Het oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEU ILLETON. 46ste Jaargang Dinsdag 27f(Februari 1923. No. 13576. Advertentiëni 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op "aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Familie- Volks- en Arbeiderstuinen. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat aan hen, die de huur van hun .Familie- Volks- of Arbeiderstuinen nog niet hebben voldaan, alsnog gelegenheid wordt gegeven de betaling te doen geschieden (ten kantore van den Gemeente-Ont vanger Nieuwstraat 26) vóór 15 Maart a. s. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de door den Raad dezer gemeente in zijn vergade ring van den 2en Februari 1923 vastgestelde Verordening houdende bepaling' n in verband met hoog-waterstanden aan de Hoofdstraat te Schiedam, op heden is afgekondigd. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den 12/20 Februari 1923 B. no. 193 (2e afd.) G.S n. 146, in afschrift medegedeeld. S c h i e d a m, 27 Februari 1923. Buitenlandseh Nieuws. IN IIET BEZETTE GEBIED. Uit Keulen verluidt, dat de verkeerstoestand in het nieuwe bezette gebied tengevolge van het in beslag nemen van tal van locomotieven en verder spoorwegmaterieel nog steeds bijzonder moeilijk is.De scheepvaart op denRijn ligt geheel stil. Op de lijn DürenAken, welke de Franschen van de Engelschen hebben overgenomen is een militaire trein in botsing gekomen met een goe derentrein, waarbij volgens geloofwaardige be richten 40 Franschc soldaten moeten zijn omge komen. De Franschen hebben de telefoonlijn Dort mundRotterdam afgesneden. Te Bochum zijn vannacht 500 lieden in hech tenis genomen, omdat zij na 10 uur nóg op straat waren. Te Witten a. d. Roer hebben de Fran schen alle kachels, die zij te pakken konden krijgen, tezamen ter waarde van 12 millioen mark, in beslag genomen voor de verwarming van hun kwartieren. Er zijn onderhandelingen gaande over de in beslagneming van de 13 milliard aan bankpapier op het station Hengstey. De Rijksbank heeft ten scherpste verzet aangeteekend tegen deze aantasting van het particulier bezit. Een deel van de Fransche bladen valt kardi naal Schulte te Keulen aan, die zijn religeuse positie voor politieke doeleinden zou misbruiken, door te trachten den Duitschen tegenstand aan de Roer tot een godsdienstigen strijd te maken. De „Kölnische Volkszeitung" voert hiertegen over aan, dat de kardinaal in den oorlog al het mogelijke gedaan heeft om het lot van de Bel gische en Fransche krijgsgevangenen te ver zachten en dat hij ook thans er zich steeds toe beperkt den nood van de Duitschers aan Rijn en Roer in zijn wezenlijken omvang te teekenen. Te Dusseldorp blijft het rustig en ook in het Roerbekken. Ondanks de steeds drukkere natio nalistische propaganda, de officieele waarschu wingen en de bedreiging van de organisaties van verzet, neemt het aantal Duitschers, dat machti ging vraagt om van de Fransche treinen gebruik te mogen maken, met den dag toe. De Fransche overheid ontvangt dagelijks verzoeken tot op neming in liet vreemdelingenlegioen gisteren te Dusseldorp tien. 46 NA LAUSANNE. Reuter verneemt dat, volgens ter goed-inge- lichte plaatse ontvangen telegrammen, het ont- Werp-verdrag van Lausanne gister bij de Natio nale Vergadering te Angora zou worden ingediend Naar verluidt, raden de Kemalistische ministers de aanneming ervan aan, behoudens zekere wij zigingen, waaromtrent zij voorstellen doen voor nadere onderhandelingen. Hoewel er zeer veel oorlogszuchtige taal wordt uitgeslagen in de Ver gadering en de nationalistische pers, wordt ge zegd, dat Ismet pasja zijn uiterste best doet om de aanneming van het verdrag door de Vergade ring te vergemakkelijken. IIET POOLSCH-LITAUSCHE CONFLICT. De Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft in zijn antwoord aan Tsjitsjerin aan dezen zijn dank betuigd voor het voorstel in zake samenwerking voor een minnelijke oplos sing van het Poolsch-Litausche geschil. De Pool- sphe minister verklaart echter, dat hij niet van liet voorstel gebruik kan maken, omdat hij de practische verwezenlijking er van niet mogelijk acht. ,,Dric kwartier. Is het een goede dut ge weest, jongeheer „Gelaat en houding waren zoo koddig en goedig, dat zijne zonderlinge wijze om een ge sprek aan te