deze invoering reeds thans kan worde overgegaan als in het aanhangig gemaakte voorstel is om schreven. Zij meenen, dat in de veranderde om standigheden aanleiding is te vinden, om daartoe opnieuw het voorstel te doen. De Koning van Zweden in ons land. Gistermiddag om 3 u. 40 zijn de Koningin, de Koningin Moeder en de Prins uit de Residentie naar Amsterdam vertrokken in verhand met het bezoek van den Koning van Zweden, die vanochtend te Amsterdam is aangekomen. Voor het perron van het Koninklijke Paviljoen in het Hollandsche spoorstation stonden gereed een der rijtuigen van den de Koningin in eigen dom toebehoorenden trein (het andere gedeelte is naar Oldenzaal gezonden, ter beschikking van den Koning van Zweden) en het salonrijtuig van de Nederlandsche Centraal Spoorwegen. In eerstgenoemd rijtuig namen de Koningin en de Prins en in het laatstgenoemde nam de Ko ningin Moeder plaats. Daarna werden beide rij tuigen gerangeerd achter den gewonen sneltrein, die inmiddels uit Rotterdam was aangekomen, waarna deze naar de hoofdstad vertrok. Mr. Zimmerman. Mr. Zimmerman is voor twee weken naar Nederland vertrokken. Hij heeft aan de jour nalisten gezegd, dat hij op verzoek van de Konin gin de ontvangst van den koning van Zweden in Rotterdam zal leiden. Mr. Zimmerman zal de terugreis via Genéve maken en daar twee dagen verblijven ter regeling van aangelegenheden met den Volkenbond. Invoerverboden. Het hoofdbestuur der Algemeene R.K. Werk- gevers-Vereeniging vraagt in een adres aan de Tweede Kamer, haar goedkeuring te verleenen aan het wetsontwerp tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk. Het stemt ten volle in met de strekking van het ontwerp, maar het meent, „dat de minister in de formuleering van zijn voorstel geen rekening heeft gehouden met het gevaar, dat het buiten land in de periode tusschen de indiening van de wet en haar inwerkingtreding gelegenheid heeft ons land nog met groote hoeveelheden schoenwerk te overstroomen." Mede het oog op de verdere eventueel te ne men maatregelen, valt het daarom in overweging geven, art. 1 van het ontwerp aldus te wijzigen Lid. 1. Door Ons kan op voordracht van on zen minister van arbeid, handel en nijverheid worden bepaald, dat de invoer van goederen is verboden, tenzij aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. En aan art. 2 een lid 5 toe te voegen van dezen inhoud Door Ons wordt binnen drie maanden, nadat wij van bovengenoemde bevoegdheid ten aanzien van eenig artikel gebruik hebben gemaakt, bij de Volksertegenwoordiging een wet aanhangig gemaakt, waarbij de goedkeuring der Staten- Generaal, op ons besluit wordt gevraagd. Wanneer binnen dezen termijn door Ons deze goedkeuring niet is gevraagd, vervalt het in voerverbod te rekenen van den laatsten dag van voormelden termijn af. Weigeren de Staten-Generaal de goedkeuring, zoo vervalt het invoerverbod, te rekenen van den dag der weigering af. Melk naar het Roergebied. In het officieele orgaan van den Algem. Nederl. Zuivelbond Wordt meegedeeld, dat van Duitsche zijde via het Duitsche gezantschap aan onze re geering verzocht is, mede te werken aan het tot stand komen van een regeling tot levering van een bepaald kwantum melk aan het Roergebied gedurende een zekere periode. Deze levering zou dan geschieden uit het levensmiddelen- crediet van 60 millioen gulden, dat Duitschland in Nederland heeft. Het departement van bmnenlandsche zaken en landbouw heeft aan de beide groote zuivel- organisaties gevraagd, of zij bereid zijn, een zoo danige regeling voor te bereiden, waartoe deze organisaties zich bereid verklaard hebben. Dc Statenverkiezingen. Het hoofdstcmbureau in den statenkring Tiel heeft krachtens art. 44c der Kieswet (het te laat indienen der lijsten) geschrapt alle candi- da ten, gesteld door den Vrijheidsbond. Het bijna zekere gevolg hiervan zal zijn, dat de Statenleden H. Kuyk, H. Houtkoper, M. H. W. Verbrugh en D. van Hoytema, die ook op de lijsten in de andere