Gemengd Nieuws. Overreden. Toen Zaterdagmiddag om streeks half twee een trein uit de richting Hem- burg het Centraalstation te Amsterdam binnen- stoomde, werd de onderchef, de heer van Wave- ren, overreden. De machinist gaf onmiddellijk tegenstoorn en toen de trein achteruit reed, geraakte de kommies Essenherg onder de wielen. Hij kreeg ernstige verwondingen aan hoofd en ledematen. De gewonde kommies en het lijk van den heer van Waveren, die onmiddellijk ge dood was, zijn door den gemeentelijken genees kundigen dienst vervoerd. Onwelkom. Te Enschede zijn in de afge- loopen week niet minder dan 97 vreemdelingen, wier papieren niet in orde waren, over de grens gezet. Ongelukken. Te Wijk bij Duurstede is Zaterdagmorgen de schippersknecht F. P., in betrekking bij schipper Van L., dood in het schip gevonden. Door petroleumwalm is hij gestikt. Zaterdagochtend omstreeks 7 uur is nabij den overweg aan de Binnenwatersloot te Delft de 40-jarige kleermaker Van K. door een trein overreden en gedood. Gestrand. Het met sinaasappels en wijn van Triest naar Amsterdam bestemde motor schip Rhea, van de Kon. Ned. Stoomboot Mij., is bij Zandvoort gestrand. De sleepbooten Katwijk, Drente, Simson, Titan en Zeeland hebben gister nacht vruchteloos getracht het schip vlot te brengen. Gisteren is de sleepboot Willem Barendt van Vlissingen naar de strandingsplaats vertrok ken. De Rhea is toen vlot gemaakt en teIJmuiden binnengebracht. Muntmeterlichters. De Haagsche politie heeft eindelijk een lichter van muntelec- triciteitsmeters te pakken. Het schijnt dat de heeren bij een troepje van acht tien man tege lijk werken en per fiets een wijk afstroopen. Het eerste offer. Te Longerhouw, bij Bolsward, zijn vijf kinderen van ongeveer 4 a 5 jaar, die op het ijs speelden, er door gezakt. Een dochtertje van S. S. is verdronken. De inbraak in het postkantoor te S t e e n w ij k. Bij huiszoeking in de pen sions van de beide aangehouden kantoorbedien den is niets verdachts gevonden. Omtrent deze inbraak meldt het „Leeuw. Nwsbl." Des morgens om zes uur, toen de vroegdienst begon, werd ontdekt, dat een tuimelraampje van de W. C. was neergeslagen door het opzij buigen van de haken, waarin het raampje in open stond steun vond. In het kantoor vond men de deur van de safé niet zoodanig gesloten als anders des nachts het geval was. Zij was dicht, maar bleek geopend, het slot was echter niet geforceerd. Alles, wat nog aanwezig was, postwissels, enveloppen van aangeteekende brieven, enz. lag verward door elkaar. Uit de geldswaardige brieven was het geld verdwenen de enveloppes waren stuk ge scheurd achtergebleven. Een paar blikken trom mels met postzegels en kasgeld waren verdwenen Een portefeuille met de geldswaarden van het kantoor, ongeveer 22,000, was weg. Onder de aangeteekende brieven moet er één zijn geweest met een inhoud van 13,000. In totaal wordt het bedrag, dat ontvreemd is, geraamd op ruim f 47,000. Er werd meegedeeld, dat de directeur juist den dag te voren een bedrag van ƒ40,000 bad verzonden. Een voorloopig onderzoek wees sporen van groene zeep in de nabijheid van het tuimelraamp je. Een aantal plaggen, buiten in de nabijheid van bedoeld raampje zich bevindende, waren op gestapeld, blijkbaar om de inklimming gemakke lijker te maken. Verder vonden twee jongens omstreeks 8 uur in den morgen op een 400 meter afstand bij de Onnapoort, de beide vermiste trommels terug. Het bleek dat zij nog de postzegels en eenig kasgeld bevatten. Eindelijk werd nog ontdekt, dat een lantaarn, die anders 's nachts brandt en het postkantoor aan de zijde, waar de sporen van inbraak wer den gevonden, belicht, was gedoofd, en wel met behulp van een stok, die er nog aan hing cn, naar men later zag, in een naburigen