let oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Vrijdag 23 Februari\1923. No. 13573 Bureau KOEMARK Abonnementen post 2.50 per kwartaal. T 4 Telefoon Intercommunaal 85. per 3 maanden 2.per week 15 Afzonderlijke nummers 3 cent. Bulteniandseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. De Belgische minister van buitenlandsche zaken heeft in de commissie van buitenlandsche zaken van de Kamer de voorwaarden uiteengezet waaronder de bezetting van de Roer voortgaat. Hij merkte op, dat de bezetting onder de om standigheden, welke de houding van liet rijk aan België, Frankrijk en Italië heeft opgelegd, geen productieve exploitatie van dat gebied ten doel heeft. De bezetting is voor het oogenblik slechts een middel van druk, waartoe de kwade trouw van Duitschland de drie heeft gedwongen. De verbonden regeeringen zijn vastbesloten door te zetten tot Duitschland heeft toegegeven. Overeenkomstig de gisteren tusschen Theu.nis en de Fransche regeering te Parijs gesloten af spraak is besloten thans over-te gaan tot de vervanging van het beheer van de spoorwegen in het bezette gebied door een geallieerd burger- beheer. Het burgerlijk beheer zal jegens de militaire overheid in eenzelfde positie komen als het Duit- sche beheer. Bréaud zal directeur zijn, bijgestaan door een Belgisch en een Fransch adjunct, die zich meer in het bijzonder zullen bezig houden mer de verkeersregeling in de Belgische en de Fransche zone. Dat verkeer schijnt inderdaad nog zeer slecht geregeld te zijn, slechts enkele kolcntreinen kun nen nu en dan naar Frankrijk vertrekken. Ook komen bijna iederen dag nog incidenten voor, in Bochum is gister weer een Duitscher doodgeschoten en een gewond. Over geheel Duitschland breidt zich thans de boycotbeweging uit, zelfs is te Leipzig besloten, op de a.s. Messe in de hotels'geen Franschen en Belgen op te nemen ook verbood de Duitsche' regeering het geheele transito-verkeer door Duitsch gebied naar Frankrijk, België en Zwit serland. POLEN EN LITAUEN. De voorzitter van den Volkenbondsraad heeft een telegram gezonden aan de regeeringen van Polen en Litauen, waarin hij er die regeeringen aan herinnert, dat zij zich plechtig hebben ver bonden, zich van iedere vijandelijke daad te onthouden. De voorzitter wijst voorts op het belang, den vrede te handhaven en niets te doen, dat indruischt tegen de aanbevelingen, welke de Raad 3 Februari heeft gedaan, aangezien in het andere geval de Volkenbondsraad opnieuw zou moeten bijeenkomen. MEMEL. Volgens een bericht uit Kowno heeft de re geering van Litauen het besluit van den gezan- tenraad omtrent Memel onaannemelijk verklaard als zijnde een gevaar voor Litauen's souvereini- teit over Memel. De rechten aan Polen verleend, die worden beschouwd als basis voor de vestiging van een vrije Poolsche haven te Memel, worden door Litauen onduldbaar geacht. FRANKRIJK EN RUSLAND. Volgens een bericht in de „Echo National", heeft de Fransche ministerraad in weerwil van de opinie van Millerand besloten, de on derhandelingen, die in den zomer van 1922 met de Sovjetregeering zijn aangeknoopt, te hervatten. Voorts zou besloten zijn, dat er bin nen een maand een missie naar Rusland zou vertrekken. Naar verluidt, zouden van deze missie noch Herriot, noch Painlevé deel uitmaken. Vermoe- Postbus cent, franco Advert e n t i ën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. 