missie zal heden een officieele mededeeling doen. Staten-Gcneraal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag28 Februari. Aan de orde is de interpellatie-Van Rave- steijn over de onderhandelingen met de regeering te Angora inzonderheid de opheffing van de capitulaties. De interpellant (comm.) vraagt, of de regee ring zich tijdens de conferentie te Lausanne in verbinding heeft gesteld met de gedelegeerden van de regeerng te Angora of deze stap er kenning van het revolutionnair gouvernement te Angora inhoudt of de regeering zich op het standpunt heeft geplaatst,dat verdere bespreking gebaseerd moeten zijn op wederzijdsche gelijk gerechtigdheid of de regeering de meening is toegedaan, dat behoud van de capitulaties in juridisch en economisch opzicht, niet meer moge lijk is of de minister wil mededeelen, welke ontvangst de Nederlandsche voorstellen bij de Turksche delegatie hebben genoten of de Ne derlandsche regeering betrokken is in de on derhandelingen over de regering van de financi- eele verplichtingen van nieuw Turkije welke aanleiding er was een Nederlandsch oorlogsschip naar Smyrna te zenden en of hierover met ande re regeeringen, die aan de onderhandelingen te Lausanne deelnamen, overleg is gepleegd. Minister Van Karnebeek antwoordende, betoogt, dat Nederland zich geleidelijk heeft aangepast aan nieuwe regeeringstoestanden in Turkije. Wat de opheffing van de capitulaties betreft, Nederland heeft de clausules van het verdrag van Lausanne onderteekend, die echter niet van kracht zijn geworden. Nederland staat niet op het standpunt, dat de capitulaties ge handhaafd moeten blijven. De Nederlandsche kolonie te Smyrna bestond uit ruim 100 per sonen. De heer van Ravesteijn had onafhan kelijke politiek in groote lijnen van de regeering verwacht en niet naloopen van de groote mogend heden. De huurwetten. Voortgegaan wordt met de wijziging der Huur wetten. Art. VII wordt aangenomen met 38 tegen 14 stemmep. Bij art. 2. dient de heer Oud (V. D.) zijn amendement in, dat hij van den minister van Justitie heeft ontvangen, n.I. een lagere huur prijs alsnog mogelijk te maken. De heer Van Vuuren (R. K.) bestrijdt dit amendement. De Minister zegt, dat de Kamer maar moet beslissen. Gisteren heeft hij zijn meening er over al gezegd. Dè heer J. Ter L a a n (S. D.j verdedigt nog eens het amendement met het oog op een goed onderhoud. Na repliek wordt de discussie gesloten. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. B 1 a n e n 1 a n d. Te dure regenten. Ëen van de verschijnselen van den tegen- woordigen tijd is, schrijft de „Tijd," dat de bestuurdersambten hoe langer hoe beter moeten worden betaald. Ministers, Kamerleden, Gede puteerden, Wethouders, Gemeenteraadsleden, zij laten allen hun diensten goed betalen. In Maastricht heeft in de katholieke kiesver- eeniging de heer Van Term er een en ander over gezegd en omdat men blijkbaar niet overtuigd was heeft hij er in „De Limb. Koerier" de becijfe ring nog eens van gegeven. Deze vierjarige dienst, zeide de heer Van Term, komt de gemeente te staan op een som van bij de 33,000, zoodat elk dienstjaar haar op meer dan 8000 en, het weduwenpensioen meegere kend, wel op dichtbij de ƒ9000 zal komen te staar. De berekening is als volgtHet tractement van een wethouder te Maastricht is ƒ3500 per jaar. Gaat af 15 pCt. premiebetalingalzoo ƒ525. Rest dus 2975 vrij salaris. Maakt over 4 jaar 4 maal 2975 is 11.900. Het pensioen na vier dienstjaren is 4 maal 175 per jaar, zijnde 700. Dit geniet de ex-ti tularis in het bedoelde geval gedurende dertig jaren. In 't geheel ontvangt hij dus 30 maal 700 is ƒ21.000. Aan tractement en pensioen heeft hij dus aan het einde zijns levens (wordt hij 70 jaar of ouder, dan wordt het bedrag nog hooger) ont vangen 11.900 plus ƒ21.000 is 32.900. En dat voor vier jaren dienst. Maakt per jaar 8225. Reken hier het weduwenpensioen bij dan komt men tot het-bedrag van tusschen