tuin van een boom was gesneden. De beide aangehouden ambtenaren, die alle schuld ontkennen, staan zeer goed aangeschre ven. De oudste is een Steenwijker-van afkomst, de jongste komt uit Zwolle. Sommigen veronderstellen, dat de dieven per auto zijn gekomen en verdwenen. Hoe 't uit kwam. Bij een twist tusschen e®n commensaal en diens ko'stjuffrouw in het Middenklooster te Amsterdam, verweet de man de vrouw, dat zij gestolen goed had gekocht. De politie, die een onderzoek instelde, vond mderdaad in de Woning een kamer vol glas en aardewerk, serviezen, glazen, schotels, enz. Op Vele van die voorwerpen kwam de naam voor yan een firma in glas en aardewerk, die vroeger 111 de Kalverstraat was gevestigd, maar thans alleen en gros handelt en haar pakhuizen heeft °P de Lijnbaansgracht 241-242. Bij informatie bleek de firma van diefstal niets tc Weten, maar toen eenige voorwerpen Werden getoond, beves tigde zij dat zij van haar afkomstig waren. Dij onderzoek bleek, dat inderdaad het een en ®nder in het magazijn ontbrak. De vrouw vertelde toen, dat zij het goed ge kocht had van den 54-jarigen magazijnknecht, die al ongeveer dertig jaar bij de firma in dienst J8- Bij de verhuizing uit de Kalverstraat is hij begonnen met het wegnemen van voorwerpen sn heeft dat ongeveer een jaar voortgezet. Alles verkocht hij aan de juffrouw in het Midden- klooster. Deze heeft verklaard nooit iets ver kocht te hebben. Reeds zijn nu acht manden vol porcelein en glaswerk volgepakt. Het onderzoek in de zaak wordt nog voortgezet. De knecht en de juffrouw bevinden zich in hechtenis. Een c o n f 1 i c t. Bij de glasfabriek de „Sphinx" te Maastricht is voor de arbeiders een loonsverlaging aangekondigd van 30 en tevens een verlenging van de werkweek van 48 tot 51 uren. De loonsverlaging zou heden ingaan. Men verwacht dót de vergunning tot invoering van de 51-urjgie werkweek binnen eenige dagen wel zal verkregen worden. In de gister gehouden vergadering werd het directie-voorstel, zoowel door de katholieke als moderne organisatie met algemeene stemmen van de hand gewezen. Branden. In den broodwinkel van G. aan de Heerengracht te 's-Gravenhage is eergister- nacht brand uitgebroken. De agent van politie Rigters en de nachtwaker Oosterveen hebben bij die gelegenheid met levensgevaar een dienstbode van de zolderverdieping gehaald, die alleen thuis was en om hulp geroepen had. Zij konden vanwege den rook niet door het pand zelf boven komen en zijn daarom op het dak van een ongeveer twee Meter breede brandgang op het dak van het brandende perceel gesprongen. Ooster-' veen heeft toen het meisje dat bewusteloos bleek te zijn door het zolderraam naar buiten gehaald, waarna Richters haar op de schouders nam en over de brandgang weer op het andere dak sprong. Buren hebben het meisje onderdak verschaft. Het brandje was vrij spoedig gebluscht. Zaterdagmiddag is een hevige brand uit gebroken in de Cacao- en Chocoladefabriek Walden, aan den Arnhemschen wég te Amers foort. Er zijn groote voorraden cacaoboonen, suiker en afgewerkte goederen verloren gegaar De brandweer was twee uur na het uitbreken van den brand het vuur meester. Het verkeer over den Arnhemschcnweg was gedurende het blus- schingswerk gesloten. De machines in de bene denverdieping hebben'veel waterschade gekre gen. Alles was op beurspolis hoog verzekerd. V r e e s e 1 ij k. Wolff verneemt uit Piontho- wo (kreits Oost Posca) dat aldaar een gcheele fa milie van pas twee jaar geleden uit Amerika naar Polen teruggekeerd boeren vermoord is. De boer, zijn vrouw, een dochtertje van 6 en twee zoontjes van G en 1 jaar, een 18-jarig dienstmeisje en eèn 16-jarige knecht zijn door slagen met een stomp voorwerp op het hoofd gedood. Als vermoedelijke