knoopen eer vermaakte dan be- leedigde. Hij ging voort met mij aan te kijken. Ik gaf hem zijn blik terug, nieuwsgierig naarhet Verloop van deze voorstelling. „Zuiver Mesmer iaansch," zeide hij eindelijk, zonder van houding te veranderen. „Hebt ge daar al van gehoord Ik heb dat op allen in den wagen geprobeerd. Gij zijt de eenige van het gezelschap, „die daarvoor vatbaar is." Onwillekeurig keek ik mijn medepassagiers aan een dikken paardenkoopman, die blazende en snorkende in den dut was geraakt, twee boe rinnen in een half fluisterend gesprek verdiept, ®en handwerksgezel, een oud heer, die zijn calot- je diep over ooren en oogen bad gedrukt, en twee magere, opgeschoten knapen. „Al van Mesmer gehoord vroeg mijn over buur weer. „Uit de Couranten." „Couranten Bah ik ben in Weenen ge- ENGELAND. Bonar Law, de eerste minister, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat aan de Fransche overheden te kennen was gegeven, dat zij geen aanhoudingen meer moeten doen in het Engel- sche bezette gebied, zonder eerst de Engelsehe regeering te raadplegen. De eerste minister deelde verder mee, dat ver mindering van het Engelsclie garnizoen in Pa lestina in overweging is. Er zijn al maatregelen getroffen om een van de beide bataljons infan terie, welke zich daar bevinden terug te trekken. Ook zal het Indische regiment cavalerie inge krompen worden. Lord Wolmer, antwoordde namens den mi nister van-handel op een vraag, dat het bedrag, dat de Russische regeering aan de Engelsehe verschuldigd is, ongeveer 688 millioen pond ster ling bedraagt. De particuliere vorderingen zijn hierbij niet inbegrepen. Ramsay Macdonald vroeg, hoe thans de toe stand was met betrekking tot de Fransche onder handelingen nopens dc kwesties, die ontstaan zijn uit de bezetting van de Roer, en of er over gedacht wordt, onze troepen uit Keulen weg te halen. Bonar Law antwoordde er is geen verandering in den toestand. DE IERSCIIE VRIJSTAAT. Het gezag van de Vrijstaatsche regeering is den laatsten Lijd zeer versterkt en de opstande lingen toonen toenemende teekenen van demora lisatie. Gister is een Vrijstaatsch soldaat terecht ge steld Wegens den verkoop van wapens, welke hij, naar men veronderstelt, aan de*opstandelingen leverde. NOORD-IERLAND. De hertog van Abercorn, de eerste gouverneur van Noord-Ierland, heeft gister zijn plech tige» intocht te Belfast gehouden, begeleid door een indrukwekkende macht soldaten en politie. De bevolking bereidde den hertog een geestdriftige ontvangst bij zijn rit naar Ulster Hall. PORTUGAL. Naar de Temps" uit Lissabon verneemt, neemt de Portugeesche regeering strenge maat regelen, welke het vermoeden wekken aan nieu we opstandige bewegingen. De majoors Filip de weest en heb den man zelf gezien. Een wonder man, een kunstenaar. ,;Of een kunstenmaker." „Daaraan hebben die vervloekte couranten schuld Mesmer is een voorlooper, een ziener, die door zijn blinde tijdgenooten natuurlijk voor een dwaas wordt uitgekreten. En hij vertelde mij van den wonderbaren man zaken, waarvan hij ooggetuige was geweest en die de grenzen van het natuurlijke overschre den. Hij was in vuur en sprak uit volle over tuiging. Een vroolijk gezel Ik moest naar hem luis teren, naar verhalen van zijn reizen, van zijn ontmoetingen met hooge, met de hoogste per sonages in Oostenrijk moest zijn welbespraakt heid en belezenheid bewonderen. Mijn aandeel in het gesprek bepaalde zich tot een uitroep, een vraag, een ontkennend of toestemmend antwoord Hij vertelde voort op de aangenaamste wijze van zijn jaren op de kadettenschool, zijn ver blijf te Weenen, zijn zwerftochten en zijn ouder lijke woning, alsof wij geen toevallige reisge- nooten waren, die over een paar uur voor goed zouden scheiden. De Weg klom, dc paarden vielen in den stap, en voerman en conducteur stegen af. „Zouden wij hun voorbeeld niet volgen?" vroeg mijn reisgenoot. Hoelang moet gij in deze glazen doos blijven Hij had gelijk. Na vier uur zittens in een be nauwde, besloten ruimte was de versehe lucht Souza, die gevangen zat op het fort Sao Julias de Barra, en Vasco Fernandez, zijn gedeporteerd naar de Azoren. Verder zouden verscheidene officieren aangehouden zijn en de troepen uit de provincie in de buurt van de hoofdstad zijn sa mengetrokken. Te Setubal zouden 