de 8 en 9000 gulden. Goedkoop zijn ze niet, onze huidige regeer ders. Als ze nu nog maar goed werk leverden, dan was het nog tot daaraantoe De ijzerhandel in gevaar. In ijzerhandelkringen hier te lande is van groo te firma's in het Roergebied bericht ontvangen, dat bestellingen wegens de bezetting niet kunnen worden uitgevoerd. De directeur van een der grootste fabrieken schrijft, dat alle contracten zullen worden geannuleerd, tenzij de Nederland sche regeering vóór 15 Maart langs diplomatieken weg de mogelijkheid verschaft, dat de goederen, door Nederlandsche firma's gekocht, zonder «enigen hinder van de zijde van Fransche of Belgische bezettingsautoriteiten naar ons land kunnen worden uitgevoerd. Naar het „ITdbl." verneemt, is dit ter kennis van den minister gebracht, en heeft deze aan den Bond van IJzerhandelaren verzocht, hem opgave te doen van alle loopende contracten van eenige betèekenis, .teneinde te trachten, deze voor ons land belangrijke aangelegenheid zoo mogelijk tot een bevredigende, oplossing te brengen. De nieuwe Amerikaansehe gezant. Het bericht uit Washington omtrent de be noeming van cfen heer Richard M. Tobin tot gezant der Vereehigde Staten van Amerika bij het Nederlandsche Hof, is aan het Corresponden tiebureau van bevoegde zijde bevestigd. De heer Tobin, die tot dusver geen diploma tieke posten bekleedde, is burger van den staat Californië en staat aldaar in hoog aanzien. Belgische zuivel. Volgens mededeeling van den Rijnlarid-bouw- consulent A. Sevcnster te Brussel wordt met ingang van 2 Maart voor den uitvoer van melk, room en boter uit België een uitvoervergunning vercischt van den Belgischen Minister van Nij verheid. Bouwmaterialen. Naar aanleiding van een bericht in de Neder landsche pers, dat de aanvoer van basalt door de Basalt-Actien-Gesellschaft moeilijkheden onder vindt van de Fransche en Belgische bezetting, heeft de Belgische minister van buitenlandsche zaken meegedeeld, dat hij van deze kwestie volstrekt niets weet men had er nog nooit over hooren spreken en den minister had tot nog toe geen klacht of protest bereikt. Indien dit geval zich voordeed, zou hij zich haasten den toestand te onderzoeken en recht te doen. Dit de mijnindustrie. De Algemeene Nederlandsche Mijnwerkers- bond heeft aan de verschillende mijnwerkcrsVer- eenigingen een brief gericht, waarin hij mede deelt dat het belang van de gezamenlijke leden medebrengt een gedragslijn te bepalen, welke de vakbonden zullen volgen bij eventueele -nieuwe onderhandelingen met de directies. Naar aan leiding hiervan noodigt de bond de andere organisaties uit tot het houden van een gemeen schappelijke bespreking. Graag op baantjes. Mr. Troelstra heeft den minister van Onderwijs gevraagd waarom in de Staatscommissie voor hooger onderwijs geen enkele soc-dem. onderwijs- specialiteit is opgenomen. De radenwet. De Commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer heeft op het wetsontwerp tot wijziging der Radenwet een amendement ingediend, om het niet-ambtelijk element in den Verzekerings raad een ruime plaats- te geven, door het aantal niet-ambtelijke leden van zes op acht te brengen. R. K. Volkspartij. Te Rotterdam is opgericht een afdeeling van de R. K. Volkspartij. Het secretariaat wordt voorloopig waarge nomen door den heer M. J. G. Kuypers. De Koning van Zweden. De Koning van Zweden is gisteravond om 8 uur uit Stockholm naar Amsterdam vertrokken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Uit het bouwvakbedrijf. De vier Bouwvakarbeidersbonden verspreid den heden in de stad een strooibiljet, waarin er op gewezen wordt, dat de tot nu' toe gecon tracteerde bouwvakbonden met den Roorosch- katholieken Bond van Bouwpatroons een Lan delijk Collectief Contract hebben afgesloten, wat ook voor Schiedam geldend is. Dit contract zal vanaf 1 Maart vén kracht ijn. Met het van kracht worden van dit contract gelden voor Schiedam de volgende