iet oude Kasteel. FEUÏULETOM. 46ste Jaargang. Woensdag 21 Februari 1923. No. 13571 m Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advert ejntiën 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingcn 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Een socialistische leider het opnemend, voorde bour geoisie. De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Daar komen, zegt de „Rott." interessante dingen voor in de rede, waarmede de socialisti sche leider H. Polak op de laatste algemeene vergadering van den Diamantbewerkersbond de verschillende sprekers beantwoordde. Het belangwekkende ligt niet in zijn klacht, dat in landen met hooge valuta, als Nederland, de toestand voor industriën, welke voor de Wereldmarkt leveren, steeds slechter wordt. Wel echter is verrassend de onomwonden wijze, waarop hij de verkwijning der diamant-indus trie voor een goed deel toeschrijft aan de abnor maal hooge belastingen, welke de Nederlandsche werkgevers hebben op te brengen. Letterlijk vermeldt het vemlag het volgende „Deze ineenschrompeling is een gevolg van de geldkwestie en tevens van den belastingdruk, waardoor tal van juweliers het land hebben Verlaten, zoodat de werkgelegenheid kleiner werd. In België, dat zwaar door den oorlog heeft geleden, zijn de belastingen aanzienlijk lager dan hier. Iemand, die hier 30.000 belasting zou moe ten betalen, betaalt in België 6000 franc. En ook voor de arbeiders zijn de belastingen hier te lande zeer hoog, maar dat zou nog zijn te over komen, als niet de hooge lasten de werkgevers het land uitdreven." Een socialistisch leidsman steen en been kla- gens over te zwaren fiscalen druk voor de Werk gevers het is wel een bewijs, dat het econo misch inzicht in sommige rpode kringen aanmer kelijk verheldert. Fimmen in de put. We herinneren ons nog het enthousiasme op het vredescongres van het I. V. V. Fimmen was daar de man, de triumphator. Als er oorlog of iets dergelijks zou komen, dan zou de internationale arbeiderschap zich schrap zetten en er kwam geen oorlog meer. En nu, vier Weken later, schrijft dezelfde, man oVer de arbeiders-massa „Dat dit zoo is, dat in de meeste gevallen de arbeidersmassa niet internatiosaal, zelfs niet nationaal in beweging is te brengen voor een doel, dat verder gaat, dan het bereiken van eigen direct voordeel die iets anders beweert, be driegt zichzelf en tracht, willens of niet willens, anderen te bedriegen." En over de leiders dei arbeidersmassa schrijft hij „Maar het is in dezen tijd voor alles noodzake lijk het altijd en altijd weer inlichten der ar beiders-massa's nopens de noodzakelijkheid van internationale saamhoorigheid en samenwer king van internationalen strijd tegen oorlog cn oorlogsgevaar het is, zooal niet achterwege ge bleven, dan toch altijd en altijd eerst in de tweede of derde plaats gekomen." Door schade en schande wordt men wijs. Zal Fimmen geleerd hebben voortaan een minder grooten mond op te zetten. W. Buitealandseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. De toestand is onveranderd. Er loopen vage geruchten, dat er een algemeene werkstaking op handen zou zijn. De Duitsche rc-geering zou zich hebben verplicht 90 in de kosten bij te dragen, terwijl de industrieelen in het Roergebied voor 10% in de kosten zouden deelnemen. Het schijnt dat deze geruchten niet al te ernstig moeten wor den opgevat. Zij zijn evenwel het bewijs van de 41 Je slaat rechts af en loopt door totdat je aan een trap komt. Beneden is een deur het water- Poortje. Schuif de grendels weg. Er ligt een vlot m de nabijheid.Steek de gracht over en loop naar de Meiershoeve. Uit mijn naam eischt ge den bruinen bles dat is een goed paard. Ik zal het hun later vergoeden. Tracht de grenzen over te komen. Hier is geld. Niet veel, maar ik heb niet meer. Nu moet ik Weg anders valt mijn plan in duigen. Goed begrepen Niet vóór half twaalf hier van daan. Als ik in tijds terug ben, is het beter, dat je hier blijft. Ik ga naar Klakau. Vaarwel. Wie weet voor hoe lang, Wolfram. Zoodra als ik wat te zeggen heb, kom je terug. Wij hooren bij elkaar, \ergeet dat nooit." Hij was weg. Wolfram had nog lang Bodo's armen meenen te voelen bij dien laatsten krachtigen afscheids groet. Een afscheid Moest het