daders zijn twee zwagers van den vermoorden boer gearresteerd. Schipbreuk. De Italiaansche vracht boot „Giullio Cesare" heeft voor kaap Trafal gar schipbreuk geleden.. Naar verluidt, wor den zes opvarenden vermist. Het schip was met stennkool geladen. Het weer. Zaterdagmiddag heeft het te Brussel vervaarlijk geregend en gehageld. De hemel was inktzwart. Overal moest licht aange stoken worden. Ten slotte brak een onweer los. Handels-faillissement. Een der belangrijkste handelsfirma's van Antwerpen de „Comptoirs Wegimont", heeft haar betlfingen gestaakt. Deze firma werd gesticht in 1919 met een kapitaal van vijf millioen francs en hield zich bezig met den handel in granen, koffie, wol petroleum en metalen. Als oorzaak wordt genoemd de onzinnige speculaties van de graanafdeeling, die ontzag lijke aankoopen in Amerika had gedaan, zon der zich te dekken, in dollars en in ponden, rekende op een stijging van den franc. Daar deze stijging uitgebleven is, werden ontzaglijke sommen verloren. De banken eischten zoo aan zienlijke waarborgsommen, 'dat het geheele bezit aan baar geld van de firma weldra verzwol gen was en zij Zaterdag moest verklaren, dat zij niet verder aan haar verbintenissen kon voldoen. Volgens een voorloopige raming zou hét pas sief van de firma veertien millioen bedragen, tegenover een actief van een millioen en de vijf millioen kapitaal. Het tekort zou dus in ronde cijfers acht millioen francs bedragen. Er werd reeds een vergadering van crediteuren gehou den, waarop door de directie van „Comptoir Wegimont" voorgesteld' werd, de zaak met nieuw kapitaal te fournecren. Voor de huidige schuld zouden aandeelen gccreërd worden. De kans is echter klein, dat de schuldeischcrs op dit voorste] ingaan. Tal van Antwerpsche firma's zijn voor aan zienlijke bedragen in deze financieelc debacle betrokken. Onder de voornaamste schuld-ei- schers worden ook firma's uit Rotterdam ge noemd. Zoo belangrijk is deze catastrophe, dat zelfs op de beurs te Chicago Zaterdag de Weer slag ervan gevoeld werd. („Crt."). De spraak ter u g. Een Engelsche oud strijder, die vijf jaar stom was geweest, heeft na een operatie in het Durham Country hospitaal de spraak terug gekregen Na een gas-aanval op een van de slagvelden van Frankrijk had men hem bewusteloos weggedragen en toen, hij weer bijkwam, kon hij geen woord meer uiten. Na zijn terugkeer in Engeland, was hij in verschillende ziekenhuizen behandeld doch steeds zonder succes. Eenige dagen geleden werd hij echter wegens een abces in den hals geopereerd en tegelij kertijd werd een tweede operatie op hem "ver richt, welke ten doel had den oud-strijder de spraak terug tc geven. Ditmaal had de opera tie het gewenschte gevolg. Vol blijdschap kwam de genezene zijn wo ning binnensnellen onder den uitroep Hoera, ik heb mijn stem terug Telegrammen, VREDE CONSTANTINOPEL, 19 Febr. (draadloos) In politieke kringen alhier schijnt men een spoedig tot stand komen van den vrede te wen- schen. De nota der Hooge Commissarissen betref fende het Smyrna-incident, welke aan Hannan Bey is overhandigd, heeft een gunstigen indruk gemaakt. SPOORWEGRAMP. PARIJS, 19 Febr. (draadloos) Een sneltrein van hier vertrekkend is nabij Midia op een goe derentrein geloopen. Er zijn 12 dooden enxmge- veer 30 gewonden de inaterieele schade is aan zienlijk. IN HET BEZETTE GEBIED. BERLIJN, 19 Febr. (draadloos) Volgens een bericht uit Gelsenkirchen, bezetten de Franschen ook het nabijgelegen station Gelsenkirchen.