43 „Wolfram kan alles wat hij wil. Voor hem staat de wereld open maar ik weet, dat hij evenveel van Sturmfels houdt als ik en wenscht terug te komen," zeide hij haastig. „Als dat zoo is, hadt gij hem het antwoord wel kunnen overlaten.'' schertste Vader. „Wolfram denkt zooals ik spreek," en Bodo stak zijn hand over tafel aan Wolfram toe. „Al weder." Bodo lachte. Hij stelt Wolfram hooger dan zichzelf en is nooit traag om dit te erkennen, en toch ligt er zoo dikwijls een tintje bescher mende goedheid oVer zijn woorden en handelin gen. Als ik het hoor, spaar ik hem niet en achter volg ik hem met mijn plagerijen. Ongelukkig' is hij daar wel tegen opgewassen. Vooral in den laatsten tijd is die beschermen de toon merkbaar tegenover Wolfram, die, na het gesprek met zijn Vader, stil en gedrukt is. Hij is herhaaldelijk naar de houtvesterij ge weest, zonder gevolg. Zijn vader weigert te be slissen. Ik overdacht dit alles op weg naar de naaischool en had mijn stap vertraagd. De meisjes wachtten al voor de consistorie-kamer. De kleinen speelden in het zonnetje. delijk zullen in het geheel geen parlementsleden tot de missie belmoren. Wel echter wordt oud- minister de Monzie in dit verband genoemd. Het Fransche ministerie van buitenland sche zaken ontkent echter, dat de Fransche regeering van plan is, binnenkort de diploma tieke betrekkingen met Rusland te hervatten. Er is geen sprake van, dat een politieke missie naar Rusland zal gaan. DELCASSE f. De Fransche oud-minister van buitenlandsche zaken Delcassé is gister plotseling te Nice over leden. Theophile Delcassé is den lsten Maart 1852 te Panners geboren. Hij begon zijn politieke loopbaan als journalist aan de „Republicpie fran- caise en werd in 1889 in de kamer gekozen. In 1893 was hij onderstaatssecretaris van koloniën, 18941895 minister Van koloniën, 18981905 minister van buitenlandsche zaken, van Maarl 1911 totJanuari 1912 minister van marine, 1913- 1914 gezant te Petersburg, in Juni 1914 minister van oorlog en van Augustus 1914 tot October 1915 minister van buitenlandsche zaken. AMERIKA EN FRANKRIJK. Uit Washington verluidtDe commissie voor buitenlandsche aangelegenheden uit het Huis van Afgevaardigden besloot gister met algemeene stemmen, afwijzend te rapporteeren omtrent de resolutie, welke is ingediend door den republikeinschen afgevaardigde Herrick van den staat Oklahoma. Deze resolutie drong er bij president Harding op aan, onmiddellijk stappen te doen voor het innen van de Fran sche oorlogsschuld. De commissie verklaarde van oordeel te zijn, dat deze aangelegenheid dient te worden overgelaten aan de fundee- ringscommissie. ALLERLEI. Uit St. Etienne In alle centra der mijnindus trie is besloten den arbeid te hervatten. Volgens de Parijsche bladen hebben de com munistische vakvereenigingen besloten, de sta kende mijnwerkers in Noord-Frankrijk en ook in Lotharingen aan te sporen tot hervatting van den arbeid. De Sovjet-regeering meldt, dat de bekende Amerikaansche senator Borah een uitnoodiging aanvaardde van Litwinof, om tijdens zijn Euro- peesche reis ook Moskou te bezoeken. Uit Parijs Doumergue is met 142 tegen 133 stemmen op Deselves tot voorzitter van den Senaat gekozen. -Uit Praag Het sociaal-democratische blad „Nova Doba" te Pilsen schrijft, dat in dezelfde week, waarin de aanslag op minister Rasjin werd gepleegd, ook een aanslag plaats had op den minister van Buitenlandsche Zaken dr. Benesj. De dader was een jong communist. Hij loste in een der gangen van het departement van