dat zijn, als Bodo hiet tijdig genoeg terug was om de straf te ver hinderen Wolfram had het hoofd op de handen laten op groote schaal gevoerde Duitsche propaganda. De Engclschen hebben gisteren de spoorlijn van Dürennaar naar Grevenbroich verlaten, welke daarop door Fransch personeel is bezet! De Duitsche spoorwegarbeiders van de nieuw- bezette lijn weigeren evenwel mede te Werken aan het verzekeren van een geregelde treinen- dienst. Zij hebben het wern vei laten. Er had echter geen enkel geval van sabotage plaats. Eén kólentrein heeft gisteren naar Frankrijk kunnen vertrekken. Naar iLalië zijn zes treinen met kolen vertrokken, naar Nederland \ijf. De sleepbootenvloot telt thans 38 vaartuigen. Gisteren heeft wederom een Duitsche minister een bezoek aan het Roergebied gebracht. Deze maal was het de Pruisische minister van'Handel Siering. Hij heeft te Bochum gedurende eenige uren besprekingen gehad met vooraanstaande personen uit de verschillende kringen. De gede legeerden waren het met den minister er over eens,dat men zich op een langdurigen strijd moest voorbereiden. De minister wees zijnerzijds op de maatre gelen, Welke door de regeering zijn genomen om het succes van de afweeractie in het bezette gebied te verzekeren. De correspondent van de „Vossische Zei- tung" te Essen verzekert, dat de communisten in het Roergebied een militaire organisatie in het leven roepen. Deze organisatie zou o.a. bij Krupp reeds vrij sterk zijn. De sociaal-democra ten waarschuwen hun aanhangers voor deze communistische actie. AMERIKA EN ENGELAND. Uit Washington verluidtDe voorzitter van de financieele commissie van het Huis van Afge vaardigden zal voorstellen, de wijzigingen door den Senaat aangebracht in het wetsontwerp omtrent de Britsche schuld aan Amerika, aan te nemen, hetgeen ongetwijfeld zal geschieden. Onmiddellijk na de stemming zal de wet door den president worden geteekend De onderteekening van het verdrag zal geschieden door den Brit- schen gezant te Washington en den minister \an Financiën der Vereenigde Staten. De lands drukkerij zal onmiddellijk een aanvang maken met het vervaardigen van een ontwerp van de obligaties, waarvan de eerste uitgifte minstens 1 milliard dollars zal bedragen. ALLERLEI. Uit Parijs De nationale raad van den uni- tairen bond van ondergrondsche en daarmee ge lijkstaande mijnwerkers, is gistermorgen in buitengewone zitting bijeengekomen. Nadat de gedelegeerden uit de verschillen de kolenbekkens gehoord waren, werd beslo ten, heden den arbeid te hervatten, behalve in het Moczelbekken. Ingeval in sommige centra geen bevredigende oplossing wordt verkregep, is men voornemens, tegen 4 Maart een nieuwe staking te beginnen. Uit MemelAlle oorlogsschepen der geal lieerden hebben gisteren de haven van Memel verlaten. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag20 Februari. De interpcllatie-V an.Ravesteyn over de onderhandelingen met de regeering te Angora, speciaal over opheffing van de capitulaties, wordt toegestaan ze zal op een nader te bepalen dag worden gehouden. Het Wetsontwerp-Braat-De Boer inzake af schaffing van den zomertijd komt vóói de Jacht wet aan de orde. zakken. Door Sturmfels te ontvluchten zou hij breken met alles wat hem dierbaar was. De straf ondergaan Hij was opgestoven bij de gedachte. De nacht was omgekropen. Tegen den ochtend was hij kalmer geworden. Het was grooter lafheid de straf te ontvluchten, dan zooveel prijs te geven. Toch had die straf zich pltijd dreigender aan hem opgedrongen. Hij had dien gang gedaan naar het binnenplein, naast de gevangenknecht, die hem aan den paal zou vastbinden. Hij had geleden of hij de vernedering ondergaan had. Om elf uur had een ongewone drukte hem naar het venster gedreven De Vrijheer Naast hem Bodo met stralend gelaat. „Ik begreep toen dat ik gered was," zeide Wolfram met vochtige oogen. Plet eerste half uur was voorbijgegaan zonder dat de deur zijner gevangenis werd geopend. Bodo was eindelijk binnengestoven. Onder een stormachtig „hoera" had hij Wolfram om helsd, of de scheiding jaren in plaats van uren had geduurd. „Nu spoedig naar Moeder en haar vergeving gevraagdj Wolfram had zich laten meetrekken. Bodo's uitroep was voor hem verloren gegaan. Hij haci dien eerst begrepen op den drempel van het kabi- Voortgegaan wordt met de behandeling van de Bioscoop-wet. Het amendement.