let oude Kasteel. DAGBLAD WOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Donderdag 22 Februari 1923. No. 13572 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. A d v e r t e n t i ën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. na Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat de lijsten, van de stemgerechtigde ingelanden voor de districten 1 en 5 van het Hoogheem raadschap Schieland, gedurende veertien dagen, aanvangende 23 Februari 1923, op de Secretarie (afdeeling A) voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. S c h i e d a m, '22 Februari 1923. Buitenlandsch Meuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Officieel wordt uit Parijs gemeldGister heeft een conferentie plaats gehad, waaraan o.a. werd deelgenomen door Theunis en Poin caré, benevens door de ministers van Financiën, Oorlog, Openbare Werken en van de Bevrijde Gebieden, en Foch. Ter sprake kwamen alle kwesties, die betrekking hebben op de bezetting van het Roergebied, zooals de uitvoervergunnin gen, de belastingen, de geldtransporten en de te nemen maatregelen, indien de Duitsche sa botage mocht voortduren. Opnieuw bleken de inzichten der Fransche en der Belgische rcgee- nng op alle punten volkomen overeen te stem men. Ook de generaals Weygand en Buat namen nan de besprekingen deel. De conferentie eindigde om 6.45. Theunis ls hedenochtend naar Brussel teruggekeerd. Naar de „Vorwarts" verneemt, hebben de bezettingsautoriteiten in het Roergebied het zenden van nieuwe Duitsche ambtenaren naar bet bezette gebied van haar toestemming af hankelijk gesteld. Tevens hebben zij den Duit- schen autoriteiten verboden in de plaats der uitgewezen ambtenaren nieuwe krachten aan te stellen. Het geven van mondelinge of schrifte lijke dienstorders aan de beambten is den Duit- schen autoriteiten eveneens verboden. In den loop van den dag van gister hebben de laatste Fransche troepen Gelsenkirchen ver laten. Het post-, telegraaf- en telefoonverkeer is hersteld. Gistermiddag hebben Fransche afdeelingen bet raadhuis van Essen-Ructtenschcin bezet, waarin zich een wachtlokaal van de Schupo bevond. Wapens werden niet gevonden. Gister zijn in verschillende winkels te Essen Weer met geweld artikelen, vooral levensmidde len, weggenomen. Onder de in beslag genomen zaken is ook de delicatessenwinkel van Wornerus, welke eergisteren pas door de Fransche soldaten leeggehaald was. De plunderingen geschiedden door soldaten, die in de stedelijke ziekenhuizen ondergebracht zijn. Te Dusseldorp hebben de soldaten zich zelfs de melk voor de ziekenhuizen toegeëigend en onder elkaar verdeeld. De plunderingen schijnen hier uit voort te vloeien, dat de voedselvoorziening van de Franschen in de Roer de laatste dagen heel ongeregeld is. Een zeker kwartier van de Pranschen te Essen moet Zondag heelemaal niets ontvangen hebben. In het bezette gebied van Baden heerscht ten gevolge van het gemis aan de noodige treinver bindingen gebrek aan melk. Het zakenleven in dit gebied laat aanmerkelijk te wenschen en in Veel fabrieken is de werktijd noodgedwongen verkort. Geruchten over het oprichten van een 42 Hij kuste mij op het voorhoofd." ,,Ik heb alles gehoord, Greta". Bodo kwam, terwijl Wolfram nog op Vader s kamer was. ,,Ik ben uitgeslapen Hoe gaat het Wolfram I oen ik hem gisteren uit den toren haalde, zag bij er uit of hij de koorts had. Onderweg klap pertandde hij. Had ik hem maar eerder kunnen Verlossen Hij blijft zwak, al is hij in den