uurloonen Timmerman 80 cent metselaar 80 cent betonwerker 80 cent vlechter 80 cent opper man 75 cent grondwerker 75 cent beton-opper- man 75 cent, ongeschoolde 65 cent. ,De Algemeene Bond van Patroonsvereenigingen echter, is voornemens arbeidsvoorwaarden ge heel afwijkend van bovengenoemde in te voeren, alhoewel in het aanbod van dien Bond d.d. 30 October van het vorig jaar aan de Arbeiders organisaties, daarvan geen sprake was. De bovengenoemde organisaties, zegt het bil jet, zullen zich dan ook met alle hun ten dienste staande middelen tegen dezen bruten aanval, niet alleen op ons loon, maar ook op onze, na zeer veel strijd veroverde, rechtspositie verzetten. Bereids is een comité van actie voor dit doel samengesteld. Men onthoude zich, vóór met dit Comité te hebben gesproken, van elk persoonlijk optre den. Het comité is gevestigd in zaal 3 van het volks- gebouw, Tuinlaan 50. Nieuwe zaak. De heer J. H. v.d. Klink heeft heden aan de Lange Haven 138 een Bodega geopend, die niet alleen naar de eischen des tij"ds maar ook met smaak is ingericht. Het gehecle interieur is in eenvoudigen, maar voornamen toon gehouden, en de kleuren har monie doet aangenaam aan. Op de practische tafeltjes prijken fraaie albasten lampen, die door hun getemperd licht een intieme stemming mo gelijk maken. Het buffet, een juweeltje van houtbewerkings kunst, bevat een uitgezochten voorraad van wij nen en allerlei andere dranken. Een bijzondere goede gedachte van den eige naar is geweest het aanschaffen van dc z.g. Kalkoentjes, naar de nieuwe Fransche methode, die het iedereen mogelijk maakt, met geringe kosten, van de voortreffelijkste wijnen tegenieten. Wat vooral de aandacht trekt is het schitte rende vergezicht, dat men vanuit deze inrichting naar alle zijden heeft en dit gevoegd bij ai het andere wat hier te genieten is, zal ongetwijfeld het succes voor den ondernemenden eigenaar niet doen uitblijven. Postcheque en girodienst. Gestort op postrekeningen in de maand Febru ari 620.998.271/2, vorige maand 605.284.9272- Uit betaald wegens cheques in de maandFebruari 469.809.9472, vorige maand 738.248.0772- Op de postrekeningen van dit kantoor werd bijgeschreven wegens stortingen in de maand Fe bruari 704.366.37, vorige maand 933.980.08. Bijgeschreven wegens overschrijvingen in de maand Februari 1.192.887,1972, vorige maand 1.477.542,201/2. Afgeschreven wegéns over schrijvingen in de maand Februari 1.298.568.89, vórige maand 1.833.775,65.Afgeschreven wegens cheques in de maand Februari 464.289,36.72, vorige maand 703.331.03. Aantal rekeninghouders op dit kantoor op het einde der maand Februari 331, vorige maand 303. Hedenmorgen acht uur reed de 24-jarige chauffeur J. v.B. uit Vlaardingen, met zijn auto, in volle vaart, tegen een lantaarnpaal, aan de Lange Nieuwstraat. De ontmoeting was voor geen der partijen aangenaam de lantaarn paal knakte in drie deelen omver en de auto beliep averij aan motor, lantaarn en glasruiten. De chauffeur kwam met den schrik vrij en het defecte voertuig is later op sleeptouw genomen, door een tehulp gezonden auto. UIT DELFT. Gistermiddag omstreeks vier uur kantelde een schuit van de aannemersmaatschappij „Elasto" geladen met spoorrails, ter hoogte van de has- telmakerij van de kabelfabriek. Ongeveer 170 rails verdwenen in de diepte tot groot gevaar voor de voorbijgaande schepen. Het materiaal was van den aannemer Aleman te Schiedam. Alhier is gisteren een nieuwe R.K. school voor onderwijs aan achterlijke- en zwakzinnige kinderen geopend. Tegenwoordig waren o.a. de rijks- en gemeente inspecteur voor onderwijs, de wethouder van onderwijs de heer Brinkman, wethouder Van der Seyp namens het gemeentebestuur, zoomede eenige parochiale geestelijken. Gemengd Nieuws. De moordaanslag te Valken s- waard. Naar men verneemt, is de instructie in zaken den moordaanslag op den heer Desmet te Valkenswaard .gesloten. De behandeling van deze zaak voor de recht