L BOSCH, Boterstraat 63, Tel 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Gemengd Nieuws. Liturgie. Telegrammen, Kerknieuws. Citroenjenever SPORT. wanten dus, haar arbeiders in het N.A.S. georga niseerd, reeds in 1905 adviseerde, zich le scheiden van hun medearbeiders om een N.V.V. op te richten Is de redactie onbekend met het feit, dat Uwe geestverwanten in meerdere plaatsen van ons land, door hunne leiders zorgvuldig van de communistische of anarchistische mede-arbeiders worden gescheiden Had niet eenigen tijd geleden een-verg. plaats in het „Volksgebouw" te Schiedam, toen de politie de zaal moest ontruimen, omdat er mede arbeiders in de zaal waren, die wellicht wel voort aan niet meer zullen worden toegelaten Niet dat wij zulks afkeuren, doch geachte re dactie, wees voorzichtig, en begeef U niet op glad ijs Welke gedachte koesterde Troelstra tegenover Wijnkoop en zijn volgelingen Een fusie soms Hoor eens redactie, wij willen aannemen, dat er voor Uwe geestverwanten redenen kunnen bestaan, dat zij zich moeten scheiden van hunne medearbeiders wees echter eerlijk en wil even eens erkennen, dat er ook redenen bestaan, voor de Roomsche arbeiders, die zich scheiden van de overige, en die niet door bedriegelijke praat jes worden beheerscht. J. v. A. Schiedam, 10 Februari 1923. Uit bovenstaande valt o.i. voor Uwe lezers duidelijk te concludeeren, dat de Redactie van de „Voorwaarts", wel in staat is met eenige z.g.n. slagwoorden op „anderen" af te geven, doch „ei gen" wonde-plekken liefst voor haar lezers ver borgen houdt. Hij die kritiek levert op anderen zal, Wil hij voor ernstig worden beschouwd, ook de kritiek moeten aanvaarden, welke op hem wordt uit gebracht Zulks trachten te verdoezelen noemen wij „doofpot-tactiek" J. v. A. B. A. J. WITTKAMPF, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij De inbraak in het postkantoor te S t e e n w ij k. Bij deze inbraak is 25.000 gestolen. Donderdagmorgen werd de inbraak ontdekt. De politie Werd gewaarschuwd, waarna de burgemeester den officier van justitie te Heerenveen met het feit in kennis stelde. Reeds om 10 uur waren de rechter van instructie en de substituut-officier van justitie in het kantoor aanwezig. Later kwamen er nog deskundigen inzake het onderzoek van vingerafdrukken en een rijksveldwachter met een politiehond. Het geld is gestolen uit een brandkast, waaraan echter geen sporen van braak zijn te zien, zoodat ze vrij zeker met een sleutel geopend is. Verschillende personen werden gehoord. Ge arresteerd zijn de kantoorbedienden P. en S.D. Zij ontkennen. Het gestolen geld is nóg zoek. Van andere zijde wordt gemeld Bij deze inbraak is aan geld en aangeteekende brieven een bedrag van ruim ƒ42.000 gestolen. Doordien de ruiten van het privaatraampje, waardoor de inbrekers naar binnen zijn gekomen, met zeep waren besmeerdkonden geen vingeraf drukken gevonden worden genomen. Den weg, dien de inbrekers hebben gevolgd, hebben zij met peper bestrooid. Daardoor had het onderzoek met een politichond ook geen resultaat. 'n Gezellig reisje. Een rijksveldwach ter zat gisteren in den trein van den Haag naar Schoonhoven. In'denzel'fden coupé zaten twee jongens van 14 en 16 jaar. Het viel den man op, dat de jongens zoo royaal waren. Hij hield ze aan en toen bleek dat de jongste 25 gld. gestolen had van zijn patroon, een commissionair op de Mauritskade. Samen zouden ze een gezellig reisje maken. Maar dat is misgeloopen. De Haagsche politie heeft de jongens overgenomen. Kwakzalver ij 't Vorige jaar is P. Stc- geman, het bekende Staphorster boertje, de ervaren plant- en kruidkundige overleden. Na zijn overlijden, zetten een paar zoons van hem de zaak voort en maakten veel reclame Middelen voor alle mogelijke kwalen Werden aan geprezen met de toevoeging, dat ze in den handel Werden gebracht door „den zoon en opvolger Van het Staphorster boertje Overal werd zitting gehouden en overal stroomde het lichtgeloovige publiek toe