L BÖSGIL Boterstreat 63, Tel. Stads- «a Gewasteljk Nieuws. INGEZONDEN. der de aandacht van belanghebbenden te bren gen. De uitzetting van Nederlanders uit Belgie. De Brusselsche correspondent van de ,,N. Rott." meldt De rechterlijke veiligheidsdienst, die onder het departement van justitie ressorteert, heeft over dit departement aan het ministerie van buiten- landsche zaken een antwoord doen toekomen op een nota vandeNederlandsche regeering met het verzoek om inlichtingen over de uitzetting van 4 Nederlanders op 3 Febrlari j.l. ter overhandi ging aan den Nederlandschen gezant te Brussel. In het antwoord wordt verklaard, dat de maatregel niet ongedaan kan worden gemaakt. Het staat vast, dat, indien en hier sprake was van gewonen handel, d.w.z. handel in koopmans goederen, er geen aanleiding zou zijn geweest maatregelen te nemen, maar het betrof hier han del in vreemde deviezen, met het oogmerk in vloed te oefenen op den wisselkoers en de po sitie van den Belgischen franc te verzwakken. Het stucadoorsbcdrijf. Naar men verneemt, zijn bij den modernen stucadoorsbond brieven ingekomen van den Nederl. stucadoorspatroonsbond en den Nederl. R.K. Bond van stucadoorspatroons, waarin wordt meegedeeld, dat men de arbeidsovereen komst niet ongewijzigd wenscht te handhaven en deze dus met ingang van 1 Mei opzegt. Spoorwegen. Het hoofdbestuur van den Neutralen bond van spoor- en trampersoneel heeft besloten de wachtgeldregeling voor het spoorwegpersoneel te aanvaarden. Royaal. Een Belgisch Koninklijk besluit bepaalt dat Nederlandsche onderdanen, die den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt nal Januaril921en die hun Werkelijke woonplaats in Belgie hebben sedert ten minste zes maanden, het in België vastge stelde ouderdomspensioen zullen genieten. R. K. Volkspartij. De „Msb." verneemt, dat de heer C. F. van Flees no. 1. der candidaten-lijst voor deProv. Staten van de afdeeling Utrecht dei R.K. Volks partij besloten heeft zijn candidatuur niette handhaven. Lezing-avond. Gisteravond is in den R. K. Volksbond de achtste en laatste lezingavond gegeven, die door een vrij talrijk publiek Werd bijgewoond. Nadat de voorzitter der K.S.A., de heer v. d. Weijden de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend gaf hij het Woord aan den eerw. spreker, prof. Verhaar van Warmond. Spr. zette in zijn inleiding uiteen, dat het zijn nut kon hebben inlichtingen te verschaffen over de dwaalleer der Witte Loge ofwel de Theosophie, daar ook deze beweging evenals die derSpiritisten door allerlei geheimzinnigheden de menschen tracht aan te lokken tot verderf van hun zielen. Daar het stelsel buitengewoon ingewikkeld is zal spr. zich bepalen tot het geven van een ge schiedkundig overzicht en het toelichten van hun voornaamste leerstellingen. De theosophische beweging is nog geen 50 jaar oud. In 1875 werd zij gesticht te New-York door mevr. H. P. Blavatsky, een avontuurlijke dame en Henry Olcot een Amerikaansch kolonel de naam theosophie is een Grieksch woord en be- teekent ,,de wijsheid Gods." Mevr. Blavatsky was oorspronkelijk een vurig spiritiste, door haar hoogmoed echter, kwam zij telkens in botsing met de aanhangers dier secte.wat tenslotte den doorslag gaf aan haar voornemen om zelf een Wereldgodsdienst te stichten. In 1878 werd de vereeniging door mevr. Blavatsky overgeplaatst naar Adyar in Britsch- Indië, terwijl in Amerika de leiding werd.op gedragen aan William Judgel. Het doel van de theosophie is het bevorderen van de algemcene broederschap en het inzien van de zuivere waar heid. Van het een en het ander is nochthans niet Veel erechtgekomen de broederschap was al heel vlug zoek, en het brengen van waarheden is Verloopen in een blind aannemen van gede creteerde dwaasheden. De theos. vereeniging bestaat uit drie soorten van wezens le. Gewone leden (exoterische afd.) 