bank te 's-Hertogenbosch zal waarschijnlijk in de tweede helft van Maart, plaats hebben. Kerssemakers zal worden verdedigd door mr: W. K. S. van Haastert en mevrouw Desmet door mr. E. van Zinnicq Bergmann. Oproerige belastingbetalers. Een aantal ingezetenen van Hilversum heeft vergaderd en besloten de hun opgelegde na vorderingsaanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen over 1920 niet te be talen.. De burgemeester van Rosmalen Het bericht, dat de Nijmeegsche Quick-speler, de heer Felix van Heyden, is benoemd tot. bur gemeester van Rosmalen, inspireerde „De Loc." tot de volgende geestige ontboezeming ,Bij bijzondere gratie gebruik makend van de snelverbinding Malabar-Kootwijk, mocht ik den sportburgemeester interviewen. Wat zal uw eerste onderwerp van gemeente- zorg zijn - Afschaffing van de klompen en gemeente- distributie van voetbalschoenen, met verplichte trapdagen. Hoe denkt u over het vraagstuk der werk loosheid Bestrijding afdoend door invoering van 't beroepsvoetbal. Hoe denkt u over den Minister, die u als sports man benoemde Reuzekei Blijft u spelen, als-magistraat-zijnde Heb er nu net den tijd voor. Wat is uw oordeel over den modernen ge meenteraad Rugby Kunt u zich iets ergers voorstellen dan een so cialistische wethouder - Een Scheidsrechter 1 Uw meening over de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente. Gemeenten bestormen rijksgoal, maar kee per De Geer laat nil^s door. Uw devies als burgemeester Hup Quick D. F. C. gedupeerd. Zooals bekend heeft D.F.C., Zondag van R.C.H. verloren met 10. De Dordtenaars die zich taai geweerd hebben, dankten de onverdiende nederlaag aan het onbe- grijpelijk Wegblijven van de drie heeren Iluyser uit Utrecht. Deze spelers, die nooit mankeeren, zijn ten gevolge van een merkwaardig telegram in de Bisschopstad gebleven. Toen zij Zondagochtend op reis wilden gaan, informeerden zij, als gewoonlijk, aan het station of er een telegram voor hen was. De dienstdoende beambte haalde er een uit het stapeltje met de woorden alsjeblieft meneer, 't is gisteren al ge komen. De heer Huyser, brak het open en las Terrein afgekeurd en den naam van den secre taris van D.F.C, De gebroeders keerden derhalve terug, na de kaartjes te hebben ingewisseld. I11 hun meening, dat het R.G.H.-terrein inderdaad was afgekeurd werden zij versterkt door het feit, dat bij eenige sigarenwinkeliers te Utrecht dezelf de mededeeling was voorgehangen. Groot was de verbazing toen later de uitslag 10 bekend Werd. Het telegram werd nu nog eens nader onder zocht en het bleek te zijn van 18 Dec., toen het D.F.C.-veld voor den Wedstrijd D.F.C.Ajax Werd afgekeurd. De data van verzending cn aan komst waren zeer onduidelijk. Deze dépêche is nooit afgehaald of bezorgd. Ze is ook niet terug gezonden wat na zes weken moet geschieden maar heeft er meer dan twee maanden gele gen. Zeer waarschijnlijk zijn de heeren H. cn D.F.C. dus de dupe geworden van een slordigheid van de stationstelegraaf te Utrecht. Hoogst merk waardig is ook het feit, dat in Utrecht, Rotter dam, Dordt, ja zelfs te Flaarlem in diverse Win kels Zondagmorgen is bekend gemaakt, dat het R.C.H.-terrein was afgekeurd. Een en ander heeft het D.F.C.-bestuur aan leiding gegeven een grondig onderzoek in te stel len en indien blijkt, dat hier van force majeure sprake is, zullen vermoedelijk stappen worden gedaan, om den wedstrijd R.C.H .—D.F.C. op nieuw vastgesteld te krijgen. Nu de Raad om is.... De gemeente raad van Winschoten heeft kennis genomen van de schriftelijke mededeeling der beide soc-dem. wethouders, de heeren van der Molen en Kruze, dat zij ontslag nemen de eerste ook als raadslid. Mr. D. H. Bosch, die sedert 10 Aug. 1920 geen raadsvergadering had bijgewoond, was nu weder verschenen. Was hij al dien tijd weg gebleven, omdat de soc.-dcm. meerderheid de besluiten reeds vóór de raadsvergadering nam, zoodat besprekingen en discussie daarop niet meer van invloed konden zijn, nu kwam hij terug omdat de soc.