Thans wordt, aldus de Gt door de Gezond heidscommissie te Meppol bekend gemaakt, dat het Rijks-instituut voor geneesmiddelenonder zoek te Leiden o a. de kruiden voor lever en galsteen, 't asthmapoeder, de maagkruiden, de borstkruiden, de kruiden voor schele hoofdpijn, de kruiden voor longaandoeningen en die voor nier- en blaasaandoeningen heeft onderzocht. Gebleken is dat het tegenwoordige Staphorster boertje zijn geneesmiddelen tegen de meest uit- eeiiloopende ziekten vrijwel uit dezelfde bestand- deelen samenstelt, (zoethout, gember, zwavel, dubbelkoolzure Soda, kinabast en absinth- bloempjes.) Het instituut acht verdere toelichting over bodig en meent dat het duidelijk is, hoe gemakke lijk het valt, van het lichtgeloovige publiek geld te innen voor waardelooze kruiden. Treurig einde. Het 2-jarig dochtertje Van D. te Bodegraven, die in een onbewaakt oogenblik uit een pot kokende thee dronk, is aan de gevolgen overleden. Het 3-jarig zoontje van bakker Jonker te IT.-.H.-Waard, dronk uit een ketel kokende chocolade en overleed aan de gevolgen. Het deksel van den Doofpot. Onder dit opschrift betoogt de „Nieuwe Tilb. Crt.", dat de onthulling van alle mis standen in zake de Kootwijksche Radio-instal latie zeer gewenscht is. Het blad zegt „Aan verantwoordelijke personen moet het ook wel bekend zijn geweest. Evenals ook het feit, dat die geheele Kootwijksche installatie eigenlijk een reusachtige geld-weg-sniijterij wordt genoemd. Het is op touw gezet, dat Radio-sta tion om tijdens den oorlog een onafhankelijke draadlooze verbinding te hebben, en nog func- tionneert zij thans zooveel jaren te laat, niet eens goed. De dynamo's zijn te zwak, zegt men. Als 't hard waait bereikt men Indië niet eens. Ons goedzakkig Nederlandsche volk is goed genoeg om zich op die wijze het vel te laten af- stroopen. Men moet het hooren vertellen over die reizen van Duitsche ingenieurs, die 60 gulden per dag verdienen, plus wat er bij kwam. De vraag rijst alleen als het nu alles eens goed en wel zal worden vastgesteld, dat er reus achtig geknoeid is, wie zijn dan eigenlijk de ver antwoordelijke personen En welk middel is er om de gestolen gelden weer via de rijkskas aan Joris goedbioed te bezorgen Het is wel een zaak waarbij de nationale eigen gerechtigheid wij zijn hier immers boven groote corruptie verheven een knauw krijgt. Het is daarom te hopen, dat het volle licht op ga, ook opdat men omtrent de zorgeloos heid en het wanbeheer van sommige categorieën wordt georiënteerd." Kranige ,,zusse n." Eenige dagen ge leden heeft te Londen in een juwelierswinkel, aan den Commercial Road in het Oosten van de stad, een brutale poging tot roof plaats gehad, die echter, tengevolge van het moedige optreden van twee winkeljuffrouwen, mislukte. Een der meisjes, deed het volgende omstandige verhaal, aan een verslaggever van de „Daily Chronicle" „Om half zes kwam een heer met grijzend haar bij ons in den winkel. Llij vroeg eenige diamanten ïingen ter waarde van ongeveer 25 te zien. Ik nam een doos met kostbare ringen uit de étalage en legde dezen onder de glazen toonbank. De heer zeide „Laat mij de geheele doos maar eens zien. Dit wekte mijn achterdocht op en ik verklaarde, niet aan zijn verzoek te kunnen voldoen, doch hem de rin gen een voor een te zullen toonen. Hij zocht een ring uit van 35 en vervolgens nog een ter aarde van 12. Beide ringen deed hij aan den vinger. Daarna tastte hij in den zak, alsof hij geld wilde grijpen om de ringen te betalen. Voor ik echter tot het besef' kwam van hetgeen hij ging doen, zag ik hem uit een klein zakje peper naar mijn oogen werpen. Als bij instinct sloot ik de oogen, zoodat de man- niet slaagde in zijn voornemen. Hij trachtte onmiddellijk te vluchten, doch ik en mijn zus ter Sonia, die inmiddels was komen toeloopen, achtervolgde hem en wisten hem" bij de deur nog net bijtijds dus, te grijpen. Ik pakte hem stevig bij den kraag en mijn zuster en ik wis ten den dief vast