- Bismarck en belemmeren daardoor het daar over loopend belangrijk spoorwegverkeer met Nederland. BERLIJN, 19 Febr. (draadloos) Ondanks het verbod vooi Duitsche Ministers, om het bezette gebied te betreden, is de rijksminister Gröber gister toch in het nieuw-bezette gebied geweest en heeft er besprekingen gevoerd met de mijn werkersorganisaties. BERLIJN, 19 Febr. (draadloos) Verschillende incidenten worden Weer uit het bezette gebied gemeld. Te Essen schoot een Schupo-man een Fransch officier uit zelfverdediging dood te Bochum doodden bij een gewapenden overval van een mijn de Franschen een 15 jarigen mijn werker. ENGELAND EN FRANKRIJK. LONDEN, 19 Febr. (draadloos) De onderhan delingen tusschen Engeland en Frankrijk over doorlating van kolentreinen over Engelsch bezet genied, duren nog voort. Volgens de „Daily Mail" zal er wel overeenstemming worden be reikt. Morgen zal deze kwestie ook in het Lagerhuis ter sprake gebracht worden Lloyd George en Asquith zullen erover het woord voeren. ISMET PASJA. SMYRNA, 19 Febr. (draadloos) Ismet Pasja is naar Angora vertrokken. Laatste Berichten. Weerbercht. Verwachting Zwakke tot matigen O. tot, Z. wind, in het N. licht tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, matige tot strengen vorst, in het Z. betrokken tot zwaar bewolkt, kans op. sneeuw, temperatuur om het vriespunt of lichte vorst. Brand. Te Venhuizen zijn gister een drietal woningen tot den grond toe afgebrand een vijftal koeien en eenige schapen kwamen in de vlammen om. De oorzaak is onbekend. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 16 Feb. 19 Feb. Londen H 843/s 11.86l/j Berlijn-0.0129i/2 -0.0124 Parijs - 15-45 - 15.19 België-13.55V, -13.34 Zwitserland - 47.45 - 47.60 Weenen - 0.003/s - 0.00s/g Kopenhagen 48.— - 48 55 Stockholm- 67 1 1/a - 6/.30 Ghristiania - 46 90 - 47.15 Amerika - 2.53 - 2.523/4 Madrid - 39.50 -39.55 Milaan - - 12.121/» - 12-16 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 16 Feb. 19 Feb. Londen- t 1L851/» U-86V, Parijs - 15.471/, - 15-25 Brussel - 13.65 - 13.45 New-York-- 2.53 - 2.523/4 Berlijn- 0.0128ya -0.0122 Zwitserland - 47.45 - 47.60 Stockholm - 67.20 - 67.40 Kopenhagen - 48.10 - 48.40 Ghristiania- 47.10 - 47.20 Weenen- 0.0035V2 - 0.003/, Kerknieuws. Kloosterjubileum. De eerw. soeur Maria, der Congregatie van het H. Gezelschap, thans reeds vele jaren ver bonden aan de Concordiascholen te Rotterdam en vooral door haar werken op het gebied van het patronaatwezen zeer bekend, herdenkt heden haar zilveren kloosterjubileum. Kunst en Letteren. Een blije toekomst tegen. De reorganisatie der R.K. Volkszangvereeni- ging heeft plaats gehad. Op de te Utrecht gehouden vergadering waar een uitgelezen gezelschap volkszangvoor standers, zoowel dames als heeren aanwezig was en welke vergadering om. werd bijgewoond door Mgr. B. A. de Wit, Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom is 'n plan de campagne opge maakt, is de nieuwe actie besproken en is het oude enthousiasme weer verlevendigd. Weer duidelijk bleek, hoe nuttig, noodzakelijk en onmisbaar de volkzangbcweging voor ons Roomsche volk werd geacht. Waar bleek, hoe alle aanwezigen zich spontaan bereid Verklaarden mee te helpen den ouden bloei te doen terugkeeren. Weer bleek, hoe ook nu niemand twijfelde aan een succesvol slagen, aan een krachtige op leving der beweging. Weer bleek ten slotte, dat ons Roomsche volk nog steeds de volkszangbeweging een goed hart toedraagt en dat zal toonen in vereeniging als particulier als het maar weer geleid wordt en voorgegaan. T De R.K. Federatie heeft een tijd gekend vóór de oorlog, welke zoo veel vernietigde, ook onze beweging lam sloeg van ongeleenden bloei. Honderdduizenden Leeuwerken en andere zang uitgaven werden over het land verspreid, de leden warenj|bij .duizenden, de afdeelingen bij tientallen te tellen. Het volkslied had zich ingeburgerd in huis en op straat in vergadering en vereeniging. Het was een onmisbaar element geworden in de Roomsche samenleving, het