laat- sten tijd veel aangekomen." >,Ja," flapte ik er vinnig uit, „onder de Vrij- vrouwe zou hij het spoedig afleggen. Onder baar moet. men stalen zenuwen hebben en ®eu. .een ijzeren rug. Wolfram in het open baar te willen afstraffen alsof hij. Ik eindigde den volzin niet. „Alsof hij «en koewachter ware," had ik willen zeggen. Wol fram was nog zoo kort geleden te Wisburg ge weest. In haar oog zou hij het altijd blijven. En koewachters, arbeiders, jagers, boschwach- lers, ambachtslui, al dat volkje, op de toebe- boorende dorpen en gehuchten geboren en daar Wonende, en daartoe van rechtswege behoorende, zooals de Schout bij groote gelegenheden voor- las, werden immers geranseld als zij te kort schoten in hun werk en in hun eerbied voor hunne heeren of ruzie maakten, geranseld of Fransche douanegrens in dit bezette gebied worden van Fransche zijde tegengesproken. In de bladen is gister voor het eeist een verordening van de bezettingsautoriteiten in de Fransche taal zonder Duitsche vertaling verschenen. Vol gens het „Berliner Tageblaatt" zijn tal van sol daten van de Fransche bezettingstroepen in Ba den gedeserteerd. Het zijn voor het grootste gedeelte Elzassers. In de naburige dorpen van het onbezette gebied poogden deze deserteurs hun paarden te verkoopen. Verder is er in het bezette gebied van Baden sprake van een mui terij van voor Offenburg bestemde Alpenjagers. Deze berichten konden niet worden gecontro leerd, zegt de ,,N. R. Crt.' NA LAUSANNE. Moestapha Khemal en Ismet Pacha zijn eer- gis terenmiddag te Angora aangekomen. Des avonds bracht Ismet Pacha aan den raad van commissarissen verslag uit over de onderhande lingen in Lausanne. Blijkens een telegram uit Angora heeft Ismet- pasja hierna de volgende verklaring afgelegd aan de Commissie voor de Buitenlandsche aange legenheden uit de Nationale Vergadering. Hij had al zijn best gedaan om met de delega ties der geallieerde mogendheden tot een verge lijk te komen en hij had groote concessies ge daan. Echter had de onverzoenlijke houding van Frankrijk op financieele en economische punten een opschorting der besprekingen ver oorzaakt, Hij was er echter van overtuigd dat Frankrijk zijn houding zou herzien, zoodra het inzag dat zijn ware belangen op het spel staan. In goed ingelichte kringen gelooft men, dat de nationale vergadering de door Ismet voor gestelde oplossing zal goedkeuren. Ismet zou een tegenvoorstel inzake de financieele en eco nomische clausule voorstellen, dat bij het sec retariaat der conferentie te Lausanne zal wor den ingediend. RUSLAND. Volgens berichten uit Moskou is de sovjet- regeering bezig maatregelen te treffen tot het invoeren van een algemeencn rustdag per Week, Thans heeft men den Zondag der christenen, den Sabhath der joden en den Vrijdag der Mo4 hammedanen. De regeering wil die drie verschil lende rustdagen afschaffen en vervangen door een enkelen, die dan op Maandag zal vallen. In de spoorWegwerkplaatsen te Odessa is deze rustdag reeds ingevoerd, evenals in verschillende fabrieken, enz. te KiefL In verband hiermede bestaat er een stre ven om den kalender eveneens te wijzigen. Flet jaar zou 'bestaan uit zestig Weken en vijf werkdagen, zoodat er zestig rustdagen en vijf dagen voor communistische herdenkingen en feesten overblijven. uitspreekt, dat, waar zij er ten hoogste bij gein- teresseerd is, dat de vrede wordt gehandhaafd, de Poolsche en Litausche regeeringen het uiter ste zullen doen, ten einde tot een vriendschap pelijke