2e. Chela's of leerlingen (esoterische afd.) FIct leerlingschap bestaat weer uit a, een voorbereiding b. het proefpad en het ware pad van het leer lingschap 3e. Mahatma's of groote Meesters. Deze vormen de Hiërarchie der Adepten of broederschap der Witte Loge, zij zijn echter onzichtbaar, omdat alleen geesten van groote figuren tot deze mahatma's behooren de dwaas heid wordt zelfs zoover gedreven, dat de theoso- phen beweren, dat Alexander de Groote, Mozes, Christus en Paulus tot die afdeeling behooren. De nieuwe leer had nooit zoo'n vlucht kunnen nemen, indien mevr. Blavatsky niet had beschikt over bijzonder groote gaven. Haar weikkracht was enorm en haar onderne mingsdurf buitengewoon, als schrijfster blonk zij uit en als wereldreizigster vreesde zij geen ver moeienissen. Door een verkeerde karaktervorming heeft zij helaas haar gaven aan een verkeerde zaak be steed, en haar overredingsvermogen op schande lijke wijze misbruikttenslotte was zij niets meer dan een bedriegster zonder weerga. Zoo maakte zij haar volgelingen diets, dat zij onderwezen werd door Koothoomi, het hoofd der Mahatma's; de geesten die in onbekende grotten van Thibet vertoeven. Door middel van een omgekochte familie liet zij die zoogenaamde geesten brieven en geschenken verzenden, die zij zelf had ge schreven en aangekocht. - Een in 1883 benoemde commissie van onder zoek heeft haar o.m. aangeduid als de begaafdste en belangwekkendste bedriegster, die ooit ge leefd heeft. Voor haar omgeving was zij een tyran, om haar razende drift door een ieder gevreesd zij leefde lichtzinnig en haar ongodsdienstigheidont- aarde op 't laatst van haar leven in volslagen ongeloof. Prof. Voskuil heeft over deze „priesteres der waarheid" een vernietigend oordeel geschreven. Na haar dood in 1891 braken er heftige on- eenigheden uit in de vereeniging. William Judge, die zich als leider opwierp, Werd bestreden door Anny Besant een vrouw van even groote geestkracht als mevr. Blavats ky, door wie zij in 1887 voor de theosophie ge wonnen was. Judge won, maar stierf reeds na denige jaren. Daar Amerika wederom Anny Besant passeerde en Kate Tingley tot presidente koos, scheurde zij zich nu met haar aanhangers van het Westen los en werd het hoofd van de Oostersche afdee ling. Door de persoonlijkheid van Anny Besant, heeft deze Oostersche afdeeling die haar zetel te Adyar in Eng. Indië vestigde, de meeste beteeke- nis gekregen. Anny Besant beschikt over machtige rede naarstalenten en is als haar voorgangster een wereldpropagandiste van den eersten rang. In Indië wordt zij grenzeloos bewonderd, zoo erg zelfs, dat, toen de Engelsche regeering haar om politieke redenen interneerde, er bijna een volksopstand uitbrak haar terugkeer naar Adyar werd een triomftocht. De laatste jaren heeft zij echter Veel van haar invloed verloren, vooral in Duitschland, doordat Rudolf Steiner van oordeel was, dat het Chris telijke element in de beweging teveel voor het Boedhisme moest wijken. Om Steiner en zijn aanhang te bevredigen beloofde Anny Besant de komst van een nieuwen Christus, zij wees een 13-jarigen knaap als den toekomstigen Heiland aan, en stichtte zelfs de „Orde van de Ster van hef Oosten," om die komst waardig voor te be reiden. Deze dwaasheid had echter een averechtsche uitwerking. Duitschland en Zwitserland scheurden zich af, kozen Rudolf Steiner tot hoofd en noemden voortaan hun leer Anthroposophie (menschen- wijsheid). Om haar invloed zoo veel mogelijk te herwinnen bedacht Anny Besant een andere methode, n.l. die van aanpassing aan de nieuwe geestelijke stroomingen. In Indië liet zij de thseoophie het Boedhisme benaderen om de spiritisme te bevredigen, heeft zij toestemming gegeven om het spiritis me te beoefenen; de Vrijmetselarij werd door haar verdedigd de Mormonen of de „nieuwe heiligen" kwam zij in het gevlei en om de Katholieken te