te houden, tot de politie-agent, dien ik door een jongen, die op straat liep, had laten roepen, kwam opdagen." Gearresteerd Eenigentijd geleden maak ten wij melding van een brutale oplichting te Parijs, waarbij een geslepen gauwdief, zekere Cahen, kans had gezien, aan een juwelier in een vertrek van een Parijsch politie-bureau een drie tal kostbare diamanten ringen te ontfutselen.Het gelukte de politie na ijverige nasporingen den dief te Geneve te arresteeren Onder strenge bewaking werd hij naar Parijs teruggevoerd Uit het compartiment derde klasse, waarin zijn overbrenging had plaats gehad, zag men bij aankomst eerst een gendarme uitstappen Daarop volgde een tweede gendarme vervolgens de gevangene en daarna nog een tweetal gendar mes Veel kans onderweg te ontsnappen had hij "dus niet gehad Voor het station stond de celwagen gereed Men bracht Cahen naar hetzelfde politiebureau binnen welks muren hij zijn slachtoffer had bestolen Bij het eerste verhoor, dat men hem afnam, verklaarde hij, niet Cahen ben LIamoek te hee- ten, zooals hij bij vroegere gelegenheden aan de politie had gezegd, doch ben Sauveur. Meer wenschte hij niet mede te deelen Vervolgens Werd hij naar de Santé gebracht, waar hij voorloopig zal blijven, totdat zijn zaak door de rechtbank zal worden behandeld 'tNieuwste. N.T.A. meldt draadloos uit Dayton (Ohio) Gemeld Wordt, dat de proe ven, welke op het vliegveld te Mc Cook genomen zijn hebben aangetoond, dat een vlieger door het laten vallen van electrisch geladen zand korrels regen kan veroorzaken c-n wolken en mist verdrijven. Brug, over de Niagara. De Ameri- kaansche senaat heeft een wetsontwerp aan genomen, waarbij de regeering gemachtigd wordt een reusachtige brug over de Niagara te bouwen. Deze brug zal zoo breed zijn, dat een dubbelspoor, een weg voor voetgangers en een voor automobielen en andere vervoermiddelen er op kunnen aangelegd worden. Stoutmoedige ontvluchtin g.Een jonge Ier, die gevangen zat in de Walton Gaol te Liverpool is er in geslaagd te ontvluchten en heeft zich tot dusver verborgen weten te houden. Den dag na zijn ontvluchting werd hij gezien door een politie-agent en nauwelijks had hij de politie-beambte in het oog gekregen, of hij nam een kloek besluit en sprong in de ri vier Colne. Ofschoon tot zijn nek in het water, wist hij zich te ontdoen van zijn jas en pet, die hij vermoedelijk te Liverpool had gestolen Ver volgens klom hij langs de uitwateringspijp van een fabriek en bereikte op deze manier het dak van het hooge fabrieksgebouw. Over de daken van belendende perceelen liep hij toen naar een dwarsstraat. Hier wist hij vanaf acht meter hoogte den beganen grond te hereiken. De politie zocht de geheele omgeving af het gelukte haar evenwel niet, den ontvluchten gevangene te vinden. Naderhand ontving de politie bericht, dat men in de moerasstreek, n.l. te Blackmoorfoot, een man had gezien met gevangeniskleeren aan. De pijlen op zijn kleeren had hij blijk baar met modder onzichtbaar gemaakt, ten einde niet te erg in de kijkers te loopen. De gestolen pet en jas, die de Colne afdre ven, zijn nog niet teruggevonden. In de moerasstreek, die Yorkshire en Lan cashire scheidt, is het ongetwijfeld mogelijk, zich geruimen tijd schuil te houden. Valsche bankbiljetten. Voor het Schwurgericht te Dusseldorp is een proces in zake de in omloop gebracht zijnde valsche Neder landsche bankbiljetten van zestig gulden be gonnen. Het betreft hier de uitgifte van der gelijke biljetten waarvoor zich de koopman Dunkelberg, uit Hamburg, de restaurateur Martin uit Neuss, de koopman Wenge, even eens uit Neuss, alsmede de verloofde van laatstgenoemde, Maria Lüngers uit Krefeld hadden te verantwoorden. Maria Lüngers werd bij haar poging om valsche biljetten van zestig gulden bij een bank te Krefeld om te wisselen, gearresteerd. Zij verklaarde de biljetten van haar ver loofde Wenge ontvangen te hebben die ze'op, zijn beurt weder van Martin in betaling zou hebben