Geldersche kieskringen voor komen, niet herkozen zullen worden. Transi toverkeer Het transitoverkeer uit het bezette gebied via Kerkrade is ongeveer 500 ton per dag. Groote zendingen voor Engeland, Zweden, Amerika, zelfs Zuid-Afrika en China worden via het station KerkradeRolduc verladen. De Duitsche grens bij Kerkrade wordt nog door Duitsche, noch door Fransche beambten be waakt. Men meldt uit Aken aan de ,,N. Rott." De Fransche spoorwegautoriteiten hebben onderhandelingen geopend met de Nederland sche vertegenwoordigers over hervatting van het transitoverkeer. Collectieve Arbeidscontracten. Men meldt dat het hoofdbestuur van het Ver bond van vereenigingen van sigarenfabrikanten in Nederland zich in zijn Woensdag gehouden vergadering definitief voor de bindendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten heeft uitgesproken, en zulks op de voorwaarden, die de commissie-Van Rhijn voorstaat. Het R.K. Vakbureau en dc Roerbezetting. In de Woensdag te Utrecht gehouden verga dering van het R.K. Vakbureau maakte de kwes tie der Roerbezetting, een onderwerp van open bare bespreking uit. De voorzitter, de heer J. v. Rijzewijk, con stateerde in zijn inleidend woord, dat de geor ganiseerde steunactie schitterend slaagt. Spr. deed een beroep op de vakbondsbestuurders om haar succes zoo krachtig mogelijk te bevor deren. Hierop was het woord aan den heer B. Otte uit Berlijn, algemeen secretaris van de Duitsche Christelijke Vakcentrale, die een lezing hield over het onderwerp Duitsche nood en Duitsch verweer De voorzitter merkte na deze rede op, dat het R.K. Vakbureau zich niet mag inlaten met den militairen en den politieleen kant der kwestie van de Roerbezetting, doch wel met de sociale zijde van dit vraagstuk. En in dit verband keurde spr. het goed, at de Duitsche arbeiders weigeren te werken on der den dwang der Fransche bajonetten. Spr. besloot zijn beschouwing met een beroep op de aanwezigen om met alle kracht te steu nen de door het Vakbureau begonnen hulp actie. Bioscoopwet. De Tweede Kamer heeft gister de Bioscoop wet, welke tot bedoeling had het film-vuil te wéren, jammer genoeg verworpen. Dat libaralen en socialisten tegenstemden is te begrijpen, die gaan in hun vrijheidsliefde zoover, dat ze ook voor het kwaad de vrijheid opeischen, maar dat de christelijk-hisrorischen, door hun bestrijding de wet lieten vallen, is niet te begrijpen. De zomertijd afgeschaft. De Tweede Kamer heeft gister het voorstel Braat tot afschaffing van den zomertijd aan genomen met 49 tegen 35 stemmen. Daar de voordeelen der stedelingen, niet tegen de na- deelen der boeren opwogen, nam de regeering te genover dit ontwerp een onzijdig standpunt in. De fracties waren dan ook allen verdeeld en onder de tegenstemmers waren zoowel rechtsche als linksche leden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Onbegrijpelijk. Op het Emmaplein in een der perken staat thans een kennisgeving van de Hinderwet aan geslagen, vermeldend, dat men bezwaren kan inbrengen tegen het oprichten aldaar van een ondergróndsche benzine-bewaarplaats met tap- inriebting door de Petroleum Mij „DeAutomaat". Ook de omwonende burgers ontvingen allen een dergelijke kennisgeving, en begrijpelijker wijze is terstond een storm van bezwaren tegen dit plan opgestoken. Men wil midden in een druk stadgedeelte een benzine-reservoir plaatsen en schijnt het groote ontploffingsgevaar, dat aan een dergelijke inrichting verbonden is geheel over 't hoofd te zien. Is dit niet dwaas en onbegrijpelijk. Hoeveel plekjes immers zijn er niet te vinden, waar een dêrgelijk reservoir bij ontploffing zoo min moge lijk nadeel zou brengen. Ook is het niet te vatten,dat men een plantsoen, waarvoor duizande guldens zijn uitgegeven en dat nog veel geld aan onderhoud kost, door een dergelijke onwelriekende inrichting wil laten ontwijden. En al is deze nu ondergrondsch, toch zal ze met haar bovengrondschen uitbouw zeker het frissche Emmaplein ontsieren. Hopen we daarom, dat B. en W. voor al deze bezwaren zullen zwichten en „De Automaat" een andere plaats aanwijzen. Dc A.R. candidatenlijst. De lijst van candidaten voor de a.s. ver kiezing voor leden van den Gemeenteraad, saamgesteld door de ant.-rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" luidt als volgt Notaris Boddeüs, J. M. v.d. Most en L. v. Pelt, aftr. leden voorts de heeren mr. J. A. C. Kok, P. Kersten, B. G. Hoogendam, B. v. Noordennen, J. v. Katwijk, Jr. P. Mak, K. W. v. Otterloo, mr. A. Stolk, J. van Kampen Jr., F. v. Boven berg en C. J. Bos. District Arbeidsbeurs. Op 31 Januari j.l. stonden ingeschreven 290 werkzoekenden het aantal ingeschrevenen in den loop der maand Februari bedroeg 701, afgevoerd werden in die zelfde maand 438 inschrijvingen, het aantal plaatsingen bedroeg 164, Zoodat op 28 Februari nog ingeschreven bleven 3000 personen. Staatscourant ho. 43 bevat o. m. de wijzigingen in de statuten der Naamlooze vennootschap Vereenigde Glasfabrieken (United Glasworks) alhier. Te Rotterdam slaagde gister voor het examen nuttige handwerken, mej. J. v.d. Plas, alhier. Gisteravond ongeveer halfzes ontstond er in een woning in de Fabristraat een schoorsteenbrandje. Een politieagent heeft door middel van eenige handen zout, het vuur gedoofd, zoodat de brandweer niet gealarmeerd behoefde te worden. Bij het te Rotterdam gehouden examen voor acte nuttige handwerken zijn ge slaagd de dames J. v.d. Plas, te Schiedam, P. v.d. Burg, N. v. Duffelen, M. de Haan, L. H. v.d. Kerkhoff, en T. Kornaat,, te Vlaardingen, allen leerlingen der Huishoud- en Industrieschool, al hier. Gistermiddag werd de politie door een padvinder medegedeeld dat in een hee renhuis aan de Willemskade, zich een jongen be vond, die hem had aangeroepen, daar hij opge sloten was. De politie die op onderzoek uitging, vond er inderdaad een 12-jarige jongen, n.l. A. v. L.. uit de Abbenbroekschestraat, die onder veel tranen bekende zich aan inbraak schuldig te hebben gemaakt. Het veelbeloovend jong- mensch had reeds meer het huis bezocht, en toen o.a. kopeeren kranen en speelgoed meege nomen. Met behulp van een lepeltje wist hij het deurslot open te krijgen, doch deze methode scheen betervan buiten als van binnen te werken, althans de jeugdige langvingcr had geen kans gezien om dezen keer uit te breken. De politie heeft van een en ander procesverbaal opgemaakt. De Hoofdcommissaris van Po litie te 's-Gravenhage waarschuwt voor een Cana dees, die zich Parkington noemt en voorgeeft geld in te zamelen voor de terugreis naar zijn vaderland. Zijn signalement luidt als volgtOuderdom ongeveer 29; slanke gestalte donker haar dito oogen, bruine gelaatskleur. Spreekt Engelsch met Amerikaanscb accent. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de 2de helft der maand Februari 1923. Brieven binnenland. J. A. Adri- aanse, zonder straatnaam en plaats van bestem ming J. de Noo Schiedam J. v. Selm, Rot terdam, Selma, Rotterdam. Briefkaarten binne.nlan.drH.v.d.' Steen, Rotterdam A. J. Zwets, Dordrecht. 1 briefkaart met onleesbaar adres voor Rot terdam. UIT ROTTERDAM. Een bijzondere raadsvergadering. Burgemeester Zimmerman heeft in den brief, waarin hij den gemeenteraad in kennis stelde met zijn ontslagaanvrage, medegedeeld, dat hij hoopte nog een raadsvergadering te presideeren. Hij wordt hedenmiddag hier ter'stedeverwacht. De bijzondere raadsvergadering, waarin hij afscheid van den gemeenteraad zal nemen, wordt uitgeschreven tegen Dinsdag 6 Maart. Naar wij vernemen heeft de commissie, die reeds in 1921 in wording was om burgemeester Zimmerman bij zijn reeds destijds te verwachten vertrek uit de gemeente namens de burgerij een huldeblijk aan te bieden, zich vandaag opnieuw geconstitutioneerd. Zij zal zich binnen enkele dagen met een circulaire voor medewerking tot de stadgenooten wenden. De weg RotterdamOverschie. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gister het voorstel aangenomen tot het verleenen van een bijdrage in de kosten voor de verbetering van den weg RotterdamOverschie. Aan de politiepost Korte Hellstraat ver voegden zich drie kinderen van resp. 9, 11 en 13 jaar, die mededeelden, dat zij door hun ouders in de woning alleen waren achtergelaten. De vader was al eenige weken niet teruggekeerd, terwijl de moeder sinds een dag ook niet was komen opdagen. Vermoedelijk is deze dame naar Amsterdam vertrokken. De kinderpolitie heeft zich over de kleinen ontfermd. De brievenbesteller A.II. is in zijn bestel- wijk alhier aangehouden als verdacht van ver duistering van brieven uit de bestelling. Een brief met 5 is in zijn bezit gevonden. De man is naar het politiebureau aan de Groote Paauwcn- steeg overgebracht. Gemengd Nieuws. Politiemannen met, schilden en gasbommen. Naar verluidt zullen le den van de Belgische politie, die voor gevaarlijke werkjes zijn aangewezen, met kurassen en schil den uitgerust worden voor hun bescherming. De kurassen, die 6 kilogram wegen, kunnen onder de kleeren gedragen worden en de schil den kunnen gebruikt worden om de hoofden en de beenen der politiemannen tegen moge lijke projectielen als straatsteenen, glasscherven enz. te beschermen. Behalve met deze middeleeuwsche wapen rusting aldus de „Msb." zijn de dienaren der wet voorzien van pistolen, welke geschikt zijn om bommen af te vuren, gevuld met stikgas. Het te gebruiken stikgas is eerst mot bijzon dere nauwgezetheid beproefd op honden en andere dieren en is gebleken, van zulk een „goede kwaliteit" te zijn, dat 't iedereen, die het inademd, onmiddellijk bewusteloos maakt. Door middel van bepaalde opwekkingsmid delen kan de „getroffene" echter weer spoedig worden bijgebracht. Brussel, Luik, Gent, en Antwerpen zullen het eerst met deze moderne politie-zegeningen be dacht worden. Gestrafte werver. De strafkamer te Aken heeft een bedrijfsleider, die nog kort gele den hier woonde en daarna op Duitsch gebied in de nabijheid van Julich en Aken jongens aan wierf voor den militairen dienst in Ned.-Indië tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Daar bij verklaarde de president dat Duitschland zelf groot, gebrek heeft aan die jongelieden,vooral om economische redenen. De veroordeelde heeft hooger beroep aangeteekend tegen deze straf. Glasoven gesprongen. Aan de glas fabrieken van den heer A. J. Bakker te Nieuw Buinen is een oven met gesmolten glas gespron gen, waarschijnlijk tengevolge van scheuren. De wit-gloeiende massa stroomde door de fabriek alles in vuur en vlam zettende. De arbeiders wisten het vuur echter spoedig te beperken, zoodat de fabrieken verder ge spaard bleven. Een twintigtal arbeiders wor den evenwel werkloos door dit ongeluk. Brandstichters. Te Assen is gisteren gevangkelijk binnengebracht Albert S., te Klazinaveen, verdacht van brandstichting in verschillende turfbulten. Te Delft is gearresteerd de 48-jarige grond werker R.T., verdacht van brandstichting, ge pleegd onder Ouder Amstel. Hij is daarheen ge bracht. Trambotsing. Zondag j.l. heeft op den grooten straatweg Rijssel-Roubaix-Tourcoing even voorbij Croisé-Laroche, een botsing plaats gehad tusschen twee tramwagens, die allebei op Weg waren naar Tourcoing. De eerste tram, met een bijwagen, was ge- vftld met reizigers, meerendeels Belgische ar beiders de tweede een enkele motorwagen, had nog geen passagiers opgenomen. Een passa gier van de eerste tram had vergeten, bij een halte den conducteur te waarschuwen. Om hem te believen, liet de Conducteur nog even onder weg stoppen. De bestuurder van de tweede tram had daarop niet gerekend, kon niet tijdig rem men en reed in volle vaart op den bijwagen van de eerste tram. De schok was geweldig de bij wagen was volkomen verbrijzeld, de aanrijdende motorwagen leed maar geringe schade. In allerijl werd met behulp van automobielen een eerste hulpdienst georganiseerd, waarmee de slachtof fers naar verschillende ziekenhuizen Werden ver voerd. Liet waren er 13, allen Belgische arbeiders, hun