winnen, poogde zij de Katholieke eeredienst na te bootsen. Deze laatste rol was bijzonder opgedragen aan een Anglicaansch geestelijke Leadbeater, een man, die door het Engelsche blad „John Buil" werd aangeduid als een individu, die waard was om aan een kar ge bonden door de straten van Londen gesleurd te worden. Door indirecte bemiddeling van de Jan senisten is deze man bisschop gewijd en bedrijft alzoo voortdurend heiligschennis. In den Haag en Leiden heeft hij reeds aanhan gers gevonden, die zich liberaal-katholieken noe men. De theosophie vervolgt spr.dan, veroordeelt zich zelf en haar leeringen en zal zooals iedere dwaling in verdeeldheid ondergaan. Haar voornaamste bestanddeelen zijn aan het pantheisme en boedhisme ontleend, zoo ook haar symbolen als het serpent en de swastika (haakkruis)- Zij predikt de reïncarnatie of de overgang van de ziel na den dood van den mensch in een ander lichaam, hetzij van mensch of dier, al naar ge lang men heeft geleefd, naar de wetten van het Karma. Een geheele serie zotternijen, die den theoso- phen, zonder overtuigende bewijzen, worden opgedrongen, stelt spr. aan de kaak. De H. Kerk heeft al deze dwaasheden veroor deeld door een decreet van het H. Officie, enhet lezen van theosophische boeken en geschriften, zonder speciaal vergunning, verboden, om aldus te verhoeden, dat deze verderfelijke leer de zielen vernielt. Spr. leest dan een citaat voor van den grooten Engelschen schrijver Chesterton, die een gees tige en voor dé theosophie vernietigende verge lijking maakt tusschen haar symbolen, van slang en swastika, en dat van de Kerk, het Kruis. In een fraaie peroratie, waarin hij de groothe id van Gods Kerk tegenover de gedrochten van on- en bijgeloof glanzend deed uitkomen, eindigde spr. zijn belangwekkende lezing. De voorzitter dankte spr. voor zijn serie lezin gen, die hij op zoo'n voortreffelijke wijze over interessante kwesties had gehouden. Tevens dankte hij bij 't eind van deze serie lezingen allen, die hadden meegewerkt tot het welslagen daar van en hij sprak de hoop uit, dat allen die de cursus hebben gevolgd, zich ook later zullen herinneren, de groote ontwikkeling, die daarvan is uitgegaan, en daarom zullen ijveren dat ook een volgend jaar een dergelijke serie lezingen kan gegeven worden. Daarna sloot hij de ver gadering met den christelijken groet. De aanwezigen die op ondubbelzinnige wijze herhaaldelijk hun instemming met het gehoorce hadden gegeven, keerden daarop voldaan huis waarts. Uitkeeringen krachtens de Invaliditeitswet. Op 1 Februari 1923 waren 26 invaliditeitsren- ten toegekend aan bij den Raad van Arbeid te Delft verzekerde arbeiders (totaal bedrag 4041.96) Het getal der loopende ouderdomsrenten inge volge de Invaliditeitswet bedroeg, op dien da tum 661 (totaal bedrag 98176). terwijl het getal der loopende weduwen- en weezenrenten, toe gekend aan de nabestaanden van bij genoemden Raad verplicht verzekerden op dien datum 46 en 134 beliep (totale bedragen respectievelijk 7981.48 'en 23.802.48 's jaars). Plet aantal gevallen, waarin aan verplicht verzekerden bij dien Raad vrije geneeskundige behandeling of verpleging in inrichtingen werd verleend, was op vermelden datum tot 126 ge stegen, terwijl in 12 gevallen de observatie niet of nog niet door behandeling werd gevolgd. Van deze verpleegden werden er 67 genezen ontslagen. De Spaansche schatgraver. Een onzer ingezetenen ontving den volgenden brief Madrid, 15—2—'23. Mijnheer, Ik zit hier in 't gevang voor bankroet, cn ben zoo vrij u voor te stellen mij te helpen een som van 450.000 gulden te redden, die ik in Holland bezit. Het is daarom noodzakelijk naai hier te komen om het beslag op te heffen, dat op mijn reiszak- je ligt, waarin in een geheime afdeeling, ik drie chéques verborgen heb voor die som. Als belooning zal ik u een derde van de som afstaan, 't