was de vreugdebrenger bij zooveel feestelijkheden, de trouwe hartelijke vriend van ontelbaren in alle rangen der samenleving. En als ik de oude, dikke dossiers nog eens door kijk een rijk stuk volkszanggeschiedenis dan komt de verzuchting over mij zoo was het een maal. Maar des te sterker dringt zich dan ook het verlangen op, des te krachtiger dwingt de wil zoo moei het weer worden. De toekomst ligt voor ons en vol optimisme, vol enthousiasme^gan w'n blije toekomst tegen. En onze oude vrienden zullen weer terugkee ren. De nieuwe actie is ingeleid, bezwaren zullen er misschien zijn, moeilijkheden zullen zijn te overwonnen, maar we zullen slagen. Daarvoor zijn voor ons borg de tallooze sym pathiebetuigingen, daarvoor is ons borg de oude liefde voor de beweging van honderden en hon derden. Die liefde kan momenteel wat minder vurig en opofferend zijn, ze zal terugkeeren in weer jeug dige kracht en warme spontaniteit. En waar de ware, belanglooze liefde is, moet een zaak slagen. We rekenen op onze oude trouwe vrienden en hun voorbeeld zal andere opwekken en begees-^ teren. Een blije toekomst tegen De besturen van afdeelingen welke nog be staan en van afdeelingen welke sluimeren of reeds zijn opgeheven moeten mede onze krach tigste helpers zijn. Daarom een vriendelijk verzoek Geeft mij het juiste adres van uw sec»e- taris, of van personen, die vroeger in het be stuur eener R.K. Volkszangvereeniging hebben zitting gehad. Hoe meer adressen, hoe liever. Wanneer zij wllen en weer het initiatief nemen zullen in elke plaats honderden zich weer om hen scharen. Ons Roomsche volk wil zingen, wil weer de prettige Volkszang-uitvoeringen terug, voelt nog de groote beteekenis van de volkszangbewe ging. Het wacht alleen op voorgangers en leiders. En evenals vóór 1914 zijn deze in elke plaats te vinden. De vergadering van 7 Maart te Utrecht moet daarvan het bewijs wórden. Voor het opgeven van het lidmaatschap, Voor het verkrijgen van inlichtingen is het adres als in de onderteèkening genoemd. Willem Galesloot Cornz. Secretaris R.K. Volkszangvereeniging. Gerard Noodstraat 8bis. „Tuinwijk", Utrecht. SPORT. VOETBAL. Zaterdag 24 Februari a.s 's avonds 8 uur zal in het Patronaatsgebouw aan de Lange Haven alhier een spelregellezing worden gehouden door den heer F. van Veen uit Amsterdam, een der bekendste scheidsrechters der R.K.F. De leid- ding berust bij Excelsior. Toegang vrij voor alle R.K. belangstellenden. Er zal gelegenheid zijn tot het stellen van vra gen. Door den sneeuwval zijn nagenoeg alle com petitie-wedstrijden, welke voor gister waren vast gesteld niet doorgegaan. Burgerlijke Stand. Geboren: Febi. 16. Alberdina d.v. J. E. Niemeijer en M. F. Zeidler, Bleekerstraat. 17. Petrus Martinus z.v. H. A. van Antwerpen en M. Offerman, Villastraat. -- Sija Jacoba d.v. G. M. Ardon en M. de Korte; Nieuwe Maasstraat. Sekeepvaart. Hoog water te Hoek ran Holland. 19 Febr. v.m. 4.34, n.m. 4.40. 20 Febr. v.m. 5.05, n.m. 5.13. SCHIEDAM, 17 Febi. Vertrokken Eng. s.s. Limicana, tank, ledig naar Key West. SCHIEDAM, 19 Febr. Vertrokken s.s. Alchy- mist, tank, ledig naar Zwijndrccht. SUEZ, 12 Febr. Gepasseerd s.s. Oldckerk, met olie van Oost-Azië naar Schiedam. PORT-SAID, 12 Febr. Gepasseerd s.s. Kamo Maru, en s.s. Atlas Maru, beide met olie naar Schiedam. Haudelsberieh ten Beurs van SeMedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 19 Feb. Officieels noteering van d« Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 13. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus, SCHIEDAM, 19 Feb. Men noteert vo<>r Spiritus 100% f 26 Spoeling. Noteeriag van d® Gocp. Vereen. „Sched. Spoeiingvereeniging". Heden f 2.60 per k«t«i.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3