ontvangen. Martin verklaarde voor het gerecht dat de bewuste bankbiljetten van Dunkelberg afkom stig waren. Deze laatste voerde echter aan de biljetten in de garderobe van de renbaan te Duisburg te hebben gevonden. De recherche had geconstateerd, dat de bankbiljetten in Berlijn waren vervaardigd, waar de bewuste vervalschingen reeds tot een uitgebreid proces hadden geleid. Bij het verdere verhoor der beklaagden spraken zij zich herhaaldelijk tegen. De be handeling werd echter verdaagd in verband met het hooren van verdere getuigen. Het Egyptische koningsgraf. ITet, groote geheim is gister ontsluierd, de graf kamer van koning Toet Ankh Amen is geopend Hoewel de officieele opening van de eigenlijke grafkamer eerst op Zondag was bepaald, kon de opening niet langer worden uitgesteld. Voor het openen waren eenige uren van zwaren arbeid noodig, waarbij de grootst mogelijke voorzichtig heid aan den dag moest worden gelegd. Om één uur traden de genoodigden de graf kamer binnen. Van hetgeen zij daarbinnen aanschouwden, werd de volgende beschrijving gegeven Algemeen werd geconstateerd, dat de dag van heden een der belangrijkste mag worden genoemd uit de geschiedenis der Egyptische opgravingen. Welke voorstellingen men zich ook omtrent den inhoud van de grafkamer had gemaakt, niemand kon iets hebben vermoed van hetgeen men daar in werkelijkheid zou aantreffen. Nadat het metselwerk was verbro ken, moest eerst nog een deur worden geopend, voordat men de grakamer zou binnentreden. De munmie van koning Toet Ankh Amen heeft evenwel nog niemand aanschouwd. Het is echter zoo goed als zeker, dat men de mummie in den oorspronkelijken staat zal aantreffen. Naast de vele schatten en merkwaardig heden, die het voorvertrek bevatte, heeft men heden in de eigenlijke grafkamer een nieuwe hóeveelheid curiositeiten, schatten en voor werpen van kunstnijverheid aangetroffen, die een verzameling op zichzelf vormen een ver zameling, die de stoutste droomen der Egypto logen wellicht zal blijken te overtreffen. lste ZONDAG IN DE VASTEN. „Broeders, wij vermanen u, dat gij de ge nade Gods niet vruchteloos zoudt ontvangen". In het begin van den Vastentijd is deze waar schuwing wel op haar plaats waar toch die korte tijd bedoeld is als een grootere genade uitdeeling voor allen, wordt door klagen en morren voor velen die genade erg bekort, mis schien zelfs niet gegeven Daarom moeten we ons eens goed in den geest terugroepen wal de vasten eigenlijk is We kennen allen het gebod van God „doet boetvaardigheid." Dat woord geldt allen en ieder afzonderlijk. Maar we kennen ook onze eigenliefde, waardoor we zoo met ons zeiven zijn ingenomen. En nu móeten we onze eigen ondervinding maar eens laten vertellen wie van beide bij ons zijn zin krijgt dit goddelijk gebod of die eigenliefde, dan zullen we eerlijk moeten toegeven dat van zelfbestraffing bitter weinig terechtkomt. Daar om komt de Kerk ,als een bezorgde Moeder voor ons zieleheil, ons helpen. Boete moet ge- doen maar aan U zelve overgelaten zult ge die boetedoening verwaarloozen. Welnu doe dan wat ik U aan boeten opleg dan weet ge tenminste dat ge dat goddelijk gebod der boetvaardigheid hebt vervuld. Niet dus hongerlijden is het doel van het kerkelijk gebod van de vasten maar verster ving van geest en lichaam, boetedoening en daardoor innige gemeenschap met God. Van daar dat het officie van dezen dag de vasten noemt „de gunstige tijd, de dagen van zalig heid." Zoo moet het ook voor ons worden Daarom zien we eerst dat vasten mogelijk is uit het voorbeeld van onzen goddelijken Meester. Is Zijn gansche leven ons „een voorbeeld, op dat wij Zijn voetstappen zouden drukken", dan moeten we ook in Zijn boetvaardigheid Zijne navolgers trachten te zijn en dat klemt te meer, waar onze vasten tegenwoordig zoo veel lichter is. Leeren we vervolgens het nut van de vasten, 't Is niet zonder bedoeling ge weest, dat juist na dien boetetijd de bekoor- der, werd toegelaten om