-democraten de meerderheid niet meer hebben. Nationale hulde geld zoek. Het Rotterdamsche Comité voor de a.s. Nationa le huldefeesten heeft aangifte bij de politie ge daan van verduistering van 1000 aan bons. Het onderzoek bracht nog niets aan het licht. Ongelukken. Dinsdagmiddag had in de garage van de N. V. Key's Houthandel aan den Bosschen Weg te Tilburg een doodelijk ongeluk plaats. Bij het achteruittrekken van een vracht auto raakte de chauffeur bekneld tusschen den wagen en den muur. De ongelukkige werd dood gedrukt. De chauffeur J. van Lier was gehuwd. Gedeeltelijke maansverduiste ring. In den nacht van Viijdag op Zaterdag (2 op 3 Maart) vindt, een gedeeltelijke maansver duistering plaats. Om halftwee treedt de maan, dié dan al door het Zuiden heen is, in de bijscha duw der aarde, iets na kwart over drie komt zij in de slagschaduw, de grootste phase der verduiste ring vindt plaats te tien minuten vóór vier even vóór vijf uur verdwijnt de maan uit de slagschaduw even na zes uur ook uit de bij schaduw. De maan is dan bijna onder. De verduistering begint aan den Oostkant der maan en eindigt aan de Westzijde. I n de val. Het was reeds verschillende malen gebeurd, aldus de Tel., dat personen, die zich in de biljaitzaal van Krasnapolsky te Am sterdam ophielden, bij het aantrekken van hun jas bemerkten dat hun portefeuille geroofd was. Herhaaldelijk werd een onderzoek ingesteld, maar men kon den dader niet betrappen. Om een einde aan deze diefstallen te maken posteerden een inspecteur en een rechercheur zich in de biljartzaal van Kras. De inspecteur zorgde er voor, dat hij steeds met een groepje bekenden aan het biljarten was, terwijl de rechercheur een oogje in 't, zeil hield. Zoo was het ook gistermiddag omstreeks 2 uur. De inspecteur had zijn colbertjas aan een der kapstokken gehangen en bemerkte, dat iemand deze jas met een overjas bedekte. De man deed alsof het een heel gewone zaak was en mengde zich onder het publiek. Daarna verwijderde hij zich en deed alsof hij iets uit zijn eigen jas wilde halen. Hij stak echter de hand in de binnenzak van het colbert en nam de portefeuille van den inspecteur weg, die voor deze gelegenheid slechts een biljet van 100 mark bevatte. De man verwijderde zich snel, maar werd door den inspecteur en de rechercheur gegrepen. De gestolen portefeuille werd in beslag genomen. De dader bleek een gelegenheidskoopman in lampen te zijn. De vervalschte effecten. Onlangs Werd bericht dat te Arnhem twee personen, Siebelink en Mollien geheeten, waren gearres teerd ter zake van het aanbieden van valsche recepissen van de Staatsleening 1922 k 1000. Zij hadden deze papieren bij twee banken aange boden en verzilverd. Toen ze een derde poging waagden bij een andere bank, werden ze gearres teerd. Het duurde niet lang, aldus de „Tel.", of een dezer beide heeren, die van middelbaren leef tijd zijn, bleek niet bestand tegen het verhoor en gaf eenige aanwijzingen. Deze kwamen ongeveer hierop neer, dat er te Amsterdam twee jonge lieden zouden zijn, die zich indertijd belast had den met het drukken der valsche recepissen. De Centrale Recherche te Amsterdam zette het onderzoek voort en het duurde niet lang of een harer inspecteurs had een 29-jarigen en een 26- jarigen jongeman gearresteerd. Beiden zijn eige naar van 'n klein drukkeiijtje aan den Ringel aldaar. Dagenlang hielden ze zich van den dom me tot deze geruchtmakende zaak in betrekking te staan, tot de bewijzen, die de recherche kreeg, van dien aard waren, dat ze moesten bekennen. Het hleek, dat het den laatsten tijd niet al te best met het drukkeiijtje was gegaan. Van deze wetenschap hebben Siebelink en Mollien gepro fiteerd om hen voor het plan te winnen. Dc cli- ché's werden in Duitschland gefabriceerd en bij de beide jeugdige drukkers gebracht. Voor den

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2