is te zeggen 150.000 gulden. Ik kan uw antwoord in het gevang niet ont vangen. Zend dus een telegram naar een per soon van vertrouwen, die het mij zal overbren gen. In afwachting van uw telegram bid ik u een volkomen geheim te bewaren. Uw toegenegen A. Antwoord nooit per brief, enkel per telegram als volgt Bernardo Dumas, Bilbao (Spanje). De commissaris van politie waarschuwt de burgerij, op dergelijk geschrijf niet in te gaan, daar de ondervinding heeft geleerd, dat al deze voorspiegelingen niets anders zijn dan welover wogen pogingen tot oplichting. Algemeene spaarbank voor den Middenstand. Opgave over Januari 1923. Aantal inlagen 2550. Bedrag der inlagen 314.269.78. Aantal terugbetalingen 854. Bedrag der terugbetalingen -244.191. Vooruitgang 70.078.78. Aantal boekjes in omloop 8384. Saldo verschuldigd aan inleggers 3.314.012.70 Volksbadhuis. In de week van 410 Fcbr. werden genomen 530 baden. lste klasse v kuipbaden 36; regenbaden 69. 2de klasse kuipbaden 45, regenbaden 367. Kinderbaden 13. Badhuis Eendrachtstraat. In de week van van 1217 Februari werden genomen 142 baden, waarvan 24 kuip- en 118 re genbaden. UIT ROTTERDAM. „Herwonnen Levenskracht." De Secretaris van het comité Rotterdam de heer Ed. Korsten is reeds langen tijd opgenomen in het gemeentelijk ziekenhuis en de vorige week voorzien van de H.H. Sacramenten der sterven den. Het adres van het Comité is tijdelijk gevestigd ten kantore der R.K. Bouwvakarbeidersbond, Stationsweg 18 Rotterdam. Dit kantoor is den geheelen dag geopend. Ook kan men zich voor het verkrijgen van hulp wenden tot P. W. J. van Luenen, N. Zaagmolenstraat 21 B. Rotterdam. Op de werf van P. Smit Jr.'s machinefabriek en scheepswerf alhier is de werkman P. N. van morgen door de ontploffing van een luchtcom- pressor, ernstig gewond en gekwetst over het geheele lichaam ook brak hij een been. De man is naar het ziekenhuis overgebracht. Bij het lichten van ijzeren platen uit het, de vorige week nabij de Oude Plantage alhier ge zonken Rijnschip Findel 7, heeft de 23-jarige schipper A. E. A. S. uit Waspik, die op het ber gingsvaartuig naar het lichten stond te kijken, een plaat, welke uit een klem schoot, tegen het hoofd gekregen. De man was op slag dood. Flij was schipper op de Fendel 7. Door het breken van een paal van een stel ling van de electrische tram, is gistermiddag op den straatweg te Flilligersberg, nabij de plaats Lommerrijk, een man doodgeslagen. Uitbreiding Gasfabriek.^ In aansluiting aan de verschillende maat regelen tot geleidelijke opheffing van de gas fabriek aan den Oostzeedijk, doen B. en W. den raad het voorstel tot een verder gaande zeer belangrijke uitbreiding der gasfabriek aan de Keilehaven. UIT DELFT. Te Delft heeft de recherche twee knapen van 10 en 11 jaar aangehouden die van het stationsemplacement der H.S.M. een vat bier hadden ontvreemd en gedeeltelijk leeggedronken. (Kuiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stnkken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy nietteruggegeven B. A. J. W I T T K A M F F, MOUTWIJN JENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat. en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Tot besluit. Het Bestuur der Vereeniging „de Ambachts school voor Schiedam en Omstreken" heeft ge meend enkele kantteckcningen te moeten maken op mijn uiteenzetting over de verhouding van het Gemeentebestuur en genoemd Schoolbe stuur. Het ligt niet in mijn bedoeling in te gaan op de details, waarin het Bestuur verder meent te moeten treden en kan het zelfs gewenscht zijn deze gedachtewisseling te beëindigen. Het is daarom, dat ik mij tot het maken van enkele opmerkingen bepaal. Niet juist. Het Bestuur spreekt tot tweemaal toe over den Inspecteur van den wethouder van Onderwijs. Ik acht het niet wel te verdedigen in dit debat een ambtenaar te betrekken. Nu het Bestuur