Wet en de Gemeentewet, om daardoor de evenredige vertegenwoordiging voor de Eerste Kamer mogelijk te maken. In de eerste plaats schept het ^ontwerp vici groepen van provinciën, die ieder een zelfstandig kiesgebied vormen, zulks in tegenstelling met het eerste ontwerp additioneele artikelen der Grondwet, dit werd ingetrokken, waarin het geheele land als één kiesgebied was behandeld. Die vier groepen zijn 1. Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Lim- W erkloosheidsverzokering De Minister van Arbeid heeft de volgen de circulaire aan de gesubsidieerde vereeni- gingen met Werkloozenkas gericht Op het platteland hebben vaak ook leden van andere werkloozcnkassen dan die van* landarbeiders een kleiner of grooter stuk land in eigendom of in huur. Voor leden van weik- loozenkassen van landarbeiders geldt in zooda nig geval een bepaling, die uitkeering ontzegt, als de grond een bepaalde oppervlakte bezit.. Het is duidelijk, dat voor leden van uw kas, zoo zij in een overeenkomstig geval verkeeren, hetzelfde behoort te gelden als voor landarbei ders is bepaald, nl. dat aan leden, die tijdens hun werkloosheid voor eigen rekening een op pervlakte bewerken, grooter dan door het be stuur is vastgesteld, geen uitkeering uit de werk loozenkas mag worden verstrekt. Ik noodig u uit na te gaan, of uw kas leden telt, die in bovenbedoelde omstandigheden ver keeren, aan het bovenstaande dan nauwkeurig uw aandacht te schenken en spoedig met de gemeentebesturen in overleg te treden. Gaarne ontvang ik bericht van het resultaat van uw onderzoek. De Schcveningsche haven. Wegens de onmogelijkheid om dc buiten haven te Scheveningen op de wettelijk bepaalde diepte te houden met de tegenwoordige wijze van baggeren, heeft de minister van Oorlog, na overleg met zijn ambtgenoot van Water staat, faciliteiten verleend van technischen aard .V. JOHA n»JA COSTER

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1