oplossing van het geschilpunt tusschen beide staten te geraken. De Sovjet-regeering biedt hiertoe haar bemid deling aan, hetzij afzonderlijk, hetzij in ver- eeniging met andere onpartijdige mogendheden. POLEN EN LITHAUEN. Naar uit de neutrale zone tusschen Polen en Litauen wordt gemeld, is de toestand daar thans rustig. Men Vreest evenwel nieuwe aanvallen van de zijde der Litauers en organiseert deswege locale Poolsche burgerweer-afdeelingen. Minister-president Sikorski verklaarde, dat Polen tot dusverre de meest mogelijke gere serveerdheid in acht heeft genomen. Bij nieu we Litausche provocatie kan de onveilige toe stand aan de grens evenwel niet langer wor den geduld. De Sovjet-regeering heeft een nota gezonden aan de regeering te Kowno, waarin zij de hoop MEMEL. Havas verneemt, dat de regeering van Me mel aan den Raad van Ambassadeurs heeft me degedeeld, dat zij de beslissing in zake de toe wijzing van het gebied van Memel aan Litauen aanvaardt en bereid is, vertegenwoordigers naar Parijs te zenden. IERLAND. Het heeft niemand verwonderd, aldus de Times "-correspondent, te Dublin, dat het aan bod der regeering tot het verleenen van amnes tie aan de opstandelingen,- welke zich zouden overgeven, geen succes heeft gehad. Niettemin is men over deze mislukking te Dublin eeniger mate teleurgesteld. Inmiddels duren de verwoestingen in Ierland voort. Te Ranelagh werden twee huizen leegge plunderd en vernield, die toebehoorden aan mevrouw Kent, de weduwe van een der Sinn- Fein-leiders, die in 1916 werd terechtgesteld, en aan mevrouw Hyland, de echtgenoote van een vurig aanhanger van De Valera. Ook het huis van Alexander McCabe, een lid van den Dail Eireann, is vernield door een mijn, Welke de opstandelingen tot ontploffing brachten. Naar verluidt werden zij aangevoerd door een knappe jonge dame, gekleed in een bont mantel. Ook in andere deelen van Ierland, met name in de graafschappen Cork en Mayo, zijn hui zen vernield, die aan senatoren enz. toebehoorden Omtrent het optreden der regeeringstroepen tegen den opst.andelingenleideiBofin, en zijn aanhangers zijn tot dusver geen nadere berich ten ontvangen. Men vermoedt, dat de opstan delingen er in geslaagd zijn, te ontsnappen nadf hun versterkte schuilplaatsen in het ge- Jbergte. Zij hebben echter een ernstig verlies geleden door den dood van hun leider Denis Lacey, die bij een gevecht in Tipperary om het leven kwam. Gisteren deden de rebellen' een goed voor bereiden aanval op verschillende regeermgsge bouwen van den Ierschen Vrijstaat te Dublin. De troepen beantwoordden het vuur van de aanvallers. De laatsten staken de gebouwen in brand. Het gebouw der directe belastingen staat op het oogenblik in lichte laaie. Het gevecht duurde een vol uur en had plaats in het hart van de stad. Van weerskanten werd ër met groote verbittering gestreden. Ei zijn tal van dooden en gewonden. ALLERLEI. Uit Londen Lord Robert Cecil zal als ver tegenwoordiger van de Engëlsche Volkenbonds- vereeniging 21 Maart a.s. naar Amerika vertrek ken, ten einde aldaar op uitnoodiging van enkele Amerikaansche vereenigingen die zich voor den Volkenbond interesseeren, in sommige plaatsen lezingen te houden over de beteekenis van den Volkenbond en hetgeen hij tot dusver heeft verricht. Cecil zal drie weken in Amerika doorbrengen en hoopt in Canada lezingen te houden te Montreal en Toronto. opgesloten of gehangen, al naarmate den aard of de grootte van hun begrijp en den luim van hunne Heeren. De