Buitenlandsche Zaken eenige schoten op den minister, toen deze zijn Werkkamer verliet, echter zonder hem te treffen. Het nieuws van den aanslag werd evenwel geheim gehouden omdat men, in verband met den aanslag op minister Rasjin, vreesde voor een nadeeligen invloed hiervan in het buiten land. Verder verklaart het blad, dat ook nog op eenige andere Tsjechische ministers aanslagen waren voorbereid. Uit Cairo Het nieuws van de sluiting van Zagloel Pasja's huis en van talrijke arrestaties onder zijn aanhangers, gaf hier aanleiding tot Een paar minuten later zaten wij allen aan de lange tafel en had Anna Kerner het werk uitgedeeld. Eerst de kleinen naald en draad in de dikke, onhandige vingertje gestopt, ze alles uitgelegd en aan den gang geholpen, daarna het eigen werk begonnen Wij waren druk bezig, toen.de Vrijvrouwe binnenkwam. „Blijft zitten werkt voort, meisje^," riep zij en begon liaar ronde. Ik had haar niet meer gezien na dien ochtend in de gang. Ik hoopte, dat zij mij zou voorbij gaan. Stil en vlijtig, het hoofd over mijn Werk gebogen, stikte ik door en voelde mijn kleur stijgen bij eiken stap, die haar nader bracht. „Laat het werk van uwen kleinen zien, Mar- garetha Albrccht."- zij kent ons allen bij naam en vergist zich nooit. „En nu het uwe." Ik hield mijn nachtponnetje in de hoogte. Eindelijk was zij weer bij de deur. „Anna Kerner heeft het vlijtigst en Margare- tha Albrecht het zuidelijkst gewerkt. Ik vertrouw dat vlijt, noch zindelijkheid een volgenden keer bij een van allen zal ontbreken," zeide zij lang zaam bij het heengaan. De vrijvrouwe is flink. Zij ziet scherp en ver spilt geen woorden zij heeft er slag van om de menschen in het gareel te laten loopen. Zij heeft een volgenden keer dezelfde aanmerking met behoeven te maken. woelingen en betoogingen, terwijl de leerlingen van vele scholen in staking gingen. De arrestaties duren voort. De autoriteiten verzwijgen de reden, maar naar verluidt, geschieden de arrestaties in gevolge een onderzoek, ingesteld door de bijzon dere politie-afdeeling voor politieke misdaden. Staten-Geueraal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag22 Februari. De intrekking van de Schepenuitvoerwet word zonder beraadslaging goedgekeurd. Het wetsvoorstel-Marchant tot wijziging van de wet op de rechterlijke organisatie wordt door den heer Beu mer (A. R.) bestreden. Spr. acht veel meer voorzieningen in de Grondwet en de wetten noodig dan door den heer Marchant zijn voorgesteld De heer Kleerekoper (S. D.) verdedigt het ontwerp, al zijn er z.i. meer voorzieningen noodig. De kring, waaruit de rechters Worden genomen, moet zoo groot mogelijk zijn. De be noeming van een vrouwelijke rechter acht spr. een kwestie van persoonlijke geschiktheid. Grondwettelijke bezwaren zijn er niet. Mej. K a t z (C. LI.) voelt veel voor het ont werp. Spreekster betoogt, dat de vrouw reeds be noembaar geweest is in de distributierechtban ken. Zij bepleit samenwerking van man en vrouw ook in de gewone rechtbanken en beveelt het ontwerp aan. De heer Marchant (V. D.) was van mee ning, dat de vrouw niet benoembaar was in de rechterlijke ambten, maar dat hij het be zwaar heeft willen wegnemen, dat de regeering zeide te hebben. Vooral was daarvoor aanleiding toen prof. Visser van IJzencloorn het juridische argument van den Minister steunde. Spr. had onmiddel lijk alle verdere gevallen gezocht maar zich gehouden aan het bezwaar dat de Minister had genoemd. De