zich deze vrijheid toch veroor looft en veronderstellingen maakt en op die veronderstellingen conclusies bouwt, als deze: „zoodat de vraag gewettigd is, of de Wethouder nog niet eens zal betreuren, het advies in deze van zijn Inspecteur te hebben gevolgd" zal een enkele aanwijzing voldoende zijn om te doen uit komen, hoe zelfs dit Bestuur door het maken van onjuiste veronderstellingen en het bouwen van onjuiste conclusies daarop zich kan vergissen. Immers, de heer Horn is 29 April 1921 tot Inspecteur benoemd en 15 Juli 1921 in dienst getreden. Bijna een jaar vóór dien en Wel 15 Juli 1920 is doocmij aan Burgemeester en Wethouders voor gesteld tot splitsing der groote scholen over te gaan, waarvan wijziging van het cursusjaar het gevolg is geweest. De Inspecteur is aan dezen toestand derhalve niet schuldig. Het toelatingsexamen. Het door mij aangehaald voorbeeld wordt door het Bestuur „verklaard" Het geval is dus juist en het is niet de vraag, of uit zulk een leerling een goed ambachtsman kan groeien: maar het is de vraag, of het toela tingsexamen eenige waarde heeft om te bepa len, dat een leerling „voldoend" lager onder wijs heeft genoten. Dat het Bestuur niet reageert op door mij gegeven voorstelling in cijfers, van wat men den leerlingen tekort doet als - men ze van de Lagere school haalt, alvorens ze het 6e leerjaar hebben doorloopen, komt mij voor, een welsprekend stilzwijgen te zijn. Financieele bezorgdheid. Het Bestuur beweert dat Rotterdam sinds jaren een „alleszins royale" bijdrage per leerling betaalt. Reeds in mijn eerste uiteenzetting is door mij aangegeven, dat Schiedam niet verplicht is leerlingen uit Rotterdam te onderwijzen en Rotterdam niet verplicht is, indien dit tóch ge schiedt, daarvoor eenige vergoeding te betalen. Zóó bezien, laat zich de vreugde van het Bestuur verklaren, doch zal wellicht de genoem de bijdrage, door het Bestuur alleszins „royaal" genoemd, niet iedereen kunnen bevredigen. Aan het verslag der Ambachtsschool over het jaar 1921 ontleen ik de cijfers, dat Schiedam betaalt, 33.883,71 in dat jaar, terwijl er 99 Schiedamsche leerlingen op de Ambachtsschool geplaats waren. Per leerling betaalt Schiedam 342.26, Rot terdam betaalt per leerling 75. Rotterdam heeft 183 leerlingen te Schiedam geborgen en is daardoor er van bevrijd een eigen school te stichten. De Rotterdamsche belangen schijnen mij zéér goed verzorgd te zijn. P. de Bruin. Wethouder van Onderwijs Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van le. J. A. J. NOLET om vergunning tot op richting van een distilleerderij in het pand Tuin- laan 8, kadaster Sectie L. no. 439, met 3 electro- motoren van 1 P.K., drijvende diverse pompen 2e. C. A. M. SCHEFFERS om vergunning tot uitbreiding van zijn brood- en banketbakkerij in het pand Dam 35, kadaster Sectie C. no. 495, door vervanging van den bestaanden oven door een heeteluchtoven en door bijplaatsing van een electromotor van l1/i P. K., drijvende een deeg- kneed- en een amandelwrijfmachine 3e. W. KESTER om vergunning tot uitbrei ding van zijn banketbakkerij in het pand Broers- veld 81,83 en 85, kadaster Sectie B. no. 3135, met 1 electromotor van 9 P.K. en 1 electromotor van 5 P.K. ter vervanging van 3 electromotoren van resp. 272, en 1 P-K. drijvende diverse werktuigen. Deze Verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 7 Maort 3923, des \m. 11 uur, zal ten raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoe ken in te brengén en die mondeling of schrifte lijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Gemeen te van de schrifturen, die ter zake zijn ingeko men, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7. dier wet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn Verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 21 Februari 1923.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2