-Micbielsen op art. 7, om 1/3 van het vergunningsrecht voor het rijk en 2/3 voor de gemeenten te bestemmen, neemt de minister over. De artikels 712 worden aangenomen, na overneming van het amendement-Michielsen betreffende de redactie-wijzigingen. Art. 13 wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeuid. De heer Ter PI a 11 (V. B.) verdedigt het amendement op art. 14 om de kosten van ad ministratie en toezicht te doen dragen door het rijk en niet door de bioscoopondernemers. De heer T i 1 a n u s (C. H.) verdedigt het amendement om de centrale keuring te vervan gen door gemeentelijke keuring. De heer Rutgers (A. R.) verdedigt het amendement-Colijn, om de centrale keuring alleen te handhaven voor wetenschappelijke films. De heer Boon (V. B.) verdedigt een amen dement om van de beslissing van de keurings commissie beroep op de Kroon open te laten. De heer Kleerekoper (S. D.) vraagt periodieke aftreding van de leden van de rijks keuringscommissie en bestrijdt het amendement- Ter Hall, eveneens het amendement-Tilanus, "omdat de elders afgekeurde films in andere plaatsen reclame maken. Wat het amendement- Boon betreft, spreker prefereert beroep op een andere commissie. De heer Beumer (A. R.) bestrijdt het amen dement-Ter Hall en het amendement-Boon. De heer Tilanus (C. LI.) wenscht, voor de jeugdbescherming een algemeen verbod van bioscoop-bezoek voor kinderen beneden 16 jaar. Mej. Van Dorp (Lib.) wenscht een alge meen verbod beneden 18 jaar. Zij citeert een Ilaarlemsch rapport, waarin staat dat te Llaar- lem bijna geen eerlijke loopjongens meer zijn te vinden. De heer Deckers (R. K.) licht zijn amen dement toe om te bepalen, dat een vierde deel van de Keuringscommissie de macht heeft een film te verbieden. Llij zet uiteen, dat het alleen zijn bedoeling is in uiterst geval, n.l. in de Vol ledige commissievergadering, een vierde deel de bevoegdheid te geven tot verbieden. De heer Kleerekoper (S. D.) zegt te zijn tegen keuring voor volwassenen, maar des noods de leeftijdsgrens te willen opvoeren tot 20 jaar. Hij is dus tegen het amendement-Ter Hall. Overigens is hij tegen de amendementen- Tilanus en Van Dorp, omdat deze een verbod bevatten. Spr. Wenscht Wel keuring voor min derjarigen, maar geen verbod. De heer Smeenk (A. R.) steunt het amen dement van mej. Van Dorp. De heer Engels (R. K.) voelt^ ook wat voor dit amendement, omdat de jeugd zoo wei nig belangstelling heeft voor goede zaken. De Minister is aan het woord. De vergadering wordt verdaagd tot heden eén uur. b Binnenland. Werkloosheidsverzekering. Men seint aan de „Tijd." In de Maandag te 's-Gravenhage gehouden besprekingen tusschen den Minister van Arbeid en de vertegenwoordigers der vier samenwer kende vakcentrales, welke bespreking was aan gevraagd in verband met het reeds door ons gepubliceerde schrijven inzake de werkloos heidsverzekering, gaf de Minister als zijn mee ning te kennen, dat het aan verschillende kas- net van den Vrijheer. Ook de Vrijvrouwe was daar. Haar vergeving vragen Of die gevraagd en gegeven zou worden, als de Vrijheer zich daarmede niet had bemoeid, weet ik niet. Wolfram was met een stugge uit drukking op het gelaat blijven staan, en de Vrijvrouwe had al haar strengheid hernomen. „Die knaap heeft niet eenmaal het besef, dat hij in eerbied te kort is geschoten," had zij ge zegd. „Hij moet er aan herinnerd worden, dat hij laag, zeer laag staat, iets wat de goedheid van den Vrijheer en van u, Bodo, hem hebben doen vergeten." Het bloed was Wolfram andermaal naar het hoofd geschoten. „Wolfram erkent, dat hij op ongepasten toon heeft gesproken," had de Vrijheer gean woord met gezag en een blik, waarvoor Wolfram het hoofd had gebogen. „Vraag Hare Genade om vergeving. Ter wille van mij, ter wille van mijne bijzondere belangstelling in u, zal zij u zeker van de opgelegde straf verschoonen. Hij had niet afgewacht of Wolfram het ge geven bevel zou nakomen, maar hem voor zijne vrouw op de knieën geduwd. De Vrijvrouwe had begrepen, dat zij den slag had verloren. Zij had zich door den on- willigen boeteling de hand laten kussen en ae kamer verlaten. Er werd den