Christus op de proef te stellen. Ook bij ons zal de duivel schip breuk lijden, wanneer we onze ziel zullen heb ben versterkt door heilzaam vasten wanneer we door ontzegging ook van het geoorloofde, door inniger gebed en geestelijke overweging aan den geest de plaats hebben teruggegeven die hem rechtens toekomtheerscher te zijn over de stof. Hoedanig onze gemoedsgesteldheid wezen moet in de vasten, beschrijft ons de H. Paulus in het epistel Als we die woorden ernstig overwegen dan zien we alweer dat het niet zit in het derven van spijzen maar in den geest van boetvaardigheid. Ook iemand dus die zou beweren ik kan niet vasten of riep ik mag niet vasten vindt hier de stille aanwijzing zorg dan op andere wijze boetvaardigheid te doen, want al vervalt door hun wettige reden het gebod der kerk, onaangetast staat ook voor U vast het godde lijk gebod der boetvaardigheid. En als wij nu maar van goeden wil zijn om naar dien geest van boetvaardigheid te streven, dan is O.L. Heer alweer tevreden. Dan spreekt voor ons in zulke stemming het overige der liturgie van daag van het vaste vertrouwen wat in ons leven moet op de hulp des Heeren, Dan hoo ren we hoe zijn Engelen zijn gesteld in onzen dienst en hoe met krachtige hand de Heer zelf het lot leidt van die Hem vreezen. Streven wij er dus naar „in alles ons te toonen als dienaren Gods," dan zal de kracht Gods onze zwakheid ondersteunen en wat wij in eigen on genoegzaamheid niet tot stand kunnen bren gen zal ons mogelijk worden „in den naam des Heeren." Hij blijft er zijn behagen in stellen in het zwakke zijn goddelijke almacht te ont plooien en 't vertrouwen dat in ons leeft zal ons doen ondervinden, „dat juist in onze zwak heid (zonder God) onze overwinning (door en met Hem) gelegen is." GEEN SUCCES. LONDEN, 17 Febr. (draadloos) De Fransche minister Le Troquer is gister weer naar Parijs teruggekeerd. De „Daily Mail" weet mede te deelen, dat Engeland met betrekking tot zijn houding inzake de Roergebied-bezetting onver zoenlijk is gebleven. Den Franschen werd slechts toegestaan, over een zeer kleine strook Engelsch- bezet gebied hun kolentreinen te voeren. Dit pover resultaat heeft in Parijs groote teleurstel ling verwekt. Opheffing verplichte feestdagen. Ten einde voor geheel de Nederlandsche Kerkprovincie eenheid te verkrijgen in het vieren van de verplichte feestdagen, heeft Z. H. Paus Pius XI den 23 Januari 1.1. goed gunstig toegestaan, dat in Nederland alleen de vier volgende feesten als Zondag moeten worden gevierd Eerste Kerstdag, 's Heeren Hemelvaart, Maria ten Hemelopneming en Allerheiligen, zoodat verplichting van de IJ. Mis te hooren en zich van slafelijken ar beid te onthouden zich tot deze vier feest dagen beperkt en niet meer geldt voor de feestdagen Besnijdenis des Heeren, Diiekonin- gen, H. Jozef (i9 Maart), H. Sacramentsdag, IT. H. Petrus en Paulus en O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, die in het algemeen voor de geheele LI. Kerk verplichtend zijn. Wij duiven echter vast vertrouwen dat de geloovigen, voor zoover meer algemeene belangen niet vorderen van deze dispensatie gebruik te maken, de thans niet meer ver plichte feestdagen, evenals de tweede dagen van Kerstmis, Paschen en Pinksteren zullen blijven heiligen, aldus bewijzend, dat hun godsdienstzin zich zeer terecht met kan ot niet wil tevreden stellen met enkel ten dezen te volbrengen, wat op zware zonden verplichtend is gesteld. Gegeven te Haarlem, den 12 Febr. 19-3. AUGUSTINUS, JOSEPLIUS, Bisschop van Haarlem. („St. Bavo.") In verband met hoog accp-i c i'g is kwaliteit en sterkte nu Hocfdz°ak. Deze eigenschappen bezit in booge mate de heerlijke der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij VOETBAL. Het programma voor Zondag luidt als volgt West. lste klas: Den Haag II.B.S. D.F.C. Amsterdam Blauw-WitQuick Ui trecht U.V.V.Ajax Rotterdam Sparta— Feyenoord Haarlem HaarlemR.C.H.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3