héeren Bcumor en Rutgers hebben hun best gedaan om dit ontwerp voor te stellen als een minderwaardige verkiezings- manocuvre. De heer Rutgers (A. R.) U gooit er maar wat uit. De heer Marchant (V. D.) Pas toen mej. Katz een ander geluid deed hooren, kwam de heer Rutgers probeeren den slechten indruk dien Beumer maakte, weg te nemen. De rechter is niet afzetbaar, maar voor de vrouw moet dit nu wel zijn, wenschen velen. De heer Schokking (C. LI.) nlijft bij zijn bezwaren tegen de toelating van de ge huwde vrouw tot het rechterlijk ambt en de verdediging van mr. Marchant doet hem eer tot tegen- dan tot vóórstander neigen. De heer Troelstra (S. D.) zegt voor dit ontwerp te zullen stemmen, omdat hij sympa thiek staat tegenover de grondgedachte. Wat zou echter de beteekenis zijn van een even- tueele verwerping Is de vrouw dan uitge sloten. Spreker meent van niet en bij voorbaat pro testeert hij tegen deze opvatting. De heer Nolens (R.K.) motiveert zijn stem tegen. Hij acht dit niet de goede wijze om deze kwestie uit te maken. Het eenige artikel wordt verworpen met 39 tegen 35 stemmen. Tegen de heer B r a a t (plat. partij) en de rechterzijde, behalve mej. Katz en de heeren Lovink en Bakker (C. H.) De heer Marchant neemt hierop zijn wets voorstel terug. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdagmiddag 1 uur. Binnenland. Zoo flink en hard. Het gebeurde met Wolfram stond mij weer zoo levendig voor oogen. Ik moest er aan denken, of ik wilde of niet. Ook aan Bodo's gezegde „Gij beoordeelt Moeder te hard." Deed ik dat Moeder had het mij ook gezegd. „De Vrijvrouwe heeft haar moeder nooit ge kend," zeide zij mij verleden, „haar vader was meestal in het leger en moest haar in handen achterlaten, die weinig voor opvoeding van kinderen geschikt waren. Als haar moeder ware blijven leven, zou zij zeker wel heel an ders geworden zijn. Moeders kunnen zooveel. Llad zij de mijne gehad. Hè, Moederlief, laat ik u in gedachte eens als een edelvrouw aankleeden en het haar poeieren. Trek deze sleepjapon aan en neem dezen waaier in de hand. Zet u nu op gind- schen, grooten armstoel Pas op, daar komt uwe nieuwe dochter binnen, de kleine Auroia. - Wat zegt gij haar op dien zachten toon, j1'u gij haar in de donkere, toornige oogen kijkt Dat zij niet trotscli en niet hard moet zijn De kleine AuroraNeen, het gaat niet! Ik kan mij de Vrijvrouwe niet anders dan groot en statig voorstellen, alsof zij zoo kant en klaar de wereld ware ingestapt met al haar deugden en gebreken. Niets aan haar schijnt gegroeid en geworden niets in haar zal veranderen; alles is op maat en zal zoo blijven. Ik geloof dat juist dat onveranderlijke in haar mij ergert en boos maakt. Wanneer ik als klein kind haar schoonheid hoorde roemen, Schandelijke knoeierijen. Het verslag van den directeur-generaal, hoofd van de afdeeling volksgezondheid, aan den minister van Arbeid, over 1922, betreffen de de financ.ieele controle van woningbouw- vereenigingen, werkende met steun uit 's Rijks kas, brengt alweder onverkwikkelijke mede deelingen omtrent den woningbouw met over heidssteun. Behalve de reeds bekende knoeierijen van Vreewijk, Tuindorp en Langerak, zijn ook bij andere vereenigingen, groote financiëele on regelmatigheden ontdekt. Bij de Protestantsche bouwvereeniging Steenbergen, te Steenbergen, is een kastekort van ongeveer 4000 geconstateerd, hetgeen aan leiding heeft gegeven B. en W. van Steenber gen hiermede in kennis te