Vrouwe van Wisburg had toch het recht een weerspannigen onder- hoorige, dien zij daarenboven niet lijden mocht, te straffen Op Sturmfels werd de stok zelden gebruikt. Weinig Heeren dachten zooals Baron Siegfried. Op de meeste Heerlijkheden ging het anders toe. Wij, Sturmfelsers, waren ver wend, zooals de Vrijvrouwe zelve zoo menig maal had gezegd. Bodo had kleurend de wenkbrauwen saam getrokken onder mijn uitval. „Wolfram is oneerbiedig geweest en heeft vergeten tegenover wie hij stond, Margreet. Door zijne partij te trekken, beschuldig ik Ma ma van onrechtvaardigheid bedenk dat,. Ik heb er bij haar op aangedrongen, dat zij genade voor recht zou laten gelden. Eerst nadat die poging mislukt is, heb ik Wolfram op andere wijze trachten te helpen." Genade voor recht. Daar sprak heel wat trots uit die woorden. „Juist nu Mama hem een gunst had bewezen, trof haar die houding te sterker," hervatte Bodo, „Gij beoordeelt Mama altijd hard, Margreet. Gij vergeet, dat zij Wolfram met heel andere oogen aanziet dan wij, dat zij hem nauwelijks kent en hem beschouwt als. .als. „Als koewachter," dacht ik. „In het kortdat zij hem niet kent zooals wij. En daarmede is alles gezegd." Hij trok een stoel bij den haard, rakelde het vuur op, keek in de vlammen en sprak langen Naar verluidt, zou de Britsche regeering heb ben besloten Lord Robert Cecil definitief te benoemen tot Engelsch gedelegeerde in den Volkenbond in de plaats van Balfour. Uit Parijs In een brief aan Poincaré ver klaart senator D'Estournelles de Constant, voor nemens te zijn, Poincaré te interpelleeren over de resultaten, die deze van de Roerbezetting verwacht. D'Estournelles voegt daaraan toe „De Duitsche regeering rekent op ons isolement en daarin schuilt heel haar kracht. Wij hebben den oorlog tot een zegevierend einde gebracht met de medewerking onzer geallieerden wij zul len niet zonder hen den vrede kunnen herstellen, die voor hen van evenveel belang is als voor onszelf en voor de geheele wereld." Uit BochumTusschen de West-Duitsche groot-industrieelen en den rijksminister van Verkeer, Gröner, zijn ernstige meeningsverschil- len ontstaan, daar Gröner vasthoudt aan zijn tarieven-politiek en binnen zeer korten tijd zal komen met een nieuwe verhooging der vrachten in overeenstemming met de depreciatie van het geld. De groot-industrieelen zijn van meening, dat een nieuwe verhooging noodlottige gevolgen zal hebben voor het economisch leven van Duitschland. Gröner zou voornemens zijn af te treden in dien zijn vodrstel wordt verworpen, zegt de „Tel." Uit Londen Generaal Carton de Wiart en majoor Grant, leden van de Britsche militaire missie te Warschau zijn door de Litauers gevan gen genomen in een plaatsje ten zuiden van Wilna, toen zij een onderzoek instelden in de neutrale zone tusschen Polen en Ltauen. Het blijkt, dat zij vergezeld waren van twee Poolsche officieren als tolken, die behandeld werden als gevangenen. De Britsche officieren werden onder gewapend geleide naar Kowno gebracht, waai zij door toedoen van den Britschen consul weder naar Warschau terug konden keeren. Sta ten-Generaal tijd geen woord. „Vader heeft, bij graaf Klakau, Kolonel von Hompesch over mij gesproken," zeide hij eindelijk. „Ik ga van 't najaar. Eerst Wolfram en dan ik weg. Het zal hier stil worden, Mar greet." „Ja, stiller dan ik mij kon voorstellen Vader's kamer ging open. Bodo schoof twee stoelen bij. „Neen, niet bij den haard in de frissche lucht, Jonker Bodo," riep Vader. „Loop