verwondingen waren meerendeels van ern- stigen aard. Droevig ongeval. In High Street, Ramsgate, was dezer dagen, naar de „Daily Chronicle" meldt, een paard op hol geslagen. Met de groentekar, waar het was voorgespannen, achter zich aan, rende het door de straat, zonder dat men er in slaagde het tot staan te brengen. Plotseling maakte 't paard een zwenking en stormde toe op een dame, die met, haar zoontje voor een speelgoedwinkel stond te kijken. Ten einde hem te redden, trachtte de wanhopige moeder het kind in den winkel te duwen, doch het was reeds te laat. De moeder de vrouw van een militairen vliegenier werd door de étalage- ruit gedrukt, terwijl haar zoontje door het woes te dier onder den voet Werd geloopen. De jongen werd naar het gasthuis vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. Moorden. Te Barcelona zijn gedurende de laatste dagen tal van arbeiders vermoord. Gister werd op klaarlichten dag, in een der druk ste straten van Barcelona, een kassier van een groot handelshuis onverhoeds aangevallen, ge chloroformeerd en beroofd van een aanzienlijke som gelds. De dieven wisten zich uit de voeten te maken. Te Bilbao hebben sedert het begin van dit jaar niet minder dan 24 moorden plaats gehad zonder dat het gelukte de daders hiervan op te sporen. Sneltrein in brand. In den express van Doncastcr naar Goole is gisteren op onver klaarbare wijze brand ontstaan. Onderweg drong plotseling in de middelste wagons een dichte rook uit de gang naar binnen. De trein Werd tot staan gebracht en de passagiers uit hun benarde positie verlost; De wagen werd afgehaakt en op een zijspoor gebracht. Pogingen om het vuur in den wagon met brandbluscliapparaten te doovcn, liepen op niets uit; twee compartimenten brandden geheel uit. Kloppartij in een gemeente raad. Tijdens de gister gehouden vergadering van den Berlijnsehen gemeenteraad ontstond een vechtpartij tusschen raadsleden en toehoordersop de publieke tribune. Een Duitsch-nationaal raads lid had het woord gevoerd tegen een door de linksche partijen ingediend voorstel in zake ver fraaiing van het kerkhof voor de slachtoffers der revolutie en een deel der bezoekers op de pu blieke tribune had op demonstratieve wijze met de bestrijding zijn instemming betuigd. Daarop bedreigden de communisten de bezoekers der publieke tribune. De voorzitter trachtte de zaal te doen ont ruimen. De communistische leden drongen op de publieke tribune en raakten daar handge meen met de Duitsch-nationale bezoekers. De zitting moest opgeheven worden. Storm in Engeland. De „Daily Chro- nicie" vermeldt de volgende bijzonderheden over de stormen, die de laatste dagen in Engeland hebben gewoed. Toen de storm zijn hoogtepunt had bereikt, stortte een gedeelte van twee ar beiderswoningen te Aberdane in. De gezinnen zijn thans dakloos, mrs. William Rogers, de vrouw van een mijnwerker, verzorgde haar kind je, toen de keukenmuur en de slaapkamer er boven instortten. Beiden ontkwamen ongedeerd. Terzelfder tijd stortten een slaapkamer en de huiskamer van het huis er naast in. De bewoners ontkwamen eveneens. Tot driemaal toe in twee dagen voer de red dingboot van Tenby uit om bijstand te verleenen aan schepen, die in nood verkeerden. Zij redde Maandagmorgen de bemanning van het Letland- sche s.s. „Traviga" en Dinsdagmorgen vroeg twee opvarenden van de Fransche kaag „Camilla", omtrent het lot van de „Arglass" uit Greenock bestaat nog geen zekerheid. De reddingsboot uit Tenby voer Dinsdagmiddag uit om het schip te hulp te komen. Het werd in nood verkeerende gezien bij de Calcly-eilanden. Men gelooft, dat 't met man en muis is vergaan.Ook veronderstelt men, dat er een schipbreuk heeft plaats gehad nabij het strand te Pendine, Carmarthen Bay, waar de lijken van twee zeelieden zijn aange spoeld. De kapitein van het kolenschip „Steinburn" dat Dinsdag van Whitehaven te Cork aankwam, had 36 uur doorgebracht aan het stuurrad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2