volgenden morgen geen les sen mogelijk moet worden gemaakt een rede lijken uitkeeringsduur vast te stellen, in ver band met de door hem reeds vroeger in de Kamer aangegeven uitkeeringsbcdragen en dit te verwezenlijken door het toek. nnen va een hoogere subsidie. Daartoe dal aan de verschil lende kassen een subsidie van 200 pCt. worden toegekend, aan enkelen 175 pCt. en weer andere kassen 125 pCt. Prof. Statenverkiezingen. De definitieve candidatenlijst van de Demo cratische Partij voor den kieskring Delft is als volgt samengesteld 1. Th. B. V. Dill, Den Haag 2. Jkvr. mr. B. Elias, Den Haag 3. J. G. J. W. Koolemans Beynen, Den Haag-; 4. J. N. de Jong, Rotter dam 5. A. J. Witmans, Leiden 6. G. Th Stebbe, Den Haag 7. J. G. R. Marva, Den Haag 8. A. van Oest, Den Haag 9. J. A. van Sijn, Den LIaag 10. J. J. A. Bakkenes, Den Haag. Bezoek van den Koning van Zweden. De koning van Zweden, die den 2den Maart in ons land komt, zal aan de stations Oldenzaal, DeventeiApeldoorn en Amersfoort door den burgemeesters van die gemeenten worden ver welkomd. Te Deventer, waar de trein om kwart voor acht 's morgens aankomt, zal het Deven ter Mannenkoor het Zweedsche volkslied ten gehoore brengen. Hooger onderwijs. Naar het Centr. verneemt, is deze weck het Kon. besluit te verwachten tot instelling van een staatscommissie voor het hooger onderwijs, welke commissie zich o.a. zal hebben bezig te houden met de regeling van de positie van het bijzonder universitair onderwijs. Als voorzitter der commissie wordt genoemd de heer H. Colijn, lid der Tweede Kamer. Volgens de memorie van antwoord op de begrooting van onderwijs, kunsten en weten schappen door minister De Visser zou een staats commissie voor hooger onderwijs hebben te onderzoeken, op welke wijze de tegen het uni versitair onderwijs ingebrachte bezwaren wat betreft de kosten en de onderlinge verdeeling van de faculteiten tot oplossing kunnen worden ge bracht, en in de tweede plaats dienen na te gaan, welke verhouding tusschen de openbare universiteiten en het bijzonder hooger onderwijs kan worden geschapen. Voorschotten woningbouw. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft de volgende aanschrijving gericht tot de gemeentebesturen De behandeling van aanvragen om uitbetaling van krachtens deWoningwetverleende voorschot ten ondervindt niet zelden veitraging,doordat op de ingezonden rekeningen posten worden aange troffen, die, soms na tijdroovend onderzoek, ge heel of gedeeltelijk bestemd blijken te zijn voor doeleinden, waarvoor, zoo zij al met de stichting van woningen enz. verband houden, niet, of, gelet op de noodzakelijkheid van strenge bezui niging,niet meer uit de voorschotten magworden geput. Zoo wordt somtijds nog geld gevraagd maar moet de uitbetaling worden geweigerd voor kosten van tuinaanleg en beplanting enz. (behalve van ligusterhagen, die tot afscheiding dienen) winkelbetimmeringen vergaderingen en plechtigheden (eerste steenlegging, kapplaat- sing e.d.) Opdat vertraging en teleurstelling zooveel mogelijkworden voorkomen, gelieve u voor zoo veel uwe gemeente betreft, het vorenstaande on- gegeven. Bodo kwam niet die sliep zeker nog 1 en Vader zond Wolfram in den tuin. Ik was in de woonkamer bezig. Het was een mooie, heldere morgen de ramen stonden open en de buitenluiken waren op een kier toegetrokken, omdat de zon op dat uur pal op de ramen staat. Waar ik zat, kon ik Wolfram zien werken. Eensklaps hoorde ik een zwaren tred De houtvester. Hij ging op zijn zoon toe. „Wat is er gisteren tusschen jou cn de vrij vrouwe voorgevallen Brutaal geweest, he? Je mond voorbijge sproken Wolfram vertelde het voorgevallene. „Niet zou gauw geraakt zijn een volgenden keer. Woorden zijn geen stccnen. En ik zou je niet in den steek gelaten hebben. Wolfram zweeg cn plukte de dorre takjes uit zijne hark. „Zijn Moeder en de kleine wel, Vader Gij praat er maar Weer over heen. Wolfram begon te harken, en het tuinhek viel achter den houtvester dicht. De streken met de hark werden al langzamer cn korter zij hielden geheel cp. Wolfram was in gedachten blijven staan. Ik klopte zacht bij Vader aan. „Wolfram heeft verdriet, lieve \ader, en gij alleen kunt hem opbeuren. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1