2800 man verzameld zijn. SMYRNA. Officieel wordt verklaard, dat. het incident omtrent de afsluiting van de haven van Smyrna voorbij is. De ter versterking gezonden Britsche oorlogsschepen zullen heden worden terugge trokken, zoodat er alleen in de haven van Smyr na zal blijven het Britsche oorlogsschip, dat er yoor het Turksche bevel reeds lag. Men hoopt, dat deze aankondiging van de geallieerden een goeden indruk zal maken bij de Turken en dat de Turken van hun kant de gevaren van een uitgebreid mijnenveld in de haven voor de koop vaardij zullen verminderen. Volgens de laatste berichten uit Angorg, is de Nationale Vergadering gister aldaar over gegaan tot de bespreking van de ontworpen nota aan de geallieerden. Men verwacht, dat het debat minstens een Week zal duren en zeer Waarschijnlijk zal Ismet Pasja in den tusschen- tijd een nota aan de geallieerden zenden om die vertraging te verklaren. ALLERLEI. Het Amerikaansche huis van afgevaardigden heeft met 300 stemmen tegen 11 het wetsvoorstel aangenomen om 10.000 dollar terug te betalen van elk vermogen, dat tijdens den oorlog van een onderdaan van een vijandigen staat in beslag was genomen, of onder toezicht van den staats- bolicerder was gesteld. Uit Praag De afgevaardigde Becka is tot minister van Financiën benoemd, als opvolger van Rasjin. Uit Rome. De gemengde commissie uit de fascistische en de nationalistische partijen heeft de wenschelijkheid erkent van één streven voor beide partijen en de bijzonderheden vastgesteld voor hun vereeniging. Uit München Gisternacht is op het bu re au van de sociaaldemocratische „Mürichener Post" een aanslag gepleegd. In een der vertrek ken van de administratie werd een eierhandgra- naat geworpen, die echter niet ontplofte, tege lijkertijd werd door dc vensters naar binnen ge schoten. Uit Constantinopel. De hooge commissa rissen van Frankrijk en Italië hebben Abnan bei meegedeeld, dat hun regeeringen zich aan sluiten" bij de Engelsehe verklaring om slechts één oorlogsschip in de haven van Smyrna te houden. Naar aanleiding van het bericht van 14a- vas van de verloving van den Belgischen kroon prins met prinses Mafalda van Italië, de zuster van prinses Yolanda, die voor haar verloving met een Italiaansch edelman herhaaldelijk als 's prinsen aanstaande bruid gedoodverfd is, heeft een der Brusselsche medewerkers van de „N. R. Crt." ten paleize inlichtingen ingewonnen, waar men hem zoo uitdrukkelijk mogelijk heeft meegedeeld, dat het bericht onjuist was, het gerucht eiken grond slag miste. Uit ConstantinopelI-smet Pasja zond gis teren een nota aan generaal Harington, waarin verklaard wordt, dat de Britsche vliegeniers, die te Tsjanak in de Turksche linie waren gedaald en krijgsgevangen waren gemaakt, onmiddellijk in vrijheid zijn gesteld. Binnenland. dubbel heerlijk. Hij bleef naast mij en vervolgde het gesprek. „Gaat gij te Göttingen studeeren Ik ben ook student, maar op een andere wijze. De weten schap, die mij aantrekt maakt mij niet tot een gevangene tusschen de muren eener Universiteit. Zij spreekt mij van alle kanten toe," ging hij voort met kluchtig pathos," want zij is overal en voor ieder verkrijgbaar, die een open hart en een open hoog voor haar heeft. Hola, gij wilt graag den naam dier Wetenschap hooren en haar adept worden .Breek dan met alles wat u stelselmatig Werd opgedrongen en neem uit het vele, dat zij u biedt, wat u bevalt en waaraan gij behoefte hebt. Hij had dit alles afgerammeld en vermaakte zich met mijn verbazing over dien stortvloed van woorden „De Wetenschap, die ik bedoel, is de kennis der wereld. Men maakt daarin de snelste vorde ringen, als men zich aan dc bestaande orde "van zaken onttrekt en zich vertrouwend in de armen der natuur werpt." Ik wist waarlijk niet of hij in ernst of in scherts gesproken had. Zijn luchthartige toon pleitte voor het laatste dc van levenslust tintelende oogen, het stoutmoedige in voorkomen en hou ding getuigden voor het eerste. „Glijdt de vonk langs u heen Gevoelt gij geen schok, zelfs geen trilling? - f conventioneele vormen uw geestdrift verdoold en u in het harnas geklemd, dat uw natuur ver- Burgemeester Zimmerman. Burgemeester Zimmerman heeft den volgen den brief, gedagteekend Weenen, 21 Februari, aan den Rotterdamschcn gemeenteraad gericht „Ik heb de eer aan Uwe Vergadering mede te deelen, dat ik oordeel mijn arbeid te Weenen niet reeds op den len April ais. het einde van het mij door den Minister van Binncnlandsche Zaken verleende verlof, te kunnen neerleggen zonder groote belangen te schaden en op internationaal gebied een moeilijken toestand in het leven te roepen. Ik heb dus besloten mij ook na dien da tum te blijven wijden aan de vervulling van de opdracht, welke de Raad van den Volkenbond mij heeft gegeven. Aangezien zulks mijn aftreden als Burgemeester van Rotterdam noodig maakt, heb ik tot Hare Majesteit de Koningin het eer biedige verzoek gericht mij uit dat ambt eervol ontslag te willen verleenen, met ingang van een door Iloogstdezelve te bepalen dag. „Ik hoop in het begin van Maart te Rotter dam te komen en ik vlei mij alsdan het voorrecht te mogen hebben Uwe Vergadering nog eenmaal te presideeren." De burgemeester zal, tegen het einde van deze week te Rotterdam komen en tegenwoordig zijn bij dc ontvangst van den koning van Zweden. Ilooge Raad van Arbeid. De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn Zater dag gehouden vergadering zijn adviezen vastge steld omtrent de voor-ontwerpen van een nieuw' werktijdenbesluit en een nieuw rusttijden- en arbeidslijstenbesluit voor fabrieken of werk plaatsen. Tevens is de raad begonnen met bespreking van het praeadvies van commissie XII over vraagpunten betreffende bedrijfsorganisatie, enz. Die bespreking zal in een op 17 Maart te houden vergadering worden voortgezel. Corps diplomatique. Op handen is de benoeming van een gezant van de Vereenigde Staten van Amerika bij het Nederlandsche hof, welke betrekking sedert het vertrek van den heer William Philips nog on vervuld is gebleven. De Huurwetten. Gisteravond heeft in Den Haag een openbare vergadering plaats gehad van den Nederl. Bond van huis- en grondeigenaren en bouwonder nemers, naar aanleiding van de behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot wijziging huurcommissic- en de huuropzeggings- wet. De vice-voorzittër van den bond de heer Muys, uit Rotterdam, leidde de vergadering. De vergadering heeft tenslotte de volgende motie aangenomen.- De bond enz. protesteert tegen de smadelijke bejegening, die de huiseigenaren in de Tweede Kamer der Staten Generaal op 23 Februari 1923 van de zijde van enkele leden hebben ondervon den wijst er op dat alle leden der Tweede Kamer inzien, dat er gebouwd moet worden, doch veelal niet begrijpen hoezeer de Huurwetten den nieuw bouw belemmeren is van meening, dat de z.g. duurdere Woningen en de woningen, na 1916 gebouwd, geheel van de werking der Huurcom- missiewet moeten worden vrijgesteld en dal. de duurbepaling van de overige woningen elasti scher moet worden gemaakt, in dien zin dal aanvankelijk 50 pet. boven de huur van 1916 moet worden vrijgegeven en daarna hoogere wringen moet Arme, dan staat gij reeds buiten de Wereld en zult er buiten blijven. Ik barstte in lachen uit. Zijn vermakelijke preek was nog niet uit. „Gij studeert in de rechten," ging hij onverstoorbaar voort. „Loop dat nauwe weggetje der levenlooze studie rustig af. Wellicht dat wij elkaar in later tijd nog wel eens ontmoeten en onze weder zijdsche ervaringen mededeclen. Wellicht ver moedt gij in mij een gevaarlijk reisgenoot en verlangt gij naar geen tweede ontmoeting m ben een avonturier schrik niet van goed aardig gehalte. Het nieuwe trekt mij onweder- staanbaar aan. Aan het goede daarin verleen ik graag den steun van hoofd en arm ik volg mijn ingeving en vraag niet of het einde mij voor- of nadeel zal aanbrengen." „Gelukkig, dat anderen dit voor u doen en u bijtijds voor nadeel hebben behoed," zeide op spotachtigen toon een ruiter, die ons achterop gekomen en door mijn praatlustige» gezel niet opgemerkt was. „Het is een zonderlinge eer voor het geslacht der von Hompeschen, dat dc erfzoon zijn dolle stellingen op den publieken weg verkondigt. Acht gij het Majoraat met het avonturierschap vereenigbaar De ruiter, een man van middelbaren leeftijd, in rijke uniform, stoof ons voorbij. Mijn vriend scheen eerst voornemens om zijn paard bij den teugel te vatten en den ruiter te antwoorden, wat deze klaarblijkelijk verwachtte noch begeei- de. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1