stellen en hun te verzoeken dit geval bij de justitie aanhangig te maken. Dit is geschied. Bij de bouwvereeniging Patrimonium te Haarlem werden verschillende onregelmatig heden ontdekt. Gedeeltelijk in samenwerking met het ge meentelijk toezicht werd de verificatie voort gezet, waarbij onder meer bleek, dat huren en waarborgsommen niet geheel verantwoord wei den. Inmiddels heeft de boekhouder ontslag ge vraagd en gekregen. Bij de controle van de bouwvereeniging St. Joseph te Vinkeveen en Waverveen werd een tekort vastgesteld van ongeveer 2200. B. en W. twijfelen niet aan de eerlijkheid van den voorzitter, die tevens de administratie voerde en bovendien heeft aangeboden het tekort in tien jaren aan te zuiveren. Met dit voorstel is genoegen genomen. De gemeentelijke controledienst te Heerlen heeft onregelmatige handelingen ontdekt bij de bouwvereeniging Heerlen, waarin het gemeen tebestuur aanleiding vond, de tusschenkomst van den officier van justitie in te roepen. Buiten den rijkscontroledienst om, is ook bij de bouwvereeniging Ons Belang, te Leiden, een kastekort van ongeveer 7000 vastgesteld in welk feit de justitie aanleiding heeft ge vonden den penningmeester te vervolgen en te veroordeelen. Te hooge architectenrekenin gen. Liet honorarium en de teruggave van be taalde bestedingskosten aan den architect heb ben in de volgende gevallen de aandacht ge trokken. Een architect bracht aan de bouw vereeniging St. Willebrordus, te Wassenaar on geveer 3950 te veel in rekening, aan de bouw vereeniging St. Antonius van Padua, te Haar lemmermeer, ongeveer 2000 en aan de bouw vereeniging St. Martinus, te Voorberg, onge veer 3800. Een verhooging van 45 pCt. in plaats van 25 pet. op het honorarium, gebaseerd op de bouwkosten in 1914, komt verschillende malen voor, hoewel een regeling met medewerking van het rijk in dien zin niet tot stand is ge komen. Betreffende een te ruime honorariumbereke- ning door den architect der woningbouwver- eeidging te Vleuten, was het rapport evenmin gunstig. Ook zijn onder de huurders personen aan getroffen, die gelet op hun inkomsten en hun maatschappelijke positie, niet kunnen worden gerekend tot die categorie van inwoners, waar- placht ik heel onbeleefd mijn opmerkingen daarover te luchten. „Mooi? In het gt ïec njet i Of ja, toch welzooals eenboom, een'plant, een huis; maar een mensch moet heel anders mooi zijn." Zij is zóó groot, zóo sterk zóó hard, zóó hoög boven allen, dal. zij voor niemand iets gevoelt, haar man en haar zoon uitgezonderd Buiten die beiden en wellicht de heden van haar stand, bestaan er voor haar geen menschen: alleen werktuigen of ledepoppen. Wat zou Moeder zeggen als zij mij hoorde Wat zoudt gij zijn, Margaretha Siegfrieda, als gij zulk een lieve, voortreffelijke moeder met liadb f Wat zou er van u terecht komen met uw eigenzinnig hoofd en uw onbesuisdheid? Heelenaal niets. Liet is heerlijk om moeder te zijn en zoo veel te kunnen doen. De man voor velen zoo hier en daar, bij tusschenpoo- zen een forsche greep in de wereld „Llola, dat gaat niet goed zóó moet het zijn. Komt gij er niet? Wacht, ik zal een handje helpen." En de Moeder Voor enkelen, voor één wellicht, maar dan ook heelemaal, zóó innig, zóó altijd zóó alles in alles. Een oogenblik van groote stilte. Een luid gelach. Ik keek op. „Waar denkt gij aan, Margreet Opge biecht klonk het, en ik zag aller oogen op mij gericht. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1