liever met Wolfram naar Birkenbach. Gij hebt er nog juist den tijd toe vóór het avondeten." Woensdag, 15 Juli. Wij hebben het heel druk. Een poos geleden zijn wij, Moeder, Wolfram en ik, naar Bermen gegaan -de Vrijheer had ons zijn jachtwagen gezonden om inkoopen te doen voor Wolfram s uitrusting. Zijn stiefmoeder heeft daar natuurlijk geen begrip van. En nu is het naaien aan c beurt. Daar moet heel wat gewerkt worden om alles klaar te hebben vóór het eind van Augustus. Wolframs uitrusting, Wolfram s heengaan, wij spreken bijna over niets anders. Bodo is er even vol van als wijAan tafel, in de tusschenuren komt het leven aan de Academie met vragen en plannen Voor de toekomst op het tapij t. „Als Wolfram .klaar is, moet hij zich hier vestigen," beweerde Bodo. „Rechter Mastel wordt al oud tegen dien tijd heeft hij zijn ont slag gevraagd en kan Wolfram hem vervangen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 23 Februari. Regeling van werkzaamheden De Middelbaar Onderwijswet wordt opnieuw naar de afdeelingen verwezen. Het ruilverkavelingsontwerp wordt in handen van een bijzondere commissie gesteld. Aan de orde is de verdere behandeling van de Biscoopwet. Ministe. Ruys de Beer nbrouck bestrijdt de amendementen-Tillanus en van Dorp betreffende een absoluut Verbod van bioscoop bezoek door kinderen. De keuring voorkomt z.i. de gevaren en is voldoende. Het eerste amendc- ment-Deckers betreffende keuring alleen op de geschiktheid der films is niet onaanvaardbaar.Het amend em ent-ter- Hall inzake wijziging van de leeftijdgrenzen wijst spr. eepter af. Het amen- dement-Deckers betreffende een meerderheid van 3/4 in de keuringscommissies is te ontraden. Het amendement-Deckers betreffende schriite- lijke aanstelling van een explicateur in de toe komst is overbodig. De heer Deckers (R. K.) trekt zijn amen dement inzake een meerderheid van 3/4 in, doch handhaaft de andere. De heer Ter Hall (V. B.) handhaaft zijn amendement evenals de heer Tilanus. Mej. Van Dorp (Lib.) noemt de bestrijding en het citaat van den heer Gerhard in de vorige zitting"geheel onjuist.Hij heeft geciteerd uit een verkeerd verslag, namelijk dat betreffende on- Nog beter- zou het zijn, als Wolfram adocaat bleef en Vader behulpzaam werd in het bestier der goederen. Later, als Vader meer rust ver langt, gaan wij beiden aan het bestuur en kan Wolfram naar hartelust verbeteren en vervormen Sturmfels zal een modelplaats in het klem wor- Jonker Bodo houdt van plannen maken en vergeet, dat er nog heel wat moet gebeuren eer wii zoover zijn. Daar liggen jaren tusschen- beide. Ook voor hem zullen die jaren groote veranderingen aanbrengen. Het gaan naar de kadettenschool, het leven daar, zijn bevordering tot officier, de dienst m het leger, het garnizoens- 1CV^Maar ik blijf niet lang in dienst," viel Bodo in de rede, „hoogstens één of twee jaar nadat ik officier ben geworden, en louter en alleen om de wereld buiten Sturmfels eens te bekijken en om Moeder pleizier te doen. Dan kom ik voor goed op Sturmfels bij u allen terug," en hij liet zijn blik rondgaan. „Ver van Sturmfels zou ik niet gelukkig kunnen zijn." „Niet zoo haastig," hernam Vader, terwijl Moeder Bodo een goedkeurend knikje toezond „wie het onbekende vei oordeelt, oordeelt als een blinde over de kleuren." „Wat stelt Wolfram zich voor?" vroeg Moe der, Wolfram een malsche snede beafstuk op zijn bord schuivende. Bodo legde mes en vork neer. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1